STAND HYPOTHEEKRENTE Angst voor extra kortingen Weinig positieve voor de handel Tekort chemici te verwachten Nederland voert meer steenkool Maatregelen TNO tegen misbruik naam Olieproduktie Nigeria groot ^vooruitzichten ontvangen subsidie via de bijstand” Bejaardentehuizen uit Z.-Afrika in Auto voor gehandicapten 1 ten us b.v. n 5033(2 '.95 iruil ipeli eet ZATERDAG 16 FEBRUARI ECONOMIE 1980 i Itkaï gn^‘(Van onze redactie economie) w DEN HAAG. Minister Wiegel van Binnenlandse Za ken wil spoedoverleg met de vijf ambtenarencentrales georganiseerd Waar het overleg Lïjgaan, is nog niet bekend. in overleg, over zal De gegevens Voor dit overzicht zijn verschaft door de vereniging Eigen Huis in Amersfoort. Rentepercentages per 12 februari 1980. Naam Bank: met A.B.N. Amrobank Bouwf. Ned. Gem. 11,6 10,75 10,75 11,6 1 GENÈVE (Reuter). De omvang van (Van onze redactie economie) Gen. naar streven de prijzen op de binnenland- acht de GATT uit den boze. nieuwe jaar aan. Begonnen op een koers- ijgen. En dat terwijl het nu toch wel J Rabobank (adviesrente) Rijks Post Spaarbank Westland Utrecht/standaard 10,81 10,38 I 10,49 10,4 10,0 10,1 10,81 10,38 10,49 des 1 total leunitl «drijf energiedragers onze i weerspiegelen. Er moet sterke weerstand al r’ tat 123 -- Kunstmatige bevordering van de export v® Worden geboden tegen pogingen om nieu- 23 we invoerbeperkingen te introduceren. I Als het alleen maar gaat om dezelfde maatregelen als die voor het bedrijfsleven gaan gelden, zullen de ambtenaren zich niet verzetten. „Maar wij zijn bang dat de Volgens TNO kan men alleen maar van haar naam gebruik maken voor reclame doeleinden als het betreffende artikel ook inderdaad door TNO is onderzocht. Te vens hebben de adverteerders schriftelijk toestemming nodig voordat ze de naam TNO aan de aangeprezen artikelen ver binden. TNO is inmiddels met een cam- indien bedacht wordt dat in het derde kwartaal van ’79 dé winst in vergelijking tot hetzelfde kwartaal van ’78 nog met 21 procent was gestegen en in het eerste kwartaal zelfs met 37 procent. Maar de uittocht uit vaste rentedragen de waarden in aandelen die in feite in de VS al sedert medio januari aan de gang is hield ook deze week onverminderd aan. De index van de obligaties liep hierdoor nog verder terug en kwam van 71 op 68, tegen 74 als hoogste vorige maand. Wanneer het gesprek tussen de bonden en minister Wiegel gehouden zal worden, is nog niet bekend. Roefs verwacht dat Wiegel daar de komende week nog wel een brief over zal sturen. De eerstvolgende periodieke vergade ring van het georganiseerd ambtenaren- overleg vindt volgende week plaats. Op de agenda voor die vergadering is geen plaats ingeruimd voor de brief die Wiegel nu heeft gestuurd, „Maar dat kan natuur lijk altijd nog gebeuren”, aldus Roefs. De ambtenaren hebben ook nog geen zekerheid over wat er gaat gebeuren met het kort geding dat ze enkele weken gele den tegen Wiegel hebben aangespannen. Dat was bedoeld om de bewindsman ertoe te dwingen de verhogingen die vorig jaar zijn opgenomen in de bouwvak- en uit- zend-CAO toch in de ambtenarensalaris sen te laten doorwerken. De advocaat van de bonden en de lands- pagne gestart om overtreding van deze regel tegen te gaan. Een van de meest voorkomende geval len van naamsmisbruik is de vermelding „TNO-gekeurd”. Men presteert het vol gens TNO zelfs dit te vermelden terwijl die keuring voor het betreffende artikel negatief uitviel. Naar het koperspubliek toe suggereert de aanduiding „TNO-ge- keurd” dat het betreffende produkt is goedgekeurd. Dit is dus duidelijk niet altijd het geval. Er zijn volgens TNO ook adverteerders die beweren dat hun pro dukt door TNO-onderzoekers zijn goedge keurd, terwijl TNO nog nooit van het betreffende artikel heeft gehoord, laat staan dat het is gekeurd of onderzocht. spanning heeft dit proces versneld en in elk geval de druk op de' obligatiemarkt veroorzaakt. Ook in ons l&nd was die druk nog niet voorbij. Hoewel de obligatiemarkt nu en dan pogingen in het werk stelde tot enig herstel, liepen die steeds weer op niets uit. Met als gevolg dat vooral in de eerste helft van de week nieuwe zware klappen op de markt werden uitgedeeld. Zo zakte de nieuwste 9,5-procent-staatslening verder terug van even 97 procent tot 95,5 procent. Ook de 9,75-procent-lening van Amfas, die vorige week totaal mislukte, zakte tot dit peil terug. Maar ook de 10,25-procent- lening van de Rabobank die op 100 pro cent was uitgeschreven ging deze week volkomen de mist in en kwam voor het eerst op koersen rond 99,5 procent tot handel. advocaat zijn nog steeds aan het overleg gen over het compromis voor een nieuw overleg over deze zaak, zoals destijds is aangegeven door president mr. Blaauw van de Haagse rechtbank. Ook deze zaak staat niet op de agenda voor de eerstkomende vergadering van het ambtenarenoverleg met Wiegel. Of het inderdaad tot zo’n compromis komt, moet worden afgewacht. De 16-jarige Londenaar James Watson (I), de 15-jarige Peter Pegge (staand) en de 16- jarige Richard Fletcher, drie van de vier scho lieren die deze Austin 1300 ombouwden tot een goed bruikbare gehandicaptenauto. De door hen ontworpen en verbouwde wagen. Jnvashrew" gedoopt, kan erg goed worden gebruikt voor het vervoeren van mensen, die aan de rolstoel zijn gekluisterd. Men hoopt de auto over twee jaar op de markt te kunnen brengen. worden, bepaald niet doen stijgen. Ieder heeft het over de noodzaak van bezuini gingen, besparen en inleveren, maar ieder wil, als het tot daden moet komen, de ander liever laten voorgaan. In tegenstelling tot Wall Street liet de aandelenmarkt op het Damrak ook deze week het hoofd hangen. Alleen aandelen Koninklijke brachten nog wat fleur door in navolging van de in Wall Street aanwe zige olierush deze week met een spectacu laire stijging van 10 gulden te beginnen. Deze winst werd, met de nodige fluctua ties, later in de week enigermate terugge bracht. Rente vast Afsluitprov. gedurende: in proc.: 1 jaar 5 jaar variabel 5 jaar 2 jaar 5 jaar 30 jaar 10 jaar 5 jaar 10 jaar 5/10 jaar 5/10 jaar 2 jaar 5 jaar 3 jaar 1,5 1,5 1 1,25 1,25 1,25 1 2 LAGOS (DBA). Dfe Kamer van Koop handel van Nigeria heeft meegedeeld dat Nigeria vorig jaar bijna 841 miljoen vaten (van 159 liter) ruwe olie heeft geprodu ceerd, 17,64 miljoen vaten meer dan de recordproduktie van 1974. Nigeria was na Saoedi-Arabië in de eerste tien maanden van vorig jaar de belangrijkste leveran cier van ruwe olie van Nederland. Neder land importeerde in de maanden januari tot en met oktober 11,279 miljoen ton ruwe olie uit Nigeria, 22,5 procent van de totale olie-import. Dat kostte ruim 3,3 miljard gulden. Per dag produceerde Nigeria vorig jaar gemiddeld 2,3 miljoen vaten ruwe olie. In het eerste kwartaal bedroeg de gemiddel de produktie 2,4 miljoen vaten per dag. Na de beperking van de olieproduktie met tien procent vanaf 1 augustus verminder de de produktie tot 2,1 miljoen vaten per dag aan het einde van het jaar. De prijs per vat werd verhoogd van circa 14 dollar begin 1979 tot circa 30 dollar eind van dit jaar. In totaal beliepen de inkomsten uit de olieproduktie van Nigeria vorig jaar circa 17 miljard dollar. De nationale oliemaatschappij van Ni geria heeft vorig jaar haar aandeel in de dochtermaatschappijen die in Nigeria zijn gevestigd vergroot van 55 tot 60 procent. Opgave bank 10,5 10,25 10,25 10,25 10,4 10,0 10,1 10,1 10,1 10,25 10,25 10,25 10,0 10,0 10,5 9,8 10,6 11,12 s 10,85 10,71 10,71 10,49 10,49 10,93 10,93 10,95 10,44 10,44 11,2 10,38 11,63 Opgave bank 10,5 10,5 10,5 10,5 10,1 10,1 10,5 10,5 10,2 10,0 10,0 10,5 9,8 10,8 werke lijk 11,12 11,12 10,97 10,97 10,49 10,49 11,2 11,2 11,04 10,44 10,44 11,2 10,38 11,86 ‘-KAM.fi 3evr. f|( em en o Tel. De KNCV komt tot haar voorspel ling mede op grond van het feit, dat het aantal chemiestudenten achteruit gaat. Het is nu al zo, dat chemische technologen vlot aan de slag komen, maar ook voor universitaire chemici zijn er al gaten in de markt. 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 werke lijk Centraal Beheer Centrum-bank Ennia Levensverz. aangesl. bij N.V.L. Nationale Nederlanden Ned. Credietbank Aan snwon. bij Am wc-' mg. Inl' ge enl Heei I Rentepercentages met Gem. gar. zonder Gem, gar. „Het is wel merkwaardig dat de minis ter deze week in een interview zei dat de werknemers in de bouw en de uitzend krachten van de CAO-verhogingen geen voordeel hebben gehad. De lonen zouden voor hen eigenlijk hetzelfde zijn gebleven en dus zou dat ook voor de ambtenaren moeten gelden. Die verhogingen zijn ech ter wel degelijk op het loon gekomen en niet in het loon, en dus hebben de betrok ken mensen er wel degelijk voordeel van gehad. Het argument van minister Wiegel valt dus weg”, aldus Roefs. te lokale index voor te sterk afglijden «hoedde. Maar desondanks was de lijn De nu al weken durende moeilijkheden binnen het kabinet over bezuinigingsplan nen hebben het vertrouwen dat wij onze problemen snel de baas zouden kunnen bewijs, I -9. H, verwachting wordt in een rapport geuit van de staf van de Algemene Overeen- komst Inzake Tarieven en Handel (GATT), het in Genève gevestigde insti tuut dat als waakhond fungeert voor de bescherming van de internationale handel TNO is van plan om fabrikanten en adverteerders publiekelijk aan de schand paal te nagelen door naam en toenaam in de pers bekend te maken indien van naamsmisbruik sprake is. Daarnaast zal TNO de rechter in de arm nemen om haar naam te beschermen tegen oneerlijke ad verteerders. DEN HAAG (ANP). Binnen niet al te lange termijn lijkt een tekort aan chemici te zullen ontstaan. De Konin klijke Nederlandse Chemische Ver eniging (KNCV) voorspelt dit op grond van een onderzoek. Daaruit bleek, dat vorig jaar de werkloos heidscijfers voor chemici flink zijn gedaald. ambtenaren opnieuw extra gepakt zullen worden, bijvoorbeeld door het bevriezen van de periodieke verhogingen”, aldus Roefs. „Als dat gebeurt dan gaan de amb tenaren erop achteruit, vergeleken met het vrije bedrijf. Daar is het nogal eens mogelijk een loonmaatregel te ontduiken. Bij de overheid ligt alles schaalsgewijze vast, dus daar kan zoiets niet. We weten bovendien nog niet wat er precies in het overleg ter sprake zal komen. Als er extra maatregelen staan voor de ambtenaren, dan wijzen wij ze natuurlijk af’. STAI brijfsleven aan de gang zijn. 52. Spoedbespreking Wiegel ambtenarencentrales Daarbij denkt Roefs onder meer aan de voorstellen van de commissie-Bosman over de pensioenen en aan een eventuele extra aftopping. „Als die plannen worden uitgevoerd dan worden wij een beetje bang. Tenslotte moet er 2,7 miljard op tafel komen. Ik ben er erg bang voor dat een weinig weerbare groep als de ambte naren, die niet mogen staken, weer het sluitstuk zullen worden van de begro ting”. Unilever kwam ruim een gulden voor uit, voor Fokker werd deze Week ongeveer 4 tot 5 gulden meer betaald door een grote orderstroom van Amerikaanse lucht vaartmaatschappijen en het weer zelf standig worden van de onderneming uit een fusieverband met een Duits bedrijf. Voor de rest was de beurs ook voor aande len in mineur. rrein Tel. De deze week opgetreden hausse op de aandelenmarkt met enorme dagomzetten van 50 miljoen aandelen of meer concen treerde zich wederom op de olieaandelen. Nieuwe grote aardgasvondsten in de VS gaf deze groep weer een fikse stoot op waarts tot veelal nieuwe top-noteringen, gevolgd door aandelen in die bedrijven die via werkmaatschappijen bij het olie- bedrijf betrokken zijn of gronden in ei gendom hebben waarop rijke olie- en aardgasvelden ontdekt zijn. Deze ontwikkeling had ook positieve gevolgen voor vele andere aandelen waar onder de bekende mijnbouw- en defensie- waarden. Kortom, Wall Street was posi tief, ook al eisten winstnemingen hun tol en drongen vooral in de tweede helft van de week het koerspeil van de 900 terug. De beurs wist opnieuw geote belangstel ling te trekken. Het vooruitzicht op een waarschijnlijk blijvende inflatie van 13 procent door de verhoogde defensie-in- DEN HAAG. Veel bejaardenhuizen in Nederland ontduiken de door net ministerie van CRM opgelegde capaciteitsnormen door zogenaamde aanleun woningen en servicehuizen te exploiteren. Ned. Middenstandsbank Nutsspaarbank W.-Nederland variabel 3/5 jaar variabel 5 jaar 5/10 jaar De bewoners van deze woningen wor den van geld voorzien door de bijstand. Er is sprake van een wildgroei, doordat er geen normen bestaan voor de capaciteit en het servicepakket van de nevenactivi teiten van de bejaardentehuizen. De afdeling harmonisatie bijstand- dienstverlening van het ministerie van CRM heeft dit ontdekt in een onderzoek naar „gaten in de bijstandswet”. De gege vens daarover staan in een vertrouwelijke notitie van staatssecretaris Kraayeveld- Wouters (CRM). Het is de bedoeling dat de vaste kamercommissie voor CRM op 5 maart met de bewindsvrouw de kwestie bespreekt. Het is onder druk van de aanvragen voor opname in het bejaardentehuis dat de directies van de oorden zijn overge gaan tot de nevenactiviteiten. Het aantal UTRECHT (ANP). Een toenemend aantal goederen wordt aangeprezen waar bij ten onrechte de naam TNO is gebruikt. Aldus de organisatie voor Toegepast Na tuurwetenschappelijk Onderzoek. TNO heeft aangekondigd dit naamsmisbruik krachtiger te zullen aanpakken. ming te brengen met de prijzen op de wereldmarkt. Zo moeten de prijzen van de wereldmarktprijzen Zo moesten rond vijf gulden terug ACF, Amfas, Elsevier-NDU, Océ-Van der Grin ten. VNU en Wegener. Westland-Utrecht Hypotheekbank zakte van 320 op 309 gul den. BOG van 165 op 152 gulden en Gies- sen-De Noord van 165 op 153 gulden. Nationale-Nederlanden moest aanvan- kleijk ook bijna vijf gulden afstaan, maar kon later enkele guldens in herstel treden. aanvragen is veel groter dan de door CRM voorgeschreven opnamemogelijkheden. Om de bejaarden die in deze beschutte sfeer willen wonen toch tegemoet te ko men, hebben een zeshonderd van de vijf tienhonderd directies zich geworpen op de aanleunwoningen en de servicete- huizen. De bewoners van de aanleunwoningen kunnen zichzelf over het algemeen nog goed redden. Eventueel zijn ze in staat hun maaltijden te betrekken van de keu ken van het bejaardenhuis. Meestal heb ben ze wel een alarmknop voor noodge vallen. Deze bejaarden ontvangen over het algemeen geld van de bijstand om deze verzorging te betalen. De afdeling harmonisatie bijstand- dienstverlening vindt dat er een beleid voor deze nevenactiviteiten van de bejaar denoorden moet komenz Zo zullen nor men voor capaciteit en servicepakketten dienen te worden vastgesteld, aldus de onderzoekers. Een bijkomend probleem is de onlangs gewijzigde bijstandswet. Daar door kunnen mensen voor maatschappe lijke of medische kosten geen beroep meer doen op de bijstandswet, wanneer de instelling waarin ze verblijven niet officieel is erkend. Dat komt door de forse koersstijging die —1—1 Koninklijke Petroleum in NIEl navolging van Wall Street boekten, waar- ige. door op de eerste plaats de index van de '3diverse beursgroepen goed op peil konden STO( blijven, terwijl verdere herbeleggings- opdrac Regeringen moeten er volgens de GATT Bserinf vorder angegtse markt zo veel mogelijk in overeenstem- k of b vraag uit verkochte aandelen Koninklijke enslaai - Tel. .--ri/aj neerwaarts gericht. :schuifl In Wall Street hield het wonder van het )9nieuwe jaar aan. Begonnen op een koers- AENS Stand van 820 voor de 30 belangrijkste abel A industriële aandelen die in de Dow Jones- ling or- en a I huur, o >pane bi keul plavui. net dou nmen, i alt 269, Gevr. h nsw. of lat in H omgevi voor 000 et ■tpot en 4 taald zal worden. De ambtenaren zijn nten De hypotheekbanken hebben een balle tje opgeworpen voor 10,5-procent-pand- brieven die tegen 100 procent beschikbaar werden gesteld. Maar nu 11-procentlenin- gen al beneden de pariwaarde verhandeld worden lijkt deze poging voorlopig nog een slag in de lucht. De baisse op de obligatiemarkt vloeit voornamelijk voort uit verkoopdruk die op zijn beurt weer het gevolg lijkt van toenemend wantrouwen in het financiële bestel van ons land. Opmerkingen: Deze week hebben een groot aantal banken de hypotheekrente verhoogd, de meest voorkomende verhoging is 0,25%. De Rabo-hypotheekbank voerde zelfs een verhoging door van 0,6% en kwam hierdoor met 11,3% aan de top te liggen (rente 5 jaar vast). Ondanks het feit, dat de Westland/Utrecht Hypotheekbank de rente vorige week verhoogde, werd deze bank deze week weer 0,4% duurder. Wij verwachten dat de banken die hun rentepercentages nog niet gewijzigd hebben, in de loop van deze week het voorbeeld van de andere banken zullen volgen. SfcSlel' mc*ex verzameld zijn kwam het koerspeil deze week zelfs even boven de 900 uit. Het was voor het eerst sedert september ’78 Per jerij kenstr --- '3-2511 dat Wall Street tot boven de 900 wist te VUK I - --- - -• tk tv duidelijk is geworden hoe krachtig de pers, recessie in het vierde kwartaal van vorig «ui 4.IV11 neen uccn gcgicpcu. leurs I T vvst^ ^meriKaanse ondernemingen steeg naar 5 t. Tel. GENÈVE (Reuter). De omvang van de internationale handel zal dit jaar toene- jvertui men’ maar minder dan vorig jaar. Deze voorl ebouw - >1 ^Damrak deze week in mineur 39 na> Voor Wall Street ontwikkelde de beurs ook deze week zich positief, waren de len bii Op korte termijn zijn de vooruitzichten voor de internationale handel niet bemoe digend. Dat ligt niet aan de economische recessie in de VS. Algemeen wordt gere kend op een milde recessie van betrekke lijk korte duur. 213 f Gezien de toeneming van de politieke 323-2S inzekerheid en de afneming van het ver- uur., irouwen van het bedrijfsleven moet meer gewicht worden toegekend aan onver- j' wachte ontwikkelingen, zo valt in het rap- >Qim port te lezen. Dat staat een opbloei van de i deur Pternati°na^e handel in de weg. Vorig jaar nam de omvang van de inter- i nationale handel met bijna zeven percent loe tegen met zes percent in 1978. De 50-222 waarde van de internationale handel be- droeg vorig jaar ruim 1600 miljard dollar, ongeveer 3200 miljard gulden. De inflatie, in verscheidene belangrijke industrielan den van meer dan tien percent, was een lanzienlijke tegenslag voor het herstel ran de groei van de wereldhandel. lrn De aanzienlijke toeneming van de waar de van de goudreserves van officiële in stanties zowel als van particulieren, be- Q0t|lmoeilijkte de pogingen om de inflatie aan U banden te leggen. De GATT vindt dat beheersing van de inflatie het meest is gediend met een streng monetair beleid,' ariei met bevordering van de mededinging en met flexibiliteit van de economie. «-> i rint Schild ®aar voor het Damrak 2660(X meeste dagen in mineur, hoewel de nneni fegste standen die tot dusver in het ah. bil neuwe jaar in het midden van vorige kerk I'aan(^ vielen nog nergens werden 3-3743 ïernomen. .IMACÏ nieu d nu j r.1— >07-267 aandelen DEN HAAG (ANP). De import van Zuidafrikaanse steenkool is het afgelopen jaar vrijwel verdubbeld, die uit de Sovjet unie is vrijwel tot stilstand gekomen, zo blijkt uit een statistisch overzciht van de Europese Gemeenschap. In 1977 importeerde Nederland 162.000 ton Zuidafrikaanse steenkool, in 1978 117.000 ton. In de eerste tien maanden van het afgelopen jaar bedroeg de invoer 210.000 ton, een stijging met 92,7 procent ten opzichte van 109.000 ton, die in de overeenkomstige periode van 1978 wer den geïmporteerd. De invoerstijging in alle landen van de Gemeenschap bedroeg deze tien maanden 197,5 procent. Het Ne derlandse stijgingspercentage werd slechts door dat van België (223,7) overtroffen. De Nederlandse invoer uit de Sovjet unie, in 1977 nog 323.000 ton, daalde tot 176.000 ton in 1978 en tot 7.000 ton in de eerste tien maanden van vorig jaar, een daling met 93,8 procent ten opzichte van de 113.000 ton die in de overeenkomstige periode van 1978 werden ingevoerd. In de gehele Gemeenschap nam de invoer van Russische steenkool met 21,6 procent af. De invoer in Nederland uit andere EG- landen daalde de eerste tien maanden van vorig jaar met 6,8 procent, van 1.172.000 ton in de periode januari-oktober 1978 tot 1.092.000 ton; die uit niet-EG-landen steeg met 30,5 procent, van 2.591.000 tot 3.380.000 ton. De invoer van steenkool uit de Verenigde Staten nam toe met 191,3 procent, van 423.000 ton in de eerste tien maanden van 1978 tot 1.232.000 ton in de maanden januari-oktober 1979. van 213, Gezien de toeneming van de politieke 3t* Ac-n ,abr om z*ch heen heeft gegrepen. De winst van ruim 400 van de grootste procent boven die welke in het laatste wartaal van ’78 was behaald. Dat is een bijzonder forse val van de stijgingslijn I Voorzitter F. J. Roefs van het Ambtena- 50( ^centrum vermoedt dat het zal gaan om vraag hoe een loonstop in het vrije bedrijfsleven naar de ambtenaren toe ver- tenslotte trendvolgers en volgen de ont wikkelingen van de lonen die in het be- verrig tegen aanslagen van protectionisten. t, tel

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 15