Goud voor Smetanina Medailles op langlauf SCHAATSER PIET KLEINE ZET ALLES OP VIJF KILOMETER 3 1 uitslagen Jk inste a J s.. 19ÖO late plaad huid 1 }.V. 11 |j| 1980 ZATERDAG 16 FEBRUARI 17 J SPORT sten Zelfvertrouwen Kansen In vervoering Pessimisme w ly I jr Lieuwe de Boer uit anonimiteit aert heo sch. Br goud 1 1 123-371 glazinf Vorm van de dag op Olympische Spelen beslissend ■OF Piet Kleine: Wanneer ik op de Winterspelen goud win dan kap ik er mee' een tijdje achter de Drent en concludeerde in zijn spraak waterval dat het met de tweevoudige winnaar van In nsbruck (naast goud op de 10 km won hij zilver op de 5000 meter) wel goed zat. „Hij eindigt op beide afstanden erg kort”, stelde Verkerk vast. Maar Lieuwe de Boer beseft al te goed dat op de kortste afstand de geluksfactor een doorslaggevende rol kan spelen. Met veel zelfvertrouwen valt het fortuin echter ook. En daaraan ontbrak het de Fries, die onverstoorbaar zijn gang gaat en zich het vorig jaar als enige niet liet beïnvloeden door de ruzie in de kernploeg, allerminst. In de Noor Jarle Pedersen had De Boer een uitstekende opponent. Dank zij zijn hoge startsnelheid was de voormalige kor- te-baancrack uit Ureterp op de eerste hon derd meter zelfs maar een fractie (vijfhon- (Van onze sportredactie) LAKE PLACID. „Let op die ouwe, hij komt er weer aan”, heeft Egbert van ’t Oever deze winter enkele malen met vertwijfelde hoop uitgeroepen, wijzend naar Piet Kleine. De kleine bondscoach, die op dit moment wat graag in de schoenen van zijn college Ab Krook zou willen staan, klampte zich vast aan een tweede olympi sche uitschieter van de Drent naarmate het seizoen vorderde en successen uitbleven. „Die ouwe”, een wat overdreven betiteling voor een 28-jarige, stond donder dag in een hoek van het ijsstadion van Lake Placid toe te kijken toen Annie Borckink het schaatsgoud won in de eerste olympische wedstrijd na zijn 10-kilometertri- omf in Innsbruck. Die gouden rit maakte Piet Kleine voor even beroemd en voor lange tijd postbode. Piet Kleine: „Je weet gewoon dat zo’n gouden medaille snel vergeten is. Het komt door de mentaliteit van de Nederlanders. Als Oostenrijker was ik nu nog een natio nale held geweest. Bij ons ben je de ene dag een groot sportman en als je een dag later wat minder rijdt, trappen ze je de grond in. Maar je leert ermee leven. Ik trek me er niets van aan. In Hollandscheveld heb ik nog steeds mijn fanclub. Die mensen zijn me altijd trouw gebleven. Straks gaat er toch weer een volle bus naar de wereldkampioenschappen in Heerenveen en dat geeft me wel voldoening.” De toernooien tot dusver moeten voor hem een kwel ling zijn geworden, want over de 500 meter beweegt hij zich in vergelijking met de echte prijsjagers onbeholpen voort. Kleine: „Nee hoor, ik begin telkens weer vol goede moed aan de andere afstanden. Elke afstand is anders, en een goede prestatie geeft me nog altijd voldoening. Op de Olympische Spelen moet je gewoon je dag hebben. Die zijn voor iedereen anders. De een kan geweldig naar zo’n evenement toeleven en een ander nu eenmaal niet. Annie Borckink kan dat. Volgens Ab Mijerink, onze masseur, begon Annie de laatste tijd enorm naar haar top te groeien. Ze zei dat ze bij het inrijden al voelde dat ze zou schitteren. Dat kan, je weet het van tevoren. De ene dag kan alles, de andere dag niets.” In Lake Placid heeft Kees Verkerk, de Zweedse bonds coach, die na dit seizoen stopt en dus van het internatio nale podium verdwijnt, als altijd de Nederlandse schaat sers scherp geobserveerd. De stilist van het zuiverste water reed deze week, toen Piet Kleine als enige olympi sche deelnemer over de ijsvloer van Lake Placid zwierde, Vandaag stapt Piet Kleine eerst op het olympische ijs voor de vijf kilometer; de langste afstand is pas een week later. Kleine: „Qua kansen voor een plaats bij de eerste drie liggen die voor mij hetzelfde op beide afstan den. Ik probeer alles op de vijf kilometer. Misschien kom ik wel halfdood over de streep, maar dan heb ik nog een week om weer te herstellen. Maar het moet ook willen lukken. Je moet zelfvertrouwen hebben, dan kan je op de Olympische Spelen vol weggaan en maar zien In Innsbruck had Piet 'Kleine nog niet met een volgroei de en alles overheersende Eric Heiden te maken. Nu wel, en dat maakt uiteraard een prolongatie van zijn olympi sche titel erg onwaarschijnlijk, hoewel het succes van Annie Borckink iedere voorspelling op drijfzand plaatst. Piet Kleine: „Er gaat natuurlijk een stimulans van die damessuccessen uit. Maar ja, als het bij ons niet lukt, dan is het nog steeds een rotzooitje bij ons, zo wordt het tenminste vaak afgeschilderd. We hebben nu eenmaal teleurstellende jaren achter de rug, zonder meer. Maar Eric Heiden is onaantastbaar. Beth is ook wel goed, maar ze staat niet zo ver boven de meisjes als Eric bij ons. Welk zinnig mens kan nou denken dat-ie van Eric Heiden wint. Misschien dat Oxholm het kan. Op de tien kilometer kan niemand hem volgens mij aan. En dan heb je nog Gustafson, Stenhjemmet en Ljoskin. Van hem weet ik weinig, maar die zou ook nog weleens kunnen verrassen. Die heeft zichpalleen op de tien kilometer geworpen.” waar je uitkomt. Op de vijf kilometer moet je bouwen. Ais je met rondjes van 31 begint, wordt het niks. Het is een groot voordeel voor mij in de zoveel dagen één wedstrijd te rijden, daar klamp ik me maar aan vast.” Over Eric Heiden raakt Piet Kleine in vervoering: „Heb je weleens een foto van zijn benen gezien? Nou, wij zagen hier in het olympisch dorp een boekje waarin hij stond met alleen een zwembroek aan. Je hebt hier ook boekjes liggen van Superman en zo, nou dat is een kleinzielig figuur vergeleken bij hem. Die Heiden heeft een paar boomstammen, dat is gewoon niet te geloven. Al train ik 24 uur per dag, dan nog zal ik nooit zulke palen krijgen. Als ik dat zo zie denk ik weleens, wat doe ik op het ijs. Niemand heeft zulke benen als hij. Je moet je gewoon realiseren dat hij een A-klasser is en wij zitten net in de C- klasse.” Zoals hij er nu over denkt, gaat Piet Kleine ook na dit olympisch jaar gewoon door. „Ik wil afwachten hoe het hier gaat. Als je me in het begin van dit seizoen had gevraagd of ik zou stoppen, had ik volmondig ja gezegd. - Toen ging het gewoon slecht. Maar ja, als ik hier goud win, dan kap ik ermee. Dan heb ik het echt gehad. Dat is de mooiste afsluiting. Maar ja, dat is één procent kans.” 2 1 1 1 1 1 1 CENTF id doa icht. P ng en >enade an ge* is van ormati rijblijv zoekt ïNDIN vakanft 1. Sovjet-Unie 2. Nederland 3. Oostenrijk 4. Verenigde Staten 5. Oost-Duitsland 6. Finland 7. Canada 8. Tsjechoslowakije 9. Bulgarije zilver 2 1 1 1 1 aekt uw kal el. 02 lein 100. Aamt •34370! r onze ilgingsi i in ied i Jas w >mweg BBeII ERIC HEIDEN KLASSE APART BIJ SPRINTERS u ge ik: Be Tele» de vijf kilometer betekende voor haar de eerste gouden medaille op deze korte af stand. In Innsbruck, vier jaar geleden, moest zij genoegen nemen met de zilveren medaille achter de Finse Helena. De Fin se, 32 jaar, kwam er deze keer niet aan te pas en finishte als achtste. Smetanina heeft er tijdens de wedstrijd geen twijfel over laten bestaan dat ze de sterkste was. Als 33ste gestart van de 38 loopsters lag ze vertrokken, de gevolgen veel ernstiger waren. Nooit zal echt opgehelderd kunnen wor den of Koelikov, die na het winnen van het goud in Innsbruck alles op deze 500 meter richtte, zonder die misser bij het uitkomen van de eerste bocht de prolongatie van zijn olympische titel verspeelde. Koelikov, een echte levensgenieter in de Russische ploeg en dikwijls afgeschilderd als een westerse en dus decadente playboy, hield Heiden op de eerste honderd meter achter zich (10,08 om 10,13), maar door de miss lag raakte hij heel even het ritme kwijt. De Amerikanen, die op de openingsdag de grote verliezers waren, konden derhal ve hun eerste gouden winnaar bejubelen. Maar Eric Heiden, die eigenlijk alleen de 500 meter vreesde, bleef net zolang op het manches nog derde, gisteren na de derde nam zij de zesde plaats in op de ranglijst. In de voorlaatste bocht van het 1014 meter lange rodeltraject verloor Detlef Günthe in de derde manche de ideale lijn en de kans op eremetaal. De Oostduitse titelhouder, die na twee manches hard op weg leek opn euw goud te veroveren n z jn spec al te t, v el van z jn slee en kwam met zoveel vertraging over de streep, dat hij niet meer in aanmerking komt voor een van de ereplaatsen. Door deze ontwik keling heeft nu de Italiaan Haspinger de beste vooruitzichten op Olympisch goud, Erich Scharer en Sepp Benz hebben in de tweede manche van de twee-mansbob hun eerste plaats in het klassement be houden. De Zwitsers werden echter overtroffen door de Oostduitsers Ger- meshausen en Gerhard, 1.02,48 tegen 1.02,76. De Oostduitse twee klom daar door van de vierde- naar de tweede plaats. brons 1 1 LAKE PLACID (ANP). De Russische Raisa Smetanina heeft gisteren voor de u... tweede gouden medaille voor de Sovjet- t ïaJ Unie gezorgd door de vijf kilometer lang lauf voor dames te winnen. Ze legde de afstand af in vijftien minuten en 6,92 seconden. Daarmee liet ze de Finse Hilk- ka Riihivuori (15.11,96) ruim vijf secon den achter zich. j Raisa Smetanina is de „Erie Heiden” - van de langlauf voor dames. De in Moch- 1 ka geboren Russin begon met skilopen in 1967. Vijf jaar later werd ze toegevoegd aan de nationale ploeg en sedert die tijd h veroverde zij vijf gouden medailles. Met name op de tien kilometer, waarvoor zij in Lake Placid ook weer uitgesproken favo- I hete is, en in de estafettes. Haar zege op Derde werd de Tsjechoslowaakse Kveta L Heriova met 15.23,44. Smetanina won in 71976 de tien kilometer Langlauf tijdens de "Winterspelen in Innsbruck. Op het Mirror Lake ontbrak van alles bij de huldigingen. Er lagen geen matten, er waren geen vlaggen en wat nog erger was ook de twee skiërs van de Sovjet-Unie die de dertig kilometer hadden beheerst, ontbraken net als de winnaar van de bron zen medaille uit Bulgarije. Het blijft een komen en gaan van Neder landse ijshockeyafvallers in het olym pisch dorp in Laike Placid. Tilburg-keeper Gerry Göbel bleek volgens trainer Hans Westberg niet op tijd in orde na een eerder opgelopen blessure en viel voor de Spelen af. Spelers van het nationale team verza melden wat geld om Göbel in staat te stellen toch nog een paar dagen in Lake Placid te verblijven. Gisteren is Göbel echter afgereisd naar Montreal, voorna melijk omdat hij dat al min of meer had afgesproken, maar ook omdat hij zich als toeschouwer allerminst gelukkig voelde in Lake Placid. Göbel vond en vindt nog dat hij de tweede keeper had moeten zijn en niet de tegen Rusland falende John de Bruyn. LAKE PLACID. Schaatsen: 500 me ter dames: 1 Karin Enke (DDR) 41.78 (Nieuw Olympisch record), 2 Leah Müller- Poulos (VS) 42.26, 3 Natalja Petroesjova (Sov) 42.42, 4 Ann-Sofie Jamström (Zwe) 42.47, 5 Mariko Nagaya (Jap) 42.70, 6 Cor nelia Jacob (DDR) 42.98, 7 Beth Heiden (VS) 43.18, 8 Tatjana Tarasova (Sov) 43.26, 15 Haitske Valentijn (Ned) 44.02, 22 Annie Borckink (Ned) 44.47, 26 Sijtje van de Lende (Ned) 44.74. 500 meter heren: 1 Eric Heiden (VS) 38.03 (Nieuw Olympisch record, 2 Evgeniy Koelikov (Sov) 38.37, 3 Lieuwe de Boer (Ned) 38.48, 4 Frode Roenning (Noo) 38.66, 5 Daniel Immerfall (VS) 38.69, 6 Jarle Pedersen (Noo) 38.83, 7 Anatoli Medenni- kov (Sov) 38.88, 8 Gaetan Boucher (Can) 38.90, 16 Bert de Jong (Ned) 39.30, 28 Hilbert van der Duim (Ned) 40.42. LANGLAUF: Dames: 1 Raisa SmetanL na (Sov) 15.06.92, 2 Ulka Hilkkariihivuori (Fin) 15.11.96, 3 Kveta Heriova (Tsj) 15.23.44, 4 Barbara Petzold (Odl) 15.23.62, 5 Nina Balditsjeva (Sov) 15.29.02, 6 Galina Koelakova (Sov) 15.29.58. Na de derde manche van het rodelen voor dames kan Vera Soloelia de gouden medaille nauwelijks nog ontgaan. De Rus sin verwezenlijkte voor de derde maal de snelste tijd en vergrootte haar voorsprong opnieuw. Achter haar verscherpte de strijd zich om de zilveren en bronzen medailles. Melitta Sollmann uit de DDR rukte op van de vierde naar de tweede plaats ten koste van de Russin Ingrida Amantova. Daarentegen moest Soll- mann’s landgenote Ilona Brand terrein prijsgeven. Stond zij donderdag na twee (Van onze sportredactie) LAKE PLACID. In de schaduw van Eric Heiden en Evgeny Koelikov, die een bloedstollend gevecht leverden om het 500 meter-goud, ging de bronzen medaille van Lieuwe de Boer een beetje verloren. Maar voor de 26-jarige Friese sprinter had het brons een gouden randje, want om in het hoog gekwalificeerde gezel- ■rleven schap van rassprinters alleen het super- koppel Heiden-Koelikov voorrang te moeten geven, is een uitzonderlijke pres tatie. Een vreugde-uitbarsting was er bij Lieuwe de Boer echter niet bij. Brood nuchter en zonder een spoor van emotie zat hij naast Heiden en Koelikov op de gebruikelijke persconferentie, waarvoor alle medaillewinnaars worden uitgeno digd. „Ik ben eigenlijk nog niet zo erg onder de indruk van die bronzen medail le. Misschien besef ik pas vanavond wat ik hier heb gepresteerd”, vertelde de 26- jarige Fries. ijs tot zijn grootste rivalen aan de beurt waren geweest. Toen Frode Ronning, de Noorse kanshebber, en Anatoli Medenni- kov, onmiddellijk na hem op vrij grote afstand van zijn superieure 38,03 waren blijven steken, kon het Amerikaanse schaatswonder in feite al opgelucht zijn. Voor de Amerikanen betekende de tri omf van Eric Heiden een hele troost, om dat bij de dames het alles overheersende goud aan hun neus voorbij ging. Leah Muller-Poulos, die evenals haar echtge noot Peter in Lake Placid haar schaats- carrière beëindigt, was simpelweg niet opgewassen tegen de Oostduitse Karin Enke. De 18-jarige voormalige kunstrijd- ster, die na een armoperatie het hardrij den is gaan beoefenen (in 1977 was ze negende bij de Europese kampioenschap pen kunstrijden), bewees dat ze niet bij toeval het afgelopen weekeinde de sprint- titel bemachtigde. Ze is op dit moment veruit ’s werelds snelste vrouw op de schaats. De Nederlandse dames, een dag eerder verwend met goud en zilver, kwamen in het stuk niet voor. Zeker, de hoop op een medaille was deze keer volstrekt irreëel, maar van Haitske Valentijn had meer verwacht mogen worden dan de 44,02 waarop ze uitkwam. Met een wegwerpge baar naar het scorebord waarop haar tijd werd weergegeven, maakte ze dat na het passeren van de eindstreep ook zelf kenbaar. Sijtje van de Lende’s 500 meter had niet meer te betekenen dan een trainingsrond- je. Ze eindigde anoniem in de achterhoe de. Annie Borckink, aangekondigd als de winnares van het eerste schaatsgoud, maakte van haar optreden een ereronde. Maar dat viel haar nauwelijks kwalijk te nemen. sS 1? Piet Kleine: „Ja, dat zegt Kees altijd van mij. Hij heeft een blind vertrouwen in me.” Vervolgens steekt het pessimisme weer de kop op dat kenmerkend is voor Kleine als hij ergens aan begint. „Ik hoopte dat ik naar een echte top zou groeien toen we na de Europese kampioenschappen in Trondheim naar Davos gingen. Daar begon het mooi te komen. Terug in Nederland maakte ik de fout veel te veel en te hard door te trainen. Dat komt omdat ik mezelf niet goed in de hand heb.” „Ik ben, of althans vroeger, zo lui als een varken. Omdat het in Davos lekker ging dacht ik, het moet nog beter kunnen, en daarom ben ik als een gek gaan trainen, inplaats van wat rust te nemen en te consolideren. Egbert had me nog gewaarschuwd. Ik ben er niet bij, doe het in Gods naam rustig aan, heeft hij gezegd. Het is mijn fout geweest dat ik er teveel de beuk in heb gegooid. Ja waarom? Omdat ik hier in Lake Placid echt graag wil schitteren.” „Maar het gevolg is wel geweest dat het een stuk minder ging toen we hier aankwamen. Ik kreeg gelijk dikke poten. Toen kwamen die trainingswedstrijden er afgelopen zondag nog overheen. Die kwamen voor mij niet gelegen. Ik reed 7.22 op de vijf kilometer, maar dat ging beslist niet moeiteloos. Toen ik over de streep kwam, dacht ik dat ik olifantsbenen had, zo dik voelden ze aan. Met de ademhaling had ik geen problemen. Maar als je benen niet willen zoals je zelf wilt, kom je altijd kapot te zitten.” gevraat N. hmin het kortJ (Van onze sportredactie) LAKE PLACID. Er loopt in Lake Placid een aantal boze mensen rond. En onder hen zijn niet alleen teleurgestelde toeschouwers, die de arena’s niet of niet tijdig hebben kunnen bereiken. Ook Lord Killanin, voorzitter van het IOC is woen- dend. Er waren wat minder belangrijke zaken misgegaan, maar het incident bij de prijsuitreikingen na de eerste dag heeft de emmer werkelijk doen overlopen. reer vit to, fin weer: an UI slke i ere vri an ka tel.nr.i Een gelukkige Lieuwe de Boer (links) en een opgewekte trainer Jorrit Jorritsma na het behalen van de bronzen medaille bij de sprinters. derdste van een seconde) langzamer dan Eric Heiden, de man die, als alles verder normaal verloopt, al het schaatsgoud bij de heren mee naar huis neemt. Lieuwe de Boer hoefde, toen hij zijn race had beëindigd en coach Jorrit Jor ritsma hem toeschreeuwde „klasse Lieu we”, niet zo verschrikkelijk in de zenuwen te zitten. De meest prominente rijders waren al voor hem in de baan verschenen. Alleen Immerfall en Chlebnikov hadden hem eigenlijk nog van het erepodium kun nen afhouden, maar beiden schoten te kort. De zwaar gebouwde Rus faalde zelfs volledig en beging een zelfde misser als zijn landgenoot Koelikov in de dynami sche openingsrit. In de eerste bocht raak ten beide Russen uit balans, zij het dat voor Koelikov, die in de binnenbocht was al snel voor op het schema van de overi gen. Na Smetanina eindigden twee Rus sinnen Baldistsjeva en Koelakova op de vijfde en zesde plaats. De vele Finse toe schouwers waren buiten zinnen toen Rii hivuori de tweede tijd noteerde. De grote verrassing echter was de derde plaats van de Tsjechoslowaakse Heriova, die de voor een medaille favoriete Scandinavische deelneemsters achter zich hield. avan gas» drukke water o voort® 10 Ket -andvoo 3. ■a-/99! 00- Mod 1 2e hati burg. Tl Nederlander een medaille op de 500 meter. Helemaal onverwacht kwam het succes van Lieuwe de Boer toch niet, zoals de middelmatige klassering van Bert de Jong (15e) en het voor spek en bonen meedoen van Hilbert van der Duim geen echte verrassingen waren. Gaandeweg deze winter nestelde Lieuwe de Boer zich steeds hechter in de wereldtop. Zijn schit terend Nederlands record onlangs in Da vos (37,80) en een vierde klassering op een van de 500 meter-ritten bij de wereldkam pioenschappen in West Allis, toonden de aansluiting aan. Hoewel er een soort kettingreactie op gang lijkt te zijn gekomen in de Oranje- r of dis ploeg, die na twee schaatsdagen van alle teams het meest succesvol is op de ijsbaan van Lake Placid, gelooft Lieuwe de Boer' niet dat het succes van Annie Borckink hem extra heeft gestimuleerd. „Wat zij 'gepresteerd heeft, stelt nog meer voor dan wat ik deed”, merkte hij in alle beschei denheid op. En over zijn race: „Het was een nadeel voor me dat ik de laatste binnenbocht had. Die moet ik altijd erg wijd ingaan en dat kost je tijd. Het was trouwens wel de beste binnenbocht, die ik dit jaar heb gereden, en de rest van de rit was ook vrijwel vlekkeloos”. En dan te bedenken dat Lieuwe de Boer ijksbun er als kortebaan-rijder jaren over gedaan 1 heeft de bochtentechniek goed onder de knie te krijgen. De zo sensationeel begonnen medaille- oogst van de Nederlandse schaatskolonie ;amenè ’n Lake Placid kreeg door zijn prestatie beslis een voortreffelijk vervolg. Het was trou- uw le< wens ook in andere opzichten een unieke gebeurtenis, want voor de eerste maal in het olympische schaatsen veroverde een J

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 17