f^EN/STA^l MAANDAG ACTIES IN RIJNMOND Kettingbotsingen Schipholtunnel President van Suriname weg het weer eclego Philips geeft te weinig informatie Moeilijkheden door stijging grondstofprijzen ELASTISCHE KOUSEN konfektie en naar moot Krokussen geven vrij het woord is aan... vandaag: 1 MODESHOW .filPTHOT BV| 1 meubel Rudi van Dantzig BONDEN NA GESPREK: En verder Maatschappelijke energie-discussie Einde van BB? Rustig weer Carnaval MISSET Zn. BVw (ADVERTENTIE) Lao Tse Tung: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 70ste jaargang no. 88 pagina's 4-5-6-7-9 (Van onze parlementsredactie) danscentrum DEN HAAG. Het kabinet heeft ook gisteren geen oplossing gevonden voor de problemen rond de bezuinigingsvoorstellen. De regering zal dan ook zeker niet vóór maandag beslissen over het extra ombuigingspakket. Zij komt dit weekeinde niet bij een. De problemen binnen het kabinet hebben er gisteren toe geleid dat Van Agt zijn wekelijkse persconferentie liet verval en. Op zijn vroegst zal deze nu maandag gehouden worden, zo deelde de Rijksvoorlichtingsdienst mee. E.H.C.O. b.v. TELEFOON 310561-323488 b.g.g. tel. 322031 HET OUDE SLOT te HEEMSTEDE Ir. Lelylaan 6 (Eindpunt buslijn 1 NZH) Zaterdag 15 maart ’s morgens 10.30 u. s middags 14.00 u. Voorverkoopkaarten 10,- (incl. koffiecomplet) aan onze zaak. BOUTIQUE Geen monniken in hemel. Zenderkleuring. Wielerknecht Binnen- en buitenland. ■■■■■■■■•■■■■■■■■■■■■■■■a .2-3 Economie15 Eigenhandig27 Gastenhoek9 Kerkdiensten4 Kunst13 Plaatselijk nieuws Radio en televisie/strips11 Sport17-19 Weerrapporten I Invullen belastingbiljetten Autospuiten Bedrijfsreclame Glas- en Schilderwerken ZATERDAG 16 I 3 IJinuider Courant Koningstraat 19-21 telefoon 023-326063 Haarlem^J Nog geen besluiten over bezuinigingen Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll (ADVERTENTIES) (ADVERTENTIES) - y*--- - In vakbladen, wetenschappelijke perio dieken en bedrijfspublikaties regent het van mededelingen over de pogingen en resultaten ten aanzien van de bruikbaar- making van steenkool voor stookdoelein- den en voor efficiënter vervoer. Duizenden Nederlanders gebruiken de krokusvakantie voor een kort verblijf in het buitenland. Op de foto stappen reizigers in een overvolle Bergland Expres op het station in Utrecht. Zij gaan naar de wintersport. (Van onze redactie binnenland) HAARLEMMERMEER. In de Schipholtunnel hebben zich gistermiddag kort na elkaar drie kettingbotsingen voorgedaan, waarbij in totaal twintig auto’s waren betrokken. Hoewel een enorme chaos ontstond, raakte niemand gewond. Om kwart voor vier was het raak in de oostelijke buis. Twaalf auto’s klapten op elkaar. Twee raakten er in brand, acht werden onherstelbaar beschadigd. Een ongedul dige automobilist, die ergens in de zes kilometer lange file stond, besloot achteruit over de vluchtstrook terug te rijden. Hij kwam daarbij in botsing met een politiewagen, die op weg was naar de plaats van het ongeval. Een andere automobilist zag de rij wachtende auto’s te laat en schoof met zijn wagen onder een stilstaande vrachtauto. De man en zijn passagier raakten daarbij gewond. Later op de middag deden zich in de westelijke tunnelbuis nog twee kleinere kettingbotsingen voor. Volgens de directeur sociale zaken Phi lips, F. van den Brand, zijn de mogelijkhe den die de onderneming heeft om de bon den te overtuigen vrijwel uitgeput. „Wij hebben ongelooflijk veel informatie aan gedragen. Wij hebben alles gedaan om duidelijk te maken dat een oplossing zon der pjjn niet mogelijk is”, aldus Van den Brand. Aalko van der Veen (Industriebond FNV) zei dat hij de resultaten van het gesprek zal voorleggen aan zijn achter ban, maar dat het voorlopig standpunt van de bond best wel eens een definitief standpunt zou kunnen worden. Dat voor lopig standpunt komt neer op een afwij zing van het Philips-plan. Puin- en vuilafvoer per container Hoe wijzer men wordt, hoe lui der men lacht. Weersverwachting van het KNMI tot vanavond: Die twee dingen zijn namelijk de be langrijkste factoren in het proces, dat bezig is de steenkool te promoveren tot energiebron nummer 1, boven olie, aard gas en kernsplitsing. Aangezien Nederland geen ministerie voor energievoorziening rijk is en de an dere ministeries slechts zijdelings bezorgd schijnen te zijn over wat de toekomst in dat opzicht zal brengen, ontbreekt in ons land een adequate coördinatie op be stuurlijk niveau van alles wat zich op het gebied van de energiebronnen aandient. De oliemaatschappijen krijgen met hun regelmatige gegevens over hun investerin gen en onderzoekresultaten voor kolenge- bruik weinig of geen aandacht, althans niet in die zin dat zij een zinnige bijdrage kunnen leveren tot een geconcentreerde overheidsbemoeiing met de creatie van een krachtig en modem energiebeleid. De energieraad kan men waarschijnlijk geen gebrek aan activiteiten verwijten, maar misschien wel een gebrek aan mededeel zaamheid en informatie en noch de be trokken ministers, noch de kamerleden geven ooit blijk van grote belangstelling voor wat die Energieraad eigenlijk uit doktert. In de ochtend' nog mistbanken, overigens droog weer en later op de dag enkele opklaringen. Middagtem- peratuur ongeveer 6 graden. voor kleding uit natuurmaterialen Kruisstr. 27-29, tel. 320513 Erkend ziekenfondsleverancier EINDHOVEN (ANP). Philips heeft te weinig informatie gegeven om ons te overtuigen van de nood zaak van het reorganisatieplan. Dat hebben de vertegenwoordigers van de verschillende vakbonden gister avond verklaard na afloop van het overleg met Philips. HET GEZONOCIDSHIJIS ZIJLSTRAAT 69 - Haarlem DEN HAAG (ANP). Een aantal Ka mers van Koophandel heeft de Tweede Kamer dringend gevraagd de minister van Financiën te bewegen tot het verlenen van een fiscale tegemoetkoming aan be drijven, die in moeilijkheden zijn geraakt of dreigen te geraken door de zeer sterke stijging van de prijzen van een aantal grondstoffen. De prijsstijgingen zijn voor een aanzien lijk aantal bedrijven catastrofaal. Als er geen hulp wordt gegeven in de vorm van een fiscale tegemoetkoming, dan zullen er slachtoffers vallen onder de bedrijven, aldus de Kamers van Koophandel. Zij wijzen erop, dat bijvoorbeeld hard hout 80 procent, vurenhout 50 procent, edelstaal 50 procent, petrochemische grondstoffen en produkten daarvan 50 tot 200 procent, suiker 50 procent en zilver 500 procent duurder zijn geworden in het afgelopen jaar. De prijsstijgingen duren nog steeds voort. Zij scheppen een situatie, waarin de bedrijven tegen veel hogere prijzen moe ten inkopen dan waartegen zij hebben verkocht, wat hen onder meer in liquidi- teitsmoeilijkheden brengt. Het bedrijfsle ven meent op grond hiervan en ook omdat het erg onbillijk is belastingen te heffen op winsten op grondstoffen als de vervan- gingsprijzen hoger zijn dan de verkoop prijzen minus kosten, aanspraak te kun nen maken op een fiscale tegemoetko ming (toepassing van de zogenaamde hardheidsclausule), die de minister van Financiën evenwel weigert te geven. Philips wil de gesprekken op centraal niveau voorlopig afsluiten om de betrok kenen in de bedrijven zelf te gaan infor meren. „Dit plan kan alleen maar slagen als alle betrokkenen eraan meewerken. Daar gaan we onze energie nu op richten”, aldus Van den Brand. De staking in het Limburgse Heer en met name de houding van de Indu striebond FNV noemt Van den Brand onzorgvuldig. „Wat deze vakorganisatie doet kan niet in deze fase van het overleg. Wat hier gebeurt is in strijd met de gelden de CAO”, aldus Van den Brand. Philips zal de Industriebond FNV dan ook aan sprakelijk stellen voor de eventuele scha de die uit de staking voortvloeit. E óndanks de onenigheid tussen de minis ters wordt in Den Haag nog steeds geen kabinetscrisis verwacht. Premier Van Agt, zo is bekend geworden, probeert een dergelijke ontwikkeling te voorkomen Na de gouden en zilveren medaille, die de schaatsenrijdsters Annie Borckink en Ria Visser donderdag op de eerste dag van de Olympische Winterspelen in Lake Placid behaal den op de 1500 meter deed gisteren op uiterst verrassende wijze de Ne derlandse sprinter Lieuwe de Boer van zich spreken. Op de 500 meter bleek zijn tijd van 38.48 seconden goed voor een derde plaats en een bronzen medaille. De Boer moest alleen de Amerikaan Eric Heiden en de Rus Evgeni Koelikov voor laten gaan. Het goud was voor Heiden, wiens tijd van 38.03 een nieuw Olym pisch record betekende. Bij de dames ging het goud, zilver en brons naar respectievelijk Karin Enke (DDR), Leah Müller-Poulos (VS) en Natalja Petroesjova (Sov Zie de sportpagina's De snelle opmars van de steenkool als begeerde brandstof voor de energievoor ziening, die door de dezer dagen versche nen „Koolnota” van minister Van Aarden- ne tamelijk oppervlakkig werd geïllus treerd met 'een gooi naar het aantal kolen centrales dat eventueel in Nederland zou kunnen worden gebouwd vóór het jaar 2000, wordt in toenemende mate begeleid door industriële en wetenschappelijke be richten en beschouwingen uit diverse landen. door elk meningsverschil volledig uit te praten. Door het niet op stemmingen te laten aankomen wil hij de bestaande te genstellingen zoveel mogelijk verhullen tot het moment dat een compromis haal baar lijkt. Hoewel dus nog niets vaststaat, heeft de FNV voor maandag al de eerste protestac ties aangekondigd tegen de mogelijke loonmaatregel. Dan gaan in de Rijnmond vijf grote bedrijven plat. Later in de week komen nog 45 bedrijven aan de beurt tijdens deze „estafettestakingen”. In de week van 25 februari tot 1 maart willen de Industriebonden hun acties ver der uitbreiden naar Dordrecht en omge ving. Het uiteindelijke doel is een 24-uurs- staking die waarschijnlijk half maart ge houden zal worden, vlak voor de behande ling van de loonmaatregel in de Kamer. Verontwaardiging ook bij de ambtena ren omdat minister Wiegel (Binnenlandse Zaken) inmiddels de bonden heeft laten weten dat ze een miljard gulden extra zullen moeten inleveren. De bewindsman heeft de organisaties gisteren meege deeld, dat hij hen voor een gesprek over deze bezuinigingen zal uitnodigen zodra het kabinet het pakket maatregelen heeft vastgesteld. Een van deze bonden, het Ambtenaren centrum, heeft gisteren meegedeeld dat naast het ene miljard van de ambtenaren het kabinet verder een miljard wil bezuinigen op de overdrachtsuitgaven en nog eens 0,7 miljard op andere uitgaven. Het ambtenarenmiljard zou worden ge vonden door blokkering van dè verhoging van de salarisschalen, bepaalde belasting vrije tegemoetkomingen te schrappen en door maatregelen in de pensioensfeer. Het kabinetsberaad werd gisteren enke le malen onderbroken omdat onder ande ren Van Agt compromisvoorstellen op ta fel had gelegd. Deze voorstellen, die in de buurt van drie miljard bezuinigingen ko men, stuiten echter nog steeds op weer stand van de ministers Andriessen (Finan ciën) en Albeda (Sociale Zaken). De WD- bewindslieden en enkele CDA-ministers steunen Andriessen in dit gevecht. De overigen staan met Van Agt achter Albeda. Albeda heeft vooral grote moeite met het aan de bezuinigingen gekoppelde in komensbeleid. De nog steeds op tafel lig gende voorstellen betekenen een daling van de koopkracht voor alle inkomens. Zo zou de prijscompensatie op 1 juli zeer sterk worden verlaagd. Ook het mini mumloon zou dan niet „veilig” zijn. DEN HAAG (ANP). De Surinaamse president Ferrier zal nog dit jaar aftre den. In april vorig jaar gaf hij te kennen zijn functie in augustus 1979 te willen neerleggen, maar men verzocht hem nog enige tijd aan te blijven. Nu vindt Ferrier het echter welletjes (hij is bijna 70) en zal binnen vijf maanden na de verkiezingen in Suriname die op 27 maart worden gehouden, zijn functie neerleggen. Hij verklaarde dit gister avond tegenover het ANP. President Fer rier is voor een privé-bezoek enkele we ken in Nederland geweest. Ferrier be kleedde voor de Surinaamse onafhanke lijkheid de post van gouverneur. In 1975 werd hij de eerste president van de jonge natie. Het sinds zijn oprichting al omstre den instituut Bescherming Bevolking lijkt aan zijn definitieve einde toe te zijn. Er wordt serieus gesproken over het opheffen van de organisatie, die ten tijde van oorlog en rampspoed te hulp moet schieten. Hein Dik sprak hierover met de commandant van het district Noord-Holland; Cor Boos nam de problemen voor de regio Haarlem onder de loep. -"LEOLUX ZITGROEPEN- Bevordering van een snelle, drastische aanpassing van het energiebeleid aan ver anderde omstandigheden en opvattingen heeft in Nederland kennelijk niet plaats, waarschijnlijk doordat kabinet en parle ment te zeer in beslaggenomen worden door het eigen lijfsbehoud en de politieke problemen van de dag. Terwijl internationaal duidelijk een overschakeling van olie en kernsplitsing op steenkoolgebruik plaatsvindt, wacht Nederland nog steeds op een brede maat schappelijke discussie over de kernener gie. Men behoeft geen verklaard tegen stander van kernenergie te zijn om hét standpunt te huldigen dat een minder gevaarlijke, gemakkelijker en vooral rui mer op de wereld voorhanden zijnde brandstof welkom zou zijn. De milieuge- varen van kernenergie eisen in ieder geval veel kostbaarder voorzieningen van vei ligheid, het uranium is op de wereld slechts beperkt en in sterk geconcentreer de lokaties aanwezig, de vervoerbaarheid van kolen (de voorraden zijn voor 250 jaar voldoende voor wereldwijd gebruik) wordt door nieuwe methoden van vergas sing en vloeibaarmaking aanzienlijk een voudiger. Een brede maatschappelijke discussie over kolen lijkt langzamerhand heel wat urgenter te worden dan die over atoomenergie. iHmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiinimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Rudi van Dantzig is een kwarteeuw choreograaf. De Nederlander die grote internationale faam verwierf met zijn balletten sprak met Ko van Leeuwen over zijn werk, over zijn inspirators (zoals zijn leermeesteres Sonia Gaskell), over zijn samenwer king met Noerejev. Het is weer zover. Carnaval. Hier in het noorden zullen we nooit precies bevroeden wat er bij onze zuidelijke mede-Nederlanders om gaat. Er moet overigens wel definitief afgere kend worden met sprookjes rond dit uitbundige volkfeest. Hans Rom- bouts hoorde die verhalen ontmante len door Frank van Os, conservator van het Carnavalsmuseum in Echt. W L. G. BODE Belastingconsulent |l F. Hendrikl. 40 H’lem. Tel. 286904 Korte Wolstraat,4, Haarlem Tel. 023 315882 na 18.00 uur 035-85605W»y* (ADVERTENTIE) V./' met la Cumparsita Vanaf 1/3 zaterdag s avonds 10 u. dansen voor (echt)paren boven 23 jaar. 4

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 1