K uiïis*. EINDE IN ZICHT VAN OMSTREDEN ORGANISATIE M O i door Hein Dik ATOM 3SSSS e jen. (na jen. Veel kritiek Andere zaken Afvloeiing Rampenplan Ie in oo% sub- Een schuilgelegenheid in uw huis is niet bestand tegen een oltreffer, maar moet bescherming geven tegen zowel bom- als lasscherven en neerstortend puin, als tegen radioactieve neerslag”. ,Leg een lijst aan van alle zaken die in uw schuilgelegenheid en in uw raning nodig zijn als u door radioactieve neerslag wordt opgesloten koud voedsel en drinkwater, beddegoed, noodprivaat, E verbandmiddelen, zaklantaarn, mogelijkheid naar radio te luisteren, aarsen, zeep).” i/let bovenstaand proza richtte de Bescherming Bevolking zich in 1961 tot het Nederlandse volk. De tekst was in één keer een succes. Vat menig cabaretier nooit lukt, kreeg de BB moeiteloos voor elkaar, edereen lachte. Gelukkig niet Bevolking gekomen De organisatie die in droeve tijden hulp moet bieden, staat op het punt van de kaart te worden geveegd Ai jaren lang staat de BB ter discussie. Intern was men zelf ook geruime tijd bezig met veranderingen Als het aan Wiegel ligt hoeft er helemaal niets meer veranderd te worden. De BB sneuvelt onder het snoeimes van de bezuinigingen. iiF I 41 aanv. Man onder schrijf bureau ■N) LET OP DE DRIEHOEKIGE WAARSCHUWINGSBORDEN! idenl ii 'einde liichlaiurni' zandzakken opoestupeld Inventaris schuilplaat De blanco achteikant is naai het besmette gebied toegekeeld. dit gebied niet beneden ust jnd b be- I ver- graag denken aan de zaken waar we als BB mee bezig moeten zijn. Niemand houdt zich graag bezig met rampen en grote ongevallen. Het is menselijk dat deze zaken worden verdrongen, maar het heeft wel een negatieve invloed gehad op ons beeld bjj het publiek”. De BB werd opgericht jn 1952. Aanvankelijk was de organisatie alleen gericht op hulpverlening bij oorlogsgeweld. De koude oorlog schiep een klimaat waarin zo’n noodwacht tamelijk normaal werd gevonden. Vanaf de oprichting ondervond de Bescherming Bevolking veel kritiek. Vooral het padvinderachtig karakter van de organisatie moest het ontgelden. oorlogsorganisatie in een club die ook taken vervulde in vredestijd. Provinciaal commandant Van Dongen: „We doen momenteel een heleboel dingen die bij het grote publiek nauwelijks bekend zijn. Een voorbeeld: We hebben onze organisatie ingezet bij de droogte van enkele jaren geleden. Besproeiing van landbouwgrond heeft toen een ramp voorkomen. De boerenorganisaties hebben ons daarvoor hun dank betuigd. Er zijn andere zaken die bijna nooit boven water komen, maar wel gedaan worden door de BB, Neem de stormvloedseindienst. Bij uitgebreide dijkbewaking worden alle BB-commandoposten bezet. Voor de communicatie kan dan gebruik worden gemaakt van het BB-verbindingsapparaat. Hiermee wordt voorkomen dat misverstanden ontstaan door overbezette lijnen. Mocht er onverhoopt een.overstroming plaatshebben, dan is er ook een duidelijke taak voor de BB. We beschikken natuurlijk over hulpverleningsattributen als dekens, brancards, bedden. Als het nodig is, kunnen we een opvangcentrum inrichten. En we nemen de coördinatie op ons”. Coördinerend kan de BB ook worden ingezet bij rampen of grote ongevallen, waarbjj gemeentegrenzen worden overschreden. De organisatie heeft verder een regelende taak als zich een grote olieverontreiniging op Noordzeestranden zou voordoen. Van Dongen: „De bestrijding van het vuil is een zaak van provinciale en rijkswaterstaat, maar men kan gebruik maken van het BB- apparaat; de know-how die er is, de kaarten die we hebben”. De BB-commandant lijkt wat ontmoedigd over de manier waarop in de publieke opinie vaak is De BB heeft ooit zo’n 1000 beroepsmensen in dienst gehad, maar de laatste jaren is dit aantal professionele medewerkers via natuurlijke afvloeiing teruggelopen tot ruim 700. Daarnaast zijn er momenteel 80.000 mensen te mobiliseren, een aantal dat men via reorganisatie wilde terugbrengen tot 50.000. Het merendeel van de BB- noodwachters wordt gerecruteerd uit buitengewoon dienstplichtigen, die verplicht worden mee te doen aan de Bescherming Bevolking. Daarnaast is een klein aantal vrijwilligers actief. Eén van die BB-vrijwilligers is de 32-jarige Hans Huitema uit Zaandam. „Als je vertelt datje vrijwillig bij de Bescherming Bevolking zit, krijg je altijd negatieve reacties”, zegt Huitema. „Mensen doen lacherig. Of ze Provinciaal commandant Van Dongen, geconfronteerd met de opmerking dat misschien meer aan public relations gedaan had moeten worden. „Ik vind het moeilijk om reclame te maken voor de BB. Het is een delicaat onderwerp dat je niet op de gewone commerciële manier kunt aanpakken. Als we ten tijde van de Cuba-crisis met een tv- spotje waren gekomen over rampenbestrijding, had dat bij veel mensen paniek veroorzaakt". Een van de voorlichtingskanalen van de BB is het blad „De Paladijn”. Commissaris van de koningin drs. R. J. de Wit constateerde in dit blad dat weliswaar het acute oorlogsgevaar is verminderd, maar dat het gevaar van grote vredesrampen aanzienlijk is toegenomen door de technologische ontwikkelingen in het dichtbevolkte Nederland. „Die gevaren zijn met name zichtbaar geworden in de sector van de chemische industrie: te denken valt aan de ramp bij Marbon in het Amsterdamse havengebied in 1971 en de grote ramp bij de Staatsmijnen in Zuid-Limburg in 1975”. aldus drs. De Wit in zijn artikel in het BB-blad. roepen dat het een waardeloze, militaristische organisatie is. Volgens mij heeft de BB gewoon te weinig gedaan aan publiciteit. Mensen begrijpen niet wat we doen”. Huitema kwam bij de BB als noodwachtplichtige: „Ik had er aanvankelijk niet zo’n zin in. maar later ben ik enthousiast geworden. Het zou zonde zijn als zo’n organisatie zou moeten verdwijnen. Ik vind het een goeie aanvulling op brandweer en GGD”. Een van de taken die de Bescherming Bevolking in Noord- J- H. van Dongen Holland de laatste jaren kreeg toegeschoven, was het helpen bij totstandkoming van gemeentelijke rampenplannen. De plaatsvervangend commandant in Noord-Holland, de heer I. van-der Maas, besteedt veel tijd aan dit werk. Zo heeft de BB gezorgd voor een modelrampenplan. De organisatie wordt om advies gevraagd als een gemeente een rampenplan indient bij de provincie. In alle gesprekken over mogelijke opheffing van de BB duikt het reorganisatieplan op waarover al overeenstemming was bereikt. Deze reorganisatie beoogde een stroomlijning door het aantal BB- kringen terug te brengen van 43 naar 25. Om budgettaire redenen ziet het er nu naar uit dat de Bescherming Bevolking volledig op de tocht staat. Volgens berichten uit Den Haag ligt het in de bedoeling de BB-taken te laten overnemen door politie- en brandweerkorpsen, maar hoe de toekomst eruit zal zien is nog mistig. Provinciaal commandant Van Dongen: „Ik verwacht dat zo’n fusie een proces zal zijn; geen ontwikkeling die van de ene dag op de andere moet plaats hebben. Ik vind niet dat we het bestaan van de Bescherming Bevolking als autonome, zelfstandige organisatie voorop moeten stellen. We moeten het doel voor ogen houden. Dat is een hulpverlening die zo optimaal mogelijk functioneert. We moeten niet knokken voor een naam, we moeten knokken voor een optimale hulpverlening”. De heer Van Dongen vindt dat alle organisaties op hulpverleningsgebied nog wel wat huiswerk hebben te doen. „De vraag of Nederland volslagen '‘veilig is, durf ik niet zomaar positief te beantwoorden. De vraag is of er met de huidige plannen wordt geknabbeld aan de veiligheid van ons land. En hoever mag je daarmee gaan?" Hij zwijgt een poosje; voegt er dan aan toe: „Het ideaal van een goede hulpverlening leeft bij mij zo sterk dat ik er geen moeite mee heb als dat onder een andere vlag gebeurt dan die van de BB. Goeie hulpverlening, dat hoort op de eerste plaats te staan WIN- EN IN :LD 4 HESE IILS"- HANS PER VAN RAGE ande zeer iken, :oilet Ver- gereageerd op zijn organisatie. „We zijn toch een apparaat voor hulp aan mensen in nood. Elke EHBO-afdeling mag zich verheugen in waardering van het publiek. De BB is in mijn ogen een soort EHBO, maar dan op een veel grotere schaal. Wij moeten wellicht massale zorg en overlevingskansen bieden waar de EHBO op een veel kleiner vlak bezig is”. ssen laars ikel- iilet, 100 jurd 1 De kritiek veranderde in hoon toen in 1961 de brochure met „Wenken voor de bescherming van uw gezin en uzelfverscheen. Voor menig cursiefjesschrijver was de tekst een onuitputbare bron voor satire. Maar het droevige was dat satire en echte tekst nauwelijks van elkaar waren te onderscheiden. Nog een citaat uit het origineel: „Misschien hebt u nu wel voldoende in huis, maar waarschijnlijk nog niet. Er zijn nu eenmaal zaken die u in normale tijden niet elke dag gebruikt, maar die u dan ineens broodnodig zou kunnen hebben. En dan zult u niet de enige zijn, met als gevolg dat de voorraden snel uitgeput zullen zijn. Denkt u maar eens aan het oorlogsgebeuren: verwondingen, uitvallen van licht, brand. Voor verwondingen (ook in vredestijd) doet u er goed aan een verbanddoos in huis te hebben en verbandwatten. Een schaar hebt u wel, nemen wij aan. Zie hiervoor verder „Wenken voor de eerste hulp” die u tegelijk met de „Wenken voor de bescherming van uw gezin en uzelf” ontvangen hebt". De groeiende kritiek op de Bescherming Bevolking begon in die jaren politiek steeds meer vorm te krijgen. Verscheidene gemeenten schrapten de BB-post van hun begroting. Onder druk van deze omstandigheden veranderde de BB langzamerhand van een Beveiliging huis door middel van tegen, de buitenmuur I 'hichtularm' (gevaar voor luchtaanval aanwezig) ,Wenken voor de bescherming van IW gezin en uzelf’ heette de BB- irochure die deze vrolijkheid eroorzaakte. Het geschrift stond vol met raadgevingen wat te doen lij een atoomaanval. De bom bleef weg. Maar nu, negentien jaar later, Ireigt de Bescherming Bevolking elf slachtoffer te worden van een 'oltreffer. Minister Wiegel Binnenlandse Zaken) overweegt iquidatie. Hiermee zou de BB meuvelen bij de fezuinigingsoperatie van de égering. De definitieve beslissing moet nog vallen, maar opheffing lijkt vrijwel onvermijdelijk nu Wiegel het grootste deel van de 116 miljoen tfe bestemd waren voor de BB, heeft moeten inleveren. Hoe verwerken BB-officieren en nood wachters zelf het slechte nieuws? Officieel weten we nog van niets”, égt de heer K. van Dongen, fovinciaal commandant van de BB in Noord-Holland. „Volgens onze laatste informatie van de Sinister komt er een reorganisatie. Berichten over opheffing kennen we ook alleen maar uit de krant”. De heer Van Dongen hij zetelt in een grote villa tegenover het Haarlemse Provinciehuis vindt het „moeilijk en frustrerend" dat de BB al zo lang in een onzekere positie zit. „Minister Beernink is pionnen met eorgïxisatieplannen. Daarna kam Dy Gaay Fortman, die wilde peen rij Reorganisatie van maken. En nu moet Wiegel een beslissing nemen”. Dat de BB een negatief imago heeft bij het grote publiek, wordt volmondig erkend door de provinciaal commandant. »De Bescherming Bevolking is nooit een populaire organisatie geworden. Ik vind wel dat er een ■leef beeld is ontstaan bij het Publiek, maar dat is eigen aan een |®ganisatie als de BB. Je traint voor voetbalwedstrijd, die je nooit hoopt te spelen”. Volgens de heer Van Dongen is een Probleem dat de BB niet kan zeggen hoe ze zichzelf heeft waargemaakt. „Gelukkig niet. Het leger heeft njchzelf ook niet waargemaakt. We Hogen alleen maar blij zijn dat Nederland gespaard is van oorlogsgeweld”. „Een rol speelt ook dat mensen niet Bescherming Bevolking riep hoongelach op i l Op de linkerfoto ziet men BB-ers (in de nude uniformen) bij een brandblusde- montratie. J V" 4» De Bescherming Bevolking deed in het begin nadrukke lijk aan werving, zo als de rechter foto laat zien. O. DE BOM VAN HIROSJIMA 1600m. 1800m J 2400m. LUCHTDRUK j 2400m i2000m 11600m 11200m N=

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 21