Gereformeerden naar meer buitenlandse contacten c z BOEKMOZAÏEK p AN i J. Koec*^ k 4\\ L O door Koen Kappenborg Met zeventien kloosterjaren achter de rug en met heel wat ervaring in de publiciteit is Bruno-Paul de Roeck de geschikte man om diepgaande gesprekken te voeren met kloosterlingen. Dat heeft hij gedaan en een keuze uit de rijke stof is neergelegd in het boek In de hemel zijn geen monniken. Ook geen christenen, wel mensen, zegt de ondertitel. De Haarlemse uitgeverij De Toorts heeft er een goed verzorgde uitgave van gemaakt 19,50). We leren eruit dat het leven van monniken niet dé weg is. Er zijn vele andere wegen. Het behoeft zelfs niet de beste weg te zijn; een buitengewone is het wel. Als mannelijke of vrouwelijke kloosterlingen iets aan te prijzen hebben, dan is dat niet hun manier van leven, maar de waarde van eenvoudig en sober samenleven. Het is van groter belang dat die waarde in de maatschappij gaat gedijen dan dat er vele kloosters uit de grond schieten. Tijd Vele contacten Visioen Elisabeth Dagen van stilte De Gereformeerde Kerken in Nederland willen kwalitatief betere contacten onderhouden met kerken en oecumenische organisaties in het buitenland, waarbij gedacht kan worden aan organisaties als Wereldraad van Kerken en Gereformeerde Oecumenische Synode (GOS). De dagelijkse verzorging van het veelomvattende werk van Deputaten Oecumene Buitenland (DOBU) Is opgedragen aan de eerste full-time secretaris van DOBU: dr. A. Kruyswijk, voorheen gereformeerd predikant in Enschede, oud-praeses van de generale synode, oud-voorzitter van de Raad van Kerken in Nederland en momenteel o.m. voorzitter van het Nederlands Bijbelgenootschap. Dagtaak Maaltijd des Heren In liefde weer mens Uit de GOS Bijna ee Hilversu na dood alleen ei juisterer popstati Bilversu ouds de Veel me tedenee groepen Berard I heil in hi zenderk huidige zenderk krijgen c luisterae - door I Bijbel en christendom i F s In de hemel zijn t( geen monniken z< Maarten Luther. Karel V. Dr. A. Kruyswijk. nieuwe secretaris van Dobu. standpunten dan vraagt dat goede voorbereiding, bezinning, contacten. Het boek houdt de lezer ook voor dat het kloosterleven niet zo maar iets is watje zelf zoekt. Je wordt geroepen en dat is iets onverklaarbaars. Monniken en monialen doen afstand van een heleboel dingen om ze beter te kunnen begrijpen. In deze wereld met haar produktie- en consumptiedrang zou een klooster wel eens een belangrijke enclave kunnen zijn voor waarden die dreigen verloren te gaan: wezenlijke eenvoud, eerbied voor en zorgvuldigheid in het gewone. De lezer verneemt verder dat men het beschouwende leven, dat streeft naar een kluizenaarsbestaan, niet moet toevertrouwen aan mensen die te veel naar zichzelf kijken, maar enkel aan hypersociale mensen, anders worden het uitermate grote egoïsten. Volgens een der uitspraken gaat het in het monastieke leven om het eigenlijke van het geloof: de verhouding van de mens tot God en tot elkaar alsmede om het geloven in de Openbaring. Dit zuivere boek geeft als bijkomende les dat de wereld meer belangstelling toont voor het kloosterleven, naarmate het aantal kloosterlingen afneemt. De kloosters hebben soms meer gasten dan vaste bewoners. Eind 1978 besprak de gereformeerde synode het voorstel van DOBU om een vaste man te benoemen voor het steeds toenemende werk van de deputaten die te maken hebben met diverse oecumenische organisaties, maar daarnaast ook met enkele tientallen afzonderlijke kerken in de hele wereld. De synode ging akkoord met dit voorstel, grote vraag was evenwel: wie wordt de man of vrouw die als het ware een scharnierfunctie zou krijgen tussen enerzijds de kerken in Nederland en anderzijds de kerken in het buitenland en vooral de grote oecumenische organisaties. Het hangt immers van de man of vrouw als zodanig af wat er uit de nieuwe functie zal groeien, waar de prioriteiten zullen worden gelegd. Dat nu juist dr. Kruyswijk momenteel in het dienstencentrum (het „hoofdkwartier”) van de gereformeerde kerken, dat gevestigd is in schetsen aan de hand van bronnenmateriaal. Dit bestaat uit een bloemlezing van teksten die thematisch en chronologisch zijn gerangschikt. Belangrijke aandachtsvelden zijn: paus en keizersambt (kerk en staat), oosters en westers schisma, opkomst van Franciscanen en Dominicanen, inquisitie en ketterijen, reformatie en contrareformatie. Afzonderlijke hoofdstukken behandelen de Nederlandse geschiedenis in de middeleeuwen. Ook theologie en kunst komen royaal in het beeld. Ik geef graag als mijn indruk dat originele en verklarende teksten, redactie en illustratie samen een goede indruk vormen van middeleeuwen en reformatie. De psycho-analiticus Marie-Louise von Franz heeft een beschouwing gewijd aan de functie van de mythe en het symbolisch gebruik van tijd. De titel luidt Tijd, ritme en rust, uitgever is De Haan te Haarlem en Wat is nu precies zijn functie? Leusden, aan het werk is, mag doen verwachten dat het niet alleen om een administratief coördinatiepunt gaat, daar is hij, gezien zijn verleden, geen figuur voor. ,,’t Is wel even wennen”, gaf dr. Kruyswijk toe, rondkijkend in zijn nog kale kamer in het dienstencentrum. Hij is nu functionaris in het centrum, waarin hij vroeger als synodevoorzitter veelvuldig op bezoek was. meer multilaterale. De Gereformeerde kerken hebben bijv, te maken met de Wereldraad, de GOS, de WARC (World Alliance of Reformed Churches), de Europese Raad van Kerken en andere. De vele kerken die in de WARC samenwerken zijn ook lid van de Wereldraad zodat wel eens de vraag gesteld is de WARC op te heffen”. .Anderzijds is de WARC ook een soort platform voor vele kerken waarop theologische en maatschappelijke bezinning op vele vraagstukken kan worden gebundeld om gezamenlijk van betekenis te kunnen zijn voor de gesprekken en het beleid in de Wereldraad. Ik denk dat dit erg belangrijk is, maar dan moetje het wel goed doen”, aldus Kruyswijk. De Haarlemse uitgever Gottmer komt opnieuw met een serie geestelijke werken. Van Edward Robinson is er Het oorspronkelijke visioen 22,90). Het thema is religieuze ervaring die algemeen menselijk is, welke naarn we er ook aan geven. Robinson schrijft over de mens die zoekt naar de zin van zijn bestaan. Hoofddeel van zijn boek is het materiaal van een studiegroep uit Oxford. De groep heeft een heleboel mensen gevraagd of hun leven op een of andere manier de invloed heeft ondergaan van een macht groter dan zijzelf. Aan de hand van de vele antwoorden tracht Robinson de religieuze ervaring nader aan te duiden. Het blijkt dat vooral de jeugd heel gevoelig is voor dergelijke ervaringen. Daarom is het wel jammer dat de meeste antwoorden komen van oudere mensen. Het is immers heel moeilijk na te gaan in hoeverre jeugdherinneringen zijn gekleurd. Gottmer presenteert een boek van Walter Nigg onder de titel Elisabeth van Thuringen, dienares der armen, een typografisch zeer verzorgde uitgave met 48 bladzijden kleurenfoto’s uit het leven van Elisabeth die op 17 november 1231 op 24-jarige leeftijd is overleden. De prijs bedraagt 35,-. De prachtige foto’s zijn van Helmuth Nils Loose. De tekst is van de bekende hagiograaf van protestantse huize, Walter Nigg. Elisabeth, naar wie vele kerken, kloosters en ziekenhuizen zijn genoemd, wordt in dit boek sober en sympathiek geschetst als een vrouw uit de hoogste kringen die volledig aan de kant van de armen en zieken stond. Zij deed afstand van aanzien, kinderen en aardse goederen en zette zich volledig in voor haar hulpbehoevende medemens. Elisabeth toonde door haar houding heel duidelijk aan dat het evangelie niet alleen maar een zaak van ons innerlijk is, maar dat het ook iets van doen heeft met het Elisabeth van Thuringen, beeld van Marie Andriessen voor het Elisabeth Gasthuis in Schalkwijk. einde van de periode van de Vissen, de Man en de Zoon. dagelijks leven in de wereld. Door zich los te scheuren van haar drie kinderen, aldus Nigg, is zij uitgestegen boven de gewone manier van moeder zijn. Zo werd zij op een volkomen nieuwe wijze moeder van velen. In Marburg richtte zij een gasthuis op, waarin zij zelf werkte. Juist de dienstbaarheid aan armen en zieken heeft haar een wereldwijde faam bezorgd. Reeds vier jaar na haar dood werd zij door Gregorius IX heilig verklaard. Het boeiende boek werpt tevens licht op haar biechtvader Konrad von Marburg, fanatiek inquisiteur, die bereid was honderd onschuldige „ketters” te laten verbranden, als er onder hen slechts één schuldige was. De man is vermoord. Emmanuel Jungclaussen is de auteur van De volheid ervaren, dagen van stilte met Frans van Assisi (Gottmer, 12,50). De schrijver heeft terecht een goede naam als kenner van mystieke teksten. Zijn nieuwste boek bevat een reeks Dr. Kruyswijk, geboren in Vlssingen, achtereenvolgens predikant in Oosterzee, Franeker en Enschede, in 1962 cum laude gepromoveerd bij prof. Ridderbos, blijft voorlopig in Twente wonen. Mensen die dr. Kruyswijk al jaren hebben meegemaakt in belangrijke leidende functies in ons land, verwachten evenwel dat de nieuwe secretaris DOBU stellig op zijn eigen manier bezig zal zijn, zijn stempel zal drukken op de oecumenische relaties van zijn kerk. Heel belangrijk vindt Kruyswijk ook de relatie van zijn kerk met de Raad van Europese Kerken, met afzonderlijke kerken in Oost-Europa, waarbij kwesties als bewapening om de hoek komen kijken, alsmede die met vele afzonderlijke kerken waarmee de gereformeerden in contact staan, zoals die in Zuid-Afrika. bezig maar die activiteiten moeten dan wel gecoördineerd worden. Om nog maar niet te spreken van een goede terugkoppeling van hetgeen in de Wereldraad is besproken en besloten naar de kerken in Nederland. „We kennen in onze kerken twee deputaatschappen voor de oecumene, een voor het binnenland en een voor het buitenland”, aldus dr. Kruyswijk. „Onze kerken kennen vanouds relaties met tal van kerken uit de gereformeerde gemeenschap in het buitenland. Vroeger vormden die, theologisch gezien, een vrij homogene groep. Maar na de oorlog is de winkel geleidelijk danig gegroeid. Naast de watje zou kunnen noemen de bilaterale contacten kreeg je, doordat allerlei oecumenische organisaties ontstonden, ook de Dat werk kunnen de deputaten oecumene buitenland onmogelijk langer naast hun dagelijkse drukke werk erbij doen, want er moet ook voortdurend contact worden onderhouden met andere deputaatschappen waarmee men nauw moet samenwerken, zoals voor de zending en werelddiakonaat. Ons laatste Gottmer-boek van vandaag is Genodigd aan de maaltijd des Heren door A. M. Roguet 24,50). Zijn boek vormt een inleiding tot de eucharistie volgens het nieuwe Romeinse missaal. Dit missaal is een jaar geleden in Nederlandse vertaling uitgekomen en het wordt steeds meer gebruikt bij eucharistievieringen. De Franse pater Roguet is theoloog en kenner van de liturgie. Hij schrijft in begrijpelijke taal voor gewone gelovigen, die aldus een inzicht kunnen krijgen in het hoe en waarom van het liturgische gebeuren. Het boek is duidelijk, sterk leerstellig en klassiek orthodox. Roguet volgt de leer van het concilie van Trente, die niet is gewijzigd, maar die na het tweede Vaticaanse concilie heeft geleid tot een liturgische praktijk met een meer eigentijds karakter. De leer van de eucharistie is vanzelfsprekend van alle tijden. De uiteenzetting van Roguet lijkt mij nuttig voor alle rooms-katholieken, die de eucharistie heel bewust willen meevieren. Het is goed dat de auteur naast het offerkarakter ook ruime aandacht schenkt aan het gemeenschapskarakter van de mis. Immers ook de gemeente vormt het lichaam en bloed van de Heer. Degenen die het boek van Roguet wat te technisch vinden kunnen beter te raden gaan bij het levendig en wetenschappelijk verantwoord geschreven boek van dr. J. P. de Jong De Eucharistie, symbolische werkelijkheid. Hieruit blijken meer gevoeligheid voor het geheimvolle en eerbied voor de diepe werkelijkheid van het symbool. De uitgave waarop ik doel is in 1966 uitgegeven door Gooi en Sticht te Hilversum. Auvimedia uit Den Haag brengt voor 19,90 een nieuw boek van de geestelijke successchrijver Phil Bosmans, leider van de Belgische Bond zonder Naam. De titel luidt In liefde weer mens worden. Bosmans’ overpeinzingen, stevig ondersteund door bijbelteksten en mooie foto’s, zijn bedoeld voor al dan niet eenvoudige mensen die worstelen met de grote problemen van deze tijd. Bosmans hoopt hun een nieuwe, hoopgevende kijk op de waarden van dit leven te bieden. Zijn nieuwe boek is een gelovig pleidooi voor de menselijke waardigheid die zo ernstig wordt bedreigd door de huidige westerse samenleving. Vandaar dat Bosmans naast de thema’s God, liefde, vrede en geluk ook natuur en milieu behandelt. Hij doet dit in aansprekende taal. Het boek lijkt gemakkelijk geschreven en is zeker even gemakkelijk leesbaar. Een echt bezwaar tegen Bosmans is het natuurlijk niet, maar geef mij een week en een goede fotograaf en ik maak ook een dergelijk boek. Ook de relaties tussen de Gereformeerde Kerken en de GOS vragen veel tijd. Getalmatig zijn er drie „zware” kerken in de GOS: de Nederlandse Gereformeerde Kerken, de Gereformeerde Kerk (NK-kerk) van Zuid-Afrika, en de Chr. Ref. Church in de Verenigde Staten. Daarnaast zitten er enkele tientallen kleiner kerken in. In die GOS zitten de gereformeerden wat Kruyswijk noemt in het „vd-hoekje”. Hij verwacht zelfs dat zijn kerk binnenkort uit de GOS zal worden gezet. Men zegt vanwege theologen als Kuitert en Wiersinga, maar waarschijnlijk zijn er ook heel andere redenen te bedenken. Zoals de gereformeerde opstelling ten aanzien van het racisme en het lidmaatschap van de Wereldraad. Willen de deputaten op goede wijze in de GOS begrip wekken voor Nederlandse Na de delen 1 en 3 heeft uitgever De Haan te Haarlem het tweede deel van De Bijbel en het Christendom op de markt gebracht. Losse delen kosten honderd gulden. Bij afnemen van de serie van vier wordt het 85,- per deel. De reeks verschijnt onder redactie van prof. dr. G. Stemberger. Deel 2 behandelt de middeleeuwen en de reformatie. Zoals bij de eerdere uitgaven kan hier worden vermeld dat dit deel royaal is uitgevoerd en rijk is geïllustreerd. De meeste teksten zijn afkomstig van bekende personen uit de behandelde periode. De historische bronnen en het plaatwerk geven de reeks zijn bijzondere waarde. We kunnen nu zelfde opvattingen vernemen van bijvoorbeeld paus Gregorius VII, de Duitse keizer Hendrik V, Bernardus van Clairvaux, Franciscus van Assisi, Anselmus van Canterbury, Thomas van Aquino, Ruusbroec, Wyclif, Hus, Luther, Calvijn, Zwingli en Karel V. We hebben zo al een paar belangrijke personen uit dit tijdvak van de geschiedenis. De illustraties sluiten hier prachtig op aan. Zo wordt een brief van Columbus ondersteund door een robuust portret door de schilder Karl von Piloty. Albrecht Dürer is vertegenwoordigd door een meesterlijk zelfportret. Met dergelijke beelden en woorden behandelt het tweede deel de periode van 900 tot 1600 ofwel de Middeleeuwen met de renaissance, de reformatie en de contrareformatie. Blijkens het woord vooraf wordt hier een poging gedaan om de geschiedenis van de christelijke verkondiging en haar wisselwerking met politieke, culturele en maatschappelijke ontwikkelingen te Wat betreft de relaties met de Wereldraad: het lidmaatschap van deze organisatie vraagt nogal wat. Er moeten heel wat stukken gelezen en vooral goed bestudeerd worden opdat er van gereformeerde zijde een waardevolle inbreng kan worden gegeven. Daarmee zijn heel wat mensen bevattelijke oefeningen ter overweging van uitspraken van Franciscus. Ik juich het van harte toe dat hier een authentiek christelijk getuigenis wordt gegeven dat tevens een inleiding vormt tot een zuiver soort van mediteren, van vruchtbaar mediteren dus. Mediteren om de meditatie is onzin. Waartoe dit overwegen moet leiden, blijkt uit dit citaat: „De uit de diepte van de inzichzelfgekeerdheid voortkomende toewijding aan de naaste is een toetssteen voor de echtheid van de in de meditatie verworven ervaring”. H den en opg tje Hij stee ellei Ik kon als dat mij' duit me met is-ie zat gen ik e zoa eew nesl verf Toe glee lijk Vre Ik jan deu vog ooie I jou', de prijs bedraagt 24,50. Het begrip tijd wordt hier veel wijder gezien dan de uren en minuten van de klok. Tijd is veeleer een ruimte, een situatie, waarin een mens zich beweegt in zijn eigen bestaan en in zijn omgeving. De vormen van tijd modelleren de menselijke ervaringen, zegt het boek waarin vele afbeeldingen zijn opgenomen. Oude culturen kenden godheden om de tijd te belichamen. Het is de mens ook al heel lang eigen om de tijd te meten met allerlei methoden. Marie- Louise von Franz toont een degelijk inzicht in de aspecten van de tijd: tijd als verandering, tijd als een rechte eindeloze lijn, als een eeuwige cirkelgang of als zelfervaring. Het is goed haar boek te lezen om zo los te komen van de eenzijdige uurwerkopvatting. We zien dat de mens in de opvatting van Zen tegelijk in de huidige en in de toekomstige tijd kan bestaan. In de christelijke opvatting heeft de menselijke tijd een begin en een einde. De tijd wordt hier voorgesteld als een lineaire opeenvolging van gebeurtenissen, waarlangs Gods bedoeling met de schepping'zich gestadig naar het einddoel begeeft. Daartegenover staat een cyclische tijd die zich voortdurend herhaalt en die daardoor een element van eeüwigheid bevat. Christenen zien Jezus als de voleinding van de tijd, als gisteren, vandaag en morgen, de alfa en de omega. Eigenlijk is de tijd niet verdeeld, evenmin als de mens verdeeld mag zijn. Een wijze Chinees ziet daarom de gelovende geest als een eenheid, die hij niet met woorden kan benoemen maar die niet is gebonden aan verleden, toekomst of heden. We denken hier spontaan aan God en zijn uitverkorenen voor wie duizend jaren zijn als één dag. Het is een tijdloze wereld, een tijdloos bestaan. Ook bij ons, aldus Marie- Louise, bestaat er een tijdloze wereld, een elders. Zij herinnert aan de vele volksverhalen waarin iemand een avond doorbrengt in een elfenheuvel of in een onderaards verblijf. Bij zijn terugkeer ontdekt hij dat meer dan honderd jaar zijn voorbijgegaan. Tijd is betrekkelijk. Dat leren we ook uit de relativiteitstheorieën van Jung en Einstein. Tenslotte moet worden vermeld dat de mensheid nieuwe tijden gaat beleven. Wij staan aan de vooravond van het tijdperk van de Waterman, de Vrouw, de Heilige Geest en we beleven thans het Dr. Kruyswijk: „Het is voor mij wel wennen. Ik zit nu als functionaris aan de andere kant van de tafel. Voorlopig heb ik een soort bureaufunctie. Ik zal m’n prioriteiten nog moeten zoeken”. De komende tijd ziet hij zijn taak vooral op het vlak van studie en bezinning, coördinatie. Hij is niet van plan voortdurend in het buitenland te zitten. Hij is geen afgevaardigde in oecumenische organisaties maar wél adviseur. Zijn ven. luisterdi toeneme jaar ever en Hilve houden, De Dien: de NOS gemaakt luisteror (voorzici zenderk] onderzo, bestuurs zenderk] 1981: doi (januari kwant it< grond w oordeel zenderk uitsprek onderzoi onderzo, klein on, wordt ui zenderk voldoen, succes v zenderk Natuurli effecten onderzo, kwalitat moet wc minst ov praten. I het ware Gerard I tevreder I cijfers, v algemee toename van een III belui gelijkge zenders, radiobel rekenm; marges, Hulshof zijn uitg jammer gestegei april/me bemoed luisterdi teruggei maande tfan de v ïnvoerei |s. Daari geschre’ Cijfers w h V gX; - -C AROLVS-1M P ERAToR- -QV1NTVS-

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 22