R Draaien: een dankbare hobby s If l._ t g*ngwi***l m«t hoofd*» Bandschuurmachine voor de amateur Kleinmeubelen in bouwpakket 'I Tang om vingers te sparen i indige s zien II EK p watef SMI a. 25 itoren artieid onze opent Voor Bouwwijze :perio- tandig forten itoren, angen idkon- >n ge- •k het afne- te )UW B.V. u belt Op wieltjes Wie met modelbouwers of andere perfectionistische doe-het-zelvers om gaat, zal vroeg of laat de termen „draaien” en „draaibank” te horen krijgen. Vaak begrijpt men er dan al leen van dat met zo’n draaibank zo ongeveer alles mogelijk is, maar veel wijzer wordt men meestal niet. En toch is draaien heel eenvoudig; laten we maar eens dicht bij huis beginnen en uitleggen wat het precies inhoudt. Daarna kunnen we dan wat dieper op de vele mogelijkheden van deze be werking ingaan. - - Klaptafel voor Agin_. 18 4a Het beoefenen van een hobby vergt al tijd een tafel om op te werken en een plek om allerlei spullen op te bergen. Het is prettig om een speciale tafel en kast te hebben, die u alleen voor uw hobby ge bruikt en waar u alles bij elkaar heeft. Het is heel vervelend om, net als je lekker bezig bent, de eettafel te moeten ontrui men, omdat de tafel gedekt moet worden voor de maaltijd. In de meeste woningen is er echter geen plaats voor een speciale hobbytafel en dan is het het overwegen waard om een opklapbare tafel met berging te bouwen. Het afgebeelde model bestaat uit een ta felblad, dat opgeklapt kan worden binnen een raamwerk van vier balkjes, die een berging van ongeveer 15 cm diepte vor men. Zo’n hobbytafel is ideaal voor post zegelverzamelaars en knutselaars, maar ook prima te gebruiken als schrijf- of naaitafel. In opgeklapte toestand neemt de hobby tafel vrijwel geen ruimte in beslag: het is gewoon een ondiepe kast tegen de wand, die u met aantrekkelijke kleuren een aar dig aanzien kunt geven. De ondiepe ber ging kunt u op verschillende manieren inrichten. Op de tekening zijn onderin twee smalle plankjes aangebracht. Van de ruimte daarboven is de onderste helft gebruikt voor een plaat gaatj esboard, waar u allerlei spulletjes als een schaar, lineaal, plakband enzovoort kunt ophan gen. Tegen de bovenste helft is een plaat zachtboard geschroefd, waar foto’s, kaar ten, tekeningen en wat dies meer zij opge prikt kunnen worden. Bent u erg klein behuisd, dan kunt u zelfs overwegen dit idee te gebruiken voor een eettafel. U kunt de grootte van de tafel naar eigen wens bepalen en zo een tafel voor 2, 3 of 4 personen maken. De maxi male lengte van het tafelblad is ongeveer 150 cm, terwijl u de breedte het best kunt kiezen tussen de 60 en de 100 cm. Begin met het op maat afzagen en glad afwerken van het raamwerk. Een goede houtmaat voor dit raamwerk is 80x180 mm. Teken op de wand af waar het raam werk moet komen. Houd voor de boven kant van de onderbalk een afstand van 75 cm van de vloer aan (zie tek.). Bevestig de onderbalk tegen de muur met een hoekij zer, 5 cm korter dan de totale lengte. Het hoekijzer moet indirect ook de last van het tafelblad en alles wat u daar op zet dra gen. Plaats daarna de zijbalken, zet deze Wanneer de bank met beide koppen het werkstuk steunt spreekt men van „tussen de centers draaien”. Deze centers zijn puntige stiften die in speciale gaatjes in het werkstuk vallen. Om de aldus gevorm de as draait het werkstuk rond, en zolang de beitel niet naar voren of naar achteren wordt bewogen zal zo een volkomen cilin drisch werkstuk ontstaan, met de as tus sen de centers als middelpunt, met andere woorden: het werkstuk wordt „centrisch”. Men kan op zo’n centerdraaibank ook werken zonder de losse kop te gebruiken. Bijvoorbeeld bij heel korte werkstukken (met vaak een vrij grote diameter) is op spannen op alleen de vaste kop voldoen de. Vaak wordt de losse kop dan geheel verwijderd om hem niet in de weg te laten zitten. We noemen dit „op kop draaien” en de (speciale) draaibanken die dat alleen of de schroef al een eind recht in het materiaal. De Uni Grip wordt geïm porteerd door KaWee, postbus 177, Bilthoven. ge- dan een een in hoofdas (en dus het werkstuk) de beitel 1 mm wordt verplaatst, ontstaat een „spoed” van 1 mm, die bijvoorbeeld ge schikt is voor de veel gebruikte schroef draad M 6. Ten vierde kun je op een draaibank veel dingen doen waar hij in eerste instantie niet voor gemaakt is. Bijvoorbeeld door werkstuk en beitel te „verwisselen”, door het werkstuk op een slede op het bed te monteren en de beitel op een of andere manier door de hoofdas te laten aandrij ven. Zo kun je een aantal freesbewerkin- gen uitvoeren, variërend van het „kotte- ren” van gaten tot het maken van vlakken of gebogen oppervlakken of het maken van tandwielen. En ook dit alles weer uiterst nauwkeurig. Al met al zal het u uit het voorgaande wel duidelijk geworden zijn dat hiermee zeker niet het laatste woord over draai banken gezegd is (nauwelijks het eerste), maar tevens zult u nu wel begrijpen waar om de draaibank zo hoog genoteerd staat op de verlanglijst Voor veel werk is een draaibank echt onmisbaar, maar veel an der werk kan een heel stuk makkelijker en vooral beter worden uitgevoerd met een draaibank. We kunnen gerust stellen dat de draai bank het veelzjjdigste „gereedschapwerk- tuig” is dat voor de amateur bereikbaar is! Voor wie meer van draaien wil weten zijn er twee aardige boekjes: „Zelf vakkundig houtdraaien” en „Werken met de Uni- mat”. Beide boeken komen van Kluwer Technische Boeken (Deventer) en beide kosten 24,50. mo- werkend van onderzijde van de tafel, waar u in opge klapte stand tegenaan kijkt, er goed afge werkt uitziet. Zijn blad en poot klaar, dan schroeft u het geheel met een fors formaat pianoscharnier tegen de onderbalk. Ten slotte bevestigt u nog twee schuifjes op ooghoogte tegen de zijbalken, zodat u het opgeklapte blad vast kunt zetten. De met het eigenlijke lelijke woord „kleinmeubel” aangeduide kastjes, mimita- feltjes, ladekastjes, halmeubels, rekjes enz. verheugen zich in een groeiende populariteit. Ze. hebben dat ongetwijfeld mede te danken aan het feit dat ze tegenwoordig ook in doodgewoon blank hout (vuren en grenen) te koop zijn, vaak zelfs onafgewerkt zodat je ze zelf kunt lakken of beitsen. Er is op dat gebied een onvoorstelbare keuze. Bij aankoop is het wel zaak op de kwaliteit van de constructie te letten; deurtjes en laden moeten goed functio neren. Doe-het-zelvers die zin krijgen in het eigenhandig bouwen van meubeltjes, hoeven tegenwoordig trouwens ook niet te klagen over gebrek aan mogelijkhe den. Voor de één is „zelf doen” een kwestie van een onafgewerkt meubeltje kopen en dat zelf met transparante kleurlak, vernis of beits afwerken, de ander echter wil het zelf construeren. Ook daarin zijn dan weer alternatieven: een soort montagebouwpakket, of vanuit basismateriaal (bijv, grenen delen) het hele meubel naar eigen ontwerp „in elkaar timmeren”. Voor de laatste groep zijn er sinds kort interessante mogelijkheden; er zijn ruim 3 cm dikke en 80 cm brede panelen te koop (bestaande uit samengelijmde delen), zowel in vuren als grenen, in diverse lengten en keurig geschuurd. Prachtig materiaal om „eerlijke” houten meubeltjes e.d. te bouwen en naar wens af te werken. Het is een nieuw produkt van Hubo. Wat het afwerken betreft: voor een blanke laklaag is Glitsa zijdemat, in drie lagen, geschikte lak. Behoorlijk krasvast en bestand tegen 'natte glaasjes en gemorste wijn. Wanneer u transparante kleurlak of kleurvemis gebruikt, waarbij de houtstructuur door de kleur heen fraai zichtbaar blijft, breng dan als laatste laag blanke lak (van het zelfde merk) aan om eveneens een oppervlak te krijgen dat tegen een stootje kan. echter vast ingespannen en door middel van een ingenieus systeem van sleden zeer nauwkeurig verplaatst. Zo’n draaibank bestaat uit de volgende hoofddelen. Ten eerste het bed, waarop aan de linkerkant de vaste kop is gemon teerd. Deze bevat de hoofdas of -spil, die op een of andere manier met een aantal verschillende toerentallen kan worden aangedreven. Aan de rechterkant van het werkstuk bevindt zich de losse kop. Die kan, de naam zegt het al, over het bed worden verschoven om werkstukken van verschillende lengte in te spannen. Tussen deze twee koppen beweegt het support, dat is samengesteld uit langs-, dwars- en beitelslede en waarop de beitel wordt vastgezet. Maar laten we ter zake blijven en terug gaan naar de draaibank die we bij ama- teurdraaiers kunnen aantreffen. Die biedt de gebruiker een aantal unieke mogelijk heden. Ten eerste wordt alles wat je op een draaibank bewerkt bij goed gebruik volkomen centrisch. Dat is vooral voor onderdelen die trillingvrij en zuiver moe ten draaien (wielen e.d.) erg belangrijk. Ten tweede kun je op een draaibank een hoge graad van nauwkeurigheid berei ken, wat bijvoorbeeld voor passing van een zuiger in een cilinder (stoommachine) onontbeerlijk is. Ten derde heeft zo’n bank een vrijwel oneindig aantal moge lijkheden voor het maken van schroef draad. Daartoe wordt door middel van de wisselwielen en transporteur een zekere vaste verhouding tussen de beitelver- plaatsing in de langsrichting van de bank en het draaien van de hoofdas bepaald. Als bij iedere omwenteling van de Op het hierboven beschreven idee zijn natuurlijk allerlei varianten mogelijk, waar u uw gedachten maar eens over moet laten gaan. Wij noemen er hieronder een paar. 1. In plaats van de scharnierende poot kunt u ook een klein kastje bouwen om het blad op te laten steunen. Door dit kastje op zwenkwieltjes te zetten kunt u het, wanneer de tafel niet in gebruik is, wegrollen naar een hoek van de kamer. Geef deze rollende bergbox een zodanige indeling, dat hij goed te gebruiken is voor zijn doel. U kunt daarbij denken aan een aantal laden, maar ook aan boekenplan ken of aan een groot vak om een naaima chine of een typemachine op te bergen. 2. Een voordeel van het ontbreken van de tafelpoot is, dat u bijv, de onderkant van de tafel met een affiche kimt beplak ken, waardoor het opgeklapte meubel er veel leuker uitziet. 3. Wanneer u de tafel als werkblad wilt gebruiken, is het verstandig onder een van de plankjes een TL-buis aan te bren gen, zodat het tafelblad goed verlicht wordt. van de schuurband. Dat gaat bij de Sand Cat bij zonder eenvoudig, makkelijker zelfs het „inleggen” van schuurstrook op vlakschuurmachine. delijk moet je natuurlijk toch de laatste klappen of omwentelingen ma ken zonder de tang. Maar dan zit de spijker Bandschuurmachines behoren nu niet bepaald tot de gebruikelijke dhz- uitrusting. Ze zijn vrij prijzig en nogal zwaar. Daarom is de zogenaam de vlakschuurmachine (als hulpstuk op de boor machine of met eigen motor) voor de meeste doe-het-zelvers het enige machinale schuurge- reedschap. Dat is een machine voor een „laat ste oppervlakafwer- king” want echt stevig afnemen kan hij niet, ook niet met een strook grof schuurpapier erop. Bovendien is hij niet zo geschikt om hout dat bij na blank afgewerkt moet worden te schuren, om dat de fijne schuurcir- keltjes zichtbaar kunnen blijven. kunnen (en dus geen losse kop en een heel kort bed hebben) heten kopdraaibanken. Overigens typisch machines voor de metaalindustrie, evenals de in principe gelijke carrouseldraaibank. Daarbij heeft men echter, omdat het daarbij meestal om grote, zware werkstukken gaat, de hele kopdraaibank als het ware gekanteld. Het werkstuk draait dan, net als de draaimo len (carrousel) op de kermis, om een verti cale as. Hier ontbreekt het bed geheel en is de overeenkomst met de pottebakkers- schijf erg opvallend, al zult u dat bij een carrouseldraaibank voor bijvoorbeeld scheepsschroeven van zo’n zes meter doorsnede wellicht niet direct zien. met vier hoekverbindingen vast tegen de muur en schroef ze van onderaf aan de onderbalk. Ten slotte schroeft u het bo venbalkje op de zijbalken. Als altijd is het verstandig alle schroefgaten voor te boren. Zover gevorderd gaat u nu eerst de berging inrichten, dus de legplankjes en de platen zacht- en gaatjesboard aanbren gen zoals u dat het beste uitkomt. Hierna kunt u het tafelblad bevestigen, maar schroef eerst de tafelpoot scharnierend onder aan het blad. Geef de poot een breedte van minimaal eenderde van de tafel en een hoogte van 75 cm. Schroef de poot 75 cm vanuit de wand tegen het blad, tenzij de tafel langer is dan 115 cm. Neem dan 40 cm vanuit de „kop” van het tafel blad. Voor blad en poot kunt u het best meu- belplaat nemen. Als u het mooier vindt is het natuurlijk ook mogelijk het blad sa men te stellen uit een aantal massieve planken die op dwarslatjes zijn ge schroefd. Maar let er dan wel op, dat de De gebruikelijke draaibanken zijn iets anders uitgevoerd; daar draait het werk stuk niet om de verticale, maar om een horizontale as, en kan het gereedschap evenwijdig aan en dwars op de as worden bewogen. Dat kan met de hand, zoals bij houtdraaien en soms (bijv, bij klokkenma kers) nog wel bij metaaldraaien. Daarbij rust de beitel dan op een zgn. leunspaan, die met een lang handvat bestuurd wordt. Houtdraaibanken zijn dan ook heel sim pele machines; de graad van nauwkeurig heid van het produkt hangt hier helemaal van de man achter de bank af. Bij „gewo ne” metaaldraaibanken wordt de beitel U weet allemaal wat er gebeurt als u in hout boort: de boor draait rond en maakt zo een gat. Het hout dat op de plaats van dit gat heeft gezeten vindt u in de (verre) omtrek als spaandertjes terug, met ande re woorden: boren is een „verspanende bewerking”. Draaien is dat ook, ook daar bij wordt materiaal in de vorm van spaan ders verwijderd. Bovendien is het u be kend dat bij boren de draaiende beweging van de boor het belangrijkst is. Dit is de zgn. hoofdbeweging, die de „mesjes” aan de boorpunt doet bewegen. Maar als de boor alleen maar draait, zal hij na korte „tijd niet meer verspanen en het gat blijft even diep. Bewegen we de boor echter Vooruit, dan zal de boor meer „te eten” hebben en weer verspanen. Zo’n bewe ging haaks op de hoofdbeweging noemt men de „voedings- of aanzetbeweging”. Tot slot nog één opmerking over boren: daarbij staat het werkstuk (hout) stil en het gereedschap (boor) voert zowel de hoofd- als de voedingsbeweging uit. Bij draaien is dat anders: daar draait het werkstuk rond en maakt het gereed schap (beitel) slechts voedingsbewegin- gen. De simpelste, oudste en meest beken de „draaibank” is de pottebakkersschijf. Het werkstuk draait rond en het gereed schap (vingers) voert voedingsbewegin- gen uit. Weliswaar kun je hier nauwelijks van verspanen spreken, maar dat doet aan de vergelijking niets af. alle ’huiswerk’ Wie bang is bij het tim meren in moeilijke hoe ken zijn vingers te beze ren of de schroef maar niet in bedwang kan houden, kan weer eens een nieuw foefje, een nieuw attribuut probe ren. Er zijn al meer ge- reedschapjes uitgevon den om in het euvel te voorzien. Er is weer een nieuwe ’’uitvinding” bij gekomen: een kunststof tang met de naam Uni Grip. Het is een tang met een grote plateauvormi ge bek, waarin gaatjes zijn aangebracht voor de diverse maten spijkers en of schroeven. Je houdt de tang boven de plaats waar gespijkerd of geschroefd moet wor den. Je kunt dan toe slaan, zonder dat dat je vingers kost en zonder dat je - in eerste instantie - het plaatmateriaal of hout beschadigt. Uitein- Met een 300 Watt tor en een schuuroppervlak ruim 63x108 mm is de machine een goede aan winst in het voor de ama teur haalbare gereed schappenarsenaal. De Sand Cat kost 279 gul den. Los verkrijgbaar is nog een afzuighulpstuk dat op de stofzuiger kan worden aangesloten. De schuurbanden voor deze machine variëren in „korrel” van 30 tot 220, dus van zeer grof tot heel fijn. Er is nu een kleine, uit stekend handelbare bandschuurmachine ge lanceerd, de „Sand Cat” van Skill. Daarmee kan zowel het grove als het fijne schuurwerk wor den verricht; in feite dus een gereedschap dat band-en vlakschuurma- chines in zich verenigt. Hij weegt maar 2 kilo en is dus, ook als er lang achtereen mee gewerkt wordt, lekker handel baar, zelfs in verticale positie of eventueel bo ven het hoofd werkend. Bij het ontwikkelen van deze machine heeft de fabrikant gelukkig ook gedacht aan een niet weg te cijferen bedienings- probleem van de profes sionele bandschuurma chine: het opspannen r **ndfijf*S cemer hoogt*

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 27