Verhoging van disconto in VS rt Geen besluiten Guatemala Meer gewelddadigheden verwacht in Rhodesië JAROSZEWICZ WEG NA FALEN ECONOMISCH BELEID Bestuurder van Küng vraagt om nieuw Weer politieke moord in verwacht op congres CD I vrachtwagen in Italië gedood onderzoek r Negen verdeeld over boycotten Spelen Moskou Partijen beschuldigen elkaar KONING Mogelijk einde nationalisering in Portugal VS-ambassade in Athene bedreigd met vernietiging IN VS SPAANSE I ANTI-SJAH-COMMISSTE MOET MET RAPPORT KOMEN I I r 2 3 ZATE RD A G 16 FEBRUARI 1980 BINNEN- EN BUITENLAND i I ancien >rt niet imissie zuim iring dstof- it het een (leken mzet plaa seling s Bea- an dit p zijn, jij zal recht- >rk in lar de ‘oging (Van onze redactie buitenland) PARIJS-ROME-TEHERAN. De instelling van een inter nationale commissie van on derzoek naar de „misdaden” van de sjah zal niet automa tisch leiden tot vrijlating van de gijzelaars in de Amerikaan se ambassade in Teheran, zo heeft de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Ghotbza- deh verklaard na aankomst in Parijs. ;issing en Au et raffi- verkne- omdat ariniers gen, dit ■an te i door Toch complicaties bij vrijlating gegijzelden Econoom vermoedelijk nieuwe premier Polen vorig lemen eg on- g met irvoor. iddeld te acht vijftien imeliji 78. Hei a liep want en ste- 10 gul- i de re. Parijs en ver- ïnitieve itief als vastge- nen en- (Van onze redactie buitenland) WARSCHAU. Het zwaar met zijn econo mie kampende Polen krijgt vrijwel zeker een econoom als nieuwe premier. Het is de 53-jarige Edward Babiuch, die tot dusverre als tweede secretaris van het centrale comité der Poolse communistische partij gold als „rechterhand” van partijleider Gierek, die gisteren aan het eind van het achtste partijcongres werd her kozen. Twee zwarten kwamen daarbij om het leven toen zij bezig waren een bom te plaatsen bij een anglicaanse kerk, aldus de politie. De politie en een kerkleider beschuldig den het Patriottisch Front van Joshua Nkomo en Robert Moegabe. „Wij hadden zoiets al eerder verwacht”, aldus een woordvoerder. Naar zijn zeggen waren de bomaanslagen bedoeld om de familiele den van de politie en reservisten schrik aan te jagen. Deze reservisten zijn gisteren in een algemene mobilisatie opgeroepen om de orde te handhaven bij de komende onaf- hankelijkheidsverkiezingen eind februa ri. Maar zegslieden van de beide guerrilla leiders ontkenden ten stelligste dat hun aanhangers iets te maken hadden met deze aanslagen. Een afgevaardigde van Joshua Nkomo, de leider van de ZAPU- vleugel van het Patriottisch Front, be schuldigde Rhodesische soldaten ervan de bommen te hebben geplaatst. grootste deel van de Portugese economie onder staatscontrole. In het parlement verklaarde de regering gisteren dat er geen rechtvaardiging meer voor is het staatsmonopolie in het bankwezen, het verzekeringswezen en een aantal basisin dustrieën nog langer te laten voortduren. De rechtse coalitie-regering heeft in het parlement een meerderheid van zes zetels. De Portugese minister van Financiën, Anibal Cavaco e Silva, zei eerder deze week dat de regering een decreet met regels voor de oprichting van nieuwe par ticuliere banken zal uitvaardigen zodra het parlement met de denationaliserings- voorstellen heeft ingestemd. het Poolse leger in de Sovjet-Unie. Toen de oorlog afgelopen was had hij de rang van generaal. Als communist van de eerste generatie kreeg Jarosze- wicz in 1947 zitting in het centrale comité van de Poolse communistische partij en in 1964 in het politie ke bureau. Hij heeft twee kinderen. De oudste is onlangs benoemd tot algemeen directeur van een pas opge richt in- en uitvoerbedrijf. Vorig jaar mei kreeg Jaroszewicz een zware hartaanval, die hem twee maanden uitschakelde. Hij herstelde echter snel en al spoedig werkte hij weer als vanouds. Jaroszewiczs val werd al enige tijd verwacht. Hij stond steeds meer bloot aan kritiek op het econo misch beleid van zijn regering, die ondanks de enor me economische problemen hardnekkig bleef vast houden aan een totale centralisatie van het econo misch en maatschappelijk leven bij de overheid en die niets wilde weten van enige vorm van particulier initiatief. Polen heeft de laatste tien jaar economisch gedreven op kredieten van het Westen, maar die moeten nu terugbetaald worden. t'pothe- t groei «reent morge- JS. Dat an aar tegen GUATEMALA-STAD (DPA). De lei der van het linkse Verenigde Revolutio naire Front (FUR), Arnoldo Medrano Oso rio, is in Guatemala-Stad doodgeschoten. Naar gisteren werd meegedeeld werd het lijk van Medrano geboeid aangetroffen in een auto. Twee mislukte politieke aanslagen in Guatemala in de afgelopen dagen op minister van Binnenlandse Zaken Donal- do Alvarez en hoofd van politie German Chipina zijn gepleegd door een onder grondse beweging die zich noemt Guerril- laleger voor de Armen. De beweging deelde een en ander in een perscommuniqué mee «wie- is ge draag- grote- voor- jmzet ■reent ieeste •ijfers n dat ;roter i Aar- raagd verla- larom aging ;even. zelfde oging „Juli- lange- lelijke i ook Bea- s van (Van onze redacteur in Italië Hein ten Kortenaar) ROME. Toen Benigno Zaccagni- ni, secretaris van de Italiaanse chris- ten-democraten (d.w.z. de eigenlijke partijleider), gisteravond zijn ope ningsrede van 150 dicht betikte vellen begon voor te lezen, zag het sportpa leis in Rome waar het landelijk par tijcongres wordt gehouden, eruit als een zwaar verdedigde bunker. i (D’fl) Econo- elen Ie gevoer- filmma- waist ?n. Kamer /art-wit igeveet istekort rende- n moet 'd moet tomens- ROME (DPA). De 58-jarige Belgische vrachtautochauffeur Lucien Vandaele is gisternacht doodgeschoten in zijn voer tuig, dat in de buurt van de Noorditaliaan- se stad Como langs de kant van de weg stond. Hij had een schot hagel in de hart streek. De wagen whs ongeladen. De bekleding van de stoel naast die van de bestuurder was losgehaald. Vermoedelijk heeft de dader iets bepaalds gezocht. De Spaanse koning Juan Carlos en zijn vrouw Sophia hadden gisteren een ontmoeting met de Amerikaanse presi dent Carter. TÜBINGEN (ANP). Professor dr. Hans Küng, die in december de kerkelijke leerbevoegdheid werd ontnomen, heeft de Westduitse bisschoppen gevraagd een nieuw onderzoek te openen. Küng heeft in een brief van 26 bladzijden aan bisschop Moser laten weten dat hij het Romeinse proces juridisch onjuist acht. Daarom zou het nieuwe onderzoek naar zijn mening moeten worden uitgevoerd krachtens de richtlijnen van de Westduitse bisschop penconferentie terzake, die van 1 januari 1973 dateren. Het voordeel van zo’n onder zoek is dat Küng zelf zijn verdediger kan aanwijzen en dat alle processtukken ter inzage liggen van allen die bij het onder zoek betrokken zijn. Dit was in de proce dure van de Congregatie voor de Geloofs leer niet mqgelijk. Het uitlekken van deze brief heeft op het Oecumenisch Instituut te Tübingen, waarvan Küng hoogleraar-directeur is, grote verbazing gewekt. Küng had geen ruchtbaarheid aan de brief gegeven om geen ongepaste druk op de bisschoppen uit te oefenen. Zowel Küng, die in Egypte verblijft, als bisschop Moser die met va kantie is, waren voor commentaar onbe reikbaar. n een n nam ziekte- inderd 1 voor o 1971 ariniers i ze dt niddel ant vat veront lun dat zet var LISSABON (ANP) De nieuwe rege ring van Portugal heeft het parlement gistefen verzocht haar zo spoedig moge lijk volmachten te verlenen om de belang rijkste sectoren van de economie, met in begrip van het bankwezen, weer open te stellen voor particuliere investeerders. De stemming over deze zaak is uitgesteld tot .volgende week. Dit plan is een onderdeel van het offen sief van premier Francisco Sa Carneiro tegen de overheidsinvloed in de economie, die tot stand kwam tijdens het hoogtepunt van de macht van de communistische partij in 1975. In dat jaar zijn alle particu liere banken in het land genationaliseerd, (Van onze redaetie buitenland) SALISBURY. De politie in de Rhodesische hoofdstad Salisbury heeft gisteren verklaard nog meer gewelddadigheden te verwachten na dat gisternacht in Salisbury een aan tal kerken het doelwit was geweest van bomaanslagen. (Van onze redacteur in Griekenland Frans van Hasselt) ATHENE. Elf personen behoren de tot een organisatie die zich Volks- frontinitiatief noemt, zijn door de Atheense politie aangehouden en zul len vandaag voor de officier van Jus titie worden geleid. Zij worden be schuldigd van plannen tot opblazing van de Amerikaanse ambassade en de ambtswoning van de Amerikaanse ambassadeur in Athene. Gedetail leerde tekeningen en aantekeningen daartoe zouden bij huiszoeking zijn gevonden. De elf, onder wie zeven vrouwen, waren reeds tien dagen geleden opge pakt en werden al die tijd, geheel tegen de regels in, verhoord zonder dat ze met iemand in contact konden komen. Vooral op Cyprus, waar vier van hen vandaan komen, heerste hierover enig onbehagen en er was gisteren door Cypriotische studenten een protestmars in de Griekse hoofd stad gepland. De leden van de organisatie zouden zich in het Midden-Oosten hebben laten opleiden in het gebruik van wapens en zouden in verbinding staan met Cypriotische en Palestijnse organisaties. Ze zouden ook zijn aan gesloten bij de internationale organi satie Marxistisch-Leninistische Volksmacht. Hun orgaan November, had in ja nuari onder de titel „Terroriseer de terroriserenden” de moord verde digd die die maand was gepleegd op de onderchef van de Atheense op roerpolitie en zijn chauffeur. Tweeduizend tot de tanden gewapende militairen, metaaldetectors, stalen af scheidingen en kogelvrije ruiten moesten de congresgangers beschermen tegen mo gelijke terroristische aanslagen. Zelden is er echter met zoveel belangstelling uitge keken naar een politieke gebeurtenis waar zo weinig uit kan komen, als nu in Italië naar het landelijke partijcongres van de christen-democraten. Die belangstelling is allereerst gewekt door de partijleiders zelf, die nu al maan den alle beslissingen over de politieke toekomst van het land uitstellen met de belofte dat die op het congres zullen val len, en werd in stand gehouden door de andere partijen, die bereid waren het ka- binet-Cossiga te zien als een periode van wapenstilstand, in afwachting van het congres. Intussen hebben de socialisten het eind van de wapenstilstand al afgekondigd: na het congres gaan zij met scherp schieten op de regering, die dan ongetwijfeld zal vallen. Wat er daarna moet gebeuren, is dus de voornaamste vraag die de congres gangers moeten beantwoorden, en uit de voorafgaande discussies komt het ant woord al duidelijk genoeg naar voren. Een groot deel van de christen-demo- cratische partij is bereid, het principiële „nee” tegen communistische deelname aan de regering te laten vallen, maar dat wil nog geenszins zeggen, dat ze nu ook met de communisten willen regeren. Met name de internationale toestand maakt dat naar hun inzicht onmogelijk, en trou wens, ze weten heel goed dat ze dan de partij in tweeën zouden splijten: van de negen officieel vertegenwoordigde partij- stromingen (dat zijn eigenlijk partijtjes binnen de partij) zijn er vijf kleinere tegen elke vorm van samenwerking met de com munisten, en een grote, de volgelingen van partijvoorzitter Flaminio Piccoli, is inner lijk zeer verdeeld. Er dient dus een compromis gevonden te worden, dat aan de ene kant de partij bijeenhoudt en aan de andere kant de communisten (toch altijd de op één na grootste partij van Italië) tevreden stelt. Dat wordt dan weer het gebruikelijke zoeken naar de vierkante cirkel, want de communisten stellen zich met niets min der tevreden dan met „gelijkwaardige deelname aan de regering”, anders blij ven zij in dé oppositie en maken zij het land praktisch onbestuurbaar. Van een „politiek van nationale saam horigheid”, zoals Zaccagnini die voorstelt (namelijk politieke samenwerking zonder effectieve regerinsdeelname) willen zij, na de voor hen desastreuze ervaring van 1976-79 niet meer horen. Dat betekent dat het voornaamste politieke probleem van Italië ook ditmaal geen oplossing zal vinden. Verder stelt partijsecretaris Benigno Zaccagnini zijn post ter beschikking. Na ruim vier harde jaren, waarin Aldo Moro werd vermoord en de christen-democra ten ook op allerlei andere manieren het mikpunt waren van het politieke terroris me (de moord op Vittorio Bachelet, vice- voorzitter van de Hoge Raad van de Magi stratuur, vormde nog maar enkele dager) geleden een niéuw hoogtepunt), is de keu ze van een opvolger geen lichte opgave. Onder de mogelijke kandidaten worden de namen van de huidige voorzitter Picco li en van ex-premier Giulio Andreotti genoemd. Het vorige congres, in juli 1975, koost Zaccagnini als „nieuwe man” (in werke lijkheid liep hij al sinds het eind van de oorlog mee, maar had hij op bijna won derbaarlijke wijze „schone handen” we ten te behouden). Van een grote schoon maak in de corrupte eeuwige regerings partij is sindsdien teleurstellend weinig terechtgekomen: de namen van de „nieu we” kandidaten vormen daarvan een de primerend voorbeeld. De Rhodesische Frontpartij van de voormalige premier Ian Smith heeft de 20 voor blanken beschikbare zetels gewon nen bij de verkiezingen voor het Rhode- sisch parlement, zo is gisteren in Salisbu ry bekend geworden. Op het moment dat de uitslagen bekend werden gemaakt be vond de 60-jarige Smith zich in de Ver enigde Staten waar hij een aantal lezingen geeft. „Dit toont duidelijk aan dat wij in ieder geval verenigd zijn”, zo verklaarde een partij-functionaris, waarmee hij doelde op de onenigheid binnen de overige negen partijen die van 27 tot 29 februari zullen dingen naar de 80 resterende „zwarte” parlementszetels. Het verkiezingsmateriaal voor het Pa- triottisch Front ter waarde van 300.000 gulden is woensdag aan ZAPU en ZANU, j de organisaties binnen het Patriottisch Front, van Joshua Nkomo en Robert Moe gabe, overhandigd, aldus heeft het Komi- tee Zuidelijk Afrika meegedeeld. De door de Nederlandse regering verstrekte hulp goederen ter waarde van 100.000 gulden zouden gisteren zijn vrijgegeven. met uitzondering van een klein aantal buitenlandse banken. Doordat ook de verzekeringsmaat schappijen werden genaast kwam het Gierek maakte tevens het aftreden van premier Jaroszewicz bekend en dat van drie andere comité- leden. Dat Babiuch een regeringsfunctie zou krijgen werd afgeleid uit het feit, dat hij van zijn functie in het comité werd ontheven. Later op de dag bevestigde het nieuw-benoemde politburo-lid Jerzy Lukaszewicz dat Babiuch de nieuwe premier zou worden. Nog maandag zou daartoe het parlement voor een buiten gewone zitting bijeen moeten komen om officieel het Edward Gierek de plaats innam van partijleider Wladyslaw Gomoelka. Gedurende tien jaar vormden deze twee mannen, die Polen op de weg zetten van een economische strategie die de consumptie stimu leerde, een „tandem” waarvan men lang heeft ge dacht dat hij onscheidbaar was. De mogelijkheid van een vertrek van premier Ja roszewicz, een man die weinig vrienden heeft, werd al eens voorzien na de arbeidersopstanden van 1976 in Ursus en Radom. Deze gebeurtenissen lieten duide lijk zien uit welk hout Jaroszewicz gesneden is. Als 'realist oordeelde de premier het onvermijdelijk dat Polen een waarachtige prijspolitiek volgde. Hij ver hoogde de voedselprijzen, waarmee hij zich de woede van de arbeiders op de hals haalde. Vastberaden, op het arrogante af, stuurde hij aanvankelijk militairen naar de plaatsen waar de arbeiders zich met stakin gen en opstanden roerden. Maar, ziende dat dit op een volksopstand zou kunnen uitlopen, won de prag maticus het in hem en trok hij de aangekondigde prijsverhogingen in. Jaroszewicz nam in 1943 als vrijwilliger dienst in aftreden van de premier te vernemen en een opvolger te kiezen. Babiuch begon evenals zijn vriend en partijbaas Gierek zijn werkzame leven op zeer jonge leeftijd in een kolenmijn. Hij werd geboren in Bedzin bij Kato wice, trad in 1948 toe tot de communistische partij en bouwde door zijn partijwerk in Warschau de reputa tie op van een efficiënte en pragmatische organisa tor. In die tijd studeerde hij economie aan de centrale school voor planning en statistiek. Zijn snelle carriè re tot politburolid na een hoge functie op de afdeling organisatie van het centrale comité te hebben be kleed, deed hij voornamelijk in het kielzog van Gie rek, tot wiens aan de macht komen in 1970 hij bij droeg door de val van de vroegere partijleider Gomoelka te organiseren. Bij het zevende partijcon gres in 1975 werd hij tot lid van het politbureau en secretaris van het centrale comité benoemd. Piotr Jaroszewicz, die gisteren zijn politieke en regeringsfuncties kwijtraakte, begon zijn loopbaan als premier van Polen in 1970, toen hij Jozef Cyran- kiewicz opvolgde. Dat was op hetzelfde moment dat WASHINGTON (Reuter/AP). Het bestuur van het stelsel van Amerikaanse Centra le Banken heeft gisteren het officiële disconto van drie van de centrale banken, waaronder die in New York, met een procent verhoogd tot 13 percent. Het bestuur is bevreesd dat de jongste economische ontwikkelingen, zoals de aanzienlijke stijging van de prijs van ingevoerde ruwe olie, de inflatie zullen verhogen. Dit onderstreept de noodzaak maatregelen te treffen om de toeneming van de geldomloop en de kredietverstrekking stevig onder de duim te houden, zo heeft het bestuur verklaard. Citibank heeft inmiddels verklaard dat zij haar rente voor de meest kredietwaardige klanten de komende week zal handhaven op 15,25 percent. De Deense Nationale bank maakte gisteren bekend, dat het bankdisconto met ingang van maandag met twee percent verhoogd zal worden tot 13 percent. De gijzelaars zullen pas vrijkomen na dat de commissie met een rapport is geko men, dat dan door de betrokken partijen moet worden goedgekeurd. Ghotbzadeh maakt een reis langs een aantal Europese hoofdsteden. De vorming van de commissie kan bin nen twee dagen rond zijn, aldus Ghotbza deh. Hij verwachtte dat de commissie binnen acht tot tien dagen met een rap port kan komen. Ayatollah Khomeini en de revolutionaire raad in Iran hebben in principe ingestemd met de instelling van deze commissie, evenals president Carter. VN-secretaris-generaal Kurt Waldheim polst nu een aantal mensen uit verschil lende landen om zitting te nemen in de commissie. Gotbzadeh arriveerde in Parijs in gezel schap van de grieks-katholieke aartsbis schop Hilarion Capucci, die vorige week de gijzelaars in Teheran heeft bezocht. De Iraanse minister kwam uit Rome, waar hij met Italiaanse en Vaticaanse functiona rissen heeft gesproken. De Iraanse president Bani-Sadr ver klaarde gisteren na een gesprek met Kho meini dat de vrijlating van de gijzelaars afhankelijk is van erkenning door de Ver enigde Staten van in het verleden begane fouten, voorts moet Washington zich ver plichten geen obstakels op te werpen voor de uitlevering van de sjah, ,en de terugga ve van diens bezittingen aan Iran. Iran heeft bij de Verenigde Naties een krachtig protest ingediend tegen de hulp die Canada heeft verleend bij het uit Iran smokkelen van zes medewerkers van de Amerikaanse ambassade. In de nota van het ministerie van Buitenlandse Zaken wordt gesproken van „een ernstige breuk van vertrouwen, een ernstig misbruik van de diplomatieke privileges die aan de Ca nadese ambassade zijn verleend, een aan tasting van de souvereiniteit en een grove inmenging in de binnenlandse zaken van het gastland”. Iran moet langzaam af van de noodzaak olie uit te voeren, zo heeft de Iraanse president, Bani-Sadr, verklaard. In een rede ter voorbereiding van de parlements verkiezingen verklaarde hij dat de econo mie van Iran afhankelijk is van de olie, maar dat een juist economisch beleid daarop niet gebaseerd moet zijn. De uitlatingen van Bani-Sadr komen overeen met plannen die al eerder zijn ontvouwd om Iran politiek en economisch onafhankelijk te maken. De Iraanse presi dent zei verder dat Iran een onevenwichti ge handelspositie inneemt. De banken, die werden genationaliseerd toen Bani-Sadr nog minister van Financiën was, moeten samenwerken met de kleine ondernemin gen, deelnemen in de grote industrieën en investeren in de landbouw. DEN HAAG (ANP) De negen landen van de Europese Gemeenschap zijn het niet eens over het al dan niet boycotten van de Olympische Spelen in Moskou uit protest tegen de Russische inval in Afgha nistan en de verbanning van Sacharov uit Moskou. Op de conferentie der negen ministers van Buitenlandse Zaken dinsdag in Ro me, zal waarschijnlijk wel een verklaring worden uitgegeven over de inval in Afgha nistan en de gevolgen daarvan voor het ontspanningsproces, maar het is hoogst onwaarschijnlijk, dat met zoveel woorden iets zal worden gezegd over deelname aan de Spelen. De houding van de negen regeringen, aldus gezaghebbende kringen in Den Haag, loopt nogal uiteen. Nederland en Engeland hebben hun Olympische Comi- té’s geadviseerd niet naar Moskou te gaan. De Franse regering wil niets van een boycot weten. De andere landen hebben zich nog niet duidelijk uitgesproken en lijken te willen afwachten hoe de situatie zich ontwikkelt. De inschrijving staat open tot 26 mei. Zoals zij reeds op 15 januari hebben gedaan, zullen de Negen in Rome de inva sie veroordelen en aandringen op terug trekking van de Russische troepen uit Afghanistan. Met het oog op de conferen tie over Europese Veiligheid en Samen werking (CEVS) die in november in Ma drid begint, zullen zij er op wijzen dat zij al het mogelijke willen doen om terug te keren op de weg naar ontspanning, die altijd een hoofdlijn van hun beleid is geweest. Maar als gevolg van het Russi sche optreden is de internationale situatie thans aanzienlijk meer gespannen dan een half jaar geleden, en de Sovjet-Unie dient de voorwaarden te scheppen voor het voeren van een werkelijke ontspan- ningspolitiek, aldus genoemde kringen.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3