Middensluis komt half maart weer in gebruik Weg- en scheepvaartverkeer zonder stagnatie tijdens grote revisie Bedrijfsdirecteur Vroege in alle toonaarden gehuldigd gevonden voorwerpen VEERTIG JAAR BIJ HOOGOVENS kort ijmonclnieuws Carillonklanken it Stisa verdiept zich in subsidieregeling Spreekbeurt voor PvdA in sfeer van zelfonderzoek VAN EYK TIEN JAAR COMMISSIELID VT „Bibliotheek groot goed voor de gemeenschap MP ld 5 IJMOND 5 I Schutplan Voorzitter Proces (Van een onzer verslaggevers) SANTPOORT. „Als het filiaal van de bibliotheek in Santpoort klaar is, dan denk ik dat het tijd wordt dat ik stop”, dit zei de heer W. Van Eyk, voorzitter van de bibliotheekcommissie, toen hij enkele jaren geleden in die functie werd benoemd. Het filiaal is inmiddels in gebruik genomen; een teken voor de voorzitter het college kenbaar te maken, dat hij zijn functie vacant stelt. Op 4 maart wordt ter gelegenheid van zijn afscheid een receptie gehouden. ZATERDAG 16 FEBRUARI 1980 (Van ée onzer verslaggevers) IJMUIDEN Half maart verwacht Rijkswaterstaat de middensluis in IJmuiden weer voor het scheepvaartverkeer te kunnen openstellen. Ruim zeven maanden -en dat is anderhalve maand langer dan men aanvankelijk dacht nodig te hebben- heeft de revisie van de uit 1896 daterende sluis in beslag genomen. Het wegverkeer over de zoge noemde „sluisroute” heeft, evenals het scheepvaartverkeer, van de werkzaamheden nauwelijks enige stagnatie ondervonden. Afwerking (ADVERTENTIE) sm, tel fes V 1 De scheidende voorzitter IV. van Eyk. ,00 r 100-12.3 vrijdag ndag Vm 20.00 Eén van de ondergronds op een „wagen" gemonteerde eiectromotoren waarmee de aandrijfstang van een sluisdeur wordt bediend. ersoos. dagelijks leopend. Kabarei :ede) It uier er. t, Haar draaior- Heilig- session ïnstraat Cams Midge- 0.30 u.) n 21.15 lerwoc- De hele operatie heeft een bedrag van Circa 3 miljoen gulden gelost, „maar”, aldus een woordvoerder van Rijkswater staat, „de zaak kan nu zonder meer weer vijftig jaar mee.” Dat weg-en scheepvaartverkeer tijdens „Eerst als raadslid en later als voorzit ter”, heb ik het werk binnen het biblio theekwezen altijd bijzonder boeiend ge vonden. Ik heb nog de eer gehad de eerste vergadering te mogen leiden toen in 1970 de commissie in het leven werd geroepen. Ik was in die tijd raadslid voor de Partij van de Arbeid en had culturele zaken in mijn portefeuille”, aldus Van Eyk. vingeroefening voor de nieuwe centrale bibliotheek. Nog altijd hopen we in 1981 met de bouw ervan te beginnen. De cen trale bibliotheek wordt zeker 3000 vier kante meter, dat wil zeggen viereneenhalf maal zo groot als het gebouw in Sant poort. Het is nog niet duidelijk waar het komt te staan, maar het is zeker dat het aan een drukke winkelstraat moet komen in IJmuiden”, aldus Van Eyk. De bouw van de nieuwe centrale, het interne- en externe democratiseringspro ces, het overleg met de gemeente. Alle maal zaken waar de voorzitter van de bibliotheekcommissie afscheid van gaat nemen. „Aan de ene kant wil ik het nog best allemaal meemaken. Van de andere kant zeg ik dat je in vrijheid moet kunnen beslissen of je het werk al dan niet meer aankunt. En het wordt tijd voor mij, vind ik zelf, dat ik het rustiger aan ga doen”. IJMUIDEN. Donderdagmiddag vier de bedrijfsdirecteur ir. A. K. Vroege on der grote belangstelling zijn veertigjarig jubileum bij Hoogovens in bet ontvangst- centrum. Uit handen van zijn vroegere bedrijfsdirecteur de heer F. W. Spies ont ving de jubilaris bij die gelegenheid het gouden bedrijfsinsigne. Ceremoniemeester en adjunct-bedrijfs- chef ertsvoorbereiding ir. R. A. Vos be tuigde bij de verwelkoming zijn spijt dat de echtgenote van de jublaris door een licht ongeval de viering op het bedrijf niet kon meemaken. Directeur produktie B. de Heer opende de rij van sprekers. Hij stond even stil bij de wereld van verschil tussen de plaats die de jubilaris innam toen hij bij Hoogovens begon en opklom in een nog klein overzichtelijk bedrijf en de hui dige positie van de jubilaris, midden in het complex geheel van geïntegreerd ijzer- en staalbedrijf. Met voorbeelden van werk- projekten uit de afgelopen jaren gaf direc teur De Heer aan hoe zo’n 15 jaar geleden het persoonlijk contact tussen hem en de jubilaris was ontstaan. „Je bent een man die tijd eist om zich in een vraagstelling in te werken, maar ook met een afgewogen oordeel komt”, aldus de heer De Heer. „Ogenschijnlijk emotieloos, ben je toch een emotioneel bij het werk betrokken man, één die door dik en dun zijn mensen in de fabriek verdedigt”. In een opsom ming van hoogtepunten uit de loopbaan van de jubilaris, noemde de spreker toe- „Onthullende journalistiek” van recen te datum over malaiseverschijnselen in de PvdA-afdeling is voor hem aanleiding voor een brok eigen visie op het plaatselij ke partijleven. „Waar zijn wij mee bezig” geeft hij als motto voor de aangekondigde „preek voor eigen parochie”. Agendapunt is verder de periodieke fractieverant- woording naar de afdelingsleden toe. Tus sen Schiltmeijers gespreksthema en het laatste is het verband, in het licht van eerdere perspublicaties, zonneklaar. motief van de bedrijfschef hoogovens, de heer Maes die in zijn speech grote waarde ring uitsprak voor de wijze waarop de heer Vroege als chef optrad. Verder spraken diverse werknemers uit de sector ijzer de jubilaris toe. Hij ontving namens deze 1700 medewerkers tellende sector een enveloppe met inhoud. In zijn beschouwend dankwoord, waar bij hij zich tot elk der sprekers richtte, uitte jubilaris Vroege zijn waardering voor de grote opkomst van medewerkers en bekenden deze middag. Hierna begon de receptie die velen de gelegenheid bood de jubilaris de hand te drukken. u. rk. V. d. werkda. griet Es- !H, Plek Spreek- 'aak elke s toneel. 321155) deamui oor het iffiecon- 20.15 II: 1. fluit ;ke vat 19 en vuisten 1.30 u.: navond 6, vr|j. uur alle I 4) 15.30 I cs 13.30 navond 21.30 u. ïanhat- j- 1.30 U.: s 14 u.: tevens len der ieerstr. 23 u. 0 en 22 i- i) 21 en >,90 i,85 1,00 1,70 1.00 1,80 de uitvoering van het werk ongehinderd hun weg, respectievelijk vaart, hebben kunnen vervolgen, is mede te danken aan het van te voren aangepaste schutplan.Al- le betrokkenen waren door Rijkswater staat tijdig geïnformeerd over de voorge nomen werkzaamheden en de daarmee verband houdende mogelijke stagnaties. „Idereen heeft daar begrip voor getoond en er rekening mee gehouden”, alsdus een woordvoeder. De ingebruikneming van de vernieuwde middensluis zal overigens zonder veel op hef plaats vinden. De officiële datum waarop het werk opgeleverd moet worden is gesteld op 25 april maar, zoals reeds vermeld, zal het scheepvaartverkeer om streeks half maart de sluiskolk die een afmeting heeft van 200 bij 25 meter weer kunnen gebruiken. groot goed. Ik vindt het belangrijk dat het personeel kam meepraten over zaken waar het mee te maken heeft. In het begin hadden enkele commissieleden het moei lijk met die democratisering, terwijl het nu een vanzelfsprekende zaak is dat zij meepraten via de personeelsraad”, aldus de scheidende voorzitter. Ingenieur A. K. Vroege trad veertig jaar geleden als pas afgestudeerde aan de TH Delft in dienst van het staalbedrijf in de rang van adjunct-ingenieur tweede klas bij de afdeling hoogovens. Ir. Vroege bleef werken aan de „ijzer-kant” van het be drijf en maakte in deze sector diverse promoties. In 1959 werd hij bedrijfschef van de afdeling hoogovens-kookovens. Zijn benoeming tot hoofd van de sector ijzer vond plaats in 1961. In februari 1967 werd de heer Vroege tot onderdirecteur en plaatsvervangend hoofd benoemd. In januari 1975 werd hem de titel bedrijfsdi recteur verleend. In 1974 heeft hij zijn raadslidmaatschap neergelegd, maar werd door het SKOLB (Stichting Katholieke en Openbare Lees- lalen Bibliotheken), die vier afgevaardig den in de bibliotheekcommissie heeft, Voorgedragen als lid voor het algemeen Bestuur. Kort daarop werd hem de voor zittershamer aangeboden. Zijn betrokkenheid bij het bibliotheek wezen en andere culturele instellingen zo als de Velser Gemeenschap komt volgens zijn zeggen niet voort uit een bepaalde achtergrond maar is zoals hij dat noemt een toevalstreffer. „Als buitenstaander re aliseer je je niet welk een groot goed een bibliotheek is en wat de betekenis daar van is voor de gemeenschap. Hoogtepunten in zijn tienjarig lidmaat schap van de bibliotheekcommissie noemt de heer Van Eyk de contributievrij- dom voor de jeugd en de nieuwe wet voor het bibliotheekwezen. Een van de onder delen daaruit is de interne- en externe democratisering, waarover in de commis sie nog druk wordt beraadslaagd. Van Eyk: „De interne democratisering heeft ondermeer de personeelsraad opgeleverd. In vergelijking met tien jaar geleden een Afhalen gevonden voorwerpen iedere dinsdag en vrijdag van 16.30 tot 17.30 uur. Inlichtingen dagelijks aan het hoofdbu reau van politie alhier. Kijkdag fietsen elke zaterdag van 11.00 tot 12.00 uur. Als voorwaarde voor een goed verloop van een democratiseringsproces noemt hij de ruimte om een dergelijk proces te laten groeien. Op eenzelfde wijze moet naar zijn mening ook de externe democra tisering tot stand gebracht worden, waar door de lezers meer worden betrokken bij het beleid van de bibliotheek. „Ik weet alleen nog niet hoe je dat moet structure ren. Wie is representatief voor het lezers bestand”, vraagt Van Eyk zich af. „Als er een externe democratisering moet komen, moet niet zomaar al het oude ineens overboord gegooid worden. Er ligt nog altijd een overeenkomst tussen de ge meente en de Stichting Katholiek en Openbare Leeszalen en Bibliotheken, waar je niet zomaar aan voorbij mag gaan”. Een andere actuele zaak is het gereedkomen van het filiaal in Santpoort, dat de 68-jarige voorzitter beschouwt als een goede gelegenheid afscheid te nemen van het bibliotheekwezen. Niet zonder voldoening, maar tegelijkertijd wijzend naar het vele werk dat de medewerkers hebben verricht tijdens de verhuizing, kijkt Van Eyk naar het filiaal in Sant poort. „De bouw van het filiaal is een mooie VELSEN. In de week van 8 tot en met 15 februari zijn de volgende voorwerpen bij het politiebureau aangegeven: Witte trui in plastic tas, blauw etui met 2 sleu tels, 8 steenboren, bruin etui met 3 sleu tels, haak met 6 sleutels, bromfietshand schoen (L), zak met wasgoed, 2 sleutelhan gers met 1 sleutel, wieldop (Mercedes), zilv. kl. kinderhorloge met rood bandje, 1 pr. bruine dameshandschoen (bont ge voerd), zilv. kl. herenhorloge (Quartz), handzaag, 2 b.b., rood/groen geblokte sjaal, zwarte bromfietshandschoen (R), bruine herenportemonnee met inhoud, herenbril (zilv. kl. mont), blokfluit, plastic tas inh. dia’s poster, huissleutel met blauw randje, plastic zak inh. damespya- ma (gebloemd) onderbroeken, nylon kinderwant (L) met rood/bl. band, bruin leren knijpportemonn. Ongeveer vijftig jaar geleden werden de bewegingsmechanismen voor het laatst gereviseerd en verzwaard. Voor deze ap paratuur bleek het niet meer mogelijk vervangingsonderdelen te krijgen. Vol doende reden om over te gaan tot vernieu wing van de eiectromotoren en al de daar bij behorende apparaten waarmee de sluisdeuren worden bediend. Kademuren en kelders bleken aan een noodzakelijke onderhoudsbeurt toe te zijn.Bovendien werd de kelderruimte uitgebreid om tech nische apparatuur die bovengronds stond opgesteld in onder te brengen. uispleir - ite Sust VELSEN. In het gebouw Velserduin te IJmuiden begint donderdagavond om acht uur een ledenvergadering van de PvdA-afdeling IJmuiden/Velsen. Belang rijk punt in het vergaderprogramma is i een uiteenzetting van de socialistische fractieleider A. Schil t mei je r in de Vel- sense raad. De middensluis op het sluiseiland in IJmuiden. Duidelijk is zichtbaar dat op de meest oostelijke sluisdeur de verkeersbrug nog moet worden aangebracht. 319188). Long en 3 12439) Het ver- r stelling 312438) t gij het ede, tel met ,JJe teeg 4, sen met u.: „Het lein 35, zwarte Maandag 30 juli 1979 werd een begin gemaakt met de demontage van de ver- keersbruggen boven de sluisdeuren en de technische apparatuur waarmee de deu ren worden geopend en gesloten. Om toch gebruik te kunnen maken van de sluisdeu ren voor het in-en uitvaren van werksche pen en drijvende bokken werden tijdelijk lieren op de kademuren geplaatst waar mee de sluisdeuren op provisorische wijze konden worden bediend. Enige stagnatie ontstond er in de werk zaamheden toen de verkeersbruggen moesten worden verplaatst. Dat diende te gebeuren bij volkomen windstil weer. Ook enig metselwerk moest in verband met vorst of regen een paar dagen worden uitgesteld. Maar deze overlast heeft nau welijks enige invloed gehad op het vorde ren van de werkzaamheden. Na de volledige onttakeling van de ka demuren en kelders bleek het noodzake lijk veel metselwerk volledig te vernieu wen. Met name het metselwerk van de bestaande kelders bleek op veel plaatsen hard aan vernieuwing toe. De electrische bekabeling werd met de installatie van de nieuwe electrische motoren, eveneens ver vangen. De werkzaamheden aan de westkant van de sluiskolk zijn vrijwel voltooid. Mo menteel wordt de laatste hand gelegd aan de afwerking. Aan de Oostzijde ontbreekt op dit moment nog de verkeersbrug. Als die binnenkort opnieuw zal zijn gemon teerd zal ook daar een begin kunnen wor den gemaakt met het treffen van de laat ste voorzieningen. Ir >esstraat stelling. -.elylaan Poppen- VELSEN. In de Theeschenkerij op Velserbroek komt donderdagavond het algemeen bestuur van de Stisa (Stichting Samenlevingsopbouw Velsen) in vergade ring bijeen. Aan de orde komt onder meer het in Velsen gevoerde subsidiebeleid ten aanzien van aktiegroepen. Aandacht wordt verder gevraagd voor de Rijksbij- drageregeling sociaal-culturele activitei ten, zogenoemde brede regeling, waaraan in de gemeenten een tijdrovende in spraakprocedure wordt vastgeknoopt. De vergadering begint om acht uur ’s avonds. vrijdag 30 u. alle vrijdag Evangelisatie. In de Opgangkerk aan de Beverwijkse Florastraat begint woens dagavond om acht uur een zang- en evan- gelisatiebijeenkomst. Initiatiefnemer is de Stichting „Maranatha”. Het duo Gert en Hermien Timmerman verleent muzikale medewerking. Als spreker is uitgenodigd ds. J. A. Malgo. Zomerkamp. Via het telefoonnummer 02550-10186 is vanaf heden inschrijving mogelijk voor het zomerkamp dat dit jaar wederom onder auspiciën van het Buurt centrum De Spil (Rembrandtlaan, IJmui- i den-Oost) wordt gehouden in Blaricum. 1 Jeugd van zeven tot twaalf jaar kan deel- I nemen aan het evenement dat voor de j periode van 5 tot 12 juli wordt aangekon- digd. I „Paradepaardjes”. Voor leden van de Aquariumvereniging Velsen wordt maan- dagavond een lezing gehouden met als titel „Paradepaardjes van de Nederlandse aquaristiek”. Plaats van samenkomst is het PEN-centrum aan de IJmuidense Ka naalstraat. Aanvang acht uur. De lezing wordt gecombineerd met een diaverto- ning. Wandelkaarten. Voor 65-plussers zijn door tussenkomst van het C.O.B. (Cen traal Orgaan Bejaardenbeleid) tegen ge reduceerd tarief (een gulden voor een heel jaar) wandelkaarten verkrijgbaar voor het gebied de Heerenduinen dat zich uit strekt zuidelijk langs de IJmuidense woonbebouwing. Verkoopadres is het VW-kantoor op het IJmuidense Markt plein en ook het dienstencentrum Zeewijk aan het Zeewijkplein. Vrouwencafé. Donderdag 21 februari wordt in het vrouwencafé in de Brulboei aan de Kanaalstraat te IJmuiden een the ma avond gehouden over „Eenzaamheid”. Alle belangstellende vrouwen zijn vanaf acht uur ’s avonds welkom. VELSEN. Beiaardier H. de Ligt be speelt zaterdagmiddag tussen vier en vijf uur weer als gebruikelijk het carillon in de gemeentetoren op het Plein 1945. Het spelprogramma luidt als volgt: 1. Concer to in F (A. Vivaldi); 2. 3 engelse volkslied jes: a. blow the wind southerly, b. auld long syne, c. the miller of the des; 3. Suite voor beiaard (W. Paap), delen: bourrée- cavatine-gavotte-rigaudon-rondeau; 4. Oude en nieuwe Hollandse boerenliedjes en contradansen a. allemande fugue, b. de lustighe boer, c. de boerendans, d. malle kits, e. groot feest, f. colterom; 5. Rhapso dy over 2 Engelse volksliedjes (A. van Ooik); 6. Improvisatie (H. de Ligt). •ÜSkx- Jubilaris Vroege ontvangt uit handen van het mede-directielid B. de Heer het gouden armbandhorloge. kenning van de gouden veiligheids-ere- penning in 1949, een interne erkenning, die aan zeer weinigen wegens moed wordt toegekend. Tenslotte overhandigde de heer De Heer de jubilaris het gouden horloge, de gebruikelijke directiegeschen- ken en de gratificatie. Vervolgens kreeg ir. G. W. van Stein Callenfels namens het research laborato rium en de afdeling nieuwbouw het woord. Hij dankte de heer Vroege voor het feit dat de jubilaris als chemicus ingenieur doordrongen was van de bete kenis van het laboratoriumonderzoek. „Zonder ijzer geen staal”, was het hoofd-

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5