Kringhoofd Vink: herhalingsoefeningen uitgesteld 0 Mj no; Pro Ecclesia voor Zuster Beatrijs R v; Rijnwater ongezond ook na infiltratie ’N LEVEN HEB JE ZO GERED. d Un een i ZA ZATERDAG 16 FEBRUARI IJMOND 6' 1980 - X door Cor Boos ■i Incl. zware latten bodem en poly- of binnenveringmatras voor inlichtingen en demonstratie Commandocentrum 5 etages meubelen en slaapkamers o Meer ruimte met een Bedbank Van een bank X. HAARLEM. Precies een jaar geleden haalde de heer D. Vink, hoofd van de Bescherming Bevol king kring A Noord-Holland D, opgelucht adem. Na jaren van onzekerheid over de toekomst van de toekomst van deze organi satie voor civiele verdediging, hulpverlening en rampenbestrij ding was door het rijk besloten een reorganisatie door te voeren in 1981. Daarbij zou de kring Ken- nemerland, die tien gemeenten omvat, worden ingekrompen van 3500 naar twaalfhonderd nood- wachtplichtigen en het niveau van de mensen zou via bij- en omscholing worden opgevijzeld. De nieuwe Nood wacht waarvoor al opleidingen zijn gevolgd zou nauwer gaan samenwerken met brandweer, GG en GDD, politie en particuliere hulporganisaties zoals het Rode Kruis. Het opti misme is echter van korte duur geweest, dat bleek deze week bij ons bezoek aan het hoofdkantoor in het Haailemse Floiapaik. De zetel van één van de zeven Nooid- hollandse BB-kiingen. maakt u in enkele tellen EEN BED PvdA-rapport aan vooravond drinkwaterdebat: Op wachtgeld liii Onrust bij BB-Kennemerland over fi opheffing verlamt activiteiten Dr. J. P. de Waart (ADVERTENTIE) Vink verduidelijkt dat opheffing onder meer inhoudt dat het eigen meetnet voor signalering van chemische stoffen elders beheerd en onderhouden zal moeten wor- (vi HEE] ter J. provinc onderh niet zo< den zoi De b begroti partijge te verd kon hi; woord Voor dacht renden Wat vond wordt verantx meerja: over d brandv countb delftsti van de in te g Met i bewegA wensel Ook maal o ke sfe aanzier jectief woordt HEE begrot A. F. zogeni matigt IJmon een at keling van bt schap] voorst meent Wetl gen tc pelijkt basis staan, zocht ner k uitker woner een gi veren. Een nu al historisch beeld van vrijwilligers die deelnemen aan een brandweeroefening van de Bescherming Bevolking. den. Maar ook het omvangrijke circuit van sirenes en het speciale telefoonnet, dat onafhankelijk van de PTT en met eigen stroomvoorziening werkt om ver bindingen tussen gemeentehuizen, zieken huizen en dergelijke mogelijk te maken. Bovendien zal het ondergrondse comman docentrum in de duinen niet zomaar ge sloten kunnen worden. Tenslotte beheert de BB een enorm aantal goederen en een autopark dat ook in goede staat gehouden moet worden. (V HEE ken O wordt trum t nale w nicatk WD-v van e campii Geen horen trekkir door d het zo] ten no op de i kon h( ningtel bestuu aan te IJmon vóór 1! men o meerpi Voor plein l versch bebou' den he mei of In h schikt luidsk; het v< eerste den geinfiitreerd. De provincie moet met infiltratie wachten, totdat na toepassing van het Chemieverdrag alle giftige stoffen uit het Rijnwater zijn verdwenen, of tot dat de giftige stoffen door hyperfiltratie worden verwijderd. We moeten oppassen, dat we door een onzorgvuldig beheer van het nog niet verontreinigd grondwater de mogelijkheden van een betere kwaliteit drinkwater in de toekomst niet verloren laten gaan. In zijn nota wijst De Waart verder op de waarde van de Kennemerduinen als na tuurgebied. Ook vanuit natuurweten schappelijk oogpunt zijn sterke bezwaren aan te voeren tegen de voorgenomen infil traties, zo stelt hij. Het PvdA-Statenlid meent, dat de infiltratie kan worden be schouwd als in strijd met het collegepro gramma. Naar zijn mening is ook de infiltratie in het Kraansvlak onnodig. De waterbehoef te is in het algemeen nog te veel gebaseerd op oude schattingen. Na 1974 blijft de waterbehoefte ongeveer constant. Gezien de geringe bevolkingsgroei, de economi sche recessie, en het effect van toekomsti ge besparingsmaatregelen is een verder sterke stijging van de waterbehoefte on waarschijnlijk, zo concludeert de nota. Vink: „Ik weet het niet meer, is het waar dat brandweer en politie onze taken gaan overnemen? We hebben het alleen uit perspublicaties vernomen. Het is een bij zonder vervelende situatie. Herhalingsoe feningen hebben we al uitgesteld tot er meer zekerheid is. En dat wordt half mei aangezien minister Wiegel, dan pas in de vaste Kamercommissie voor civiele verde diging de (ons onbekende) tachtig vragen over de BB kan beantwoorden.” Het alge meen bestuur in Haarlem heeft dit niet schikbaar op de BB-begroting om projec ten te subsidiëren, zoals een eventuele parkeergarage onder het Haarlemse Houtplein, waarin schuilgelegenheid kan worden gemaakt. Door de infiltratie wordt voorgezuiverd Rijnwater in het grondwater gebracht. Hoewel het water tijdens de infiltratie en het verblijf in de ondergrond een kwali teitsverbetering ondergaat, worden de zeer vele verontreinigende stoffen die in het Rijnwater voorkomen niet allemaal afgebroken of opgevangen, zo schrijft De Waart. Vooral de talrijke giftige stoffen, die in uiterst kleine hoeveelheden in het Rijnwater voorkomen, bereiden vanwege hun kankerverwekkende eigenschappen de waterleidingbedrijven grote zorgen. Dit geldt vooral wanneer deze stoffen moeilijk afbreekbaar zijn en zich ophopen in levende wezens. Veelal is te weinig bekend over de eigenschappen van deze stoffen, vooral bij toediening op lange termijn. Er kan sprake zijn van chroni sche toxiciteit (giftigheid). Een ander probleem is het ontbreken van zekerheid of de zuiveringsinstallaties van de waterleidingbedrijven altijd en on der alle omstandigheden alle ongewenste stoffen volledig uit het rivierwater verwij deren. Alleen voorzuiveren en infiltreren is onvoldoende. Daarbij komt, dat niet precies bekend is, welke verontreinigende stoffen het Rijnwater bevat. Iedere dag komen er, tot nu toe onbekende, stoffen bij, aldus De Waart in zijn nota. Een manier om te zien of oppervlakte water geschikt is om er drinkwater van te maken, is kijken of er vis in kan leven en zich voortplanten. Onderzoeking hebben aangetoond dat Lekwater chronisch giftig is voor regenboogforellen en dat deze zich in dit water niet normaal kunnen voort planten. We moeten dus erg voorzichtig zijn met het gebruik van Rijn- en Lekwa ter als grondstof voor ons drinkwater, zo meent De Waart. Eigenlijk is het van onge schikte kwaliteit. ”Het is dan ook niet voor niets, dat de Duinwaterleiding van Den Haag is overgestapt van Rijnwater naar Maaswater”. ’’Helemaal onverstandig lijkt het, om Rijnwater van de huidige onvoldoende kwaliteit in grote hoeveelheden te gaan infiltreren in grondwater, dat nu naar alle waarschijnlijkheid, nog niet met Rijnwa ter in contact is geweest en daarom nog als schoon moet worden beschouwd. Met name geldt dit voor het gebied van de Kennemerduinen. waar, op de proefinfil- tratie na, nog geen oppervlaktewater is ingebracht”. De Waart is van mening, dat de hier aanwezige zoetwatervoorraad niet mag worden verontreinigd met Rijnwater, maar moet worden bewaard tot latere jaren, wanneer met meer geavanceerde methoden (bijvoorbeeld diepe putinfiltra- ties) water zonder giftige stoffen kan wor- Gezien de geringe stijging van de water behoefte is infiltratie in Zuid-Kennemer- land niet nodig. Er is voldoende water te krijgen vanuit het infiltratiegebied Castris cum. De wateronttrekking van de Kenne merduinen kan dan worden stopgezet, waarbij een herstel van de natuurlijke plantengroei zal optreden. Het PWN zal zijn water hoogst waarschijnlijk kunnen blijven betrekken van de Gemeente Wa terleidingen Amsterdam. Daarom moeten volgens De Waart op korte termijn be sprekingen worden begonnen met de ge- meente Amsterdam over een herziening van het leveringscontract. Zoals gemeld heeft Amsterdam onlangs aan het proving ciaal bestuur laten weten, dat daarover te praten valt. Op het Zuider Buiten Spaarne in Haar lem staat een van de magazijnen. Indruk wekkende voorraden uniformen, hand pompen, brandslangen, snijbranders, brancards, voedselpakketten, drie com plete operatietafels, aluminium kisten met reddingsmaterialen, rijen scheppen, stroomaggregaten en tientallen brand- pompen staan keurig in het gelid. Volledig uitgeruste bestelwagens om direkt bij rampen uit te rijden en vele andere goede ren completeren dit. Besparingen zouden volgens Vink wel gevonden kunnen wor den in het uitstel van vervangingen, bij voorbeeld de uniformen. Zij zijn verou derd, maar geen mens stoort zich daar in tijd van nood aan. Hoewel veel materieel aan vernieuwing toe is, zou dit volgens Vink gezien de degelijkheid ervan en het goede onderhoud eventueel wel uitgesteld kunnen worden, maar met het overbren gen van de BB naar de brandweer be spaar je geen geld, is zijn mening. „Er wordt overigens heel nauw met de regio nale brandweer samengewerkt en als dat nodig is verlenen we bijstand.. Het is zelfs zo dat de BB samen met de brandweer een nieuw magazijn wil bouwen. Hoe de organisatie er in de toekomst gaat uitzien is momenteel echter het be langrijkste voor Vink en zijn mensen en daarom is hij erg blij met het telegram dat naar Wiegel is gestuurd. „Ik hoop dat deze actie snel resultaat heeft, want we zitten nu in een vacuüm en kunnen niet meer verder.” Vink verwacht dat door de minis ter voorrang zal worden gegevan aan de bouw van schuilgelegenheden. De komen de drie jaar is vijfentwintig miljoen be- maar wijst daarnaast op het feit dat al aan grootschaligheid wordt gewerkt. „De brandweercommandanten en officieren volgen opleidingen bij de Mobiele Colon ne. Brandweer en BB hebben veel raak vlakken en uit oogpunt van doelmatigheid is bundeling nuttig, maar dat geldt ook voor de GG en GD,” aldus Brandsen die deze drie organisaties het liefst in een nieuw gebouw zou willen hebben aan de Randweg. Een voorstel voor een nieuwe kazerne is naar het college van B en W. De gebieden van Kring NDH van de BB en van de regionale brandweer Kennemerland lo pen vrijwel gelijk, alleen Castricum en Uitgeest doen nog niet mee aan de brand weer. Technisch en organisatorisch zijn er mogelijkheden voor integratie, maar dat de brandweer de Bescherming Bevolking zomaar kan ovememen is onwaarschijn lijk en dan nog, het BB-materieel, dat volgens Brandsen aan vernieuwing toe is, en de mensen zullen toch niet gemist kun nen worden als het aankomt op hulpverle ning en rampenbestrijding. Meer over de BB treft u aan in een artikel in Erbij van vandaag. afgewacht maar een telegram gestuurd om opheldering te krijgen van Wiegel. Tevens wordt hierin duidelijk gemaakt dat een „activiteitenverlammende onrust” onder personeel en noodwachtplichtigen heerst, die als explosief wordt aangeduid. De eerste klap kwam begin februari, toen bekend werd dat voor de in 1974 al aangekondigde reorganisatieplannen geen geld beschikbaar is. Dat geld was er de afgelopen jaren ook niet, waardoor vernieuwing en aanpassing van de uitrus ting achterbleef, het materieel verouderde en de bouw van schuilplaatsen vertraag de. En nu dan de berichten over de ophef fing. Volgens Vink is het een ondenkbare zaak dat de BB met haar grote en direct inzetbare mankracht en beschikbare ma terieel moet stoppen. „Maar alles is na tuurlijk mogelijk. Je kunt de organisatie in zes maanden afbouwen, de materialen inzamelen en inleveren bij de Domeinen. Maar ik zou het geen zinnige zaak vinden.” Vink betwijfelt ook of zoiets veel geld zou besparen, omdat de grootste post be stemd is voor personeelskosten. „En de mensen ben je niet zomaar kwijt, als we ze geen andere functie kunnen aanbieden, gaan ze op wachtgeld. Vooruitlopend op de aangekondigde inkrimping hebben we gelukkig niet meer mensen ingelijfd dan strikt nodig was. Momenteel zijn in onze kring tweeduizend noodwachtplichtigen.” Mede in verband met de onzekerheid zijn de oefeningen met de zevenhonderd vrij wel niet meer gemotiveerde vrijwilligers helemaal verwaterd, maar Vink heeft de ervaring dat in tijd van nood mensen gelukkig van aanpakken weten en als er goede leiding is ook de meest efficiënte werkmethode kiezen. Op het hoofdkan toor in Haarlem werken tweeëntwintig ambtenaren en er is plaats voor negenen twintig. (V HEE1 ten in 1 op een allure, gewent De f benade bij op Het waarop van de dag va; niets ei had aai ook ui sten en Vrijd ste dag kregen genheit wethou Vrijdagmiddag ont ving Zuster Beatrijs Leermakers in de rooms katholieke woonwagen centrumschool De Kie viet aan de Communica- tieweg in Heemskerk uit handen van deken Al fred van de Weijer van Beverwijk, de kerkelijke onderscheiding Pro Ec clesia et Pontifice voor haar verdiensten in het onderwijs en voor de kerk. Zuster Beatrijs, behorend tot de congre gatie van de Zusters van de Choorstraat in Den Bosch, is sinds 1957 werkzaam bij de kamp- school in Heemskerk. Onlangs vierde zij haar veertigjarig jubileum in Als je bij een ongeluk onmiddellijk weet watje moet doen, kan dat het verschil betekenen tussen leven en dood. De dingen die je weten moet, zijn met een heel klein beetje aandacht ontzettend simpel te onthouden. We hebben ze voor u in een klein boekje overzichtelijk bij elkaar gezet. Dat boekje krijgt u door even een kaartje te sturen aan „Het Oranje Kruis", Statenlaan 81,2582 GE DenHaagXj^ ELKE SECONDE TELT. Aangebodi-n door du blad tn sanierun-rking niet d< Stichting/deelt-Hetiamt- SfflF het onderwijs. Vóór haar komst naar Heems kerk is zij vanaf 1937 achtereenvolgens werk zaam geweest bij een BLO-school in Uden- hout (Noord-Brabant), het Pedologisch Insti tuut in Nijmegen en bij een ULO-school in Am sterdam. Direct voor haar komst naar Heems kerk was zij hoofd van een lagere school in het Betuwse Driel. Haar grote verdienste in het onderwijs was dat zij zich het lot aantrok van kinderen die bijzondere zorg en aandacht nodig hebben. Onder de aan wezigen in de school wa ren vrijdag leden van Bij de heer M. J. Brandsen, comman dant van de regionale brandweer Kenne merland heeft het bericht over de ophef fing van de BB eveneens verbazing ge wekt. Voor hem is het een uitgemaakte zaal dat dit in ieder geval niet zomaar kan. In de huidige situatie is het nog zo dat in tijd van oorlog de brandweer wordt inge lijfd bij de BB. Brandweerlieden moeten hiervoor bij indiensttreding een verkla ring tekenen. In de vorig jaar afgekondig- de reorganisatieplannen zou de brand weer echter de kern vormen van een ram penbestrijdingsorganisatie. De BB zou daar als noodwacht bij betrokken worden. Brandsen: „Maar wat is nu de bedoeling van de minister, als we dat eens zouden weten. De regionalisatie van de brand weer en uitvoering van de brandweerwet vergt al dertien extra mensen en als we de BB erbij krijgen zijn alleen al zeshonderd mensen extra nodig voor de motorspuiten die de BB heeft. En dan is er nog een reddings- geneeskundige- en verzorgings- dienst en wie krijgt die? Wij kunnen in oorlogstijd de nodige mankracht in ieder geval niet leveren, maar wij hebben de indruk dat een deel, van de BB dan naar de Mobiele Colonne gaat die gevormd wordt door dienstplichtige militairen.” Persvoorlichter officier G. Cloosterman acht ontmanteling van de BB een enorme taak, omdat je de mensen niet botweg op wachtgeld kimt zetten. Brandsen ziet in onderbrenging bij de brandweer, zoals in Duitsland, wel als voordeel dat de mensen door de assisten tie bij „echte” branden meer gemotiveerd zullen raken dan bij de BB waar alleen wordt geoefend. „In Duitsland zijn wel licht ook daarom erg veel vrijwilligers.” Hij voo: ziet g ote p: oblemen op o: ganisa- to: isch vlak als de BB wo: dt opgeheven, (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Het PvdA-Statenlid dr. Jules de Waart is ernstig bezorgd over de gevaren van duininfiltraties voor de volksgezondheid op lange termijn. Hij heeft zijn bezorgdheid neergelegd in een nota, die thans vrijwel ongewijzigd ook door de PvdA- fractie wordt onderschreven. Vanuit het oogpunt van volksgezondheid laat de kwaliteit van het Rijnwater veel te wensen over. Het is onverstandig dit water te infiltreren in het nu nog schone grondwater van de Kennemerduinen, luidt een van de conclusies van de nota. Het stuk zal volgende week worden ingebracht in de discussie |- over de infiltratie in het begrotingsdebat van de Staten. ...:y het schoolbestuur van De Kieviet en zusters van de congregatie De Choorstraat, alsmede de kinderen van De Kie viet. Met name om de aanwezige kinderen hield deken Van de Weijer zijn toespraak in eenvoudige bewoordin gen. Hij verklaarde de naam Beatrijs en zei daarover dat het iemand is die geluk brengt. Verder sprak hij lof uit over de werk zaamheden van zuster Beatrijs die zich naast haar onderwijstaak ook bezighoudt met andere zaken die in het Heems kerkse woonwagen kamp spelen. - „...FS

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 6