Woordvoerder Mobil Oil Ontzwaveling olie gigantisch karwei Zwaveldioxyde-probleem vraagt internationale oplossing Drie hongerige konijntjes Vijf jaar De Ark 3 Voordelig op stap F fl t! Kabeljauwwangetjes in De Knip o W CD O I STAD EN REGIO ZATERDAG 16 FEBRUARI 1980 8 li 1 CD Er zzzzé: rr «sssassg (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De vervuiling van de lucht door zwaveldioxyde dreigt een van de ergste milieu problemen te worden. Het aard- gas-optimisme van vlak na de I gasbel van Slochteren heeft plaats gemaakt voor een nuchter- -2der kijk op de brandstofvoor- jraad. Het is tot de goegemeente doorgedrongen, dat ook de voor raad aardgas op kan. Zuinig zijn met aardgas is thans de bood schap en dat betekent: waar mo gelijk kiezen voor een andere brandstof, dus olie en kolen. Na deel van het stoken van olie en kolen is echter het daarbij in veel grotere hoeveelheden vrijkomen de zwaveldioxyde. Een toename van het gehalte zwaveldioxyde in de lucht zal leiden tot een toena me van de zure neerslag. En dat is weer funest voor de natuur. ii Drs. F. WINKEL (PvdA). iproeia Dick Vis (midden) met zijn compagnon Ferko Bouckaert (rechts) en kok Danny Visser in rin ririn knniintinfi” in „de drie konijntjes". Frank Huissen tijdens spitsuur in zijn bruine eetcafe De Ark. o»1 w» >g- te s i itventM tde Hans Reynen: „gezelligheid voor weinig geld". veel energie en het prijsverschil tussen normale olie en zwavelarme olie staat in geen verhouding tot de kosten van ont zwaveling”. Er was volgens de woord voerder van Mobil Oil aanmerkelijk meer hoog zwavelige ruwe olie in de wereld, dan laag zwavelige, en van de hoogzwavelige grondstof-olie was naar zijn mening erg moeilijk zwavelarme stookolie te maken. Overigens was hij bereid om over een en ander in overleg te treden met de provincie. Als voorzitter van de milieucommissie van de Kamer van Koophandel had hij al zitting in de provinciale commissie voor de milieuhy giëne. Het verhaal van de raffinaderij illus treert treffend dat een doelmatige aan pak van het SO2-probleem slechts inter nationaal kan zijn. De normen per land blijken sterk te verschillen. Volgens de gegevens uit het SOW-beleidskaderplan lopen de olieraffinaderijen en steenkool- productenfabrieken aan kop wat betreft de uitstoot van zwaveldioxyde. In 1960 bedroeg de uitstoot van deze bedrijfstak GEZELLIG EN VOORAL VOORDELIG uit eten kan al een lustrum lang in D e Ark, het voormalige kunstcentrum aan het door de beide Heiliglanden inge klemde smalle Nieuw Heiligland. Op 27 mei, om precies te zijn, worden die eerste vijf jaar officieel afgesloten en wil eigenaar Frank Huissen een groots Middeleeuws spektakel op poten zetten. Als het even kan wordt de steeg die dag overdekt, zodat ook een valse lentebui de pret niet kan verstoren. OOK IN DE WARMOESSTRAAT heeft het regime zich gewijzigd. Tot voor kort was op nummer 4 restaurant „De Moor” te vinden, maar eigenaar Dick Vis is van die ietwat preten tieuze opzet afgestapt en opende deze week op hetzelfde adres Taverne „D e drie konijntjes”. Ook hier een eenvoudige kaart, met wat Vis ver woordt als een: volkshap. „Eenvoudig, geen haute cuisine, geen dure sauzen, duidelijk een andere opzet”, zegt hij. VIS HEEFT bij zijn nieuwe opzet steun gevonden bij Ferko Bouc kaert, die in de Lange Wijngaard straat in Haarlem Café De Guust drijft. Vis zelf houdt er in de Kleine Houtstraat het druk beklante cafe De Drinkwinkel bij. DE PLANNEN van het tweetal, die voor de keuken Danny Visser hebben aangetrokken, zijn groot: veel afwisseling in een goedkope prijsklas se. Vis: „Daar kan je enorm veel in doen, ik wil het niet specifiek op vlees houden, maar ook gerechten als chili con carne en spaghetti en lekkere din gen uit de Provence, duizenden varia ties heb je daar”. EN DAT ALLES wil hij uitvoeren in prijzen die variëren van 8,50 tot 15. Met een menu van de dag, dat op ’n dag DOOR ZIJN PRIJSFILOSOFIE ont breekt een tournedos op de kaart. „Dat is veel te duur in inkoop”, argumen teert hij, maar zette er bij voorbeeld wel een origineel gerecht als kabel- jouwwangetjes op die voor 9,50 aan de man wordt gebracht. Ook verder is de kaart eenvoudig: gepocheerde ka beljauw een tientje, Hollandse biefstuk 11,50, een entrecote twee gulden meer en een varkenshaas is geprijsd voor 16. Bij de voorgerechten zag ik onder meer een Salade Nicjoise, die 6,50 moest opbrengen en een uiensoep voor 3,50. De huiswijn doet 12,50. REYNEN WIL de kaart nog wat uit- de ite -i deze week (soep van de dag, haché met rijst en een vlaflip toe) 15 moest kos ten. Verder stond er een salmonette voor 14 op de kaart, een Hollandse biefstuk voor twee gulden minder en was een varkenshaas op 12,50 ge prijsd. Ook in „De drie konijntjes”, dat elke dag vanaf vier uur ’s middags geopend is, is de sfeer gemakkelijk. „WAT WIJ WILLEN zijn is een eetca fé, waar je drinkt en eet wat je wilt en er de tijd voor neemt, die je wilt”. „Voor jong en oud, als iemand snel wil eten kan dat ook, dan kan ie daarna op tijd naar de bioscoop en na afloop hier nog een borreltje drinken”, aldus com pagnon Ferko. komt). De commissie beslist op grond van voortdurende rapportage door het KNMI en het landelijk meetnet. De commissie moet zorgen voor een zuinig beheer van een jaarlijkse buffervoorraad van een miljard kubieke meter aardgas (totaal wordt jaarlijks in ons land vijf miljard kubieke meter verstookt). Toch is dit systeem geen garantie tegen het voorkomen van hoge concentraties zwaveldioxyde in de lucht, die we inade men. Op de hoeveelheid S02 die het auto verkeer op grondniveau uitbraakt heeft men namelijk geen vat. Evenmin heeft men greep op de hoeveelheid zwaveldi oxyde, die vanover de grens (uit het Ant werpse havengebied en het Ruhrgebied) ons hoofd binnenwaaien. En daarmee is dan tevens aangegeven dat het S02-pro- bleem niet op nationaal niveau kan wor den opgelost, maar een internationale op- De heer Schoorel van Mobil Oil zet, geconfronteerd met de opmerking van het Statenlid, uiteen, dat men bij de raffinaderij toch aan de norm van twee percent voldoet. Weliswaar wordt inder daad soms olie verstookt met een zwa- velgehalte van meer dan twee percent. Daarnaast wordt echter raffinaderijgas als brandstof gebruikt, en dat brengt de balans weer in evenwicht. De raffinaderij stookt met het pro duct, dat men zelf maakt. Het zwavelge- halte daarvan varieert. Omdat men niet alleen voor een Nederlandse markt werkt, wordt ook stookolie geprodu ceerd met zwavelgehaltes van 3 tot 4,2 percent. Voor zeeschepen en in veel an dere landen gelden namelijk aanzienlijk minder scherpe eisen. Aan het verlangen naar aanmerkelijk grotere hoeveelhe den zwavelarme olie kan de raffinaderij volgens de heer Schoorel niet voldoen. Zelfs al zou de ontzwaveling zwaar wor den gesubsidieerd, dan nog is het ’n ondoenlijk karwei. „Het gaat om een gigantische investering, het kost zeer lossing vereist. Daarover was dezer dagen ook de Sta tencommissie voor de luchtverontreini ging het roerend eens. Ir. W. Visser, die namens de gezamenlijke kamers van hoophandel in de commissie zitting heeft maakte zich tot tolk van de gevoelens van de commissie met de stelling dat je de problematiek niet oplost door alsmaar hoge schoorstenen te bouwen. „We moe ten ons eens ernstig gaan afvragen wat we aan het doen zijn met het ecosysteem (het verfijnde en ingewikkelde samenspel van alle hoge en lage levensvormen, waarvan uiteindelijk ook het menselijk voortbe staan en de kwaliteit van het bestaan afhangt, red.) Als we een ecologische ramp willen voorkomen, zouden de Euro pese landen moeten gaan samenwerken. Als in de NATO zouden we een verdedi gingssysteem moeten organiseren tegen VIJF JAAR GELEDEN was het idee eetcafe een nog vrij revolutionaire gedach te, waarmee Huissen echter vrij snel succes boekte. „Het is vrij gauw gaan lopen; binnen het half jaar zelfs vrij redelijk. Er was natuurlijk een enorme behoefte aan, er was helemaal niets op dat gebied”, vertelt hij en vervolgt: „De eerste gedachte was een eetcafe. Dat zijn we ook duidelijk nu nog, maar het eten is wel veel sneller en drukker geworden dan we verwacht hadden”. DE ARK HEEFT alles van een goed bruin café; rond de klok van zessen ook door jonge echtparen met kinderen druk gefrequenteerd. Die laatste lopen er niet in de weg. Huissen: „Ze scharrelen rustig rond, niemand zegt dat ze moeten gaan zitten, niemand stoort zich er ook aan, dat kan hier allemaal”. En over het type klant zegt hij: „We hebben hier van alles, van Aerdenhout tot ouderen van dagen”. ALS HET CAFE beneden vol is, heeft Huissen een uitloopmogelijkheid naar een zaal boven. Zijn openingstijden zijn van vijf uur ’s middags tot twee uur ’s nachts en de keuken is tot tien uur open. De soep is er 2 en de prijzen van het hoofdgerecht variëren er van 8,50 (karbonade of varkensschnitzel) tot 12,50, waarvoor een entrecöte op de kaart staat. De kalfschnitzel zit daar met 11,50 nog een gulden onder. Groente en aardappelen inbegrepen. Koffie en pils kosten er 1,25 en de huiswijn staat voor ƒ11 op de kaart. De Ark is elke dag van de week open. zich een stuk beter op zijn gemak dan in het café dat zijn naam droeg. „Ach ter de bar ligt me eigenlijk niet zo, ik ben van huis uit kok, dat vind ik veel leuker. Je bent hiermee heel anders bezig en ik vind het leuk om de mensen bouwen. „Konijn en kalfszwezerik bij- te laten zien dat ze voor weinig geld uit voorbeeld, maar ook dan wil ik de prijzen redelijk houden, ook dit soort gerechten onder de twee tientjes”, zegt hij. In zijn restaurant voelt Reynen DE RAFFINADERIJ Mobil Oil in het westelijk havengebied verstookt soms olie met een zwavelgehalte van drie percent. Dit lijkt in strijd met het landelijk voorschrift dat slechts olie mag woeden gestookt met een zwavelgehalte van ten hoogste twee percent. Het PvdA-Statenlid Winkel heeft daarover opheldering gevraagd in de Statencommissie voor de luchtverontreiniging. nog 126 miljoen kilogram, tegenover 130 miljoen kilogram door de openbare nutsbedrijven (centrales). De cijfers voor de nutsbedrijven lopen vervolgens (door invoering van aardgas) terug tot 27 miljoen kilogram SO2 in 1974. Die van de raffinaderijen geven daarentegen een stijgende fijn te zien tot 184 miljoen in 1974 (waarschijnlijk als gevolg van een toename van de productie door een toe name van het autogebruik). de „antasting van het milieu.” Nederland, zo vond de commissie, zou het goede voorbeeld moeten geven door er geen genoegn mee te nemen, dat de „ex port” van S02 via hoge pijpen ongeveer in evenwicht is met de „import”. De stelling uit het S02-beleidsplan, dat Nederland geen „netto exporteur” mocht zijn, was daarom maar een mager minimum in de strijd tegen de veröntreiniging, zo vond men. Werkelijk gewicht in de schaal zou het leggen, wanneer men daadwerkelijk de uitstoot uit hoge schoorstenen zou be perken, door gebruik van zwavelarme olie en toepassing van ontzwavelingsinstalla ties. Wat dat betreft slaat Noord-Holland niet zo’n gek figuur. In de eigen elektrici teitscentrales stookt de provincie al met zwavelarme olie met een gehalte van een percent zwavel. Landelijk voorschrift is het gebruik van stookolie met hoogstens twee percent zwavel. In het Amsterdam- Noordzeekanaalgebied wordt jaarlijks 60.000 ton zwaveldioxyde in de lucht ge blazen. Zeventig percent (42.000 ton) is afkomstig van Hoogovens, Kerncentrale en de raffinaderij Mobil Oil. De rest is afkomstig van verkeer, andere indu strieën, bedrijven en huishoudens. De nieuwe oliestook van de PEN-centrale in Velsen komt daar straks nog bij als S02- bron. Voor ontzwaveling van rookgassen is bij de PEN-centrale in Velsen geen plaats. Een dergelijke installatie zou de ruimte eisen van een complete centrale naast de eigenlijke centrale en die ruimte is er niet. De Mobil Oil-raffinaderij in het westelijk havengebied. Olieraffinaderijen hebben een belangrijk aandeel in de verontreiniging van de lucht met zwaveldioxyde. Het onzwavelen van olie is echter een duur en ingewikkeld karwei. eten kunnen gaan en het dan nog gezel lig kunnen hebben ook”, aldus de gloednieuwe restaurateur, die op woensdag gesloten is. ryoir pen van 'ordt. Ie apijt- of diep e vloei- De overheid (vooral rijk en provincies) breekt zich dan ook het hoofd over maat regelen om de vervuiling terug te dringen. Dat is vooral met onze stagnerende econo mie geen eenvoudige opgave. Want mi lieuhygiënische maatregelen kosten geld en de industrie is niet bereid en7of in staat om dure investeringen op het gebied van de milieuhygiëne te betalen. Tegenover de kosten van milieumaatregelen staat ech ter de schade aan gemeenschapsgoed: de natuur. Een deel van die schade is meet baar (bijvoorbeeld door zure regen be schadigde en daardoor onverkoopbaar geworden sla, de aantasting van gebou wen en staalconstructies, of het onmoge lijk worden van visserij in verzuurde me ren in Zweden). Tegenover de kosten van milieuhygiënische maatregelen staan ook I baten, zoals het beschikbaar komen van werkgelegenheid in de industrie, die de ontzwavelingsapparatuur moet maken. I In het SO2-beleidskaderplan van de re gering (SO2 is de chemische formule voor zwaveldioxyde) is vastgelegd dat de totale uitworp van zwaveldioxyde in 1985 niet meer zal mogen bedragen dan 500.000 ton per jaar. Dat is minder dan er momenteel door industrie, autoverkeer en andere bronnen in de lucht wordt geblazen. Het „plafond” van 500.000 ton SO2 per jaar betekent dan ook, dat de vervuiling door Zwaveldioxyde moet worden terugge drongen. De milieuaktiegroepen hebben als kri tiek op het SO2-beleidskaderplan, dat 1daarin te weinig concrete maatregelen worden verplicht gesteld. „De regering gaat van de veronderstelling uit, dat méér gas zal worden gestookt in elektrische centrales en in de industrie, terwijl dit gas juist voor de toekomstige huisverwar- ming moet worden gereserveerd. Ook gaat men uit van een grote energiebespa ring in de komende vijf jaren. Valt die besparing lager uit, dan zal moeten wor den bekeken of het SO2-plafond in 1985 nog wel kan worden gehaald, zo merkt het regeringsstuk op. Het is allemaal meer afwachten dan sturen”, aldus de stichting Natuur en Milieu. Ook de provinciale besturen vinden het beleidskaderplan wat teleurstellend. In 1976 ging men nog uit van de beste uitvoe ring en beste bestaande technieken, het beginsel dat de vervuiling zeker niet om- vangrijker mag worden, het streven om zo lang mogelijk beneden aangegeven nor men te blijven en geen hoge schoorstenen- politiek. „Het lijkt er nu op, dat de minis- UIT ETEN GAAN hoeft lang niet altijd kostbaar te zijn. Drie voorbeelden daarvan vandaag in deze zaterdagse GASTENHOEK. Het oudste van die drie is De Ark, het eetcafe in het Nieuw Heiligland, dat dit voorjaar alweer vijf jaar bestaat. Voor twee tientjes kan je er royaal je gang gaan. Twee nieuwelingen aan de rij van „prijsbewuste” restaurantjes zijn De Knip in de Kleine Hout straat, dat een paar weken geleden geruisloos open ging en Taverne „de drie konijntjes” in de Warmoesstraat, dat maandag hetzelfde met een glas vierde. Alledrie in Haarlem. DE NAAM VAN het etablissement zou er al een aanduiding voor kunnen zijn en klopt bij die interpretatie ook, want ook bij D e K n i p in de Kleine Houtstraat (105) kan je voordelig te recht. Eigenaar HansReynen had tot voor kort op hetzelfde adres een doodgewone kroeg, maar heeft die zo juist met veel bruin gebeitst hout en rood linnen (en papier) op tafel, omge bouwd tot een erg gezellig eethuis. „Ik streef naar gezelligheid en ’n beetje service en zo laag mogelijk prijzen en probeer meer restaurant te zijn dan ’n eetcafé”, zegt Reynen er zelf over. Hoge schoorstenen ongeschikt middel tegen luchtvervuiling f ter ten aanzien van de SO2-problematiek deze begrippen loslaat en omzwaait naar een beleid op basis van: ingrijpen na het overschrijden van normen, verspreiden van verontreiniging door middel van hoge schoorstenen en bijzondere maatregelen bij piekemissies (uitschieters in de hoe veelheid uitgestoten S02) Deze beleidsom buiging lijkt in te houden, dat de lagere overheden pas in aktie mogen komen, als de norm is overschreden”, aldus Noord- holland gedeputeerde IJff in zijn hoeda nigheid van voorzitter van het Inter Pro vinciaal Overleg Milieu. Zuiver als lokaal probleem beschouwd kan de luchtverontreiniging worden „be streden” door de bouw van een hoge pijp. Men spuit de S02 hoog in de lucht, waar het wordt verspreid en ver weg waait. Op de grond heeft men daar dan geen last meer van. Deze methode is uitgangspunt van het brandstofinzetplan van ae electri- sche centrales. Bij bepaalde weersom standigheden (bij mist bijvoorbeeld) kan de zwaveldioxyde echter niet tot de hoge re luchtlagen doordringen. Het afvalgas vermengt zich met de mist en in zwaar geïndustrialiseerd gebied kan dan ge schieden, waar Londen berucht om is geworden: de vorming van smog (die men sen met zwakke ademhalingsorgannen in moeilijkheden en soms in levensgevaar kan brengen). Het brandstofinzetplan kan, in combinatie met tijdelijk aan de industrie op te leggen beperkingen (alarmfasen) dat gevaar voorkomen. Het brandstofinzetplan houdt in, dat een beheerscollege bepaalt, wanneer en waar, het stoken met olie moet worden gestaakt en een electrische centrale tijde lijk moet overgaan op het stoken van gas (waarbij aanzienlijk minder S02 vrij s

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 9