Nationaal indoorrecord Ruud Wielart d Westbroek uitschieter in jeugdinterland is >r TIJDENS KLIMTIJDRIT 2 Gerrie Knetemann verspeelt leiding sportpundq] Heerenveen start op OS voor Nederland 1 „HET KAN NOG BETER paarcienkoersen 1st Damesteams DVC en Corbulo uit bekerstrijd maandag J 19 80 FEBRUARI 1 8 SPORT 16 Slecht gebaar Keuze Concurrentie i t ÉS SgS; wwmtmis Ruud Wielart tijdens de „warming up” in „Ahoy”. Klaas Lok: knaooe drie-kilometerrace. (Van onze sportredactie) weglo- Mano Westbroek succesvol Heezink (6,16 van kampioenschap Jan Raas, twee sprintoverwmningen De Rus Jatsjenko heeft die twee records met resp. 2,35 m (indoor) en 2,34 m (open lucht). 2 en :rimp. Bloe- over iakers mijnd ennep 2 ver- vakke ideels lelers) rgden snnep re 1-3 sn SV i trans len. 5C de ng en door hn de HILVERSUM. Ditmaal viel er niet veel te beleven op de draf- en renbaan in Hilversum. Alleen in de Bento-Prijs deed zich een verrassing voor. Favoriet Ozo Hollandia werd door de overige deelne mers in een nadelige positie gemanoeu vreerd zodat het paard in de eindsprint net iets te kort kwam ten opzichte van Kaballus. Op de finishfoto was duidelijk zichtbaar dat Kaballas als eerste de streep passeerde voor Ozo Hollandia en Pacema ker W ROTTERDAM. Hoewel de Nederlandse jeugdatletiek- ploegen met ruim verschil de baas bleven over de Belgische beloften, was er zaterdag in de Rotterdamse Ahoy niet zo bar veel reden tot juichen. Sneuvelden er vorig jaar bij deze interland nog vijf Nederlandse jeugdrecords, nu bleef het bij twee evenaringen, waarvoor de Haarlemmer Mario West broek (6,99 sec. op 60 meter) en de Zeeuwse sprintster Marian Olyslager (7,4 sec. handgeklokt op 60 meter) tekenden. Zoals zo vaak in de recente jeugdinterlands zorgde dit duo voor de echte uitschieters. Ook voor dubbele overwinningen, want Westbroek won ook de 400 meter (49,48 sec.) en Marian Olyslager de hordenrace (8,80 sec., slechts 0,06 sec. boven het Nederlands record). Naast het optreden van het duo Westbroek-Olyslager moet zeker de pas 16-jarige Erik de Bruin genoemd worden. Nog nooit in de geschiedenis van het Nederlandse kogelstoten kwam een zo jong talent met de herenkogel tot 16 meter precies. Ter vergelijking: het seniorenrecord staat op 16.96 meter op naam van Sjaak Ruhl. De meisjes, die met 62-35 wonnen, pakten op alle nummers de overwinning en de jongens, die de Belgen met 110-92 de baas bleven, moesten maar op drie nummers buigen. Mary Decker heeft tijdens indoor-atletiekwedstrijden in het Astrodome in Houston het officieuze wereldrecord op de 1 mijl (indoor) verbeterd. De 21-jarige Amerikaanse legde de 1609 Eamonn Cochlan heeft in Los Angeles de snelste indoormijl van dit seizoen gelopen. Hij voltooide de afstand in 3 minuten 52,9 seconden en bleef daarmee slechts drie-tiende seconde verwijderd van zijn eigen toptijd. Tweede, achter de Ier, werd de Amerikaan Steve Scott, die in 3.53,0 binnenkwam. De Keniaan Henry Rono kwam op de twee mijl tot 8 minuten en 21,7 seconden, een tijd die dit seizoen nog niet eerder op het scorebord verscheen. De tijd van 4 minuten en 17.55 seconden op de mijl houdt in, dat er nu twee wereldrecords bestaan die beter zijn dan de prestaties die als wereldrecord in de open lucht gelden. Het tweede record waarvoor dit geldt is het hoogspringen heren. Olga Vakroesjeva heeft zaterdag tijdens de indoor-atletiek- kampioenschappen van de Sovjet-Unie te Donetsk de 800 meter gewonnen in 1 minuut 58,4 seconden. Geen vrouw was indoor ooit sneller op deze afstand. De 25-jarige Ruud Wielart is er de man niet naar om zomaar loze kreten te slaken. Hij maakte het dan ook niet zo bont als zijn Westduitse adviseur Dragan Tancic, die kort voor de wedstrijd nog had gezegd dat zijn in Rotterdam afwezige pupil Moegenburg straks in Sindelfingen de Eu ropese titel wil pakken, mogelijk zelfs via een wereldrecordsprong van 2.35 meter of hger. De Groninger studenten bij de heren en MOP uit Vught bij de dames hebben zon dag in de Rijnhal te Arnhem de nationale zaalhockeytitel behaald. De Groningse ploeg onttroonde Klein Zwitserland. De dames uit Vught prolongeerden de titel. Bram Wassenaar is zondag in Rijswijk veldkampioen van district west 2 van de KNAU (Zuid-Holland en Zeeland) gewor den. Wassenaar won op het terrein van te Werve de loop over 10 kilometer in 31 minuten en 27.9 seconden. Hij had een minuut voorsprong op Theo van de Veer, die tweede werd. Bij de dames zegevierde Marjan van Schie. Zij legde de 4000 meter af in 14 minuten en 22.4 seconden. Dries van Wijhe heeft zaterdag op de kunstijsbaan te Deventer zowel het ooste lijk als het Gelders Marathonkampioen in de wacht gesleept. Hij won de wedstrijd over drie kwartier en tien ronden (totaal 77 ronden) met één ronde voorsprong op Henk Holland uit Delden en Aad Duyn uit Warnsveld. Holland behaalde met deze overwinning het Overijssels kampioen schap voor de tweede achtereenvolgende keer Om het moeilijk van de toch wel De climax van de ontmoeting tussen de dames volleybalploeg van Corbulo uit Voorburg en USC Münster uit West- Duitsland lag niet in het verloop van de wedstrijd. Daarvoor was de eerste set in de sporthal „De Vliegermolen”, gevuld met ruim 600 toeschouwers, te belang rijk. Coach Blok van te Voren: „Een kans om door te geen naar de laatste vier? dan moet Munster slechter spelen dan vorige week en wij beter”. De kans, hoe miniem ook, was er wel. Maar in die eerste set bleek al dat Corbulo wel een heel goede dag zou moeten hebben, wilde de ploeg de Westduitse meisjes kunnen verslaan. Corbulo bleef tot 3-3 gelijk opgaan met Münster, maar door onzeker opvangen van de opslag werd het 4-8. Door ex- international Annelies Visser, die door sterk serveren de stand naar 8-8 wist op te halen, gloorde de hoop weer eventjes. Tot 10-10 ging het nog gelijk op maar toen sloeg, letterlijk en figuurlijk, het duo Westphal-Terstegge van Münster toe, om met harde slagen het steeds zwakker ope rerende blok van Corbulo regelmatig te passeren. Bij 10-14 haalden de Voorburg- se dames tot drie keer toe de opslag terug, maar weer een smash van Terstegge bete kende 10-15 en uitschakeling in de Euro pese bekerstrijd. Immers, de eerste wed strijd was met 3-0 door Münster gewon nen en die ene setwinst was genoeg voor plaatsing. Corbulo speelde daarna zonder de druk van het moeten winnen, de Westduitse dames met de zekerheid dat de halve finales waren gehaald. Dat leverde een ontspannen partij op, waarin Corbulo door vechtlust en uitblinkend spel van Irene Klunder de tweede, derde en vijfde set in winst omzette, waardoor de totale partij met 3-2 gewonnen werd. In hetzelfde toernooi plaatste ook het- Finse Peksaemaeki zich voor de finales door met 3-1 te winnen van Csepel Boeda pest. 'Joord- 20-26, krides Hoofd range- etbal- trgen. jep B ZSC/ lange- tmoe- HWP j Het 'ersla- ,ede 2 reffen ij vijf land), lasker ■n/lief- 3 J. >ioen). emer- Kalter In Dokkum stelde de Tsjechoslowaakse dames reeds in de uitermate spannend verlopen eerste set de finaleplaats veilig. Met een score van 17-15 wonnen de Praag se „studentes” deze set en daarmee was het pleit al vroegtijdig beslecht. De ruim 1600 toeschouwers in de volledig uitver kochte sporthal zagen daarna een voor treffelijk draaiend DVC de tweede en derde set winnen (15-11 en 15-10). Ook in de vierde set habben de Friezinnen lange tijd winstkansen gehad. Nadat DVC met 11-10 voor kwam, ontstond er enige onrust bij Rode Ster. Er dreigde een 1-3 neder laag voor de Tsjechoslowaaksen. Op het beslissende moment echter faalde de ba- sis-zes van trainer-coach Hans van Wij nen. DVC miste de nodige koelbloedig heid, waardoor Rode Ster zich kon her stellen en sterk terugkwam. Door een aan tal foutjes an de DVC-speelsters ging de setwinst toch nog lot naar Rode Ster: 15- 11. In de laatste set kwam de Dokkumse formatie duidelijk conditie te kort. Na een voorsprong van 6-3 stortte de ploeg volle dig ineen. Rode Ster won vervolgens de set moeiteloos met 15-6 en daarmee de wedstrijd met 3-2. de 80 P. v.d. I. van 4 R. obers: Onos >eiden Bos .beste ior op slagen 4 K. dng, 3 3 D. Vijers. nes: 1 3ij de Tinte- *v 6-2. Lfd. B: ie afd. SC 2— ‘/2-3‘/2, burg— 4 6-2, ud 2- 3—Pat lfd. D: SVS 2 vl. 3e WV sker— ‘/2-3‘/2; fd. E: tricum nink4 Klas- trand- Ope- dust 3 art 3— ie 5-3 Ber- De rol van de armada van Peter Post is echter nog lang niet uitgespeeld. Naast Knetemann, die vierde werd in de tijdrit, staan Lubberding, Mutter, Wesemael van Van Vliet nog altijd in de top van de rangschikking. „Raleigh moet de aanval nu openen en ik weet dat het zwaar voor ons zal worden”, betoogde Hennie Kuiper, ploegmaat van leider Laurent. „Het is een heel sterke ploeg en vooral in de lange rit van maandag met veel wind verwacht ik bijzondere daden van ze.” Kortom, volop denkrimpels in de voor hoofden van de keuzeheren van de KNAU, die zich van dit Rotterdamse ge beuren, waarin zondag Tineke Kluft (4.26,1 op 1500 meter), Marjan Olyslager (7,68 seconden op 60 meter) en Bert Knol- lema (8,11 seconden op 60 meter horden) nog dicht de nationale records benader den, heel wat meer hadden voorgesteld. gram- {bond alt de ilstrij- notie- de 4-3 r een 5-3 en ining. Wee- aatste einde ilgens iergen eer te Het Belgisch/Italiaanse koppel Patrick Sercu/Giuseppe Saronni is winnaar ge worden van de zesdaagse van Milaan. De Belg Patrick Sercu heeft afgelopen weekeinde in het sportpaleis te Gent het Europees kampioenschap Omnium behaald. Freddy Maertens heeft een contract getekend voor de Ronde van Spanje. Hij krijgt 18.000,- startgeld. DEN HAAG. Raymond Heerenveen, die deel uitmaakt van de Olympische selectie van de 4 x 400 meter, zal voor Nederland bij de Olympische Zomerspe len van Moskou mogen uitkomen. Rajulie Dakota, 3 Rianne N. Winn 1.80 pl. 1.20 1.60 2.30 kopp 4.80 trio 38.00. BEACHCOMBERPRIJS 1600 m: 1 Red Silks (T. Smeding) 2.06.9 1.19.3, 2 Paloro du Bois, 3 Odette Ossewaarde. Winn 3.90 pl 1.70 1.70 2.20 kopp 8.60 BARONETPRIJS 2000 m: 1 Ricky First (M. A. Pools) 2.46.5 1.23.3, 2 Parade Hanover, 3 Orfeo. Winn 1.70 pl 1.40 2.10 1.80 kopp 6.60 trio 64.60. Niet gestart: no 7 Nel Noordlandia BALTIMOREPRIJS (Tweede afdeling) 2000 (R. J. W. Heynen) 2.48.9 1.24.5, 2 ilva H. Winn 28.60 pl 2.60 1.40 1.40 schien wat overdreven, maar de cijfers van dit indoorseizoen bewijzen dat Wie lart met zijn 2,26 meter is doorgedrongen tot de top-5 van de wereld in dit indoorsei zoen. Alleen de Oostduitser Wessing kwam met 2,29 meter duidelijk hoger, maar hij is er straks in Sindelfingen niet bij, evenmin als de Amerikaan Jocobs (2,27 meter). Moegenburg, die ook de 2,27 meter overbrugde, is daar dus wel. De carnavalscross te Valkenswaard over tien kilometer is zaterdagmiddag in een overwinning geëindigd voor de Belg Karei Lismont. Zijn tijd was 33 minuten en 33 seconden. Gerard Nijboer van Da- ventria eindigde als tweede in 33.46. Ro bert Lismont, een broer van Karei, kwam op de derde plaats met 34.05. De heren-volleybalploeg van CUS Tu rijn heeft zich zondag gekwalificeerd voor de finaleronde van het Europese bekertoernooi voor landskampioenen door een overwinning van 3-0 op Rode Ster Praag. De setstanden waren 15-6,15- 4, 15-9. Heerenveen startte vier jaar geleden in Montreal voor de Nederlandse Antillen. De Internationale Atletiekfederatie heeft de Nederlandse Atletiekunie laten weten het eens te zijn met de Nederlandse opvat ting dat Heerenveen voor Nederland startgerechtigd is. In het algemeen klassement heeft Kne temann nu een achterstand van zeven seconden op Laurent en het lijkt vrijwel uitgesloten dat hij deze wedstrijden win nend zal beëindigen. Nu is dat ook niet zo verwonderlijk, want Knetemann heeft zich nog maar vrij onlangs bij de équipe gevoegd, na eerst vakantie te hebben ge vierd. Hij heeft duidelijk nog een teveel aan lichaamsgewicht en een tekort aan conditie. De uitslagen van zondag zijn: BAHAMONTESPRIJS 2000 m: 1 Sjalom An tole (J. van Dooyeweerd) 2.52.3 1.26.2, 2 Sindy Dora, 3 Roel Noordlandia. Winn 2.20 pl 1.90 4.80 310 kopp 25.90 trio 646.90. Niet gestart: no 11 Sjors Bloemlust. LEERLINGENWINTERKAMPIOENSCHAP VII 2440 m: 1 Seredine Forest (S. Diab) 3.27.8 1-25.2, 2 Red Fox, 3 Sir Mendel. Winn 1.60 pl 1.30 1.40 1.80 kopp 2.90 trio 42.20. Niet gestart: no. 3 Rene-Ann. LUXORPRIJS 2440 m: 1 Reine Janet (R Kromkamp) 3.19.1 1.21.7, 2 Redwood du Bois, 3 Paula Antje. Winn 3.40 (stal) pl 4.40 1.80 4.80 kopp 24.60. BALTIMOREPRIJS (Eerste afdeling) 2000 m: 1 Rietje P (A. T. Knijnenburg) 2.47.8 1.23.9. 2 Natuurlijk was het erg knap dat de Fransman Vigneron en de Belg Desrueles zaterdagavond met de polsstok over 5,40 meter heen gingen, maar de klok ging toen al richting elven terwijl de wedstrijd om negen uur ’s avonds besloten had moe ten worden. Een slecht gebaar richting het heel matig opgekomen publiek, dat best wel aardige prestaties zag maar deze gin gen vaak verloren in het lange pro gramma. Teleurstellend was het dat Ruud Wielart zijn goede voorbeeld van een recordver- betering door niemand gevolgd zag. Geen records en eveneens nauwelijks limieten voor Sindelfingen, waarheen waarschijn lijk toch een redelijke Nederlandse af vaardiging zal gaan. Overigens kwamen de keuzeheren hier gisteravond, mede door die vaak matige prestaties, niet uit. Wielart is uiteraard zeker, evenals Klaas Lok na zijn knappe drie-kilometerrace in 7.58,9 en Koen Gjjs- bers na zijn sterke 800 meter in 1.49,7. Ook Els Vader komt via haar tijd van 7.51 seconden op de sprint in aanmerking, al werd ze gisteren in de finale door Marta Derby (7.51) verslagen. Wellicht denkt men bij de KNAU nog aan jonge talenten als hordenloper Bert Knollema en ver- springster Ediene meter). (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. Wanneer vervelende blessures achterwege blijven, krijgt de Nederlandse atletiek in dit Olympisch jaar een hoogspringer over 2,30 meter. Ruud Wielart wordt die topper, wellicht al over twee weken als hij in het Westduitse Sindelfingen een gooi gaat doen naar de Europese indoortitel. De Hoofddorper zelf gelooft in zijn kansen, vooral na zijn nationaal record, dat hij zondag in „Ahoy” met 2,26 meter vestigde: „Enkele jaren geleden pakte ik brons bij die kampioenschappen. Het moet straks beter kunnen. Ja, dat zou met een sprong van 2,30 meter kunnen gebeuren”. „Maar dat kan Ruud ook”, klonk het nadat Wielart in tenminste twee van de drie mislukte pogingen op 2,30 meter zijn klasse weer eens had bewezen. „Ruud is fysiek de sterkste springer ter wereld. Alleen technisch moet het nog beter. Twee meter dertig mag binnenkort voor Wielart geen probleem zijn en misschien zelfs 2,35 meter niet”. Westduitse lof voor Wielart dus. Mis- te maken, stelde een serieuze kandidaten, hoogspringster Mirjam van Laar, met 1,75 meter duidelijk teleur en liep op de 1500 meter Kor Louws met 3.47,4 bijna een limiettijd. Hij zou uitgezonden kunnen worden, ware het niet dat Joos Borm (in Rotterdam uitgevallen) al eerder dit sei zoen met 3.47,6 vrijwel even snel was. Een keus is moeilijk, maar die zal gemaakt moeten worden, want bij uitzending van twee atleten op één nummer moeten bei den de limiet gescoord hebben. Zowel Lous als Borm bleven er een fractie van een seconde boven. meter af in 4 minuten en 17.55 seconden. Het oude wereldre cord stond sedert vijf jaar met 4.28.5 op naam van Francie Larrieu (VSt). Het was het derde wereldrecord in een tijdsbes tek van drie weken dat Mary Decker op haar naam bracht. Op 26 januari liep de Amerikaanse in Auckland de mijl in de open lucht in de nieuwe wereldrecordtijd van 4 minuten en 21.7 seconden. Vorige week zaterdag noteerde zij bij indoor-wed strijden in New York een tijd van 4 minuten en 00.8 seconden op de 1500 meter, welke prestatie ook een nieuw indoor- wereldrecord betekent. Jan Raas demonstreerde zijn collega’s afgelopen weekeinde twee keer dat zijn eindschot nog altijd goed is en de Post brigade fanatiek op overwinningen jaagt. Zaterdag in Hyères was hij niet te kloppen in een spurt, die lichtjes bergopwaarts ging. Klaus Peter Thaler en Walter Planc- kaert zagen zijn achterwiel. In Vitrolles, bij Marseille, deed Raas het zondagmid dag nog eens dunnetjes over. Ditmaal moesten Walter Planckaert en Noel Jonckheere het afleggen. „Die overwinningen in het begin van het seizoen doen me goed”, zei Raas. „Hoewel ik de regenboogtrui niet als een last zie, zit je toch meer op je gemak." „Van hem komt de grootste concurren tie en van de Russen en mogelijk Italia nen”, verwacht Wielart, die in Ahoy bewees te kunnen doordringen tot het illustere gezelschap van indoor-springers die de 2,30 meter kunnen halen. Slechts een viertal slaagde daarin tot nu toe. We reldrecordhouder Jatchenko, de Ameri kanen Jocobs en Stones en de Canadees Greg Joy. Prestaties die overigens dateren van ’78 of eerder. „Het belangrijkste voor Ruud is dat hij nu heel blijft en dat valt niet mee in Nederland, waar de trainingsomstandig- heden in de winter beschamend slecht zijn”, aldus Tancic, die Wielart als een soort vriendendienst bijstaat. „Nee, dat gebeurt echt niet via de KNAU, want daar heeft men mij ontstellend voorgelogen”, waarmee Tancie doelt op financiële af spraken die er geweest zouden zijn met de atletiekunie als beloning voor zijn hand en spandiensten. Hoe slecht die winterse trainingsom- standigheden zijn, bewijst wel het feit dat in Haarlem, waar Wielart traint, in de gemeenteraad vragen zijn gesteld over Wielarts faciliteiten en die van een andere Olympische kandidaat, Mario Westbroek. Beiden kunnen namelijk voor de training niet terecht in een sporthal want de com- peties van de diverse sporten staan geen ruimte toe. Die vragen in de gemeente raad leverden overigens niets op. Ruud Wielart, die zondag heel gemakke lijk de sterke Westduitser Traenhart (2,20 meter) achter zich liet, gaat gewoon door en dat is maar goed ook want anders was de eerste uitgave van Ahoy’ International Athletic aardig de mist ingegaan. (Van onze sportredactie) VITROLLES. Ingeklemd tussen twee sprintoverwinningen van wereld kampioen Jan Raas heeft Gerrie Knete mann zondagmorgen vroeg de leiding verspeeld in de wielronde van de Middel landse Zee. In de klimtijdrit van 5 kilo meter tegen de Mont Faron bij Toulon verloor hij ruim dertien seconden op de Fransman Michel Laurent, die vorig jaar deze etappekoers op zijn naam schreef en zich nu via de tijdritzege vóór Lubber ding en Zoetemelk opnieuw kandidaat stelde. m: 1 Rink' Rodeos, 3 S kopp 68.20. BASTOGNEPRIJS 2900 m: 1 Patricia La- mour (G. de Jong) 4.00.7 1.23.1, 2 Ramzes, 3 Lively Careless. Winn 6.20 pl 2.10 1.50 2.70 kopp 8.70 trio 396.30. Niet gestart: no 1 Obarator. BENTOPR1JS 2000 m: 1 Kaballus (W. van Buytene) 2.41.5 1.20.8, 2 Ozo Hollandia, 3 Pace maker W. Winn 9.00 pl 1.70 1.30 kopp 5.80. BARON KINLEYPRIJS 2000 m: 1 Nancy Morgan (O. A. de Wrede) 2.42.1 1.21.1, 2 Penny Belwin, 3 Ster Buitenzorg. Winn 3.10 pl 1 40 1.20 1.20 kopp 12.00 trio 88.90 BALERO-PRISEPRIJS 2000 m: 1 Sanita (J. Leeuwenkamp) 2.48.1 1.24.1, 2 Salam S, 3 Sylvia Axkit. Winn 6.50 pl 2.10 2.10 1.80 kopp 19.70. Niet gestart: no 2 Sylvia de Leur en no 5 Sami Price. Uitbetaling van super trio, gelopen in de derde koers om de LUXORPRIJS was 1700,20. Su- pertrio-omzet bedroeg 285.644,-. TOTALISATOROMZET 524.854, SUPERTRIO: Het supertrio werd zondag ge lopen in de Luxor-prijs op Hilversum. De uitslag is: 1 nr. 1 Reine Janet (R. Kromkamp), 2 nr. 10 Redwood du Bois (P. Petersen), 3 nr 8 Paula Antje (J. J. de Wit). De omzet was 285.644 gulden, de uitbetaling is 1700,20 DOKKUM/VOORBURG (ANP). De damesvolleybalteams van DVC en Cor bulo zijn er het afgelopen weekeinde niet in geslaagd de kwartfinales van de diver se Europese bekertoernooien te bereiken. DVC verloor, ondanks een goede wed strijd, de return tegen Rode Ster uit Praag met 2-3, nadat de Dokkumse dames vorige week al vrijwel kansloos waren geworden na de 0-3 nederlaag in Praag. Cobulo deed het in Voorburg weliswaar beter 3-2 winst tegen USC Munster maar door de eveneens 3-0 uit nederlaag konden ook zij de halve finale niet be reiken.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 17