Loonpauze tot 12 april Beraad kabinet Kabinet komt met wetsontwerp over ngrijpen lonen Nederlandse duikers naar zinkend schip Toestand Tito Onderzoekscommissie niet voldoende Nog geen beslissing blijft slecht ani-Sadr stelt eisen joodse vestigingen rijlating gegijzelden Nieuwe moorden en gijzelingen Actie chauffeurs NZH tegen El Salvador het weer foutparkeerders 3 bezuinigingen muurvast Acties tegen loonmaatregel begonnen SPORTIEF vandaag: 'n AANRIJDING? het woord is aan... Cinque «gortó jflping Club agenda pagina En Verder Aanhoudend droog ('Apeldoorn&Zn MAANDAG 18 FEBRUARI 1980 (ADVERTENTIE) WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 023-324139 (na 19 uur) (Van onze redactie buitenland) n. en ONZE GROENTJESRUBRIEK DE GROOTSTE ETALAGE VAN KENNEMERLAND ig beloven zulks nooit meer te doen en de 'S moeten beloven pogingen van de taanse regering die ten doel hebben de TEHERAN/NEW YORK. De Iraanse president Bani-Sadr heeft drie oorwaarden gesteld, onder welke de gegijzelden in de Amerikaanse ambas- ade in Teheran zullen worden vrijgelaten. In een uitzending van radio van de situatie waarin de gegijzelden ver keren, is pessimistisch over een spoedige meen zal het dan gaan om het vermijden van apert onbillijke effecten van de ge troffen maatregel. LJUBLJANA. De toestand van de Joegoslavische president Tito blijft on veranderd slecht. Wel is de 87-jarige maarschalk gistermiddag enige malen bij kennis geweest en heeft hij enige woorden gewisseld met een aantal be langrijke functionarissen van de com munistische partij. Uit de dagelijks rond het middaguur verschijnende medische bulletins van de behandelende artsen valt overigens over de ernst van Tito’s toestand niets af te leiden. Nadat zaterdag het medisch team had meegedeeld dat de gezondheid stoestand uitermate slecht was en dat de ftinctie van de nieren in hoge mate was verzwakt, beperkten de artsen zich gisteren tot de simpele medede ling, dat president Tito „een rustige nacht” had gehad en het functioneren van de nieren licht was verbeterd. Ti to’s twee zoons zouden zich aan het sterfbed van hun vader bevinden. De Amerikaanse minister Vance van Buitenlandse Zaken heeft in een brief bij het kabinet-Begin geprotesteerd tegen het Israëlische besluit dat joden in principe het recht hebben zich overal in Judea en Samaria”, ook in Hebron, te vestigen. Zowel Marokko als Jordanië hebben verzocht om een spoedbijeenkomst van de VN-Veiligheidsraad. Zij willen dat de kwestie over joodse vestigingen in bezet gebied op de agenda wordt geplaatst. Bij twee aanslagen in de door Israel bezette Gazastrook zijn drie Israëliërs om gekomen. Zeven mensen zijn gewond ge- Zeventien revolutionaire strijders zijn zaterdag uit de gevangenis vrijgelaten. De autoriteiten kwamen hiermee gedeeltelijk tegemoet aan de eisen van de bezetters van de Panamese ambassade in de hoofd stad. Die willen echter dat nog zes kame raden worden vrijgelaten. In de universi- teit van El Salvador hebben ongeveer vijfhonderd studenten dertig tot veertig mensen in gijzeling genomen. met de binnenlandse zaken van El Salva dor. Militaire hulp aan het land zal vol gens Romero het onrecht aan en de onder drukking van de bevolking alleen maar vergroten. Broodje Shoarma ook een specialiteit van Dekkers1 Kajuit Marktplein - IJmuiden Telefoon 13500 J. Einander: Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: ..10 2,3 BEL 023-319272 wintespelm 70ste jaargang no. 89 (Van onze redactie buitenland) LISSABON. Nederlandse duikers zijn de afgelopen nacht in de Portugese hoofdstad Lissabon aangekomen om een poging te doen vier mensen uit een gekap seisd schip te bevrijden. Het viertal twee mannen en twee vrouwen zit sinds zaterdagmorgen vroeg gevangen in het Britse containerschip Tollan, dat na een aanvaring is omgeslagen in de monding van de rivier de Taag. Het Britse schip boorde zich in dichte mist in een Zweeds vrachtschip. Een drij vende kraan viel daardoor om en kwam bovenop de Tollan terecht. Van de 20 koppen tellende bemanning van de Brit, zijn er 16 door helikopters van het omge slagen schip opgepikt en in veiligheid ge bracht. Het Zweedse schip kon naar een dok worden gesleept voor herstelwerk zaamheden. Overigens zijn gisteren zeven opvaren den van het Italiaanse vrachtschip Misuri- na verdronken. Zij waren ter hoogte van het eiland Sardinië in een reddingboot gestapt, nadat de lading marmer van hun schip was gaan schuiven. Vijf andere be manningsleden zijn door een helikopter van een reddingvlot opgepikt. HAARLEM. Chauffeurs van de NZH hebben gisteravond in de binnenstad voor een verkeersopstopping gezorgd. Tegen acht uur blokkeerden zij de Gasthuissin gel uit protest tegen de vele auto’s die daar regelmatig verkeerd staan geparkeerd. De busbestuurders maakten de politie duidelijk dat de wagens, waaronder ook vrachtwagens, die fout geparkeerd staan hen het werken bemoeilijkt. Ter plaatse werd een 47-jarige Haarlemse automobi list bekeurd. Na een uur was de actie van de chauffeurs voorbij. eheran vanmorgen werd gemeld dat de president deze voorwaarden giste er) heeft genoemd na een vergadering met de Revolutionaire Raad. De VS moeten toegeven dat zij zich gebracht om zich op de hoogte te stellen Wens de regering van de sjah hebben eziggehouden met binnenlandse aange- igenheden in Iran; de VS moeten plech- afloop van de gijzeling in de Iraanse hoofdstad. Het hoofd van het comité ter oplossing van de Amerikaans-Iraanse cri sis, Norman Forer, zei dit gisteren by zijn jah en diens fortuin naar Iran te krijgen, terugkeer in New York. De minister van Olie van Iran, Ali Ak bar Moinfar, heeft overigens laten weten, dat hij de vergadering van de beleidscom missie van de olieproducerende landen (OPEC), die volgende week in Londen wordt belegd, niet zal bijwonen. Het offi ciële persbureau Pars heeft bericht dat de minister deze vergadering nutteloos acht, zolang geen afspraken over de oliepro- duktie op korte termijn van de leden van het oüekartel worden gemaakt. Beurs Binnen- en buitenland. Facetten Kunst9 Plaatselijk nieuws5,6,7 Radio en televisie/Strips11 Sport 13,14,15,16,17,18,19,2 Weerrapporten2 (Van onze redactie binnenland) JERUZALEM/BEIROET/CAIRO/AMMAN. Het Israëlische kabinet heeft nog geen besluit genomen over de vestiging van een joodse nederzetting in de arabische stad Hebron op de bezette Westelijke Jordaanoever. raakt. In een deel van het gebied is een uitgaansverbod ingesteld. Palestijnse organisaties hebben aange- kondigd deze week actgies tegen Israel te zullen uitvoeren. In het noorden van Libanon zijn tijdens een zware beschieting van het dorp Qnat de afgelopen week ongeveer zestig inwo ners gedood. Inwoners van het dorp heb ben dit verklaard. De beschietingen zou den zijn uitgevoerd door rechtse groepe ringen met steun van Syrische militairen. De Libanese president Sarkis heeft aan- gekondigd besprekingen te zullen voeren met de leiders van de verschillende rivali serende groeperingen in het land om zo doende een nationale verzoening te be reiken. De Amerikaanse ambassadeur bij de Verenigde Naties, Donald McHenry is za terdag vanuit Libanon in de Jordaanse hoofdstad Amman aangekomen. Hij voert besprekingen met koning Hoessein. De Jordaanse vorst heeft nogmaals zijn kritiek op het Camp David-vredesak- koord onderstreept. Jordanië wil een al lesomvattende regeling die is gebaseerd op de terugtrekking van Israëlische troe pen uit alle arabische gebieden die tijdens de oorlog van 1967 werden bezet. Het oude stadsdeel van Jeruzalem moet weer onder arabisch bestuur komen, zo vindt Hoes sein. iet te zullen tegenwerken. Intussen is secretaris-generaal Kurt aldheim van de Verenigde Naties er isteren in New York in geslaagd een itemationale commissie van vijf leden men te stellen die een onderzoek zal eginnen naar de beschuldigingen tegen et regime van de afgezette sjah Dit on- erzoek door een onafhankelijke intema- lonale commissie is een eis van de Iraan- e regering. De uiteindeljjke opdracht van ie commissie is overigens de ongeveer hjftig gegijzelde Amerikanen in Teheran tÜ te krijgen, die nu al 106 dagen in de nbassade gevangen worden gehouden. De Verenigde Staten hebben zich ak- nord verklaard met de samenstelling van le commissie, die bestaat uit vertegen- oordigers uit Algerije, Sri Lanka, rankrijk, Syrië en Venezuela. Wanneer ran de samenstelling accepteert, zal de onunissie eind deze week naar de Iraan- le hoofdstad vertrekken. De Amerikaanse delegatie die de afgelo- »n weken een bezoek aan Teheran heeft gens en van Wilton Fijenoord lieten overi gens geen vakbondsbestuurders toe op hun terrein, zodat die het personeel niet in de kantines konden spreken. Het is de bedoeling dat deze week elke dag werkonderbrekingen bij bedrijven in het Rijnmondgebied zullen worden ge houden. Volgens de plannen van de vak bond zullen de werknemers van ongeveer vijftig bedrijven meedoen. Ook de voedingsbonden en de ambtena ren- en dienstenbonden beraden zich over acties. Het CNV doet aan de werkonder brekingen niet mee omdat deze bond van mening is, dat het hier gaat om politieke acties. Werkgeversvoorzitter Van Veen (VNO) meent overigens, dat de FNV-leden maar moeten gaan demonstreren in hun eigen vrije tijd. „Het is nu al wel duidelijk, dat acties en werkonderbrekingen op den duur de werkgelegenheid en de concur rentiepositie zullen gaan aantasten”, al dus Van Veen zaterdagmiddag voor de TROS-radio. FNV-voorzitter Kok zei, dat de acties een protest waren tegen het loonbeleid van de regering, omdat én door de loon pauze én door de te verwachten loonmaat regelen voor de rest van het jaar, de vakbeweging monddood is gemaakt. De voorzitter van de metaalwerkgevers. Ter Hart, noemde zaterdag de CAO-eisen van de Industriebond FNV absurd. (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM. Volgens plan is de Industriebond FNV vanmorgen in het Rijnmondgebied begonnen met een eerste serie stakingsacties tegen de loonmaatregel van de regering. Het gaat om vijf bedrijven, waarin in totaal ongeveer 5.000 mensen werken. De bedrijven waar het werk vanmorgen enkele uren werd neergelegd, zijn de scheepswerf Wilton Fijenoord in Schie dam, het Unileverbedrijf Van den Bergh en Jurgens, het elektrotechnisch bedrijf De Hoop-Groenpol in Rotterdam, de brou werij Skol in Rotterdam en het metaalbe drijf Widia in Maassluis. Volgens een woordvoerder van de Indu striebond verliepen de acties zoals ver wacht. Deze begonnen vanmorgen vroeg aan de poorten van de bedrijven, waar vakbondsbestuurders pamfletten uitdeel den en opriepen tot werkonderbreking. De directies van Van den Bergh en Jur- (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Het kabinet heeft vanmorgen het wetsont werp ingediend dat minister Albeda van Sociale Zaken de mogelijkheid moet bieden in te grijpen in de lonen en arbeids voorwaarden van alle werknemers, waaronder ook overheids- en militair personeel. Het ontwerp voorziet in het aflopen van Ie huidige loonpauze op een voor alle rbeidsverhoudingen gelijk tijdstip, maar literlijk 12 april. Dat is een maand later jan aanvankelijk de bedoeling was. De ewindsman sluit niet uit dat de periode ran twee maanden van de huidige loon pauze te kort blijkt om het overleg van ïïbinet met werkgevers over de sociaal- jconomische ontwikkeling af te ronden. Het blijft overigens mogelijk dat het loon- pauzebesluit tussen 12 maart en 12 april rordt ingetrokken. In het nieuwe wets voorstel wordt het mogelijk dat een pak ket arbeidsvoorwaarden bindend en zono- iig gedifferentieerd naar inkomens, wordt vastgesteld. Het bestaande wetsar tikel biedt die mogelijkheid niet. Daarnaast kan Albeda vrijstelling of pntheffing verlenen van de gestelde re gels. Een vrijstelling kan algemeen zijn of een of meer bedrijfstakken betreffen. Jo’n vrijstelling is vooral van belang om iverleg tussen de sociale partners moge- Üjk te maken over de problematiek van de leloning voor vuil of zwaar werk. Een mtheffing kan slechts worden verleend an afzonderlijke werkgevers. In het alge- HAARLEM (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Het kabinet neemt ook deze week de tijd om de interne meningsverschillen over de nieuwe be zuinigingsronde helemaal uit te praten. Dit gebeurt ondanks druk uit met na me het CDA om grote haast te maken. Het CDA vindt dat de plannen vorige week al bekend hadden moeten worden. Vanochtend om 11 uur kwam de re geringsploeg weer op het Catshuis bij een, nadat de moeilijkheden over de bezuinigingsoperatie het afgelopen weekeinde geen stap dichter bij een oplossing waren gekomen. In goed in gelichte Haagse kringen werd de situa tie gisteravond als muurvast geken schetst. Druk politiek overleg, zowel telefonisch als in persoonlijke gesprek ken, leverde nauwelijks meer op dan de pat-stelling die vrijdag al was ont staan. Terugzien en vooruitzien doen ons lijden. Het heden valt meestal best mee. (Van onze redactie buitenland) SAN SALVADÓR. Linkse guerrilla strijders hebben gisteren in de Salvadori- aanse stad Guarigila een hoogleraar en drie leden van zijn familie doodgeschoten. De vrouw van de hoogleraar raakte gewond. Leden van het Revolutionaire Volks- blok hebben gisteren twintig vrouwen vrijgelaten die sinds vrijdag werden gegij zeld in het Instituut voor buitenlandse handel in de hoofdstad San Salvador. Er zouden nog ongeveer veertig mannen worden vastgehouden. De actie zou zijn bedoeld als protest tegen het dreigement van een aantal bui tenlandse ondernemingen hun bedrijven in dit Middenamerikaanse land te sluiten. De aartsbisschop van San Salvador en primaat van El Salvador, mgr. Romero, heeft een beroep gedaan op de Ameri kaanse president Carter geen militaire hulp aan de huidige junta van El Salvador te geven. De VS moeten volgens de kerkelijke leider beloven zich niet te zullen bemoeien (ADVERTENTIE) Voor opleiding VLIEGBREVET! Theoriecursussen op SCHIPHOL voor Groot A en/of RT-brevet. IJmuider Courant it. Pagina 8: Meisjesvolleybalteam naar finale. an Zie pagina 2 ig e 3 t Pagina 3: Telstar wil Joop Brand als hoofdtrainer. Pagina 4: Nederlagen voor Hoofddorp en Akrides. Pagina 2: Teleurstellend spel ijshockeyteam tegen Japan. Pagina 5: Indoorrecord Ruud Wielart. Het verzet binnen de Nederlandse politiekorpsen tegen de munitie die voorlopig is voorgeschreven voor het nieuwe dienstpistool.de Walther P-5, neemt toe. De Rhodesische leider Robert Moe- gabe heeft gisteren niet deelgeno men aan een grote verkiezingsbij eenkomst in de tweede stad van het land. De dreiging dat op hem en zijn medewerkers een aanslag zou wor den gepleegd was te ernstig. Zie pagina 3 Ma t/rr> vrijd. 830-17 uur I960 late plciod A In de straten van de Joegoslavische hoofdstad Belgrado is in menig etalage of kiosk het portret te vinden van de 87-jarige maarschalk Tito, die in het ziekenhuis voor zijn leven vecht. De bevolking leeft mee met haar president, zoals hier op de Maarschalk Tito Boulevard. In de nacht en ochtend mist en minimumtemperatuur dicht bij het vriespunt. Overdag perioden met zon Middagtemperatuur van 6 gra den op de Wadden tot ongeveer 10 graden in het binnenland. Matige zuidoostenwind. Pagina 1: Noren eindigen op 5 kilometer vlak achter Eric Heiden. CARROSSèRIÈ RfPARAHt BtORil» iPHENSONSTRAAT 8-23 TEL 023 244827 Pagina 6: Josefien Niesten behaalt eerste plaats bij crosswedstrijden. Pagina 7: VSV komt drie maal terug teqen DCO. Na de verras sende Olympische medailleoogst van Annie Borckink (goud), Ria Visser (zilver) en Lieuwe de Boer (brons), moesten de Ne derlandse schaatsers en schaatsters het afgelopen weekeinde genoegen nemen met minder in het oog sprin gende resultaten. Hilbert van der Duim deed het nog het best door zaterdag op de vijf kilometer achter de Amerikaan Heiden, Stensjhemmet en Oxholm (beiden Noorwegen) als vierde te eindigen op de 5000 meter. Piet Kleine werd zesde. Op de 1000 meter voor dames, die volgens de verwachtingen gewonnen werd door de Russin Petroesjova, eindigde An nie Borckink als beste Nederlandse op de zesde plaats. Valentijn en Van der Lende eindigden in de midden moot. Het Nederlandse ijshockey team greep tegen Japan wel zijn eerste punt in het Olympisch toer nooi, maar speelde tegelijkertijd een erbarmelijk slechte wedstrijd. Zie verder onze bijlage „SPORTIEF”.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 1