Baden in duister Vluchtelingenkamp in de as Reis voor Moegabe gevaarlijk geacht Afghaanse rebellen veroveren stad I 1 3 VANDAAG VERKIEZINGEN CANADA Treinongeluk in Engeland Homoseksueel geen Amerikaan Niet naar verkiezingsbijeenkomst Britse kolonel doodgeschoten Carter roept islamiten op tot blokvorming Cubanen kapen vrachtvaarder Brown heeft bijna geen geld meer Politiemannen in Izmir omgebracht Bi Bloemetjesgordijn [i 2 3 BINNEN. EN BUITENLAND 19 80 MAANDAG 18 FEBRUAR I door Nico Scheepmaker E «I ►-RA1 ucces ingei re een- minge rebbe, lamte- „Het is staking in de rkgele- npics orland ibsidie Icome. sankle- ie van es, de capten tem en i Am- ’50.000 •loren (Van onze redacteur in de Verenigde Staten, Henk Kolb) prij,zen’ wa,artoe Cla£,k had besloten, weer omlaag te brengen. Bovendien zullen met WASHINGTON. De 60-jarige liberaal Pierre Elliot Tru- Trudeau aanjiet roer de afscheidingsbe- deau staat op het punt vandaag opnieuw tot premier van Canada te worden gekozen. r trijfël Overtuigende zege Trudeau voorspeld Weet je wat ik wel zou willen zijn ’n korrefbalter- Ein De DDR heeft eerder gediend als „hos- .v I srking beleid loor de van de 3 wordt lationa- verdet Russi- Amen- m wel lens te dat de de We an de Clark heeft te maken met het probleem, dat de kiezers indertijd niet zozeer vóór hem kozen alswel tegen Trudeau. Op de smalle basis van zijn parlementaire meer derheid begon hij desondanks een ambi tieus programma, dat energie duurder zou maken, overheidsuitgaven zou beper- Het slachtoffer, de 43-jarige Mark Coe, diende al een aantal jaren in West-Duits- land. Hij werkte op het hoofdkwartier van het Eerste Britse Legerkorps in Bielefeld. Naar de politie vermoedt zijn de plegers van de aanslag, die in hinderlaag lagen toen Coe thuiskwam en die rond de dertig jaar zijn, ontkomen in een auto met een Brits kenteken. Het zouden een man en een vrouw zijn. LONDEN (DPA) Bij een treinongeluk in het Zuidengelse graafschap Hertfords hire zijn zaterdag 16 mensen gewond ge raakt. Bij het station Bushey ontspoorde de sneltrein van Londen naar Manchester, terwijl hij een snelheid had van 160 kilo meter per uur. Een woordvoerder van de brandweer, die snel ter plaatse was, noemde het een wonder, dat geen van de inzittenden om het leven gekomen was. Brown, die tot algemene verrassing 13 procent van de democratische stem men kreeg in Maine, als derde achter Carter en Kennedy, zei op de televisie dat de noodzaak voor hem en de zijnen hun broekriem nauwer aan te halen, typerend was voor de natie. Ook de VS zouden volgens hem om bankroet te vermijden, de broekriem moeten aan halen. wegingen in Quebec opnieuw luid aan het woord komen. Trudeau komt zelf uit Que bec. Niettemin is hij een tegenstander van afscheiding. Het is ook waarschijnlijk dat Trudeau niet zonder meer, zoals Clark, het Ameri kaanse voorbeeld ten aanzien van Moskou zal volgen. Volgens Trudeau heeft een boycot van de Olympische Spelen slechts zin wanneer die in de wereld ruime steun krijgt. Als dat niet zo is, speelt een boycot van een klein aantal landen de Russen alleen maar in de kaart. Zie ook de pagina Facetten. lingen in het land, maar men verwacht dat dit aantal zal verdubbelen. De dood van de Afghaanse president Hafizullah Amin, op de eerste dag van de Russische invasie in Afghanistan, was een ongeluk, zo meldt het Britse zondagsblad The Observer uit „welingelichte bron” in Moskou. Volgens een gemeenschappelijk Afghaans-Russisch plan had Amin zich tevoren teruggetrokken in een paleis aan de buitenrand van Kaboel. Daar werd hij bij vergissing door Russische soldaten ge dood. Generaal Victor Paputin, die was belast met de zorg voor Amins veiligheid, werd vervolgens teruggeroepen naar Mos kou. Hij pleegde zelfmoord op de luchtha ven Sjeremjeto bij Moskou, aldus nog steeds The Observer. waarbij twee mannen in een auto om het leven kwamen. De politie uitte toen de veronderstelling dat ze explosieven in hun auto vervoerden en betrokken waren bij de aanslagen. Nu is gebleken, dat de twee mannen deel uitmaakten van het Rhodesi- sche leger: de 27-jarige luitenant Edward Piringodo en de eveneens 27-jarige korpo raal Morgan Moyo. Volgens sommige be richten behoorde zeker een van hen tot de Selous Scouts, een anti-guerrilla-eenheid van het Rhodesische leger met een om streden reputatie. Daarover wilden rege ringsfunctionarissen overigens geen me dedelingen doen. jolfsta ere te- Afgha- emeet worden zentie”, ste Be ers ge >rd. De oekers- in 1976 Tkelijk uit hel SALISBURY (Reuter/AFP/UPI). De Rhodesische nationalistische lei der Robert Moegabe heeft gisteren afgezien van deelneming aan een gro te verkiezingsbijeenkomst in Bula wayo, de tweede stad van Rhodesië. VOplei delba- olgens ut een nende opzet e havo en tot ichool- weede teken eiding 1 voor FNV- dat et kornet Ironin oor het onomi- Sovjet- ng om indien istellin- orde, >or het scussie van de liet een van de n „een it onte- idt dat e Ver- lijvoor- gen in- worden ld. Het is de tweede keer sinds begin febru ari dat Cubaanse vluchtelingen vanuit zee in de Verenigde Staten komen om er poli tiek asiel aan te vragen. Begin februari dwongen 67 Cubanen de bemanning van een schip in de Cubaanse haven Varadero hen naar Miami in de Verenigde Staten te varen. WASHINGTON (Reuter). De gou verneur van Califomië en kandidaat voor de democratische presidentsvoor- dracht, Jerry Brown, heeft gisteren gezegd dat er bijna geen geld meer is voor zijn campagne. Hij zwoer echter dat hij ermee door zou gaan, al zou hij van staat tot staat moeten lopen, liften of de mensen langs de kant vragen om bijdragen’. Zijn lijfwachten hadden na inspectie van de route geconstateerd dat het moei lijk zou zijn de veiligheid van Moegabe hier te waarborgen. De afgelopen weken zijn al twee aanslagen gepleegd op het leven van de ZANU-leider van het Patriot tisch Front. Moegabes woordvoerder vertelde de 30.000 tot 40.000 aanwezigen in het stadion van Bulawayo, dat Moegabe uit veilig heidsoverwegingen in Salisbury was ge bleven. Bulawayo ligt in Matabeleland, een bastion van Joshua Nkomo. De me nigte die twee weken geleden naar het stadion was gekomen om Nkomo te ho ren, was toen dan ook ongeveer drie maal zo groot. Andere sprekers van ZANU-PF, Moegabas partij, uitten in hun toespraken scherpe kritiek op de Britse gouverneur, Lord Soames, die van partijdigheid wordt beschuldigd. Er worden pogingen in het werk gesteld om de partij te vernietigen en Rhodesië tot een bantoestan te maken, die afhankelijk is van Zuid-Afrika, Enge land en de Verenigde Staten, aldus een van de sprekers. Intussen is een fikse controverse opge stoken over de verantwoordelijkheid voor de bomaanslagen van afgelopen week Moegabes ZANU-PF ziet in deze gege vens een bevestiging van eerder geuite verdenkingen, dat de bommen zijn ge plaatst door toedoen van het Rhodesische leger, met de bedoeling Moegabe in dis krediet te brengen. In de katholieke ka thedraal van Salisbury waren namelijk in een tas met een niet ontplofte bom pro- Moegabe-leuzen gevonden, die in onbehol pen Shona waren gesteld. Het grootste deel van Moegabes aanhang bestaat uit Shona-sprekende Afrikanen. In het regeringscommuniqué waarin de identiteit van de twee omgekomen man nen bekend is gemaakt, wordt geen ver band gelegd met de aanslagen op de ker ken. Gemeld wordt slechts dat van de mannen niets meer was vernomen nadat ze aan hun commandant hadden gemeld dat ze ZANU-guerrillastrijders op het spoor waren. KEY WEST (AFP). Acht gewapende Cubaanse vluchtelingen zijn zaterdag vanuit Havanna per boot in Florida aan gekomen, waar zij politiek asiel hebben aangevraagd. Zij gaven zich over aan de autoriteiten in Key West. De Cubanen hadden het schip, de Liberiaanse vracht vaarder Lisset E kort na het vertrek uit Havanna gekaapt en de bemanning ver volgens gedwongen naar de Verenigde Staten koers te zetten. ken, en de macht van de centrale regering moest verminderen, vooral ten gerieve van de machtige provincies in het weste lijker deel van Canada. Liberalen en Nieuwe Democraten brachten hem bij de aanbieding van zijn begroting in decem ber echter ten val. Trudeau had zich formeel in november uit de politiek teruggetrokken, en hij heeft van zichzelf gezegd niet de man te zijn om Canada de tachtiger jaren binnen te lei den, maar tochHij is weer op pad gegaan. Zijn programma voorziet onder meer in meer staatsbelang in oliemaat schappijen en pogingen om de hogere :ermid- ;eze de «lame- hoog- s één 1 kort- peciale ibantse jertrui- rd. Er rgeluk- trooni- ISLAMABAD/CAIRO/KABOEL/OOST-BERLIJN/LONDEN. Afghaanse rebellen hebben gisteren de verovering van de stad Ali Shang in de provincie Laghaman in het oosten van Afghanistan gemeld. De provinciehoofdstad Mehtarlam zou door de rebellen worden belegerd. Naar schatting anderhalf miljoen Hindoes namen zaterdag in heilige rivieren en meren een bad tijdens een totale zonsverduistering. Het volksgeloof zegt dat men zich zo van zonden schoon kan wassen. De inzet: j de zonsverduistering zoals die zich zaterdag boven Kenia voltrok. De verduistering verplaatste zich ver- I volgens via India en China. BIELEFELD (AFP/Reuter). Een ko lonel van het Britse Rijnleger in West- Duitsland is zaterdag door twee onbeken den doodgeschoten, nadat hij zijn auto in de garage had gezet, zo heeft een woord voerder van de Britse troepen in de bondsrepubliek gisteren meegedeeld. Ali Shang is, aldus een door de guerril- lagroepering Hizbi Islami in de Pakistaan se stad Peshawar uitgegeven verklaring, al donderdag ingenomen. De rebellen be weren voorts dat veel Afghaanse soldaten die de stad moesten verdedigen naar hen zijn overgelopen. Ook zouden de soldaten een Russische adviseur hebben gedood en hun tanks, pantserwagens, wapens en mu nitie aan de rebellen hebben overge dragen. Volgens de Eyptische dagbladen Al Achram en Al Akbar hebben Russische vliegtuigen onlangs twee infanterieregi- menten uit Zuid-Jemen naar Afghanistan overgevlogen. De soldaten uit Zuid-Jemen moeten Russische troepen vervangen, die voor het grootste deel uit Oost-Europa afkomstig zijn. In Oost-Berlijn worden Afghaanse sol daten behandeld die gewond zijn geraakt in de strijd tegen opstandelingen, zo deel de het Oostduitse persbureau ADN giste ren mee. Afghaanse soldaten verlieten gisteren de Afghaanse hoofdstad Kaboel in een Oostduits vliegtuig dat bloedplasma, me dicamenten, dekens en boeken uit Oost- Berlijn naar de Afghaanse hoofdstad had gebracht, aldus ADN. Het was de tweede zending van dit jaar. verdrag gesloten met het regieme in Ka boel voor hulp bij de elektrificatie van Afghanistan en ontwikkeling van zijn „in formatiesysteem” - wat volgens Westerse diplomaten in Berlijn betekent inlichtin gendienst en geheime politie. De DDR heeft dit soort hulp ook verleend aan landen als Ethiopië. In de bergen van Pakistan, waar duizen den Afghaanse vluchtelingen hun toe vlucht hebben gezocht, speelt zich volgens een Britse vertegenwoordiger van het Ro de Kruis, David Bedford, een menselijk drama af. Hij heeft in het betrokken ge bied hulpgoederen uitgedeeld. „De ware omvang van deze tragedie moet nog onthuld worden: „Ik hoorde over Afghaanse kinderen die bij de tocht door de bergen van kou stierven. Ik trof oude mensen, die bij temperaturen onder het vriespunt zonder dekens sliepen, op bijna 3000 meter hoogte. Kinderen lopen blootsvoets rond, en hun hoesten is het doordringendste geluid in een van de kampen”, aldus Bedford bij zijn terug keer in Londen. Hij veronderstelt dat duizenden vluch telingen zich niet bij de Pakistaanse auto riteiten hebben laten registreren en dus ook niet in aanmerking komen voor hulp. Pakistan verwacht dat de stroom vluchte lingen nog zal aangroeien. Er zijn nu onge veer een half miljoen Afghaanse vluchte- pitaal” voor soldaten of guerrillastrijders die in Afrikaanse burgeroorlogen zoals in Angola gewond werden. Oost-Duitsland heeft vorige week een ALEXANDRIA (UPI) Een federale rechter in de Amerikaanse staat Virginia heeft uitgesproken dat hij het Amerikaan se staatsburgerschap aan een homoseksu eel zal onthouden, omdat homoseksuali teit in deze staat als een zware misdaad geldt. De 40-jarige Westduitse kapper Horst Nemetz uit Frankfort zegt dat de Amerikaanse dienst voor immigratie en naturaliisatie in deze staat hem een ver zoek tot naturalisatie heeft geweigerd om dat hij homoseksueel is. Immigranten moeten van „goed zedelijk gedrag zijn om voor het staatsburgerschap in aanmer king te komen. De immigratiedienst meende dat Nemetz daar niet aan voldoet omdat hij in overtreding is met de federa le wet. De federale rechter Oren R. Lewis heeft de afgelopen week op een hoorzitting dui delijk laten blijken geen sympathie voor Nemetz te voelen. „Indien iemand de wet ten van deze staat overtreedt kan hij niet van „goed zedelijk gedrag” zijn”, aldus de rechter. I WASHINGTON (UPI) President Car eer heeft verklaard dat hij graag zou zien dat de islamitische landen zich verenigen tin een verdrag voor wederzijdse verdedi ging, waarbij zij zich ertoe zouden verbin den gezamenlijk op te treden ingeval van een Russische dreiging tegenover een „broederstaat”. Het Amerikaanse staatshoofd zei dit op een bijeenkomst van ongeveer 300 studen tenleiders. Volgens functionarissen van het Witte Huis zou het genoemde verdrag kunnen worden opgezet naar het model van de oude centrale-verdragsorganisatie (CENVO), waarvan Irak, Iran, Turkije, Engeland en Pakistan deel uitmaakten. De CENVO werd in 1955 opgericht om het noordelijke deel van het Midden-Oosten te beschermen tegen de Sovjet-Unie. ANKARA-IZMIR (UPI/AFP). Bij on geregeldheden in een buitenwijk van de Turkse stad Izmir zijn zaterdag drie poli tiemannen en een militair gedood, terwijl vier politiemannen en een burger ernstig werden gewond. Zeker tien burgers wer den met schotwonden in een ziekenhuis opgenomen. De gevechten ontstonden toen een ster ke politiemacht de betrokken wijk Gulte- pe wilde doorzoeken, die een centrum zou zijn van ondergrondse linkse organisaties. Leden van deze groeperingen hadden val kuilen gemaakt voor de pantserwagens van de ordetroepen, terwijl de politie ook vanaf de daken onder vuur werd genomen. De politie die gebruik maakte van traangasgranaten en rookbommen, ver richtte ruim 400 arrestaties. In twee wijken van het stadsdeel Kayas in de Turkse hoofdstad Ankara braken gisteravond rellen uit nadat een jongen van vijftien jaar was vermoord. De moor denaar, die probeerde te vluchten, werd na een vuurgevecht door de politie aange houden. Onbekenden schoten op huizen. Er ont stonden branden die echter snel door de brandweer konden worden gedoofd. 4 Duizenden Laotiaanse vluchtelingen uit het kamp Nong Khai in het noorden van Thailand zijn dakloos geworden, nadat een brand een groot deel van hun kamp in de as heeft gelegd. Niet duidelijk is nog of de brand is aangestoken. Hulpploegen van het Hoge Commissariaat voor de vluchtelingen van de VN zijn momenteel bezig provisorisch onderdak voor de daklozen in elkaar te timmeren. Bij de brand viel één dode. 1. ’n camavalsrefrein, ’n camavalsref- rein 2. ’n jas van hermelijn, ’n jas van herme lijn 3. ’n doelpuntenfestijn, ’n doelpunten- festijn 4. de zeis van Maagre Hein, de zeis van Maagre Hein 5. ’n kledingmagazijn, ’n kledingmaga zijn 6. ’n gouden baldakijn, ’n gouden balda kijn 7. ’n uitgevallen trein, ’n uitgevallen trein 8. ’n wondermedicijn, ’n wondermedi- cijn 9. ’n korrefbalterrein, rein 10. ’n vat vol zielepijn, ’n vat vol ziele- pijn 11. de Bloemetjesfontein, de Bloemetjes- fontijn 12. ’n bord van porselein, ’n bord van porselein 13. ’n land vol zonneschijn, ’n land vol zonneschijn 14. ’n Koninklijk Domein, ’n Koninklijk Domein 15. ’n uitgestorven plein, ’n uitgestorven plein 16. ’n winterse woestijn, ’n winterse woes tijn 17. ’n middel tegen pijn, ’n middel tegen pijn 18. n fles met appelwijn, ’n fles met appel wijn 19. ’n hapje ambrozijn, ’n hapje ambro zijn 20. het hok van ’n konijn, het hok van ’n konijn 21. ’n uiterste termijn, ’n uiterste ter mijn 22. ’n blauwe mandarijn, ’n blauwe man darijn 23. ’n ouwe tamboerijn, ’n ouwe tamboe rijn 24. ’n eeuwig samenzijn, ’n eeuwig samen zijn 25. ’n glimpje maneschijn, ’n glimpje ma neschijn 26. ’n spookachtig ravijn, ’n spookachtig ravijn 27. de geur van de jasmijn, de geur van de jasmijn 28. ’n man zonder chagrijn, ’n man zonder chagrijn 29. ’n paraplubalein, ’n paraplubalein 30. ’n dronken kastelein, ’n dronken kas telein 31. ein Deutscher Schiessverein. Deutscher Schiessverein 32. de droesem van de wijn, de droesem van de wijn 33. ’n bootje in de Gein, ’n bootje in de Gein 34. het lied van Halewijn, het lied van Halewjjn 35. ’n afgesproken sein, ’n afgesproken sein 36. ’n fraai bewerkte schrijn, ’n fraai be werkte schrijn 37. ’n meisje klein maar fijn, ’n meisje klein maar fijn 38. ’n reisje langs de Rijn, ’n reisje langs de Rijn 39. ’n potje terpentijn, ’n potje terpen tijn 40. ’n scheutje wijnazijn, ’n scheutje wijn azijn 41. ’n luchtschacht in ’n mijn, ’n lucht schacht in ’n mijn 42. ’n snelvuurkarabijn, ’n snelvuurkara- bijn 43. ’n kosjere rabbijn, ’n kosjere rab bijn 44. Jan Klaassen en Katrijn, Jan Klaas- sen en Katrijn 45. de broer van Joop van Tijn, de broer van Joop van Tijn 46. de nachtrust van Coljjn, de nachtrust van Colijn 47. het meisje van Calvijn, het meisje van Calvijn 48. ’n sappige rozijn, ’n sappige rozijn 49. ’n zilveren florijn, ’n zilveren flo rijn 50. Annie Verschoor-Romein, Annie Ver- schoor-Romein 51. ’n sleepbootkapitein, ’n sleepbootka pitein 52. ’n spreuk in het Latijn, ’n spreuk in het Latijn 53. ’n blanke Filippijn, ’n blanke Filip pijn 54. ’n bonte harlekijn, ’n bonte harle kijn 55. sucrosa voor de lijn, sucrosa voor de lijn... 56. het Ijzeren Gordijn, de Muur van Oost-Berlijn 57. ’n leerling van Stotijn, de broer van Els van Wijn 58. ’t zusje van Carlijn, de vrouw van Valentijn 59. ’n buis van bombazijn, ’n spuitende fontein 60. ’n dooie Girondijn dankzij ’n jaco- bijn 61. de tanden van het zwijn, ’n stof van karmozijn 62. ’n stukje in Merlijn, ’n elfje in 1 do zijn 63. ’n jonge Palestijn, de film El Ala- mein 64. de Hulk in het klein, ’n liedje vol venijn 65. Wim Kersten voor de gein, ik geloof dat we d’r zijn Volgens opiniepeilingen staat de Con servatieve partij van de huidige premier Joe Clark op verlies, terwijl de Nieuwe Democraten onder aanvoering van de ge respecteerde Edward Broadbent, zoals steeds de laatste jaren, maar een zeer beperkte rol kunnen spelen. Trudeau zou volgens de peiling bij de vandaag te hou den verkiezingen met meer dan 20 procent voorsprong op Clark winnen. Canada’s laatste crisis, teweeg gebracht door Clarks plannen om de benzine, ter- wille van bezuiniging op verbruik, extra te belasten, heeft aan het licht gebracht dat de jongste premier die Canada ooit heeft gehad, in het land zelf weinig volgelingen heeft. Zelfs zijn eigen partijgenoten slaan enigszins bedremmeld gade hoe deze man, die zijn hele leven in de politiek bezig is geweest, het onderwerp is gewor- daarten den van scherpe grappen. De VS en Canada hebben veel proble men gemeen: werkloosheid, inflatie, ener gie en betrokkenheid bij recente gevaren die de wereld bedreigen. Maar waar in de VS president Carter van de internationale crisis heeft geprofiteerd, zijn de kordate standpunten van premier Clark, die nauwkeurig rijmden met Carters maatre gelen, niet genoeg geweest om hem tot een door iedereen gerespecteerd staatsman te maken. Integendeel, zelfs de Canadese heldendaden bij het helpen ontsnappen van zes Amerikanen uit Teheran, heeft Clark geen goed kunnen doen.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3