Hoe aardig vindt Canada Joe Who? Inz voc DamiatePers I „1 n Si i NOTITIES OVER: K Ener IJ mui der Courant MA? 1980 18 FEBRUARI 4 MAANDAG E.I.B./ de vandaag te houden Canadese verkie zingen, door Jan de Roos. Over de gevolgen als SALT-2 niet door gaat, door generaal-majoor M. H. von Meyenfeldt. De politieke tegenstellingen binnen de Brit se Labourpartij, door Henk Leffelaar. „Als de Canadezen me beter leren kennen, zul len ze me aardig gaan vinden,” zei Joe Clark, de leider van de Progres- sief-Conservatieve Par tij in mei vorig jaar toen hij na een spannende verkiezingsstrijd pre mier Trudeau onttroon de. Vandaag zal bij de algemene verkiezingen in Canada blijken of Clarks kortstondige re geerperiode van iets meer dan een half jaar, voldoende is geweest om hem bekend en geliefd te maken bij het Canadese electoraat. If SALT-2 blijft van groot belang VELSI nen” noj m 155,00 Handtekeningen van Carter en Brezjnev. Labourpartij vooral druk met zichzelf Na elf van de afgelopen veer tien jaar aan de macht geweest te zijn, een periode waarin in terne conflicten ondergeschikt werden gemaakt aan de een- heidsfacjade van een regerings partij, gaat de Britse Labour partij nu door een zelfbeschou- wingperiode waarbij het gema tigde midden van de partij ge confronteerd wordt met aanval len van de linker- en rechter vleugel. uit- voor Applaus na de ondertekening van het SALT ll-verdrag v.l.n.r. Vance, Carter. Gromiko en Brezjnev. Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 BEZORGKLACHTEN maandag t/m vrijdag van zaterdags van HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning DIRECTIE: Mr. H. C. van der Mije 1 het mii en welk chillende Erg aard touwens In open Voor de erende f te Laws (Van f IJM meisje heeft dat d willen te mal „Als i revue koor 1 dagmi maart schou’ lijkhei gewoc haar c gen di komt land e „Als bouwd lodiëen Anatev Sound i bestaai Clemm zikaal 1 met Ha teksten geleder opgevo Dat weer c voort u jeugd-o de alti jeugdki aanbod aan jet en tove cals wi weten, ren. Di lend zj vatten, de voe doet m elk jaa den he keus h dan te „Als il gende de rei Gast-n ze vas jaar v bewerl voerd, schille uitera; Oudeweg 12-14, Haarlem tel 023 31 90 53 Rusland. Dat kan leiden tot onder andere een vergaande delegatie van de beslissing tot inzet van deze wa pensystemen aan de Europeanen en tot vorming van een Europese at- moommacht. Rusland kan de ato maire dreiging tegen West-Europa opvoeren, mede om ontwikkelingen in Amerika beter te kunnen beïn vloeden. Wat ons als de SALT-2-overeen- komst niet doorgaat te wachten staat, is een versnelling van de wa penwedloop op strategisch en tac tisch atomair gebied, die, mede om dat zij moeilijk te beheersen zal zijn, de veiligheid van met name West-Europa ernstig zal bedreigen. In beschouwingen over dit onder werp valt het mij op dat sommige deskundigen een dergelijke ver snelling positief waarderen. Zij me nen dat de veiligheid van het Wes ten beter kan worden gewaarborgd vanuit een positie van overmacht op atoomgebied en dat een voort gaande wapenwedloop Rusland zal uitputten en op de knieën brengen. Er valt wel wat tegen deze opvat tingen in te brengen. Het militaire nut van een overmacht lijkt mij gering zolang de „zwakkere” partij voldbende middelen heeft om de „sterkere” onaanvaardbare verlie zen toe te brengen. Een beperkt aantal onkwetsbare atomaire wa pensystemen heeft al een aanzien lijk oorlogsvoorkomend effect. Dat het Westen over de mogelijk heden beschikt om Rusland uit te putten, valt niet te bestrijden. Maar het is de vraag of in het Westen de bereidheid aanwezig is om aan dit doel hoge prioriteit te geven. Boven dien zal de situatie waarin Rusland voor de keuze tussen „kanonnen en boter” komt te staan, dermate ex plosief zijn, dat een militaire reactie tegen West-Europa niet uitgesloten is. Een kat in het nauw maakt nu eenmaal rare sprongen. Ik verwacht niet dat de politieke leiders in Washington en Moskou zich door deze opvattingen zullen James Callaghan lementariërs en omdat deze kieswij- ze onder vuur ligt van vooral de linkervleugel,die wil dat hij geko zen wordt door de (links georiën teerde) partijraad, zou Callaghan zijn eigen gematigde medestanders geen groter genoegen kunnen doen dan door zo spoedig mogelijk het veld te ruimen. Dat zou niet alleen voorkomen dat de linkervleugel de partij kan gaan domineren, maar bovendien zou Labour zich gedurende de ko mende jaren van een leider verzeke- ren die tegen de tijd van de volgen de verkiezingen voldoende tijd heefh gehad om bij de kiezers in te burgeren. Eén ding is echter zeker: zolang Labour nog geen nieuwe lei ders heeft en bezig is orde op zaken te stellen, kan er geen doeltreffende oppositie worden gevoerd in het La gerhuis. Toen Clark vorig jaar aan het roer kwam, was hij de Grote On bekende, „Joe Who schreven de Canadese kranten en alom werd gezegd dat de kiezers meer tégen Trudeau dan vóór Clark hadden gestemd. Duidelijk is, dat Clark niet veel tijd en kansen heeft gehad, zich te profileren. Zijn partij veroverde vorig jaar 136 van de 282 zetels in het Lagerhuis, zodat de Progres- sief-Conservatieve Partij een min derheidsregering moest vormen. In november struikelde deze rege ring al over haar eerste begroting, zodat Clark nieuwe verkiezingen moest uitschrijven. Net als in mei vorig jaar gaat het vandaag om een nek-aan-nek race tussen de Progressief-Con- servatieve Partij en Trudeau’s Li berale Partij. Als geen van beiden erin slaagt een absolute meerder heid in het Lagerhuis te verwer ven, zal opnieuw moeten worden uitgekeken naar de steun van twee kleinere partijen: de sociaal democratische Nieuwe Democra tische Partij van Broadbent (26 zetels) en lof de rechtse Sociale Krediet Party(6 zetels). De verkiezingsstrijd in Canada stond de laatste weken vooral in het teken van de economische pro blemen waarmee het land (300 keer Nederland, 23 miljoen inwo ners) heeft te kampen. De econo- 18.30-19 00 uur 11.30-12.30 uur Tegen deze achtergrond speelt zich de interne machtsstrijd in La bour af. De eisen van de linkse Bennieten zijn bekend: iedere La- bour-parlementariër dient perio diek door zijn kiesdistrict „doorge licht” te worden voordat hij door het district herkiesbaar kan worden gesteld! de leider van de partij (in praktijk de eerste minister wannee de partij aan de macht komt) mofl men niet lanter door het Labour- lagerhuis worden gekozen maar door het partijcongres of door de kiesraad. Voor Labour hangt er nu veel van af of de conservatieven erin zullen slagen het land economisch in een andere richting te sturen; of zij aan toonbaar kunnen maken dat het Verenigd Koninkrijk beter reilt en zeilt met hun „free-enterprise”-sy- steem, met zo min mogelijk rege- ringsbemoeienis met lonen en prij zen en met de aangekondigde dras tische bezuinigingen op de sociale lasten. De garadox doet zich voor dat wanneer Margaret Thatchers „vrije economie” het kwijnende indu- Joe Clark mische groei verloopt zeer moei zaam, de werkloosheid schommelt rond de zeven procent, de inflatie bedraagt ruim acht procent en de positie van de Canadese dollar is zwak. Clark heeft zijn verkie zingsbeloften van vorig jaar, sti mulering van „free enterprise”, inkrimping van het ambtenare napparaat, bezuiniging op de overheidsuitgaven, belastingver laging vooral voor de middengroe pen, fiscale aftrekbaarheid van de grondbelasting en de hypotheek rente, nauwelijks kunnen uitvoe ren. Daarvoor was de positie van zijn minderheidsregering te zwak. Het spreekt vanzelf dat de veel vooruitstrevender Liberale Partij van Trudeau zes maanden lang fel verzet heeft gevoerd tegen wat zij noemde de catastrofale politiek van Clark. Trudeau, die zijn ver kiezingsnederlaag na zijn pre mierschap van elf jaar niet kon verkroppen en aankondigde dat hij uit de politiek zou stappen, besloot onlangs op aandringen van zijn partij- toch weer aan de stembusstrijd mee te doen. De problemen waarmee Canada wor stelt zijn zo groot en de oplossin gen die Clark presenteert zo rampzalig, dat een zege van de Progressief-Conservatieven moet worden voorkomen, zo verklaarde hij. De oud-premier weet, dat hij bij veel Canadezen nog steeds zeer gezien is. Toen hij in 1968 aantrad, beschouwden velen hem als de man van de Nieuwe Stijl in de politiek. Zijn jeugdige, Kennedy- striële Engeland inderdaad nieuw leven in weet te blazen, de kansen zullen stijgen voor de gematigde Labourfractie, want deze zou zijn beleid dan moeten aanpassen aan de succesformule van Thatcher, Maar wanneer Thatchers plannen onrealistisch blijken en de Britse economie in hetzelfde slop blijft waar het in terecht gekomen is, dan zou Labours alternatief eerder lig gen in een versterking van de linker-vleugel. laten leiden. Ondanks de moeilijke internationale politieke situatie worden er nog steeds signalen gege ven die erop kunnen wijzen dat de partijen het overleg over wapenbe heersing willen voortzetten (Carters State of the Union 1980; het voort gezette gesprek in Wenen over we derzijdse troepenreducties in Cen- traal-Europa). Ik acht de mogelijk heid zeker aanwezig dat Amerika en Rusland zich zullen houden aan de in juni 1979 te Wenen gemaakte afspraken. Ook voor West-Europa is dat van belang. Van een voort gaande wapenwedloop tussen Oost en West hebben wij weinig goeds te verwachten. Wanneer de strategen de greep op de ontwikkelingen ver liezen, zijn wij de eerste slachtof fers van een conflict dat daar moge lijk het gevolg van kan zijn. Van c slechts ei ter niet bedraagt, ten, nabe ’loeiend de stilg Scunthor steunt. C leenstaar tianciële zwaarst Het partijcongres is echter, zoals een hoofdartikel het in de Times stelde „een wassen neus”. „Het ver tegenwoordigt miljoenen die niet zijn geraadpleegd en honderddui zenden die niet bestaan, en deze fictieve mensen worden op het con gres vertegenwoordigd door een kleine minderheid van labourkie- mccesse zers”, aldus het dagblad. noet w< Het gematigde midden van de >haffy> 1 partij van Callaghan, dat zich de Liesbet Campagne voor Labours Overwin, litmaal ning noemt, wil de partij ook demo 'an beid cratischer maken, en heeft onlangs in een „manifest” een sombere blik op de toekomst van de partij gewor pen. Het is tot de conclusie geko- betekenis van onder andere tacti sche atoomwapens en conventione le militaire middelen toeneemt. De debatten en beslissingen in decem ber 1979 over de modernisering van de NAVO-atoombewapening heb ben dat ook duidelijk gemaakt. Wat staat ons te wachten als het SALT-2-akkoord niet doorgaat? Laat ik op enkele mogelijke gevol gen wijzen. Een eerste is dat Ameri ka en Rusland maatregelen kunnen treffen om de kwetsbaarheid van de op het land opgestelde strategi sche overbrengingsmiddelen, waar aan het akkoord weinig doet, te verminderen door bijvoorbeeld de invoering van mobiele raketsyste men en door in het totale pakket van overbrengingsmiddelen het zwaartepunt te verleggen naar ra ketsystemen aan boord van vrijwel onkwetsbare onderzeeboten of naar bommenwerpers. Amerika kan de invoering van het mobiele raketsysteem MX en de modernise ring van de strategische onderzee boot versnellen. Rusland kan de tweetraps SS-20-raket ombouwen tot de mobiele intercontinentale drietraps SS-16, en de Backfire- bommenwerper geschikt maken voor missies tegen Amerika. Een tweede gevolg kan zijn dat Amerika en Rusland de dreiging tegenover elkaar vergroten, bij voorbeeld door: het overschrijden van de toegestane plafonds voor overbrengingsmiddelen; de invoe ring van kruisvluchtwapens en door vergroting van het aantal atoomladingen per wapensysteem. Dat laatste biedt vooral Rusland mogelijkheden, omdat het raketsys temen heeft die 20 tot 30 atoomla dingen kunnen meevoeren. Een derde gevolg betreft de rol van West-Europa in de machtstrijd tussen Amerika en Rusland. Ameri ka kan, om een eventueel conflict tussen NAVO en Warschau-Pact zo beperkt mogelijk te houden, West- Europa in toenemende mate gaan inschakelen als platform voor ato maire wapensystemen, gericht op achtige optreden. En het bravour waarmee hij zich bewoog in de nationale en internationale poli tiek, bezorden de vooruitstreven de Trudeau al spoedig grote popu lariteit. Hij is ongetwijfeld in zijn prestatie veel zelfverzekerder, meer „filosofisch” ook dan zijn rivaal Clark, die zichzelf ziet als manager. Clark geldt als tamelijk onervaren en zijn onhandigheid is berucht. De Canadezen herinne ren zich bijvoorbeeld nog hoe Clark onlangs bij de inspectie van een erewacht zichzelf bijna aan de bajonet van een soldaat reeg. Wat de buitenlandse politiek be treft, staat Trudeau kritischer ten opzichte van de VS dan Clark. Dat bleek onlangs ook bij de reactie op Carters plannen, de Olympische Spelen in Moskou te boycotten in verband met de Russische invasie in Afghanistan. Clark was één van de eersten die steun betuigde aan het Amerikaanse voornemen, ter wijl Trudeau zich veel voorzichter uitliet. Hoe zwaar de Canadezen dit zullen laten meetellen bij hun stemgedrag, is natuurlijk moeilijk te zeggen. Duidelijk is wel, dat een heel ander aspect, het seperatisme in de overwegend Franstalige pro vincie Quebec althans in de ver kiezingsstrijd nauwelijks een rol speelt. Welke verschillen van op vatting er ook mogen zijn tussen Clark en Trudeau, zij zijn het er over eens, dat afscheiding van Quebec onaanvaardbaar is en dat de federatie moet worden behou- den.Wie vandaag de keuze tussen Truedeau en Clark wil ontwijken en ook niets ziet in de Nieuwe Democraten en in de sociale Kre diet part ij, kan altijd nog terecht bij de Neushoompartij, de sinds 1964 bestaande anti-partij die de komische noot tussen de serieuze partners moet vormen. In 125 van de 282 kiesdistricten hebben zich Neushoom-kandidaten aange diend. Onlangs baarde de partij opzien door een oorlogsverklaring aan België, omdat het symbool van de partij in een Belgisch strip blad werd opgeblazen. België, be vreesd voor dit onverholen dreige ment, capituleerde onmiddelijk voor de door de Neushoorns geëis te schadevergoeding in ruil voor behoud van de vrede en stuurde de verlangde vaten Belgisch bier en enkele porties mosselen. Al bijna onmiddelijk nadat de conservatieven in mei verleden jaar aan de macht kwamen, wierp de ex- minister voor de energie, Anthony Berm, zich op als zegsman voor de linkervleugel en eiste een grotere democratisering van het partjj-ap- paraat. Benn, wiens volgelingen Bennieten zij gedoopt, had en heeft zijn oog gericht op het leiderschap van de partij. Hij is de enige niet. Of James Callaghan het nu wil of niet, zijn leiderschap van Labour bevindt zich in een slotfase. In maart wordt hij 68 jaar en wanneer de conservatieven hun volledige parlementaire termijn tot 1984 aan de macht blijven (en niets wijst er voorlopig op dat zulks niet het geval zal zijn), zou hij 72 zijn bij de eerst volgende verkiezingen. Tegen die tijd zou hij vijftig jaar in de Britse politiek hebben doorgebracht. Weinigen in en buiten Labour ver wachten of wensen zelfs maar dat Big Jim zijn partij ook nog in de voorspelbaar moeilijke jaren ’80 zal aanvoeren, ook al heeft hij onlangs weer eens bevestigd dat hij er niet aan denkt zijn functie neer te leg gen. Dat was voorspelbaar. Maar de regels van Labour zijn dat ieder parlementair jaar het leiderschap van de partij ter discussie wordt gesteld en de eerstvolgende gele genheid doet zich voor in no vember. Van openlijke pressie van binnen de partij op Callaghan om het lei derschap over te dragen, is tot nog toe weinig gebleken. Des te meer van verschillende theorieën over het gunstige ogenblik voor zijn op volging. Omdat de Labour-leider gekozen wordt door de Labour-par- ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling (inclusief 4% BTW) per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal IJMU strie/Bei ïng ge: Scunthc hulp va plaatse i «takings hegonnt 15.90 45,85 60.00 180,70 233.00 0.80 Een analyse van de internati onale politieke situatie maakt duidelijk dat er van het nationa le en internationale steven naar wapenbeheersing en terugdrin ging van de rol van atoomwa pens weinig terecht komt. Immers: de defensiebudgetten worden verhoogd; de besprekingen in de Amerikaanse Senaat over de goedkeuring van het SALT-2-ak- koord (Strategie Arms Limitation Talks) zijn opgeschort en de voor waarden lijken te ontbreken voor verdere onderhandelingen over de beperking van de atomaire wapen wedloop. Wat kunnen de gevolgen zijn van het niet aanvaarden van het in juni 1979 door de presidenten Carter en Brezjnjev te Wenen gesloten SALT- 2-akkoord? Om deze vraag te kun nen beantwoorden, is het goed, kort in te gaan op de inhoud en beteke nis van deze uit drie delen bestaan de overeenkomst. Het eerste deel omvat onder andere: A) een voor beide partijen geldend maximum van 2400 strategische overbren gingsmiddelen (intercontinentale raketten, raketten aan boord van onderzeeboten en lange-afstands- bommenwerpers), welk maximum per 31 december 1981 moet zijn te ruggebracht tot 2250; B) plafonds voor strategische overbrengings middelen, voorzien van meervoudi ge, afzonderlijk richtbare ladingen (maximum 1320); C) beperkingen met betrekking tot onder andere de kwalitatieve verbetering van raket systemen en het aantal mee te voe ren ladingen per overbrenginsmid- del (10 tot 14 voor raketten; 28 kruis vluchtwapens per bommenwerper). Het tweede deel (het zogenaamde protocol) verbiedt onder andere de opstelling van kruisvluchtwapens (cruise-missiles) met een bereik van meer dan 600 km te land en ter zee en van mobiele intercontinentale raketten. Dit protocol loopt 31 de cember 1981 af. In het derde deel verklaren beide partijen dat zij zullen blijven stre ven naar een verdere verlaging van de overeengekomen plafonds. Zij willen ook bij toekomstige onder handelingen de voor Europa be langrijke „Grijze Zone”-wapens (onder andere SS-20 en Pershing-2- raket) ter sprake brengen. De politieke betekenis van het ak- koor is, dat er een kader is gemaakt om toekomstige ontwikkelingen op het gebied van de strategische atoombewapening beter te kunnen beheersen. Bovendien zijn gangspunten geformuleerd verdere onderhandelingen. De militaire betekenis is, dat Amerika en Rusland op strategisch gebied een positie van gelijkwaar digheid hebben geaccepteerd. De kans dat in een eventueel conflict daadwerkelijk gebruik zal worden gemaakt van strategische atoom wapens, is daardoor verminderd. Een gevolg daarvan is dat in het militaire denken en handelen de punt bevindt: niet alleen werden de verkiezingen verloren, maar het aantal partijleden loopt terug en de partij schulden worden jaarlijks groter. pgisseur Veel van de blaam wordt door de gematigden uiteraard in de schoot iBoer is in geworpen van de Bennieten die on- e voelen, rust in de partijgelederen zouden hebben gezaaid en de partijraad eerdheid naar hun hand hebben gezet, waar- eksten, door meer en meer kiezers zich van neet af ai Labour afwenden. Het manifest be- en ook vat voorstellen voor een nieuwe sa- ketchjes menstelling van de partijraad en n de streeft naar een miljoen geregi- lerd) nie streerde partijleden in 1983 (nieuw- nderdele komers kunnen met één gulden lid- (el, dat z maatschapsentree volstaan). BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, Umuiden postbus 18, 1970 AA Umuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel adm: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES telefoon 023-31 90 53 GROENTJES gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 Pncn T „x abU le stamp en t men dat Labour zich op een kruis- vllaal pr wee bj loofdrols] egisseur lelijk ma De reg

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 4