Begin maart twee uitvoeringen in Stadsschouwburg Lustrumviering Felisenum met reünie als absolute topper vitale show van List en Shaffy PvdA’er A. Schiltmeijer kapittelt Inzameling Hoogovenspersoneel voor collega’s in Scunthorpe Paso Doble"’: De Jonge Stem speelt revue ,Als ik toch eens rijk was bitter gestemde,,dissidenten” 1 p plein 1945 clezGweek nt •S MÉ** 5 MAANDAG 18 FEB R U A R I 4 Energieke regie van Lodewijk de Boer 3 J „KRITIEK MISPLAATST EN WEINIG KAMERAADSCHAPPELIJK” IJMOND 1980 E.I.B.A. HAAKT IN OP BRITSE STAALSTAKING Werkbasis (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Na interne strub belingen binnen de PvdA-afde- ling IJmuiden-Velsen lijkt in die zelfde kring de tijd aangebroken voor bezinning en, zij het in be dekte termen, ook zelfkritiek. Een staaltje van die beschouwe lijkheid levert de socialistische fractieleider A. Schiltmeijer in het jongste afdelingsblad Infor matief. (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN. Het school meisje Ingrid, dat de buik vol heeft van huiswerk maken en dat dolgraag genoeg geld zou willen bezitten om lange reizen te maken is de hoofdpersoon uit „Als ik toch eens rijk was”, de revue die het IJmuidense jeugd koor De Jonge Stem op woens dagmiddag 5 en vrijdagavond 7 maart uitvoert in de Stads schouwburg Velsen. In werke lijkheid blijft Ingrid weliswaar gewoon wie ze was, maar in haar droom beleeft ze alle din gen die ze graag zou willen en zo komt ze onder meer in Zwitser land en Spanje terecht. r-W i Al maanden oefenen de leden van De Jonge Stem hard op „Als Ik toch eens rijk was" an „Paso Doble” liet zich vrijdagavond in oen” nogal eens struikelde op de gefor- van gezongen nd 35,00 PvdA-fractieleider A Schiltmeijer •tr Secretaresse Drny Zweedijk: de aanhouder wint"... iur iur 15.90 45,85 50,00 30,70 33,00 0.80 oor de schoot loer is in het gehele programma duidelijk lie on- e voelen. Waar „Liesbeth en Ramses Sa- ouden :ijraad eerdheid van met name de verbindende waar- eksten, daar loopt „Paso Doble” :h van neet af aan als een trein. Weliswaar beho- ist be- ten ook in dit nieuwe programma de we sa- ketchjes (het aardige openingsnummer id en de monologen van Shaffy uitgezon- Aan de eerstevolgende uitvoering van De Jonge Stem werken vijfenvijftig kinderen mee: vierenvijftig meisjes en één jongetje. Voorzitster Leny Ketting van het jeugdkoor vindt die eenzijdige samenstelling een spijtige zaak, maar men weet niet goed wat men eraan zou moeten doen om liet koor ook voor jongens aantrekkelijk te maken. Vroe ger maakten net zoveel jongens als meisjes in de leeftijdscategorie van 8 tot 16 jaar deel van het koor uit; de laatste jaren laat het sterke geslacht het bijna volledig afweten, en hoewel men vermoedt dat het sterk toegenomen sportgebeuren (voetbal!) er wel niet vreemd aan zal zijn, blijft het toch ra den naar de werkelijke oorzaken. Hoewel doorgaans bij De Jonge Stem driftig aan rollen moet worden gesleu teld om het herentekort niet al te zeer op te laten vallen, komt men er ditmaal gemakkelijker af: „Als ik toch eens rijk Vijf van de zes raadsfracties onder schreven dit beleidsprogramma. Het pro gramma dat voor het huidige college als werkbasis fungeert omschrijft hij ook in het licht van eerdere verkiezingsbeloften als „een verantwoorde keus ondanks fou ten en misgrepen die eraan kleven”. ge gymnasium aan een eigen schoollied waarvan de (Latijnse) versregels zaterdag speek in La. linkse re La- perio- loorge- j door /orde rtij (ii annee moa abour maai )or de „Duidelijk wordt daarin op het plaatse lijke verkiezingsprogram voortgebouwd. Een proces dat tijd vergt. Het resultaat kan niet per week of jaar worden geme ten”. Geduld is een schone zaak. Aan het slot van zijn schriftelijke verklaring bena drukt Schiltmeijer dat opnieuw „Samen sterk, het doel voor ogen en geduld!”. Een opsomming van lopende zaken op het bestuurlijke vlak, in dezelfde publica tie, is tegenover de afdeling als verant woording bedoeld. De Voorhavenkwestie, de Velserbroek, Verkeerscirculatieplan, een regionalisatieplannen voor het vakge bied geestelijke en lichamelijke gezond heidszorg. Slechts een greep uit het vele dat het PvdA-raadslid op zich af krijgt. Voor een meer planmatig beleid noemt Schiltmeijer directe steun vanuit de af deling onontbeerlijk. Werken in die lijn is voor hem pure noodzaak. „Door altijd weer voor brandweer te spelen voor ad- hockaken komen wij niet aan een goed beredeneerd beleid toe”. Knelpunten en individuele problemen moeten allereerst voorkomen worden, zo voegt hij daaraan toe. „Wij moeten niet curatief maar pre ventief gaan werken”. nieuw «ansen latigde >u zijn in aan atcher. lannen Britse blijft is, dan er lig- in de Fotografische impressie van het feestgedruis zaterdag binnen het schoolgebouw aan de Van Hogendorplaan. 1949 in een bestaand schoolgebouw van ge gymnasium aan een eigen schoollied weer eens uit volle borst start ging. Hij hielp het toen nog piepjon- waarvan de (Latijnse) versregels zaterdag werden. zoals Times et ver- e niet irddui- i deze 3t con- r een zonder kinderen waarvan man en vrouw een baan hebben in de staalindustrie. Via de lopende contracten vanuit Hoogovens met de Engelse staalwerkers (in de zoge noemde Scunthorpegroep) is over de noodsituatie van de laatsten meer bekend geworden. Voor daadwerkelijke - in dit geval financiële - hulp is opengesteld de girorekening 1494100 (ten gunste van H. As, Zeestraat 92, Beverwijk). Bijvermel den: „Hulp Scunthorpe”. De inzameling sluit op 4 maart. Peter Mooijen (oud-afdelingssecretaris) leverde na een bestuurswisseling vorig jaar september kritiek op de naar zijn oordeel lauwe opstelling van bestuur en fractie in de afgelopen jaren. Steen des aanstoots was voor hem met name de „hang naar het compromis” nu de fractie via twee wethouders bestuurlijke verant woordelijkheid draagt. In een brief, even eens gepubliceerd in „Informatief’, zette hij het compromis tegenover „trouw aan het partijbeginsel”. De PvdA-fractieleider kaatst dat balletje hard terug. Het college programma, eind 1978 door het nieuwe college als leidraad genomen, noemt Schiltmeijer een aanvaardbare vertaling van wat de Velsense kiezer in de vorm van een PvdA-verkiezingsprogram werd voor geschoteld „aan het begin van de rit”. VELSEN. Theaterprogramma’s waarin wordt voortgeborduurd op oude lurkie- mccessen leveren meestal niet de sterkste voorstellingen op. Een uitzondering noet worden gemaakt voor „Paso Doble” van Liesbeth List en Ramses de Ihaffy, het muzikale vervolg op het in ’77 goed ontvangen liedjesprogramma ch de (Liesbeth en Ramses Samen”, waarvoor net als toen het repertoire ook erwi& litmaal weer in hoofdzaak is ontleend aan de meest recente plaatopnamen (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Oud-leerlingen van het nu dertigjarige Gymnasium Felisenum in Velsen-Zuid zijn door de jaren heen tot ver over de landsgrenzen uitgezwermd. Iets van het oude schoolsfeertje werd zaterdag door velen van hen weer opge pikt tijdens een reünie, geanimeerd sluit stuk van de (zesde) lustrumviering die in totaal vier dagen in beslag nam. Meer dan driehonderd volwassenen maakten als reünist de stap terug naar de school banken en alles wat daarmee samen hangt is binnen de klassieke opleiding die ,,’t Felisenum” biedt. Een „lopende lunch” binnen het school gebouw aan de Van Hogendorplaan bood de eerste mogelijkheid voor confrontatie met oud-klasgenoten én ook oud-leraren. „De oorlog” is voor velen de grens naar een „grijs verleden” waaraan vastgebak ken het begrip nostalgie. Niets van dat alles zaterdag tijdens de Felisenumreünie. Dertig jaar is een overzichtelijke periode die, zo bleek, bij de meesten nog fris in het geheugen ligt. Een lustrumcommissie had met een sluitende programmering niets op z’n beloop gelaten. Oud-leerlingen en oud-docenten behandelden in de vorm van lezingen specialistische onderwerpen in de hobbysfeer of gericht op hun dage lijks werk. In de aula van de school ver zorgden de drie broers Van Eijkelenborg (oud-leerlingen) om vier uur ’s middags een barokconcert. Een daverend slotfeest was voor de avonduren bewaard. Bij de reünisten was de heer H. Brommer, eerste rector van het onderwijsinstituut dat eind Tijdens ledenvergaderingen vorig jaar is vaak heftig van leer getrokken tegen gezapigheid en verraad aan eigen soci alistische beginselen waaraan afdeling en fractie zich schuldig zouden maken. Schiltmeijer noemt mondelinge en op schrift gestelde aantijgingen van dat ka liber misplaatst en daarbij ongepast voor partijgenoten die uit het goede socialisti sche hout gesneden zijn. Zijn verklaring in „Informatief”, draagt als titel „Waar zijn we mee bezig?” Commissie onderwijs. De commissie onderwijs vergadert maandagavond om half acht. Van de vorig jaar verschenen scholennota voor lager en kleuteronder wijs in Umuiden (uitgezonderd Oud-IJ- muiden) is na aangebrachte wijzigingen de definitieve versie gereed. Na bespre king van dit rapport, waarin een serie rigoreuze saneringsmaatregelen, komt aan de orde de directeursbenoeming voor de Hugo de Groot-MAVO aan de IJmui- dens Grahamstraat. Na de „affaire-Leye- naar” (Moerbergschool) ligt ook hier de conflictstof voor het oprapen. Commissie volkshuisvesting. De com missie volkshuisvesting vergadert woens dagmiddag om half vier in het Velsense gemeentehuis. Voor verbeteringen aan de ambtswoning van burgemeester P. J. Mo lendijk (Driehuizerkerkweg 24) wordt een krediet van 14.000 voorgesteld. Een ver beteringsplan in en om het bewuste pand omvat onder meer plaatsing van een hek werk rond de tuin en isolatiewerk aan de woning zelf. Commissie volksgezondheid. De com missie volksgezondheid komt bijeen don derdagmiddag om half vier. De directeur van de Stichting Samenwerkende Kruis verenigingen is uitgenodigd ter toelich ting van het jaarverslag 1978. Ander agen dapunt: een raadsvoorstel aangaande een gemeenschappelijke regeling in het leven te roepen voor de geestelijke gezondheids zorg in de gemeenten Velsen, Beverwijk, Heemskerk, Castricum en Uitgeest. Commissie ruimtelijke ordening. De commissie ruimtelijke ordening, bijeen donderdagavond half acht, houdt zich be zig met uitsluitend routinezaken als pla nologische voorbereidingsbesluiten (ex artikel 19) en voorstellen voor gronduitgif- te in erfpacht. Commissie algemene zaken. Een open bare bijeenkomst van de commissie alge mene zaken wordt als laatste voor vrij dagmiddag drie uur aangekondigd. Hier over niets naders bij ontbreken van agen- dastukken ter redactie. Eerder gemelde commissiebijeenkomsten zijn alle open baar en derhalve toegankelijk voor het publiek. ger op leadgitaar en Dick Visser op drums) is in vergelijking tot het voorgaan de programma een grotere rol weggelegd. Het kwartet begeleidt niet alleen, maar treedt ook solo op en wordt daarnaast duidelijk bij de vormgeving van diverse nummers betrokken. Dat dit alles af en toe tot wat al te uitbundige vrolijkheid leidt bijvoorbeeld in het oogverblinden de „Amsterdam Graffiti” mag de pret niet drukken: een regisseur die het in z’n enthousiasme een enkel keertje wat èl te mooi heeft willen maken, valt veel te ver geven. Qua repertoire-keuze spelen in „Paso Doble” de jongste Shaffy-elpee „Dag en nacht” en „Meisjes van dertig”, de meest recente plaatopname van Liesbeth List een belangrijke rol. Voor de pauze zingt List in haar Tour de Chant onder meer het titelnummer, terwijl Shaffy in zijn eigen solo-optreden na de pauze onder andere „We leven nog” en „Laat me” laat horen. De vitaliteit waarmee beiden hun chan sons vertolken, ontlokte het publiek een energiek applaus, wat tot twee nostalgi sche toegiften leidde: „We zullen door gaan” van Ramses Shaffy en „Brussel” van Liesbeth List. JOKE DIEBEN-FRERICHS demo ran beide zangers. nlangs ■e blik - starnpvolle Velser Schouwburg bekij- :en en beluisteren als een sfeervol en kruis- ien de r het en de arlijks >eregi- lerd) niet direct tot de meest geslaagde lieuw- tiderdelen van het programma: feit is m lid- ral, dat ze de voortgang van de show niet 1 het minst belemmeren en af en toe zelfs en welkome verbinding tussen de ver- chillende muzikale onderdelen vormen. !rg aardig gevonden is in dit opzicht touwens ook het functionele décor met !n open kleedkamers. Voor de vaak wel wat erg gladjes musi cerende Shaffy’s (Carel Prins op piano, fe Lawalata op basgitaar. Roy Hennin- IJMUIDEN. Op initiatief van deE.LB.A. (Stichting Evangelie en Indu- strie/Bedrijfsapostolaat) wordt onder het Hoogovenspersoneel een inzame ling gehouden ten behoeve van hun stakende collega’s in het Engelse Scunthorpe. Door de nu al zeven weken durende staalstaking is financiële hulp van buitenaf voor talloze arbeidersgezinnen in de zware industrie ter plaatse urgent geworden. Voor levensonderhoud kan niet worden geput uit de stakingspot van de vakbonden op wier initiatief de staking overigens wel is begonnen. Van de betrokken gezinnen geniet slechts eenderde sociale bijstand die ech ter niet meer dan 80 gulden per week bedraagt. De overigen teren op spaarcen ten, nabetaald loon en verdiensten voort vloeiend uit veiligheidswerkzaamheden in be stilgelegde staalfabrieken waarop Scunthorpe economisch gezien volledig steunt. Gezinnen zonder kinderen en al leenstaanden moeten het zonder enige fi- sanciële ondersteuning zien te rooien. Het zwaarst zitten in die situatie echtparen „Als ik toch eens rijk was” is opge bouwd uit een achttiental bekende me- lodiëen uit onder meer de musicals Anatevka, Oliver, Mary Poppins en The Sound of Music. Waar mogelijk werd de bestaande leidjestekst vertaald door Clemmie Wolf, terwijl Edwin Wolf (mu zikaal leider van De Jonge Stem) samen met Hanny Herinx voor de verbindende teksten zorgde. De revue werd zes jaar geleden ook al eens door De Jonge Stem opgevoerd. Dat „Als ik toch eens rijk was” nu weer op het programma staat, vloeit voort uit een nijpend gebrek aan goede jeugd-operettestukken. Diny Zweedijk, de altijd bezige secretaresse van het jeugdkoor, legt uit dat het repertoire aanbod maar heel beperkt is: „Wat er aan jeugdstukken bestaat zit vol feeën en tovenaars, en van die sprookjesmusi- cals wil onze dirigent Edwin Wolf niets weten. Hij wil moderne stukken uitvoe ren. Die moeten dan ook nog avondvul lend zijn en rond de twintig liedjes om vatten, wil hij tenminste met het koor uit de voeten kunnen. Aan deze eisen vol doet maar heel weinig materiaal. We zijn elk jaar blij als we weer een stuk gevon den hebben. En ja, als je maar zo weinig keus hebt, ontkom je er niet aan zo nu en dan te dubbelen. Overigens verschilt de „Als ik toch eens rijk was” die we vol gende maande opvoeren aanzienlijk van de revue-versie van zes jaar geleden. Gast-regisseur Henk van Delden, die on ze vaste regisseuse Clemmie Wolf dit jaar vervangt heeft het stuk opnieuw bewerkt en heel wat wijzigingen doorge voerd, al zijn de aansprekende, aan ver schillende musicals ontleende wijsjes er uiteraard in gebleven”. ritaal programma, waarvoor naast de wee bijzonder goed gedisponeerde loofdrolspelers en hun perfect draaiende egeleidingsband niet in de laatste plaats egisseur Lodewijk de Boer verantwoor- ielijk mag worden geacht. i De regelende hand van Lodewijk de was” telt weinig zangsolo en voorname lijk koorwerk. Koor en solisten worden begeleid door een twintig leden tellend orkest, samengesteld uit leerlingen van de muziekscholen van Zeist en Gouda en onder leiding staand van dirigent Edwin Wolf. Aan de opvoeringen werken even als vorig jaar leerlingen mee van de Balletstudio van Netty Langewen uit Rijswijk. De uitvoering van woensdag middag 5 maart begint om 14 uur en is alleen toegangelijk voor kinderen; die van 7 maart kan worden bezocht door kinderen zowel als volwassenen, aan vang 20 uur. Inlichtingen over de kaart verkoop zijn onder meer verkrijgbaar bij het verenigingssecretariaat aan de Roerstraat 43 in IJmuiden, telefoon 02550-16090. Tijdens de uitvoering van 7 maart worden door de VARA-radio opnames gemaakt ten behoeve van het op 12 maart om 18 uur via Hilversum 2 uit te zenden programma „Vrije tijd blije tijd” van Gé Goudzwaard en Henk van Stip- riaan. Vijf jaar geleden was De Jonge Stem voor het laatst via de radio te beluisteren en het is dan ook met grote voldoening dat secretaresse Diny Zwee dijk constateert, dat „de aanhouder af en toe echt nog wel eens wint”.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5