Handboogschutters in problemen door wrakkig verenigingsgebouw 1’ ei Subsidie voor initiatiefclub regionale radio h< BRANDARIS, OMDAT-IE GOED ZWAAR IS. Bestuur gevormd van Stichting voor begeleide huisvesting Landmijnen gevonden op Elswout t rond de losplank I •-Toekomst accommodatie onduidelijk Discussiedag over rechten geestelijk gehandicapten kort ijmondnieuws I I Brokx: mogelijk minder woningwetwoningen in Noord-Holland Tl Praktisch geen gruis, mooi lang gesneden, prima smaak en prettige geur... Zouden er daarom elke week een paar zwareshag-rokers op Brandaris overstappen? 6 MA MAANDAG 1980 1 8 FEBRUARI IJMOND j MA1 g Negentig jaar ^Excellent - v WdUMJ (Van een onzer verslaggevers) De veel te kleine schietruimte van de handboogschuttersverenigmg waar s winters kou en vocht vrij spel hebben. (Van onze stadsredactie) (ADVERTENTIE) c De handboogschietvereniging maakt al tientallen jaren gebruik van een houten schuur aan de Hoofdstraat in Santpoort- Noord, die eigendom was van een nabij gelegen garagebedrijf. Nadat de uitbrei dingsplannen van dit bedrijf door de ge meente werden afgekeurd verkocht de garagehouder de grond en de schuur. Het bestuur van de vereniging heeft tot op heden geen contact gehad met de nieuwe eigenaar. Hoelang de handboogschutters nog van het verenigingsgebouw, waar voor geen huur wordt betaald, gebruik Daarnaast heeft de op één na de oudste vereniging van Velsen door de ontoerei kende accommodatie een ledenstop in moeten stellen. Vooralsnog hoopt de schietvereniging VZOS Vooruitgang Zij Ons Streven dat de trofeeënkas waarin tientallen be kers en medailles de schutterskwaliteit van de leden bewijzen, bij de viering van deze mijlpaal in een andere en betere accommodatie hangt. De vereniging heeft daarvoor reeds enkels plannen die echter niet zonder hulp van de gemeente kunnen worden verwezenlijkt. Met de afkeuring van de garageuitbrei- ding ging ook voor de handboogschietver eniging een oplossing voor de problemen de mist in. De garagehouder had de ge meente en de vereniging toegezegd dat hij bij goedkeuring van de bouwplannen zorg zou dragen voor een stenen gebouw voor de schutters aan de Hoofdstraat. Door de afwijzing verdween ook dit lichtpuntje en ziet de toekomst voor de vereniging, die volgend jaar haar negentigjarig bestaan viert er somber uit. eniging deelnemen, daarvoor biedt het clubgebouw geen mogelijkheden. Klaverjassen. In de ADO-kantine op het sportcomplex De Vlotter in Heems kerk begint vrijdagavond om acht uur een klaverjasdrive gecombineerd met verlo ting. Aanvang acht uur. Organisator is de ADO-Kontaktcommissie. Sluiting wegens ziekte. Wegens ziekte van de vaste toezichthouder blijft het mu- seumgedeelte van Huize Scheybeeck in Beverwijk komende week gesloten voor het publiek. HAARLEM. De Stichting Nationaal Orgaan Zwakzinnigenzorg (NOZ) heeft voor zaterdag 1 maart een discussiedag georganiseerd over de Verklaring van de Rechten van Geestelijk Gehandicapten. Deze Verklaring werd in 1971 door de Verenigde Naties aangenomen. De dis cussiedag wordt gehouden in het Christe lijk Lyceum aan de Zuider Emmakade 43 in Haarlem. HAARLEM. Gedeputeerde Sta ten van Noord-Holland hebben aan de Samenwerkende Initiatieven Re gionale Omroep in Noord-HoUand (SIRONN) een subsidie verleend van ten hoogste 25.000 gulden. De SI RONN zal dit geld gebruiken voor een informatiecampagne over regio nale omroep. Moz Fuga i bij scl geopei cello 1 werd gemus gespel Van Reger, tussen compc opus werd vertoli het tr weem gen ei gave; daarei geinte spel, een k< vele v tuur passai Frar rige le rige i Belangstellenden kunnen zich voor de discussiedag tot 22 februari opgeven bij het NOZ, postbus 415 in Utrecht, telefoon 030-333524. BEV baarde het ko bezocti Martir beluisi IJM( gen va en het de jeu zitter gehaal Q (Van en onzer verslaggevers) OVERVEEN. Op het land goed Elswout in Overveen heeft de Explosieven Opruimingsdienst gisteren twee landmijnen tot ont ploffing gebracht. De mijnen wa ren donderdag tevoorschijn geko men bij het uitbaggeren van sloten op Elswout. Ze dateren vermoede lijk van de Tweede Wereldoorlog. „Het viel achteraf allemaal erg mee”, zegt een functionaris van Staatsbosbe heer op Elswout. „De mijnen waren niet schadelijk. Het werk heeft er dan ook geen vertraging door ondervon den”. Volgens een woordvoerder van de Bloemendaalse politie heeft de EOD de mijnen ter plaatse laten springen, om dat transport van zulke oude explosie ven te riskant is. „Ze zijn vaak zo verweerd, dat het kleinste schokje ze tot ontploffing kan brengen. We nemen daarom liever het zekere voor het onze kere”, aldus de politiewoordvoerder. Joy- zaterda jarige 1 Jacob wegens waarm een pa Sch< de lun fabriek muidei ter was Cha zondag in het laan het p Twee centim werdei voorra Ber Bloem van hé nee m< de Du man c stuur door 1 alsnog twee a zenpac terugg Aut liste u onbek Creativiteitscursus. In het Buurtcen trum De Schuilhoek in Heemskerk wordt op 25 februari begonnen met een nieuwe creativiteitscursus die bij elkaar acht (maandag)avonden in beslag neemt. Vaste tijd hiervoor is van half negen tot half elf. Gewerkt wordt met uiteenlopende materi alen als strobloemen, glas en lood, touw en knijpers. Aanmelden direct bij het buurtcentrum (Van Bronckhorststraat 1) of telefonisch via het nummer 02510- 31811. De discussiedag vormt voor het NOZ onderdeel van een campagne om meer bekendheid aan de Verklaring van de Verenigde Naties te geven. De campagne is verder als aanloop bedoeld naar het Internationale Jaar van de Gehandicap ten in 1981. In dat jaar worden activiteiten ontplooid om de situatie van gehandicap ten en hun ouders te verbeteren. VIDO-cursus. De Federatieve Vrou wenraad afdeling Beverwijk en omstre ken begint op 5 maart met een zogenoem de Spiegelcursus bedoeld voor vrouwen tussen veertig en zestig jaar (VIDO- groep). Doel is zicht geven op psychische en lichamelijke veranderingen in de overgangsjaren en het aankweken van zelfvertrouwen en solidariteit. Aanmel den via het telefoonnummer 02510-24257. De cursus omvat zes lessen. ten in hoofdzaak door de binnenlandse handel werd opgeruimd. Opmerkelijk was het ook nu weer dat er bij de lading zo weinig andere vis bijgevangen werd. De hoeveelheid schelvis, wijting kabeljauw en gul en verdere stookebit was van een te verwaarlozen hoeveelheid, want het zijn juist deze vissoorten die de besomming een flink eind de hoogte in kunnen drukken. SMAAKTGOED RUIKT LEKKER. (Van een medewerker) NA DE AANVOER VAN VIS AAN DE MAANDAGMARKT was het met de aan voer goeddeels gedaan. Vorige week moest de Urker-vloot voor het laatst bin nen blijven liggen. Bovendien werden er in de diverse plaatsen in ons vanderland bidstonden gehouden voor gewas en ar beid, (deze landelijke bidstonden worden op de specifieke vissersplaatsen nog steeds bidstond voor voor gewas en visse rij genoemd). Hierdoor lagen de rondvis- sers en de spanvissers broederlijk ver eend stil in de haven naast de platvissche pen welke dit volgens de gemaakte af spraken moesten doen. De aanvoer aan de maandagmarkt kon in grote lijnen wel worden gezien als de opruimingsdag van de daaraan voorafge gane week gevangen vis. Immers toen kwamen de schepen meerdere malen aan de markt om hun buit aan de man te brengen. Dat dit de mensen naast wat extra voor wat betreft het olieverbruik heeft gekost, heeft dit overigens geen windeieren gebracht. De schepen die aan dit heen en weer varen niet wensten deel te nemen, waren aan de maandagmarkt met extra grote vangsten present. De kwa liteit van de vis was wel minder geworden, maar toch hebben de schepen bijzonder leuke reizen kunnen maken. Aan de dins- dagmarkt waren slechts een enkele span vissers present wat voor de handel wel een tegenvaller was omdat men graag een herhaling van de vorige week had willen maken. Aan de woensdagmarkt was het al niet veel beter gesteld. Alleen de Wierin- gers en de Volendammers waren present en de Urkers lieten het wel afweten. De spanners werden zijdeling aangevallen, wat de schrale aanvoer betrof, door de kotters KW 185 en IJM 154. Eerstgenoem de sleepte laatsgenoemde binnen, omdat tjjdens het vissen de IJM 154 het net in de schroef verward kreeg en hulpeloos naar sleephulp om moest gaan zien. Ouders van geestelijk gehandicapten, mensen die in de zwakzinnigenzorg wer ken en andere belangstellenden zijn wel kom op de discussiebijeenkomst. Van tien tot drie uur wordt er over gesproken in hoeverre de situatie in Nederland klopt met de Verklaring van de Rechten van Geestelijk Gehandicapten. gevormd. De stichting krijgt tot taak huisvestingsmogelijkheden te creëren voor mensen die om sociale of persoonlij ke redenen behoefte aan begeleiding hebben. kan maken is daardoor niet bekend. Een verontrustende situatie voor de vijftig le den die niet beschikken over een vervang- dende accommodatie. Reeds jarenlang ij vert de verenigng voor een ander onder komen doch dit leverde van gemeentezij- de slechts mondelinge toezeggingen op die nog niet tot een daadwerkelijke oplossing aanleiding gaven. Hierdoor is de vereni ging genoodzaakt om zolang hun aanwe zigheid op het terrein wordt toegestaan gebruik te maken van de wrakkige houten schuur waar geen sanitair, verwarming en water voor handen is. SANTPOORT. De handboogschiet vereniging VZOS kampt met een ernstig accommodatieprobleem. Het bestuur tast momenteel geheel in het duister over de toekomst van de in zeer slechte staat verkerende schietruimte daar onlangs grond en opstallen werden verkocht. Die campagne moet uitwijzen of er in Noord-Holland belangstelling bestaat voor een tweede streekzender, naast Stad Radio Amsterdam. De komende weken zullen in acht steden informatiedagen worden gehouden. Eind maart zal de SI RONN ook Haarlem en Beverwijk aandoen. GS willen de uitkomsten van de infor matiedagen betrekken bij de bespreking van het onderwerp regionale omroep in provinciale staten. Met het oog daarop hebben GS ook de Noordhollandse ge meente- en gewestbesturen gevraagd hoe zij tegenover streekradio staan. Daarbij gaat het om de vragen of er behoefte bestaat aan regionale radio, hoe groot het verzorgingsgebied van zo’n omroep zou moeten zijn en door wie de omroep be taald zou moeten worden. Op twee belangrijke punten zijn Gede puteerde Staten het vooralsnog niet eens met de plannen van minister Gardeniers (CRM). GS vinden dat er in de provincie plaats is voor tenminste twee zenders (de minister wil er één) en dat de kosten uit de algemene omroepmiddelen moeten wor den bestreden (de minister wil dat provin cies en gemeente voor een belangrijk deel meebetalen) Op 19 mei zullen provinciale staten een debat houden over regionale omroep. De grootste koolsoorten zijn in hoofd zaak gekocht door de exporteurs naar Duitsland. De middelsoorten zijn naast de export ook goed opgekocht door de bin nenlandse handel, terwijl de kleinste soor- w ss De eerste daad van het nieuwe bestuur is geld aanvragen bij de gemeente Haar lem om een pand te verkrijgen. Het be drag hiervoor is nog niet bekend. De aan vraag wordt ingediend in het kader van de prioriteitenprocedure voor 1981. In deze procedure zetten de diverse raadscom missies hun wensen voor volgend jaar in volgorde van belangrijkheid op een rijtje. Later worden al deze verlanglijstjes in één grote lijst in elkaar geschoven. Tijdens de bijeenkomst, waar de wel zijnsinstellingen spraken over begeleide huisvesting, is ook de mogelijkheid aan de orde geweest om samen te wérken met instellingen die op dit gebied activiteiten ontplooien. Gedacht is aan mogeljjke sa menwerking met de Haarlemse Stichting tot Tijdelijke Huisvesting van Dakloze Gezinnen en Alleenstaanden. In het voorlopige bestuur van de Stich ting voor Begeleide Huisvesting zitten Onk Maas van de federatie van instellin gen voor alleenstaande ouders, Corry An- nee van het psychiatrisch ziekenhuis Vo gelenzang, Hans Bosma van het Consulta tiebureau voor Alcohol en Drugs, Wim Leenman van het Rosenstock Huessy Huis en de heer De Groot van de Vrijwilli- gersgroep van het Huis van Bewaring. Er komen voorts nog vertegenwoordigers van de Algemene Reclasseringsvereni- ging en het Centrum voor Hulpverlening aan Jongeren in het bestuur. Aan de donderdagmarkt had menigeen de kotters vanuit de Zuid-Hollandse-eilan- den wel weer verwacht, maar niets was minder waar.Wel verscheen er een Deens vaartuig met wat platvis, deze vis heeft zijn weg naar de handel wel gevonden na de matige aanvoer waar men in voorgaan de dagen mee aan het stoeien was. Het werd pas vrijdag voordat er weer van een beetje aanvoer sprake was. Aan de vrij dagmarkt kwamen wel een drietal Goede- reders en een drietal kotters uit Texel met wat platvis. Bovendien was de KW 170 „Annie Hillina” present met een prachtige lading grote koolvis. Zo’n prachtige la ding grote koolvis is er in lange tijd niet geweest. De handel wist hier wel raad mee. Overigens is de koolvis maar net op tijd gekomen voor de vrijdagmarkt. Wat was n.l. het geval? Reeds woensdag was er in de hallen al bekend gemaakt dat dit schip met een flinke lading koolvis pre sent zou zijn. Donderdagmorgen werd al bekend gemaakt dat het schip een stuk van een net of éen of ander stuk tros in de schroef had gekregen en dat er met slechts zes mijlen voortgang gevaren kon worden.De planning om donderdagavond reeds omstreeks acht uur met de lossing te beginnen werd hierdoor wel op de tocht gezet. Na stevig radio-contact met de rede rij kon de lossing, nadat het schip om streeks half twee vrijdagmorgen was bin nengelopen, omstreeks vier uur beginnen. De meeste vislossers hadden toen al een schip gelost omdat men niet kon wachten tot het allerlaatste moment van beginnen met het lossen van de reeds aanwezige kotters. De lossing van de KW 170 duurde echter wel tot rond het middaguur, maar toen kom men de besomming bijeentellen én kwam men tot een totaal van ruim 110.000 wat in ieder geval een resultaat is waar men nu niet direct van omver zal vallen, maar toch wel de moeite waard was. Ook de handel toonde zich van zijn goede kant want het moest toch van de handel komen om tot een dergelijke be somming te komen. In de aanvoer van makreel is een kleine teruggang waar te nemen, de reizen van de diverse schepen die naar de makreel jagen in de wateren rond Ierland en Enge land hebben een langere tijdsduur nodig dan we de laatste maanden konden waar nemen. Vorige week is er weer meer ruimte gekomen in de haringhaven doordat de schepen VL 1 en VL 90 naar hun nieuwe thuishaven in Zuid-Afrika zijn vertrok ken. De schepen blijven bij elkaar en staan onder commando van schipper Cor Bal. Hiertoe voert hij zelf het commando op de VL 1 en blijft in radio-contact met de VL 90 waarover het commando voert een Afrikaanse schipper, wie overigens in de Europese wateren nimmer gevaren heeft. Via Las Palmas en Walvis-baai gaat de tocht eerst naar Houtbaai en wordt de Kaap eerst nog gerond, omdat Houtbaai aan de Indische oceaan kant ligt. Hoewel het hoofdkantoor van de nieuwe eige naars in Kaapstad is gevestigd, zullen de schepen meer in de Houtbaai waar te nemen zijn omdat daar de visverwerken- de industrie, alsmede de verzendingen van daaruit plaats vinden. (Van onze stadsredactie) HAARLEM Zo’n twintig welzijnsin stellingen uit Haarlem en omgeving heb ben besloten om een Stichting voor Bege leide Huisvesting in het leven te roepen. Er is inmiddels een voorlopig bestuur DEN HAAG. Staatssecretaris Brokx wil niet de garantie geven dat woningwet woningen, waarvoor verleden jaar al ver gunningen zijn aangevraagd, in 1980, het jaar van de eventuele goedkeuring, niet van het bouwprogramma zullen worden afgetrokken. Voor Noord-Holland bete kent het standpunt van de bewindsman in elk geval honderden van deze huizen min der dan was voorzien. De staatssecretaris geeft zijn visie naar aanleiding van vragen van de socialistische Tweede-Kamerleden Duinker en Kombrink. Deze werden begin december gealar meerd door cijfers over het achterblijven van goedkeuring voor de woningbouw in Noord-Holland. Brokx bevestigt dat half november pas 3000 vergunningen waren afgegeven op een totaal van 7200. Hij wijst er wel op dat van dat gegeven eigenlijk 1600 woningen niet moeten worden mee geteld. Driekwart ervan wordt gebouwd krachtens een speciale regeling met Am sterdam, het restant heeft betrekking op premie-A-woningen. In die laatste catego rie zit voor Noord-Holland winst. Daar zijn weer honderden vergunningen meer afgegeven dan van tevoren was aange nomen. De staatssecretaris van volkshuisves ting zegt ook dat in 1979 vermoedelijk veel meer vergunningen zijn aangevraagd dan de geplande 29.500 huizen in de woning- wetsector. Het westen krijgt voorrang in de verdeling, maar Brokx wil aangevraag de maar nog niet verleende goedkeurin gen niet optellen bij het contingent dat Noord-Holland voor 1980 zal tegenvallen. F.. U Deze ontoereikende accommodatie werkt volgens de voorzitster van de ver eniging, mevrouw L. Schweitzer, ernsti belemmerend voor het verenigingsleven. Met name de winterperiode levert onover komelijke problemen op door kou en lek kage. Bovendien kunnen districtswed- strijden slechts buitenhuis gespeeld wor den doordat gastspelers niet behoorlijk ontvangen kunnen worden en de schiet baan niet aan de eisen van de bond vol doet. Daarnaast kunnen invalide spelers, die aan een rolstoel gekluisterd zijn, niet aan de activiteiten van deze schuttersver- P ,..v

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 6