VARA-matinee Relatie met affaire-Filbinger ontkend ok Stravinski’s vermoeiende schrijfstijl Concertdebuut rockzangeres zonder nuances Kunstschilder Sutherland overleden Wandwerk-activiteiten bij VAN Piet Franzen: ditmaal geen sterke invallen Stilstand bij Woody Shaw niet pijnlijk Weinig schokkende kost bij Gaudeamus Kwartet 1 8 1980 MAANDAG 18 FEBRUARI Avant-gardespecialisten in ouderwets programma MN 9 KUNST n- t, 4 en LI f- Blazerssectie van het Woody Shaw Quintet met Carter Jefferson (links) en Woody Shaw. Pat Benatar spiegelt Amerikaanse leegheid Pat Benatar: geen charisma. JOHN OOMKES GRAHAM SUTHERLAND. Amsterdam, 16 februari 1980. JOOST NIEMÖLLER JAN ZUMBRINK Gemengde reacties op Hochhuths Der Jurist (Foto Lex van Rossen) Concert: Pat Benatar in Paradiso. Begeleiding: viermansband (twee gitaristen, bassist en drummer). weater katoen Ie hals, in: o.m. en wit Ment Het wordt een monotone dreun van gi taar, gitaar en nog eens gitaar. De num- (Van onze kunstredactie) HAARLEM/BONN. Op het nieuwste stuk van de omstreden Westduitse toneel schrijver Rolf Hochhuth, Der Jurist, dat donderdagavond in drie verschillende ensceneringen in Hamburg, Heidelberg en Göttingen in première ging, is in de Duitse kranten zeer verschillend gerea geerd. Hochhuth’s stuk werd te moralis tisch genoemd, kreeg enkele malen een slechte beoordeling en wordt eigenlijk tlleen onomwonden door de Spiegel ge prezen. ROLF HOCHHUTH. ter en haar aanstaande echtgenoot, een jonge arts, aan wiens democratische ge zindheid getwijfeld wordt omdat hij in 1968 deel heeft genomen aan een demon stratie tegen het Springer-concern. De arts wordt inderdaad slachtoffer Iets daarvan klinkt nu nog door in Fran- zen’s ingreep om een uitgesneden stukje textiel ingelijst op te hangen naast de plek van uitsnijding. De overige objekten to nen het vervolg van zijn werkwijze, waar aan zijn fascinatie ten grondslag ligt dat gekozen en gemarkeerde plekjes onder ling verwisselbaar zijn. Bijvoorbeeld: een vloertegel in de gale rie wordt met rode verf aangekruist, dan meegenomen naar een plek ergens in een rietkraag aan de Ringvaart bij Vijfhuizen. Daar kiest hij een plekje met dezelfde oppervlak als de tegel, hij snoeit het riet, legt de tegel ervoor in de plaats. Terug in de gelerie zet hij de rietbundel op de plaats van de tegel vast in schuimplastic. mers zijn alleen nog maar van elkaar te onderscheiden doordat je ze van de plaat kent. Over zoiets als een charisma be schikt Pat Banatar in het geheel niet. Je kijkt de zaal in en ziet al die welwillende, maar volkomen onaangedane gezichten. Gebeurt er nog wat, denk je dan. Maar er gebeurt niets. Tenslotte zij hier vermeld dat bijna al Franzen evenwel moet het hebben van goede ideeën, die eigenlijk nog beter in overeenstemming gebracht moeten wor den met de uitvoering; dat namelijk zeg gen me de andere werken, die aardig handwerk zijn, maar geen sterke invallen. De uitwerkingen hebben als het ware een pover materiaal-karakter en zo bezien is hij hier in Haarlem op zijn eentje bezig op zijn manier die „arte póvera”-sfeer te her ontdekken. Dat is zijn goed recht, maar hij moet het de toeschouwer niet kwalijk nemen, dat het karakter van 10 jaar gele- Dit proces van handelen hangt in pola- roids gedokumenteerd naast het werk zelf: duidelijker kan het niet. Afgezien daarvan betrof het inderdaad minder schokkende en voor velen waar schijnlijk ook heel wat smakelijker muzi kale kost dan er doorgaans gepresenteerd wordt door dit ensemble, dat juist zijn belangrijkste functionaliteit ontleent aan het levend houden van de creatieve toon- kunstbeoefening. Nu bewezen de Gaudeamus-strijkers dat zij, ondanks hun primaire gerichtheid op avant-garde, in hun praktijk evenveel aandacht kunnen schenken aan een al weer klassiek geworden kwartet van De bussy. Dit meesterwerk kent men in uit voeringen door alle bekende strijkkwar- tet-formaties en het Gaudeamus Kwartet hoeft er uiteraard geen lans meer voor te breken. Een opmerkelijke visie sprak dan ook niet uit het overigens gezonde en soms meer, soms minder gevoelige kwartetspel. Waar de muzikale evangeliseerinstel- LONDEN (Reuter). De Britse beel dende kunstenaar Graham Sutherland is zondag op 76-jarige leeftijd in Londen overleden. Sutherland was de maker van een omstreden portret van Sir Winston Churchill dat zijn weduwe, baronesse Clementine Spencer-Churchill liet ver nietigen. Piet Franzen: wandwerken, zater dag en zondag jl. Yolanda Prinsen en haar torsen: verlengd t.m. dinsdag en woensdag. Expositie Fred Benjamins (t.m. woensdag) gaat niet door wegens ziekte. Verdere programma VAN: van 21 t.m. 29 februari optreden van Floor van Keulen dagelijks van 15-18 uur. Op zaterdag 23 febr. om 21 uur Van Keulen zelf in actie. Op ma. 25 februa ri gesloten. Woody Shaw is evenwel een blazer en arrangeur die omwille van de fraaie klankkleur en onderlinge afweging en ti ming in zijn kwintet met recht gas terug neemt als het om vernieuwingen gaat. Waarom zou je hard lopen als de sur place al zo mooi is? Ik kan me wel vinden in de stijl die Shaw zich heeft aangemeten. In een mix van neo-bop, balladwerk en in vloeden uit het latijnse veld weet hij zijn groep te dwingen tot met name in harmo nieën en volumebeheersing afgemeten werk. De vergelijking met kamermuziek dringt zich daarbij telkens op. In een nachtconcert, dat bij gebrek aan Zo ook het op muziek van Gesualdo gebaseerde Monumentum pro Gesualdo di Venosa, dat in een zowel technisch als interpretatief wat onzekere uitvoering door het Radio Kamerorkest onder Ernest Bours leiding aan het begin van het pro gramma werd gebracht. Oorspronkelijk zou het Nederlands Ka merkoor de door Stravinski voltooide en bewerkte Tres sacrae Canciones voor koor a capella, hieraan voorafgaand heb ben laten klinken. Hoogst jammer dat dit onderdeel werd afgelast, omdat er nu veel minder logisch verband in het gebodene stak. Die voor de gemiddelde toehoorder zo vermoeiende schrijfstijl van de Stravinski uit de jaren vijftig, kwam hier wel in optima forma aan bod in de Cantate voor sopraan, tenor, vrouwenkoor en een klein instrumentaal ensemble. Dorothy Dorow en Lode Devos maakten zich hierin als solist bijzonder verdienstelijk, maar kon den ondanks alle pogingen tot expressivi teit toch niet verhelen dat er „een zoeken de maar niet vindende”-tendens in dit componeren zit. Het enige dat overtuigt zijn de koorgedeelten, die hier ook op de best mogelijke manier in fijn esthetiseren de klanken werden omgezet. Tussen het hier ietwat gezapig klinken de Dumbarton Oaks en de speelse en beknopte Suites 1 en 2 als pittige uitsmij ter waarin dan respectievelijk de neo klassieke en de nog vroegere Stravinski aan bod kwamen stond een program- madeel dat er niet alleen uitsprong door zijn grote schoonheid, maar ook vanwege zijn natuurlijke directheid van muzikale uitdrukking. Trois poésies de la lyrique Japonaise, uit 1912, waarin de componist zich als een subtiel impressionist doet kennen, kregen in handen van de sopraan Dorothy Dorow en het door Bour met vaste hand geleide orkest namelijk een atmosfeer waarin alle afstandelijkheid die de meeste overige werken kenmerkte geëlimineerd was. JOHAN VAN KEMPEN Concert: Woody Shaw Quintet in Haarlems Concertgebouw. Bezetting: Woody Shaw (trompet, flügelhorn). Carter Jefferson (tenor- en so- praansax), Larry Willis (piano), Vic tor Lewis (slagwerk) en Stafford Ja mes (bas). Haarlem, 16/17 februari 1980. HAARLEM Het Gaudeamus Kwartet behoeft geen introduktie meer. Meestal hoort men deze vier Nederlandse strijkers in hedendaagse muziekprogramma’s Dit weekeinde echter was het Debussy, Ives en Van Bree (met Gershwin als toegift) waarin het Haarlemse publiek van hun goed op elkaar afgestemde samenspel mocht genieten.Misschien omdat deze keuze van niet-modern werk volgens de sponsor van deze concerten - een groot kledingbedrijf - toch voordeliger is. HAARLEM. De werklust is groot, de ideeën zijn talrijk, het plezier is er niet minder om, maar komt er ook sculptuur uit de handen van Piet Franzen, die het afgelopen weekeinde bezig was in galerie VAN. De informatie, door VAN ver strekt, gaf een veelbelovende schets als voorontwerp voor een ter plekke uit te voeren objekt Opnieuw had Franzen een idee voor een soort spanningsobjekt met de nodige aanhang; een construktie die in nauwe relatie met de wand van de galerie uitgevoerd zou moeten worden. Opnieuw, omdat hij in zijn eerste optre den in VAN het jute van de wanden letterlijk opensneed, omvouwde en weer vastplakte volgens verschillende uitsne den. Zo ontstonden eenvoudige reliëfs, die uit de wand zelf voortkwamen en er niet als materiaal tegenaan hingen. Je zou het allemaal van te voren kunnen bedenken. De meest in het oog vallende „hot acts” in de Verenigde Staten zijn momenteel Blondie en The Knack. Twee groepen die het Engelse new wave-con cept naar Amerikaanse maatstaven glad gestreken hebben, die simpele, frisse mu ziek maken waarop uitstekend te dansen valt. Een andere overeenkomst is, dat de platen van die groepen geproduceerd zijn door Mike Chapman. Wat ligt dus meer voor de hand dan een plaat te maken waarop simpele, frisse muziek staat, waarop je uitstekend kunt dansen en die plaat te laten produceren door Mike Chapman? Pat Benatar was in dit geval de „gelukkige”. Maar voor het zelfde geld was gekozen voor elke ander jonge Amerikaanse die er goed uitzag en een beetje redelijk kon zingen. Vooral tijdens zo’n optreden wordt dui delijk dat Pat Benatar behalve een mooi lichaam, een acceptabel stemgeluid en een net voldoende acteertalent eigenlijk niets te bieden heeft. Op haar eerste plaat, In The Heat Of The Night, wordt het een en ander door goede producing nog aardig ondervan- gen; er wordt een enigszins kitscherig, popperig sfeertje gecreëerd, er is leuk gebruik gemaakt van ritmische overgan- gen en er wordt gewerkt met verschillen de klankkleuren door afwisselend en af wijkend gebruik van instrumenten. Maar bij het concert verdwijnen al die nuances. den herkend wordt. Ook het gebruik van donkerbruine schapewol in zijn laatste wandwerkstuk werkt dit effect in de hand. Het moet niet zo zijn dat de neven effecten van kunstwerken bepalend wor den voor de verdere loop van de gebeurte nissen. Op ons kan toch alleen maar de kracht van een innerlijk goed idee de meeste aantrekkingskracht uitoefenen. Franzen zit wat dit betreft op een grens en is er nog niet overheen. In keuze van materiaal en uitvoering van het ontwerp dient er nog een sterke factor bij te ko men, die deze eenvoudige boerenzoon tot kunstenaar maakt. HAARLEM. Al sinds een jaar of drie valt weinig beweging te bespeuren bij het Woody Shaw Quintet. De jazz van het kwintet van deze geoliede Ameri kaanse trompettist roept onmiskenbaar de schoonheid op van een fraaie grote vijver, waaraan je moeiteloos enkele uren zoet kunt brengen met je hengeltje, mijmerend over van alles en nog wat. Een beeld van stilstaand water, weliswaar met mogelijk diepe gronden, past niet zo best bij geïmproviseerde muziek; een gen re waarin de ontwikkeling eigenlijk ui teraard der zaak voorop zou moeten staan. AMSTERDAM. Het was beslist niet de meest toegankelijke Stravinski die deze zaterdag, als besluit van de naar deze componist genoemde matineeserie, aan het publiek getoond werd. Want in de na-oorlogse periode dat deze klassiek ge worden moderne meester zich richtte op zijn renaissance-voorganger Gesualdo, zijn de creatieve uitkomsten nogal eens maakwerkachtig. AMSTERDAM. Soms zijn popcon certen net invuloefeningen. De Californi- sche vocaliste Pat Benatar heeft in Ne derland nog een weinig bekende naam. maar in Amerika, waar haar debuutel- pee momenteel de dertigste plaats in de hitparade bezet, is zij alvast uitgeroepen tot het nieuwe sexsynibool in de rock. Zij gaf zaterdagavond in een redelijk gevuld Paradiso haar eerste Nederlandse con cert en maakte meteen duidelijk hoe dat „invullen nieuwe stijl” vandaag de dag toegaat. Der Jurist wordt in sommige persreac ties als „te moralistisch” beoordeeld. Op vallend is dat een flink aantal theaterdi- recties het stuk heeft geweigerd; onder meer door de Berlijnse Volksbühne en het Hamburgse Schauspielhaus, waardoor het in deze plaats in een minder vooraan staand theater opgevoerd werd. Ook Claus Peymann, de theaterproducent die onder druk van Filbinger in Stuttgart het veld moet ruimen en thans in Bochum zetelt, heeft der Jurist niet willen opvoe ren. Hochhuth meent dat deze reacties ingegeven worden door angst omwille van de eigen posities; zijn critici schrijven het toe aan de tegenvallende kwaliteit. In het algemeen zijn de reacties minder opzienbarend dan toen Hochhuth zijn productie Der Stellvertreter (over de twij felachtige houding van paus Pius XII te genover de Nazi’s) uitgebracht. Formeel heeft alleen de CDU Baden Württemberg geprotesteerd tegen Der Jurist, maar dan nog zo schijnt het omdat één van de premières op eigen bodem, Heidelberg, plaatshad. Sutherland, beschouwd als een van de grootste Britse kunstenaars van deze eeuw, overleed in het Royal Free-zieken- huis in het sjieke Hampstead. Zijn Churchill-portret was besteld door het parlement en was de oorlogsleider in november 1954 op zijn 80-ste verjaardag aangeboden. Churchill moet toen gezegd hebben dat hij was afgebeeld als zat hij in het kleinste kamertje van zijn huis en Lady Churchill beloofde de familie dat het „nooit in de huiskamer zal hangen”. Nadat barones Spencer-Churchill was overleden werd bekend dat zij persoonlijk de vernietiging van het portret had bevolen. De kunstenaar zei er later over dat hij geen wrok koesterde, maar het wel een daad van vandalisme vond. Schilderijen van Sutherland berusten in tal van internationale musea, waaronder het Victoria and Albert in Londen en de musea van moderne kunst in Parijs en New York. Het hoogtepunt van Suther lands carrière kwam met zijn grote wand tapijt Christus Koning voor de herbouw de kathedraal van Coventry. Over de productie was al voor de opvoe ring opwinding ontstaan, doordat de CDU-politicus Hans Filbinger verzocht had de produktie uit te laten stellen. Hoch huth’s werk vertoont een duidelijke analo gie met de carrière van deze, onder druk van de publieke opinie teruggetreden mi nister-president van de deelstaat Baden- Württemberg. Filbingeren moest in 1978 zjn ambt afstaan nadat uitgekomen was dat hij tijdens de oorlog doodvonnissen had getekend als marinerechter. Hochhuth ontkent zelf dat hij Der Jurist gebaseerd heeft op de affaire-Filbinger. Het stuk zou in schets al in 1972 ontstaan zijn. De handeling verhaalt over een mi nister, die in aanmerking wil komen voor het minister-presidentschap van een van de Duitse deelstaten. Zijn politieke credo wordt in twijfel getrokken door zijn doch- van het Radikalenerlass; een Berufsver- bot wordt hem opgelegd. Bij toeval ont dekt hij dat zijn aanstaande schoonvader in Nazitijd rechter is geweest en zonder vorm van proces doodvonnissen heeft on dertekend. Een felle discussie over politie ke moraal is het resultaat. overdonderende belangstelling verplaatst werd naar de Tuinzaal, overheerst gedu rende een groot deel van het concert (waarvan ik een deel van de eerste set helaas door omstandigheden niet kon meemaken) laidback samenspel. Soli wor den haast als verplichte nummers ingezet, totdat het kwintet in Why van Victor Le wis op een wankel gegeven a la Chuck Mangione werkelijk loos gaat. Traag ge blazen improvisaties van Jefferson op so praan en Woody (die een voorliefde voor pentatonische indeling en afwisseling van tonaliteit en atonaliteit demonstreert) worden door de op subtiele wijze span ning toevoegende Lewis ondergesneeuwd. De climaxen in dit stuk verjagen daar door de zekere matheid. Als de schoonheid van Shaw’s kwintet wordt aangevuld met temperament, dan wordt er gegrepen naar een boven-mid- delmatig niveau. Op valt daarbij dat de vervanging van Onaje Allan Gumbs door de veel funkier spelende Willis achter het klavier weinig effect heeft gehad voor het geheel; ook al is uiterlijk het accent iets meer naar de blazerslijn verschoven. Met veel vaart weet dat duo het concert ten slotte in de finale met There is no greater Love en Spring (van Willis) in zijn voor deel te beslissen. Recital door het Gaudeamus Kwar tet, bestaande uit Jan Wittenberg, le viool, Paul Hendriks, 2e viool, Hans Neuburger, altviool, Max Werner, cel lo. Programma: Van Bree, Ives, Debus sy. Tuinzaal Concertgebouw Haar lem, 16 februari 1980. het uitgevoerde werk afkomstig was van haar elpee. Gespeeld werd bijvoorbeeld: Heartbreaker, I Need A Lover, No You Don’t en het ook op single uitgebrachte We Live For Love. De duur van het con cert was vrij kort: zo’n drie kwartier. Maar voor mij was het lang genoeg. Vara-matinee, vijfde en laatste con cert Stravinski-serie. Uitvoerenden: het Radio Kamerorkest en het Neder lands Kamerkoor. Dirigent: Ernest Bour. Solisten: Dorothy Dorow, so praan, Lode Devos, tenor. Grote Zaal Concertgebouw Amsterdam, 16 febru ari 1980. ling wel te pas kwam, was deze ook des te duidelijker voelbaar. Met hoeveel allure werd er namelijk niet getuigd van de vermogens van de Nederlander Johannes van Bree, die in zijn knappe hantering van de vierstemmigheid nog heel wat te vertel len heeft ook. Het tweede strijkkwartet van deze 19de-eeuwse componist die vrijwel alleen nog op het podium verte genwoordigd wordt door zijn, door kamerorkesten gespeelde, Allegro voor vier strijkkwartetten kent een voorna me opzet in een nogal rijk doorwerkt openingsdeel en gaat via een luchtig scherzo over in een prachtig bezonken adagio, om tenslotte in een heel lichte en beweeglijke finale uit te monden. Alle wisselende stemmingen werden met veel gevoel voor proportie tegen el kaar uitgespeeld en Van Bree’s muziek profiteerde van de onafhankelijke expres- siviteitszin waarmee onbekend werk door het Gaudeamus Kwartet in de interpreta tie wordt benaderd. In die van artistiek verantwoordelijk heidsgevoel getuigende speelwijze kon, desondanks en helaas, heel wat minder succes geboekt worden met de vertolking van het Eerste strijkkwartet van Charles Ives. De excentrieke representant van het Amerikaanse componeren toont zich hier in geen vernieuwer, maar laat zich kennen als een academicus van het sufste soort. Een beslist niet parodistisch maar duide lijk bloedserieus bedoelde polyfone opzet met een uiteindelijke verzanding in psal- modische melodievoering waar deze za- kenman-componist maar geen genoeg van kon krijgen. Opvallend overigens dat het keurig uit gevoerde programmaboekje naast wat ge gevens over de spelers en de componisten, nauwelijks of geen informatie verschafte over de ten gehore gebrachte werken zelf. JOHAN VAN KEMPEN Het was een voortzetting van zijn spiele rei met papier, waarvan zijn eigenhandig gemaakte SEMA-cahier, nr. 3-4 van juli 1979 een voorbeeld gaf. Het was op zich eenvoudig genoeg om dit spel met pot loodlijnen, uitsnijdingen van stroken rechtstreeks toe te passen op de expositie- wand en het spontane karakter van de opzet van galerie VAN gaf er alle aanlei ding toe

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 9