Wet op nachtarbeid voor it vrouwen moet blijven komt u even kijken? Afgemeerde schepen blijven doelwit van havendieven igt Voordracht B en W laat van inspraakgedachte weinig heel Opvoeders in „Vaardigheden voor ouders” onder de loep van praag ...van Praag heeft al veel Modenieuws in huis... er nt .3 Kraandrijfsters en studiegroep trekken een lijn fl id POLITIE EN EIGENAARS VOOR HOPELOZE OPGAAF... l JACKS OVERHEMDEN KOSTUUMS STRETCHPANTALONS IJmuidenaren, is 't niet eens tijd voor een nieuwe eethoek? Vanaf 545.- 5 4 1980 DINSDAG 19 FEBRUARI BENOEMINGSKWESTIE HUGO DE GROOT-MAVO Omgang met kinderen in M.O.B.-cursus centraal Afbakening Relatie Woon mee met L ietijd Handvat Tegengas gul WONINGINRICHTING B w B mi I Planetenweg 38-42 IWr Umuiden. Tel. 15991. IJMOND ■I MARKTPLEIN IJMUIDEN NOORD HOLLANDS PHILHARMONISCH ORKEST moet in de (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Schepen, afge meerd aan de havenkant van het Staatsvissershavenbedrijf (SVHB) in IJmuiden, blijken een voortdurende aantrekkings kracht uit te oefenen op leden van het dievengilde. In de nacht van zondag op maandag verschafte ongewenst bezoek zich toegang tot de salon van het motorschip Simon de Danser; een voormalige logger die momenteel wordt ge bruikt voor de sportvisserij op zee. Zeekaarten, een klok, een ba rometer, een radio-recorder, een paar schemerlampen en nog wat kleiner scheepstoebehoren wer den gestolen. Van de daders geen spoor. sss IJmuidenaren, hou meer van je thuis wij adviseren u graag (ADVERTENTIE) •ijheid De kraandrijfsters tijdens een bijeenkomst in het centrum •atieve (ADVERTENTIES) 20.15 uur nd 55,00 AM1X/CX co Concertgebouw Haarlem vrijdag 22 februari 1980 DERDE CONCERT SERIE C lur ur telijke presi- ot op- chten. t deze omdat van steunden een voordracht van B en W waarop als nummer één voorkomt de in Heiloo woonachtige heer H. ter Buurkes de vries. Als tweede kanshebber staat hier genoteerd de Santpoortder F. M. Brünott, momenteel waarnemend direc teur van de betrokken MAVO-school. Zonder duidelijkheid op dat punt noemde hij conflicten als onlangs rond de benoe ming van de heer B. Leyenaar (Moerberg- school) onvermijdelijk. Wethouder H. J. Scheeper stelde in het vooruitzicht een afgerond voorstel waarin een duidelijke afbakening van ieders rol binnen benoe mingsprocedures bij het onderwijs. Voor een benoemingscommissie, met van meet af aan inbreng van ouders en docenten, zag hij in dat lader goede mogelijkheden. commissie gesignaleerde vertraging bij deze benoeming. Het commissielid J. H. Porck (PvdA) gaf heel nauwkeurig aan waar de schoen ook in deze benoemingskwestie wringt. In hoeverre kan de visie van de insprekers in de beleidsbepaling de doorslag geven? Het WD-raadslid mevrouw F. M. de Vries zag het laatste als remedie voor de kortsluiting tussen gemeentebestuur en insprekers die zij ook in het onderhavige geval signaleerde. „In belang van het onderwijs” (nieuwe vertraging) wees CDA’er Van Veelen een tweede sollicitatieprocedure mert beslist heid van de hand. De voor de raad aanwe zige tweede keuzemogelijkheid bracht D. Kuijper (Progressief Velsen) onder enig voorbehoud over de streep. Scheepers verklaring aan het slot kon tegenover het publiek als geruststelling gelden. „Als Ter Buurkes de Vries zich mocht terugtrekken is nummer twee auto matisch onze man”. Met dat automatisme had Van Veelen (CDA), gezien het eindre sultaat van de „affaire-Leyenaar”, grote moeite. „Zondag zijn we nog met een gezelschap van een man of vijfentwintig naar buiten geweest. Toen ik maandagochtend aan boord kwam ontdekte ik de diefstal. Ze zijn binnengekomen door een ruit in te drukken. Het is niet de eerste keer dat ik voor een dergelijke onaangename verras sing kom te staan. Veertien dagen gelegen hebben ze een stuurwiel uit een van m’n schepen gehaald. Anderhalve maand gele den werd een dinghy opengebroken. Dat is nota bene verplicht reddingsmateriaal”. Aan het woord een verontwaardigde J. Lourens; directeur van sportvisserijbe- drijf De Bruinvis dat zes schepen in de vaart heeft die als zij niet buitengaats zijn afgemeerd liggen aan de zuidoever van de Haringhaven. De heer Lourens heeft in tussen een beloning van 500 gulden in het vooruitzicht gesteld voor degene die in lichtingen kan verschaffen waarmee hij weer in het bezit komt van zijn gestolen eigendommen. Zelf weet hij helemaal niet in welke richting hij het zoeken moet. Het kunnen even goed gasten zijn die een dagje mee uit vissen zijn geweest, hun ogen de kost geven en dan ’s avonds terug komen. Ik weet het niet meer. Het is al jarenlang een bron van ergernis dat de schepen die hier afgemeerd liggen wor den leeggeroofd en geplunderd. Voor de politie is het moeilijk patrouilleren. Bij het Staatsvissershavenbedrijf heb ik een paar jaar geleden al eens aangeklopt met het verzoek een paar hekken te mogen plaatsen op toegangssteigers. Ze zeiden: „Zet maar een wachtsman op je schepen”. Daar begin ik mooi niet aan. Binnen een paar dagen is zo’n man een koppie kleiner gemaakt. Volgens mij zijn het knapen die nergens voor terugdeinzen. M’n collega van De Gouden Karper heeft dezelfde ervaringen”. Dat laatste blijkt juist te zijn. De heer W. M. Beusenberg heeft drie sportvisserij- schepen in de vaart. Van zijn Jupiter werd op een nacht zo ongeveer het hele instru mentarium van de brug geroofd. Nog niet zo lang geleden waren er plotseling twee hekvuren van één van zijn schepen ver rijke plaats in. Aan de hand van dit boek is de cursus in vier onderdelen verdeeld, die in 13 weken worden afgewerkt. Het eerste cursusonderdeel omvat vijf lessen waarin aandacht wordt besteed aan de relatie tussen opvoeder en kind en met name aan de plaats die het kind in deze relatie in kan nemen. De relatie kan bijvoorbeeld positief beïnvloed worden door het kind niet alleen als een volwaar dige partner te beschouwen maar ook de wereld voor hem of haar hanteerbaar te maken. Als voorbeelden hiervoor dragen de cursusleiders van het M.O.B. prakti sche aanpassingen aan zoals laag geplaat ste kapstokjes en opstapjes waardoor veel dingen voor het kind bereikbaar worden en het zelfstandig functioneren kan toe nemen. dwenen. „Iedere week is er wel een soort gelijke verrassing”, vertelt hij. Ook hij weet geen oplossing te bedenken. Bij nadering van een auto kunnen dieven zich makkelijk schuil houden. De hoop blijft voorlopig gevestigd op attente voor bijgangers die verdachte personen of situ aties onder de aandacht van de politie kunnen brengen. Op die manier kon verle den jaar in het havenkwartier een auto mobilist worden aangehouden die zijn voertuig had afgeladen met boordvuren en een paar stuurwielen. Herkomst. Diefstal! De politie die wel regelmatig een oogje in het zeil houdt aan de nachtelijke haven kant staat voor een onmogelijke opgaaf. 15,90 45,85 50,00 30,70 33,00 0,80 (Van een onzer verslaggevers) IJMOND. Conflicten tijdens de op voeding van kinderen zijn vaak het ge volg van het gedrag van opvoeders en de gedachten en emoties die daar achter zitten. Opvoedkundige problemen wor den in de regel voor rekening gebracht van de kinderen, terwijl de opvoeders niet stil staan bij de oorzaak van het ongenoegen; hun eigen gedrag waarin verkeerde uitgangspunten en een nega tieve benadering van conflicten verscho len liggen. onder etoog- waar dt be- egt in rege- >npau- in de s van heeft lieden ■kking NCW rede- illeerd ng af. aedrij- m aan i inde et het nciën. voor iroble- lingen orgaat V 1 i VELSEN. Op uitnodiging van de werkgroep Vrouw en Arbeid hebben maandagavond de kraandrijfsters van Hoogovens een bijeenkomst bezocht in het EIBA-centrum aan de Wenckenbach- straat in Velsen-Noord. Het doel van de bijeenkomst was eikaars standpunten duidelijk te maken betreffende nachtar beid. Kinderen aangereden. Gistermiddag stak rond 17.30 uur een 3-jarig meisje plotseling de rijbaan van de Dennekop- laan in Velsen over en kon niet meer door een 34-jarige automobilist uit IJmuiden worden ontweken. Het kind werd ge schept en moest met onbekend letsel naar het Zeewegziekenhuis worden vervoerd alweer opname noodzakelijk bleek. Tien minuten eerder gebeurde een soortgelijk ongeval op de Koningin Wilhelminakade in IJmuiden waar een 6-jarig jongetje plotseling de rijbaan opliep. Een 23-jarige automobikist schepte het kind dat even eens met onbekend letsel naar het Zee wegziekenhuis is overgebracht. worden op een consequente opstelling ten aanzien van de kinderen, waarin het posi tieve gedrag van de kinderen, dat vaak wordt onderkend, het uitgangspunt is. Dit gefundeerd op de therapie van de Ameri kaanse pedagoog-psycholoog Rogers, die globaal te beschrijven is als een niet stu rend optreden dat voortvloeit uit luisteren en begrijpen. De cursussen zijn bij te wonen door ouderparen en alleenstaande opvoeders en zal op 13 avonden te beginnen op 17 april in het gebouw De Beurs bezocht kunnen worden. Deelname is kosteloos, slechts het boek „Vaardigheden voor ou ders” komt voor rekening van de deelne mer. De maatschappelijk werkers van het M.O.B. ijveren naar een begrijpelijke vorm met eenvoudig taalgebruik, zodat de cursus voor iedereen te volgen is. vrouw opheffen. Eén van deze verschillen in de wet is het werken in ploegenver- band. De adviezen aan de regering van de Sociaal Economische Raad, de kamer commissie voor emancipatiezaken, de vakbonden en de werkgeversorganisaties zijn zeer verdeeld. Hangende de beslissing van de Tweede Kamer wil de werkgroep Vrouw en Arbeid zoveel mogelijk rucht baarheid geven aan deze kwestie. De kraandrijfsters lieten gisteravond blijken dat het zeer wenselijk is dat de wet gehandhaafd blijft. „De bescherming die deze wet biedt, geeft ons de ruimte om te strijden voor een verbetering van de ar beidsomstandigheden voor zowel vrou wen als mannen”, aldus Janne de Jong, een van de kraandrijfsters. Ook op andere punten zijn de kraan drijfsters en de werkgroep met elkaar tot overeenstemming gekomen. Het zou even zeer wenselijk zijn een vrouw in de onder nemingsraad te hebben. De studiegroep heeft toegezegd dit streven van buitenaf te zullen ondersteunen. Verder zal in het vervolg nauw contact gehouden worden tussen de kraandrijfsters en de studie groep Vrouw en Arbeid. aange- advies (SER) nsvor- al het tomen ke in- De kraandrijfsters hadden aanvanke lijk grote moeite met de wijze waarop de werkgroep zich in diverse krante artike len had uitgelaten over de nachtarbeid Het Medisch Opvoedkundig Bureau (M.O.B.) gevestigd in het beursgebouw aan de Lange Nieuwstraat in Velsen treedt sedert één jaar naar buiten met een cursus voor ouders en opvoeders. Het M.O.B. houdt zich ondermeer bezig met opvoedingsvraagstukken. Vanuit dit werkgebied ontstond de cursus „Vaardig heden voor ouders”, waarmee de cursus leiders de oorsprong van veel voorkomen de opvoedingsmoeilijkheden te lijf willen gaan. De cursus is opgezet naar voorbeeld van andere cursussen in Nederland en Amerika waar deze al langer opgang ma ken. Dichter bij huis ontstonden de cur sussen uit verschillende gespreksgroepen tussen opvoeders en maatschappelijk werkers. Met medewerking van de heer H. Cladder, ondermeer psycholoog aan de Rijksuniversiteit in Utrecht, kreeg de cur sus de uiteindelijke vorm. Hierin neemt het door de heer Cladder geschreven boek „Vaardigheden voor ouders” een belang- Voorts zal in het vervolg van de cursus de verbetering van de relatie tussen op voeder en kind aan bod komen. Hierbij ligt de nadruk op de gedragingen van de opvoeder. Een belangrijk aspect is in dit onderdeel van de cursus het relativeren van de problemen door nuchtere, prakti sche en vooral positieve uitgangspunten te gebruiken. Zo kunnen veel probleemsi tuaties die in eerste instantie door het kind lijken veroorzaakt te zijn tot minima le proporties teruggebracht worden. Daarnaast zullen de cursisten gewezen Een van de kraandrijfsters legde uit waarom zij gekozen had voor ploegen dienst bij de Hoogovens. „Ik ben er gaan werken omdat ik meer Vrije tijd zou krij gen, meer geld zou verdienen en daarom onafhankelijker zou kunnen leven. Onze huidige economische situatie eist soms een werksituatie met ploegendienst. Ik wil daarvan profiteren als dat kan. Het is mijn eigen vrije wil geweest om bij Hoog ovens te gaan werken. En iedere vrouw moet die kans hebben.” Johanna Kalverda, lid van de studie groep, vertolkte in een inleiding het stand punt van de groep Vrouw en Arbeid: „Er bestaat een verband tussen de economi sche situatie en de positie van de vrouw op de arbeidsmarkt. Wanneer Hoogovens geen mannelijk personeel meer kan krij gen en geen buitenlanders mag aanne men, blijken de vrouwen goed genoeg om te komen werken. Onder het mom van emancipatie wordt de positie van de vrouw op de arbeidsmarkt versterkt en ogenschijnlijk is zij gelijkwaardig aan de man. Als de economische situatie van dien aard is dat er geen extra personeel meer nodig is, worden de vrouwen op straat gezet”, aldus Johanna Kalverda. Het voornaamste punt waarop de werk groep zich richt is de opheffing van de uit 1919 daterende arbeidswet, die nachtelij ke arbeid verbiedt. Alleen met een onthef fing mag nachtelijke arbeid verricht wor den. Voor mannelijk personeel is deze wet niet meer dan een dode letter. Voor vrou wen biedt deze wet volgens de werkgroep nog steeds een zekere mate van bescher ming. Derhalve stelt zij dat de wet ge handhaafd dient te worden. Volgens richtlijnen van de EEG, moeten de aangesloten landen ongefundeerde verschillen in de wetgeving tussen man en dirigent: ELYAKUM SHAPIRRA solist: JAN WIJN - piano programma: Willem van Otterloo - Suite voor strijkorkest Britten - Diversions on a theme for piano Sjostakowitsj - Symfonie no 10 entrée f 12,- (a.i.) c.j.p. geldig kaartverkoop en plaatsbespreken aan de kassa van het Concertgebouw, Lange Begijnestraat 13, Haarlem van 10-15 uur; telefonisch 32 09 94 van 12-15 uur. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Bij de openbare Hugo de Groot-MAVO aan de IJmuidense Gra- hamstraat is sinds vorig jaar augustus de directeurspost vacant wegens vertrek perso-1 van de heer H. Pierhagen uit de functie. De gemeentelijke onderwijscommissie kon het maandagavond tijdens een zit ting met veel publieke belangstelling re delijk vlot eens worden over diens ver- soneeltanging. Zes van de zeven commissleden zitac- it van m ook mstel- Lcom- aden” i. Dit jnigde York, al ge in de en tot tmeri- moet ekend Staten i in de ebben Ifm de Zwijger-MAVO (aan de Platanen- Jtraat in IJmuiden-Oost). Wethouder H. J. Scheeper gaf de verwevenheid met het laatste als excuus voor een ook in de Deze kandidatuur gaat lijnrecht in te gen de manier waarop oudercommissie en I docenten van de school Pierhagens opvol ging geregeld zouden willen zien. Uit die hoek en ook van de kant van het ABOP (Algemene Bond van Onderwijzend Per soneel) wordt lijstaanvoerder Ter Buur kes de Vries onaanvaardbaar geacht. Be zwaren tegen juist deze man („Te veel organisator, weinig fiducie in de onder- wijsparaktijk”) kreeg de onderwijscom missie eerder deze maand per brief toe gespeeld. Op dicussie en eindoordeel was het effect van die tegenaktie maandag avond nihil. Voor de CPN-woordvoerdster mevrouw A. Meijer was het geboden tegenspel van Serdergemelde groepen reden om een Iweede sollicitatieprocedure te bepleiten lis uitweg uit de impasse die, zo vreesde iij, onvermijdelijk tot een hoogoplopend conflict zal leiden. Vanaf de publieke tri bune kreeg de commissie bij handhaving van het B en W-voorstel al bij voorbaat de fcwarte Piet toegespeeld door vertegen- jvoordigers van ouders, docenten en de Onderwijzersbond. ABOP-woordevoerder k. Mulder omschreef een tweede sollicita- tieronde in de gegeven situatie als het ei yan Colombus en als redelijk alternatief pm een conflict a la Moerbergschool te yermijden. „De gemeente kan alleen op pie manier met ouders en leerkrachten op Één lijn komen. Als zo’n stap uitblijft ligt 8e verantwoordelijkheid daarvoor hoe Dan ook geheel bij u”. J Een woordvoerdster van de leerkrach- Jen hanteerde na wat voorgeschiedenis Slagvaardig de term „prullebakinspraak” foor de tot nu toe gevolgde procedure. Het Standpunt van collegae en ouders zag zij jnet de gemeentelijke voorkeur voor de kandidaat uit Heiloo bewust van tafel geveegd. De heer G. van der Veen bracht fiamens de oudercommissie het belang tan de leerling nog eens fijntjes in herin nering. j De commissie voelde zich met dat zware tegengas danig in het nauw gedreven toen fle benoemingsmaterie na het agendapunt Sscholenplan IJmuiden” eindelijk aan de órde kwam. Voorzitter H. J. Scheeper Êield na eerder discussie hierover in be sloten zitting het been stijf („Bij zorgvuldi ge afweging van alle sollicitanten is dit de anige juiste voordracht. Daar neem ik niets van terug”. Een punt dat zijdeling met de benoe ming in relatie staat is een op den duur I Onvermijdelijk geachte fusie met de Wil- van de vrouw. De kritiek van de kraan drijfsters betrof onder meer het argument van de werkgroep waarin zij stelde dat het gezin onder de nachtelijke arbeid van de vrouw heeft te lijden. De Hoogoven-werk- neemsters voelden de kritiek van de stu diegroep als persoonlijk, terwijl de EIBA- vrouwen de kwestie van de nachtarbeid vanuit een politieke invalshoek be schouwden. Bovendien namen de kraan drijfsters het de studiegroep Vrouw en Arbeid kwalijk, dat zij niet vooraf betrok ken zijn geweest bij de diverse publica ties. Ervaar hoeveel beter je kan wonen. Met een bankstel dat fijner zit Met een eethoek die smaakvoller staat Met een bed dat lekkerder ligt Maak thuis een home naar je hart De salon van Simon de Danser maandagochtend. Schemerlampen, zeekaarten en een hoeveelheid scheepsbenodigdheden behoorden tot de buit van het nachtelijk bezoek.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5