olievaten, met staaldraad aan elkaar geregen van Hi Attracties Blokkade E T Voetgangers Leegstand Gevaarlijke stoffen mogen niet door tunnels, wel door woonwijken Xi Herdenking A 1 z Ide su tail I t l F/Z' 7V*.Z- 4 11 W O EN$DAG 20 FEBRUARI 1980 Amsterdamse woonwijken. Alsof dat niet Chaos Onderhandelingen Weg Onveilige Weg gevaarlijk is. Wanneer er ongelukken met een tankauto gebeuren in een woonstraat, dan weten wij zeker dat er doden zullen vallen. Daarvoor hoef je alleen maar terug te denken aan de tankauto die ontplofte bij een camping in Spanje.”/ onder redactie van Theo van der Kaaij IOFF UVERI IE RSE VERI SCM O’S matisdi de s|acj rijden. Die routes gaan dwars door ivp-nrn - „Tankauto’s die gevaarlijke stoffen ver voeren mogen niet door de tunnels rijden. Dat is te gevaarlijk. Dezelfde tankauto’s moeten speciaal aangegeven routes door 'j - Boud Snoeck: „Het was wel heel miniem wat wij daar te ho ren kregen. We komen er niet achter waarom zo’n betrekkelijk eenvoudige omleidingsroute niet te realiseren valt. Intussen komt er steeds meer verkeer de buurt door. Als je dat goed beseft be sluit je met elkaar het kruispunt op te gaan, dan moet je de boel afzetten.” lK«i I «As L De jongeman rechts zou even later met zijn auto dwars door de blokkade breken. Buurten bang ive-priji 1 7 <3 (repothaven 1 flevo H DRIJF 1445 r 15585 Met aan elkaar geketende olievaten dwongen de Eilandbewoners het doorgaande autoverkeer maandag tot drie kwartier rust. De gevaarlijke stoffen-route kent talrijke bochten met een dergelijke riskante kromming. (foto’s Lex van Rossen) 16.20 uur. De opvallend aanwezige politie blijft passief. Komt wel in aktie om woedende automobilisten te sussen. Een met luidspreker versterkte stem verschaft informatie over het doel van deze versperring. De aktiegroep Weg Onveilig Weg, vestigt de aandacht op het feit dat de nu geblokkeerde route bestemd is voor het vervoer van gevaarlijke stoffen, dat deze route dwars door woonwijken voert met alle potentiële gevaren van branden en ontploffingen, dat de buurt ook al het andere doorgaande verkeer kwijt wil en dat er bovendien een alternatieve route bestaat die alsmaar niet gereed komt. Het is eigenlijk te gek dat je dat als bewoners moet doen. Alleen is die route nog niet in gebruik, omdat de gemeente een stukje grond van Van Gend en Loos moet kopen en dat kan heel lang duren.” De gevaarlijke stoffen-routes van Am sterdam lopen voornamelijk door woon wijken in Oost en Noord. In het westelijke en zuidelijke gedeelte van de stad loopt de route via de brede ringweg. De Oostelijke Eilanden voeren sinds een jaar openlijk aktie via de groep Weg Onveilige Weg. Er is nog betrekkelijk weinig contact met andere buurten, maar dat zal niet lang op zich laten wachten. De Oostelijke Eilan den zijn als eerste buurt in het geweer, gekomen, omdat het steeds intensiever wordende verkeer op de Eilandenboule vard de woonwijken Kattenburg, Witten burg, Oostenburg en Czaar Peterbuurt volledig afsnijdt van de Dapperbuurt waar de meeste winkels te vinden zijn. De strijd tegen het vervoer van gevaarlijke In het najaar komt Weg Onveilige Weg erachter, dat Van Gend en Loos best grond aan de gemeente wil verkopen voor de alternatieve route door het havenge bied, maar daarbij zo voordelig mogelijk uit wil zijn. Het transportbedrijf voert bovendien onderhandelingen met de ge meente over verplaatsing van alle activi teiten naar een ander deel van de stad. Amsterdam heeft er een telefoonnum mer bij gekregen dat het noteren waard is. De cijfercombinatie 255956 staat voor het „Anti-speculatienummer”. Dit is een telefoonnummer dat gebeld kan worden om leegstand van of speculatie met hui zen en andere gebouwen te melden. Het is de bedoeling van de initiatiefnemers adressen te verzamelen van panden die meer dan een half jaar leeg staan. De coördinatie hiervan berust bij de Am sterdamse Rechtswinkel. Deze instantie speelt de gegevens door naar de gemeen telijke dienst Herhuisvesting. De dienst kan daardoor in staat worden gesteld meer greep te krijgen op de kwalijke praktijken van horizontale verkoop in de stad. Eigenaren laten etages bewust leeg staan om ze na verloop van tijd gesplitst te verkopen. De gemeente pro beert dit zoveel mogelijk tegen te gaan. Er bestaat een boete van 10.000 gulden op het onbewoond laten van panden. De Amsterdamse PvdA heeft deze week voorstellen gedaan de boete drastisch te verhogen en de controle op leegstand te verscherpen. ag n-Z JQUWIW* 16.30 uur. De buurtbewoners hebben aangekondigd dat de actie exact een half uur zal duren. De automobilisten reageren verschillend. Sommige lachen, beginnen een praatje of pakken een boek, anderen laten hun motoren gieren en ontbloten hun tanden. Een jongeman in een veel te grote auto met daarin een bouvier lust de e raat 16 7, k 13, la. gffl Dapperbuurt en moeten daarvoor met ge vaar voor eigen leven de drukke boule vard oversteken. Elfhonderd buurtbewoners onderteken den vorig jaar de eis voor een omleidings- route. De handtekeningen werden aan de wethouder van verkeer en vervoer Mi chael van der VUs (PvdA) aangeboden. De wethouder kreeg ook tekeningen van kin deren die de beruchte weg moeten oversteken wanneer ze naar school gaan. 16.00 uur. De maandagmiddagspits in Amsterdam-Oost komt lekker op gang. In dichte drommen baant het autoverkeer zich vanaf de IJtunnel een weg door Kattenburg, Wittenburg en Oostenburg, schakelt bij Csaar Peterstraat terug voor een paar onmogelijke slaloms door de Dapperbuurt teneinde via de Watergraafs meer Diemen te bereiken en daarmee de rest van Nederland. 16.05 uur. Verdacht veel politie aan deze route, alsof er iets staat te gebeuren. Ook zijn er borden aan de bomen bevestigd. De nog steeds rijdende automobilisten zien ze niet. De teksten luiden „Weg Onveilige Weg”, „Omleidingsweg Nu” en „Geen Rijdende Bommen”. De file bij de molen aan de Zeeburgerdjjk wordt al langer, maar dat is normaal voor dit uur van de dag. Hoewel. 16.15 uur. Bewoners van de Oostelijke Eilanden stellen met een tevoren uitgedok terd systeem alle voetgangerslichten in werking en het verkeer bij de molen komt tot stilstand. Plotseling worden olievaten de weg op gesleept, met staaldraad aan elkaar geregen. Uit het niets komen hekken tevoorschijn om kleinere gaten te dichten. Spandoeken worden bevestigd, geschreeuw, gejuich en het orkestje van Herman de Wit begint te spelen. De blokkade van een cruciale uitvalsweg in Amsterdam is een feit. 16.35 uur. Een heer in een dure auto passeert de file wachtenden, draait de brug op en zwaait met een kaartje. Zijn vrouw moet bevallen, of hij er niet door kan. De aktiegroep kijkt naar het staaldraad en wijst de man meedogenloos terug. Woedend en met slippende wielen verdwijnt de heer in de richting waarvan hij kwam. 16.40 uur. Zwaar gegrom vanaf de Eilandenboulevard. Vrachtmonsters rukken op langs de stilstaande file. Een truck met oplegger met in zijn kielzog een robuuste kiepwagen. Zonder vaart te verminderen nemen ze de bocht naar de brug waarop de olievaten in slagorde staan. Iedereen houdt de adem in. Een rampartij? Vlak voor de versperring komen de gevaartes tot stilstand. De chauffeurs zien er vervaarlijk uit, zo hoog in hun cabines. Leden van de actiegroep deinzen achteruit. Portieren zwaaien open, bestuurders springen eruit. Eenmaal op de grond blijken het opvallend kleine mannetjes te zijn die erg moeten lachen om hun heldendaad. 16.45 uur. De actiegroep houdt woord en deelt mede dat wat de buurt betreft de blokkade voorbij is. „Tot de volgende keer”, horen de automobilisten die opgewekt hun voertuig tot leven brengen. De Eilandbewoners ontruimen het asfalt en gaan veilig op de stoep de dingen afwachten die komen gaan. De vaten en hekken nemen ze niet mee. Nu is het de beurt aan de politie om aktief te worden. Pogingen worden in het werk gesteld de vaten weg te rollen. Het lukt niet. De uiteinden van de staaldraad zitten onwrikbaar om twee lantaarnpalen. 16.55 uur. De file wachtende wordt nu echt ongeduldig, maar ook creatief. De ene automobilist tovert een ijzerzaag uit zijn kofferruimte, de andere een moersleutel. Beide blijken van nut. Even later de eerste opening van de blokkade. Bestuurders kunnen hun ongeduld niet meer bedwingen en duiken in het nog veel te kleine gat. Via de stoep scheuren ze de brug over. 17.00 uur. Een vrachtwagen van de Stadsreiniging met grijpinstallatie verzamelt olievaten en stukken staaldraad. Het verkeer komt weer op gang met vele niet- begrijpende gezichten achter het stuur. Er is geen oversteken meer aan op de Eilandenboulevard: de normale situatie is hersteld. De buurtbewoners verzamelen zich in het koffiehuis voor een nabespreking van het gebeuren. De binnenstad van Amsterdam wordt steeds aantrekkelijker. Voor toeristen althans. Naast het Sonestahotel tussen Korte Nieuwendijk en Kattengat zijn twee attracties in aanbouw, die volgens de WV nog dit jaar een half miljoen bezoekers zullen trekken. Het gaat om het Nederlands Centrum voor Oude Am bachten en de Holland Happening, die gefinancierd worden door het bedrijfsle ven en het ministerie van economische zaken. De bouw van de nieuwe toeristi sche trekpleisters kost tien miljoen gul den en moet in juni klaar zijn. De naam zegt het al, het Nederlands Centrum voor Oude Ambachten is een plaats waar ambachtslieden produkten maken en bovendien proberen te verkopen. Een adviesraad moet toezien op kwaliteit en oorspronkelijkheid van het ambachts- werk. De Holland Happening in hetzelf de gebouw is een filmzaal waar een diavertoning van een half uur gegeven wordt. De samenstellers spreken van een spektaculair gebeuren dat de toe schouwer te zien krijgt van het verleden .en heden van dit land en zijn bewoners. „Er wordt toch wel duidelijk aange toond wat voor chaos het huidige ver keerssysteem is,” zegt Boud Snoeck, „wanneer officieel door de gemeente dit soort gevaarlijke stoffen-routes dwars door woonwijken worden aangewezen. Nog niet zo lang geleden was dat vervoer totaal ongeordend, nu lijkt het erop alsof er alleen maar wat oranje bordjes in de stad zijn geplaatst. Wij vragen ons af hoe die routes tot stand zijn gekomen. Het verkeer hoeft namelijk niet door onze woonwijk. Er ligt een route in het Ooste- IPUITE Ujk Havengebied waar niemand last on- (er- ito met assent- en de ruis- -an 2- :eren gene- 19.-, vet js 599* tunnel) rijden dit doen met een snelheid stoffen is voor de Eilandbewoners ook een strijd tegen het doorgaande verkeer. In 1953 werd de Eilandenboulevard ge opend, officieel genoemd Kattenburger- gracht, Wittenburgergracht en Oosten- burgergracht. De bewoners van de Ooste lijke Eilanden werden met deze verbin dingsweg uit een isolement gehaald. Na 25 jaar zijn de bewoners tot de ontdekking gekomen dat juist deze weg voor nieuw isolement gezorgd heeft. Een wederop- bouwplan, eveneens uit 1953, betekende een radikale kaalslag van de Oostelijke Eilanden. Opbouw geschiedt met mond jesmaat met het bekende gevolg dat de middenstand de winkeldeuren moet slui ten. Voor hun eerste levensbehoeften zijn de Eilandbewoners aangewezen op de Naar de gedupeerde buurtbewoners toe zijn gemeente en Van Gend en Loos ieder voor zich uiterst bereidwillig om te wer ken aan oplossingen voor het probleem, maar de onderhandelingen die ze met elkaar voeren verlopen uiterst stroef. Om te weten te komen waarom er geen enkel schot zit in de omleidingsroute heb ben twintig leden van de aktiegroep dins dagavond opheldering gevraagd aan de raadscommissie voor verkeer en vervoer die op dat moment vergaderde. Voorzitter Van der Vlis werd wat bleek om de neus, maar kon niet meer mededelen dan dat de gevaarlijke stoffen-route pas over een maand op de agenda zou komen. Waarbij het nog maar de vraag is of er voortgang te melden is in de onderhandelingen met Van Gend en Loos. ffivoor ongelukken die hoger is dan 50 km/u. Tankauto’s die harder dan 65 km/u rijden, zijn geen uit zondering. Gemiddeld denderen drie vrachtwagens per minuut over de Eilan denboulevard. Die vervoeren niet alle maal gevaarlijke stoffen, maar per dag gaat er toch zeker twintig keer een trans port de buurt door van benzine, gas, zout zuur,. chloor of ander brand- en ontplof baar goed. 6 havens- Een van de drukste straten in de Am sterdamse binnenstad, de Reguliers- breestraat wordt waarschijnlijk nog voor de zomer autovrij gemaakt. B. en W. komen binnenkort met verschillende voorstellen voor een nieuwe inrichting van deze winkelstraat. In ieder geval gaan de auto’s eruit, maar het is nog de vraag of ook de tram er uit moet. De Leidsestraat is een voorbeeld van een autovrije straat waar de tram is blijven rijden. Net als hier zullen ook in de Reguliersbreestraat straks geen fietsers mogen rijden. B. en W. hebben de moge lijkheid de tram om te leiden via de Amstel. Boud Snoeck van de aktiegroep Weg Onveilige Weg en andere bewoners van de Oostelijke Eilanden hebben bange voor gevoelens van ongelukken op de gevaar lijke stoffen-route waaraan zij wonen. Zij hebben de bewijzen in handen dat het eigenlijk elke dag meer geluk dan wijs heid is dat er nog niets gebeurd is. Een niet openbaar gemaakt rapport van de politiedienst Verkeerstoezicht en Radar controle zegt dat zestig percent van alle vrachtauto’s die over de Eilandenboule vard (van Amsterdam-Oost richting IJ- dervindt. Dat vinden wij een heel belang- 'rijk punt. Je moet het verkeer dat je kwijt Wilt niet naar andere woonbuurten stu ren. Wij als bewoners hebben de gemeente moeten wijzen op die alternatieve route. actiegroep rauw. Hij draait de stoep op van de Cruquiuskade, rijdt het hek omver en wordt tegengehouden door een menigte buurtbewoners. Het wordt bijna vechten, maar ook hier spreekt de verkeerspolitie sussende taal. Mokkend verdwijnt de jongeman achter het stuur en weet vijf minuten later toch door de blokkade te breken. logen ling in Vlet vei- egelban 5 eo auto- i be- chake- dag. Vil wave In maart werd op een zebrapad op de Eilandenboulevard een ongeluk in scène gezet met de bedoeling de wethouder aan zijn beloftes voor een omleidingsroute te herinneren. Nog dezelfde maand werd er met oranje verf een extra zebrapad bijge schilderd. De gemeente was er wel ra zendsnel bij om dat illegale zebrapad van het wegdek te verwijderen. Op een verga dering in april zegt Van der Vlis heel enthousiast te zijn over de alternatieve route die de buurt heeft uitgedacht. Aan koop van grond die hiervoor noodzakelijk is zou zeker niet onmogelijk zijn. Van der Vlis liet daarop weken niet meer van zich horen, reden voor de buurt bewoners om ter ere van hem een „schandbeeld” op te richten. In juni be sluit de aktiegroep hardere maatregelen te nemen en sluit de buurt op twee vitale punten af. Een legertje agenten sleept de mensen van het asfalt weg. Later gebruikt de buurt autowrakken als blokkade- middel. Op maandag 25 februari wordt in Am sterdam het jaarlijkse défilé langs de Dokwerker op het Jonas Daniël Meijer- plein gehouden ter herdenking van de Februaristaking in 1941. Het is nu 39 jaar geleden dat meer dan 300.000 arbei ders, ambtenaren, winkeliers, studenten en scholieren, zowel mannen als vrou wen uit Amsterdam, de Zaanstreek, Kennemerland, Het Gooi en Utrecht in staking gingen. De Nederlanders verzet ten zich tegen de fascistische terreur, de deportatie van joden en de vestiging van een regering-Mussert. Het initiatief tot staken werd genomen door de toen ille gale communistische partij. Het jaarlijk se défilé is volgens traditie meer dan een herdenking alleen. Elk jaar opnieuw worden verbindingen gelegd met actuele gebeurtenissen die te maken hebben met strijd voor de verdediging van de natio nale zelfstandigheid, de verdediging van de democratische en sociale verworven rechten, tegen terreur, onderdrukking, neo-fascisme en Duits revanchisme. Het herdenkingscomité noemt het een ver heugend teken dat in toenemende mate jonge mensen, die de fascistische terreur tijdens de Tweede Wereldoorlog niet zelf hebben meegemaakt, aan deze oproep tot waakzaamheid gehoor geven. Het comité protesteert dit jaar tegen de schorsing van de rechtsvervolging tegen Pieter Menten wegens krankzinnigheid, het racistisch optreden van de Neder landse Volksunie en het Nationale Jeugdfront met de fascistische propa ganda en de verkoop van nazi-symbolen die daarmee gepaard gaan. Het défilé begint maandag 25 februari om 17.00 uur op het Jonas Daniël Meijerplein. j '1 llHlihim m.1" VAN DE POL BARNEVELD 23 5 - 37N.wM.,<J,n 36 0-

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 11