95 KRONINGSLEPELTJES Nieuwe voorzitter bedrijfschap: British Steel zoekt directeur Opslag radio-actief afval ^[OPMERKELIJKE STUDIE DELFTSE STUDENTEN 5i tussen de bedrijven door r Regeling subsidie schoolbegeleiding „Slagers komen tegemoet aan kwaliteitseisen” n 1 O Economische hulp voor Turkije VAM-Wijster wint blik terug uit huisvuil [1 K9 19 ECONOMIE 1980 W O E N S D A G 20 FEBRUARI •teert traal loor- ingS' en in een nieuw aan te leggen buitenhaven dan zoals de NV Nederlandse Gasunie wil in de Rotterdamse Wilhel- minahaven. Opslag van het LNG in vier half ingegraven tanks van 60.000 kubieke me ter elk, zoals door de Gasunie gepland, is waarschijnlijk on uitvoerbaar door de slechte ondergrond. Eurolening Ontwikkelingshulp Nederhorst Oostenrijk Sigarettenreclame Warmtemeter (Van onze redactie economie) GRONINGEN Aanlan ding van vloeibaar aardgas (LNG) in de Eemshaven kan i teres- irden, ids- de-j- verk- en is Tie iheid een s: in de eoor- e ieer ken 95). Haagse nachtbus Frankrijk-Iran Windenergie Textielvezels Noordzee-olie 7« aanzienlijk veiliger gebeuren Aanlanden aardgas kan veiliger in buitenhaven jhe üm, ■m» Nederlandse proefboring in Westduitse zoutlaag i j 5 9 9 9 9 9 9 9 9 I I I I I I I I I I I I I I LONDEN (AP). De Britse regering zoekt in Amerikaanse industriële kringen naar een opvolger voor de huidige alge- meen-directeur van de staalfabriek Bri tish Steel Corporation, zo meldt het Britse dagblad Daily Telegraph. De huidige directeur, Villiers, zou in september met pensioen gaan, maar in verband met de al bijna twee maanden durende staalstaking, zou hij eerder aftre den overwegen. Het bedrijf verloor voor de staking ruim een miljoen pond per dag (ruim 4,5 miljoen gulden), hetgeen nu is opgelopen tot het dubbele. constructies in een gedetailleerde opsom ming van alle problemen, én bij aanlan ding van LNG en de oplossing daarvoor. Voordelen van een buitenhaven boven het Gasunieplan voor de Wilhelminaha- ven zijn volgens hen: De nieuwe voorzitter van het Bedrijf schap slagersbedrijf, slager J. Straathof uit Den Haag, zei dit gisteren in zijn instal- latierede. Hij zou het zinvol vinden als het bedrijfschap zelf zou komen met regelin gen, afgestemd op ambachtelijk vervaar digde vleesprodukten. Tussen 1970 en nu, vertelde de nieuwe bedrijfschapsvoorzitter, is het aantal leer lingen in het slagersvakonderwijs toege nomen van 2.300 tot 3.500. Hij zag dit als een resultaat van de intensieve voorlich ting over het slagersvak, die de laatste jaren is bedreven en die geleid heeft tot een imagoverbetering. Dit jaar begint een speciale cursus voor vrouwelijk winkel personeel, die zo is opgezet dat ook aan sluiting wordt verkregen op de normale slagersvakopleiding. windkracht acht buiten te houden, het Wad op te sturen met alle gevaren van stranding. Men zal daarom toch ook snel geneigd zijn buiten ergens een beschutte plek voor de tankers te bouwen. Of een buitenhaven onder alle weersomstandig heden kan worden binnengelopen, zal na der modelonderzoek moeten uitwijzen”, aldus Thijs Aarten. Bij het ergst denkbare ongeval de door TNO voor onmogelijk gehouden detonatie van een gaswolk blijft alle schade, Voor zo’n afvalopbergmijn in een zout- koepel bestaat, zoals eerder gemeld, een van mei 1978 daterend ontwerp van ir. J. Hamstra (ECN) en proffessor ir. P. Th. Velzeboer (TH Delft), dat onder andere door ir. J. A. R. Hoefnagels (Staatstoezicht op de mijnen) wordt aangevochten. In dit ontwerp is voorzien in drie, zich in alle richtingen 550 meter uitstrekkende, horizontale galerijen: één op 600 meter, één op 750 meter en één op 900 meter diepte. In die galerijen zouden dan 776 gaten van 55 meter diepte moeten worden geboord, die elk 25 bussen met 50 liter kernsplijtingsafval zouden kunnen be vatten. Nu met succes „droog” tot 300 meter is geboord, komt een ook destijds door Hamstra en Velzeboer idealer geachte op zet in zicht. In die opzet wordt slechts één Zo zouden 50.000 bussen kemsplijtings- afval in het steenzout kunnen worden opgeborgen „zonder dat excessieve globa le temperatuurverhogingen of verplaat singen het gevolg behoeven te zijn”, aldus de ontwerpers. NV Nederlandse Gasunie heeft in West- Duitsland een Eurolening van honderd miljoen mark opgenomen met een loop tijd van zeven jaar en een rente van 8,125 procent. Men is een koers van uitgifte van iets onder de honderd procent overeenge komen. De lening heeft een gemiddelde looptijd van 5,5 jaar. Saoedi-Arabië heeft Marokko 1,3 mil jard dollar (ruim 2,6 miljard gulden) aan ontwikkelingshulp toegezegd. Het mini sterie van Financiën in Casablanca heeft dit meegedeeld nadat de Marokkaanse minister van Financiën, Reghaye, bespre kingen had gevoerd met de Saoedische ambassadeur, sjeik El Ard. De Saoedische regering draagt 1,17 miljard dollar bij. De rest "an het bedrag fourneert het Saoedi sche Ontwikkelingsfonds. De arrondissementsrechtbank te Rot terdam heeft gisteren het faillissement uitgesproken van Verenigde Bedrijven Nederhorst NV in liquidatie. De bewind voerders zijn hierbij tot curatoren be noemd. De overgedragen (bouw)bedrij- ven) die ook thans nog veelal de naam Nederhorst voeren hebben niets te maken met het faillissement van Ver. Bedrijven Nederhorst. Hetzelfde geldt ook voor de nog bestaande dochterondernemingen. De economische groei in Oostenrijk zal dit jaar een flinke daling te zien geven als gevolg van de tragere groei van de inter nationale handel en het strakkere econo mische beleid van de Oostenrijkse rege- - ring. In het jaarverslag over de economi sche vooruitzichten schat de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ont wikkeling (OESO) dat het bruto nationale produkt met twee procent zal groeien te gen een stijging met 5,2 procent het afge lopen jaar. De Reclame Code Commissie acht de Pall Mall-sigarettenreclame van Turmae in de bioscoop in strijd met het algemeen belang omdat de een zeer duidelijke rela tie legt tussen het roken van sigaretten en het leveren van sportieve prestaties. De Kema in Arnhem, het onderzoeksin stituut van de Nederlandse elektriciteits bedrijven, heeft een warmtemeter ontwik keld voor gebruik in woningen die zijn aangesloten op een stadsverwarmingsnet. Op deze meter is inmiddels octrooi ge vraagd en met de Nederlandse industrie zijn besprekingen gaande over de produk- tie van deze meter. !ü- lit «ivel 423,00 318,00 5,81 7,71 (Van onze redactie buitenland) ATHENE. De Westduitse minister Matthöfer van Financiën voert in Ankara besprekingen over de economische hulp voor Turkije in het kader van een gecoör dineerde achtie van de OECD, EG en het IMF. ie no-J At» 148,50 7380 99,50 85,Do 1780 39.®, 198,7» 25®) 82,10 3980 106$ 51,50 7080 77,50 1580 91,50 123,80 102.50 52,00 98.80 De Vervoersbonden FNV weigeren me dewerking te geven aan het invoeren van een nachtbus in Den Haag. De bonden zijn verontwaardigd dat de Haagse gemeente raad, die nog kort geleden weigerde het rijdend personeel van de HTM een uitke ring te geven voor de extra inzet tijdens de moeilijke winterperiode van vorig jaar. nu besloten heeft tot invoering van een nachtbus. Uitgezocht werd of bussen met radio actief kernsplijtingsafval zouden kunnen worden neergelaten. Volgens het ECN gaat het om „een van de laatste onder- zoekpunten” van het ECN-studiepro- gramma voor opberging van radio-actief afval in een zoutkoepel. Een boorfirma boorde een gat van ruim 30 centimeter doorsnee en een lengte van 300 meter vanaf een op 750 meter diepte liggende gang in de buiten gebruik gestel de zoutmijn Asse II in Braunschweig. Daarbij kreeg het ECN de medewerking van het Gesellschaft für Tieflagerung in het kader van het ECN-onderzoekcon- tract met de Commissie van de Europese Gemeenschappen. Op dit moment worden metingen in het gat verricht om veranderingen van de diameter of de vorm van het boorgat door de hoge druk van het omringende steen zout op die diepte te bepalen. De eerste meetresultaten zouden erop wijzen dat het gat voldoende lang „op maat” blijft om het gewenste aantal bussen met in glas gegoten kernsplijtingsafval na elkaar in het gat neer te laten. Door de tankers af te meren in een buitenhaven wordt de afstand tussen de tankers en de opslagtanks voor LNG op de vaste wal een kilometer. „De kans op lekkage, op verlies van LNG bij het lossen van de tankers is reëel. Bij een bepaald windtype kan er dan een explosie ont staan”, zegt Thijs Aarten. „Om te voorko men dat de opslagtanks dan beschadigd worden en ook daar explosiegevaar ont staat, moet de afstand tussen de losplaats van de tankers en de opslagtanks aanzien lijk zijn. In het Gasunieplan is die afstand erg klein. Achteraf gezien is een afstand van een kilometer, zoals in ons ontwerp, misschien wat te groot. Maar leg je echt de nadruk op veiligheid, dan is die afstand wel te verdedigen”, zegt hij’ Scherpe kritiek had Straathof op óe- nieuwe vleeskeuringstarieven, die naar zijn mening onrechtvaardig hoog zijn voor de kleine en middelgrote zelfslach- tende slagersbedrijven. Voor de kleine ondernemingen zijn ze bijna drie keer zo hoog als voor de grote. De branche, vond Straathof, zal met kracht moeten aandrin gen op rechtvaardige tarieven. Straathof, die vice-voorzitter is van de Nederlandse Katholieke Slagershond NKS, volgt als bedrijfschapsvoorzitter D. Groeneweg op. Deze heeft om gezondheidsredenen zijn functie neergelegd. opberggalerij gemaakt op 600 meter diep te, vanwaaruit boorgaten worden ge maakt tot 900 meter diepte, waarin de bussen worden opgestapeld. fondsen iiv. ed.) W (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Het slagersbedrijf is bereid verantwoordelijkheid te dragen voor het vervullen van de toenemende kwaliteitsverlangens van de consu ment. Het heeft al meegewerkt aan verschillende kwaliteitsregelingen en zal die medewerking in de toekomst graag blijven geven. Bij een aantal zilversmeden in ons land wordt reeds hard gewerkt aan penningen, lepeltjes en dergelijke ter gelegenheid van de kroning van prinses Beatrix tot koningin eind april. Op de foto een zilversmid in Zeist. M. J. Gerritsen, laat een rek met kroningslepeftjes zakken in een galvanisch zilverbad. Na het afwerken (polijsten) zijn de kleinoden rijp voor verkoop. Frankrijk is niet van plan Iran het be drag terug te betalen dat het in Eurodif heeft gestoken, zo heeft minister van indu strie André Giraud meegedeeld. Eurodif is het consortium van ondernemingen uit vijf landen dat in het Franse Tricastin een fabriek voor de verrijking van uranium heeft gebouwd die onlangs in gebruik is genomen. Het Iraanse belang bedraagt ongeveer een miljard dollar. Tot deze opmerkelijke conclusies ko men de 22-jarige Thijs Aarten en de 24- j jarige Ton Kruijssen uit Delft na een uitvoerig onderzoek, waarop de in Gro ningen geboren Thijs Aarten deze maand afstudeert in de civiele techniek (specilia- satie: constructieve waterbouw) aan de Technische Hogeschool te Delft. Zij geven in hun studie ontwerpen voor zo’n buiten haven met de daarbij behorende steiger- groter dan door de drukgolf veroorzaakte glasschade, beperkt tot het Eemshaven- terrein, als de lekkende tanker in een buitenhaven ligt. Ligt de tanker in de Wilhelminahaven, dan ontstaat ook nog schade buiten het Eemshaventerrein. De afstand tussen de losplaats van de tankers en de Eemscentrale wordt in het ontwerp van de Delftse studenten zo groot, dat volgens hen de ongestoorde elektriciteitsvoorziening bij een eventuele LNG-ramp beter gewaarborgd blijft, dan wanneer de tankers in de Wilhelminaha ven liggen. Overigens zien zij mogelijkhe den de kou van het vloeibare gas (min 162 graden Celcius) te benutten voor de koe ling van de elektriciteitscentrale. Andere toepassingen zijn: produktie van vloeiba re lucht, ontzilting van zeewater en koe ling van koelhuizen. LNG-aanlanding werkt volgens Thijs Aarten afstotend voor eventuele andere industriële vestigingen. Dat voor de werk gelegenheid zeer nadelig effect zou kun nen worden verkleind door de tankers in een afzonderlijke buitenhaven te laten afmeren. Wordt zo’n buitenhaven aange legd dan wordt ook vergroting van de Wilhelminahaven ten koste van bestaand maar braakliggend industrieterrein niet meer nodig. De Vereniging van Exploitanten van de Elektriciteitsbedrijven in Nederland (VEEN) vreest een wildgroei op het gebied van windenergie. Zij acht het van groot belang, dat de bouw en montage van klei ne windturbines uit het oogpunt van vei ligheid en om economische redenen af hankelijk worden gesteld van duidelijke normen en regels. De gastankers met 125.000 kubieke me ter vloeibaar aardgas kunnen een buiten haven met een havenmond van vierhon derd meter breedte sneller binnenvaren, omdat de remweg in de haven een kilome ter langer is dan de ook door de Gasunie te kort geachte remweg van twee kilome ter in de Wilhelminahaven. Daardoor zul len de tankers minder last hebben van de dwarsstroming voor de havenmond, die de grote, hoogliggende schepen gemakke lijk uit de koers kan zetten. Ook de perio de rond hoogwater, waarin de tankers kunnen binnenvaren, wordt langer bij gebruik van de Wilhelminahaven geldt de erg korte periode van honderd minuten voor hoogwater tot vijftig minuten na hoogwater. De Eemshaven („Hij ligt helemaal fout”, aldus Thijs Aarten) wordt gesloten bij windkracht acht. Een nieuwe, beter gesitueerde buitenhaven kan bij grotere windkracht nog worden binnengevaren. „Het is onverantwoord deze tankers al bij De Europese Gemeenschap heeft Enge land toestemming gegeven om zijn invoer van bepaalde synthetische vezels uit de Verenigde Staten te beperken. Engeland mag van de Europese Commissie grenzen stellen aan zijn invoer van polyester fila- mentgaren en nylon tapijtgaren, maar niet aan zijn invoer van tufted tapijt. De Europese fabrikanten van synthetische garens zijn van mening dat hun Ameri kaanse concurrenten te veel in het voor deel zijn doordat ze kunnen profiteren van kunstmatig laag gehouden prijzen van petrochemische grondstoffen. WIJSTER. De Vuilafvoer Maat schappij (VAM) is dezer dagen begon nen met het proefdraaien met een grote huisvuilscheidingsinstallatie. Met de machine, die op het VAM- terrein in het Drentse Wijster staat, kunnen allerlei opnieuw bruikbare materialen, zoals blik, papier en plas tic uit het vuil worden gesorteerd. Het eerste „tastbare” resultaat van deze terugwinning was een container blik, die vorige week werd verkocht aan een ontginningsfabriek in Leeu warden. Het is de bedoeling dat vóór de in juni geplande officiële opening van de installatie de afstelling van de sorteermachines zo verfijnd is dat papier en plastic en in een later stadi um glas „zuiver” van de rest van het vuil kunnen worden gescheiden, zo dat ook deze materialen kunnen wor den verkocht voor hergebruik. De huisvuilscheidingsinstallatie in Wijster, die uniek is in de wereld, heeft een capaciteit van 125.000 ton huisvuil per jaar. In Nederland wordt momenteel zo’n 3,5 miljoen ton huis vuil geproduceerd, waarvan 0,8 mil joen ton naar Wijster gaat. De VAM heeft plannen voor nog meer van deze installaties, als blijkt dat de te rugwinning van materialen zoden aan de dijk zet. Volgens de VAM ligt dit wel voor de hand, omdat zowel de kosten van vuilafvoer als de grond- stofprijzen nog steeds stijgen. Door verkoop van teruggewonnen materialen hoopt de VAM de kosten stijging van de vuilafvoer terug te dringen terwijl gelijk allerlei steeds schaarser wordende materialen voor hergebruik beschikbaar komen. Wel bevalen zij in hun studie aan, onder zoek te laten verrichten ter verbetering van bestaande of ter ontwikkeling van nieuwe boortechnieken, waarmee het „droog” boren van 600 tot 900 meter diep te zou kunnen worden gerealiseerd. Hun berekeningen leerden hen dat „het de moeite niet loont diepere gaten dan drie honderd meter na te streven”. Het bedrag dat voor Turjjke loskwam (ruim twee miljard gulden) was zeker niet gering, maar levering ervan werd gebon den aan de strenge eisen van het Internationale Monetaire Fonds (IMF). Door het lage tempo waarmee het geld binnen begon te komen trad er een snelle verdere verslechtering op van de econo mische toestand in Turkije. Twee ingrij pende devaluaties, een van 43 en een van 33 procent, werden noodzakelijk. De infla tie naderde de 100 procent per jaar. (Van onze redactie economie) PETTEN. Het Energieonder zoek Centrum Nederland (ECN) heeft met succes op 750 meter diepte een boring in een Westduitse zoutlaag laten uitvoeren. Doel van de proefbo ring was te onderzoeken of met een „droge” boortechniek, op mijnniveau diepe opberggaten in het zout te ma ken zijn. Straathof, die in Den Haag zijn nieuwe fünctie aanvaardde, noemde het Neder landse slagersbedrijf een gezonde bedrijfstak. Meer dan ooit, vond hij, zal de slager bewust beslissingen moeten nemen over zijn vestigingsplaats, zijn assorti ment en de kwaliteit van zijn produkten. Het juist inspelen op de wensen van de consument wordt steeds belangrijker en stelt hoge eisen aan de bekwaamheden van de slagerij-ondernemer, ook op het gebied van het management. De nationale oliemaatschappij van Groot-Brittannië (BNOC) heeft haar prijs van ruwe olie uit de Noordzee in overleg met de producenten, zoals British Petro leum Company, met vier dollar verhoogd tot 33 a 34 dollar per vat (66 a 68 gulden per 159 liter). De prijs van ruwe olie uit het Forties-Veld bedraagt nu 33,75 dollar per vat. DEN HAAG (ANP). Elke school heeft in principe recht op gesubsidieerde bege- begeleiding ter ondersteuning van het on derwijs. Scholen moeten meer invloed hebben op de activiteiten van de schoolbe geleidingsdiensten dan tot nu toe het ge val is. Dit staat in de toelichting op de Rijksregeling Subsidiëring Schoolbegelei ding, die staatssecretaris Hermes van On derwijs en Wetenschappen vandaag heeft bekendgemaakt. De regeling bevat een aantal voorwaar den waaraan schoolbegeleidingsdiensten moeten voldoen om in aanmerking te ko men voor subsidie. Eén van die voorwaar den is dat de diensten scholen moeten kunnen begeleiden die door tenminste 20.000 leerlingen worden bezocht. De regeling maakt het mogelijk dat scholen die ontevreden zijn over de relatie met een schoolbegeleidingsdienst, kunnen overstappen naar een andere dienst. Om dit te verwezenlijken is het systeem van begeleidingsovereenkomst toegepast. Een school gaat met een begeleidings dienst een overeenkomst aan met een looptijd van drie jaar. Als opzegperiode is een jaar genomen. De staatssecretaris stelt verder dat het schoolbegeleidingswerk primair pedago- gisch-didactisch gericht moet zijn. Hij ziet op het terrein van „schoolmaatschappe- üjk werk” geen zelfstandige taak voor de schoolbegeleiding. De begeleiding van het buitengewoon onderwijs zal voorlopig slechts gedeelte lijk tot de taak van de schoolbegeleidings dienst gerekend worden, aldus Hermes, terwijl de begeleiding van peuters in het geheel niet tot het takenpakket van de diensten behoort. De voorgestelde rijksregeling zal overi gens, wanneer deze effectief wordt, van tijdelijke aard zijn. Een meer definitieve vormgeving zal haar beslag krijgen in de in voorbereiding zijnde wet op de onder wijsverzorging. De regeling zal allereerst voor reacties worden toegestuurd aan „het onderwijs veld”. Verwacht wordt dat de rijksrege- ling nog dit jaar in werking zal treden. Volgens hun berekeningen blijft bij de ze wijze van dumpen van het kernsplij tingsafval de zoutkoepel (met uitzonde ring van het zout direct rondom de bus- sen) beneden de 80 graden Celsius, 20 graden kouder dan bij het opbergen in gaten die van drie galerijen uit zijn geboord. Een soortgelijk resultaat zou ook kun nen worden bereikt door geen drie, maar vier opberggalerijen aan te leggen. „Deze beperkte winst dient afgewogen te wor den tegen de extra inspanning die nodig zal zijn voor de ontsluiting van een vierde opbergniveau”, aldus Hamstra en Velze boer, die daarna kozen voor drie opberg galerijen. De Bondsrepubliek is reeds op de top conferentie van Guadeloupe, begin vorig jaar, aangewezen als coördinator van de ze steun, die na het „verlies voor het Westen” van Iran als strikt noodzakelijk werd ervaren. Daarmee is volgens het ECN aange toond dat het mogelijk is in een mijn, aangelegd in een zoutkoepel, diepe verti cale gaten te boren op een zodanige af stand van elkaar, dat het hete kernsplij tingsafval de zoutkoepel zo weinig moge lijk opwarmt. Diepe gaten in een zoutlaag of zoutkoe pel werden tot nu toe gemaakt door het zout met de boorbeitel los te maken en het omhoog te brengen in de boorspoeling die ook voor de koeling van de beitel zorgt. Een droge-boortechniek zoals nu be proefd, waarbij het zoutgruis met pers lucht omhoog wordt gebracht, verdient de voorkeur in een afvalopbergmijn, maar blijkt pas nu te kunnen worden toegepast. 43,50 37,00 23® 245,80 w -1- .1 133® I - 34® 54® 75® 95® 738» 84® 126,11 100® 130, 42® 55® 146,00» 54® 56® 42® 63® 107® 44® 137® 44® 45,11 65® 33® 106,71 54® 137® 32® 150® 61® 75® 193® 32,71 84® 177® 23® 39® 39® 48® 44® 117® 295® 151® 153® 256® 1

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 19