I Bonden sluiten acties Arrestaties na diefstal cacao niet naar Spelen lettershop verplaatst naar Houtmarkt 21 tel. 319309 „Achter Ziekenfonds Spaarneland/Amsterdamse Poort" SKANDINAVIAN SHOP Medina een naam die staat voor kwaliteit en service KEUKENS O23-313Ó45 VS: definitief n olie krijgen” Amerika kan van Moskou grootmetaal niet uit KSesss. Crisis verwacht bij mislukken ministerraad vandaag: het woord is aan... laatste nieuws het weer Handhaven prijscompensatie breekpunt Van Thijn: Vandaag nog opheldering WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN agenda pagina Sinnevelt Freek en Freuie 1 Het voorjaar nadert, de nieuwe kollekties zijn er reeds RAAKS 22-24 HAARLEM onder de parkeergarage. Dag dag! Zonnig 150 m2 WOENSDAG 20 FEBRUARI 1980 (ADVERTENTIE) pagina’s r ran onze parlementsredactie) DEN HAAG. Binnen het ibinet-Van Agt zal vandaag, wanneer is niet bekend, een uiterste poging worden ge daan uit de bezuinigingspro- blemen te komen. Minister An- driessen (Financiën) en zijn collega Albeda (Sociale Za ken) zouden in de extra minis terraad nogmaals hun stand punt ten aanzien van de voor genomen bezuinigingen toe lichten. Politieke waarnemers in Den Haag menen, dat in dien deze laatste poging niet lukt dat zal leiden tot een mi nisters- of zelfs kabinetscrisis. STROET VIVO EXTRA Het nieuwste op gebied van fotokopieer- apparatuur Zijlstraat 90-92 Haarlem 023-311350 G. B. Shaw: 70ste jaargang no. 91 déviesenzoonbv vloeren vloerbedekkingen gramto "Eigen montage dienst" EXCLUSIEVE DAMESMODE Trefpunt voor de modebewuste vrouw turfmarkt 6 haarlem JUWELIER-DIAMANTAIR Winkelcentrum Schalkwijk Amsterdam11 Beurs18 Binnen- en buitenland2,3 en 4 Economie19 Gastenhoek9 Kunst9en 15 Plaatselijk nieuws5,6 en 7 Radio en televisle/Strips17 Sport23,25 en 27 Weerrap porten2 IJmuider Courant l Nieuwe poging uit impasse te komen 2.95 1.59 7.95 0.61 Os CAO voor de grootmetaalindustrie Zie ook pag. 3 KANTOOREFFICIENCY )urg J AMSTERDAM (ANP). De rijkspolitie te water in Amsterdam heeft gisteren twee IJmuidenaren gearresteerd, die op heterdaad waren betrapt bij diefstal van balen cacaobonen. Zij waren juist bezig met het overladen van de balen van dekschuiten in een auto. De Amsterdamse politie hoopt hiermee de eerste stap te hebben gezet bij de oplos sing van zeer omvangrijke diefstallen van koffie en cacaobonen die zich de laatste maanden in de Amsterdamse haven voor doen. Chocoladehagel, melk of puur zak, 500 gram van 3.49 nu Doperwten, extra fijn, blik 820 gram van 1.98 nu Vlvo pils, 0.3 liter krat 24 flesjes van 9.36 afhaalprijs Blue Band margarine pakje 250 gram van 0.76 nu Lange Nieuwstraat 9 Pegasusstraat 56 Sinnevelt in Haarlem-Noord werd maandag door het Wijk te Kijkteam van Haarlems Dagblad bezocht. Door een misverstand was de zaal waar de bewoners over hun wijk konden pra ten nog gesloten rond de klok van acht. Dank zij de spontane hulp van drie medewerksters van het clubhuis te Zaanen kon er toch een portret geschilderd worden van deze ruime Haarlemse wijk. (Van onze redactie buitenland) BONN. De Verenigde Staten zullen definitief niet deelnemen aan de Olympi sche Spelen in Moskou. Dit is vanmorgen bekend gemaakt door woordvoerdr Hodding Carter van het Wit te Huis die momenteel in de Westduitse hoofdstad Bonn verblijft. Er is geen enkel teken dat de Russische troepen zich van daag nog uit Afghanistan zullen terug trekken, aldus Carter. Vandaag liep het ultumatum af, dat president Carter een maand geleden aan de Sovjet-Unie heeft gesteld. Medina in Haarlem: VlOClt S11 BSÓÓk pf*jjZ6ll Gen. Cronjéstraat 4 Gr. Houtstraat 166 Anegang 27a Donderdag koopavond tot 21.00 uur Amsterdam Hoofdweg 122-128-Tel. 020-182956 j Twee opvallende nieuwe theater- produkties zijn deze week in de To neelschuur te zien. Op beide wordt door middel van interviews vooruit geblikt. Met ingang van vanavond brengt Freek de Jonge zijn solopro- gramma De Komiek. In een gesprek met John Oomkes geeft hij aan dat het voorlopig wel eens zijn laatste produktie zou kunnen zijn. Ko van Leeuwen sprak naar aanleiding van de aanstaande première van Freule Julie door toneelgroep Baal met de betrokkenen over de totstandkoming van dit spelersinitiatief. Aandacht wordt gevraagd voor het huisves tingsprobleem waarmee de getalen teerde groep kampt. Zie een van de kunstpagina's. Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: ti Matvejev, gisteren op een persconfe rentie in Helsinki verklaard. De Russische troepen zijn naar Afgha nistan gestuurd, zei hij, om na verschei dene verzoeken om hulp, te garanderen dat regering en leidende partij de toe stand zonder gevaar van buitenaf kun nen stabiliseren. Nu is het de taak van Afghanistan zelf, op reële basis de in april 1978 begonnen revolutie voort te zetten. Hoelang de Russische troepen in Afghanistan blijven, hangt volgens Mat vejev af van het beleid van de Ameri kaanse president Carter. „Zolang de Russische hulp nodig is, blijven de troe pen, maar ze zijn niet gekomen om te blijven”. Zie ook pagina 3 Het plan, dat voorziet in neutralisatie an Afghanistan na geconditioneerde te- ugtrekking van de Sovjetrussische troe pen uit dat land, heeft de verdienste dat bet gebaseerd is op de erkenning dat de iiovjetrussische inval niet op zichzelf heeft gestaan maar door bepaalde ontwik kelingen min of meer is uitgelokt, althans jevorderd. Neutralisatie betekent im- ners, dat zowel de een als de ander zich an inmenging in de Afghaanse zaken noet onthouden, en tevens, dat die neu rale situatie niet vóór de Russische inval lestond. i Z/J Droog en zonnig. Vannacht mini mumtemperatuur om het vriespunt. Middagtemperatuur omstreeks 8 graden. Matige, af en toe vrij krachti ge zuidoostenwind. Een groot man is hij, die ande-_ ren weet te imponeren zelfs als hij in pyjama is. Mlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Europees standpunt De negen ministers van de E.G.-landen lie buitenlandse zaken behartigen, heb- )en in Rome hun instemmming betuigd net een door de Engelse minister Carring- on voorgesteld initiatief dat enige ver- ichting zou kunnen brengen in de Oost- Vest spanning over Afghanistan. Het is log te vroeg om te spreken van een Euro- lees vredesinitiatief, maar het plan bevat n ieder geval elementen die tot evenwich- igheid zouden kunnen leiden bij de ver- iere ontwikkeling van crisis in het flidden-Oosten. t DEN HAAG. Bij de aanvang van de middagvergadering heeft de PvdA- fwaarnemend fractievoorzitter Van Thijn premier Van Agt dringend ver docht voor zes uur vanavond het kabi netsbesluit aan de Kamer mee te delen. Mocht de premier daaraan niet kunnen voldoen, dan wil Van Thijn nog heden avond dat premier Van Agt een verkla ring in de Kamer aflegt. Dit verzoek is .door de gehele Kamer ondersteund. Onderhandelaar Rijkse van de Indu striebond FNV zei gisteren, dat de werk gevers zich niet bereid hebben getoond op hun beurt iets in te leveren. (Van onze redactie buitenland) HELSINKI. De Sovjet-Unie heeft het niet voorzien op de olie in de Perzi sche Golf. Zij is zelfs bereid Amerika olie uit Siberië en het Verre Oosten aan te bieden. Dit heeft een commentator voor de buitenlandse politiek van het Russische regeringsblad Izvestia, Viken- Ofschoon de Europese ministers er in leen geval aan zullen denken om ook naar een woord van afkeuring te wijden an datgene wat Amerikaanse invloeden n Afghanistan in het verleden hebben |epresenteerd, houdt het nieuwe bemid- elingsplan toch ook een indirecte waar- chuwing aan Amerikaans adres in, waar- lij stilzwijgend wordt uitgegaan van de lood zaak dat de Sovjet-Unie er zeker van loet kunnen zijn dat een van haar naaste aurlanden niet een basis van vijandelij- e machten wordt. Een gegarandeerde eutraliteit van Afghanistan kan uiter- ard pas tot stand komen, nadat een sta- iele Afghaanse regering zich akkoord zal ebben verklaard met de status van onge- pnden natie. De vraag is dus: wat voor Èen regime laten de Russen achter, indien ■tij al huiswaarts zouden gaan? Bovendien ■wordt de controle over de eventuele neu- Qpaliteit van het land een uiterst moeilijke Waak, die wellicht te gecompliceerd zal ■lijn voor een eventueel V.N.-legertje. Van ■Sovjetrussische kant zal worden betoogd ■dat het juist om de neutraliteit van Afgha nistan ging, toen zij de strijd tegen de ■Islamitische opstandelingen aanbonden ■«n zij zullen er overwegende bezwaren ■tegen hebben een buurland toe te vertrou- ■Wen aan een zwakke V.N.-strijdmacht, die ■tiet de bevoegdheid heeft tot echte mili- faire acties. ■Niettemin is het een prijzenswaardig ^Initiatief van de E.G.-ministers dat zij een actieve bijdrage tot ontspanning willen 1 leveren en niet willoos wensen te blijven lloezien hoe de twee grootste mogendhe den zichzelf opjagen tot steeds bitterder provocaties. Ook het feit dat er geen una- laieme boycotverklaring van de E.G. uit de Jbus is gekomen betreffende de Olympi- ijsche Spelen in Moskou toont aan, dat zij ■Riet klakkeloos de Amerikaanse hysterie Volgen. In hun afkeuring van het Sovjet russische geweld waren zij ondubbelzin nig, maar zij zien gelukkig weinig heil in het meezingen in een emotioneel koor, zoals helaas de Nederlandse regering in Ren laakbare opwelling als eerste meende ie moeten doen. Het bekende Franse ge brek aan Europese solidariteit heeft nu Pok eens zijn goede kant getoond, waar- floor Europa tenminste tot een eigen Standpuntbepaling is gekomen. iniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Gisteren is tot diep in de avond koorts achtig overleg gevoerd tussen de verschil lende bewindslieden en de fractieleiders Lubbers (CDA) en Rietkerk (WD). Beide politieke leiders spraken in wisselende samenstellingen met premier Van Agt, Andriessen en Albeda. In de Tweede Kamer vroeg plaatsver vangend PvdA-fractieleider Van Thijn (Den Uyl is met vakantie) opheldering over het maandagavond door Van Agt geuite voornemen het kabinetsbesluit over de bezuinigingen eerst te toetsen aan de mening van de leiders van de twee regeringspartijen Rietkerk en Lubbers. Van Thijns eis om opheldering en zijn verzoek de gehele Kamer in te lichten en niet alleen de VVD- en CDA-leider, kreeg gisteren steun van vrijwel alle partijen, CDA en WD incluis. Lubbers weigerde ook gisteravond ver der inhoudelijk overleg met de premier over deze kwestie: „Ik treed niet op als scheidsrechter,” aldus de CDA-voorman, die eerder gisteren had verklaard, dat het kabinet zijn eigen boontjes maar moet doppen. Een nogal zuinig kijkende Rietkerk (links) en een wat argwanend omhoog blikkende Lubbers gistermiddag in de Tweede Kamer. (Van onze redactie binnenland) ZOETERMEER. Zowel de FNV als het CNV sluiten acties niet uit nu de onderhandelingen over een nieuwe (275.000 werknemers) zijn mislukt. De bonden zullen zich eerst beraden met de achterban. De huidige CAO loopt op 25 maart af. Tot dan zullen in elk geval geen acties worden ondernomen. Het mis lukken van het overleg gistermorgen in Zoetermeer, dat slechts een uur duurde, was een feit toen de vakbonden vasthiel den aan hun eis dat eerst de volledige automatische prijscompensatie voor de nieuwe CAO moest worden gegaran deerd, voordat over de rest van het eisen pakket kon worden gesproken. Werkgeversvoorzitter Ter Hart (FME) noemde dit „salami-taktiek”, het onder deel voor onderdeel behandelen van het eisenpakket. Zijn bedoeling was de eisen van de bonden als geheel te toetsen aan de vraag of daarmee de concurrentiepositie van de Nederlandse metaalindustrie te genover het buitenland zou kunnen wor den gehandhaafd. Hij betoogde hierbij dat groei van de produktiviteit van de Nederlandse metaalindustrie naar ver wachting geheel zal uitblijven en dat in West-Duitsland sprake is van een betrek kelijk geringe loonkostenstijging, name lijk zeven procent. De bonden verklaarden zich gisteren bereid het gehele eisenpakket te bespre ken, mits eerst handhaving van de prijs compensatie was overeengekomen. Bo vendien wilde men weten wat de werkge vers er tegenover konden stellen. Ook zeiden de bonden bereid te zijn te praten over immateriële verbeteringen die de produktiviteit ten goede zouden kunnen komen. De geringe loonkostenstijging in de bondsrepubliek is volgens voorzitter Ester van de Industriebond CNV slechts overeengekomen in een raamcontract en kan in werkelijkheid hoger uitvallen. Dag Koninginnedag! De organisa toren van dit jaarlijkse dagje oranje feest zitten met de handen in het haar. Verwacht wordt dat troonsaf stand van koningin Juliana en kro ning van haar opvolgster prinses Beatrix ook de IJmondbewoners thuis aan de buis houdt. Alle festivi teiten dreigen ondanks een mogelijk oranjezonnetje bij voorbaat al in het water te vallen. Nederland moet bezuinigen. Ook op het gebied van scholenbouw. In Velsen doen zich echter een paar zorgwekkende situaties voor. Zoals aan het Tiberiusplein waar de overheid de bouw van een school voor praktische vorming wel ziet zit ten, maar niet groter dan met een vloeroppervlak van 800 vierkante me ter. De door de gemeente wenselijk geachte bebouwing van 950 vierkan te meter wordt toch gerealiseerd. De gemeente neemt de overtollige/ noodzakelijke 150 vierkante meter voor haar eigen rekening. Voor uw functioneel of mode horloge verkort (ADVERTENTIES)

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 1