lYtj uitslagen amesploeg Eric Heiden verovert derde gouden medaille woedend op orritsma Kosten voor ’84 al 345 miljoen Medaillestand Weer oproep tot boycot w Ijshockeyers treffen wisselvallige ploeg Heiden op gelijke hoogte met Schenk ,95 I winterspelen IPÖO lake placid 23 SPORT ^WOENSDAG 20 FEBRUARI 1980 Top-belangstelling FINNEN ONBEREKENBAAR Vorderingen Val voorkomen 7 1 Verwijten I Verklaring M kt ffff 'f 4 faarleni AMERIKANEN SCHAATSGEK (Van onze speciale verslaggever) 2 1 Bert de Jong: met een zesde plaats de beste Nederlander op de 1000 meter. heeft De moeder van zilver-winnares Ria Vis- r nam vanuit Oud-Beyerland telefo- sch contact op met chef de mission ram Leeuwenhoek nadat ze had gelezen it haar dochter diep in de nacht voor ^schudding had gezorgd in het olym- Isch dorp. Samen met Haitske Valentijn rad ze nogal uitbundig haar tweede plaats p de 1500 meter gevierd. Bij Bram Leeuwenhoek heeft Jorritsma ch moeten verantwoorden. Deze nam enoegen met Jorritsma’s uitleg dat de pumalisten die hem interviewden reeds lp de hoogte waren van het voorval met [isser en Valentijn. LAKE PLACID. De uitgelaten stem- ing in de Nederlandse schaatsploeg na :t winnen van drie olympische medail- s is volledig verdwenen. Er ontstond ote beroering toen in het olympisch >rp bij Lake Placid de inhoud bekend erd van een interview met sprintcoach rrit Jorritsma in Nederlandse kranten. dus de een van (Van onze speciale verslaggever) LAKE PLACID. Eric Heiden is bezig de Amerikanen schaatsgek te maken. In het toonaangevende sportland is een ge weldige belangstelling op gang gekomen voor de 21-jarige suf>errijder nu hij zich keurig aan het onvoorstelbare schema houdt en de ene gouden medaille na de andere binnenhaalt. De tribunes waren dinsdag zelfs volledig gevuld in Lake Placid en vanachter de hekken verdron gen zich een paar duizend zwartkijkers toen Eric Heiden in zijn zeer toepasselij ke goudkleurige pak op de 1000 meter voor de derde maal toesloeg. Eric Heiden heeft voor zijn landgenoten dus een nieuwe aspect van de ijssport onthuld en de schaatssport kan zich af vragen welk effect dit op langere termijn heeft. Als idool in het centrum van de belangstelling zal hij veel jongeren kun nen stimuleren ook de schaatsen onder te binden, zodat er nog een toekomst is weg gelegd voor het hardrijden in de Ver enigde Staten na het afscheid van Eric Heiden. „De Jong was niet ver van een grote verrassing”, stelde sprintcoach Jorritsma naderhand vast. „Je weet van tevoren dat hij geen snelle starter is, maar hij kwam met te weinig snelheid uit de eerste bocht. Dat was pech voor iedereen die in de buitenbaan moest vertrekken, want daar ondervond je de meeste hinder van de harde wind.” Ook Eric Heiden raakte een fractie in de problemen toen hij uit de bocht kwam op weg naar de eindstreep. „Ik schopte mezelf tegen de hiel. Het was lastig om in de goede cadans te blijven met die plotse linge windvlagen”, aldus de Amerikaan. Hij raakte even uit balans, maar verstaat als geen ander de kunst om te corrigeren en een dreigende val te voorkomen. Tot op de eindstreep hield Eric Heiden een arm op de rug, net zoals op de 5000 meter trouwens. Op een sprintafstand, waartoe in de schaatssport de 1000 meter wordt gerekend, is dat ongebruikelijk. Heiden: „Ik heb ervaren dat je zo toch sneller kunt finishen, want je blijft in het ritme waarin je de hele race hebt gereden. Als je dat verstoort, vermindert de snel heid iets.” Eric Heiden hoefde nauwelijks bang te zijn dat iemand hem nog zou overtreffen, zoals Boucher het zilver al vrij stevig in handen had. Volgens zijn trainster Diane Holum bestaat er voor Heiden op de af stand die hem op het lijf geschreven is immers geen enkele concurrentie. Toch weerde zij een Amerikaanse fotograaf af die haar en Eric met omhoog gestoken handen wilde fotograferen. „Het is nog niet afgelopen”, riep ze de man toe. Eric Heiden keek het meest uit naar de rit van Peter Mueller, de enige die hem dit jaar een keer op de 1000 meter heeft geklopt. De winnaar van Innsbruck, die tijdens de wereldkampioenschappen in West Allis met een rugblessure sukkelde, behoorde tot de ongelukkigen die werden getroffen door grillige windvlagen. Hij zou Heidens tijd zeker niet hebben bena derd, maar de onberekenbare windstoten kostten hem wel een plaats op het erepo dium. Ook Jan Egil Storholt en Terje Ander sen hadden in de elementen een koppige tegenstander, maar de derde Noor, Frode Roenning, trof het daarentegen iets beter. Hij vestigde zelfs een nieuw persoonlijk record en kwam in het bezit van het brons dat hem op de 500 meter, zijn beste af stand, ontglipte. Er moet trouwens nog een medaille van hetzelfde soort worden uitgereikt, omdat de Rus Vladimir Lobanov tegen Bert de Jong exact op zijn eindtijd uitkwam en niemand er verder nog in slaagde dit duo van de gedeelde derde plaats te verdrin gen. Het is dus achteraf een juiste beslis sing van de Russen geweest om Lobanov, die als allrounder bekendheid heeft ge kregen, over te plaatsen naar de sprinters. Lieuwe de Boer onderstreepte dat hij op de 1000 meter grote vorderingen heeft gemaakt. Na 600 meter had de Fries de vierde tussentijd, zijn uiteindelijke tien de plaats was echter geen tegenvaller. „Lieuwe de Boer reed voor zijn doen zelfs een ontzettend goede 1000 meter”, vond Jorritsma. „Hij is normaal geen man voor zware omstandigheden. Het brons op de 500 meter heeft hem een kick gegeven en tiende worden is zonder meer goed.” Hilbert van der Duim eindigde in de middenmoot. Zijn klassering (21e) was een tegenvaller, maar ook hij trof het niet met de windsterkte. Alles mag hierop niet worden afgewenteld, want gestart in de voordelige binnenbocht was zijn eerste doorkomst al beneden de maat. De sprin ters zullen het optreden van de allrounder vandaag wel weer met enig leedvermaak hebben gevolgd. Zij hadden immers liever Jan van de Roemer of Ron Ket op de Olympische 1000 meter gezien en verzon nen tijdens de beslissende selectiewed strijden in Davos enkele listen om Van der Duim dwars te zitten. Die slaagden niet, al is het vreemd dat nationaal sprintkampi- oen Van de Roemer slechts als toerist in Lake Placid aanwezig is. 4 4 2 1 4 2 2 1 1 1 6 4 3 1 1 1 1 1 1 1 16 14 5 6 2 3 2 5 2 2 4 2 1 1 1 1 De schaatsdames zijn allerminst tevre- bngesteld. Ze blijven erg kwaad op Jor- tana, die alle verwijten over zich heen lat gaan. „Ze kunnen niet bewijzen dat rat er in de Nederlandse kranten is ge- threven onjuist is. Het is de pure waar- rid.” LAKE PLACID. „Smoloskyp”, een organisatie die pleit voor de naleving van de rechten van de mens in Oekraïne, heeft in Lake Placid een oproep gedaan om de Olympische Spelen in Moskou te annuleren. Bovendien vroeg de organisa tie voor één keer morele en ethische crite ria te laten prevaleren boven de sport en de politiek. De media blijven niet achter. Hij trok een volle perszaal en dat is geen enkele Olympische winnaar tot dusver gelukt. Alles draait momenteel bij de Amerika nen om Heiden, natuurlijk ook omdat de andere Olympische onderdelen nog geen medaille hebben opgeleverd. De televisie besteedt daarom meer aandacht aan het schaatsen dan oorspronkelijk in de bedoe ling lag, en dat in een land waar de gladde ijzers alleen maar interessant waren zo dra er gracieuze figuren mee werden ge maakt of er een puck aan te pas kwam. Andrej Karkoc, de secretaris van de Amerikaanse afdeling van „Smoloskyp” meende dat de Sovjet-Unie de sport ge bruikt in politiek opzicht. „De ernstige schending van de mensenrechten in de Sovjet-Unie en de invasie in Afghanistan zijn voldoende redenen om de spelen van Moskou te annuleren,” voegde Karkoek eraan toe. Nina Strokata-Karavanska, die onlangs uit haar Russische woonplaats werd verdreven verklaarde dat „de spelen van Moskou niet meer dan een decor vormen voor de glorie van het „rode fas cisme” waar de tegenstrijdige elementen uit zijn weggenomen ten gunste van de regering van de Sovjet-Unie.” Zij voegde eraan toe dat de laatste weken in zowel Moskou als de Oekraïne verscheidene dis sidenten zijn gearresteerd. Karkoc en Strokata hebben de pers een oproep van 58 dissidenten overhandigd, waarin Lord Killanin wordt gevraagd het Kremlin te verzoeken allen die door toe doen van de Olympische Spelen zijn gear resteerd of verbannen vrij te laten. Ten slotte vragen beiden aan het IOC de Sov jet-Unie te dwingen een einde te maken aan de opneming van Oekraïnse atleten in de ploeg van de Sovjet-Unie.” Het „koloni alisme” van de Sovjet-Unie wordt door het internationale olympisch comité geto lereerd, maar aan de andere kant is het IOC schijnheilig genoeg om te pleiten voor een scheiding van de sport en de politiek,” aldus Karkoc en Strokata. Bezat zijn 5000-metertriomf niet de overtuiging die normaal wel aanwezig is, op de 1000 meter was Eric Heiden weer een klasse apart. Tot 600 meter kon de Canadees Geatan Boucher hem bijhou den; in de slotronde die hij als enige onder de 30 seconden aflegde (29,6), kreeg het verschil de gebruikelijke afmetingen. De op een na beste laatste omloop kwam op naam van Bert de Jong (30,3), die hiermee als beste Nederlander de zesde plaats be reikte. He kle Dok al i en dl t. IJW( 4 Jorrit Jorrtisma: „Ze kunnen niet bewijzen dat het niet waar is". LAKE PLACID. De medaillestand per land na 22 van de 38 Olympische nummers is: [Rond arts Han le Nobel zijn de gemoe- feren enigszins bedaard. Deze heeft eie- fei voor zijn geld gekozen door zijn mede- ferking aan een ochtendblad te staken, lleeuwenhoek dwong hem hiertoe onder het dreigement de arts anders naar huis te Billen sturen. Le Nobel heeft nu echter rel zijn buik vol van de schaatssport. Hij zal het volgend seizoen zeker niet terugke- ien bij de KNSB. en BTW mstecte, LAKE PLACID (ANP). De veertien de Olympische winterspelen die in 1984 in Serajewo worden gehouden, vragen op dit moment reeds een investering van ruim 345 miljoen gulden. Het Joegoslavische organisatiecomité maakte tijdens het werkbezoek aan Lake Placid bekend, dat het van plan is nieuwe accommodaties te bouwen voor de alpine skinummers, de schaatswedstrijden en ijshockeywedstrij- den. De afstand tussen het Olympisch dorp en de plaats van handeling van het alpine skiën zal ongeveer 25 kilometer bedragen. [Jorritsma is ervan beschuldigd het porval naar buiten te hebben gebracht, pij haalde zich de woede op de hals van de Iele damesploeg, inclusief coach Ab (rook. Ook wordt hem zeer kwalijk geno- nen dat hij uit de school heeft geklapt |ver de interne verhoudingen binnen de fhaatsgelederen en een denigrerende [walificatie van Egbert van ’t Oever [Kleine mannetje Egbert”) gaf. Het brute lijf-aan-lijf werk van de Canadezen werd beheerst opgevan gen. Tegenover het sja- bloonmatige kick and rush stelden de Finnen enkele intelligente tege nacties. Opgeteld bij de verbluffende reacties van doelman Valtonen en de ongelooflijke blun der van zijn Canadese collega waren die spaar zame counters voldoen de voor de verrassende overwinning (4-3). Sprekender nog was de prestatie tegen de Sovjet-Unie, die de zes de gouden medaille nau welijks kan ontgaan. Bijna 55 minuten hield underdog Finland zijn machtige buurland in bedwang en had het uit zicht op een sensatione le zege. Jukka Porvari, een 26-jarige zakenman Het Nederlandse team is tegen een Fin- land-in-Russische-vorm op voorhand geslagen. Het mag slechts de hoop koesteren, dat Finland zijn bekende wisselval lige toernooigedrag hanteert. Dat houdt in dat de Finnen zwakker geachte opponenten, zo als Polen, Japan en Ne derland, enigszins luste loos tegemoet treedt. Een kwestie van onder schatting, waarvan Ne derland wellicht kan profiteren. LAKE PLACID. De uitslagen van dinsdag van de olympische winterspelen zijn: REUZESLALOM: (1354 meter lang, hoogteverschil van 395 meter en 81 poort jes): 1. Ingemar Stenmark (Zwe) 2.240.74 (1.20.49 en 1.20.25), 2. Andreas Wenzel (Lie) 2.41.49 (1.20.17 en 1.21.32), 3. Hans Enn (Oos) 2.42.51 (1.20.31 en 1.22.20). BIATHLON: (10 kilometer): 1. Frank Ullrich (Odl) 32.10.69, 2. Vladimir Alikin (Sov) 32.53.10, 3. Anatoli Aljabijev (Sov) 33.09,16. SCHAATSEN: (1000 meter): 1. Eric Hei den (Vst) 1.15.18, 2. Gaetan Boucher (Can) 1.16.68, 3. Frode Roenning (Noo) en Wladi mir Lobanov (Sov) 1.16.91, 5. Peter Muel ler (Vst) 1.17.11, 6. Bert de Jong (Ned) 1.17.29, 7. Andreas Dietel (Odl) 1.17.71, 8. Oloph Granath (Zwe) 1.17.74, 10. Lieuwe de Boer (Ned) 1.17.97, 21. Hilbert van der Duim (Ned) 1.19,89. RODELEN: (tweezitter): 1. Hans Rinn en Norbert Hahn (Odl) 1.19,331 (eerste manche 39,303 sec, tweede manche 40,028 sec.), 2. Peter Gschnitzer en Karl Brunner (Ita) 1.19,606 (39.549 sec., 40,057 sec.), 3. George Fluckinger en Kart Schrott (Oos) 1.19,795 (39,509 sec., 40,286 sec.). NOORSE COMBINATIE: (springen en 15 km). 1. Ulrich Wehling (Odl) 432,200 pnt. (80-85 en 49.24,57); 2. Jouka Kaïjalai- nen (Fin) 429,500 pnt. (79-81, 47.44,54); 3. Konrad Winkler (Odl) 425,320 pnt. (80,5-81, 48.45,74). KUNSTRIJDEN De stand na de korte kuer is: 1. Jan Hoffmann (Odl) plaatscijfer 9-85,92 pnt.; 2. Robin Cousins (Gbr) plc. 26-84,08 pnt.; 3. Charles Tickner (Vst) plc. 26-83,96 pnt.; 4. David Santee (Vst) plc. 29-83,72 pnt. derlaag tegen Polen (4- 5) werd het vrijwel op slag kansloos voor een klassering bij de eerste vier. Na de regelmatige maar kleurloze zege op Japan (6-3) leek Finland met de duels tegen Ca nada en de Sovjet-Unie voor de deur op weg een zeer bescheiden rol in het Amerikaanse win tersportplaatsje te ver tolken. Maar juist in die duels tegen hoger ge waardeerde en sterker geachte tegenstanders speelde Finland de rol, die het de laatste jaren met zoveel glans in de ijshockeywereld vervuld. LAKE PLACID (ANP). Het Nederlandse ijs- bockeyteam heeft de kans op een redelijke klassering in de rode groep van de olympi sche voorronde in eigen hand. Na de zwaarbe vochten overwinning op Polen (5-3) staat Oranje op de derde plaats en kan het nog hoger klim men. Daarvoor zal de laatste groepsontmoe- ting, vannacht, tegen Finland, in winst moe ten worden omgezet. Bij een positief resultaat eindigt Nederland als derde in zijn groep. Het verwerft daarmee het recht te duelleren met de nummer drie uit de blauwe groep Zwe den, Tsjechoslowakije of de Verenigde Staten. Sowieso een aantrekke lijke tegenstander om de vijfde plaats in de eindrangschikking. links) die de toejuichingen van het publiek in ontvangst neemt in gezelschap van de Canadees wil indelen als hij op de 10 km in het eerste paar moet rijden antwoordde de Gaetan Boucher (links) die zilver won en het tweetal dat de derde plaats deelde: de Rus Vladimir Lobanov en de Noor Frode Ronmng Amerikaan: „Dan vertrek ik op een schema van 14 minuten en 40 seconden”. (geheel rechts) Oost-Duitsland Sovjet-Unie Ver. Staten Oostenrijk Zweden Nederland Zwitserland Finland Italië Liechtenstein Noorwegen Canada Japan Bulgarije Tsjechoslowakije W est-Duitsland Bij het ski-springen van de 70-meter- schans werden twee zilveren medailles uitgereikt, bij het hardrijden op de schaats op de duizend meter twee bronzen. uit Tampere, gaf zijn on bevangen spelende team tot tweemaal toe de lei ding. In die periode was alleen Fetisov bij mach te de tweede Finse doel man Kivelae te passe ren. Vijf minuten voor het einde vervloog de Finse droom. Binnen 71 seconden profiteerden de Russen van enkele momenten van onacht zaamheid in het Finse verdedigingsblok. De doelpun tenmachine, die zo knap buiten werking was gesteld, sloeg aan en scoorde prompt drie maal. De nederlaag was onafwendbaar: 2-4. Hoe wel het toernooi nog in volle gang is en de halve finales en eindstrijd nog gehouden moeten wor den, mag reeds nu ge concludeerd worden dat Finland met zijn brutale acties tegen het onver slaanbare Sovjet-Unie voor een hoogtepunt in dit olympische toernooi heeft gezorgd. goud zilver brons totaal 6 6 3 3 2 1 1 (Van onze speciale verslaggever) LAKE PLACID. Met zijn derde gouden medaille heeft Eric Heiden zich op gelijke hoogte geplaatst met Ard Schenk, die acht jaar geleden in Sapporo de 1500, 5000 en 10.000 meter won. Schenk had niet, zoals Heiden nu, vijf afstanden tot zijn beschik king, want de 1000 meter staat pas sinds 1976 (Innsbruck) op bet Olympisch kaderprogramma. De meeste gouden schaatsmedailles zijn in het bezit van de Russin Lydia Skobliko- va. Zij won er in totaal zes, twee in 1960 (Sqauw Valley) en vier jaar later in Innsbruck op alle vier afstanden. De Amerikanen gaan er nu zonder meer vanuit dat Eric Heiden zijn goudverzame- I ling donderdag (1500 meter) en zaterdag (10 km) zal completeren. Heiden probeerde dinsdag tijdens de persconferentie het optimisme een beetje in te dammen door uit te leggen: „Het is belangrijk dat ik niet vermoeid raak. Niemand heeft zo’n zwaar programma als ik. Op de 1500 en 10.000 meter moet ik duelleren met schaatsers die rich op die afstanden hebben geconcentreerd. Bovendien weet ik niet precies wie mijn tegenstanders op de 10 km zijn, want ik heb dit jaar nog geen enkele keer tegen hen gereden”. Aan zelfvertrouwen ontbreekt het Heiden echter niet. Op de vraag hoe hij zijn rit Wéér goud voor Eric Heiden (tweede van Finland vormt voor Nederland scheidslijn tussen olympisch debuut allure en een gezien de krachtsverhouding en voorbereiding normaal prestatiepatroon. Hoe wel de mogelijkheid op een zege laag ingeschat moet worden, kan het Oranje-team zich vast klampen aan het grilli ge optreden van de Fin nen. De Finse daden drang in Lake Placid is werkelijk onvoorspel baar. De ouverture van de Noor deuropeanen vormde al meteen een dieptepunt. Door de ne- F

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 23