Op basis van huidige contract Per jaar acht doden door spookrijders Staatssecretaris De Graaf: n Zuivering rioolwater Tu Kr op PvdA en PPR: meer Ve geld voor Nicaragua Voor premiekoopwoningen B VI Brokx wil bijstelling subsidievoorwaarden Verzuim tegengaan door „baaldagen” en dan dit noq wc PvdA: onderzoek besluitvorming modernisering OI in Bevolkingsaanwas door immigratie „Hulp aan Indonesië niet verhogen" j 2 BINNEN. EN BUITENLAND WOENSDAG 20 FEBRUARI 1980 o (Van onze redactie binnenland) Bezoeken Vluchtelingen o o o o o o o o o o 0.4 o 3 0 o o o o o o 0.2 0 5 0 0 c Explosieve: Klassen kleine: SÈ3 Chemische stoffen Landelijke gebieden DEN HAAG. Nederland en Algerije zullen op een na der te bepalen datum nieuwe besprekingen voeren over de levering van Algerijns (vloei baar) aardgas aan ons land en aan West-Duitsland. Dit heeft minister Van Aardenne van Economische Zaken gisteren afgesproken na overleg in Den Haag met zijn Algerijnse colle ga van Energiezaken Belka- cem Nabi. Fotograferen •(Van RO van schar ons land. De Griekse bewindsman Konto \EPS- Georgis is op 26 en 27 februari in ons land ropes voor besprekingen met minister Van der king) Klaauw. Zijn collega uit Italië, Attilio Ruf. g|-e] J fini, arriveert op 28 februari in ons land, ',’x ip Hij verblijft hier in de hoedanigheid van voorzitter van de Europese Raad. De Oos- Qjt x - ministe Grenswijzigin fitting. S - fl Nieuw gesprek over Algerijns aardgas Hij verblijft hier in de hoedanigheid Zie ook pagina economie a (Van onze parlementsredactie) het weer) WEERRAPPORTEN -0 2 12 bereid DONDERDAG 21 FEBRUARI ANK het niet aan hem of aan zijn Nederlandse collega is, concrete voorstellen te doen. tenrijkse minister van Buitenlandse Za- ken Willibald Pahr brengt op 4 en 5 maart l.Carrinj een bezoek aan ons land. Een aantal ministers van Buitenlandse Zaken brengt binnenkort een bezoek aan In schriftelijke vragen aan minister Ruiter van Justitie informeert Ria Bet kers wie de rijkspolitie opdracht heeft gegeven tot het maken van deze foto’s, ol ze inmiddels vernietigd zijn en of de mi nister nader inzicht wil verschaffen in 4 richtlijnen die hierbij worden gehanteerd, Ons land heeft tot nu toe in totaal 28ffl vluchtelingen uit Indo-China opgenomei .steun Dat heeft het ministerie van Buitenlands Zaken gisteren bekendgemaakt. Op korte termijn worden driehonderd vluchtelingen, die op dit moment nog inde verschillende doorgangskampen zitten, ii ons land verwacht. De eerstvolgende aankomst op Schiphol j van vluchtelingen is op 1 april. Dan ko men in totaal 113 vluchtelingen aan, onder meer uit Maleisië. lidstaten van de EG verplicht voor 11 september volgend jaar een landelijke wet voor chemische stoffen in te voeren. over van Noord-Brabant naar Zuid-Hol land en 194 hectare van Zuid-Hollani naar Noord-Brabant. Dit blijkt uit gegevens van het Centra^, advies Bureau voor de Statistiek (CBS). Beide bewindslieden spraken na afloop van hun besprekingen op het ministerie van Economische Zaken in Den Haag van „nader overleg tussen de betrokken on dernemingen (de Nederlandse Gasunie, de Algerijnse staatsenergiemaatschappij Sonatrach en twee Westduitse gasdistri butiemaatschappijen, red.) op basis van Waterstanden IJmuiden Hoogwater 07.12 uur en 19.17 uur Laagwater 02.47 uur en 15.14 uur 4 3 14 6 20 16 16 8 17 14 3 12 0 10 11 11 9 0 2 0.6 32 1 0 1 0, 0 0 0 0 o ia o o het bestaande contract, rekening houdend met wederzijdse belangen”. Aangenomen wordt, dat de nieuwe be sprekingen eind deze maand of begin vol gende maand in Algerije of in Parijs zul len worden gevoerd. De Algerijnse minister heeft tijdens zijn bezoek aan ons land overigens geen wijzi gingen van het bestaande contract voor gesteld. Het leveringscontract werd drie jaar geleden gesloten en omvat vanaf 1983 gedurende een periode van twintig jaar de aanvoer van ruim 11 miljard kubieke me ter gas per jaar voor de Nederlandse Gasunie en voor de Westduitse onderne mingen Ruhrgas en Salzgitter Ferngas. De Gasunie zou ongeveer de helft van de hoeveelheid ontvangen via een aanlan- dingsinstallatie in de Eemshaven. Naar verluidt zou Algerije willen onder handelen over de kosten van het project en over de tarieven voor het vloeibaar gas. Het is niet duidelijk of Algerije het gas liever per pijp via Italië of Spanje wil aanvoeren. Minister Nabi zei gisteren dat Overigens heeft het Nederlandse Comi té voor de Bevrijding van de Algerijnse oud-president Ben Bella gisteren in een telegram aan Nabi aangedrongen op de „onmiddellijke vrijlating” van Ben Bella. De oud-president werd vorig jaar uit de gevangenis ontslagen. Hij is toen volgens het comité verbannen naar een afgelegen deel van Algerije. Daarover moeten de betrokken maat schappijen nu gaan praten, aldus de Alge rijnse bewindsman. Hij benadrukte dat Algerije nog steeds van plan is gas aan het buitenland te verkopen. Nabi sprak niet over nadere voorwaarden. Van Aardenne en Nabi hebben eergiste ren en gisteren ook besprekingen gevoerd over de wereldenergiesituatie en over de ontwikkeling van de olie- en gasprijzen. Het invoeren van een eigen risico bij ziekteverzuim (bijvoorbeeld geen uitke ring over de eerste twee dagen waarop men ziek is) is volgens de bewindsman geen goede methode om het ziekteverzuim terug te dringen. Ook strengere controle op het ziekteverzuim levert volgens hem onvoldoende resultaat op. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. Door het verlenen van extra snipperdagen die als „baalda- gen” zouden kunnen worden gebruikt, kan het ziekteverzuim in ons land worden teruggedrongen. Dit zei staatssecretaris De Graaf van Sociale Zaken gisteravond tijdens de ledenvergadering van de Nederlandse Vereniging voor Management in Amsterdam. Volgens de bewindsman is er op het moment sprake van stagnatie in de bouw van premiekoopwoningen. Dat komt om dat veel potentiële kopers aarzelen in ver band met de slechte sociaal-economische situatie, aldus Brokx. Hij hoopt door de bijstelling van de subsidievoorwaarden een deel van die belemmeringen weg te nemen, zodat het geplande aantal premie koopwoningen dit jaar toch kan worden gehaald. In zijn notitie wijst de bewindsman er op, dat in verband met de moeilijke finan- Volgens hem is het gewenst het onder zoek zo mogelijk af te sluiten vóór de Nuclear Planning Group (NPG) van de NAVO in april bijeen komt. Stemerdink zegt dat het onderzoek nodig is omdat naar zijn mening onduidelijkheden zijn ontstaan rond het modemiseringsbesluit en de rol van de Nederlandss regering bij de besprekingen in Brussel. Stemerdink deed dit verzoek gisteren tijdens een bijeenkomst van de vaste KA- mercommissie voor defensie. den niet de conclusie worden getrok ken, dat dit verschijnsel voortkomt uit onduidelijke situaties bij op- en afrit ten van autosnelwegen. ciële situatie waarvoor het kabinet staat, het totale bedrag aan subsidies voor eigen woningen „nauwelijks” kan worden ver hoogd. Hij vindt het geen goede zaak terwille van een premieverhoging op de huizen, het aantal te bouwen woningen te verlagen. De notitie van Brokx zal op 5 maart worden besproken in de vaste Ka mercommissie voor volkshuisvesting. Intussen is al duidelijk, dat een meer derheid van de Tweede Kamer zich fel zal verzetten tegen Brokx’ plannen, die met terugwerkende kracht tot 1 januari zou den moeten ingaan. CDA-woordvoerder Dijkman vindt dat de staatssecretaris te veel let op het aantal te bouwen premie- woningen en het sociale aspect totaal ver geet. Ook PvdA en WD zijn zeer ontevre den over de plannen van Brokx. Volgens WD-Tweede-Kamerlid De Beer is het „onverteerbaar” dat de premie al niet eerder is verhoogd op grond van de geste gen kosten van levensonderhoud. Volgens de staatssecretaris blijkt uit een studie van het ministerie van Sociale Zaken dat 89 procent van de zieken bin nen zes weken is hersteld. De langdurige zieken (11 procent) nemen in totaal 60 procent van alle ziektedagen voor hun rekening. „Een bron van veel ziektever zuim ligt ongetwijfeld in het feit dat veel mensen onvoldoende mogelijkheden tot ontplooiing vinden in hun werk”, aldus De Graaf. Op die manier kunnen bedrijven er wel licht toe worden gebracht, meer te doen aan de kwaliteit van arbeidsomstandighe den, aldus De Graaf. Voorts kan volgens De Graaf worden ge dacht aan de invoering van verschillen in premiehoogte. Bedrijven met veel ver zuim moeten dan hogere premies opbren gen dan bedrijven met weinig verzuim. presidf lën in inmenj Het gistere gekost Sivad opgehe Het aan he In de de i ZO zo 7 7 6 4 7 6 6 5 7 7 6 11 14 5 13 8 7 8 -2 7 3 2 17 5 11 3 -3 -3 -5 10. 3 14 6 11 12 -5 6 -3 -0 1 0 -0 4 7 10 -2 9 1 —3 -2 —3 -5 -2 0 (1.6 L( Rep naai heic kat! vers moe bass Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca Istanboel Las Palmas Beiroet Tel Aviv Tunis MOS sche c i' O «Groot te het journa sië wil Volg (V NE1 Vrijwel de hele Tweede Kamer stelt zich op het standpunt dat de regeling voor dt financiële vergoeding voor het opvissa van explosieven niet kan worden beëin digd. Dit blijkt uit schriftelijke vragen va: de Visserijcommissie van de Tweede Kj mer. De commissie wil van ministe- Scholten van Defensie informatie overi hoeveelheid „gevangen” explosieven ei over de bedragen die de laatste twee jare hiervoor zijn uitgekeerd. De klassen bij het kleuteronderwijs e het gewoon lager onderwijs worden no steeds kleiner. Bij het kleuteronderwijs daalde het aandeel van klassen met 25 e heeft l meer leerlingen van 49 percent in 1977 tf voor 42 percent van het totaal in 1978. Bij hl maandi gewoon lager onderwijs bestond in 197vincies nog 32 percent van alle klassen uit 301 meer leerlingen (in 1977: 35 percent, i 1974: 43 percent). Door de inkomensgrens waarbij men in aanmerking komt voor subsidie in de pre- miekoopsector te verhogen van 50.000 gul den tot 57.000 gulden per jaar hoopt de bewindsman het bouwprogramma van 37.000 premiekoopwoningen voor dit jaar veilig te stellen. Brokx kondigde dit giste ren aan in een beleidsnotitie aan de Twee de Kamer. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Staatssecretaris Brokx van Volkshuisvesting wil de subsi dievoorwaarden voor premiekoopwoningen bijstellen. Weersvooruitzichten in cijfers gemideld over Nederland voor vrijdag: Aantal uren zon 1 tot 7. Minimum temperatuur omstreeks 1 graad. Maximum temperatuur omstreeks 9 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De Tweede-Kamerfracties van PvdA en PPR willen dat de regering meer financiële steun geeft aan het Middenamerikaanse Nicaragua. Dit bleek gisteren tijdens de behandeling van de begroting van Ontwikke lingssamenwerking in de Tweede Kamer. In het oostelijk havengebied van Amster dam wordt hard gewerkt aan de laatste scha kel in de keten van zuiveringsinstallaties voor rioolwater van de hoofstad. In het noorden, zuiden en westen zijn dergelijke installaties reeds in gebruik. Naar verwacht kan deze volgend jaar in werking worden gesteld. In afwachting van een wet op chemi sche stoffen zullen fabrikanten en impor teurs van nieuwe chemicaliën deze pro- dukten vrijwillig aanmelden bij het minis terie van Volksgezondheid en Mileuhygiê- ne. Deze afspraak heeft minister Ginjaar gemaakt met de Vereniging van de Neder landse Chemische Industrie (VNCI) en het Het CDA-Tweede-Kamerlid H. Evers- dijk wil van minister Beelaerts van Blok land (Volkshuisvesting) horen wanneer het beheersplan voor de Oosterschelde t- gereed is. De bewindsman moet die vraag «enigde beantwoorden naar aanleiding van de re geringsbeslissing over de Nota Landelijke zingen Gebieden. Die beslissing is eind vorig jaar fjet afgekomen en vormt op de behandeling in de Kamer na de laatste stap vóór de definitieve vaststelling van het ruimtelij ke ordeningsbeleid ten aanzien van de landelijke gebieden. Verbond van Handelaren in Chemische BUR'' Produkten (VHCP). Weer in binnen- en buitenland Zon- en maanstanden Zon op 07.43 uur, onder 18.01.UUr Maan op 10.27 uur, onder uur nnw w ozo windst. o ono n dat h< De raad van EG-ministers heeft vorig voor jaar een richtlijn goedgekeurd, die alle gener ..Londr heim windst. nw ono ozo ono z o ozo zzo ozo o ozo ozo ozo o o o zo n o o ozo ozo ono windst. w verand. windst. zo n o o Vooruitzichten voor vrijdag opgesteld door het KNMI: Droog en vooral eerst nog zonnig, ’s Nachts temperaturen om het vriespunt, middagtempe- raturen van 7 tot 12 graden. aan de ventie Unie w zonder DEN HAAG. De defensiespecialist van de PvdA-fractie in de Tweede Kamer, Bram Stemerdink, wil dat de Kamer een bijzondere commissie instelt die een on derzoek doet naar de besluitvorming bin nen de NAVO, in december vorig jaar, over de modernisering van de middellan- ge-afstandskernwapens en de manier waarop de Nederlandse positie destijds in Brussel is vastgelegd. <4 in (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Spookrijders (auto mobilisten die op de verkeerde rijbaan rijden) op de Nederlandse wegen ver oorzaken per jaar gemiddeld acht do den. Dit blijkt uit gegevens van de Stichting Wetenschappelijk Onder zoek Verkeersveiligheid (SWOV). Tussen 1968 en 1978 veroorzaakten spookrijders in totaal 88 dodelijke on gevallen. Uit het onderzoek blijkt, dat spookrijden niet beperkt is tot Neder land, maar dat het overal voorkomt. Volgens de SWOV kan uit het onder zoek naar de oorzaken van spookrij- DEN HAAG (ANP). De Nederlandse bevolking is vorig jaar met 105.000 perso nen toegenomen. Deze toeneming is duidelijk groter dan die in 1978, toen de bevolking met 87.700 personen groeide, aldus het Centraal Bu reau van de Statistiek (CBS). De sterkere groei komt vrijwel volledig voor rekening van de buitenlandse migra tie, welke vorig jaar een vestigingsover schot van 44.800 opleverde, tegen 28.100 in 1978. De toeneming van de bevolking ten gevolge van geboorte en sterfte was vorig jaar met 62.000 vrijwel gelijk aan die van 1978 (61.100). Nadat in maart vorig jaar de grens van 14 miljoen was gepasseerd, telde Neder land op 1 januari 14.090.500 inwoners. De immigratie was vorig jaar 104.900 perso nen meer dan de emigratie. Het immigra- tieniveau van 1978 (89.200) werd daarmee met 15.700 overtroffen. Aangezien het ver trek naar het buitenland bijna gelijk bleef (1979: 60.100, 1978: 61.100), steeg het vesti gingsoverschot in dezelfde orde van grootte, en wel met 16.700 personen. Het grootste deel van deze stijging kwam voort uit het migratieverkeer met Suriname. Terwijl dit overschot in 1978 4.700 bedroeg, werd vorig jaar een niveau bereikt van 15.800. De fractievoorzitter van de PPR in de te'trek Tweede Kamer Ria Beckers wil wetai plan, waarom leden van de Belangenvereniging Minderjarigen onlangs tijdens een tour nee langs enkele kinderbeschermingste huizen om een zwartboek over isolatie vat minderjarigen aan te bieden, door dt rijkspolitie zijn gefotografeerd. Beide partijen vroegen minister De Ko- ning van Ontwikkelingssamenwerking in een motie, Nicaragua tot concentratieland te maken. Dit betekent dat volgens deze partijen Nicaragua moet worden gezet op het lijstje van ontwikkelingslanden die extra hulp krijgen van ons land. De PVDA’er Knol en D’66-woordvoer- der Bischoff vroegen minister De Koning voorts, de hulp aan Indonesië en Pakistan niet verder te verhogen. Als reden daar voor noemden zij dat in beide landen naar hun mening de mensenrechten niet wor den geëerbiedigd. In dit verband weès de PvdA’er Knol op de executie vorig jaar van de Pakistaanse ex-president Bhoetto en op het uitmoorden van een deel van de bevolking” van het door Indonesië inge- lijfde Oost-Timor. D’66 kondigde aan, een motie te zullen indienen als minister De Koning niet toe zegt, Tanzania en Jamaica Steun te geven voor een verbetering van de betalingsba lans van die landen. Volgens Bischoff voeren Tanzania en Jamaica een politiek die is gericht op de verbetering van de levensomstandigheden van de allerarm sten, maar voldoen beide landen niet aan eisen die het Internationaal Monetair Fonds (IMF) stelt voor steun aan de beta lingsbalans. steeds -varen. verlenc Holland. Verder gaat er nog 1641 hectan iegerm wapen Dit 1 met de het lan oneerd meer t in het In dit hoogge De provincies Noord-Brabant, Zuid. Holland en Zeeland staat een onderling grenswijziging te wachten. Die grenswijj ging is nodig geworden door de ontwikte ling rond het Hellegastplein en de aantel van het Schelde-Rijnkanaal. Daarnaas zijn de bestaande grenzen zodanig vero# derd, dat niet meer van een logisch grens verloop kan worden gesproken. Deze o» gewenste situatie wordt nu door onderlit ge gebiedsruil tussen de drie provincie rechtgezet. Zo krijgt Zeeland er in total i 2496 hectare grond bij, 1070 hectare va Noord-Brabant en 1426 hectare van Zuid Holland. Zeeland levert 122 hectare in aai Noord-Brabant en 71 hectare aan Zuid Nam jond hebbe: in dat dent Salisbi Volg onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. geh. bew. zw. bew. motregen onbew. geh. bew. onbew. onbew. 1. bew. geh. bew. onbew. zw. bew. mist zw. bew. geh. bew. 1. bew. niet ontvangen geh. bew. r-1- regen geh. bew. onbew. 1. bew. geh. bew. 1. bew. niet ontvangen onbew. geh. bew. onbew. onbew. regen zw. bew. h. bew. niet ontvangen h. bew. regenbui De Graaf zei verder, dat de scheiding tussen behandeling en controle bij ziekte verzuim moet worden opgeheven of in ieder geval afgezwakt. Aan de andere kant zouden de werknemers zelf volgens hem een grotere verantwoordelijkheid moeten krijgen voor de controle, bijvoor beeld door de instelling van uit werkne mers bestaande verzuimcommissies. PvdA, D’66 en de PSP leverden felle kritiek op het beleid van het IMF. Volgens deze fracties stelt die organisatie alvorens leningen te verstrekken strikte bezuini- gingseisen, waardoor allerlei ontwikke lingsprogramma’s niet goed kunnen wor den uitgevoerd. De CDA’er Van den Broek betoogde, dat het kabinet niet mag bezuinigen op de begroting van ontwikkelingssamenwer king. Hij vroeg de bewindsman voorts speciale aandacht voor Cambodja en Bangladesj. WD-woordvoerder Hermans zei geluk kig te zijn met de verbetering van de kwaliteit van de ontwikkelingshulp die Nederland geeft. Wat Suriname betreft vroeg Hermans de minister waarom goed gekeurde projecten zo dikwijls vertraging oplopen. Hij stelde voor, in Nederland wonende Surinamers aan te trekken als ambtelijke begeleiders van ontwikke lingsprojecten in Suriname. De CPN diende een motie in waarin de regering wordt gevraagd, weer ontwikke lingssteun te geven aan Cuba. PvdA, CDA en D’66 drongen aan op initiatieven van de Nederlandse regering om de structuur van de Verenigde Naties te versterken. c 63 ff

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 2