Tornado slaat toe Commissie-Brandt bindt strijd aan tegen honger van Waldheim aan EG BIEDT SOVJET-UNIE UITWEG: Britse regering tegen bezoek Rhodesië I IRA eist moord Senaat VS eist Noodhulpprogramma gereed Geen EG-stappen Kritiek Pravda tegen lagere op Noorwegen gasprijs tuinders Verzoek Frontlijnstaten niet gehonoreerd Carnaval in Rio eist 103 levens meer mogelijk VS: beperking olie-invoer niet op ambassadeur in Den Haag op invrijheidstelling Andrei Sacharov voor Mozambique Waarschuwing van Zuid-Afrika Turkije verlengt ueiJ staat van beleg rwijs 8 len no i (Van onze redactie buitenland) iderwij ANKARA. De regering van Turkije Wo ENSDAG 20 FEBRUARI Cent weg Kwartjes P.A.-syndroom 59 cent 3 BINNEN- EN BUITENLAND 1980 2 door Nico Scheepmaker bieden ''■i (sieves itoffen (Van onze redactie buitenland) ROME. De negen landen van de Europese Gemeen schap hebben gisteren op de lingen oneerd. :oeken i Konto EPS-conferentie in Rome (Eu- aferen ms land ropese Politieke Samenwer- ifandei king) de Sovjet-Unie voorge- ih°RUf. ste]d Afghanistan tot een neu- ns land. ,traje sfaat te maken. W Afghanistan’ (Van on±e redactie buitenland) Bij de carnavalviering in de Westduitse HH nonderi og inde itten, in Ichiphol Dan kc- n, onder in 191 Vincies uit te breiden. In de provincie lit 301 cent, i i (Van onze redactie buitenland) MOSKOU. Het orgaan van de Russi sche communistische partij, de Pravda, steeds sterkere anti-Russische koers te varen. Bovendien zou Oslo medewerking verlenen aan de opslag van Amerikaans degermateriaal „dat elementen van kern wapens zal bevatten”. Dit laatste is volgens het blad in strijd met de Noorse politiek, die inhoudt dat in het land geen kernwapens worden gestati- Verder stoort men zich onder meer aan de komende NAVO-oefeningen in het noorden van het land en aan de steun die Oslo gaf aan de oproep van president Carter om de Olympische Spe len in Moskou te boycotten vanwege de inmenging in Afghanistan. In dezelfde verklaring heeft de IRA de verantwoordelijkheid opgeëist voor de moord afgelopen zaterdag op Mark Coe, kolonel in het Britse Rijnleger in West-Duitsland. Zowel bij de Haagse politie als op de Britse ambassade in Den Haag zei men desgevraagd, dat het voor het eerst is dat de IRA zich verantwoordelijk stelt voor de moord op ambassadeur Sykes in Nederland. De IRA erkent verder in een aan de Britse media ter hand gestelde verkla ring, dat de militante organisatie ook de hand heeft gehad in enkele bomaan slagen op bases van het Rijnleger in de Bondsrepubliek in 1978 en 1979, even als de ontploffing op de Grote Markt in Brussel, waar een groep Britse muzi kanten op zou treden in het kader van het 1000-jarig bestaan van de Belgische hoofdstad. Bij deze aanslag raakten 16 mensen gewond, onder wie vier leden van het Britse legerorkest. Deze unieke foto toont het moment waarop een tornado het dak verwoest van het luchthavengebouw van Fresno, Californië. De plaat is gemaakt door een kantoorklerk aan de overkant van de straat, die zijn camera mee naar zijn werk had genomen om een filmpje vol te schieten. ning, dat deelname aan de Olympische Spelen in Moskou onder de huidige om standigheden niet gewenst is, aldus minis ter Van der Klaauw (Buitenlandse Zaken) gisteravond in Rome, na afloop van het beraad met zijn EG-collega’s. „Maar we blijven in Europees verband over deze zaak praten totdat eind mei de termijn voor inschrijving voor de Spelen in Mos kou afloopt”, aldus de minister. De andere EG-ministers zijn overigens niet ingegaan op het pleidooi van Van der Klaauw, de behandeling van dissidenten in de Sovjet unie in de beoordeling van het Russische beleid te betrekken. Van der Klaauw zei in Rome, dat hem van Britse zijde te verstaan was gegeven, dat Carringtons voorstel eerder met Was hington was besproken. Daaruit werd in conferentiekringen geconcludeerd dat de Europese plannen niet alleen de Sovjet unie, maar ook Amerika de gelegenheid moeten bieden zonder gezichtsverlies op het standpunt Moskou te boycotten terug te komen. op basis van afspraken in de Verenigde Naties of tussen de Sovjet-Unie, de Ver enigde Staten, de grote Westeuropese lan den en een aantal niet-gebonden landen. - een wereldvoedselprogramma; - het begin van belangrijke veranderin gen in het internationale systeem. In zijn inleiding tot het rapport vraagt Brandt om een topconferentie van alle belangrijke leiders van de wereld, in nau we samenwerking met de Verenigde Na ties, om de honger, armoede en de groei ende kloof tussen rijk en arm te kunnen aanpakken. Hun sieraden, polshorloges en geld wer den afgenomen. der meer Keulen en Dusseldorf liggen, zijn zeker negentien mensen om het leven gekomen. Tien stierven door overmatig alcoholgebruik. Er komt een nieuwe muntwet (Nieuw! Nieuw!). De cent wordt afgeschaft („alles wordt op den duur afgeschaft”, zei een oude dame berustend, toen iemand van het Journaal haar op straat vroeg wat ze van het verdwijnen van de cent vond). De stuiver wordt groter. Hoeveel groter (zes cent?) werd er niet bijgezegd. Dat de cent gedoemd was te verdwijnen was al een tijdje duidelijk. Het maken van een cent kost tegenwoordig drie cent, dus elke keer als de Staat een cent liet maken, raakte hij twee cent achter. Iemand be dacht toen dat de Staat voortaan alleen nog setjes van drie centen tegelijk moest laten maken. Die kostten van 9 cent per setje, de Staat betaalde met een dubbeltje, kreeg 1 cent terug, en had dan 4 centen. Maar om de een of andere financieel- technische reden bleef het toch duurkoop, en daarom wordt de cent nu definitief afgeschaft. Althans als munt, niet als munteenheid, de cent als abstract betaalmiddel blijft bestaan, de prijzen in de winkels zullen niet worden afgerond op 2,95 en 3,70. Gemiddeld zal men dus even veel blijven betalen. Laat ik een voorbeeld geven. Je koopt bij de supermarkt zes verschillende arti kelen voor respectievelijk 95 cent, 96 cent, 97 cent, 98 cent, 99 cent en 100 cent. Bij elkaar opgeteld is dat 5,85. Nu is het de bedoeling dat bedragen die 1 of 2 cent boven de 0 of de 5 zitten naar beneden worden afgerond, en bedragen die 3 of 4. cent boven de 0 of de 5 zitten naar boven worden afgerond. Ergo: 95 blijft 95, 96 wordt 95, 97 wordt 95, 98 wordt 100, 99 wordt 100 en 100 is en blijft een gulden. Telt men nu de hierboven gegeven, op 5 afgeronde getallen bij elkaar op, dan krijgt men opnieuw 5,85. Want 95 plus 05 plus 95 plus 100 plus 100 plus 100 is net zoveel als 95 plus 96 plus 97 plus 98 plus 99 plus 100. Niemand komt er dus een cent aan te kort. DÜSSELDORF-RIO DE JANEIRO. Tenminste 103 mensen hebben het leven verloren tijdens de eerste dagen van het carnaval in de Braziliaanse stad Rio de Janeiro. De ziekenhuizen in deze stad be handelden meer dan elfduizend personen aan de gevolgen van de carnavalviering, zoals overmatig alcoholgebruik en onge vallen. Zes Nederlandse toeristen die voor het carnaval naar Rio de Janeiro waren ge reisd, zijn daar op straat beroofd door een groep van naar schatting dertig jongeren. telt zich voor di K ipvissa i beëi» gen va; ede Ks minists over d >ven e lt.i ee jare chemi- i impor- ;ze pro- >t minis- Hihygiê- Ginjaar Neder- en het etnische ister ft Lia Bet it heed bto’s, ol f de nj. en in de nteerd. De Negen menen, dat de crisis in elk geval moet kunnen worden overwonnen. „Dit kan”, aldus de ministers, „door een regeling die een neutraal Afghanistan in staat stelt zich buiten de rivaliteit tussen andere machten te plaatsen”. Als gevolg van Frans verzet werden de Negen het overigens niet eens over de vraag of de Olympische Spelen moeten worden geboycot. Vandaag loopt de ter mijn af, die president Carter heeft gesteld voor terugtrekking van de Russische troe pen uit Afghanistan, voorwaarde voor de Verenigde Staten om aan de Spelen in Moskou deel te nemen. President Carter verklaarde gisteren nog eens in een toe spraak, dat het de Verenigde Staten ernst is met het ultimatum aan de Sovjet-Unie. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Cyrus Vance, die vandaag in Bonn en Rome besprekingen voert, Carrington zelf verwees naar de neutrali teit van Oostenrijk, die in 1955 werd gega randeerd door de Sovjet-Unie, de VS, Frankrijk en Engeland, waarna de gealli eerde bezettingstroepen uit het land wer den teruggetrokken. voor II ndelijte voeren. BRUSSEL (ANP). De Europese Com missie is naar in Brussel verluidt, niet van plan stappen te ondernemen tegen de la gere aardgastarieven voor tuinders in Ne derland. Er zouden juridisch gezien te weinig mogelijkheden voor een aanklacht zijn, omdat de Nederlandse Gasunie, die de prijzen bepaalt, een particuliere maat schappij is waarop de regering in Den Haag nauwelijks invloed heeft. Minister Van der Stee van Landbouw en Visserij zou de commissie hebben beloofd te ant woorden op een brief van landbouwcom missaris Gundelach, waarin om een ver klaring wordt gevraagd. Evers- in Blok- PARIJS (DPA). De Amerikaanse de legatie bij de vergadering van het Interna tionale Energie Agentschap (IEA), een groep van negentien Westerse indu strielanden, heeft gewaarschuwd dat het waarschijnlijk niet meer mogelijk is nog limieten te stellen aan de olie-importen van het lopende jaar. De Amerikanen zeiden dit nadat de ver gadering van de negentien gisteren in Parijs over beperking van de olie-impor ten op niets uitliep. Een van de oorzaken KAAPSTAD (UPI). De Zuidafri- kaanse regering heeft Mozambique ge waarschuwd dat zij alle nodige maatrege len zal nemen om een eind te maken aan het optreden van zwarte nationalistische guerrillastrijders vanuit Mozambique in Zuid-Afrika. Zuid-Afrika heeft de autoriteiten van de voormalige Portugese kolonie geschreven dat ze de acties als een daad van agressie beschouwt. De waarschuwing volgt nadat grote wapenopslagplaatsen zouden zijn ontdekt in de provincie Natal bij de grens met Mozambique. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. De Amerikaanse Se naat heeft unaniem een resolutie aange nomen waarin de invrijheidstelling wordt geëist van de Russische dissident Andrei Sacharov. De kernfysicus werd op 22 ja nuari van Moskou naar Gorki verbannen. De Senaat doet bovendien een beroep op alle landen die de akkoorden van Hel sinki hebben ondertekend, economische boycotmaatregelen tegen de Sovjet-Unie te nemen. Aan president Carter wordt gevraagd „in de krachtigste termen en op het hoog ste niveau” tegen de verbanning van de Russische Nobelprijs-winnaar te proteste ren. Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden had zich al eerder in soortgelijke bewoordingen geuit. De minister legde er de nadruk op, dat het plan voor een neutraal Afghanistan geen kant-en-klare oplossing is, maar meer een idee dat nog nader moet worden uitgewerkt. Het plan-Carrington beoogt de neutraliteit van het land te garanderen Zuid derliaj mswijj itwikh s aanle; aarnaas j vera h grens leze oj mderlii ovincie in total ;are va in Zuid heeft Noorwegen ervan beschuldigd een e in aai n Zuid hectan uid-Hol Hollanf dse Za- minister van Buitenlandse Zaken, lord 5 maan BRUSSELS (AP). Een internationale commissie onder voorzitterschap van de vroegere Westduitse Bondskanselier Willy Brandt, die in de afgelopen twee jaar een aantal Noord-Zuid-vraagstukken heeft bestudeerd, zal volgende maand een „noodhulpprogramma voor 1980-85” laten verschijnen, dat de strijd moet aanbinden tegen de armoede en honger in de wereld. van deze mislukking was heftig verzet van deelstaat Noordrijn-Westfalen, waarin on- Japanse zijde tegen het Amerikaanse j voorstel om de totale invoer van de IEA- landen te beperken tot 1.105 miljard ton ruwe olie, vijftig miljoen ton minder dan in december is afgesproken. In mei zal deze afspraak worden herzien, maar dat is volgens de V.S. te laat. Stel u gerust, er is nog hoop. Niet elk bedrag wordt afzonderlijk naar boven of naar beneden afgerond, alleen het eindbe drag aan de kassa wordt afgerond. Als u alle bovengenoemde artikelen had ge kocht (veel pils!), dan zou de kassa 53,16 hebben aangeslagen, en u zou bij de nieu we regeling maar 53,15 hebben hoeven betalen. Een cent winst dus in plaats van 24 cent verlies. Dat scheelt een kwartje. -scheldt Volgens een woordvoerder van de Ver- ie vraag ..enigde Naties is de regering-Thatcher wel n de re- ndelijte :>rig jaar indeling vóór de rimtelij- van de De heer O. te H. zit met het volgende probleem. Hij heeft indertijd deelgeno men aan de politionele acties in Indonesië, dat toen nog „ons Indië” heette. Dat heeft zijn zenuwgestel aangetast, en het wordt steeds erger, met het gevolg dat hij nu al een jaar met wao thuiszit. Blijkbaar had hij, toen hij nog jong was, meer weer standsvermogen, maar nu hij de 50 is gepaseerd krijgt hij er steeds meer last van. Hij slaapt goed, heeft ook geen angst- complexen, maar ’s ochtends wordt hij ontzettend gespannen wakker, zijn han den trillen bij het koffiedrinken. In 1967 is hij drie maanden opgenomen, maar dat heeft niets geholpen. Ook nu is hij weer onder behandeling van een neu roloog. Tijdens zijn diensttijd in Medan is hij een keer of vier bij de psychiater geweest, maar die volstond dan met het verstrekken van een Broom-drankje. Wat de heer O. nu interesseert is, of meer mensen, ex-militairen die de politionele acties hebben meegemaakt, met dezelfde verschijnselen kampen. Je hoorde een tijdlang wel veel over het KZ-syndroom oftewel concentratiekampsyndroom, en daarna weer over de syndromen waaraan mensen leden die gegijzeld waren ge weest, maar over P.A.-syndromen (Poli tionele Acties-syndromen) hoor je nooit iets. Mochten andere mensen er ook last van hebben, dan zou de heer O. dat graag vernemen. aal 28# >noma inlands zegd, te vrezen dat Zuid-Afrika een staats greep zal steunen als het Patriottisch Front de verkiezingen in Rhodesië wint. Volgens Kaoenda bevinden zich in Rhode sië Zuidafrikaanse militairen die zijn uit genodigd door de Britse autoriteiten. Voor de vier Nederlandse officiële waarnemers die momenteel in Rhodesië zijn geldt een beperkte bewegingsvrij heid. Ze mogen slechts deelnemen aan oriëntatietrips die zijn georganiseerd door de Britse en Rhodesische autoriteiten. In volgens ooggetuigen scherpe bewoordingen is de Nederlanders te ver staan gegeven zich aan de officiële richt lijnen te houden omdat anders hun veilig heid niet kan worden gegarandeerd. De vier waarnemers willen besprekingen voeren met alle leiders van Rhodesische partijen die deelnemen aan de verkie zingen. In het land is het nog steeds erg onrus tig. De woordvoerder van de Britse gou verneur Lord Soames verklaarde gisteren dat het geweld in sommige streken alweer even hevig is als voor de wapenstiltstand in Rhodesië. Namens de Frontlijnstaten de landen -rond Rhodesië die altijd actieve steun ïebben verleend aan guerillabewegingen in dat land had de Tanzaniaanse presi dent Nyerere Waldheim gevraagd naar vanneer Salisbury te gaan. Volgens een woordvoerder van de Ver- Ja, hé, hallo, wacht ’s even, stop!, roept u nu als doorknede winkelende huisvrouw, dat is allemaal leuk en aardig, maar hoe veel dingen in de supermarkt kosten 96 of 97 cent? De meeste dingen kosten 98 en 99 cent. En u haalt er bijvoorbeeld de folder bij van supermarkt Kooistra in Bols- waard, geldig van 12 tot en met 18 februa ri. Welke verlokkelijke aanbiedingen staan daar op? Zoetelief koeken 59 cent, appelmoes 68 cent, pindakaas 98 cent, limonadesiroop 95 cent, Coca-Cola 1,09, pot jam 2,19, vleessauzen 1,98, Persil 5,75, Silan 3,75, ontbijtkoek 1,69, mar garine 1,29, kratje pils 6,98, saté 1,69, kratje andere pils 10,48, sneeuwstertaart 3,75, maanzaadbrood 1,79, uienstok brood 1,39, slasaus 1,19, blik ananas 1,29, blikje Catty 98 cent, blik Bonzo 1,89, Glorix 79 cent, en dan beperk ik me nog maar tot de voorkant van de folder. Wat zien we dus! Allemaal „hoge” lage prijzen, met veel 8’tjes en 9’tjes aan het eind die naar boven moeten worden afge rond. Als bovengenoemde prijzen volgens de nieuwe regeling worden afgerond, kost me dat 24 cent extra, zult u vertwijfeld uitroepen. Want er is niet één prijs bij die naar beneden kan worden afgerond! .Carrington, beoogt een einde te maken aan de crisis, die door de Russische inter ventie in dat land, is ontstaan. De Sovjet- Unie wordt zo in de gelegenheid gesteld zonder gezichtsverlies haar troepen terug Sivad in het oosten is de staat van beleg opgeheven. Het besluit dat vandaag is voorgelegd aan het parlement zou zijn genomen op Cent» advies van de Nationale Veiligheidsraad. In dit invloedrijke adviesorgaan hebben hooggeplaatste burgers en militairen jzigin zitting. Het politieke geweld in Turkije heeft gisteren aan zeker drie mensen het leven gekost. nlandse oek aan -*•- - *•- Het rapport van deze commissie, de in Genève gevestigde Onafhankelijke Com missie voor Internationale Ontwikke lingsvraagstukken (ICIDI), zal in maart officieel gepubliceerd worden. Gisteren werd in Brussel een samenvatting uitge geven, toen Brandt een openbare vergade ring van de ontwikkelings- en samenwer- kingscommissie van het Europese parle ment toesprak. Het rapport concludeert, dat de wereld economie „nu zo slecht functioneert, dat daardoor belangen op korte en lange ter mijn van alle landen worden geschaad”. Het stelt een noodprogramma op voor de Noord-Zuid-problematiek, dat uit vier de len bestaat: - het overbrengen op grote schaal van hulpmiddelen naar de ontwikkelings landen; -- een internationale energiestrategie; (Van onze redactie buitenland) NEW YORK-LOESAKA-SALIS- BURY. De Britse regering vindt dat het nu niet het juiste moment is ft vorig voor een bezoek van VN-secretaris- die alle generaal Waldheim aan Rhodesië. ..Londen heeft dit gisteren aan Wald heim laten weten. bereid een VN-waamemer bij de verkie zingen in Rhodesië toe te laten. Het Russische persbureau TASS heeft Groot-Brittannië ervan beschuldigd visa te hebben geweigerd aan Oosteuropese journalisten die de verkiezingen in Rhode sië willen verslaan. Volgens TASS worden alleen verslagge- R in de te trekken, aldus de achtergrond van het l wet» plan. 'eniging m toui- ningste atievat loor dt maakte er gisteren geen geheim van dat hij graag had gezien dat de Negen zich ook voor een boycot hadden uitge sproken. Frankrijk verzette zich echter tegen een Brits, door alle andere landen gesteund, voorstel, publiekelijk te verklaren dat de Sovjet-Unie de voorwaarde moet schep pen om deelname aan de Spelen mogelijk te maken. Ook de voorgestelde verwijzing naar de aanbeveling van het Europees parlement om de Spelen te boycotten, stuitte op Frans verzet. Indien de Sovjet- Unie geneigd zou zijn in te stëmmen met een neutraal Afghanistan, is het niet on denkbaar dat de landen die hebben laten blijken de Spelen te willen boycotten, op hun oorspronkelijke standpunt terugko men, zo werd gisteren in Rome veronder steld. De Nederlandse regering blijft van me- (Van onze redactie buitenland) LONDEN. Het onwettige Ierse Republikeinse Leger (IRA), dat streeft naar aansluiting van het in meerder heid protestante Noord-Ierland bij de katholieke Ierse Republiek, heeft zich verantwoordelijk gesteld voor de moord in maart 1979 op de Britse am bassadeur Richard Sykes in Den Haag. et 25 e heeft besloten de staat van beleg die al 1977 tl voor achttien provincies geldt met twee Bij hl maanden te verlengen en met twee pro eid van De Oos- pit voorstel, afkomstig van de Britse vers toegelaten van wie wordt verwacht dat zij niet zullen schrijven over onder drukking van kandidaten en aanhangers van het Patriottisch Front van Moegabe en Nkomo. i Een vooraanstaand functionaris van de partij van de Rhodesische oud-premier Moezorewa heeft gisteren verklaard dat er na de verkiezingen een bloedige bur- gerloorlog in Rhodesië zal uitbreken, on geacht de stembusuitslag. Hij beschuldig de de Britten ervan hun handen in on schuld te willen wassen en onmiddellijk na de verkiezingen hun hielen te willen lichten terwijl de Rhodesiërs elkaar naar de keel vliegen. Bij vuurgevechten tussen guerillastrij- ders en het Rhodesische leger zijn deze week zeker vijf zwarte burgers, twee gue rilla’s en een blanke soldaat gedood. Een Zwitserse roomskatholieke priester is gis teren in zijn missiepost in het zuiden door onbekenden doodgeschoten. De Zambiaanse president Kaoenda heeft gisteren tijdens een persconferentie in de hoofdstad van Zambia Loesaka ge- Neutrale status voor trijfël O

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3