D IV Uit een ander vaatje tappen Samkalden: FNV-acties niet tegen rechtsorde 0 0 St ■Heineken DamiatePers l S I If wo Weinig enthousiasme in Washington I Beleidsplan naar Tweede Kamer kostte Sovjet- SC IJmuider Courant Kamer wil meer gijzelaars gaan Verklaring Polak wekt kritiek VVD Totaalweigeraars 18 maanden in cel informatie over weigeren CPN’er Militanten laten Unie 200 mln” ,N-bom-campagne „VERLOSSENDE” TELEGRAM VANMORGEN BIJ VN „Van Agt begeeft zich op glad ijs” Minderheid PvdA wil sluiting van kerncentrales Kerncentrale stilgelegd na bezetting reu Sch .1 1 I «J Tl WOENSDAG 20 FEBRUARI 1980 „EI r r. BINNEN. EN BUITENLAND 4 (Van i VEL haar j len v wijs. qua hi eisen, wordt reeks in de ta Bui gebrac lenpla daarin school Heide herves nieuw hoeve bouw een te P. Cc toren) vel: onderl uitvoe bouws bezuin (Van onze redactie buitenland) TEHERAN. President Ba- ni-Sadr van Iran heeft van morgen in een telegram aan secretaris-generaal Kurt Waldheim van de Verenigde Naties laten weten dat de in ternationale commissie van onderzoek naar de grieven van Iran tegen de ex-sjah en de Verenigde Staten, welkom is in Teheran. 1 O Teheran VS bereid Cairo Commissie vandaag naar F-16 te leveren II 1 - Veder-Smit: Rem op groei aantal fysiotherapeuten 1 155,00 CNV-voorzitter Van der Meulen zei gis teravond in Vlissingen, dat alleen een wonder kan voorkomen dat de regering een nieuwe loonmaatregel afkondigt, die voor de rest van het jaar van kracht blijft. Hij herhaalde zijn eerder geuite mening, dat kabinet en parlement hiermee hun bevoegdheden overschrijden. De FNV-acties in de Rijnmond tegen het loonbeleid van de regering zijn vandaag (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. „Minister-president Van Agt begeeft zich ten aanzien van het geschreven recht op glad ijs als hij zegt dat de huidige vakbondsacties van de FNV tegen het voorgenomen regeringsbeleid, stakingen tegen de rechtsorde in Nederland zijn.” De commissieleden maken zich op dit moment in Genève klaar voor vertrek naar de Iraanse hoofdstad. Het telegram werd naar New York gestuurd, nadat de Minister van Buitenlandse Zaken, Gotb- zadeh, noemde gisteren de veronderstel ling dat de gijzelaars al zouden kunnen worden vrijgelaten tijdens het onderzoek van de commissie, valse hoop. Nadat de commissie verslag zal hebben uitgebracht aan de Verenigde Naties, zal Iran bezien wat er moet worden gedaan. „Naar mijn mening hangt de vrijlating van de gijze laars af van de uitlevering van de sjah”, toename van het aantal huisartsen en tandartsen ongeveer in het huidige tempo moet doorgaan. De staatssecretaris zegt bereid te zijn wijzigingen in het beleidsplan aan te bren gen als overleg in het parlement en met de betrokken organisaties daartoe aanlei ding geven. AMSTERDAM (ANP). De WD-frac- tie in de Amsterdamse gemeenteraad heeft ernstige bezwaren tegen de verkla ring die burgemeester Polak heeft afge legd over de corruptieaffaire-Toorenaai en de narcoticabrigade. In een persbericht wordt gezegd dat Polak door zijn wijze van publiekelijk reageren de ambtelijke medewerkers op een verwerpelijke manier in de kou zet.: Volgens de WD-fractie spreekt de bui- gemeester ten onrechte geen scherpe ver oordeling uit over het kennelijk uitlekken van onderdelen van het dossier-Too» naar naar de pers. Ook heeft hij niet aangekondigd alles te zullen doen om da! lek op te sporen. Verder meent de fractie, dat de burge meester commissaris Toorenaar door zijn verklaring onnodig in opspraak heeft ge bracht. Van de burgemeester moet juist worden verwacht dat hij zijn ambtelijke medewerkers daartegen - beschermt door over een affaire niets publiekelijks mee te delen totdat er een definitieve beslissing is genomen, aldus de WD. Polak had dus niet publiekelijk mogen meedelen dat hij het dossier-Toorenaar naar minister Wie gel van Binnenlandse Zaken heeft gezon den, zo vindt de WD-fractie. Vo» Walse zijn ii voedii len, t( (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. De CIA, de Amerikaanse inlichtingendienst, be weert dat de Sovjet-Unie ruim twee honderd miljoen gulden heeft uitge geven aan haar campagne tegen in voering van het Amerikaanse neutro nenwapen in West-Europa. BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van zaterdags van HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning DIRECTIE: Mr. H. C. van der Mije Ing broke: laan i gen di den tv settere (Van onze redactie binnenland) ARNHEM. De krijgsraad in Arnhem heeft vanmorgen twee dienstweigeraars die ook vervangende militaire dienst wei gerden, veroordeeld tot ieder achttien maanden gevangenisstraf en ontslag uit militaire dienst. De beide totaalweigeraars, Piet Klab- bers (23) uit Den Bosch en Gert van der Brink (19) uit Groningen, zijn lid van de anti-militaristische actiegroepen Onkruit. Tegen hen was twintig maanden geëist. De twee wensen geen beroep te doen op de wet gewetensbezwaarden, omdat zij deze zien als een onderdeel van het door hen verfoeide militarisme. De school: slechte de sch Houta lijke g ling vi nancie verwoi In d; in een oppen waarir pen Ie gen hi Bij d trale lij baarhei verspre nieuwfc een eii van rui snippet gen we depend fete'j Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 Oni jarige de Ox het o zwaai» door wond de lin men i kerk. 4 DEN HAAG (ANP). Een meerderheid van de Tweede Kamer vindt dat de Ka mercommissie voor de inlichtingen- en veiligheidsdiensten meer informatie moet krijgen van de regering over het niet be noemen van de Delftse ingenieur Reek bij de PTT. Reek is lid van de CPN. Een aangeno men PvdA-motie zegt dat het CPN-lid- maatschap geen reden mag zijn iemand een „vertrouwensfunctie” te weigeren. Reek had gesolliciteerd naar de functie van kwaliteitscontroleur voor telefoonka bels. Acht CDA-Kamerleden en het GPV- Kamerlid Verbrugh stemden tegen de motie. Minister Wiegel van Binnenlandse Za ken heeft vorige week al laten weten geen bezwaar te hebben dat genoemde Kamer commissie nadere gegevens over deze kwestie zal krijgen. De Amerikaanse regering heeft het Congres gevraagd akkoord te gaan met een verhoging van het defensiebudget voor Egypte met 700 miljoen gulden. Daarmee zou het totale bedrag dat de VS voor militaire hulp aan Egypte wil verle nen op ongeveer 1,7 miljard gulden komen. I de derde dag ingegaan. Opnieuw is bij een aantal bedrijven het werk onderbroken om te discussiëren over de loonmaatregel. Volgens districtsbestuurder Stekelenburg van de Industriebond FNV in het Rijn mondgebied zijn eind volgende week har dere acties te verwachten. De Bouwbond FNV heeft gisteren aan gekondigd dat korte en lange acties zullen worden georganiseerd op bouwwerken in Amsterdam en omgeving als protest tegen het loonbeleid van de regering en tegen het voorstel van staatssecretaris De Graaf van Sociale Zaken om bij de vaststelling van het dagloon niet langer een bepaald percentage van tarieftoeslagen en andere extra’s mee te tellen. In een gedetailleerd beleidsplan voor de gezondheidszorg in Nederland schrijft Veder-Smit aan de Tweede Kamer, dat de Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 18.30-19.00 uur 11.30-12.30 uur Intussen heeft het Internationale Rode Kruis financiële en materiële hulp ge vraagd voor de slachtoffers van hevige overstromingen, die Iran teisteren. Min stens 200 mensen zijn omgekomen, terwijl wordt gesproken over 150.000 daklozen. In een gisteren uitgegeven verklaring zegt, het Rode Kruis dat de overstromingen in duizenden dorpen een groot aantal wonin gen en voorzieningen hebben wegge vaagd. Er bestaat grote behoefte aan ten ten, melkpoeder, dekens, laarzen en ge neesmiddelen. (Van onze redactie buitenland) SAN SALVADOR. Linkse militanten hebben vanmorgen 220 van de in totaal 370 gijzelaars vrijgelaten die op verschil lende plaatsen in de Salvadoriaanse hoofdstad San Salvador werden vastge houden. Bij twee bomaanslagen in de hoofdstad zijn gisteren een rooms-katholiek radio station en de bibliotheek van een door jezuïten geleide universiteit vernield. Er zou alleen materiële schade zijn. In Saragoza, vijftien kilometer ten zuid oosten van San Salvador, zjjn drie men sen omgekomen bij een poging een bom onschadelijk te maken. Israel heeft officieel meegedeeld eind deze maand zijn ambassade in de hoofd stad te zullen sluiten. schillen in financieringsbronnen, tariefs- structuur en tariefsniveau. Het aantal fi nancieringsbronnen moet volgens de staatssecretaris zo beperkt mogelijk wor den gehouden. Dit zei gisteren oud-burgemeester Sam kalden van Amsterdam over uitlatingen in deze zin maandagavond in Hoogeveen door de premier. Als minister van Justitie in het kabinet-Cals regelde Samkalden onder meer het stakingsrecht. Hij geldt daarom als deskundige bij uitstek op het gebied van het arbeidsrecht. Samkalden meent dat de vakbeweging net als elke andere groepering in ons land, het recht heeft protest aan te tekenen tegen het voornemen van de regering de vrije loon onderhandelingen dit jaar verder aan banden te leggen. PvdA-voorzitter Van den Berg zei gis teravond dat Van Agt „kolen op het vuur stapelt”. De acties van de FNV richten zich volgens hem niet op het doorbreken van de regeringsmaatregel, maar op een protest ertegen. Zelfs indien het parle ment zich achter het kabinet zou stellen, heeft de vakbeweging hiertoe nog het recht, aldus Van den Berg. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON—JERUZALEM—AMMAN. De Amerikaanse president Carter heeft zijn Egyptische collega Sadat laten weten dat Washington bereid blijft het moderne gevechtsvliegtuig van het type F-lö aan Cairo te leveren: In Washington hoopt men overigens dat. Egypte het voorlopig met wat minder modem materiaal zal willen doen. De op 6 februari door de CIA gegeven informatie werd vannacht gepubliceerd op een zitting van de subcommissie van het Huis van Afgevaardigden over verval singen en valse voorlichting van de zijde van de Sovjet-Unie. De CIA schat dat de Russen meer dan 3 miljard dollar per jaar oesteden aan propaganda en het versprei den van valse informatie. De Sovjet-Unie maakt gebruik van clan destiene radiostations, waaronder één die zogenaamd in Iran staat, maar die in werkelijkheid uitzendt vanaf Russisch ge bied aan de Iraanse grens. Het station drong er tijdens de revolutie bij de Ira- niërs op aan zich feller te keren tegen de Amerikanen. De Sovjet-Unie verspreidde voorts, al dus de CIA, een verzonnen anti-Griekse redevoering van president Carter, een „in terview” dat vice-president Walter Mon- dale vorig jaar zou hebben gehad met een niet-bestaande journalist en twee door de Sovjet-Unie gemaakte nummers van het Amerikaanse nieuwsmagazine News week, dat in 1963 in bepaalde gebieden werd verspreid. De Sovjet-Unie is volgens de CIA ook de uitgever van een te velde te gebruiken handboek van het Amerikaanse leger, dat de vervalste handtekening draagt van ge neraal Westmoreland. In het handboek wordt informatie gegeven aan Ameri kaanse militaire veiligheidsdiensten voor het beïnvloeden van de binnenlandse za ken van bevriende landen, waar Ameri kaanse troepen zijn gelegerd. Het verval ste handboek dook voor het eerst in 1975 op in een Turkse krant en werd later genoemd door een schrijver in een Spaans blad ter ondersteuning van beweringen, dat de Verenigde Staten betrekkingen on derhielden met „terroristische bewegin gen” in WesVEuropa. I 15,90 45,85 60,00 180,70 233,00 0,80 De twee andere leden van de internatio nale commissie zijn de Syriër Adib Daou- di en Hector Jayewardene uit Sri Lanka. President Carter heeft overigens gisteren verklaard dat zijn land geenszins van plan is zich te verontschuldigen voor zijn Iran- politiek in het verleden. Veder-Smit noemt de groei van het aan tal fysiotherapeuten verontrustend omdat „in ernstige mate moet worden betwijfeld of die wel in overeenstemming is met de gewenste ontwikkeling in de gezondheids zorg”. De opbouw en de sturing van de gezond heidszorg moet volgens de staatssecreta ris worden veranderd. Een kritische her bezinning op het takenpakket van de ver schillende beroepsbeoefenaren in de ge zondheidszorg is volgens haar noodzake lijk, waarbij in haar visie ook moet wor den gedacht aan verschuivingen. Het beleid van Veder-Smit is ook ge richt op een vermindering van het aantal ziekenhuisbedden. Dat betekent zo weinig mogeljjk opnamen en een zo kort mogelij ke gemiddelde verpleegduur. In de eerste lijnsgezondheidszorg is volgens haar daarom een optimale voor- en nazorg noodzakelijk. De taakverzwaring die daarvan het ge volg is zal tot een verkleining van de verschillende praktijken moeten leiden. Veder-Smit denkt hierbij onder andere aan het terugbrengen van het gemiddeld aantal patiënten van een huisarts van ongeveer 2600 patiënten tot 2200 2400. De staatssecretaris zegt in de notitie aan de Kamer dat ze met kracht wil bevorde ren dat er één registratiesysteem voor de gehele eerstelijns gezondheidszorg wordt ingevoerd. Op haar departement zal een „hoofdafdeling eerstelijns-gezondheids- zorg” worden gevormd. Op financieel gebied zijn er nog veel knelpunten. Die zijn het gevolg van ver- (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Twintig van de 53 PvdA- kamerleden willen dat op korte termijn de twee Nederlandse kerncentrales worden gesloten. De centrale in het Zeeuwse Borssele zou het best aan het eind van het jaar kunnen worden stilgelegd als de periodieke splijt- stofwisseling plaats vindt, zo vindt de minderheid van de PvdA-fractie. In de Tweede Kamer is vandaag een debat gewijd aan de problematiek rond de kerncentrales. Directe aanleiding is de bijna-ramp eind maart vorig jaar in de centrale bij het Amerikaanse Harrisburg. Namens de PvdA heeft het Kamerlid Zijlstra vandaag het-woord gevoerd. Hij heeft veel waardering voor de deskundig heid van het centralepersoneel en de wijze waarop de Kernfysische Dienst zich van zijn controlerende taak kwijt Dat biedt volgens hem echter onvoldoende garantie voor een optimale veiligheid. Israel en Saoedi-Arabië zijn al twee jaar geleden met de VS overeengekomen dat zij F-15 toestellen zullen krijgen. De Israë lische regering is er steeds tegen geweest dat Egypte dit ultra-modeme vliegtuig ook krijgt omdat de overmacht van de gevechtskracht van de Israëlische lucht macht hiermee in gevaar zou komen. Is. rael vreest dat president Sadat mogelijk zal worden opgevolgd door een radicale leider die mogelijk niets moet hebben vat de Israelisch-Egyptische toenadering ei acties tegen Israel zou kunnen onder- nemen. De opening van de Egyptische ambassa de in Israel is tot een nog onbekend tijd stip uitgesteld. In Cairo is de reden van het uitstel niet bekend gemaakt. De Jordaanse premier Sjarif Abdel-Ha- mid Sjaraf heeft gisteren de normalise ring van de betrekkingen tussen Israel en Egypte veroordeeld en gesproken van een „ernstige tegenslag” voor de arabieren. De normalisering gaat volgens hem ten koste van het Palestijnse vraagstuk en de arabische zaak. „Het is pijnlijk de Israëli sche vlag in Cairo te zien wapperen”, aldus de premier. De Israëlische premier Begin heeft een Britse suggestie verworpen resolutie-242 van de VN-Veiligheidsraad uit te breiden welke wijziging dan rekening zou houden met de rechten van de Palestijnen. Een dergelijke uitbreiding zou volgens Israel de vooruitzichten op vrede schaden. Hebbes! Toepasselijker kan het niet. Albert van Eif en Roy Jonathans, twee 20-jarige werkende jongeren uit Haarlem, ge bruikten de schuimkraag van dit enorme bierglas als advertentie ruimte. Albert en Roy zijn op een leeftijd gekomen dat zij hun aldus de minister. Het is mogelijk, aldus Gotbzadeh, dat gijzelaars door de com missie zullen worden gehoord, maar dat betekent nog niet, dat ze in vrijheid wor den gesteld. In Genève kwamen vanmorgen drie le den van de internationale commissie aan om vandaar, met de twee andere leden, naar Teheran te vertrekken. Het waren de Algerijnse en Venezolaanse diplomaten, Mohammed Bedjaoui en Andres Aguilar en de Franse jurist Louis Edmond Pettiti. Bedjaoui zei in Genève dat een „gentle men’s agreement” was bereikt over de invrijheidstelling van de Amerikaanse gij zelaars in Teheran. „Wij hebben een gent lemen’s agreement voor de vrijlating van de gijzelaars, zonder welke we niet zouden kunnen gaan”, aldus de Algerijn, die de blijkbaar gemaakte afspraak niet verder wilde toelichten. (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL. De kerncentrale van Ti- hange bij Hoei in het Belgische Wallonië, wordt vandaag stilgelegd vanwege de be zetting van de controlekamer door werk nemers. Door de leiding van het bedrijf is mee gedeeld, dat vanmorgen is begonnen met de ingewikkelde operaties om de centrale te stoppen. Volgens een mededeling van het bedrijf kan „een kerncentrale niet worden geleid met een honderdtal men sen in de controlekamer”. Als direct ge volg van de actie is de bouw van twee nieuwe kernreactoren in de buurt voorlo pig stopgezet. De bezetting werd gemeld door de Bel gische radio, die zei een mededeling te hebben ontvangen dat dit gebeurde „eerst door een groot aantal werknemers van de centrale onder aanvoering van hun vak- bondsvertegenwoordigers, vervolgens door naar de leiding stelde elementen die vreemd waren aan het bedrijf’. In de kerncentrale wordt al sinds 8 februari actie gevoerd voor herindiensl- neming van twee geschorste collega’s en verlaging van de pensioengerechtigde leeftijd tot 57 jaar. De Belgische minister van Economische Zaken, W. Claes, heeft aangeboden te be middelen in het conflict. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Staatssecretaris Ve der-Smit van Volksgezondheid wil de groei van het aantal fysiotherapeuten en apothekers sterk afremmen. De kraamzorg en de wijkverpleging moet volgens de bewindsvrouwe daarentegen fors worden uitgebreid. pleeggezin in Haarlem vaarwel kunnen zeggen om zelfstandig te gaan wonen. Ook Albert en Roy weten dat woonruimte niet voor het opscheppen ligt, daarom nemen ze dit middel te baat om de aandacht op hun probleem te vestigen. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, Umuiden postbus 18, 1970 AA Umuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 .tel. adm: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023-31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: bij vooruitbetaling (inclusief 4% BTW) per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal Revolutionaire Raad in Teheran, het hoogste Iraanse beleidsorgaan, in verga dering bijeen was geweest De president verklaart in zjjn telegram, aldus het Iraanse persbureau Pars, van morgen dat Khomeini en de Revolutionai re Raad ermee instemmen dat de commis sie een onderzoek instelt naar „de misda den, het verraad en de corruptie”, ten tijde van het bewind van de sjah.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 4