Deelnota bepleit vestiging MI VO-school in nieuw gebouw Organisatoren koninginnedag met onzekerheid worstelen Startsein voor nieuwe school ondanks bouwstop I politienieuws 1 herschi/dnnks iï „ECHTE BOTER” KOEKEN 2.80 Subsidies voor het onderwijs Badminton in Velsen Faciliteiten voor Felison Begrotingstekort Speliade ’79 S ak T Huüik ic doftdl wttun hwI kwódtt lig s l.-Tl - ■H School voor praktische vorming it Nieuwbouwplannen voor De Brulboei Alkmaarder getroffen door steekvlam Reinigingsdienst in slechte behuizing Zes knapen na snel speurwerk ingerekend Duizend gulden voor kinderopvang 5 WOENSDAG 20 FEBRUARI IJMOND 1980 4 „EINDE OPSPLITSING IN BELANG VAN ONDERWIJS” (Van een onzer verslaggevers) SUBSIDIES AFHANKELIJK VAN LANDELIJK KARAKTER FESTIVITEITEN Banketbakkerij Lange Nieuwstraat 439 IJmuiden - Tel. 16479 Openlijke geweldpleging ja Confederatie sident bereid en: In linde VELSEN. Velsen telt binnen haar gemeentegrenzen zes scho len voor buitengewoon onder wijs. Slechts één daarvan voldoet qua huisvesting aan de te stellen eisen. Tegen deze achtergrond wordt voor dit schooltype een reeks van aanbevelingen gedaan in de zojuist verschenen „Deelno ta Buitengewoon Onderwijs” uit gebracht door de Velsense scho- lenplancommissie. Kernpunt daarin: voor de openbare MIVO- school, thans gevestigd aan de Heidestraat in IJmuiden-Oost, is hervestiging noodzakelijk in een nieuw gebouw. Als locatie ten be hoeve van de voorgestelde nieuw bouw wordt in de nota genoemd een terrein aan de IJmuidense J. P. Coenstraat (omgeving water toren). Overstap A Noodsituatie (ADVERTENTIE) id 5,00 Herschi/Hoensbroek, tel. (045) 21 17 77 (Van een onzer verslaggevers) IJMOND. De plotselinge aankondi ging van het aftreden van koningin Julia na heeft voor diverse oranjeverenigingen in de IJmond een streep door de rekening gehaald voor wat betreft de viering van koninginnedag. De reeds in september gestarte voorbereidingen dreigen voor een groot deel voor niets te zijn geweest. Op dit moment weten de oranjecommi- tees met name in Velsen niet hoe zij de zaak aan moeten pakken. De Velsense oranjeverenigingen zijn ur jr J-frac- teraad rerkla afgfr renaar Voedingsbonnen - Bij een inbraak bij Walserij Oost op het Hoogovensterrein zijn in de nacht van maandag op dinsdag voedingsbonnen uit een brandkast gesto len, ter waarde van 20.000 gulden. Beetslaan in Driehuis. In het belang van het sterk individueel gerichte onderwijs wordt opheffing van de doorgevoerde splitsing al jarenlang nagestreefd door de staf van de school. Op dit punt grijpen de nota Buitenge woon Onderwijs en de eerder verschenen deelnota Buitengewoon Onderwijs en de eerder verschenen deelnota voor gewoon kleuter- en lager onderwijs direct in el kaar. In het laatste beleidsstuk wordt ge zamenlijke hervestiging aanbevolen aan de openbare Theo Thijsseschool en de Jan Ligthartschool in het gebouw (Heide straat 49) dat de MlVO-school voor dat doel zou moeten vrijmaken. De IJmuiden se MlVO-school telt momenteel 125 leer lingen. Bij de uitvoer van het bouwplan zal de gemeente de extra 150 vierkante meter voor rekening dienen te nemen. Dit bete kent naast een investering van 3 ton een bedrag van 30 mille jaarlijks terugkeren de exploitatielasten over 40 jaar. Met het besluit om alsnog tot de bouw volgens de gereedliggende plannen over te gaan wil het college voorkomen dat de bouwkosten door verder uitstel noodzakelijk voor wijzigingen boven het thans geraamde bedrag uitkomen. pen hetgeen leidde tot een vloeropper vlakte van 800 vierkante meter. Herschi Cassis met zuiver mineraal water, zuivere vruchtensappen en uitsluitend natuurlijke suikers zonder toevoeging van onnatuurlijke smaak- of kleurstoffen! Paul Tierolf, coördinator van de Velser- gemeenschap voor de Oranjeverenigin gen zit met zijn handen in het haar omdat verwacht wordt dat de meeste mensen op 30 april aan de buis gekluisterd zitten om ooggetuige te zijn van het aftreden van koningin Juliana en de kroning van prin ses Beatrix. „Ik vindt het een slechte zaak dat zo laat het bericht van het aftreden van de konin gin kwam. Het moest bekend zijn dat duizenden mensen zich bezig houden met de oranjefestiviteiten. Met veel enthousi asme worden de feesten voorbereid. De oranjecommitees zijn echter niet zo flexi bel om zich plotseling aan de gewijzigde omstandigheden aan te passen. Maanden van voorbereidingen worden nu zomaar teniet gedaan. Juist op het moment dat de oranjefeesten in Velsen wat breder wor den opgezet en meer inhoud gaan krijgen dan alleen maar een rolschaatswedstrijd. Sommige oranjeverenigingen zoals in IJ muiden Oost en IJmuiden-West hebben artiesten gecontracteerd. Een verhaal apart is de penibele huis vestingssituatie van de Flevumschool ge vestigd aan de Zeeweg in IJmuiden-Oost. De nota ziet voor ook hier bestaande De MlVO-school aan de Heidestraat in IJmuiden-Oost. Te klein en qua indeling niet berekend op de eisen die het buitengewoon onderwijs stelt. aangesloten bij de landelijke Confedera tie Oranjeverenigingen. Paul Tierolf heeft weinig goede woorden over voor de confe deratie. „Meer dan een telegram sturen aan premier Van Agt, waarin zij proteste ren tegen het tijdstip van de kroning, doen zij niet. We hebben van hen niets meer vernomen en weten niet waar we ons aan te houden hebben. Als we op eigen houtje iets organiseren lopen we ten eerste de kans dat er geen mens komt en ten tweede dat we de subsidie mislopen. De gemeente wil namelijk alleen subsidiëren als de festiviteiten over het hele land worden gehouden. Oranjeviering Driehuis heeft aangekondigd dat zij haar programma gewoon afdraait en loopt daarmee de kans dat zij haar eigen reserve moet aan spreken”, aldus Tierolf. In afwachting van de richtlijnen van de confederatie heeft de coördinator toch enkele alternatieven. „We kunnen de festi viteiten verschuiven naar de bevrijdings dag of naar 31 mei, wanneer een defilé- hulde wordt gebracht aan prinses-Julia na. Verder denken we aan het planten van diverse koninginnebomen in de gemeente en het uitreiken van bekers of vaantjes aan kinderen van de lagere school om hen toch iets tastbaars te geven. Mogelijk zou ’s avonds in samenwerking met de horeca iets georganiseerd kunnen worden”. Verder hebben B. en W. besloten de zolder van het noordelijk koetshuis van Beeckestein permanent in bruikleen te geven aan Felison. De burgerzaal van het gemeentehuis en de expositieruimte van de nieuwe bibliotheek worden gebruikt voor enkele tentoonstellingen. B. en W. zullen de stichting uitnodigen een beleids plan op te stellen. VELSEN. Het college van B. en W. stelt de raad voor een krediet van 55.000 gulden beschikbaar te stellen voor de bouw van een kantoorruimte bij het com plex van de Reinigingsdienst aan de Am- sterdamseweg. De ruimten die nu als kantoor voor de technische staf en voor de magazijnmees ter worden gebruik zijn daarvoor niet geschikt. Eén ervan is te krap, terwijl de andere ruimte wordt gebruikt als maga zijn waar onder meer verdelgings- en ont smettingsmiddelen zijn, opgeslagen. Om in de bestaande behoefte te voorzien kan een geprefabriceerde kantoorruimte wor den aangeschaft van 7.5 tij 7.5 meter, die zonder fundering bij het gebouw kan wor den geplaatst en daarmee in verbinding kan worden gebracht. In Beverwijk zijn de feestelijkheden op 30 april van dien aard dat de mensen, die wilden komen ook werkelijk zullen ko men. Er wordt een zaalvoetbaltoernooi georganiseerd en ’s morgens vindt een aubade plaats voor het stadskantoor. VELSEN. In de loop van dinsdag heeft de politie zes jongens in de leeftijd van 14 tot 16 jaar aangehouden die beken den op maandagavond zich schuldig te hebben gemaakt aan openlijke geweld pleging op de Herenduinweg. De zes knapen deelden daar met een honkbalknuppel een aantal klappen uit aan twee personen die tevens met een mes werden bedreigd. Aan de hand van een signalement wist een surveillanceploeg dinsdag twee geweldplegers aan te hou den waarna de overige vier konden wor den opgespoord. Allen zijn ingesloten. Vermoedelijk zijn nog meer arrestaties te verwachten. IJMUIDEN. Dinsdagmorgen is een 22-jarige Alkmaarder, die in dienst van een Alkmaars bedrijf werkzaam was op het Hoogoventerrein, als gevolg van een arbeidsongeval met brandworden opge nomen in het brandwondencentrum in Beverwijk. Nabij blokwalserij 2 was hij werkzaam bij het uitgraven van oude, niet meer onder spanning staande elektriciteitska bels. Hierbij werd per abuis door de graafmachine een wel onder spanning staande hoogspanningskabel uit de grond getrokken. Daarbij ontstond een steek vlam waardoor de Alkmaarder werd ge troffen. Door zijn collega’s is getracht met zand de brandende kleren te blussen. Met tweede en derde graads brandwonden over vrijwel het gehele lichaam is de Alk maarder opgenomen in het Rode Kruis ziekenhuis. Een van de collega’s verkeer de na het ongeval in een shocktoestand. VELSEN. Het college van B. en W. heeft ingestemd met een aantal verzoe ken uit het onderwijs voor subsidies. Aan het Rijk zal worden verzocht, als mocht blijken dat de kosten van de cursus visfileren, ten behoeve van de leerlingen van de visserijschool opnieuw hoger uit zullen vallen, de vergoeding hiervoor te verhogen. In 1979 is door de 57 leerlingen aan de cursus meegedaan. De kosten be droegen gemiddeld 240,91 per leerling, waar tegenover de vergoeding van het rijk staat tot een bedrag van 220 gulden. Nadat goedkeuring is ontvangen van de Rijks Inspecteur voor het openbaar on derwijs zal het college aan de raad voor stellen een krediet van 2000 gulden be schikbaar te stellen voor de uitvoering van een zandbak voor de kleuters van de Duinkrekels. VELSEN. In samenwerking met het bestuur en de staf van het buurthuis De Brulboei heeft de gemeente een program ma van eisen opgesteld voor eventuele nieuwbouw van het buurthuis. De kosten van een dergelijk projekt worden exclu sief grondkosten op twee miljoen gulden geraamd. Het tekort is veroorzaakt omdat er meer geld nodig was voor aanschaf van materi alen dan was begroot en de vergoeding voor de algemene leiding iets is verhoogd. ;d dat jkelijk »rs op i zet.' e but je ver- ekken roore- j niét to dat VELSEN. Felison, de stichting ter bevordering van de beeldende kunst in de gemeente Velsen, wil haar bestuursas- sistente in de toekomst een dienstver band aanbieden inplaats van een vergoe ding per gewerkt uur. Voor de af te dragen sociale lasten krijgt de stichting van de gemeente een extra subsidie van 4500 gulden. VELSEN. Het college van B en W vult het tekort van 1550 gulden middels aanvullende subsidie aan, van het kin- dervakantieprogramma Speliade voor de aktiviteiten in 1979 iel-Ha- Tnalise- rael en an een bieren, to ten en de Israeli >eren”, i bassa. id tijd en van burge- >r zijn jft ge- t juist telijke door nee te sing is d dus lat hij r Wie- ?ezon- 'ee jaar ien dat e Israe- :eweest iegtuig yan de lucht ten. Is. ogelijk adicale en van ing en onder- 5,90 5,85 0,00 0,70 3,00 0,80 rft een tie-242 reiden iouden i. Een Israel L VELSEN. De gemeente Velsen vol doet volgens het college aan een verzoek van de Nederlandse Badmintonbond aan diverse gemeentes om de betekenis van het badminton als recreatieve sport te propageren. Dit door de schooljeugd in staat te stellen deze sport in de vakantie aktief te beoefenen. In Velsen bestaat, volgens het college de mogelijkheid voor zowel jeugd als volwas senen van oktober tot mei deel te nemen aan de instuif in beide sporthallen. Bad minton behoort hier tot de hoofdschotel en de attributen hiervoor zijn, evenals deskundige leiding, voorhanden. Bovendien heeft het college besloten per 1 december het huurcontract te beëin digen van de voormalige Da Costaschool aan de Noorderlaan in Velsen-Noord. In dit gebouw is een deel van de Streek school voor beroepsbegeleidend onder wijs gevestigd. Na de opzegdatum zal deze school het veld ruimen voor de Flevum school die thans in een noodgebouw aan de Zeeweg in Velsen is gevestigd. De Streekschool voor beroepsbegeleidend onderwijs heeft momenteel nog geen be schikking over vervangende accommoda tie. Wel liggen nieuwbouwplannen gereed die echter door de huidige financiële situ atie van het rijk niet uitgevoerd kunnen worden. In een noodsituatie met zicht op ver betering verkeert momenteel ook de openbare School voor Praktische Vor ming. Voor goed onderwijs is het huidige onderkomen, een vooroorlogs schoolge bouw aan de IJmuidense Houtmanstraat, al evenmin toereikend. Plannen voor nieuwbouw (aan het Tiberiusplein in IJ- muiden-Oost) verkeren in een vergevor derd stadium. Deze school (voor Voortge zet Buitengewoon Onderwijs) telt momen teel 58 leerlingen waarbij 45 Velsenaren. Voor de Hendrik Piersonschool (protes- tants-christelijk), eveneens krap gehuis vest aan de Cepheusstraat, wordt gepleit voor hervestiging in een leegkomend schoolgebouw (op een centrale plek in IJmuiden) dan wel uitbreiding van het pen vijf jaar, de vaak nauwe relatie met kindertehuizen blijkt uit vermelde cijfers van leerlingen hieruit afkomstig. Vanwege het individuele karakter van het buitengewoon onderwijs wordt depen- dancevorming door de scholenplancom- missie als „ongewenst” van de hand gewezen. De eisen die aan huisvesting van dit type school worden gesteld wijken duide lijk af van het gangbare eisenpakket. De lokalen zijn door een kleinere groeps grootte van geringere afmetingen. Daar naast is de behoefte naar verhouding groot aan bijruimten voor specialistische werkzaamheden van schoolpsycholoog, logopediste en schoolarts. Aan de rector van het gymnasium Feli- senum zal worden meegedeeld dat kan worden overgegaan tot aanschaf van nieuw meubilair voor het handenarbeid- en tekenlokaal voor een totaal bedrag van 19.000 gulden. De Marijke kleuterschool heeft toestemming gekregen ten behoeve van de informatiebibliotheek 54 boeken aan te schaffen ter waarde van 758,16. De centrale bibliotheek zal voor de opleve ring zorgen. ruimtenood een oplossing door verhuizing naar de voormalige Da Costaschool in Velsen-Noord. De hier gevestigde Streek school voor Beroepsbegeleidend Onder wijs heeft vooruitlopend op zo’n overstap naar de noordkant van het Noordzeeka- naal alvast (per 1 december) de huur opge zegd gekregen. Veertig procent van de nu ingeschreven leerlingen (120) komt uit de noordelijke IJmondgemeenten. Herhuis vesting benoorden het kanaal wordt om die reden „niet onoverkomelijk” ge noemd. Een bezwaar verbonden aan een nieuwe vestigingsplaats blijft de afwikke ling van het zogenoemde symbiose-onder- wijs (in handvaardigheidsvakken) waar voor aan de lagere technische school aan VELSEN. De initiatiefgroep Velsen- Oost, die zich bezig houdt met de opvang van kinderen op de woensdagmiddag, krijgt tot eind 1980 een gemeentelijke sub sidie van 1000 gulden. In de loop van het jaar zal het college bekijken of nog een aanvullende bijdrage nodig zal zijn. Bij die terreinkeus speelt mee de cen trale ligging en daarmee de goede bereik baarheid voor de her en der in Velsen verspreid wonende leerlingen. Met nieuwbouw zou voor de betrokken school een eind komen aan een lange periode van ruimtenood en noodgedwongen ver snippering. Door ruimtegebrek gedwon gen werd in 1971 voor deze school een dependance geopend aan de Nicolaas De Spaarnberg kleuterschool krijgt twee nieuwe zand- en watertafels. De kos ten, 1573 gulden, worden ten laste ge bracht van de post aanschaffing meubi lair van de gewone dienst. Ingebroken - In het weekend is inge broken in de lagere school aan de schip- laan in IJmuiden. Men is binnengedron gen door vernieling van een ruit. Er wor den twee bandrecorders alsmede een cas setterecorder vermist. De viering van koninginnedag in Heemskerk heeft wat meer voeten in de aarde. Op initiatief van de personeelsver eniging van de gemeente en in samenwer king met diverse buurthuizen en wijkcom- mitees zou op 30 april een groots opgezette zeskamp worden gehouden, de zogenoem de Heemsdag ’80. De organisatoren heb ben besloten het evenement te verschui ven naar bevrijdingsdag. Ongeval - Dindsdagmiddag is een 52- jarige Heemskerker, die werkzaam is bij de Oxystaalfabriek bij Hoogovens, tijdens het ophijsen van een spoorrail door de Zwaaiende rail geraakt. Hij kwam hier door in een schrootput terecht. Met een wond aan het linkerbeen en fractuur aan de linkervoet is de Heemskerker opgeno- men in het St. Josef ziekenhuis in Heems kerk. Bij het opstellen van dit programma van eisen is ten eerste uitgegaan van de werkmogelijkheden ten behoeven van tienduizend buurtbewoners en ten tweede van de aanwezigheid van een uitleenpost voor de bibliotheek. Verder wordt in dit plan de huisvesting van het jongerenwerk in het voormalige PEN-gebouw geprojec teerd. Bovendien wordt uitgegaan van een flexibele indeling en bestemming van de totale accommodatie. Er zal zo spoedig mogeljjk een gesprek worden georgani seerd over dit onderwerp met de ministe ries van CRM en binnenlandse zaken. bouwstop voor onderwijsgebouwen van de regering in verband met het te bezuinigingsbeleid. De bouwplannen voor een nieuw schoolgebouw ter vervanging van het in slechte staat verkerende onderkomen van de school voor praktische vorming aan de Houtmanstraat werden na een aanvanke lijke goedkeuring door een speciale afde ling van het ministerie van financiën (fi nanciering publiekrechtelijke organen) Verworpen. In dat plan voorzag de gemeente Velsen in een bouwplan voor met een totale vloer oppervlakte van 950 vierkante meter waarin ruimte werd geboden voor 6 groe pen leerlingen. Het ministerie daarente gen hanteerde een maatstaf voor 5 groe- VELSEN. Het college van B. en W. heeft besloten de bouwplannen voor een nieuw onderkomen voor de school voor praktische vorming aan het Tiberiusplein ten uitvoer te brengen. Deze beslissing is in tegenspraak met de onlangs afgekondigde - -*-> voeren bestaande semi-permanente gebouw. Ook bij dit punt is de relatie duidelijk met gegevens in eerdergenoemde Deelnota IJ muiden voor gewoon kleuter- en lager onderwijs. Voor de protestants-christelij- ke Bethelehemschool (aan de Radar- straat) wordt daarin een fusie met de Calvijnschool en De Visserschool in het vooruitzicht gesteld waarna ontruiming van het huidige gebouw. Verwachte da ling van het leerlingenaanbod, al voor 1985, vormt van die maatregel de achter grond. Nieuwbouw staat ook op stapel voor de Willibrordusschool, voor onderwijs aan zeer moeilijk opvoedbare kinderen, geves tigd aan de Middenduinerweg in Sant poort. Het aantal leerlingen bedraagt mo menteel 67 gespreid over een kernafdeling (47) en een VBO-afdeling (Voortgëzet Bui tengewoon Onderwijs). De nauwe relatie met het naastgelegen kindertehuis St. Ra- faël spreekt uit het relatief grote aantal leerlingen hieruit afkomstig. In het rijtje van scholen voor buitenge woon onderwijs komt qua huisvesting als enige gunstig uit de verf de openbare Duin en Denneschool. (74 leerlingen waar van 72 uit Velsen). Het eigen gebouw aan de IJmuidense Willemsbeekweg voldoet volledig aan daaraan voor BLO-onder- wijs te stellen eisen. (ADVERTENTIE) de Troelstrastraat in IJmuiden-Oost uren worden vrijgehouden. Daarvoor is de voorgestelde verandering nadelig te noemen. Anders dan in de eerderverschenen scholennota’s ontbreken in de hiervoor behandelde deelnota leerlingenprognoses voor de eerstkomende vijftien jaar. Iets wat het ministerie althans bij nieuwbouw plannen als eist stelt. Het knelpunt ligt in de geringe samenhang tussen het leerlin genverloop en de bevolkingsprognoses. Leerlingenprognoses blijven daarmee een slag in de lucht mede doordat een aantal scholen een regiefunctie vervult. Meege nomen is voor een situatieschets wel het leerlingenverloop gedurende de afgelo- LA

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5