Herinneringen aan IJmuiden Twee bezwaarschriften ondanks inspraakprocedure Vertraging woningbouw op open plaatsen in „De Maer Toer-in 1980 Beverwijk DE ENIGE TANDPASTADIE HET SPEEKSEL HELPT. te 99 Twee ton voor reconstructie van gemaal Halve finales tafeltennistoernooi lagere scholen Viering Kritische Gemeente Umond HET HOGE DUIN HET HOGE DUIN organiseert élke vrijdag in de maanden januari en februari. DINER DANSANT I 6 7 WOENSDAG 20 FEBRUARI 1980 IJMOND 1 i Glastra - 2 WUK AAN ZEE Hebt u nog uw eigen tanden en kiezen? Dan is deze advertentie uiterst belangrijk voor u. De afgebeelde tandpasta - Zendium - bevat namelijk behalve fluoride ook enzymen. De enzymen in Zendium verhogen de bacterieremmende werking van het speeksel. St. Agnes De Bie „Spionnen” Van Dorp Velseroord Julianaschool Glastra - 1 En leveren daardoor een bijdrage tot het natuurlijk evenwicht in de mond. Door deze aktivering is uw speeksel beter gewapend in de strijd tegen de bacteriën en dus tegen aantasting van uw gebit. Misschien niet onverstandig om binnenkort ook met Zendium te gaan poetsen. «Ss nuideti (ADVERTENTIE) )0 uur ndweer idweer (Van een onzer verslaggeefsters) 20.00 (ADVERTENTIE) Don- 9 □0-19.00 15.30 19 en 16 j. Plein preek- k elke 30 uur, yclus. ealypse ir: „De (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. In december heeft gedurende een maand ter inzage gelegen het ontwerp-bestemmingsplan „Eerste wijziging De Maer”. Dit heeft betrekking op de open gebieden in deze wijk, die de bestemming „openbare en bijzondere ge bouwen” hadden en die men nu wil gaan bebouwen. Dit betreft het gebied tussen de woningen aan de Jean Monnetstraat en de Prof, ten Doesschatestraat en het gebied tussen de Jean Monnetstraat en De Baandert. Het wijzigingsplan omvat de bouw van 76 kleine huurwoningen ten behoeve van alleenstaanden en twee persoonshuishou- dens, alsmede twaalfwoningen in de vrije sector, al of niet met praktijkruimte. Het plan, zoals het er nu ligt, is tot stand gekomen na een intensief overleg met een ZOVEEL REACTIES wachten op een plaats in deze rubriek dat we „IJmuiden wat vertel je me nou?” ook ditmaal ge heel in handen van de lezers geven. Een bonte reeks herinneringen derhalve aan het oude IJmuiden en het vroegere Vel- seroord, met onder meer aandacht voor de lotgevallen van de schipbreukelingen van de logger Prosper, voor de Juliana- school, voor de man die de firma Glastra stichtte, enige plaatselijke drukkerijen en IJmuidens omvangrijkste melkboer. Het eerste bezwaarschrift is ingediend door N. E. Binnendijk, Prof, ten Does schatestraat 275 en vijf mede-onderteke- naars. Volgens het college van B. en W. hebben deze bewoners destijds geen ge bruik gemaakt van de inspraakmogelijk heden. Voor een deel betreffen de bewa ren zaken die tijdens de inspraakavonden en in de overleggroep al uitvoerig aan de orde zijn geweest en verder spelen de eigen belangen er een grote rol in. uit de bewoners van de wijk De Maer gevormde werkgroep, die de besprekin gen terugkoppelde naar de bewoners die interesse hadden getoond voor inspraak. Niettemin zijn er nu toch twee bezwaar schriften tegen het plan ingediend, die weinig kans maken gegrond te worden verklaard, maar die de bouw van de wo ningen wel ernstig kunnen vertragen. Zonder die bezwaarschriften zou de bouw nog dit jaar kunnen starten, volgens wet houder B. ten Haken. B. en W. verwachten, dat het algemeen belang van de woningbouw voor genoem de groeperingen uiteindelijk tot het onge grond verklaren van dit bezwaarschrift zal leiden, maar daar kan veel tijd mee zijn gemoeid. Ten dele zijn B. en W. bereid aan de bezwaren tegemoet te komen. schreven met als opdracht het maken van een modeltuin. Het ontwerp van Th. de Ruyter in Driehuis werd met een eerste prijs én de ereprijs bekroond. Mevr. T. IJ. Hobma-Glastra in Ensche de verstrekte ons nadere bijzonderhe den over haar vader Hendrik Glastra die in 1909 de gelijknamige firma stichtte. Hij had oorspronkelijk een viszaak in Leeuwarden. Daarna vestigde hij zich in IJmuiden waar hij een grote exporthan- del opbouwde. Glastra woonde aan de Julianakade. In de Eerste Wereldoorlog had hij er inkwartiering van militairen, later gaf hij onderdak aan Belgische vluchtelingen. Tot zijn vriendenkring behoorde de bekende loods Van der Mast. In 1919-1920 verkocht Glastra zijn ex- porthandel aan J. L. Uitzinger. Glastra liet een boerderij bouwen in Apeldoorn en legde zich aanvankelijk geheel op dit De pompen van dit gemaal zijn inmid dels aan vervanging toe, want het goed fUnktioneren van het rioolstelsel kan met de oude pompen niet meer worden gega randeerd. Bij het uitvallen van de pompen B. en W. hebben thans aan de raad voorgesteld het gemaal te reconstrueren. De kosten worden geraamd op 200.000,- maar de financiering levert voor de ge meente geen problemen op. H9188) laatjes 112439) Jonge 112439) 1 met voens- ag ge- .voens- 0-12.00 le, tel de St. woens- lag ge a, don- Kerk- 1 09.00- 14.00- pstraat ten, tot 20 uur ir gem mamen, ■ium. ir moe mmen. Stern- 20.00- HEEMSKERK. Om het rioolwater van het uitbreidingsplan „De Maer” in het transportriool te kunnen lozen is in 1968 aan de Cornells Geelvinckstraat een ondergronds rioolgemaal gebouwd. De capaciteit werd mede berekend op het van Marquette en „De Die” te verwach ten afvalwater en later kwamen daar het Rendorppark en het nieuwe ziekenhuis bij. voor de patates frites een fabriek aan de Haarlemmerweg waar hij tachtig man in dienst had. Ondernemend man als Gla stra was begon hij ook aardappelschil- machines aan groentehandelaren te le veren; hier en daar zijn nog steeds voor oorlogse apparaten in gebruik. Glastra overleed op 20 november 1979. (Voor degenen die nog eens contact met mevr. T. IJ. Hobma-Glastra willen opnemen, haar telefoonnummer is 053- 319239). Graag even uw tafel reserveren Rijkert Aertszweg 50, tel.: (02517) -5943 specialiteiten-restaurant Een hele avond genieten van een fijn diner en gezellige muziek voor de prijs van slechts: f 29.95 per couvert. gelijks 05-207, lag ge- nd op ir. f9.00- ur. v. d. werk- Het andere ingediende bezwaarschrift komt van de St. Agnes Stichting, die be zwaar maakt tegen het niet-opnemen van de mogelijkheid tot het bouwen van be jaardenwoningen in het plan, temeer daar de mogelijkheid daartoe zou zijn toege zegd door het gemeentebestuur. Ten aanzien van dit bezwaar stellen B. en W., dat destijds in principe geen be zwaar bestond tegen het bouwen van wo ningen ten behoeve van pré-bejaarden en bejaarden, doch dat daartoe het bestem mingsplan moest worden gewijzigd. In verband met het feit, dat het midden gebied niet zo dicht mocht worden be bouwd volgens de insprekers en het bou wen van twintig tot dertig woningwetwo ningen door één bouwer geen redelijke huurprijs zou opleveren, heeft het college besloten in het middengebied 76 kleine woningen te laten bouwen ten behoeve van alleenstaanden en twee persoonshuis- houdens. Een overweging daarbij was, dat het aantal bejaardenwoningen in Heemskerk thans voldoende is. Deze wo- Melkboer Elis de Bie had er geen be zwaar tegen dat hij de dikste man van heel IJmuiden werd genoemd, blijkt uit reacties van lezers. Hij was er zelfs trots op. „Als jongen,” vertelde en lezer ons, „liep ik door de Keizer Wilhelmstraat waar De Bie zoals gewoonlijk op een paar krukjes voor zijn winkel zat. Er kwam iemand van buiten IJmuiden voorbij, ook een zwaargewicht. De Bie keek hem heel aandachtig aan en zei: „Wie van ons zou het winnen?” Na het overlijden van De Bie werd diens mel- kwijk overgenomen door Hendrik Zee- gers. Deze was in Beverwijk geboren maar in Velseroord opgegroeid, evenals zijn zuster Jo die bij het echtpaar De Bie woonde en in de winkel hielp. Jo Zeegers trouwde later met Willem Schraal die een timmerbedrijf op Urk had. Na de oorlog is ze nog wel in IJmuiden geweest maar ze wilde het daarna niet meer zien; „er is te veel weg dat mij bindt”, gaf ze als verklaring. Ze is zesennegentig jaar geworden. (Reacties op deze rubriek: schriftelijk aan dit blad met vermelding „IJmuiden wat vertel je me nou?”, telefonisch 023- 378601). De „Lichting '20" liet als herinnering aan de diensttijd in IJmuiden deze foto op het Forteiland ma ken. Op de voorgrond een bord met het opschrift: „Het wordt kort voor L. 1920. Nog 13 kuggen." (Foto beschikbaar gesteld door de fam. A. van Reeu- wijk te IJmuiden). zal extra verontreiniging van het opper vlakte water ontstaan, vanwege het overstorten van de nooduitlaten. BEVERWIJK. De voorronden om het Beverwijkse kampioenschap tafel tennis zijn inmiddels gespeeld door de teams van de basisscholen. Donderdag 21 februari en vrijdag 22 februari wor den van ’s middags kwart over vier af de halve finales gespeeld in het club huis van de tafeltennisvereniging „Ra pidity” aan de Eenhoornlaan in Bever wijk. In de eerste halve finale op donder dag komen tegen elkaar uit: Jozef school 2, De Kameleon 2, Petrusschool 2 en Zeewijkschool 2. Vrijdag spelen de teams Petrusschool 1, Jozefschool 1, Zeewijkschool 3 en De Kameleon 1. De nummers één en twee van beide halve finales plaatsen zich voor de fi nale vierkamp op donderdag 28 fe bruari. I, Plein Spreek- ik elke BEVERWIJK. De viering van de Kritische Gemeente Umond, die zater dag 23 februari om 19.15 uur begint in de Vredevorstkerk aan de Laan der Neder landen, heeft ais thema: schuldgevoelens en schuld. Leny van Reijendam-Beek, predikante van de Vrijzinnig Hervormde Gemeente, zal een toespraak houden. Zij brengt ter sprake hoe schuldgevoelens mensen in hun contacten met anderen kunnen blok keren, terwijl werkelijke schuld niet of nauwelijks aanwezig hoeft te zijn. De collecte is voor het Front Polisario, de bevrijdingsbeweging van de westelijke Sahara. Het geld wordt besteed aan pro jecten in vluchtelingenkampen op Alge rijns grondgebied. BEVERWIJK. Het Toer-in-comité in Beverwijk maakt plannen om in de Toer- in-periode juli en augustus 1980 enkele manifestaties in Beverwijk te organi seren. Het comité wil daarom graag in con tact komen met personen en organisaties, die het comité willen aanvullen. In de eerste plaats om ideeën te ontwikkelen en ten tweede om die ook nader uit te werken en te realiseren. i, tel. rimn- »ot en le, tel. irauti- moeilijk in die jaren advertenties te krij gen. Het blad De Concurrent van de heer Mollenvanger rekende anderhalve cent per regel, dus was het een zware strijd. Verder waren er nog drukkerij Sinjewel en drukkerij Snooij, allemaal in de om geving van het Willemsplein. Het was altijd gezellig in het oude IJmuiden. Vaak werden er concerten gegeven door Concordia en Wilhelmina. En dan het zogenoemde Rondje (Oranje- straat-Kanaalstraat)’ IJmuiden is niet meer geworden wat we in 1941 achterlie ten, maar we hebben er gelukkig een mooie herinnering aan overgehouden. Ik hoop zo af en toe een dagje zoet te brengen in IJmuiden en zal zeker oude bekenden ontmoeten.” (Het adres van de heer H. Alders is Dr. Scheylaan 30, 1823 AB Alkmaar/Oudorp. Op 16 januari gaven we in deze ru briek bijzonderheden over het vergaan van de logger Prosper IJM 250, die op vrijdag 22 maart 1918 op de Noordzee door een mijnexplosie werd getroffen. Vier leden van de bemanning verloren hierbij het leven. De schipper (Rokus Zwemmer), de stuurman en een matroos konden in de reddingssloep springen; ze werden pas ’s zondags door een bewa pende Duitse trolder opgemerkt. De schipbreukelingen werden naar Duits land gebracht waar ze als gevangenen werden behandeld. Negen dagen bleven ze in een cel opgesloten. De heer C. Borst te IJmuiden vertelde ons dat zijn vader, Jacobus (Koos) Borst, de stuurman van de Prosper was. Deze was afkomstig uit Maassluis. Toen hij op de IJ.muider boten ging varen bleek het heen en weer reizen om zijn vrije dagen thuis door te brengen zeer bezwaarlijk; het kostte in die tijd vijf uur om van IJmuiden naar Maassluis te komen. Stuurman Borst vestigde zich daarom in Velseroord, in een van de zojuist gereed gekomen woningen aan de Lagersstraat; dat was omstreeks 1913. De matroos die de ramp van de Prosper overleefde was iemand wiens naam onze lezer zich niet herinnert, wel diens algemeen bekende bijnaam „Rooie Freek”. Deze was de wachtsman op de Prosper geweest tot hij ’s morgens half acht werd afgelost door zijn maat Wassenaar die bij de explosie dodelijk werd getroffen. De heer C. Borst zei ons dat de drie schipbreukelingen sterk vermagerd en met een baard van vele dagen in IJmui den terugkeerden. Ze vertelden dat ze als spionnen waren behandeld. Wat het eten betreft, ’s morgens kregen ze in de cel per man twee dunne boterhammen; aanvankelijk dachten ze dat ze later op de dag meer voedsel zouden krijgen maar dit bleef uit. Na de Eerste Wereldoorlog zijn veel schippers en stuurlieden van de IJmui- der vissersvloot op de grote vaart overgestapt. De schippers werden, ook al hadden ze niet de vereiste papieren, als kwariermeester aangesteld. Stuur man Borst voer voor de Maatschappij Nederland onder meer op de Grotius. Ook hij was niet in het bezit van de nodige papieren, zodat hij „kabelgast” werd, in feite magazijnmeester. Borst is later weer op loggers en ook op trolders gaan varen. Hij maakte vele reizen naar Ijsland. In totaal heeft hij gedurende vijfenvijftig jaar zijn bestaan op zee gevonden. De heer H. Alders te Alkmaar: „In de rubriek „IJmuiden wat vertel je me nou?” las ik indertijd een artikel over De Vuurtoren, het blad van de Nederlands Hervormde gemeente. Dit blad kwam in september 1932 zijn intrede doen bij drukkerij S. van Dorp, gelegen aan de Prins Hendrikstraat. Ik was eind augus tus 1932 aangenomen als leerling-hand- zetter. Tot de evacuatie van IJmuiden bleef ik bij de heer Van Dorp werkzaam. Na de oorlog keerde ik niet meer terug bij deze zaak. Ik weet wel dat de drukke rij was geëvacueerd bij drukkerij Gott- mer in Haarlem; na de oorlog betrok de heer Van Dorp eerst het pand van de firma Bischoff aan de Neptunusstraat, daarna verhuisde het bedrijf naar de Kennemerlaan. Het blad De Vuurtoren had een om vang van vier pagina’s, waarvan drie- kwart-pagina advertenties. Ook werd het IJmuidense Advertentieblad door de heer Van Dorp uitgegeven. Het was De heer W. Koomen, IJmuiden: „Zoals IJmuiden een „rondje” had, had ook Velseroord er een. Dat werd gevormd door de Zeeweg, de „Beurs” en de Kal- verstraat. Daar was op zaterdagavond altijd wat te doen. Als jongens gingen wij er altijd kijken bij Beusenberg en Leijenaar. Daar werden de appels en peren bij opbod verkocht. Wij probeer den altijd wat te pikken. Maar Leijenaar had een oppasser, Koot en bij Beusen berg probeerden we wel onder de vrachtwagen door (ze stonden er bove nop te verkopen) iets in handen te krij gen maar daar was Pam de Weers op passer. Een stuk hout om je een loei te geven lag altijd wel in de buurt, 's Zon dags om vijf uur gingen we regelmatig naar de voetbaluitslagen kijken bij Kra mer in de Kalverstraat; daar was dan bijna heel Velseroord aanwezig.” Er wordt onder meer gedacht aan een kindermanifestatie op het President Ken- nedyplein, tijdens welke de kinderen met behulp van materialen als karton het plein kunnen ’’aankleden”. Die manifesta tie zou omlijst kunnen worden met mu ziek en dans. Voorts wordt gedacht aan het organise ren van een muziekmanifestatie met als sluitstuk een jamsession. Ook bestaan er ideeën voor een mani festatie van Beverwijkse zondagsdichters, componisten, zangers of zangeressen, met als thema het verleden, heden en de toe komst van Beverwijk. Degenen die interesse hebben om aan de activiteiten van het Toer-in-comité mee te doen, kunnen zich aanmelden bij de heer J. Baat, medewerker van de afdeling onderwijs en culturele zaken, Stadskan toor Beverwijk, telefoon 41514, toestel 225. ningen zijn geschikt voor bewoning door pré-bejaarden; een groep waar de St. Ag- nesstichting niet voor bouwt. Het ingediende bouwplan is welstands halve al goedgekeurd. De voorlopige huurprijs is bepaald op 290,- netto per maand. Wat het bezwaarschrift van de St. Agnes Stichting betreft zijn B. en W. van mening, dat het hier geen stedebouwkundig en/of planologisch bezwaar betreft, maar een bezwaar tegen het niet bouwen van een bepaald soort woning. Het eigenlijk bezwaar is waarschijnlijk, dat de St. Agnes Stichting nu niet zelf een deel van de woningen kan bouwen, maar dat staat niet in de officiële stukkn. Volgens B. en W. zijn de nu te bouwen woningen ook geschikt voor bejaarde echtparen (tweepersoonshuishoudens). Verder stelt het college, dat per 1 maart 1979 in Heemskerk 2194 woningzoeken den staan ingeschreven, onder wie 795 aanstaande echtparen en 368 alleenstaan den, die in aanmerking zouden kunnen komen voor de nu te bouwen woningen. B. en W. hebben aan de gemeenteraad voorgesteld het bezwaarschrift van de St. Agnes Stichting ongegrond te verklaren. Een aantal jaren geleden werd de zoge noemde zuiveringstaak van de gemeente namelijk overgedragen aan het Hoog heemraadschap van de Uitwaterende Sluisen in Kennemerland en West-Fries- land. Dat hoogheemraadschap heeft daar bij van de gemeente de gemalen Poelen burg en Zuidbroek en het daartussen gele gen transportriool overgenomen tegen een afkoopsom van 692,010,48. Destijds is besloten dit bedrag te reserveren voor de uit het contract voortvloeiende revisie- en reconstructiewerkzaamheden aan de riolering. Van deze reserve is nu nog 483.461,90 over en daarom wordt aan de raad voorgesteld die twee ton voor de reconstructie van het gemaal aan de Geel vinckstraat uit dat reservepotje te finan cieren. De heer P. Luit vertelde in het artikel „Scholen in Velseroord” over de Michiel de Ruyter-cantate die door schooljon gens werd gezongen. De heer P. C. A. de Jong te IJmuiden was als leerling van de Julianaschool een van de zangers. Drie avonden per week werd voor de cantate gerepeteerd, nadat tot alle leerlingen een oproep was gericht om mee te doen. Van de onderwijskrachten in de Juliana school herinnert de heer De Jong zich de dames Rietdijk en Tesselaar, alsmede de heren Bergsma en Huizinga. Turnleraar was de heer Chr. Smit. De gymnastiek zaal was zeer modem ingericht. Bij gun stig weer werd op de speelplaats slagbal gespeeld. De heer De Jong woonde in de Cederstraat. Deze behoorde tot het „dis trict” waaruit de nieuwe Emmaschool haar leerlingen ging betrekken. Van de ze school noemt de heer De Jong behalve de heren Doevendans, Nooy en Bergsma nog in het bijzonder juffrouw Van Dulle- men die de zanglessen altijd uitstekend met de viool begeleidde. Uit reacties van lezers blijkt dat de firma Glastra in IJmuiden haar borden van Delfts blauw niet alleen als winkelver- siering beschikbaar stelde maar deze ook als prijzen uitloofde bij rally’s en andere sportieve evenementen. Boven dien werd een dergelijk bord als ereprijs aangeboden toen in 1949 in het park Velserbeek een prijsvraag voor de hove niers in de gemeente Velsen werd uitge- bedrijf toe. Hij bezat vierentwintig koei en en een groot aantal varkens waarbij een zekere Wodan II die tot ver in de omtrek zijn mannelijke diensten bewees. De handel in vis bleef op Glastra zijn aantrekkingskracht uitoefenen. Hij be hield zijn boerderij maar begon in 1923 een visbakkerij aan de De Ruyterkade in Amsterdam. Zijn leveranties gingen naar gemeentelijke instellingen. Zodra het met Uitzinger gesloten contract dit toeliet opende hij vervolgens viswinkels, sommige met visrestaurants, in de Gra venstraat, Utrechtsestraat, Javastraat en Kinkerstraat te Amsterdam. Hij ging ook - nieuw voor de hoofdstad - patates frites op grote schaal bakken. Vijf zes vrouwen uit de Jordaan schilden in de Gravenstraat de aardappelen, maar er was geen bijhouden aan zodat Glastra - na de werkwijze in Engeland te hebben bekeken - er een apart fabriekje voor opende aan de Leliegracht. Later had hij ijmuiden^J wat vertel je me nou? 3 08 8 6 W - met WERKING] L

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 7