Opmerkelijke prestatie Bel Canto invloed in stuk Durang exposities Het verjaarspartijtje van André van Duin Circusdirecteuren Imposante première van Anna Bolena Gesneden beelden en hun I „en gros” tOENSDAG 20 FEB R U A R I 19 8 0 Knappe regie Nijholt bij Haagse Comedie 0) o O 1 r* 1 9 STAD y CD -•* I O I ALMA POST ■te Scène uit Onder de vlag van Hollywood. '(FOTO'S RON PICHEL) 1 André van Duin met zijn moeder en Rick Claus (rechts), die hem zeer geslaagd en amusant imiteerde. :r geenszins door vertroebeld. In de geschiedenis van de opera bleken echts twee zangeressen in staat de titel- )1 te beheersen. De eerste kennen we Het hoogtepunt van de opera is zonder meer het laatste bedrijf met waanzin-scè- ne, waarin Anna Bolena tijdens de voor maar wat een kind”, lachte ze en vertel de vaak naar Nieuwersluis te reizen, waar André en Wim een zeer aardig ogend landhuis bewonen. „Wim is nu ook een zoon van me, ze kunnen het hartstikke goed met elkaar vinden”, ver telde ze blij. DE ONVERBIDDELLIJKE CARNAVALSKRAKER „Ne derland, die heeft die bal” van André van Duin en het Nederlands elftal, die de laatste dagen vooral in Brabant en Limburg zo een beetje tot nationaal volkslied was verheven, klonk vannacht, in de vroegste uurtjes van deze woensdag, ook indeHaarlemBowling. En dat betekende dan een koekje van eigen deeg voor Van Duin zelf die vannacht in het Walhalla van de Haarlemse bowlers zijn drieëndertigste verjaardag vierde. EEN LUID APPLAUS ook kreeg hij van de moeder van Van Duin, die, net zoals deZangereszonderNaam, de feestelijkheid wat achteraf volgde, maar nu aan de zij van haar zoon stond. „Hartstikke leuk hè”, zei ze uit de grond van haar hart. Moeder van Duin, die in het Rotterdamse, waar ze woont, steev- 9 De Haarlemse fijnschilder Hans Rött- gering exposeert een aantal duinland schappen in acryl in het gebouw Noord- Holland aan de J. J. Hamelinkstraat in Haarlem tot en met 14 maart. Geopend op werkdagen tijdens kantooruren. Hendrik Beekman exposeert schilde rijen in Galerie Tholen aan de Breelaan in Bergen van 24 februari tot en met 12 maart. Geopend dinsdag tot en met zater dag van 11 tot 17 uur, zondag van 14 tot 17 uur. samen te gaan werken en tot nu toe verloopt dat gran dioos. We werken op twee verschillende punten en lo pen elkaar daardoor niet in de weg”, aldus Martens, die de laatste maanden vooral intensief bezig is geweest met zijn standplaatsvergun ningen. IN HAARLEM mislukte dat, B. en W. zag zijn komst niet zitten. „Dat Haarlem dat zeer circusminded is een vergunning heeft afge wezen vind ik ontzettend jammer. Temeer omdat ze er wel een aan een buiten lands circus hebben gege ven. Het is een droeve zaak dat buitenlandse circussen worden voorgetrokken voor een Nederlandse zaak”, zegt Martens, die nog meer vraagtekens bij het besluit van het Haarlemse gemeen tebestuur ging zetten, toen hij achteraf hoorde dat een ander Nederlands circus, „dat nè mij een aanvraag heeft ingediend”, ineens wel een vergunning zou hebben gekregen. HET NIEUWS van de laatste dagen dat over het krijgen van vergunningen in circuskringen een ware oorlog zou woedde, wordt door hem categorisch ont kend. „Je loopt elkaar na tuurlijk wel eens voor de voeten, want er is vanzelf sprekend concurrentie, maar dat is dan ook alles”, aldus de in het circus gebo ren Hans Martens. UMUIDEN. Een tragische koningin, Anna Boleyn uit het Engeland van je vroeg-zestiende eeuw. Haar eerste liefde, Sir Percy, moet ze vergeten om haar ambities te realiseren: aanvankelijk minnares van Hendrik de Achtste, liteindelijk naast hem op de troon als zijn (tweede) vrouw. De koning laat chter een willig oog vallen op Anna’s hofdame Jane Seymour. Het lot van inna als koningin, de dood, staat vast. Jos Claus, de „slotvrouwe" van de bowling, poseerde trots met haar jarige gast. HET „KOEKJE” was bedacht door zijn al even vriendelijke als trouwe aangever Frans van Dusschoten, die met tal van sterren naar Haarlem was gekomen om Van Duins nieuwe carnavaleske (drie maal elf) leeftijd te vieren. Van Dusschoten had voor zijn aubade fors uitgepakt en het, exact op het middemachtelijk uur, de voltallige Haarlemse Harmonie Kapel via de banen de bowling binnen mar cheren. HET WAS VOOR de tweede keer dat Van Duin met vriend en levensgezel W i m de eerste Haarlemse bowling voor zijn verjaardagspartijtje koos. De laatste is zelf een verwoed bowler, dus het was niet zo verwonderlijk dat er tussen de feestelijke bedrijven door, ook gespeeld moest worden. Om de Willem van Duin-verjaardagtrofee natuurlijk. De prijs ging uiteindelijk naar een professioneel en het laagst in deze sterrenslag scoorde Mountiehelft René van Vooren. Hij wachtte de prijsuitreiking dan ook maar niet af en miste daardoor ook de laatste uurtjes van het festijn, die door Ben Cramer feestelijk werden ingezongen. MET EEN VAN DE origineelste cadeaus kwam waarschijn lijk Rita Corita op de proppen, die er een gewoonte van maakt feestvierders zelfgemaakte artikelen aan te bieden. In Van Duins geval ging het om een zelfgebreide trui en mocht hij uit drie exemplaren kiezen. Aan de cadeautafel was wel te zien, dat ook artiesten maar gewone mensen zijn, die hersen- pijnigend presentjes moeten bedenken. Anders kom je toch niet zo snel met een mal gevoerde olielamp aan of een boekje over leven en werk van De Petomaan. „JE MOET WEL een grote zolder hebben”, zuchtte Jos Claus, de eigenaresse van de bowling tegen Van Duin, toen ze samen zijn cadeaus monsterden. Haar zoon Rick deed na twaalven ook nog een duit in het zakje en bood André en Wim ieder een van hun naam voorziene bowlingbal aan. Rick Claus maakt ook verleden jaar op Van Duin al indruk door de imitatie van „Wullempie” en deed dat nu door, voor af gegaan door de Harmonie Kapel, be- kketrekkend in voetbalcostuum op te komen. Ron Brandsteder op het feestje was, wisselde met Conny volgen. „Ik heb maar een zoon, een kind, Vink (rechts) de laatste nieuwtjes uit. Drie circusdirecteuren Joop van der Ende, Hans Martens en Willem Smit (van links naar rechts). sten staan voor opgaven, waar wereld- terren hebben moeten afhaken. Bij de itvoering van Bel Canto vocht men ech- !T voor het onmogelijke. Wanneer dat een eer niet lukte, gaf dat eerder komische an gênante ogenblikken. Een dirigent die zijn orkest zo vurig belangrijker dan het klokgaaf zingen anvoert, dat zjjn stokje uit zijn hand chiet en meters verder belandt. De so- De bloedmooie Patty van Luv, dje met echtgenoot ast Wordt aangesproken als „de moeder van André” vertelde het succes van haar enige zoon met aanhoudende trots te DEN HAAG. Toen Louis Lumière eind vorige eeuw in Parijs de projectbeelden van zijn nieuwe vinding de Cinématographe aan een groepje belangstellenden liet zien wist hij niet dat hij een kindje met een waterhoofd had gebaard. Het laten kijken naar bewegende plaatjes bleek echter geld in de la te brengen, en al gauw ontstond er een hele industrie, die met name in het vooroorlogse Amerika tot een heersende macht uitgroeide. Over deze macht van het witte doek gaat het toneelstuk Onder de vlag van Hollywood van de jonge Amerikaanse schrijver Christopher Durang. Gaetano Donizetti maakte van dit gege- een sensatie zijn geweest. Naast unaniem jen een zeer hechte opera. Anna Bolena lovende overleveringen, zijn er van haar jetekende een hoogtepunt in het genre prestaties echter geen „bewijzen”. Die zijn tan de grote romantische opera’s uit de er wel, door middel van de grammofoon- negentiende eeuw. De doordachte drama- plaat, van de tweede Anna Bolena die te [ische accenten en buitengewoon fraaie memoreren valt, Maria Callas. Een studio-opname van de fascinerende „waanzin-scène”, bewijst niet alleen haar unieke vocale vertolkingskunst, maar ook Donizetti’s meesterschap. Een geluids technisch minder fraaie, maar in artistiek opzicht zeer interessante live-opname uit de Milanese Scala gemaakt op 14 april 1957, is bovendien een historisch docu ment. Het is de registratie van de triom- oering in Nederland gekregen. Het ope- fantelijke wedergeboorte van dit werk, agezelschap Bel Canto, dat een patent dat decennia lang „vergeten” was. Ook voor de bijrollen verlangt Anna Bolena de nodige kwaliteiten, maar het werk draait uiteindelijk toch om de titel rol. Margot Stroink bleek wel degelijk in staat een geloofwaardige creatie neer te zetten. Al direct in de eerste acte, portret teerde zij, meer gericht op het gekwelde dan op het koninklijke, een ontroerende tragische koningin. Ondanks de voor haar stemsoort (dramatisch gekleurde mezzo- t inbeeldt dat zij zich klaarmaakt voor haar p Donizetti’s meesterwerk werd er ech- bruiloft. De regie, het bewonderenswaar- dig spelende orkest, koor, solisten bereik ten in deze ogenblikken een summum van dramatische expressie. Bel Canto en Margot Stroink hebben Heen uit beschrijvingen. Giuditta Pasta, voor het Nederlands opera-gebeuren met ie Anna Bolena zong bij de eerste uitvoe- Anna Bolena een opmerkelijke prestatie ng op 26 december 1830 in Milaan, moet verricht. JAN BAART pliceerde stuk een knappe regie geleverd. De merendeels jonge spelers van de Haag se Comedie zetten een kleine veertig rol len neer, met groot enthousaisme. Alles loopt op rolletjes, wat met de vele kos- tuumwisselingen een toer moet zijn. Voor het mooi had de voorstelling wat ingekort kunnen worden, maar dat geldt misschien niet voor echte filmfanaten die de sport van het herkennen kunnen beoefenen. Ab van leperen heeft het stuk met grote kennis van fïlmzaken vertaald, Jurriaan Andriessen maakte passende muziek en een zogenaamd klankdécor van film- tenu’s. Het decor van Hans Cristiaan is een fraai showtoneel in Hollywoodsfeer met in het midden een uitsparing ter grootte van een filmdoek. Daarboven bungelen de houten letters van het welbe kende THE END. het nieuwe circus gaat be hartigen. Als hoofdredac teur van een van ’s lands roddelbladen, dat ook nog eens een dochterbinding heeft met het grootste och tendblad, weet hij in die ma terie uiteraard goed de weg. „Smit heeft me voorgesteld jkt te hebben op curieuze operavoorstel- ngen, komt de eer toe van dit initiatief, (eer dan prijzenswaard is bovendien de lefdevolle inzet waarmee aan dit initiatief estalte is gegeven. Voelbaar, zowel in de omgeving met verrassend mooie en uimtelijke effecten, als in de vertolking an het werk, is de toewijding om Donizet- i’s werk zo zuiver mogelijk gestalte te even. Op een beperkt toneel moeten indruk- sopraan) onmogelijke eisen zong zij zich rekkende ruimten als Windsor Castle en met allure door het notenbeeld bestemd e Londense Tower gesuggereerd wor- voor dramatische coloratuursopraan, met en. Een amateurkoor en beginnende so- noten tot fis boven de hoge c). Veel respect verdient Margot Stroink voor haar stijlgevoel. De muziek van Do nizetti verlangt een veel verfijnder zang- cultuur dan bijvoorbeeld een partituur van Verdi of Puccini. Margot Stroink bleek volledig toegerust voor dit aspect, van elke hoge noot. In de ensembles had zij voldoende persoonlijkheid om te domine- raan die voor een triomfantelijke hoge ren, zonder de overigen te overheersen, lotnoot haar mond opent, maar het ge lid van een gesmoorde kip voortbrengt, èrder natuurlijk de obligate tenor met uitketelgeluid en de onverstaanbaar en bereidingen voor haar onthoofding, zich ommelige brommende bas. Het uitzicht auziek bevestigde Donizetti’s faam als iperacomponist. Hij werd wereldbe roemd. De moeilijkheidsgraad van het werk blijkt echter een handicap. Het wordt weinig uitgevoerd, omdat meestal geschikte vertolkers, die aan zeer hoge eisen moeten voldoen, ontbreken. Honderdvijftig jaar na de wereldpre- nière heeft Anna Bolena een eerste uit- Opera: Anna Bolena van Donizetti (Nederlandse première). Operagezelschap Bel Canto. Hoofdrollen: Margot Stroink, Jan Polak, Thea Vermeulen, Wouter Goedhart, Martin Vijgeboom, Marie-José Jongstra en Peter Mester. Produktie en regie Arnold Alons. Toneelbeeld en verlichting S. Peter van Warmerdam. Het Hilversums Opera Orkest. Muzikale leiding Hans van den Hombergh. Stads schouwburg Velsen, IJmuiden 19 februari 1980. Hij moet ooit een verwoed filmkijker zijn geweest, en bouwde zijn stuk op uit meer dan tweehonderd citaten van de stomme film tot aan de hedendaagse Amerikaanse geweldfilm. Er zijn vijf hoofdpersonen, die met de verschillende stijlen meedobberen, maar toch hun eigen karakter houden. Ze zijn geënt op types filmsterren. Loretta is het onschuldige meisje, de ingénue. Haar beminde Jimmy is de ruwe bolster-blanke pit. Haar rivale Bette de keiharde sexbom, en dan zijn er nog Hank, de idealist en Eve, de zelf nooit aan de bak komende vriendin. Hun avonturen, met als voornaamste drijfveer de jacht op Jimmy door Loretta en Bette, zijn tegelijk filmcitaten en com mentaar op films. Als Jules Hamel bij voorbeeld in de Western alleen maar met „nope” en „yep” antwoordt, staat het hele genre in zijn kwasi heldendom te kijk. En passant geeft Durang ook een blik in de keuken: We volgen Loretta op de set waar ze een auditie doet. Aanvankelijk vormen de films een af spiegeling van hun tijd. Loretta stapt zo wel het toneelstuk als de eerste film bin nen als arm weesmeisje. De filmwereld loopt daarna snel weg van de realiteit van de gewone man: Westerns, chique milieus en show doen hun intrede. Kennelijk had den de producenten even tijd nodig om te ontdekken waarmee ze de mensen konden bezighouden en afleiden van de armoede in de dertiger jaren. Zo ontstaat een ironie tussen het witte doek en het echte leven. Het hoogtepunt hierin vormt het begin van de tweede wereldoorlog, dat met veel vlagvertoon ter ere van Amerika’s macht wordt ingeluid. In de voorstelling wordt de glorie van het moment onderstreept door de overgang van zwart-wit naar kleur. Als de Amerikaanse filmdroom gaat ta nen, na de oorlog, zie je de personages wanhopig pogen oude en nieuwe filmster ren te imiteren. Iedereen is of gek, of alcoholicus, of impotent, er is een kop die atoomrampen kan veroorzaken, er dreigt een Apocalyps. Herhaaldelijk klinkt de godsspreuk: gij zult geen gesneden beel den maken. Bedoelt Durang dat de hele filmheldenafgoderij mede invloed heeft gehad op huidige corruptie en machtswel lust? Willem Nijholt, overgestapt naar het se rieuze toneel, heeft met dit uiterst gecom- Voorstelling: Onder de vlag van Hol lywood (A history of the American film) van Christopher Durang. Groep: De Haagse Comedie. Regie: Willem Nijholt. Vertaling: Ab van leperen. Dekor en kostuums: Hans Cristiaan. Muziek: Jurriaan Andriessen. Met: Rick Nicolet, Reinier Heidemann, Francine Dreessen, Jules Hamel, Ma ria Stiegelis en anderen. Première op 19 februari in het HOT-theater te Den Haag. OP VAN DUINS FEES TJE werd ook min of meer gegrossierd in circusdirec teuren. Theaterproducent Joop van der Ende was er, die niet alleen met verlangen wacht op de pre miere van de grotendeels door hem (met Tsuchinski) gefinancierde film Spet ters, maar dit voorjaar ook met het Circus Bas- sieenAdriaanop tour nee gaat. Datzelfde doet HansMartens, die met de journalist Willem Smit Circus Holiday van de grond hielp en daar mee, na een voorpremière in Rijswijk op 21 maart, tien dagen later in Amers foort de galapremiere beleeft. MARTENS GAAT met zijn circusavontuur niet over een nacht ijs en was viereneenhalf jaar aan het aftellen. Daarvoor had hij een adembenemend trape- zenummer, trad daarmee ondermeer op bij R o 1 a n d Busch en Hagen beek, totdat in 1975 bij een fataal ongeluk in de zes- mastentent van het toen grootste Italiaanse circus Darix Togni, het num mer letterlijk en figuurlijk uit elkaar viel. Martens stapte er uit, werkte tweeë neenhalf jaar als bedrijfs leider bij Circus Mikke- n i e, deed vorig jaar het zelfde op technisch gebied tijdens de tournee door ons Anna Bolena (Margot Stroink) wordt door Hendrik de Achtste (Jan Polak) van ontrouw beticht. land van het Russisch Staatscircus en ging zich toen volledig aan zijn eigen Holiday wijden. MARTENS TOONT ZICH erg tevreden over de samenwerking met de jour nalist Smit, die voorname lijk de publiciteitszaken van

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 9