Kwaliteit bij Felison Uit een verzameling in Agressie en humor in Termieks Groene Weduwe 1 Jerry Lee Lewis: meesterlijk maar gedateerd entertainment Voorstelling bij Publiekstheater elke seconde spannend Duitse schrijver Andersch overleden Rock ’n roll-agressie van weleer gehuld in driedelig kostuum Gevarieerde expositie in Koetshuis Spanningsvolle bewegingen bij mime ■a Madeleine Renaud 60 jaar op de planken 15 V R UP AG 22 FE BRUARI 1980 KUNST 4 I AMSTERDAM. Het Publiekstheater heeft van Pinter’s nieuwste stuk Bedrog naar mijn mening zo’n schitterende première gegeven, dat het me speet dat er geen camera was om hem vast te leggen. Er hing een zinderende spanning op het toneel, bijna zo dat je in de pauze weg wilde omdat het allemaal te veel was. 4 s ■hool- loven ïgaai, verre elf loven leien De Dwaas, olieverf Lucebert 1966 Ruis inter- iders eder- KO VAN LEEUWEN sn en iocu- :v-se- film BH •elen 2e Termiek bestaat sinds 1977 en is een van die groepjes bij wie de mimetechniek ei genlijk alleen maar als basis geldt. Want wat Termiek in deze nieuwe voorstelling doet, heeft even veel met dans te maken, of met een beetje goeie wil: met beeldende kunst. In elk geval gaat het om een manier van spelen waarbij in eerste instantie niet wordt uitgegaan van een verhaal, doch waarin de beweging en de daaruit voort vloeiende bewegingspatronen en ritmiek een theatervorm oproepen die alleen be doelingen aangeeft. Het publiek mag in houdelijk invullen; of laat het eenvoudig bij wat de groep laat zien en dat kan op zich voldoende zijn. In De groene weduwe, een grijze beeld roman, draaien vier spelers, gekleed in gestileerd kleurige kostuums, als opge schoten jeugd om elkaar heen. Een man- netje-vrouwtje spel met wisselende speel se erotiek soms, met agressie ook en met verademende spanningsontladingen. verhouding Emma-Jerry begon. In die tijd zien we de personen met elkaar omgaan, zich groot houden zoals moderne volwas senen betaamt en tegelijk heel klein zijn. Bij monde van Jerry horen we af en toe een terugverlangen naar de begintijd, toen ze nog twee jonge gezinnetjes vorm den met niets aan de hand. Brine volgt dat gevoel door met het teruglopen in de tijd steeds meer zachtheid, warmte toe te laten (ondersteund door de terugkeer van die vriendelijk tuttige mode van weleer). Niet alleen Robert voelt zich het derde wiel aan de wagen, ook Jerry voelt zich zo, als hij ontdekt dat Robert van zijn affaire met Emma heeft geweten. Voor Emma ligt het in Robert’s bekentenis dat ook hij Maar steeds blijft er een toch vooral har de, agressieve sfeer voelbaar. Mensen die elkaar niet met de fluwelen handschoen om met Van Agt te spreken aanpakken. het weet verandert T for Texas zo in Let me be. Een 44-jarige Killer in karakteristieke pose tempo over ons uitgestort. Alleen in Midd le-Aged Craze kiest Jerry zich een te hoge toonzetting, voor het overige verschaft hij Daarnaast worden in de Altink Stich ting nog werken van modernere schilders ondergebracht, die niet alleen bij de initia- tiefhemer thuis, maar ook in het St. Jozef Ziekenhuis van Heemskerk worden opge hangen. Het is uit dit deel van de verzame ling dat Felison een keuze heeft gemaakt. (Foto Lex van Rossen). in een afgemeten, geroutineerd concert op lovenswaardige wijze waar voor je geld. JOHN OOMKES noch- im 2. dacht stuk ir het oerd. el en iigrid van over ood”, ipher ■erde. •eden sical- irgen :rsum tische in de ntend t ver- ’lace, □nge- lents- 22.00 ablo). ansl. Concert; Jerry Lee Lewis met band in Jaap Edenhal. Amsterdam, 21 fe bruari 1980. Sport, mma. jelen. ische king. 23.05 23.20 23.45 i-Erz- arch 1.25 :unst- iugd- 19.30 en e col- naga- 22.30 onge- 19.15 Jour- iallet. s. Een goed, maar in alles gedateerd con cert krijgen we voorgeschoteld van een in blakende conditie verkerende Killer Jer ry. Hij toont zich zowel in rockers, ballads als enig countrywerk wonderbaarlijk en verstaanbaar goed bij stem en in het con tact met de zaal opmerkelijk minder snel arrogant dan vroeger wel eens het geval is geweest. The Sun don’t shine on my Back door, CC Rider, Country Memories (mooi! When Two Worlds collide, How Long, Good Golly Miss Molly, What’d I say en Honky Tonk Feeling worden in behoorlijk Een dartele, speels opgezette choreografie zorgt voor een snel wisselend toneelbeeld en de razendsnel steeds open en dicht klappende om hun as draaiende deuren van de centraal opgestelde kubus accen tueert deze. Naarmate de voorstelling vor dert worden de bewegingen van de spe lers sneller, kordater en abrupter. Ze be palen een dramatische lijn die vanuit de beweging gevoed wordt. Een bewegings spel dat zich ontwikkelt van mime naar dans en dan deels overgaat in een zeer beheerste en gestileerde vorm van felle acrobatiek. Een voorstelling waarin een speels gebruik van ontwapenende humor is gemaakt. Van- srsum eburn kling. 1, had dat in louse- 1 zeg. nmer- us de 144 in begon ge ta- jilles- r Har- lie de raaak- e. 22.02 rtpro- or de t ere i met edia" loudt ;s Ba- fROS st bij 'zitter koetshuis van het landgoed Beeckestijn (Rijksweg 136, Velsen-Zuid) aanbeveling verdient. Zo vaak komt het ook weer niet voor dat we in de Kennemerstreek in aanraking kunnen komen met recent ex pressionistisch werk van deze kwaliteit. i en om 1 spe- maal e uit- van Ituur. iedje. lenin- n in Voorstelling: Bedrog (Betrayal) van Harold Pinter. Vertaling: Gerrit Kou- wenaar. Gezelschap: Publiekstheater. Regie: Adrian Brine. Toneelbeeld: John Otto. Met: Sigrid Koetse, Siem Vroom, Eric Schneider en Vittorio Do- rigoni. Première op 21 februari in het Nieuwe de la Mar theater in Amster dam, daar nog te zien tot en met 16 maart 1980. JMg Brine schept helderheid in Bedrog van Pinter AMSTERDAM. „The Killer" ’s back in town! De laatste jaren gebeurt het zelden dat de legendarische rock 'n roller Jerry Lee Lewis Nederland overslaat op zijn Europese toemees. En, eerlijk is eer lijk, als de 44-jarige mythe op het podium staat, dan worden het evenementen waar een kleine, doch fanatieke schare met smachtend hart op wacht. Voor de wat neutralere observant komt de opwinding die de Amerikaanse zanger-pianist creëert misschien wat minder nadrukke lijk over, want de jeugdige opstandigheid van weleer gaat thans gehuld in een kastanjekleurig driedelig kostuum. Maar als na verloop van tijd de kleding wordt afgestroopt en de hemdsmouwen worden opgerold weet iedereen hoe laat het is. vreemd gaat, maar vooral in de homo- sexuele interesse van Robert jegens Jerry. Pinter geeft dit aan, hij laat Robert zelfs zeggen dat hij meer om Jerry geeft dan om Emma. In deze voorstelling is het uitgesponnen en levert het twee schitterende scènes op. De vierde van de negen scènes, misschien wel de mooiste en ook de sleutelscène van het stuk, bevat een gesprek tussen de twee mannen over het verschil tussen jongens- en meisjesbabies, in hun reacties. Aan vankelijk interpreteerde ik dit als een commentaar van Pinter op de idiote voor schriften die de maatschappij aan de twee sexen oplegt. Met Siem Vroom als Robert werd het meer dan dat. Ik zag er een onbeholpen hofmakerij in, zoals tieners, wel doen: Over sex theoretiseren in de hoop dat de praktijk dan vanzelf volgt. Je ziet in deze voorstelling voortdurend dingen op hun plaats vallen. De huilbui van Emma bijvoorbeeld aan het eind van scène vier: zij is duidelijk teveel op dat moment. Dit soort helderheid is het gevolg van een intelligente regie die ervan uit gaat dat niets in de tekst er „zomaar” staat. Je ziet hem ook terug in het toneel beeld van John Otto. Kille grijze scher men, en meubels en requisieten alleen voorzover ze een symboolfunctie hebben voor de inhoud van het stuk. Er is met gelukkige hand gecast. Sigrid Koetse, op het eind de uiterlijk harde galeriehoudster, wordt naar 1968 toe steeds menselijker. Wat die vrouw (Em- (Foto Kors van Bennekom). ging met Jerry lijkt hij Emma te willen slaan, weg met die vrouw, en de volgende seconde kust en troost hij haar. Op Jerry werpt hij glasblauwe blikken, tegelijk ver tederd en alert op alles. Hoewel het Pu bliekstheater door in het Nieuwe de la Mar te spelen terecht al voor een kleinere zaal koos, loont het bij deze voorstelling de moeite en het geld ten volle als u zorgt redelijk vooraan te zitten. De vertaling van Gerrit Kouwenaar klonk onopvallend en goed. Voor de klei ne rol van ober in het Italiaanse restau rant was Vittorio Dorigoni aangetrokken. Bedrog staat tot en met 16 maart in het Nieuwe de la Mar theater in Amsterdam. ALMA POST Mede om die reden zal de opkomst dit maal tegenvallend geweest zijn. Prompt krijgen de thuisblijvers dan weer eens ongelijk. Juist de dames van veertig die vorige keer schitterden in hun uitstaande pettycoats en de mooiste spuuglokdragers hebben een pracht mogelijkheid voorbij laten gaan om weer eens lekker te kunnen shaken op Lewis’ stevige boogie-woogie getinte piano-aanslag. De held komt als altijd onaangekondigd het podium oplo pen, waar zijn conventionele begelei dingsband al enige tijd bezig is om de temperatuur op te voeren. Zonder dat je ma) niet allemaal heeft moeten doen om zich te handhaven, denk je. Eric Schneider als Jerry is het ideale liefdesobject van zowel Emma als Robert, ook uiterlijk. Zijn eigen ontwikkeling is me op dit moment niet helemaal duidelijk, maar misschien is dat Jerry’s functie in het stuk ook niet, is hij vooral object. Schneider’s vurige passie aan het eind (1968), als hij Emma verleidt, vormde een bijna plastische omlijsting van de geilheid die door het hele stuk heen voelbaar aan wezig is. Siem Vroom als Robert speelt teleur stelling, jalouzie, mededogen met Emma, alles even prachtig. Na Robert’s flirtpo- als wel in het ontbreken van goed eigen tijds repertoire. Een tijd lang is Lewis niet zonder succes teruggekeerd naar zijn ou de liefde, de country western, een genre dat hij ook al beoefende voordat hij zijn historische opnamen voor het Sun-label van Sam Phillips vervaardigde. Eind 1978, toen hij hier laatstelijk te zien en te horen was, plaagde hij in kennelijke staat zijn aanhang nogal stevig door slechts enkele maten goud van oud te brengen en het verder in de zoete plattelandsmuziek te willen zoeken. VELSEN. Onder de titel „Uit een verzameling” is momenteel bij Felison een tentoonstelling ingericht, die een overzicht biedt van moderne schilderijen uit het bezit van de Jan Altink Stichting. Hoofdmoot van de verzameling van de Altink Stichting vormt het werk van Jan Altink zelf, een niet alleen naar het oor deel van ds stichting, ten onrechte vrij onbekend gebleven Groningse schilder. De agressie die The Killer met zijn mo nomane pianospel, zijn arrogante benade ring van de vleugel (waarvan hij de klep als ritme-instrument beschouwt), zijn zorgvuldig geconserveerde gebaartjes en zijn dreigend-rollende „r” uitstraalt, geeft 'je nog immer een goed idee hoe zijn op komst de jeugd anno 1957 moet hebben verbijsterd. Nog steeds weet hij aanvaard baar te maken dat je een piano in de juiste atmosfeer ook met schoeisel of het achter werk kunt beroeren, of hoe je met de zijkanten van de linkerhand nèt die tonen kunt aanslaan die de intervallen van zijn songs accentueren. Effectieve massabe- goocheling, Lewis is er nog immer een meester in. AMSTERDAM. Een kubus-achtig schuurtje, grijs van kleur, vormt het meest in het oog lopende stuk decor dat Mimeteater Termiek gebruikt voor de produktie De groene weduwe, een grijze I beeldroman. Hoewel, de kubus is veel méér dan alleen maar decor. Zij is een wezenlijk onderdeel van de voorstelling en werkt voor een belangrijk deel bepa lend bij wat het bewegen van de spelers over de speelvloer betreft. Aan deze onbekendheid probeert de stichting iets te doen. In 1978 verscheen in beheer van de stichting een even lijvi ge als fraai uitgevoerde publikatie, waarin vrijwel het gehele oeuvre van de in 1972 overleden Altink staat af geheeld en beschreven. Voor dit jaar staan ten toonstellingen in Gent en Hamburg op het programma. In 1978 was in het Frans Halsmuseum een overzicht van het werk van Altink te zien. Jerry Lee’s belangrijkste bijdragen aan de ontwikkeling van de rockmuziek vallen met één uitzondering (Chantilly Lace) te plaatsen in de jaren vijftig. Songs als Whole lotta Shakin’ goin’ on, Great Balls of Fire, What’d I say, High School Confi dential en Break-Up waren voorbeelden van agressie, die gecomprimeerd tot lied jes van twee a tweeëneenhalve minuut, meer zeiden over het tijdsbeeld dan meni ge roman of sociologisch standaardwerk. De laatste jaren is de status van The Killer geslonken tot die van de groot heid van weleer. Dat ligt niet zozeer in het afnemen van zijn gave om te kunnen entertainen en een publiek op te zwepen. Op 20-jarige leeftijd trad zij toe tot het gezelschap van de Comédie Fran<;aise waar zij de tien jaar jongere Barrault leerde kennen. Zij trouwden in 1940 en richtten in 1947 het gezelschap Renaud- Barrault op. Zij oogstte successen in tal van dramatische en komische stukken van zowel het klassieke als het moderne repertoire, waarbij zij steeds de bij haar leeftijd passende rollen vertolkte. Toen in 1943 het genoemde stuk van Claudel even eens onder regie van Barrault in première ging, speelde zij de rol van Dona Anna. HAMBURG (SDA/DPA). De in Mün chen geboren schrijver Alfred Andersch is donderdag op 66-jarige leeftijd, na een langdurige ziekte in zijn huis in Berzona. Zwitserland, overleden. In tegenstelling tot de Haagse Comedie, die het stuk momenteel ook speelt, heeft het Publiekstheater zich niet bezig gehou den met het invullen van de karakters. Gastregisseur Adrian Brine legde zich toe op de emoties, die hij als een gevoelige seismograaf woord voor woord heeft ge meten. Zoals misschien bekend hebben Pinterstukken een bovenlaag en vele on derlagen, die moeten worden opgespit. Bij Bedrog is dat extra moeilijk omdat de oppervlaktelaag, die een driehoeksrelatie behandelt, al een schijnbaar compleet verhaal bevat. Wat Brine ontdekte was onder andere een patroon in de tekst, een afwisseling van min of meer oprechte uitingen en huichelachtige salonpraat. Al leen al door dat duidelijk aan te geven schept Brine helderheid. Het thema van het stuk zoals ik het nu gezien heb is de terreur van de twee relatie, die een derde persoon niet toelaat. Pinter toont dat aan bij drie mensen die om elkaar heen draaien en geen van drieën verder komen. Ze leven in welges telde literaire kringen. Het zijn Robert en zijn vrouw Emma, en Jerry, Emma’s min naar en Robert’s beste vriend. Het stuk begint in 1977 en loopt dan terug tot 1968, naar het feestje waar de De stichting heeft dermate klinkende na men onder haar beheer, dat een tocht naar de expositieruimte van Felison, ge vestigd op de zolder van het noordelijk Monumentaal hoogtepunt op deze ten toonstelling is een groot doek van Jörg Immendorff, getiteld „Die Aufgabe”. Het is een geschilderd protest tegen de kern centrales, die momenteel als paddestoelen uit de grond komen. Volgens de tegen standers van kernenergie is het slechts’ een kwestie van tijd alvorens er eens zo’n centrale als een paddestoel de lucht in gaat, om me maar eens een wrang grapje te permitteren. Het Duitse neo-expressio- nisme staat de laatste jaren volop in de belangstelling. Vooral het Eindhovense Van Abbemuseum verricht hier baanbre kend werk, men denke bijvoorbeeld aan de grote tentoonstelling van Anselm Kie fer, afgelopen najaar. Vooral qua kleur en schildertrant heeft het werk van Kiefer en Immendorff veel met elkaar te maken. Kiefer benadert zijn onderwerpen meer vanuit een filosofische hoek, terwijl Im mendorff een sterk politieke inslag heeft. Immendorff is een Maoïst, en zowel de Bondsrepubliek als de DDR krijgen er zijn werk dan ook ongenadig van langs. Verder op deze tentoonstelling een vier-" tal schilderijen van Lucebert, die een goed beeld geven van de wijze waarop Luce bert zich de laatste tien jaar ontwikkeld heeft. Juweeltjes van felle kleur, die, hoe wel de koppen vaak een gemene uitdruk king hebben, een feest zijn voor het oog. Strakker van opzet is het werk van Roger Raveel, hier met drie doeken vertegen woordigd. De heel aparte manier waarop Raveel tegen de werkelijkheid aankijkt, zorgt steeds weer voor verrassende sfeer- stukjes. Het is dan ook niet voor niets dat jongeren schilders als Yvan Theys, Alp- hons Freymuth en Reinier Lucassen zich door zijn werk laten inspireren, en wel eens bij Raveels symboliek te leen gaan. Verder hangen op deze expositie nog twee doeken van Haarlemmer Hannes Postma, die wat ingetogener van aard zijn. Het zeegezicht van Marinus Fuit valt een beetje buiten de sfeer van de rest van de tentoonstelling. Hoewel dit wellicht de bezoeker op het idee brengt aan het be zoek aan Beeckestijn nog een strandwan- delingetje vast te knopen (nog t/m 9 maart, 14-17 uur. Behalve maandag). ARTHUR BELMON PARUS (DPA), De bekende Franse actrice Madeleine Renaud vierde donder dag haar 80ste verjaardag. Zij staat reeds 60 jaar op het toneel en speelt op het ogenblik in het Parijse theater Orsay de rol van de moeder van Rodrigo in Le Soulier de Satin van Paul Claudel, in een nieuwe enscenering van haar man, Jean- Louis Barrault. 'L Andersch was een van de prominente auteurs van de Gruppe 47, die de Duitsta lige literatuur na 1945 aanzienlijke impul sen gaf. Ook als radio-auteur verwierf Andersch bekendheid. In zijn werk speelde het vraagstuk van de vrijheid een grote rol. In 1952 baarde hij opzien met zijn roman „Die Kirschen der Freiheit”, waarin hij rekenschap gaf van zijn ervaringen als deserteur tijdens, de tweede wereldoorlog. Samen met Hans Werner Richter gaf hij' het tijdschrift Der Ruf (1946-1947) uit en als redacteur van Texte und Zeichen (1955-1957) ruimde hij een grote plaats in voor de nieuwe Duitse en buitenlandse letterkunde. Voorstelling: De Groene weduwe, een grijze beeldroman. Groep: Mime teater Termiek, een coöperatieve ver eniging, die als spelerscollectief werkt. Met Willemien Oosterveld, Trees ten Brummelaar, Adri Verber- ne, Frits Kampinga e.a. decor Henk DU, kostuums Joke Visser en Marlies de Kwade. Ritmische adviezen Dolo res. Shaffy theater, Amsterdam, 21 februari 1980. Daar nog t.m. 28 februa ri te zien. Scène uit Bedrog bij Publiekstheater met v.l.n.r. Sigrid Koetse. Siem Vroom en Eric Schneider. De spelers van Termiek buitelend rond hun grijze kubus in de voorstelling De groene weduwe. (Foto Ton Voermans) s. F F ’-.'J

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 15