omsterdom Film filmhuizen Bauknecht FIJNE REIZEN,LAGE PRJJZEN Slordige klucht uit het stof opgedolven DE FURIE VAN DE OCEAAN Elsevier iW Royale sortering in rampendrama’s James Dean in bijna legendarische Rebel without a Cause Exotische dieren ZONDAG CHAMPAGNE BRUNCH naar Ijsland voor filmopnames kompleet verzorgde keukens interbauw I REISDURO/3RKE Z SE ma )00 Start the Revolution without me: een verouderd stuk ongein 16 17 VRIJ DAG 22 FEBRUARI FILM 1980 J Charles Boost i.« R Paperback 14,50 KOMPLETE KEUKENS NEIJENHUIS- en LANDELIJKE PREMIÈRE Laat u vrijblijvend voorlichten matex LEVERING RECHTSTREEKS AF FABRIEK Alle merken inbouwapparatuur. Veel accessoires. Diverse showroomkeukens. Haarlem Barteljorisstraat 6, tel. 023 - 317955. Nieuw in de reeks Super Spanning en Avontuur Hammond Innes In dit boek is vanaf de eerste bladzijde een dreigende kracht voelbaar, die zich opbouwt tot de furie van een orkaan losbarst, waarin mensen en schepen worden verslonden. Er zijn nóg 10 boeken van Hammond Innes! Koudenhorn 60 - Haarlem Telefoon 023-322368-322882 Santpoorterstraat 41 Haarlem (Kleverpark) Tel. 023-263463 OPENINGSTIJDEN RESTAURANT *T BOEKANIERSNEST ZANDVOORT even iets onderst Dat proeft u. In alles! voor komplete verbouwingen Ieder zondag vanaf 11.30 uur Champagne Brunch met steeds nieuwe, verfijnde specialiteiten, tóch maar ƒ25,- p.p. en... een feestelijk glas champagne voor ónze rekening. HOUT- en BOUWMATERIALEN [deuren Matex maakt en monteert deuren.Ook zeer grote. I"®?) Het Haarlems filmprogramma een ,ra® royale sortering rampenfilms. Het duurste en meest besproken ree- m produkt in dit genre blijft natuur ton lijk Apocalypse Now, die zijn vijf- je week in Palace begonnen is. - Maar de nieuwe aanwinsten op dit gebied zijn ook niet weg te rrni SHni kmtijferen in hun pogingen om zo- Jaan^ reel mogelijk ongelukken en te el 023- {ertslagen binnen anderhalf uur -- op het doek te brengen. bj. 7fh punt deze week uit door 45r Tel, 1 1 el. De dochter van Fedora ontvangt een Oscar van Henny Fonda in Fedora. (ADVERTENTIE) ~-Xv. (ADVERTENTIE) ADVERTENTIES) Tel. reserveren 023-312439, Toneelschuur, Smedestraat 23 BAAL in de Toneelschuur met FREULE JULIE van STRINDBERG do. 21 t/m za. 23 en di. 26 t/m do. 28 februari, aanvang 20.30 uur. Als de beschadigde Concorde op de Parijse vlieghaven in reparatie is wordt door een omgekochte monteur geknoeid met de sluiting van het vrachtluik zodat ook de tweede helft van de vlucht van de nodige spanning voorzien wordt. Een noodlanding in de sneeuw van de Beierse £lpen wordt dan het klapstuk van deze Onfortuinlijke goodwill-reis. REYKJAVIK (DPA) de Amerikaan se filmmaatschappij 20th Century Fox gaat komende zomer olifanten, leeuwen en tijgers naar Ijsland overbrengen. Zij wil op dat eiland een film opnemen over de prehistorische tijd, waarvoor ook de voor deze Noordelijke breedtegraad exo tische dieren nodig zijn. Het IJslands ministerie van landbouw, dat nog toestemming moet geven voor deze merkwaardige invoer, wil eerst on derzoeken wat diergeneeskundigen van het plan vinden. Tot en met zaterdag is er in de Haar lemse Filmschuur nog de gelegenheid de Russiche film De Rode Vlier van Wassilij Sjoeksjin te zien, terwijl men van komen de woensdag t/m zaterdag van een prach tig Zwitserse film van Alain Tanner kan genieten die ongenoemd moet blijven maar iets met Oogstmaand te maken heeft. Het is het verhaal van twee jongedames, Jeanne en Marie die respectievelijk de sleur van haar studie en van haar werk ontvluchten en al liftend ergens in Zwit serland elkaar leren kennen. Ze hebben geen doel en geen plannen en ook geen La Notte is misschien wel de meest typerende film van de meester die stilte en verveling tot hoofdbestanddelen van zijn later werk heeft gemaakt. Hij beschrijft in deze film uit 1961 een dag en een nacht uit het leven van een echtpaar (Mastroianni en Jeanne Moreau) dat het nulpunt be reikt heeft in zijn huwelijksverhouding en len om niet alleen te komen staan. Met een minimum aan dialoog en een maximum aan geladenheid en sfeer in de beelden wordt dit drama van de gegoede intellec tuelen ontleed en tot een climax opge werkt. Op het recente Film International in Rotterdam waar veel aandacht besteed werd aan het werk van Antonioni, was men het erover eens dat het weinig aan spankracht en scherpzinnige observatie had ingeboet in de 20 jaar die sindsdien verlopen zijn. Men kan dit zelf bevestigd krijgen als men de programma’s van Kri- terion volgt die na La Notte zich ongetwij feld regelmatig met Antonioni zullen be zighouden. o> ■8 c di. t/m vr. 8.00-12.30 uur. 13.30-18 00 uur Donderdag koopavond tot 21.00 uur Zaterdags 8.30-16 00 uur MAANDAG GESLOTEN Zandvoortselaan 187 Telefoon 02507-2401 /8015 RESTAURANT KEUR B.V geld, zodat ze bedelend, hier en daar een winkel oplichtend of in goed vertrouwen aan eten en onderdak komen. Maar de goedgeefsheid van de Zwitsers is gauw uitgeput en ze moeten nu door dreiging met een gestolen dienstrevolver aan hun trekken zien te komen. Zodat ze al gauw op het t.v.-scherm verschijnen als gezoch te misdadigsters, terwijl de politie steeds de bokkedoorns in het Wethouder van Gelukpark ZEEWEG 53 OVERVEEN Reserveren 023-263600 s Maandags gesloten I tfAlliance Gastmnomique ‘Neerlandaise Bij elke boekhandel De ene tweeling, zoveel jaar later, wordt gespeeld door Gene Wilder, de andere door Donald Sutherland en zelden heeft men zoveel ongein op het doek gezien als deze komieken leuk gaan doen. De film met als titel Start the Revolution without Me is terecht tien jaar op de plan blijven liggen en er moet wel een schreeuwend tekort aan vertoonbare Amerikaanse films zijn dat men deze slordig gemaakte klucht uit het stof heeft opgedolven. Hoe Orson Welles zijn naam (als verteller) heeft kunnen lenen aan dit onnozele ge doe, zal wel eeuwig een raadsel blijven. Zoals het ook onverklaarbaar blijft dat een theater als De Uitkijk („de goede films komen er toch”) zijn toch al wankele auto riteit op het gebied van de artistieke film nog verder aantast door zich met dit pro- dukt in te laten. sec verteld verhaal vol humor en bitter heid over de problemen van de menselijke vrijheid. In het Shaffy Theater Amsterdam lopen van donderdag 21 t/m woensdag 27 febru ari twee Poolse film uit het recente Film International: Personnel van Krzystof Kieslowski (de maker van Amator), een documentaire speelfilm over de werkers achter de coulissen van een theaterpro- duktie; en Iets voor Iets van Agnieszka Holland die in Rotterdam de aandacht trok met haar bijzonder orginele Acteurs uit de Provincie. Als rampen-concurrent heeft Luxor Me teor ingezet, waarin het voortbestaan van Onze aarde in het geding is. Een door Sterrenwachten ontdekte meteoor nadert in grote snelheid de aardbol en de enige mogelijkheid om een onvoorstelbare ramp te voorkomen wordt gevonden in het verpulveren van het ruimtelichaam door de inzet van zware raketten. In prin cipe slaagt de opzet maar de op aarde Heerkomende meteoordelen zijn groot ge noeg om hier en daar grote ravage aan te richten zodat er op het einde voldoende branden, explosies en overstromingen plaatsvinden om de bezoekers niet met lege handen naar huis te laten gaan. De betere nieuwe films moet men ook deze week weer zoeken in de nachtvoor- stellingen. Roxy brengt dan bijvoorbeeld jenny, een soort biografie van de beken de protestzanger en cabaretier Lenny Bruce die op zijn moeilijke levenspad in de jaren ’50 en ’60 gevolgd wordt tot zijn dood door een overmaat aan verdovende middelen in 1966. Dustin Hofman speelt de onfortuinlijke Lenny, Valerie Perrine is de niet minder ongelukkige echtgenote Honey. Bob Fosse, die vooral naam maak te met Cabaret, regisseerde op autentieke Aan de enkele nieuwe films die doorgedrongen zijn tot het stabiele Amsterdamse bioscoopprogramma, is weinig plezier te beleven. In De Uitkijk moet men zijn uiterste best doen wakker te blijven bij een verouderde en ouderwets gemaakte historische comedie van Bud Yorkin waarin de verwisseling van twee tweelingen in de kraamka mer van een plattelandsdokter „dolkomische” verwikkelingen veroorzaken tijdens de regering van Lodewijk XVI, kort voor de Franse Revolutie dus. wijze de ondergang van twee gedoemde levens. Een andere rebel tegen de maatschappij van zijn tijd vinden we in de nachtvoor- stellingen van Luxor waar de bijna legen darische film van Nichols Ray, Rebel without a Cause, vertoond wordt. Veel van de publiciteit rond deze film vond destijds haar oorzaak in de tragische dood van de hoofdrolspeler James Dean, die al opviel in zijn eerste film East of Eden (’54) onder regie van Elia Kazan, tot ongekende populariteit steeg in Rebel without a Cau se (’55) en die, vóór zijn derde film Giant werd uitgebracht, in dat zelfde jaar om het leven kwam bij een motorongeluk. Voor het eerst werd in de film van Ray het generatieconflict in al zijn hevigheid en wederzijds onbegrip aan de orde ge steld en ook in die herkenbare strijd tus sen een vrijgevochten jeugd en een behou dende generatie van ouders en opvoeders ligt de blijvende waarde en populariteit van Rebel without a Cause. Studio tenslotte vertoont op maandag avond en in de nachtvoorstellingen Billy Wilders Fedora, een pendant van diens meest bekende film Sunset Boulevard. Ook nu het verhaal van een ouder wor dende actrice die haar „come-back” wil vieren. Alleen ligt nu alles iets gecompli ceerder dan destijds. De film begint met de begrafenis van de legendarische Fedora die, zoals later blijkt, zich voor de trein heeft geworpen. Een van de vele aanwezigen bij de rouw- plechtigheid is de Hollywood-producent Barry Detweiler (William Holden) die ter plaatse overdenkt hoe hij in contact is gekomen met de mysterieuze en terugge trokken levende actrice. Een film dus in retrospectief. Detweiler is naar Korfoe gereisd om Fedora ondanks haar ouderdom te inte resseren voor bepaalde filmplannen die hij koestert. Ondanks veel tegenwerking weet hij door te dringen tot haar villa waar hij tot de ontdekking komt dat de door hem aanbeden ster bewaakt wordt door een oude gravin (Hildegard Knef) en een plastische chirurg (José Ferrer) waar door het hem niet lukt persoonlijk in contact met Fedora te komen. Pas na de begrafenis wordt hem duidelijk gemaakt hoe de werkelijke situatie in villa Calypso nu precies was. Een nogal omslachtig bedacht verhaal waarin Billy Wilder nog eens probeerde zijn cynische opvatting omtrent Holly- woods star-systeem gestalte te geven maar daarin ver te kort schoot in vergelij king tot Sunset Boulevard. Niettemin ont stond een fascinerende thriller waarvoor in Hollywood geen geld te vinden was, zodat Wilder en zijn medewerkers in Eu ropa moesten werken voor een Frans- Duitse combinatie. In de matinees van Cinema Palace krijgt het jeugdig publiek een science fictionverhaal voorgezet uit de stuido’s van Walt Disney, waarin twee kinderen met bovennatuurlijke gaven in een vlie gende schotel ergens in Amerika landen en daar in conflict komen met een misda dige dokter die naar de wereldheerschap pij streeft door mensen in robotten te veranderen. Terug van de Heksenberg heet de film die John Hough maakte met medewerking onder anderen van Chris topher Lee en Bette Davis. Een meer „volwassen” jeugdfilm dus dan meestal aan de jeugd wordt voorgezet. Bij Studio daarentegen is op die mani- nees de lieve Mary Poppins met haar onschuldige tovertrucs gebleven. T.Neem nu Airport ’80, The Concorde die Lido op het programma genomen heeft, jen wat ingewikkelde titel waarvan het - jerste deel aangeeft dat we te maken I lebben met een vervolg in de Airport- hmpenreeks en de tweede helft duidelijk «taakt dat de plot zich afspeelt in en om j iet veel omstreden Franse/Engelse passa- jersvliegtuig, de Concorde. In Airport 1975 ging het alleen nog maar om een Boeing 747 van de Amerikaanse lucht- vaart, die na een botsing met een particu- fier vliegtuigje zwaar gehavend wordt en fijn beide piloten moet missen. En dan op het nippertje gered wordt door ingrijpen van een stewardess met geringe vliegerva- nng maar in staat op aanwijzingen vanuit de verkeerstoren de besturing over te ne- T pen tot vanuit een helikopter een echte I piloot neergelaten wordt in de vernielde 1 cockpit. - j Maar in Airport ’80 komt er wel iets 1 meer kijken. De Concorde zal een good- I will-vlucht naar Moskou maken in ver- band met de komende Olympische spelen die daar (en dat was toen nog zeker) zouden gaan plaatsvinden. Maar een be kend wapenhandelaar die juist een nieu we aanvalsraket heeft uitgevonden, heeft er alle belang bij dat de vlucht onderbro- ken wordt omdat zich in het vliegtuig een iv-verslaggeefster bevindt met bezwarend ïhateriaal tegen hem en zijn duistere prak- tijken. Hij ziet er niet tegen op zijn nieuwe laketten op de Concorde af te vuren en als dat niet lukt een straaljager in te schake len die in de lucht moet bereiken wat vanaf de grond niet mogelijk bleek. V 1I—Jj -- Verkoop: De Meern (U)03406-2543 Fabriek Enter (O) 05478-1875 De stokoude gravin blijkt dan de ware Fedora te zijn die de legende van haar onvergankelijke schoonheid in stand wist te houden door dochter (Marthe Keiler) bij voorkomende gelegenheden naar vo ren te schuiven als „de” Fedora. Deze was het ook die de Oskar, voor haar bestemd, uit handen van Henry Fonda in ontvangst nam. Deze dubbelzinnige rol werd tenslot te een te zware belasting voor de jonge Fedora aan wie geen eigen leven toege staan was en die tenslotte zelfmoord pleegde. Jeanne Moreau, Marcello Mastrioanni en Monica Vitti in een scène uit Antonioni s La Notte. In North Dallas Forty (Cinema Interna tional en Calypso I) draait alles om de weinig sportief uitziende Nick Nolte die zijn hele leven gevoetbald heeft en tot de late ontdekking komt dat er nog wat an ders in het leven is dan hollen achter een bal. Vrouwen bijvoorbeeld. Op dit magere gegeven bouwde Ted Kotcheff die ooit respectabele films als Life at the Top en The Apprenticeship of Duddy Kravitz ge maakt heeft, een rumoerige kleedkamer- klucht vol stoere mannen en hysterische coaches. Hoe de Franse esprit de mist in kan gaan bewijst Et la Tendresse? Bordel! waarin regisseur Patrick Schulmann luchtig filosofeert over drie aspecten van de liefde die hij illustreert met „le couple phallo” dat zich uitsluitend en veelvuldig bezighoudt met de erotische liefde, „le couple romantique” dat zich verliest in tederheden, gelante complimenten en on werkelijke vleierijen maar tenslotte toch vervalt in het phallocratisch systeem en „le couple sympa” dat lief voor elkaar blijft en hun liefde afreageert in de ver zorging van anderen. Vanuit dit kwasi- wetenschappelijke standpunt maakt Schulmann een flauwe soft-prono klucht inhoudsloos en oninteressant Het filmtheater dat het op het ogenblik een onverwacht grote toeloop heeft gekre gen is Kriterion in de Roetersstraat dat veel succes heeft met zijn nieuwe bedrijfs- politiek. Na een lange periode van depres sie en leegstand leeft het theater op, nu het dagelijks om 12.45 gratis een lunchpauze- programma brengt, iedere dag om 14.30 tegen verlaagde prijs 3,50) een andere film uit het minder populaire repertoire laat zien, iedere avond om 17.30 en 20.15 de film van de week vertoont en in de late avondvoorstelling van 22.30 de film van de vorige week doortrekt. Zo brengt Kri terion deze week als blijvende film La Notte, het meesterwerk van Michelangelo Antonioni terwijl het in de nachtvoorstel- ling Amator van Krzysztof Kieslowski herhaalt. L, rood,’! dichter op hun hielen komt. Tot er een l i 1*4 A: O’ w l

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 17