5 Kabinet wil SER in Amsterdam advies groeibeleid Nieuw waarderingsstelsel nodig Huren voor slechte Iran: nauwere Reisleiders willen band met Europa onderzoek Verkeersleiders NOM vindt Ruim honderd sectornota banen minder veel te star LolBOVAG Italië staken kamers zijn te hoog Fiets qp eenfiets die veilig fietst. Twintig miljoen compensatie voor Orion al binnen Felle kritiek bij „Flipje” „Westerse olieverbruikers hyprocriet” Naar aanleiding misverstanden Boos over staking economische I Protesten tegen handelscentrum Mogelijk ontslagen bij RSV-bedrijf Ongerustheid over wetenschappelijke instituten Kreisky op OESO-rapport 18 19 ECONOMIE VRIJDAG 22 FEBRUARI 1980 i. 3ijbel -4 aarleffi str. 23 B.V. beurt naar de BOVAG-fietsenman. U kunt hem herkennen aan het BOVAG-embleem. BOVAGafd. tweewielerbedrijven waarborg voor betrouwbaarheid r bent Exporterende Landen) een goede gelegenheid terug te keren tot het systeem van één prijs voor olie uit de OPEC”. L (Van onze redactie economie) Straks staat het voorjaar weer voor de deur. En denken wij aan het nieuwe fietsseizoen. Denk dan ook aan uw veiligheid en zorg dat uw fiets in orde is. Neem het zekere voor het onzekere en ga voor een mspectie- (Van onze redactie economie) LONDEN. „De kans is groot dat halverwege dit jaar j een overschot aan olie ont- I staat. Dit is voor de landen van de OPEC, (de Organisatie van i Olie Exporterende Landen) uniforme olieprijzen (ADVERTENTIE) 3ven il Ma durende een dag om hun militaire status (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Het kabinet stelt een advies van de Sociaal-Economische Raad over de sociaal-economische kanten van het zogenaamde selectieve groeibeleid ten zeerste op prijs. Dit schrijft minister Albeda (Sociale Zaken) aan de SER, naar aanleiding van gerezen misverstanden over de advisering inzake dit onderwerp. re M- •foniW daim en. Het huidige waarderingsstelsel voor het bepalen van een redelijke huur doet geen recht aan de vele uiteenlopende situaties die zich in de praktijk bij kamerhuur voordoen. Tot deze conclusies komt de werkgroep kamerhuren die op verzoek van staatssecretaris Brokx (Volkshuisves ting) de situatie op de kamermarkt heeft doorgelicht. De werkgroep adviseert een uitgebrei- der puntenstelsel voor kamerhuren te ma- Karim verklaarde verder dat de OPEC bereid is met de belangrijke olieverbrui- kende landen te praten over stabiliteit van de olieprijzen op de lange duur. Dat kan volgens hem geschieden in het kader van de nieuwe economische wereldorde waar van zowel industrie- als ontwikkelingslan den kunnen profiteren. Dit is ook een van de punten waarover de strategische com missie van de OPEC in Londen wil praten. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De Noordelijke Ontwik- kelings Maatschappij (NOM) vindt de cri teria voor steun aan individuele bedrijven veel te star. Bij strikte toepassing van die criteria komen veel bedrijven in het Noorden helemaal niet voor steun in aan merking. Bij de behandeling van de vorig najaar uitgebrachte sectornota in een openbare In Engeland staken de staalarbeiders nog steeds door voor meer toon. Dat de acties in deze tak van industrie niet altijd begrip ontmoeten, tonen demonstraties aan gericht tegen de staking. Deze vrouw, compleet met steelpan op het hoofd, vindt dat er weer aan het werk moet worden gegaan. Hij pleitte voor „een maximaal toelaat baar verschil” in vergelijking met de werkloosheid in andere regio’s. Dit criteri um zou onderwerp van discussie moeten vormen. De mogelijkheid dat bedrijven steun zouden kunnen krijgen, als met de continuïteit van een bedrijf minstens 500 arbeidsplaatsen zijn gemoeid, zal volgens hem weinig opleveren. Als deze „uitzendbureau’s zonder vergunning van het ministerie van So ciale Zaken zouden opereren op de Nederlandse arbeidsmarkt, dan zou den zij moeten worden aangemerkt als koppelbazen, aldus de organisatie. Dan zouden zij de wet op het ter be schikking stellen van arbeidskrachten hebben overtreden. De betrokken reis leiders zouden medeplichtig zijn, aldus de organisatie. De bewindsman zegt dat de SER het „bij uitstek aangewezen orgaan is voor advisering aan de regering over de soci aal-economische ontwikkeling en voor het voeren van overleg tussen het bedrijfsle ven en de regering”. Maar dat neemt niet weg dat hij een advies over de sociaal- economische kanten van het selectieve groeibeleid niet beschouwt als een advies over deelterreinen. Advisering over de inhoud van speciale onderdelen als energie, milieu, innovatie en ruimtelijke ordening zal vaak geschie den door daarvoor meer geschikte orga nen. Het kan dus voorkomem dat de rege ring bij een bepaald onderwerp over meer dan één advies wenst te beschikken. On derlinge afstemming van de werkzaamhe den der betrokken adviesorganen lijkt hem overigens gewenst. Met deze toelichting hoopt de minister mogelijke misverstanden over de advise- ikkings ak naa' DEN HAAG (ANP). De Algemene Nederlandse Organisatie voor Reisbe- geleiding heeft minister Albeda van Sociale Zaken verzocht een onderzoek in te stellen bij twee Nederlandse rei sorganisaties, omdat deze zouden wer ken met reisleiders, die in dienst zou den zijn van Zwitserse „uitzendbu reau’s”. van di te vet1 ROME (DPA). De Italiaanse luchtver keersleiders zijn gisteren begonnen aan een langzaam-aan-actie voor onbepaalde duur. Ze willen het parlement in Rome dwingen tot goedkeuring in laatste lezing van het wetsontwerp dat hen van lucht- machtpersoneel maakt tot ambtenaren. Tegelijkertijd is een deel van de ste wards en stewardessen van de nationale te- luchtvaartmaatschappij Alitalia uit pro test tegen het ontslag van een collega in staking gegaan. In de herfst van het vorig jaar staakten de luchtverkeersleiders ge- isc he en rsen.' r dit n euvel aan. i .00 .00 .00 .80 .10 .60» .70 .00 .50 .70 .00 .80. .40 ■00 ,50- ,20 .70 .00 .00 .00 .00 I u I a AMSTERDAM (ANP). Bij bewo ners van Amsterdam-Zuid leven veel bezwaren tegen het Wereldhandelscen trum, dat in hun buurt moet verrijzen. Dit bleek op een hoorzitting in de hoofdstad. Grootste bezwaar vormen de hoge kantoortorens (tot 61 meter hoog). De ze hoogbouw zal „slagschaduwen wer pen op de vlakbij gelegen lage wonin gen”, aldus één van de sprekers. Een ander belangrijk bezwaar is de ver wachte grote verkeersoverlast, die het handelscentrum volgens de meeste sprekers in de buurt zal veroorzaken. Er werd gepleit voor aanzienlijk la gere kantoortorens. Andere sprekers vinden het beter, dat het centrum in West of in de Bijlmermeer zou komen. De hoorzitting was georganiseerd door de provincie Noord-Holland. Ge deputeerde Staten in Haarlem moeten hun fiat geven aan de bouwplannen. Een buurtcomité heeft honderden be zwaarschriften tegen de bouw verza meld. Volgens de plannen slaat prins Bern- hard op 29 mei de eerste paal voor het centrum. Het gebouwencomplex moet in de tweede helft van 1983 in gebruik worden genomen. een eventuele extra bijeenkomst, h In Japan is in januari (in de eerste plaats uit Saoedi-Arabië) 22,2 miljoen ton olie geïmporteerd, of 7,7 percent minder dan in december 1979 en 11,5 percent minder dan in januari vorig jaar aldus is door het ministerie van Internationale Handel in Tokio bekend gemaakt. De im port uit Iran is de laatste maanden gesta dig sterk toegenomen, aldus het bericht. noteei -ten de OPEC-landen overigens niets van oo 00 I .91 83 mnh ei vraagd met de raad van bestuur van Rijn- trin...i af te schudden. Door bemiddeling van president Pertini kwam een einde aan de actie en werd het desbetreffende wetsont werp ingediend. De langzaam-aan-actie van de luchtver keersleiders leidt tot vertragingen en ver wacht moet worden dat een aantal vluch ten zal komen te vervallen. komen tal van misstanden voor. Vóór 1 juli moet een nieuw waarderingstelsel komen voor kamers op grond waarvan de huren kunnen worden vastgesteld. 1.20 ’.00 1,20 >,00 ’,80 ’.50» 1.10 1.50 1.70 1.20 >,00 DEN HAAG. De hoogte van de kamerhuren staat vaak in geen enkele verhouding tot de kwaliteit van de woonruimte. Door het tekort aan kamers en M t dienen ring inzake het selectieve groeibeleid te voorkomen. De toelichting houdt verband met de adviesaanvraag inzake het sociaal- economisch beleid op middellange ter mijn, die de minister van Economische Zaken mede namens die van Financiën, Sociale Zaken en Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne tot de SER heeft gericht. Daarin staat de advisering over de soci aal-economische kanten van het groeibe leid uitdrukkelijk genoemd. Minister Albeda zou de SER eigen lijk advies moeten vragen over de gevol gen van de micro-elektronica („chips”) voor de werkgelegenheid. De Stichting stelt de bewindsman per brief althans voor dit te doen. Dit is een antwoord op een uitnodiging die de bewindsman vorig jaar deed, mede namens zijn collega van Wetenschapsbe leid, voor overleg over het beleid ten aan zien van dit onderwerp. De stichting wijst erop dat de SER pas besloten heeft een commissie „Innovatie” in te stellen, die onder andere tot taak heeft de verhouding tussen de innovatieproblematiek en soci aal-economische grootheden als economi sche groei, werkgelegenheid, betalingsba lans en dergelijke te bestuderen. Met zijn beslissing om weg te blijven van de bijeenkomst in Londen geeft Iran er blijk van zijn financiële verplichtingen aan de OPEC en de Derde Wereld uit de weg te willen gaan, zo zei Abdoel-Karim. Iran heeft nog steeds zijn bijdrage in het OPEC-fonds voor hulp aan ontwikke lingslanden niet gegeven. Irak heeft vorig jaar voor 1,2 miljard dollar (ruim 2,4 miljoen gulden) hulp ver strekt aan ontwikkelingslanden, waarbij de 250 miljoen dollar die waren bedoeld als tegemoetkoming in de gestegen kosten voor olie nog buiten beschouwing zijn gelaten, zo zei de minister. Hulp aan de Derde Wereld staat hoog in het vaandel van de strategische commissie, die een open oor heeft voor een Iraaks voorstel ook de grootste verbruikende landen bij die hulp te betrekken, zo zei hij. Irak heeft voorgesteld dat de olieprodu cerende landen hun extra inkomsten uit de olie helemaal in het fonds storten. De industrielanden zouden hun verdiensten uit de export van goederen en technologie voor een groot deel moeten gebruiken voor hulp aan ontwikkelingslanden. Vol gens Abdoel-Karim zijn er nog meer ideeën voor hulp aan de Derde Wereld. Het is echter onzeker of de ministerscon ferentie het ermee eens kon zijn. ENSCHEDE (ANP). Tijdens zijn ambtsaanvaarding als hoogleraar in de vaste stoffen fysica aan de TH-Twente heeft professor dr. G. A. Bootsma gister middag zijn bezorgdheid geuit over de gevolgen van de plannen voor de her structurering van het wetenschappelijk onderwijs en de hergroepering van het wetenschappelijk onderzoek. Bootsma juicht die plannen (om het universitair onderwijs en onderzoek te verbeteren) op zich toe, maar instellingen, die nog niet zo lang van de grond zijn, hebben volgens hem onvoldoende tijd ge had om zich te bewijzen. Prof. Bootsma is bang dat de invoering van de zogenoemde tweefasen-structuur voor wetenschappelijk onderwijs en de voorgestelde voorwaardelijke financie ring voor met name de TH-Twente tot gevolg zullen hebben dat een deel van het onderzoek aan dit instituut wegvalt. De organisatie wijst er op, dat de reisorganisaties Holland Internatio naal en Arke-reizen hebben verklaard, dat hun reisleiders in dienst zijn van A. G. Touring Combination, dan wel Tra- velco S.A. in Zwitserland. ken, waarbij niet alleen rekening wordt gehouden met zaken die voor wonen het meest van belang zijn, maar ook met factoren die het wonen in een onzelfstan dige woonruimte meer of minder aantrek kelijk maken. De werkgroep wil een pun tenaftrek invoeren als sprake is van ern stige gebreken, zeer geringe vloeropper vlakte, volledig ontbreken van stookvoor- zieningen, sterk verwaarloosd onderhoud, te grote gehorigheid, ongunstige ligging van de kamer, gebrek aan uitzicht of overlast vanuit de woonomgeving. De Groningse hoogleraar prof. G. J. Van den Berg heeft woensdagavond op een bijeenkomst van oude stadswijkenbe woners in Leeuwarden het idee geopperd wooncoöperaties in het leven te roepen. Met deze instituten kan volgens hem het probleem van het niet op gang komen van de verbetering van het verspreide en klei ne woningbezit doorbroken worden. In zijn opzet moeten de huurcontracten in huurkoopcontracten worden omgezet, terwijl de eigenaars van woningen voor hun inbreng aandelen van de coöperatie ontvangen. hoorzitting van de vaste Kamercommissie voor Economische Zaken, bekritiseerde NOM-vertegenwoordiger H. Biezenaar dat eigenlijk alleen in moeilijkheden ge raakte ondernemingen in arbeidsmarkt- rayons met een werkloosheidspercentage van 7 percent voor individuele overheids steun in aanmerking kunnen komen. Vol gens de NOM-vertegenwoordiger dient deze norm niet keihard te worden toege past. Deze woorden sprak de minister van •Oliezaken van Irak, Tajeh Abdoel-Karim, T op de avond voordat de strategische com missie van de OPEC in Londen bijeen kwam. 1 Abdoel-Karim verklaarde dat een groot l van olie in de eerste plaats een j van de olieprijzen op de vrije markt tot gevolg heeft. Hij weet de sterke stijging van de olieprijzen van vorig jaar aan de enorm grote vraag naar olie. Hij merkte nog op dat de olie op de vrije markt reeds in prijs is gedaald. De hande- 1 laren op de vrije markt kunnen op het ogenblik niet meer voor de olie vragen dan de hoogste prijs die de OPEC vraagt, en kort na de revolutie in Iran vroegen de handelaren bijna het dubbele. De Iraakse minister denkt dat de roo OPEC-landen het op de komende minis- 500 j tersconferentie in Algiers in juni eens zullen worden over een uniforme prijs. fondsTijdens de laatstgehouden bijeenkomst in ckdiul i Caracas konden de ministers elkaar op dit 5,oo»niet vinden. Een extra vergadering, zoals de minister van Oliezaken van de Verenigde Arabische Emiraten, Mana al- Oteiba, heeft voorgesteld, vindt Abdoel- Karim geen goede gedachte. Officieel we- RHEDEN (ANP). Onder het perso neel van Thomassen Holland BV in De Steeg (gem. Rheden) is onrust ontstaan over een op handen zijnde reorganisatie in dit bedrijf, die mogelijk neerkomt op een verlies van honderden arbeids- plaatsen. De vakbonden hebben op initiatief van de Industriebond FNV een gesprek ge- DEN HAAG (ANP). De Lockheed- vliegtuigfabrieken hebben tot nu toe voor twintig miljoen dollar aan compensatie- orders aangemeld in het kader van de aanschaf door Nederland van Orion-on- derzeebootbestrijdingsvliegtuigen. Tien miljoen dollar (twintig miljoen gulden) kon worden erkend. Dit heeft minister Van Aardenne (Eco nomische Zaken), mede namens staatsse cretaris Van Eekelen (Defensie) het Ka merlid Waltmans (PPR) geantwoord op vragen. De Koninklijke Marine krijgt dertien Orions, die de verouderde Neptunes moe ten gaan vervangen. Nederland neemt niet deel aan de produktie zelf. Gezien het kleine aantal zou dat niet kosteneffectief zijn geweest, aldus Van Aardenne. Bij de bestelling is wel een compensatie bedon gen ter waarde van minimaal zestig mil joen dollar. Die verplichting moet uiter lijk 1986 zijn voltooid. De compensatieverplichting strekt zich uit tot leveringsopdrachten in vele indu striële sectoren, zoals ijzergieterijen, fijn- mechanisme, elektronische, optische en andere branches. Het gaat veelal om in schakeling van de kleinere industrie, al dus de minister. In het kader van de compensatierege ling hebben de Vereniging voor de metaal en de elektrotechnische industrie FME en Lockheed zeer onlangs in Amsterdam een bijeenkomst gehouden. Doel hiervan was na te gaan wat de leveringsmogelijkheden van Nederlandse bedrijven aan Ameri kaanse bedrijven zijn, aldus een FME- woordvoerder. Behalve Lockheed waren 25 andere Amerikaanse bedrijven, die bij het Orion-project zijn betrokken, door hun inkopers vertegenwoordigd. 75 Ne derlandse bedrijven lichtten hun produk tie- en leveringsmogelijkheden toe. Er zijn afspraken voor het uitbrengen van offer tes gemaakt, aldus de FME. (Van onze redactie economie) TIEL. In de komende jaren zullen bij de jam- en vruchtensapfabriek Maat schappij De Betuwe „Flipje” in Tiel 108 arbeidsplaatsen verdwijnen. Momenteel telt dit bedrijf, dat onderdeel is van Unile ver, circa 450 medewerkers. De directie heeft meegedeeld, dat de reorganisatie via natuurlijk verloop kan plaats vinden. Er komen geen gedwongen ontslagen. De Betuwe in Tiel heeft een lange ge schiedenis als fruitverwerkend bedrijf. Er werkten ooit ruim zeshonderd mensen. Het bedrijf heeft betrekkelijk veel oudere werknemers in dienst. Vooral in de staf en het middenkader moeten veel arbeids plaatsen verdwijnen, aldus de directie. De reorganisatie bij De Betuwe hing al jaren in de lucht. De maatschappij wordt geconfronteerd met een afname van de consumptie van jam en met een wat wordt genoemd moordende concurrentie in de vruchtensappenbranche. Ook de vermin derde afzet naar West-Duitsland waar men de produkten van De Betuwe te duur vindt worden betekent een gevoelig verlies. i .n j, diem acettfi middel i krijgt kapd» Hng,' st. n prim n. BONN (Reuter). De president van Iran, Bani-Sadr, is van plan een politieke koers te varen tussen de twee supermach ten, de Verenigde Staten en de Sovjet unie, hij streeft daarbij naar economische samenwerking met West-Europa en Japan. Onafhankelijkheid ten opzichte van zo wel de Verenigde Staten als de Sowjet- Unie is van grote betekenis, zo zei Bani- Sadr in een vraaggesprek voor de West- duitse televisie. West-Europa zou zich on afhankelijk van de VS moeten opstellen. Wanneer we zien dat daartoe geen be reidheid bestaat zullen we elders naar hulp moeten zoeken, zo verklaarde hij. Iran wil zijn behoeften dekken door mid del van economische samenwerking met Europa in het Westen en met Japan in het Oosten. Dit zal bijdragen tot het bereiken van evenwicht in de wereld, zo meent de president. Op een vraag over het plan van Iran om arme landen minder voor olie te laten betalen dan rijke landen antwoordde Ba ni-Sadr er zeker van te zijn dat de Organi satie van Olie-Exporterende Landen (OPEC) dit voorstel zal steunen. De prijsverhogingen door de OPEC zijn rechtvaardig en vloeien alleen voort uit de situatie van vraag en aanbod, zo meent Abdoel-Karim. De westerse olieverbrui- kende landen zijn hyprocriet wanneer ze protesteren tegen een prijsverhoging van ■'Olie, zeker als Groot-Brittannië de prijs van zijn olie vaststelt aan de hand van de duurste olie. De minister doelde hierbij op de jongste prijsverhoging door de Britse staatsoliemaatschappij, BNOC. Deze maatschappij verhoogde de basisprijs per vat (159 liter) enkele dagen geleden met vier dollar tot 33,75 dollar. Voor olie van betere kwaliteit rekent BNOC meer. (Van onze redactie economie) WENEN. De Organisatie voor Econo mische samenwerking en Ontwikkeling (OESO) kan de laatste tijd niet veel goed meer doen bij de regeringen van de bij haar aangesloten landen. Nadat de Nederlandse regering zich vo rige week in haar bezuinigingsdrift ge dwarsboomd voelde door betrekkelijk op timistische OESO-cijfers, heeft de Oos tenrijkse Bondskanselier, Bruno Kreisky, de organisatie verweten een onjuiste en schandelijke voorstelling van de economi sche situatie in zijn land te hebben gegeven. Kreisky reageerde tegenover het Ween- se dagblad Die Presse op het maandag gepubliceerde rapport over de Oosten rijkse economie. Evenals de Nederlandse regering zegt Kreisky dat de OESO haar voorspellingen heeft gebaseerd op achter haalde gegevens uit oktober. Het verschil is dat het Nederlandse ka binet een verslechtering van de economi sche situatie heeft vastgesteld terwijl Kreisky juist betere vooruitzichten voor zijn land ziet. De OESO heeft voorspeld dat de reële groei van het Bruto Nationaal Produkt (BNP) van Oostenrijk zal afnemen van 5,2 procent vorig jaar tot twee procent dit jaar. Kreisky vindt dit aan de magere kant. Hij zei dat Oostenrijk op de drempel van een economische bloeiperiode staat. Er zijn tekenen van een opleving van de wereldeconomie als gevolg van herbewa pening en daar kan ook Oostenrijk van profiteren, zo meent de bondskanselier. Schelde-Verolme in Rotterdam, waar Thomassen een onderdeel van uitmaakt. Dat gesprek vindt vanmiddag in Rotter dam plaats. Irak: binnenkort weer a 1 1.00'- ’.80 ’.00 1.00 1,00 1.50 >.00 ij >,00 180 i 100 1.00 1,00 i.oo ’.00 11 iir 1.80 nuuw ,22 aanbod iso “i daling 1,10 >.00t> .1 ’.50 1.50 i 1,00 1,00 1,00 5.50 1,10 1.50 MO.,', Tijdens 7.00 7.00 2.00 5.00

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 19