Bekroonde persfoto’s van 1979 foto o Simpel kleurvergroten voor de fotoamateur X fci 1‘ produktnieuws Frits Huyse wint HSL-wedstrijd vakantiefilms 1 Fotowedstrijd op Westfriese Flora i m” i Extra diashows van Hammanns and Demonstraties van Kodak en Philips uid’ V. 1 - 21 2 VRIJDAG 22 FEBRUARI 1980 r z 4 ^■1 jn 4 d' I I' i bi VARIA 9 >'W.. - z 1 9 5 3 en een «M» De beste persfoto van het jaar 1979 een Cambodjaanse vluchte linge met kind is gemaakt door de Amerikaan David Alan Bumett uit New York. Hij won de 23e wedstrijd om de persfoto van het jaar, georga niseerd door de Stichting World Press Photo Holland. Zijn foto won eveneens de eerste prijs in de cate gorie „news features”. 94 >1 F? In een gezamenlijk initiatief van Kodak en Philips, in samenwer king met de Bond van Nederlandse Amateurfotografen Vereni gingen, wil men de kleurenfotografie en met name het maken van vergrotingen in kleur onder de aandacht van de fotoamateur brengen. In dit plan zijn de elementen: een door de hobbyist aan te schaffen pakket apparatuur, papier en chemicaliën, de brochure „Zelf kleurvergrotingen van kleurennegatieven maken” en een demonstratie kleurvergroten. ■L apparatuur en Kodak-papier en chemicaliën: elementen in de kleurendemonstraties voor de amateur. I een iel u toe. TEN j ,7: in nj Onder redactie van J.P. Bos -37155 0? izingen t: A 3 EEL ierhou :aamh» ■q 2-M De voorlichting over kleurvergroten betekent een uitbouw van de Hobby Foto Service van Kodak die drie jaar geleden werd gestart. Uit een door dit bedrijf gehouden marktonderzoek bleek dat veel fotohobbyisten zich niet vol doende gesteund voelden door fabrikant en fotohandelaar. De servicedienst richt zich dan ook op ondersteuning van beide groepen. Hierbij wordt gemikt op een gezondere basis voor de toekomst, na melijk meer tevreden fotoamateurs met een groot vertrouwen in de fotovakzaak. Dat de zaal het niet altijd met een jury eens is, werd ook hier weer bewezen, want met een grote meerderheid van stemmen was de zaalprijs voor de film „Drenthe ’79”. Nieuw is ook de Oskar Bamack-prijs voor de beste reportage over het onder werp „De relatie van de mens tot zijn omgeving”. Deze prijs werd gewonnen door de Nederlander Floris Bergkamp uit Alkmaar met zijn foto’s over acties van Greenpeace. Bergkamp was overi gens de enige Nederlander die in de prijzen viel. In de categorie portretten behaalde hij eveneens een eerste plaats met zijn foto van Simon Wiesenthal. Naast de hoofdprijs voor de persfoto van het jaar en de prijzen voor de win naars van de acht categorieën zijn dit jaar voor het eerst nog twee andere prijzen toegekend. De Verenigde Naties stelden een prijs beschikbaar voor de foto of reportage die op de meest indrin gende wijze activiteiten ter verbetering van de menselijke leefomstandigheden in beeld brengt. Deze werd gewonnen door de Rus Leonid Evseevich Lakutin. De overige eerste prijswinnaars waren Claus Bienfait uit Duitsland (categorie spot news), David A. Bumett uit Ameri ka (news features), Dmitri Donskoi uit Rusland (sport), Sergej Vasiliev uit Rus land (general pictures), Richard L. Olse- nius uit Amerika (picture stories), Char les Robinson uit Amerika (photo sequen ces) en Valery Shustov uit Rusland (co lour picture stories). De première van de diashow „Een cruise naar de zon” op 1 februari heeft zoveel belangstelling getrokken, dat tal van mensen geen plaats konden krijgen. Daarom hebben Michel Hammann en Peter Hammann en Ruud Jonker beslo ten twee extra Griekenland-avonden te houden: woensdag 5 maart in het Con certgebouw te Haarlem en vrijdag 14 maart in ’t Schalkererf, Bernadottelaan 201 in Haarlem-Schalkwijk. Aanvang beide avonden kwart over acht. Kaarten verkrijgbaar bij de zaken van Fotovak Engel. Op 7 maart gaat de diashow Indonesië van Ruud Jonker in première in het wijkgebouw Molenaerstraat 18 in Haar- lem-Kleverpark, aanvang 20.15 uur. De ze avond wordt georganiseerd in samen werking met de Nederlandse Christelij ke Reisvereniging. Als speciale attractie treedt de Indonesische dansgroep Kupu Kupu Djawa op. Om ook voor deze show zo min mogelijk mensen teleur te stellen, zijn er twee extra data vastgesteld: don derdag 28 februari in de zaal van de Doopsgezinde kerk aan de Frankestraat in Haarlem, aanvang acht uur, en vrij dag 28 maart in het Marriot Hotel aan de Stadhouderskade in Amsterdam, even eens om acht uur. Foto 3: Bomexplosie Noord-lerland, Claus Bienfait, eer ste prijs Spot news. Voor de eerste maal wordt er tijdens de 47ste Westfriese Flora in samenwer king met Kodak Nederland bv een foto wedstrijd gehouden voor amateurfoto- grafen, die een bezoek aan de Flora brengen. Het motto voor deze fotowedstrijd is De Westfriese Flora in de ruimste zin des woords: Flora-tuin, beurs, mechanisatie, tentoonstelling en de veestal. Inzendingen dienen uiterlijk 15 maart 1980 in het bezit te zijn van R.V.G. bv, Postbus 54, 1440 AB Purmerend. Eind maart zal een jury onder voorzitter schap van G. P. Rood de prijswinnaars bekend maken. De winnaars krijgen persoonlijk bericht. Foto 5: Leden van Greenpeace proberen het storten van kernafval te stoppen. Floris Bergkamp, Osker Barnack prijs. niéuw □r meel v kabm ft 0-1402 r Met deze wedstrijd is 1.000 aan Ko dak fotowaardebonnen te winnen. De le prijs bedraagt 250, 2e prijs 150, 3e prijs 100 en voorts nog 10 prijzen van ƒ50. Bezoekers die geen camera bezitten of de camera niet bij zich hebben, kunnen op stand nr. 479 van de fa. Buysman uit Bovenkarspel een camera lenen. Hier zijn ook de deelnameformulieren en re glementen te verkrijgen. .OU Ai ee. Ti «X service 381. I 1 i iaden s werk n/eq. 13 Xt at hoef nkt, k 3e Offer - Ruim 900 fotografen uit 54 landen zon den 4888 foto’s naar Nederland, waar een internationaal samengestelde jury onder voorzitterschap van Guus van der Heijden, directeur van ANP Foto, het ingezonden werk moest beoordelen. Vol gens Van der Heijden betekende niet alleen het aantal inzendingen een abso luut record, maar was ook de kwaliteit van de foto’s veel beter dan andere ja- ren. Een zwak punt noemde Van der Heijden echter de sportfoto’s, waarbij volgens hem geen echte „grote foto’s” aanwezig waren. „Onder de inzendingen waren veel foto’s van massale bijeen komsten van mensen als in Iran, Cam bodja en bezoeken die de paus aflegde. De prijzen zullen 2 april in het Tropen museum in Amsterdam aan de winnaars worden uitgereikt door minister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken tijdens de opening van de tentoonstelling „World Press Photo 1980”. Tot septem ber zal de tentoonstelling door Neder land reizen. Uit het marktonderzoek is onder ande re gebleken dat de meeste hobbyisten nog steeds in zwart-wit werken. Tien percent vergroot in kleur. 250.000 ama teurs willen van zwart-wit naar kleur. Van de groep die zwart-wit vergroot, heeft 80 percent te kennen gegeven kleur te willen gaan vergroten, maar men deed het niet, omdat men meende dat kleur vergroten lastig was. Inderdaad waren daar redenen voor, om dat te denken. Was men bij zwart-wit afwerken gewend aan twee baden, bij kleur was dat vijf tot zeven baden. Werkte men zwart-wit af op kamertemperatuur met grote tempe- ratuurtoleranties, bij kleur werden tole ranties opgegeven van 0,1° F nauwkeu rig. De door leveranciers opgegeven houdbaarheid en bewaartemperatuur van papier en chemicaliën waren der mate afschrikwekkend, dat de hobbyist het niet aandurfde er mee te beginnen. De ontwikkelingen van de laatste tijd hebben het kleurvergroten duidelijk 'binnen het bereik van iedere fotohobby- ist gebracht. Het aantal chemische ba den is drastisch teruggebracht. Voor kleurnegatief vergroten heeft u nog maar twee baden nodig, dus eigenlijk net zoveel als bij zwart-wit afwerken. De x> 'W'’ .«O Ik..»* Foto 4: Duel, Dmitri Dons koi, eerste prijs sport. Kodak beschikt over een tiental goede amateurs die bereid zijn om voor mede- amateurs deze demonstraties te geven. Ze doen dit bij fotohandelaren, die ruim te en tijd beschikbaar willen stellen. Het gaat hierbij om een avondprogramma van ongeveer tweeëneenhalf uur. Voor dit jaar staan er rond 120 avonden op het programma. Voor de vakantiefilmwedstrijd van de Haarlemse Smalfilmliga waren tien films van vakantiereizen in eigen land en ver daarbuiten ingezonden. Deze keer werd de jury gevormd door drie onafhankelijken: Hans Invernizzi, journalist, Ruud Maas, technicus, vroeger directeur van het Rembrandt Theater in Haarlem en Henk de Smidt, medewerker aan het Nederlands Film Museum. Het niveau van de inzendin gen maakte het hun niet gemakkelijk een volgorde te bepalen, doch na ampel overleg kwam als eerste-prijswinnaar te voorschijn Frits Huyse voor zijn film „Even naar de Oost”, een vakantieherinnering aan Indonesië. Hij mocht tevens de wisselprijs weer meenemen, die hij bij de vorige wedstrijd ook had veroverd. Er waren 2 tweede prijzen: een voor Piet v. d. Burg, die „Drenthe ’79” had ingezonden en een voor Hans Plas met „Tower and Towerbridge”, terwijl de derde prijs toeviel aan Ton Schravendijk met „Skütsjesilen”. Didy Koppe kreeg voor haar „En route” een eervolle vermelding. Het alledaagse leven komt betrekkelijk weinig aan bod”, aldus de voorzitter. De volgende clubavond is op 7 maart, als steeds in het Jeugdhuis, Donkere laan 20 te Bloemendaal. De HSL staat open voor enthousiaste amateurfilmers. Nadere inlichtingen geeft gaarne de voorzitter, J. H. Meyer, Joh. Vermeerstraat 25, 2102 BT Heemstede, tel. 285363. iBÉL' X ■-■■■ RffiL'X AGFA GEVAERT: Pocketcamera 3000 flash. Met ingebouwde flitser. Flits- foto’s tot op 5 meter. Drielenzig Apotar- objectief met lichtsterkte 4. Drie weer- symbolen. Sluitertijden 1/80, 1/125 en 1/ 250. Automatische aftasting voor 100 en 400 ASA-films. Omschakeling van diaf ragma bij inleggen van de film. Aandui ding van flitsbereik: 3 m bij 100 ASA en 5 m bij 400 ASA. Bij sluiten van de camera wordt de flitser automatisch uitgescha keld. Foto 1: Cambodjaanse vluchtelinge met baby, David Alan Bumett, persfoto van het jaar en eer ste prijs News fea tures. temperatuurtoleranties zijn nu zodanig dat bijvoorbeeld bij kamertemperatuur kan worden gewerkt. De komst van de papierontwikkeltrommel heeft een doorbraak gegeven naar het eenvoudig afwerken; geen ontwikkelschalen en donkere kamer meer nodig voor het afwerken van de foto’s, doch alles in het volle licht op een ruimte die niet groter hoeft te zijn als het ontwikkeltrommeltje zelf. De amateur kan bij de demonstra ties zelf zien dat er geen technische be lemmeringen meer zijn om het kleurver groten zelf thuis te doen. Bij de demon stratie wordt namelijk uitgegaan van de situatie zoals die bij mensen thuis voor komt. Niet iedereen kan een complete donke re kamer inrichten. In een kleine flat is er geen ruimte voor een complete donke re kamer. Het grote voordeel van de huidige kleurenfotografie is dat er geen grote donkere kamer meer nodig is. Het enige dat in het donker moet gebeuren is het belichten van het papier. Hiervoor kan het vergrotingsapparaat bijvoor beeld tijdelijk worden opgesteld in het toilet, donkere kast of een lichtdichte kist. Als het belichte vel papier in de ontwikkeltrommel is gedaan, kan de rest van de afwerking in het licht gebeuren, bijvoorbeeld in de keuken. Bij het ont wikkelen wordt zoals reeds eerder ge zegd gebruik gemaakt van baden, zoals wij die kennen uit de zwart-witfotogra- fie, namelijk ontwikkelaar en fixeer welk laatste bad bleekfixeer wordt ge noemd. De altijd opgegeven exacte tem peratuur blijkt enorme toleranties toe te laten. Het belangrijkste waar het bij de afwerking op aan komt is constant wer ken, dat wil zeggen steeds zoveel moge lijk dezelfde afwerktijden en tempera tuur aanhouden. De amateur die een demonstratie wil bijwonen, kan zijn fotohandelaar vra gen waar en wanneer een avond in zijn of haar naaste omgeving wordt gehou den. Mocht dit niet lukken, dan kan men informeren bij de afdeling hobby-servi- ce van Kodak Nederland te Odijk, tele foon 03405-5911 of bij de afdeling Foto en projectie van Philips Nederland te Eindhoven, telefoon 040-784672. Foto 2: In het kinderbad, Sergje Vasiliev, eer ste prijs General pictures. X Wi 1-1 -M a me i op en reis la: 1190. pRE .z. :1?' BRAUN: Nizo integral filmcamera’s 7, 6, 5. De getallen staan voor het zoombe- reik. Macro-Variogon objectieven. Vijf schakelaars met elk drie standen. Door de stand te variëren zijn allerlei trucs en effecten mogelijk. Telescopische richt microfoon met nierkarakteristiek, inge bouwd in de handgreep. Kan ook los van de camera en voor andere microfoons verwisseld. Ingebouwde uitdraaibare schoudersteun. Silicium belichtingsme- ter, 1 f-stop tegenlichtcorrectie, diafrag- ma-instelling met de hand, twee beeld- snelheden (18 en 24 b/s), enkelbeeldauto- maat met 1 b/5 s en 1 b/15 s, in- en uitvloei-automaat voor beeld en geluid. Geschikt voor super-8 stomme en ge- luidsfilmcassettes. Richtprijzen van 1275 tot 1845.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 21