Hoe bereikt men de RAI? HANDIGE DAKDRAGER UNIEKE VINDING UIT EIGEN LAND B a Openingstijden 25 februari t|m 2 maart (5fe «■M» Geen wonder Uniek 11 Reflector VR VRIJDAG 22 FEBRUARI 1980 c5*^> <5^> <5^> d^> ’’Zuig’^tube p F I (Van onze medewerker) Moeilijk valt op dit moment te zeggen wat er op de komende Tweewieler-Rai 1980 - die in het Rai-gebouw aan het Amsterdam se Europaplein wordt gehouden van maandag 25 februari tot en met zondag 2 maart - allemaal nieuw zal zijn op het gebied van de fiets en het fietsen. Van tevo ren wordt wel een lijst van nieu wigheden uitgegeven, maar uit ervaring is bekend, dat de echt verrassende nieuwe dingen daar doorgaans niet op staan. Juist in die laatste weken tussen het sa menstellen van die lijst en het begin van de fietsententoonstel- ling zelf komen vaak de opmerke lijke dingen tot stand die er op de expositie echt uitspringen. Hl i /•jl K LMt, Helemaal anders dan alle andere autodakdragers is deze vinding uit ons land waarbij de fietsen schuin tegen elkaar geleund staan. Een kinderzitje dat tevens als wandelwagen dienst kan doen. Erg veel aandacht voor bijprodukten op Tweewieler-RAI Met klitband wordt deze overschoen" om het been gesloten. Eigen mode voor fietsers Zeker is in ieder geval dat de 135 expo santen uit zestien landen erop rekenen dat er nog meer bezoekers komen dan in 1978, toen er 147.779 mensen kwamen kijken. De organisatoren hebben daarvoor ook duidelijk hun best gedaan: in drie hallen - de Europahal, de Zuidhal en de Westhal - op een nette expositie-oppervlakte van in totaal 14.000 vierkante meter, wordt op deze tot nu toe grootste RAI alles uitge stald aan fietsen, bromfietsen en motor fietsen plus hun accessoires, onderdelen en andere bijkomende zaken. Vc were deze uitge Aanti Nit David Wie .schaf lende fronte het bt is dal fletse: pener nier t :den, t Het j geledi pogin voor techn talloz pak c bleek hun natur aanga ben c kunn hun i Wal Stuk Onde niet kledi &r d; hiiml laten perfe het voor hooft bescl dunn dat l teger den t licha ,voete hand hand kaar 'pakt ook: wieler rai Met de stormachtige groei van het recreatieve en sportieve fietsen is ook de vraag gestegen naar passende fietskleding voor deze groep. Aanvankelijk ging de voor keur uit naar de algemene vrije-tijdskleding. Maar de laatste tijd is er duidelijk vraag naar een eigen en karakteristiek fietskostuum. De grote mode schijnt te worden de kleding voor de sportieve vrijetijdsrijder die is afgeleid van de wielren- nerskleding. Daarbij wordt nauwelijks onderscheid gemaakt tussen dames- en herenkleding, zoals ook bij de superlichte sportfietsen het verschil tussen aparte modellen voor beide seksen steeds meer vervaagt. Het pak voor de sportieve fietser zou er als volgt uit kunnen zien: shirt of trui, waaronder eventueel een zogenaamd zweethemd, een koersbroek (met korte pijpen) of een collant, een pet en/of valhelm, sokken, fietsschoenen en fietshandschoenen. Ook worden wel nauwsluitende trainingspakken gebruikt, terwijl voor wie het gauw koud heeft de zogenaamde Finn Marinpakken-pakken een uitkomst kunnen zijn. Deze pakken zijn van ademende, warmte-isolerende, winddichte en waterafstotende parachutezijde. De koersbroek, die ook onder de collant (met pijpen tot de enkels) wordt gedragen, heeft een zeemleren kruis om doorzitten te voorkomen. Kenmer kend voor de fietsschoen is de dunne maar harde zool, verstevigd door een metalen plaat. Hierdoor wordt doorbuigen van de zool voorkomen en wordt de druk van de pedalen over de hele voetzool verspreid. Voor elk onderdeel van de fietskleding geldt dat goed passen uitermate belangrijk is. Bij aankoop moet men daar goed op letten. Truien en shirts mogen niet te kort zijn. De broek moet strak (niet klemmend) zitten en de schoenen moeten precies passen. Het aanbod is op het ogenblik bijzonder groot en gevarieerd. Iedereen kan dus, eventueel met de adviezen van de ervaren fietsenhandelaar, goed aan zijn trekken komen. D puni seer leve! goui zigd Twe gepi De v is et pnjz f2i een huis van helemaal kunststof, met een afdekplaat van boven en een klemdeurtje opzij. Het huis past van achteren met zijn schuine onderkant in de ruimte tussen spatbord en bagagedrager. De afdekplaat komt boven op de bagagedrager en wordt, met uitsparingen voor de dragerspijltjes, éénmalig vastgeklikt aan het onderliggen de huis. Het geheel moet dan muurvast zitten. Het kan dan ook nooit meer los. Via het klemdeurtje aan de zijkant zijn er in het reflectorhuis allerlei (reparatie)spul- len mee te nemen. Het geheel is zo stevig, zegt de fabrikant, dat het als handvat kan dienen bij het tillen van de fiets. Opmerkelijk is de extra aandacht voor de bijprodukten van een fiets. Union uit Nieuwleusden getuigt daar ook van met de combinatie van fletskinderzitje en wandelwagen. De uitvinding ervan komt van fietsenvakman Van Vliet uit Hoorn. Het kunststof zitelement zit gemonteerd in een op verschillende plaatsen uit- en inklapbare metalen constructie die voor zien is van vier wieltjes. Het is gemakke lijk op een bagagedrager vast te zetten en eraf te halen. Staat het eenmaal op de grond en is de duwer uitgeklapt, dan kan het inzittende kind al rijdend meegeno men worden in bijvoorbeeld een winkel. De X-80 is ook van Union. Hij wordt aangemerkt als wellicht de fiets van de toekomst, voorzien van de nieuwste mate rialen als titanium en high carbon fibres en met een framevorm die totaal heeft gebroken met alles wat we daarvan ken nen. In die nieuwe fiets wil de fabrikant aan een groot publiek laten zien wat er binnenskamers allemaal wordt gedacht, gefantaseerd en ontwikkeld. Omdat het een complete verrassing moet zijn, is er van tevoren geen afbeelding of foto van verspreid. Op het gebied van de tubes is er nog iets nieuws. Citra uit Nunspeet komt de eer toe van de Franse fabrikant Wolber een tube uit te brengen (voor de duidelijkheid: pas begin 1981) waarin een flexibele meta len wapening zit gevulcaniseerd. Net on der het loopvlak. Als iets dat op een gewe ven metalen matje lijkt. Daarmee moet hij niet alleen drie keer langer meegaan dan een conventionele tube, hij heet daardoor ook vele malen beter bestand te zijn tegen alles wat er aan scherp op het wegdek ligt. Steco uit Stroe brengt als nieuwtje een witte (glaskleurige) voorreflector met een beugel die aan de vorkkroonbout kan worden vastgemaakt en die bovendien bovenop een bevestigingspunt heeft voor een kleine sportkoplamp. Een dergelijke combinatie voor de lichte fiets bestaat nog niet. Wie dat voor het eerst ziet zal er even aan moeten wennen, maar na een paar keer wordt het iets zo vanzelfsprekends, dat het bepaald niet misstaat op een lichte fiets. Logisch-veilig is het omdat een licht- pech hebbende fietser bij het donker ook gezien moet worden door tegemoetko mend lichtvoerend verkeer. Moedig is het eveneens, want een wettelijke verlichting voor een witte voorreflector is er nog niet. Begrijpt het fietsende publiek echter het belang, dan hoeft die verplichting er zelfs niet te komen. I De achterreflector van Vredestein als on derdeel van een driehoekig kunststof huis. Bezoekers van de RAI, die met de auto komen, kunnen sinds vorig jaar gebruik maken van de ondergrondse parkeergarage. Vanuit de garage komt de bezoeker rechtstreeks in het ge bouw. Het parkeertarief is vastgesteld op 4,- per dag. Als men de voorkeur geeft aan reizen per trein, dan is het verstandig op het station een z.g. trein- toegangsbiljet te kopen. Dit geeft drie maal reductie: op een treinretour naar Amsterdam, dagkaart voor de Amster-: damse trams en bussen en toegang tot: de Tweewieler Rai 80. De RAI is met: het openbaar vervoer als volgt te berei-: ken: vanaf het Centraal Station - tram-: lijn 4, tramlijn 25. Vanaf het Amstelsta-: tions-buslijn 8, 15 of 58. Vanaf het Muiderpoortstation - buslijn 8. Vanaf het station Sloterdijk - buslijn 15. j Voor de autorijdende fietser en fietsver- voerende automobilist is de unieke zelf- ontwikkelde dakdrager voor twee fietsen van Batavus waarschijnlijk een van de grootste verrassingen van de RAI. Omdat hij totaal anders is dan alle andere en zo goed als onbeperkt is in zijn mogelijkhe den wat betreft de grootte van de - rechtop - te vervoeren fietsen. Ook kinderfietsen zijn er met gemak op mee te nemen. Het hele geheim zit hem in de schuin naar het midden van het dak gerichte stand van de fietsen, die leunend zijn vast te maken aan een in hoogte verstelbaar soort hekje. Een extra voordeel van de Heerenveense dakdrager is dat de dikte van de banden van de te transporteren fietsen er niets toe doet. Wat bij andere dragers voor fietsen een goot is voor de wielen, is bij dit type slechts één opstaande kant waartegen de fietswielband rust. De ”C5 Aluminium” heet de racefiets met gelijmd aluminium frame van Moto- bécane. Het is de eerste keer dat deze in Nederland te zien is. Zoals bekend wordt in de vliegtuigindustrie de lijmtechniek voor de constructie al vele jaren toege past. Het grote voordeel is dat er niets verhit hoeft te worden - bij solderen is dat uiteraard wel het geval - en er zodoende geen vervormingen kunnen optreden. Dat betekent een vrijwel spanningvrij frame. Wat die fiets de consument zal moeten gaan kosten is nog niet bekend. Wel dat hij compleet 8900 gram weegt. Wie er in de winkel zo’n 27,50 voor overheeft, kan beschikken over een race tube die niet aan een bepaald model velg gebonden is en zich evenmin wat aantrekt van kleine verschillen in velgmaten. Hut chinson in Italië brengt - in Nederland per 1 maart in de winkel - die bijna universele tube uit. Hij past op zowel tube- als op de draadbandvelgen en of een velg nu 28 x 15/8, 28 x 11/4, 28 x 1/8, 28 x 11/16, 28 x 1 of 27 x 11/4 meet, passen doet hij altijd. En wat uiterst belangrijk is: vastplak ken op de velg hoeft eenvoudig niet meer. In plaats van het zogenaamde stootlinnen heeft de nieuwe tube op die plaats een band met allemaal heel kleine rubberen zuignapjes die de vorm van minieme ping pongballetjes hebben. Al die napjes vullen de ruimte tussen tube en velg op en zuigen zich als het ware vast. Door zijn speciale Het is trouwens geen wonder dat die grotere belangstelling wordt verwacht want wij met onze 14 miljoen inwoners bezitten maar liefst 10 miljoen fietsen, 800.000 bromfietsen en 100.000 motorfiet sen. Fietsers en bromfietsers alleen al waren vorig jaar goed voor een vervoers- prestatie (het aantal zich verplaatsenden maal het aantal per persoon afgelegde kilometers) van ongeveer 11 miljard kilo meter. Terwijl diezelfde prestatie van de Nederlandse Spoorwegen in 1979 lager uitkwam: 8,5 kilometer. Nog een paar sprekende cijfers zijn de 400.000 kinderfietsjes van de kinderen tot en met 5 jaar en de 8 procent van alle fietsbezitters die twee fietsen tot hun be schikking hebben. Nederland neemt overigens als fietsenproducerend land de twaalfde plaats op de wereldranglijst in. De aanvoerders in dat opzicht zijn in volgorde de Volksrepubliek China (niet op de RAI), de Verenigde Staten van Ame rika en Japan. De Tweewieler-RAI 1980 wordt ge houden van maandag 25 februari tot en met zondag 2 maart. Op zaterdag en zondag is de Tweewieler-RAI geopend van ’s ochtends tien uur tot ’s middags vijf uur. Op alle andere dagen is dat van tien tot vijf en ’s avonds van zeven bat tien uur. ir Deze racetube met metalen wapening is goed bestand tegen scherpe voorwerpen zoals spijkers. Iets geheel nieuws: Een wit oplichtende voorreflector gecombineerd met koplamp eigenschappen is de Hutchinson-tube aan te wenden als reserveband voor trimfiet- sen met draadbanden. In plaats van de band te plakken is te volstaan met het demonteren van binnen- en buitenband en het aanbrengen van de ’’zuig”-tube. Dolf van Vliet uit Abcoude komt met iets dat de Nederlandse woon-werk- en woon-schoolfietsers deugd zal doen. Het zijn 40 centimeter lange van waterdicht nylon gemaakte ’’overschoenen”. Hoewel overschoenen strikt genomen niet de juis te aanduiding is, doordat de dingen van onderen open zijn. Op die plaats zit een breed elastiek dat onder de schoenzool wordt geschoven. Het ’’beenstuk” dekt van boven de schoen - en natuurlijk ook de vetergaten - plus de onderkant van de broekspijp volkomen af. Het aandoen en sluiten is uiterst simpel door de klitten band van onder tot bovenaan. De broek van het regenpak wordt natuurlijk over de beenstukken gedragen, zodat de fiet ser, zoals het hoort, dakpansgewijs be schermd is tegen het hemelwater. Wie zijn voeten en schoenen zo wil vrijwaren zal er ongeveer 30 gulden voor moeten uit trekken. Gazelle uit Dieren toont op de RAI een racefiets waarbij de kabels van derailleur en achterrem zijn weggewerkt in het fra me en ook is er een racefiets die extra kort is door het naar voren geplaatste bracket. Nieuw is ook van Gazelle de - uit Japan geïmporteerde - elektronische kilometer teller annex snelheidsmeter voor de fiets van Sanyo. Het valt sterk - en gelukkig - op dat deze fabriek twee pure gebruiks- doelfietsen weer onder de aandacht brengt: de deelfiets Kwikstep en de bood- schappenfiets (Maxinette). Van bandenfabriek Vredestein deze keer iets zeer opmerkelijks: een rode ach terreflector voor de fiets. Nu zijn die er al te kust en te keur. Van allerlei merken en in allerlei montagetypes voor de meest uiteenlopende modellen fietsen. Maar wat nu uit Doetinchem komt is echt anders: ri

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 22