V Nieuwe toekomst brommer? n Bromfietsen in weer en wind Aantal motors laatste tien jaar verdubbeld sr Steeds meer vrouwen halen rijbewijs A 1 Jl ■■■■■I rt Veiligheid Vrouwen 25 februari t|m 2 maart 23 VRIJDAG 22 FEBRUARI 1980 er ffSMk «ai (Van een medewerker) Er zijn op dit moment ongeveer 100.000 motorfietsen in Neder land met een geregistreerd kente ken. Bovendien worden er steeds meer off-the-roadmachines ver kocht voor het ruige werk. Verge leken met tien jaar geleden mo gen we wel spreken van een ex plosieve groei. In 1970 werden er ruim 5000 motors verkocht en in 1978 18.500. Hoeveel er het er pre cies het afgelopen jaar waren is nog niet bekend, maar de eerste drie kwartalen waren het 14.700. Oi f* ig In tegenstelling tot andere merken, die alleen met aanpassingen komen, brengt Yamaha op de RAI maar liefst 11 -nieuwe modellen: 6 wegmachines en 5 machines voor terreingebruikt. Zo zal de XT 250 veel belangstelling trekken. De machine is uitgerust met een ééncilinder viertakt krachtbron, die is afgeleid van de immens populaire XT 500. Niet nieuw maar altijd mooi om naar te kijken en spectaculair om zelf te berijden: Harley- Davidson. Het raspaardje uit de stal de FLH 80 Classic: 1340 cc in de kleuren zwart/grijs of beige/bruin f 18.250,- Voor motorfietsers, die ook op lange ritten comfortabel willen genieten van wat de wereld te bieden heeft is bij Yamaha de serie ..Crusaders" ontwikkeld. Een nieuwe loot aan deze stam is de SR 250 Crusader. De machine is volledig nieuw ook technisch en is uitgerust met een 239,6 cc grote één-cilinder viertakt, goed voor 17 pk bij 7.500 t.p.m. Aantrekkelijke extra's zijn de elektrische starter, transsistorgestuurde ontsteking en een eigen gewicht van 121 kg. De Jawa motoren werden op diverse punten ingrijpend veranderd en gemoderni seerd. Zo zijn de nieuwe modellen ook leverbaar in de metallic kleuren rood en' goud. Het instrumentenpaneel werd gewij zigd en voorzien van extra controlelampjes. Twee reflectoren werden aan de zijkant geplaatst en de achtervering in verstelbaar. De voorvork kreeg andere manchetten en er is een ander voorspatbord gemonteerd. De prijzen blijven ongewijzigd op f 2.689,- en f 2.779,- respectievelijk voor de uitvoering met mengsmering en oliepomp. de de aantal in Nederland in gebruik zijnde motorfietsen verder toenemen. Die optimistische verwachting is niet zomaar uit de lucht gegrepen. Uit het Nationaal Onderzoek Jongerenbladen in 1979 blijkt dat niet minder dan 44% van de jongens tussen 18 en 19 jaar een motor fiets zou willen hebben, terwijl slechts 6% van die groep een motorfiets bezit. Van de meisjes in diezelfde leeftijd zou 21% zo’n helse machine willen bezitten. Naarmate de prijs van de benzine stijgt wordt het gebruik van de motorfiets steeds aantrek kelijker. De motor met zijn lage eigen Als eerste ter wereld introduceert BMW een automatische niveau-regeling voor de achtervering van motorfietsen. Bijstellen met de hand van de achtervering is niet meer nodig. Rijden met ëën of twee personen en zware (vakantie) bagage maakt niets meer uit. De stroomlijnkuip is verder geperfectioneerd. Speciaal voor de motorrijders, die zomer en winter doorrijden is een aantrekkelijk accessoire de verwarme handvaten. Op de foto de R 100 RT, die nu ook in de kleur redsmoke leverbaar is en f 14.498,- kost. kuip. Het gaat hier om de kuip van de R 100 RT, die zonder dat de motor gewij zigd hoefde te worden passend is gemaakt voor de kleine BMW-modellen. In eerste instantie is de combinatie alleen in politie- De motorfiets heeft bepaald niet het imago een veilig vervoermiddel te zijn. Bij niet-motorrijders leeft de gedachte dat motorrijden zelfs bij uitstek een gevaarlij ke bezigheid is. Iedereen heeft wel eens een motor een schuiver zien maken en dat spreekt waarschijnlijk meer tot de ver beelding dan een autobotsing. Recent on derzoek heeft inderdaad uitgewezen dat motorrijders relatief een grotere kans lo pen min of meer ernstig gewond te raken bij een ongeval dan automobilisten. Cy nisch genoeg zijn het echter de automobi listen die voor die verhoogde risicofactor zorgen. Westduitse artsen, die een aantal onge lukken onderzochten waarbij motorrij ders betrokken waren, ontdekten dat de helm een essentieel hulpmiddel is bij het voorkomen van zware en dodelijke ver wondingen. In een vergelijkend onder zoek van jethelm en integraalhelm bleek dat de integraalhelm superieur is en dat een deugdelijke valhelm in 40% van de ongelukken de dood van de motorrijder voorkomt. De ontwikkeling van de nieuwe model- Dat de mode voor de motorrijder veran derde zou best wel eens te maken kunnen hebben met het toenemen van het aantal vrouwelijke motorrijders. Dat meer vrou wen een poging doen hun rijbewijs A te halen kan ook een zuiver technische reden hebben. De moderne motorfietsen verei sen minder of geen brute kracht, noch voor starten, noch voor het in bedwang houden ervan tijdens het rijden. De moderne motor start via een duim- druk op de knop. Dat is vroeger wel anders geweest, toen het starten en rijden van een motor zekere vergelijkingen met het meedoen aan een Amerikaanse rodeo kon doorstaan. Die uitdaging en tevredenheid bij het bedwingen van een ruig stuk natuur zijn ge- tot en nd igs lat en de lar Ise mt- ?e- -ld JUF iet in- ie- lar er-: tot: iet' •ei-, m- ta< iet laf ik te n- *n te ii, i) a. w n. Ie s) n le k rt ‘S n n Bij BMW zijn op de RAI geen nieuwe modellen te vinden maar wel enkele interes sante nieuwtjes en technische wijzigingen. Zo zijn de kleine BMW-modellen R 45 en R 65 nu ook leverbaar met een stroomlijn- ir Na vele jaren van afwezigheid heeft BMW onlangs haar comeback in de terreinsport gevierd met enkele zeges tijdens een zesdaagse. Ereplaatsen voor de geheel nieuwe GS 80 in de klasse boven 750 cc. In een voorbereidingstijd van slechts zes maanden werd deze terreinmotor ontwikkeld en gebouwd. uitvoering leverbaar, omdat van die zijde de grootste belangstelling bestond. R 45: f7.998.-, R65 f8.998,-. gewicht en geringe luchtweerstand springt zuiniger met de brandstof om dan een auto. Het gebruik van die auto zal steeds zwaarder worden belast en boven dien krijgt de auto in ruil daarvoor niet meer wegen en parkeerplaatsen. Het ge volg is steeds langer worden files en op stoppingen in de steden. De kans dat er dus een grotere functie voor de motorfiets is weggelegd is groot. Dat het berijden van een motor aantrek kelijke kanten heeft, zal vooral in voor jaar en zomer veel mensen aanspreken. De fabrikanten van motorfietsen, en die van bromfietsen sluiten zich daar graag bij aan, zullen toch met goede alternatie ven moeten komen om een verstokte auto mobilist zover te krijgen, dat hij spontaan zijn vierwieler inruilt voor een tweewieli ge versie. Alleen al kijkend naar de aan schafprijzen loopt elke vergelijking mank. Wie gewend is om droog van woon plaats naar werkplek te rijden voelt er niets voor om nat te regenen. Een bromfiets valt niet te vergelijken met een motorfiets. Uiterlijk komen de zwaardere brommers en de lichtere moto ren dicht bij elkaar, maar de stijgende lijn van verkoopcijfers van de motorfietsen is in de bromfietssector niet terug te vinden. Verkocht de handel in de zestiger jaren nog ongeveer 300.000 brommers per jaar, in 1979 waren het er nog maar 60.000. De alom geroemde bromfiets heeft dus dui delijk terrein verloren. De handelaren en fabrikanten wijzen beschuldigend naar de overheid en noemen als oorzaken: de verplichte helm, het terugbrengen van het geluidsniveau en de strenge keuring op de 40 km/uur-grens. De eerste tegenaanval van de handelaren bestond uit de intro- duktie van de snorfiets, maar deze langza me brommer (20 km/uur) die zonder helm bereden mag worden heeft toch niet dat succes opgeleverd wat men ervan ver wacht had. Bij de introduktie van een aantal nieuwe modellen op de RAI pro beert men ook de bromfiets een ander imago te geven. Men ziet weer grote moge lijkheden voor de brommer als alternatief voor de auto! Met een gemiddeld gebruik van 150, een schone werking, lage aan schaf- en onderhoudskosten, de ongevoe ligheid voor parkeer- en fileproblemen en de snelheid in het stadsverkeer probeert de handel weer een stukje terrein terug te winnen. Als de minister van Verkeer- en Waterstaat ermee akkoord gaat, komt er binnenkort een bromfiets die maximaal 25 km/uur kan rijden en die zonder helm bereden mag worden, met deze variant hoopt men weer een aantal vrouwen in het zadel te helpen want het blijkt vooral de helmplicht te zijn waardoor deze groep bromfietsers hun vervoermiddel liet staan. Initiatieven genoeg om een geslaag de come-back van de bromfiets tegemoet te zien. wie[er rai Wie in de zomer overgaat tot de aan- .schaf van een bromfiets, kan bij de inval lende winter toch toch wel eens gecon fronteerd worden met de nadelen, die aan het bezit ervan verbonden zijn. Echt nodig is dat niet. Tegenwoordig kan de brom- fietsende man of vrouw zich terdege wa penen tegen de koude. Over de beste ma nier hiervoor bestaan erg veel misverstan den, en niet alleen bij de bromfietsers zelf. Het Amerikaanse leger heeft enige jaren geleden veel geld en tijd gestoken in een poging een echt warm pak te ontwikkelen voor bromfiets en motor. Ruimtevaart- technologen, materiaaldeskundigen en talloze experts ontwikkelden tenslotte een pak dat al bij de eerste tests waardeloos bleek. Pas toen richtten de onderzoekers hun aandacht op de Eskimo’s, die van nature de strijd tegen de kou met succes aangaan. Van hun kledingmethode heb ben de onderzoekers veel geleerd en daar kunnen de Nederlandse bromfietsers ook hun voordeel mee doen. Wat is de truc? Het buitenste kleding stuk moet goed wind- en waterdicht zjjn. Onder de buitenste kleding moet men dan niet één dikke trui maar meerdere dunne kledingstukken dragen. Belangrijk is ech ter dat die niet te strak zitten, maar dat er hlimte genoeg zit om een luchtlaag te laten ontstaan. Die luchtlagen vormen een perfecte isolatie tegen warmteverlies van het lichaam. Maar warmteverlies vindt voor een zeer groot gedeelte plaats via het hoofd. De verplichte helm biedt al veel bescherming, maar wie onder de helm een dunne helmmuts draagt, zal ontdekken dat het goed afschermen van het hoofd tegen de kou ook zorgt voor het warmhou- den van handen, voeten en de rest van het .lichaam. Ook het inpakken van handen en .voeten is natuurlijk erg belangrijk. Wat de handen betreft zijn wanten beter dan handschoenen, omdat de vingers bij el kaar blijven. De voeten zijn het best ver- 'pakt in stevige laarzen en daarbij geldt ■ook: nooit te strak, want ook hier moet een len motorfietsen en helmen liep parallel met de ontwikkeling van kleding voor de motorrijder. Wie rijdt er tegenwoordig nog in zo’n lange leren jas met een wit half helmpje op z’n hoofd? De enkeling die zich nog zo uitdost zal waarschijnlijk daarbij een antieke motorfiets berijden en meedoen aan een gemotoriseerde optocht. De kleding van de moderne motorrijder is niet langer alleen functioneel maar ook praktisch en modisch. Kleurrijke pakken, jacks en broeken, speelse kleding: vrij en ongebonden. nog wel terug te vinden in het terreinrij- den. En al houden de diverse clubs reke ning met de aanmeldingen van vrouwelij ke leden, voorlopig groeit het aantal vrou welijke motorrijders alleen nog op de weg. Maar de stap naar het terreinrjjden is gauw gezet. Het terreinrijden komt de machinebeheersing ten goede. Zo stuurt de Rijkspolitie regelmatig zijn motorrij ders het mulle zand in om daar de rijder zonder veel risico te laten ontdekken hoe je kunt slippen, manoeuvreren en balan ceren. Het terreinrijden is wel aan beper kingen onderhevig. De mogelijkheden zijn in ons kleine land beperkt, en daarom wijken veel terreinrijders uit naar bouw- terreintjes en braakliggende gronden. Een ontwikkeling waar niet alle gemeen tebesturen raad mee weten. Neem je als terreinrijder in principe zo weinig mogelijk bagage mee, als toerist per motor kan de beperkte mogelijkheid om bagage mee te nemen af doen aan het plezier, dat je anders wel van je motorfiets hebt. Ook de hogere kwetsbaarheid is niet bepaald een voordeel. Maar wie zich ade quaat kleedt, oplettend en bekwaam rijdt en geen grote hoeveelheden bagage hoeft te vervoeren, biedt de motorfiets een ui terst zinvol alternatief. Een alternatief, dat bijna nooit genoemd wordt als de verkeersproblematiek behandeld wordt. En dat is voor een vervoermiddel dat én sociaal én energiezuinig is, toch niet ge heel rechtvaardig. isolerende luchtlaag het werk doen. Wie aldus de Eskimo-regels opvolgt zal de komende winter goed beschermd en warm kunnen „doorbrommen”. En wie er dan ook nog voor gezorgd heeft dat de bromfiets in topvorm is, hoeft vrijwel geen winterdag zijn vervoermid del te laten staan. Het vergt wel wat aan- en uitkleedwerk, maar ja Het totaal aantal motorfietsen liep laatste tien jaar op van 46.000 naar eerder genoemde 100.000. Dat er een eind komt aan die ontwikkeling lijkt niet waar schijnlijk. Ook de komende jaren zal het

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 23