Amerikaanse superkampioen pakt vierde titel ondanks misslag uitslagen Medailles Annett Pötzsch behoudt leiding Cousins verrast Hanni Wenzel heldin van favoriet Hoffmann Liechtenstein r winterspelen 1960 lake placid 25 SPORT 24VRIJDAG 22 FEBRUARI 1980 alle afstanden op unieke wijze Grijns Frans Henrichs n. Conflict - Betere voorbereiding (Van onze speciale verslaggever) LAKE PLACID. Het weer in Lake Placid biedt elke dag weer een verrassing, het herenschaatsen daarentegen heeft een mono toon verloop gekregen. Donderdagmorgen om zeven uur klom Eric Heiden uit zijn bed, werkte drie borden cornflakes naar binnen en voegde enkele uren later het vierde goud aan zijn fonkelende collectie toe. Niemand kon hem vanzelfsprekend de baas op de 1500 meter, een traject dat als een van zijn grootste specialiteiten kan worden beschouwd. Al is specialisme wellicht een vreemde uitdrukking voor een man, die onder de knie heeft. Schaatsen Kunstrijden ..I Skiën ':W 'f'Zi 1^— Eric Heiden zet goudjacht voort (TWEE Duidelijke gebarentaal van Eric Heiden: één vinger voor elke gouden plak. Cousins had een slechte start bij het IJshockeyploeg een ervaring rijker Dat Hoffmann het goud miste lag overi gens voor een belangrijk deel aan de Oost duitser zelf. In de overtuiging dat hem de i kwam hij verkeerd neer. De Brit herstelde zich weliswaar, maar bleef toch beneden zijn normale niveau. Desondanks lagen zijn waarderingscijfers tussen de 5,85 en 5,95, met een uitzondering. Het Ameri kaanse jurylid Ramona McIntyre beloon de het rijden van Cousins slechts met 5,7. LAKE PLACID. De 22-jarige Brit Robin Cousins, tweede na de korte Kür achter de Oostduitser Jan Hoffmann, is Olympisch kampioen kunstrijden bij de leren geworden. Dankzij een voortreffe lijk gereden Kür, voor 8500 toeschouwers - de grote ijshal was uitverkocht gereden, verdrong hij de Oostduitser van zijn eerste plaats. Hoffmann eindigde als tweede en de Amerikaan Charles Tick- ner, wereldkampioen in 1978, als derde. Cousins, die hoopt de prestatie van zijn landgenoot John Curry in 1976 (Europees kampioen, olympisch goud en de wereldti tel) te evenaren, reed op een combinatie van populaire, klassieke en discomuziek. Europees kampioen Kay Arne Stensh- jemmet kon dank zij dit voorval bijna weer aansluiten, Heiden verslaan was echter onmogelijk. Dat had de Noor trouwens ook altijd voorspeld. „Voor het goud hoeven we niet naar Lake Placid te Toch is de schaatsmijl het arbeidster rein waarop Eric Heiden, van nature een midden-afstandsatleet, volledig de la kens uitdeelt en zelfs een ternauwer nood ontweken val hem niet deert. Zes honderd meter had de Amerikaan er in de topper van de dag opzitten toen zijn hand even naar het ijs ging om een balansverstoring op te vangen. Heiden later: „Er zat een klein scheurtje in het ijs. Ik schoof er met mijn schaats vlak langs waardoor er wat stukjes ijs af brokkelden. Ik verloor mijn evenwicht, maar op dergelijke dingen ben ik altijd voorbereid. Daarom ben ik in staat zo snel te reageren. Het zal drietiende van een seconde hebben gescheeld”. Als enige deelneemster aan de dertiende Olympische Winterspelen te Lake Placid heeft de Oostduitse Barbara Petzold tot dan vroeger. Toch staat het Canadese ijshockey voor iedereen gelijk aan vech ten en spuwen”. Vooral in het begin van deze olympische trip leken de nadelen van die combinatie groter dan de voordelen. Er was en er is nog kritiek op het beleid van Westberg. Met een verbaasde grijns keek de bes te Europese schaatser van de afgelopen jaren naar de 28-jarige Andersen, die al lange tijd meeloopt, maar het in de grote vierkamp nooit heeft kunnen bol werken en als sprinter op de 500 meter aan pure snelheid te kort komt. Ander sen is een specialist op de 1000 en 1500 meter, hoewel hij op de kilometer te genviel (twaalfde) en ruim anderhalve seconde langzamer was dan Bert de Jong, die in een vergelijkbare positie verkeert. De Jong had dus de verslechterde ijs kwaliteit tegen toen hij als laatste Neder lander aan de start verscheen. Yep Kra mer trof het relatief het beste, maar hij slachtofferde zichzelf met een merk waardige buiteling. Bij het ronden van nu toe twee gouden medailles gewonnen. Na haar triomf op de tien kilometer skilo- pen individueel won zij gisteren met haar ploeggenoten Marlies Rostock, Carola An- ding en Veronika Hesse de 4x5 kilometer estafette. Zij versloegen daarmee het fa voriete team van de Sovjet-Unie, dat eer der in 1964,1972en 1976detitel veroverde. Door ingrijpen van Studio-Sportchef Bob Spaak is bij de ijshockeywedstrijd Nederland-Finland Frans Henrichs niet als tv-commentator opgetreden. Spaak vond de wijze waarop Henrichs eerder de wedstrijd tussen Nederland en Polen be geleidde niet afstandelijk genoeg en be sliste dat Piet Kievit de Nederlandse ploeg verder voor zijn rekening moest nemen. De enthousiaste tv-commentator, die tevens vice-voorzitter is van de Neder landse ijshockeybond, ziet in de beslis sing van Spaak geen reden voortaan zijn benadering ten opzichte van het nationa le team te veranderen. „Ik ga gewoon door op mijn eigen manier”, aldus Hen richs. poule is de Nederlandse ijshockeydroom nog niet helemaal ten einde. Dank zij Galati wacht volgend jaar in Stockholm het wereldkampioenschap in de A-groep. Hier en daar leeft de hoop dat Neder land het in Stockholm best eens zou kun nen redden en zich weet te handhaven. Hanni Wenzel op de schouders bij Perrine Pelen (I) en Irene Epple. Vanuit het standpunt van de clubs geen onbegrijpelijke manier van handelen. (Van onze sportredactie) LAKE PLACID. De 25-jarige Hanni Wenzel uit Liechtenstein lijkt op weg uit te groeien tot een nationale heldin van dit mini-landje. Zondag won zij tijdens de afdaling voor dames een zilveren me daille, gisteren lag er aan de eindstreep van de reuzenslalom goud op haar te wachten. Bovendien behoort ze zaterdag tot de favorieten op het laatste slalom- nummer. Een internationaal type, die Hanni Wenzel. Ze werd in Oost-Duitsland geboren en vluchtte samen met haar ou ders, haar broer Andreas en haar zuster Petra in 1957 naar Liechtenstein, terwijl ze de laatste jaren voornamelijk traint met het Zwitserse team. 8 7 4 3 2 1 1 1 1 0 18 19 8 6 2 9 3 3 2 6 5 6 2 1 0 3 2 1 0 4 i, en :nzine; vrije rijden. Na een drievoudige draai de tweede bocht kon hij net op de been blijven, enkele tientallen meters verder was er geen houden meer aan. Van ’t Oever: „Meteen nadat Kramer zich had hersteld bij het uitkomen van de bocht, moest hij uitwijken voor Dietel. Hij schrok en viel toen toch. Jammer, want we waren ervan uitgegaan dat hij hier zijn persoonlijke record zou verbeteren. Daarom was hij weggegaan op 2 minu ten blank. Om hierop uit te komen was zijn tussentijd op 300 meter weliswaar iets aan de langzame kant”. In weerwil van de opwekkende con clusies die Egbert van ’t Oever er ten aanzien van Hilbert van der Duim aan vastkoppelde, verliep de 1500 meter voor de Nederlanders slechter dan iedere an dere afstand. Alleen de 10 kilometer kan zaterdag nog voor een gunstige afslui ting zorgen, waarbij het natuurlijk voor al interessant is om te zien of Eric Hei den zijn goudjacht onberispelijk zal vol tooien. De voor zijn doen ongewone moeite die hij had om de 5000 meter te winnen, heeft enige twijfel veroorzaakt over zijn lange adem. Met Heidens vermoeidheid bleek het gisteren wel mee te vallen, nu hij slechts 0,65 seconden van het werel drecord af bleef. Heiden: „Na de 5000 meter was ik erg moe, maar nu voel ik me veel beter”. Als succesvolste Amerikaan in de his torie van de Winterspelen heeft Eric Heiden het in Lake Placid al helemaal gemaakt. Onder applaus van honderden Amerikaanse verslaggevers stapte hij gisteren op het podium in de perszaal, om ontspannen kauwgumkauwend zijn zegje te doen. Het kon niet uitblijven dat er ook vragen over de commerciële ge volgen van zijn successen aan de orde kwamen. „Je kunt nu veel geld verdie nen in de reclame”, werd Eric Heiden voorgehouden. verplichte oefenstof en de korte Kür het klassement aan met 85,80 punten en plaatscijfer elf. De Amerikaanse Linda Fratianne, die de korte Kür won, staat tweede met 84,20 punten en plaatscijfer 21. titel vrijwel niet meer kon ontgaan, reed hij te statisch, mechanisch bijna zonder veel fantasie. Het gevolg was dat de man die grossierde in Europese titels bij de waardering voor de artistieke uitvoering lage punten scoorde. De Oostduitse Annet Pötzsch heeft ook na de korte Kür de leiding behouden bij het kunstrijden. Pötzsch eindigde tijdens de korte Kür als vierde en voert na de Sovjet-Unie Oost-Duitsland Verenigde Staten Oostenrijk Zweden Noorwegen Liechtenstein Nederland Zwitserland Finland Iedere coach gebonden of niet-gebonden, zal die kritiek begrijpen en meestal naast zich neerleggen. Westberg heeft zich ech ter geërgerd aan het feit dat men twijfelt aan zijn integriteit, omdat hij z’n eigen Amsterdamse spelers voor zou hebben getrokken. Het geval Göbel-De Bruyn zou wat dat aangaat het best tot de verbeel ding moeten spreken. Westberg: „Ik vind die combinatie niet zo moeilijk. Er is nooit een werkelijk groot conflict door ontstaan. Natuurlijk zijn er af en toe problemen, maar die hebben hier niets mee te maken. En even natuurlijk wordt er achter je rug gekletst. Dat dat gebeurt weet je als trainer, daar moet je niet te lang bij stilstaan”. Ondanks een voorlaatste plaats in de Dat met het opnieuw aantrekken van buitenlandse spelers de doorstroming van Nederlandse ijshockeyers wordt te gengehouden is voor de ontwikkeling van het ijshockey in Nederland echter allerminst een goede zaak. Lange-termijnplanning lijkt de ijshoc keybond vooralsnog vreemd. Vertegen woordigers van de beste Nederlandse ijs- hockeyclubs uit Nederland gebruiken de Spelen dankbaar om zich met buitenlan ders te versterken. Sponsor Sjoerd Terp- stra en Hans Westberg zelf kijken namens Amsterdam rond, Larry van Wieren houdt zijn Heerenveense belangen scherp in de gaten. De kans dat volgend jaar enkele spelers uit het Amerikaanse en Canadese team naar Nederland komen lijkt vrij groot. Niet alle Amerikaanse en Canadese Olympiagangers krijgen per definitie een profcontract in eigen land aangeboden. Heiden: „Of er nu al belangstelling voor mij bestaat weet ik niet, want ik heb in het olympische dorp geen tele foon. Maar ik hoop niet dezelfde toe standen mee te maken als Bruce Jenner (de tienkampwinnaar van Montreal). Dat lijkt me vreselijk. Ik wil mijn eigen leven kunnen leiden en voel er ook weinig voor om op een voetstuk te wor den geplaatst. U kunt me hierbij een grote dienst bewijzen”. niets met ijshockey te maken. Voor het overige heeft Nederland vrij „schoon” ge speeld, maar het image blijft. Larry van Wieren: „De tijd dat wij echt hard en soms gemeen speelden ligt al vier jaar achter ons. Eer je echter de naam kwijt bent als keiharde ijshockeyploeg moet er wel heel wat gebeuren. Canada kampt met hetzelf de probleem. De Canadezen spelen de laatste jaren anders en zeker minder hard teerde Egbert van 't Oever. Hij kwalifi ceerde de race van zijn pupil als „niet slecht, maar ook niet geweldig goed”. Van der Duim knabbelde enkele tienden van zijn persoonlijke toptijd af en dat biedt volgens Van ’t Oever prettige voor uitzichten voor de wereldkampioen schappen, volgende week in Heeren- veen. „Achter Heiden en Stenshjemmet moet Van der Duim mee kunnen doen om de derde plaats”, is zowaar de zeer gewaagde verwachting van de bondsco ach. Ten slotte zijn er ook nog mededin gers als Storholt, Oxholm en Gustafson. Storholt werd vrij verrassend uit de top drie gestoten door zijn landgenoot Terje Andersen zodat de winnaar van het 1500-metergoud in Innsbruck zonder een tweede medaille de schaatssport vaarwel zegt. De 10 km is wat de Noren betreft weggelegd voor Oxholm, Tveter en Rekstad, het definitieve afscheid van Storholt geschiedt in Heerenveen. Maar voor het zo ver is moet er het een en ander veranderen rond de begeleiding van de nationale ploeg. Hans Westberg die nog een tweejarig contract heeft met Amsterdam wil best nog een jaar door gaan, maar heeft wel zijn bedenkingen. Westberg: „De beslissing of ik al dan niet doorga hangt van bepaalde toezeggingen af. Ik weet dat wij ons niet zo kunnen voorbereiden als de meeste ploegen, om dat de hallen te kort in Nederland ge opend zijn en er ook nog een competitie gespeeld wordt. Maar de voorbereiding zal toch beter moeten worden, er zullen meer wedstrijden gespeeld moeten wor den tegen werkelijk goede tegenstan ders”. 1500 METER HEREN: 1. Eric Heiden (VSt) 1.55.44 (Olympisch record), 2. Kaj Arne Stenshjemmet (Noo) 1.56.81, 3. Terje Andersen (Noo) 1.56.92, 4. Andreas Dietel (OD1) 1.57.14, 5. Joeri Kondakov (Sov) 1.57.36, 6, Jan-Egil Storholt (Noo) 1.57.95, 7. Tomas Gustafson (Zwe) 1.58.18, 8. Vla dimir Lobanov (Sov) 1.59.38, 11. Hilbert van der Duim (Ned) 1.59.49, 13. Bert de Jong (Ned) 1.59.83, Yep Kramer (Ned) kwam na een val niet over de eindstreep. De stand na de korte kür bij de dames is: 1. Annett Pötzsch (OD1) plaatscijfer 11/ 85,80 punten. 2. Linda Fratianne (VSt) 21/ 84,20. 3. Dagmar Lurz (WD1) 21/83,44. 4. Emi Watanabe (Jap) 43/79,44. 5. Claudia Kristofics-Binder (Oost) 43/79,08. 6. Lise- Marie Allen (VSt) 47/78,52. De eindstand bij de heren is: 1. Robin Cousins (Gbr) plaatscijfer 13 - 189,48 pnt.; 2. Jan Hoffmann (OD1) plc. 15 - 189,72 pnt.; 3. Charles Tickner (VSt) plc. 28 - 187,06 pnt.; 4. David Santee (VSt) plc. 34 - 185,52 pnt.; 5. Scott Hamilton (VSt) plc. 45 - 181,78 pnt.; 6. Igor Bobrin (Sov) plc. 55 - 177,40 pnt. (Van onze speciale verslaggever) LAKE PLACID. Voor het Neder- landse ijshockeyteam zitten de eerste Olympische Spelen erop. Samen met de rest van de Nederlandse delegatie in La te Placid vertrekt de ploeg maandag avond naar huis. Voor de meesten is dat overigens ondanks hun Canadese en Amerikaanse achtergrond voorlopig toch oog Nederland. In de laatste dagen van tet Olympisch hockeytoernooi zullen ze I proberen zoveel mogelijk wedstrijden in te finale-poule te bekijken. Om te genie ten natuurlijk, maar vooral om te leren. Schweers, die zegt over uitstekende inter nationale contacten te beschikken. Omdat het wereldkampioenschap pas in april wordt gehouden is er in het competitie- programma enige ruimte. Dat Nederland met praktisch dezelfde groep naar Zwe den gaat staat wel vast. De verwachte uittocht van overzeese Nederlanders zal pas na dat titeltoernooi een aanvang ne men. Daarna zal Nederland, hoe optimis tisch Dummy Smit, de technisch-direc- teur van de bond zich ook over de jeugd uitlaat, terug moeten naar af. Voor sommigen betekent dat zelfs meer dan deelneming aan de winterspelen. En binnen de Nederlandse ijshockeykringen heerste onbewust de mening dat met het nodige geluk promotie naar de A-groep was afgedwongen. Na de zege tegen de Polen is er wat dat betreft het een en ander veranderd. Polen degradeerde vo rig jaar naar de B-groep, door de neder laag tegen Oranje lijkt dat nu terecht. gaan”, heeft hij meermalen met reali teitszin gezegd. Toch is Stenshjemmet, die niet op de 10 km uitkomt en de Olympische Winter spelen dus beëindigd heeft, achter de Amerikaan het meest succesvol geweest. Op de 5000 meter bracht hij de troon van Heiden zelfs aan het wankelen, gisteren liet hij zich meeslepen naar het tweede zilver. Een rechtstreekse confrontatie met Heiden biedt daarom zeker voorde len, hoe voorspelbaar een nederlaag ook is. Iemand die zich vastbijt in zijn spoor kan op een hoge klassering rekenen, zoals ook Hilbert van der Duim op de 5 km ondervond. De Nederlandse kampioen trof het gis teren een stuk minder. Hij was met de andere Nederlanders, Yep Kramer en Bert de Jong in de tweede groep gezet omdat bij de indeling de 1500 meter van het WK in 1979 maatgevend was. Dat de Nederlanders toen niet op het voorste plan meekwamen brak ze nu een beetje op. De conditie van de ijsvloer verslech terde door neerdwarrelende fijne sneeuwkorreltjes. Nadat de dweilmachi- ne water op de baan had aangebracht, vlak voor de rit van Bert de Jong, zaten supertijden er helemaal niet meer in, want de neerslag zette zich vast op de steeds stroevere oppervlakte. De pas in de laatste rit gestarte Geatan Boucher werd hierdoor het meest gedu peerd. De Canadese medaillekandidaat kon zelfs niet onder de twee minuten komen, hetgeen dertien rijders wel was gelukt. Het hoge gehalte dat zij aan de dag legden resulteerde zelfs in de beste 1500 meter die ooit is gereden. „Als Van der Duim in een van de eerste paren was uitgekomen zou zijn tijd een stuk beter zijn geweest”, consta- A1 zes jaar lang behoort Hanni Wenzel tot de beste skisters ter wereld. In 1974 won ze de slalomtitel in Sankt Moritz en in 1976 was er brons voor haar tijdens de Olympische spelen in Innsbruck. In 1978 veroverde ze voor de eerste maal de we reldcup. Na dit seizoen wacht haar de alleenheerschappij bij de dames omdat Annemarie Moser-Pröll en Marie Theresa Nadig te kennen hebben gegeven te zullen stoppen. De Stenmark onder de dames dus, al vindt ze zelf die vergelijking overdreven. De stijl van Hanni Wenzel is even simpel als doeltreffend. Hanni Wenzel: „Ik pro beer zoveel mogelijk de sporen van mijn voorgangsters te volgen en vervolgens de tijdwinst te pakken door de poortjes wat scherper aan te snijden”. Die wijze van skiën leverde haar dan gisteren goud op. Het werd allemaal wat gemakkelijker voor haar, nadat Marie Theres Nadig woensdag in de eerste manche al na twin tig seconden onderuitging, en gisteren de 18-jarige Franchise Perrine Pelen door pech getroffen werd. Perrine Pelen was op weg naar een supersnelle tijd, toen ze bij een van de poortjes haar evenwicht verloor en zich, overigens zeer kunstig, op een been en een hand staande moest houden. Ze slaagde in haar opzet, maar verloor wel veel tijd. Daardoor werd ze derde in het totaalklas- sement. Zij en Fabiënne Serrat hielden de Fran se eer overigens voortreffelijk hoog door in de tweede manche respectievelijk eer ste en tweede te worden. Mede door het uitvallen van Nadig ging de Zwitserse equipe volledig af. West-Duitsland boek te dank zij het zilver van Irene Epple en een achtste plaats van haar zuster Maria uitstekende successen. Annemarie Mo ser, de winnares van de afdaling, wenste geen risico’s te nemen en eindigde als zesde. Hans Westberg: .Combinatie niet zo moeilijk”. Wat dat betreft ligt er een mooie op dracht voor bondsvoorzitter Fred Het leren stond en staat deze 14 dagen voorop. De les die het Oranjeteam heeft I geleerd moet nog uitgelegd worden, maar in ieder geval is het een belangrijke erva ring rijker geworden. Trainer Hans West- terg heeft er een kortere samenvatting voor: „Wij weten nu wat het verschil tus- sen ons en de andere ploegen is, ik denk tet dat verschil minder groot is dan ieder een had verwacht. De top ligt eigenlijk niet zo ver verwijderd”. Nederland is niet echt afgegaan al zijn 1 er wedstrijden geweest, waar men vraag- tekens achter kon zetten. Het openingsdu- I ei tegen Canada was erg slecht, tegen de Japanners werd matig gespeeld en tegen j Finland waren er ook te weinig hoogte- 1 Punten. Daartegenover staat de inzet in de I Wedstrijd tegen de Russen, de winst en het I goede spel tegen de Polen en twee redelij- I te perioden tegen de Finnen. I Nederland heeft een niet geheel geslaag- |te poging gedaan het image van een te I terde ploeg ongedaan te maken. De eerste I periode tegen de Russen was veel te rauw, te laatste periode tegen de Finnen had LAKE PLACID. De medaillestand na 28 van de 38 onderdelen van de Olympische winterspelen is: goud zilver brons totaal - - - 5 6 2 2 0 5 0 1 1 2 SKILOPEN (4 x 5 KM DAMES): 1. Oost- Duitsland (Marlies Rostock, Veronika Hesse, Carola Anding en Barbara Pet zold) 1.02.11,10, 2. Sovjet-Unie (Nina Bal- disjeva, Nina Rosjeva, Galinka Koelakova en Raisa Smetanina) 1.03.18,30, 3. Noorwe gen (Britt Pettersen, Anette Boe, Marit Myrmael en Berit Aunli) 1.04.13,50, 4. Tsje- choslowakije 1.04.31,29, 5. Finland 1.04.41,28, 6. Zweden 1.05.16,32. REUZENSLALOM DAMES MANCHES): 1. Hanni Wenzel (Lie) 1.14,33 en 1.27,33: 2.41.66, 2. Irene Epple (Wdl) 1.14,75 en 1.27,37: 2.42,12, 3. Perrine Pelen (Fra) 1.15,45 en 1.26,96: 2.42,41, 4. Fabien- ne Serrat (Fra) 1.15,43 en 1.26,99: 2.42,42, 5. Christa Kinshofer (Wdl) 1.15,19 en 1.27,44: 2.42,63, 6. Annemarie Moser Pröll (Oos) 1.15.64 en 1.27,55: 2.43,19, 7. Christien Cooper (Vst) 1.16,61 en 1.28,10: 2.44,71, 8. Maria Epple (Wdl) 1.16,20 en 1.29,36: 2.45,66.-. Hans Westberg wil ook graag van dat image af. En juist daarom maakt hij zich zo kwaad op Corky de Graauw, toen die tegen de Finnen dingen uithaalde die niets met ijshockey te maken hadden. Westberg raakte in conflict met De Graauw en heeft de pech dat hij hem straks in zijn eigen Amsterdamse club weer tegenkomt. Dat is één van de nade len van zijn gecombineerde fünctie.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 25