Sterk spel Van der Smissen en Arnouts in NK bandstoten Nu alweer op de fiets Vanavond tegen Sovjet-Unie VS opmerkelijk sterk KNVB schorst vier spelers toto-Jotto Jimmy Connors: nederlaag en handblessure Operatie van Joop Zoetemelk geslaagd Basketbalsters BOB in halve finale EC Telstar bijna Jrond met JJoop Brand (Van onze sportredactie) I winterspelen 1960 lake placid in, en, orm, Tl SPORT VRIJDAG 22 F E B R U A R I 1980 Zin in record Overtroffen jntiii Vultink: onverwachte remise enta Oi i Joop Brand: nu al weg bij Eagles JAN ARNOUTS (links) en CHRIST VAN DER SMISSEN die met hetzelfde gemiddelde na de tweede ronde aan de leiding gaan. ItaliëWest- lerlandN ederland Joop Zoetemelk: nauwelijks nog pijn w»...msAMMF Uitslag van toto-gelijk 7: In deze toto vielen in totaal 1.792 prijzen. De voornaamste scores: Den Bosch: Kirkland 18, Dekker 16, Lister 14, Faber 13 en Akerboom 12. Partizan: Dalipagic 28, Marie 15, Lazarevic 12, Petrovic 12. In Zwitserland worden in vier steden de voorronden afgewerkt. Het zijn Neuen burg, Luzern, Vevey en Lugano. Van elke groep klasseren de eerste twee zich voor de finaleronde, die van 13 tot 17 mei in Genève wordt gehouden. De eerste drie in de eindrangschikking kwalificeren zich voor de spelen in Moskou. Het speelschema in groep D, waarin Neder land is ingedeeld, ziet er als volgt uit: 7 mei volgen de wedstrijden tegen Italië, Bulgarije en West-Duitsland, plaats van handeling is Lugano. SALISBURY (UPI). Jimmy Connors heeft zijn hand geblesseerd, toen hij woensdagavond een opgeschoten jongen die zijn vrouw probeerde te kussen, in het gezicht sloeg. Dat gebeurde kort nadat hij in het WCT-toernooi van Maryland was verslagen door de nummer 28 van de A.T.P.-lijst Vijay Amritraj. De Indiase speler won met 6-3, 6-2. MOL (ANP). Maandag brak Joop Zoetemelk in Beziers aan de Zuidfranse kust in een valpartij het linkersleutel- been. Vandaag amper vier dagen later, is hij weer op de fiets gestapt. Een medisch wonder voor de leek, een routineklus voor de Belgische chirurg Der Weduwen. een paar weken naar Australië om de monstraties te spelen. Dat betekent dus, dat ik niet in kan schrijven voor het EK- bandstoten, als ik in Maastricht kampioen zou worden”, zo liet Vultink vóór de start van het toernooi al weten. Met die leiders uit de eerste ronde kon Jos Bongers zich in moyenne niet meten. Maar de Nijmegenaar, die net als Vultink last had van een opkomende griep, bleef Was het financiële gewin in ieder geval geen lokmiddel, de motivatie voor deelne ming lag op het vlak van de rivaliteit. Met een „onder deze voorwaarden is alleen al tegen Bessems en De Kleine wel ongesla gen. Jos Bongers heeft bewezen, dat hij in het bandstoten naar een grote hoogte kan groeien. Eind vorig jaar, tijdens voorwed- strijden in Den Bosch, speelde hij een partij uit met een slotreeks van 147 en dat is nog nooit vertoond in Nederland. Daar tegen staken gisteren de marathonpar- tijen tegen Bessems (40 beurten) en De Kleine (30 beurten) schril af. het feit, dat wij het schijnheilige Europese amateurisme een gevoelige tik kunnen geven, een uitdaging”, vertaalde doelman James Craig de gedrevenheid van zijn kameraden. Deze drijfveer bracht de Amerikanen tot het verrassende prestatiepeil. Het ver hulde de defensieve kwetsbaarheid van het team en onthulde volop de aanvals- kracht. Maar daarop werd dan ook in de voorbereidingsperiode door de pupillen van de 42-jarige trainer Herbie Brooks het accent gelegd. Brooks houdt er overigens een speciale manier van coachen op na. Hij laat tijdens de duels een assistent op de tribune plaats nemen die met een wal kie-talkie zijn waarnemingen aan de spe- lersbank doorgeeft. Voor het duel tegen de Sovjet-Unie loopt het storm op de toegangskaarten. Entreebewijzen die normaal 60 dollar kosten, vliegen weg op de zwarte markt voor het vijfvoudige. De ijshoekeyhal zal vanavond tot de nok toe gevuld zijn met toeschouwers, die hopen op een verras sing, maar de realiteit niet kunnen weg cijferen dat de Sovjet-Unie de betere, véél betere ploeg is. 10,52 10,52 5.71 7,40 6,67 6,66 6,46 4,44 Real Madrid heeft zich in Madrid ge plaatst voor de finale van het toernooi om de Europese beker voor landskampioe nen. De Spanjaarden versloegen in een ontmoeting in de finalegroep het Joego slavische Bosna Serajevo met 95-93. De ruststand was 49-49. De andere finalist is nog niet bekend. De kandidaten voor die plaats zijn Bosna Serajevo, dat de beker verdedigt, en Mac- cabi Tel Aviv uit Israël. Het Nederlands herenteam begint het pre-Olympisch toernooi, dat van 6 tot 17 mei in Zwitserland wordt gehouden, met het duel tegen Ierland. Na een rustdag op voor b I 3 C_ riem. De toernooi-officials hebben al maatre gelen genomen om John Sadri in te huren voor het geval Connors mocht uitvallen. In de andere partijen van de avond ver sloeg de Zweed Björn Borg de Australiër John Alexander met 6-3, 6-1 en zegevierde Eddie Dibbs in drie sets over Ilie Nastase: 2-6, 6-3, 6-4. Bij het grand-prixtoernooi van Denver is titelhouder Wojtek Fibak in de tweede ronde uitgeschakeld door één van de op komende Zuidamerikaanse spelers. De 19-jarige Andres Gomez uit Ecuador ver sloeg de Pool met tweemaal 6-4. De Italiaanse wielerprof Francesco Moser is dit seizoen vroeg in vorm. Nadat de oud-wereldkampioen onlangs triom feerde in de wegwedstrijd in Arma di Tacchia won hij donderdag Nice-Alassio, over 146 kilometer. Moser legde het tra ject af in 4 uur 5 minuten en 15 seconden, en kwam een seconde eerder over de eindstreep dan de Fransman Guy Sibille, die als tweede eindigde. De Westduitser Gregor Braun werd derde. LAKE PLACID (ANP). De kwalifi catie van het Amerikaanse ijshockey- team voor de halve finales van het toer nooi om het olympisch goud mag een bijzondere verrassing heten. Het team van de Verenigde Staten was ingedeeld met Zweden en Tsjechoslowakije en leek op voorhand geen enkele kans te maken door te dringen tot de laatste vier. In de praktijk werd deze theorie echter niet bewaarheid. De Amerikanen hielden Zweden keurig in bedwang (2-2) en liepen de zilveren medaillewinnaars van Inns bruck, Tsjechoslowakije, met 7-3 volledig onder de voet. Maar even later, na een moeizame winstpartij tegen Havermans, verzeker de Vultink wel degelijk: „Natuurlijk ben ik naar Maastricht gekomen om te win nen. Ik sta goed getraind, ook al heb ik de laatste weken erg veel kader gespeeld. Dat partijmoyenne werd in de avond- ronden weer ruimschoots overtroffen door Van der Smissen en Arnouts, die daarmee verder uitliepen op de achter volgers. Arnouts had tegen Bessems wel een lange aanloop nodig, maar kreeg na een reeks van 65 in de vijftiende beurt de eindstreep in zicht. Evenals in zijn mid- dagpartij speelde Arnouts ten slotte het duel uit in 19 beurten. Bessems bleef kansloos achter (82) en kan een hoge klassering nu al vergeten. De Limburger, die bekend staat als een grimmige vech ter, komt in dit gezelschap duidelijk kwa liteit te kort. ontvangen. 5e prijs: 20.411 winnaars die elk 16,70 ontvangen. Uitslag van toto 7: In deze toto vielen in totaal 15.560 prijzen. Prijzenbedrag 222.446,78. Inleg 468.309,00. Ie prijs: 99 winnaars die elk 898,70 ontvangen. 2e prijs: 2.125 winnaars die elk ƒ26,10 ont vangen. 3e prijs: 13.336 winnaars die elk 5,80 ontvangen. Meteen al op de openingsdag is Vultink echter gevoelig geraakt door een speler die in dit gezelschap zijn rentree maakt en verder wellicht niet in het stuk zal voorko men. De grieperige maestro verspeelde in zijn middagpartij een kostbaar winstpunt tegen Henk de Kleine, die vooraf als een volstrekt kansloze tegenstander was ge kwalificeerd. Deze veteraan (46) uit Helmond, aan het eind van de zestiger jaren twee keer natio naal kampioen in het bandstoten, maar daarna weggezakt uit de ereklasse, had zelfs riante mogelijkheden in de slotfase van zijn duel met Vultink. Voor de laatste twintig caramboles mocht De Kleine nog vijf keer naar de tafel. Maar pas toen Vultink in een verbeten eindspurt was gefinisht, viel bij zijn opponent de span ning weg. Met een slotserie van twee kwam Henk de Kleine in die nabeurt toch nog langszij. De omschakeling naar het ruime pa troon over één band had Vultink kenne lijk in de korte voorbereiding toch te veel moeite gekost. Zijn trainingsprogramma is volledig afgestemd op het wereldkam pioenschap 47-1, volgende maand in het Westduitse Bochum. „Daarna ga ik voor Let maar op, ik ben nog wat van plan in dit toernooi. Ik heb zin in een record, misschien een kortste partij, of een hoog ste serie. Maar dan moet wel die verkoud heid vlug over zijn, want vandaag kon ik bijna geen lucht krijgen”. gehad en daarin hebben we elkaar op de hoofdlijnen kunnen vinden. De af spraak is gemaakt dat we het komende weekeinde opnieuw telefonisch con tact zullen hebben teneinde nog een aantal zaken door te praten. Begin volgende week hopen we dan tot een laatste afrondend gesprek te kunnen komen. We hebben er erg veel vertrou wen in dat het allemaal zal lukken”, aldus de toekomstige Telstar-voorzit- ter, die van Joop Brand de verzekering heeft gekregen dat deze niet in onder- handeling is met andere verenigingen. Amateurwielrenners uit de Sovjet-Unie en Oost-Duitsland hebben donderdag aangetoond niet voor niets favoriet te zijn voor de eindoverwinning in de vijftiende editie van de Ronde van Cuba. Sergej Morozov uit de Sovjet-Unie won de eerste etappe van Holguin naar Pinares de May- ari over honderd kilometer in 2 uur, 28 minuten en 48 seconden. Zijn landgenoot Mojov eindigde met een achterstand van een minuut en 42 seconden als tweede en Sergej Soekoroetsjenkov, ook al uit de Sovjet-Unie, bezette de derde plaats op 2.07. De Oostduitser Götze werd vierde op 2.29. 6 Mei: Duitsland. 7 mei: IerlandItalië, West-DuitslandBul garije. 8 mei: NederlandItalië, BulgarijeIerland. 9 mei: West-Duitsland—Ierland, Bulgarije Nederland. 10 mei: West-DuitslandNederland, Italië Bulgarije. Dat stuntwerk zat er tegen Havermans nog niet in. De Brabander ging vrij vlot weg met een knappe serie van 75, maar liep daarna vast tegen een ijzersterke ver dediging. „Ik moest de zaak wel dichtgooi en met die achterstand”, zei Vultink later. Havermans heeft gemerkt hoe sterk de Gelderlander deze vernietigende speelwij ze kan uitvoeren. Hij produceerde in 15 beurten nog slechts 17 caramboles. Briljant was het echter allemaal niet, zoals Vultink op de openingsdag stond te spelen. Veel meer overtuiging lag er in de optredens van Jan Arnouts en Christ van der Smissen. Zoals al eerder in dit seizoen, bij zijn debuut in het 47-1, heeft Jan Ar nouts in de spelsoort die hij voor het eerst met de ereklassers speelt, allerminst hin der van plankenkoorts. De jongste aan winst van de biljarttop glipte zelfs als beste winnaar uit de openingsronde. In 19 beurten rekende hij af met Piet Dekker. Onderweg had hij met uitstekende series van 56 en 34 onmiddellijk zijn klasse geët aleerd. Dicht in de buurt van Arnouts eindigde in de middagronde alleen Christ van der Smissen. De tweevoudige Europese kam pioen in deze discipline raasde in 21 beur ten langs Havermans. „Wel aardig voor een beginpartij”, vond hij zelf. „Maar het kon nog beter. Ik had even moeite met de korte afslag van de banden”.- r CLERMONT-FERRAND. De winst, die CUC Clermont-Ferrand donderdag avond in eigen huis in de kwartfinales van het toernooi om de Europese basketbalbe- ker voor landskampioenen (dames) op BES Budapest heeft geboekt (77-71), bete kent dat het damesteam van BOB uit Oud-Beijerland zich heeft geplaatst voor de halve finales. Die prestatie is nog nooit eerder geleverd door een Nederlands da- mesbasketbalteam. Clermont-Ferrand had bij de rust een voorsprong van 34-32. Met BOB gaat het Bulgaarse Pernik over naar de halve finales. Nashua/Den Bosch heeft donderdag in Belgrado Partizan met 83-77 verslagen. Het betrof een wedstrijd in de finalegroep van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen. Bij de rust leidde Den Bosch met 54-33. Geen van beide ploegen kon zich nog plaatsen voor de finale. Het was van de kant van de Joegoslavi sche landskampioen een uiterst povere wedstrijd. Het vertoonde spel was zelfs zo slecht dat de supporters hun idolen be gonnen uit te fluiten. Na een half uur leidde Den Bosch met 77-49. Met nog tien minuten te spelen, besloten de Joegosla- ven er dan toch wat aan te doen. Onder leiding van sterspeler Dalipagic, brachten de Joegoslaven het verschil in de slotfase terug tot zes punten, zonder dat de Neder landse kampioen overigens een moment in gevaar kwam. Onder normale omstandigheden zou Joop Zoetemelk de enige kopman zijn van de Postploeg voor Parijs-Nice, de eerste belangrijke voorjaarskoers. Daar kan door de opgelopen competitie-achter- stand haast geen sprake meer van zijn. (Van onze sportredactie) MAASTRICHT. Nooit tevoren in zijn biljartcarrière had Hans Vultink een betere prestatiereeks afgeleverd in het bandstoten dan vorig jaar, toen hij op internationaal niveau slechts werd overtroefd door de specialist Ceulemans. De kadrist van origine heeft ook in dit seizoen de cadans weer gevonden en hield in de toernooien met een topbezet- ting (71-2 en 47-1) zijn belagers op af stand. Voor de eindronde in het Neder lands kampioenschap bandstoten, dat donderdag in de Maastrichtse sporthal De Geusselt van start is gegaan, moet Vultink in de slag met een stel ambitieu ze jongeren. Zoals een Van der Smissen, die zijn sporen al heeft verdiend in deze moeilijke spelsoort. Maar zeker ook met Jan Arnouts en Jos Bongers, de revela ties van dit biljartseizoen. Zoetemelk heeft zijn hoop nu gevestigd op april, de maand met de voorjaarsklas siekers, waarvan hij speciaal de Gold Race, de Waalse Pijl en Luik-Bastenaken- Luik beoogt. „Het is wel zo’n lekker ge voel voor de Ronde van Frankrijk een belangrijke overwinning op zak te hebben”. De overige uitslagen: tweede ronde: Roscoe Tanner (VSt)-John Benson (VSt) 6-1, 7-6, Gene Mayer (VSt)Rod Frawley (Aus) 6-4, 6-7, 6-2, Stan Smith (VSt)Brian Teacher (VSt) 6-1, 6-4, Fntz BUhning (VSt)Sherwood Stewart (VSt) 6-3, 6-1, Victor Amaya (VSt)Terry Moor (VSt) 6-3, 7-6, Cary Stansbury (VSt)Marty Riessen (VSt) 7-6, 7-5. Betty Stove, die in het nieuwe jaar nog weinig van zich heeft doen spreken, heeft in Detroit de derde ronde bereikt van het 200.000 dollar damestoernooi. Zij versloeg de Zuidafrikaanse Yvonne Vermaak met 6-3, 7-6. De tiebreak van de tweede set ging met 7-4 naar de Nederlandse speelster. De overige uitslagen: tweede ronde: Evonne Goolagong Cawley (Aus)Peanut Louie (VSt) 6- 3, 6-1, Billie Jean King (VSt)—Diane Desfor (VSt) 6-0, 6-2, Wendy Turnbull (Aus)—Candy Reynolds (VSt) 7-5, 3-6, 6-3, Sue Barker (GBr)— Mary Lou Piatek (VSt) 6-3, 6-0, Kathy Jordan (VSt)Roslyn Fairbanks (ZAf) 6-4, 6-2, Regina Marsikova (Tsj- SI.)Glynis Coles (GBr) 6-2, 6-3, Anne Smith (VSt>—Marcie Louie (VSt) 6-4. 6-2, Lea Antonophs (VSt)Anne Hobbs (GBr) 6-2, 2- 6. 6-2, Christianne Jolissaint (Zwe)Paula Smith (VSt) 6-4, 7-6. DEN HAAG (ANP). In lotto 7 van afgelopen zondag heeft één deelnemer alle getallen correct aangekruist. In de toto waren er 99 eerste-prijswinnaars en in toto-gelijk werd de eerste prijs niet uitgekeerd. „Ik mis toch te veel wedstrijdritme om die koers te kunnen winnen. Mijn eerste wed strijd is waarschijnlijk pas weer de Ronde van Belgisch Limburg op 2 maart. De omloop Het Volk op 1 maart laat ik ook schieten. Kasseien zijn niet goed voor mijn geblesseerde schouder. De start van Parijs-Nice is al op 5 maart”. ZEIST. De tuchtcommissie van de KNVB heeft vier spelers, die het afgelo pen weekeinde hun derde gele kaart kre gen, geschorst voor twee tot vier wedstrij den. Het zijn: De Vroedt (FC Den Haag) twee wedstrijden en een boete van 150.-. Kamphues (Amsterdam) vier wedstrijden en een boete van 150.-. Zoetmulder (SW) drie wedstrijden en een boete van 150.-. Quaars (NAC) drie wedstrijden en een boete van 350.-. Voorts kreeg de jeugdtrainer van Veen- dam, C. van der Veen, een boete van 200.- wegens het maken van aanmerkin gen op de leiding en het niet opvolgen van aanwijzingen van de grensrechter. Een tegenslag, die door de medische technieken van Der Weduwen, een specia list in allerlei sportblessures trouwens, niet rampzalig hoeft te zijn voor het voor seizoen. „Ik zet het zaakje recht en als je hier weggaat, klim je meteen weer in het zadel”, zei Der Weduwen tegen Zoetemelk voor de operatie. Donderdag, nadat het verband was afgewikkeld, had Zoetemelk de indruk weer alles met de linkerarm en - schouder te kunnen doen. „Het beetje pijn dat ik nu nog heb is volgens de dokter over drie dagen ook weg”. De overige duels, tegen de zwakkere broeders, werden naar verwachting ge wonnen. Alleen aan de produktie schortte het enigszins, waardoor de Amerikanen op de tweede plaats achter Zweden ein digden. Daardoor treedt het team in de halve eindstrijd aan tegen de torenhoge favoriet de Sovjet-Unie. De opmars van de Verenigde Staten naar een medaiUe begon zes maanden geleden. Tot dusverre was het in de prak tijk zo, dat de aangewezen spelers voor een toernooi om het wereldkampioen schap elkaar in het vliegtuig leerden ken nen. In Lake Placid presenteert de Ver enigde Staten zich echter als een goed ingespeelde eenheid. Geruggesteund door een subsidie van rond de 800.000 dollar (ongeveer 1,6 miljoen gulden) werden aan het einde van de zomer de geselecteerde spelers ondergebracht in één „clubteam”. De jeugdige spelers de gemiddelde leeftijd bedraagt 21,9 jaar van wie de meesten afkomstig zijn van het universi- teitsteam van Minnesota, speelden zo’n zestig oefenwedstrijden. Zonder morren stelden de studenten zes maanden van hun studietijd beschikbaar om goed voor de dag te kunnen komen in Lake Placid. In die periode ontvingen de spelers een vergoeding van 7200 gollar, ongeveer 14.400 gulden. In het ziekenhuis van Mol in België werd de Nederlandse wielervedette zo snel opgelapt, dat hij donderdagmorgen zonder mitella door de zonovergoten stra ten wandelde en vele handen schudde van Vlaamse passanten. Die herkenden hem onmiddellijk, want Joop was gekleed in zijn rennerstenue. „Ik werd na mijn val partij zo snel weggevoerd, dat ik geen kans kreeg gewone kleren mee te nemen. Alles wat ik bij mij had, was mijn renners- pak”. Zijn optimisme kreeg na de geslaagde operatieve ingreep van Der Weduwen weer de overhand. Zoetemelk voelde zich door het geluk in de steek gelaten. „Vorig jaar viel ik slechts één keer en dat in een van de laatste criteriums, in Montjuich. Dit seizoen reed ik vier koersen en smakte ik drie keer tegen het asfalt”. De Ronde van de Middellandse Zee, waarin de ploeg van Post zich nadrukkelijk manifesteer de, was altijd al een gevaarlijke ronde. De wedstrijd wordt, om de kosten te druk ken, door de oud-renners Aimar en An- quetil met de Franse slag in elkaar ge draaid. Er zijn veel ploegen aan de start in deze als training bedoelde wedstrijd met veel renners, die zich voor hun nieuwe sponsor willen waarmaken met een eerste succesje. Gevolg: een nerveus peloton en de ene valpartij na de andere. Zoetemelk was er bij drie betrokken en bij de derde brak het sleutelbeen. 1. Arnouts 2. Van der Smissen 3. Bongers 4. Vultink 5. De Kleine 6. Dekker 7. Havermans 8. Bessems De uitslag van lotto 7: In deze lotto vielen in totaal 29.730 prijzen. Prijzenbe drag 1.826.615,40. Inleg 3.592.613,00. Ie Prijs: 1 winnaar die bruto 666.666,67 ontvangt. 2e prijs: 8 winnaars die elk bruto 21.331,10 ontvangen. 3e prijs: 214 winnaars die elk bruto 1196,10 ontvan- gen. 4e prijs: 9.096 winnaars die elk 37,50 Van der Smissen kwam na zijn tweede partij uit op een zelfde eindscore als Ar nouts. De Willebrorder had twee beurten minder nodig dan zijn streekgenoot en haalde daarmee zijn achterstand in en zijn gemiddelde omhoog. Bekker was geen partij en bleef na 17 beurten op 119 staan. De stand na de tweede ronde: 4 63 4 63 4 34 3 69 1 52 0 30 0 75 0 33 Prijzenbedrag 30.669,69. Inleg 57.071,00. Ie prijs: geen winnaars, van het bedrag van de le prijs gaat Vs deel naar de jackpot van week 9. Het overige 4/s deel wordt gelijkelijk verdeeld over de 2e t.m. 5e prijs. 2e prijs: 2 winnaars die elk bruto 1.914,80 ontvangen. 3e prijs: 34 winnaars die elk 212,30 ontvangen. 4e prijs: 867 winnaars die elk 10,60 ontvan gen. 5e prijs: 889 winnaars die elk 8,80 ontvangen. Jackpot voor week 9: 2.474,25. cr.taOïiJ HAARLEM/VELSEN. Het is vrij- I wel zeker dat Joop Brand de opvolger I wordt bij Telstar van hoofdtrainer Martin van Vianen, wiens contract llj( i! aan het einde van dit seizoen niet g wordt verlengd. Deze week heeft een bestuursdelega- I tie van de Velsense eerste-divisiever- I eniging een onderhoud gehad met de I Haarlemmer, die gisteren vrij plotse- ling zijn werkzaamheden bij Go Ahead Eagles staakte. Aanvankelijk zou Brand aan het einde van het seizoen I vertrekken, maar gisteren kwam hij al niet meer opdraven voor de training. I Manager Bob Maaskant van de Deven- ter club zal vandaag de financiële af- I wikkeling met Brand regelen en ver- volgens tot het einde van het seizoen (Maaskant heeft het A-diploma) met hulptrainer Ruud Geestman de techni- I sche leiding in handen nemen. 1 Penningmeester Klaas Groen van Telstar liet zich gisteren zeer optimis- tisch uit over de kansen op een toekom- I stige samenwerking met Joop Brand, wiens kandidatuur door alle be- I stuursleden wordt onderschreven. „We hebben een goed gesprek met hem

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 27