Paus binnenkort Kosigin haalt fel uit naar westen naar Afrika Getroffen door stormen Nieuwe regels voor vestiging in Engeland VN-missie naar verkiezingen Rhodesië J „Veel politieke gevangenen in Oost-Duistland 3 «Geen actieve betrokkenheid Nederland Boodschap aan Carter en Brezjnjnev od CBS: Israel nam proef met kernbom •Jj AMERIKAANSE REGERINGSWOORDVOERDERS: 99 99 n V RIJDAG 22 FE B R U A R I Bowlen Verjaardag H 3 BINNEN- EN BUITENLAND 1980 door Nico Scheepmaker Meten control I Prans-Bdi DEN HAAG— JERUZALEM—LONDEN. Het eerstko- BeigSl mende gesprek tussen Israel, Egypte en de Verenigde Staten n om over Palestijnse autonomie in door Israel bezette gebieden, zal aken "ft Den Haag worden gehouden. De ontmoeting wordt gehouden iixch in Den Haag worden gehouden. De ontmoeting wordt gehouden fdat'w van volgende week woensdag tot en met vrijdag. deling eer 61 bijstaj harden® imer ij ndsbeS appel trijfël Midden-Oostenoverleg Aanvankelijk hadden de Amerikanen NEW YORK (UPI). Naar de Ameri- Russische machine in Afghanistan zit vast (Van onze redactie buitenland) Kritiek Gemenebest op Soames De weigering van Soames het Internationale Rode Het geraffineerde in bowling zit hem in de eerste plaats in de „lange” tijdsduur tussen het moment dat je de bal loslaat en het moment dat hij een of meer kegels omkegelt. Dat duurt tussen de 3 en 4 seconden, lang genoeg om de hele baan die de bal beschrijft door je lichaam te voelen trekken. Het feit dat je daarna niet, zoals bij sjoelen, de volgende schijf alweer in je gooihand hebt, maar je om moet draaien, terug moet lopen en moet wach ten tot je eigen bal door de lopende band teruggebracht is naar het uitgangspunt, maakt dat je veel meer „vrije tijd” hebt voor het uitleven van je emoties. Dat het daarna, thuis, zo’n gezellig, le vendig verjaarsfeest werd, zou dat ook niet te danken zijn geweest aan die twee uur broederlijk gestuntel naar de hoogste klassering? waargenomen door Amerikaanse satellie ten en radarinstallaties, een Israëlische In een zeer felle toespraak in het Bolsjoi-theater in Moskou zei Kosigin, dat de wat hij noemde „buitengewoon (Van onze redactie buitenland) LONDEN-NEW YORK-SALISBURY-AMSTER DAM. Ruim dertig hoge commissarissen van Gemenebest-landen, te vergelijken met ambassa deurs, hebben gisteren in Londen besprekingen gevoerd over de „gevaarlijke ontwikkeling” van de toestand in Rhodesië. Volgens de minister verschepen de Ver enigde Staten en China steeds meer wa pens naar Afghanistans oosterbuur, Pa kistan. Het land wordt herschapen in een militaire basis, aldus Oestinov. KEULEN (DPA). Ook na de am nestie van vorig jaar zitten in Oost- Duistland nog steeds 4.000 mensen om politieke redenen gevangen, zo heeft Wolfgang Mleczkovski, voorzitter van de werkgroep voor mensenrechten in West-Berlijn, gisteren in een vraagge sprek voor de radio in Keulen meege deeld. De Oostduitse regering kondigde in 1979 een amnestie af ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan van de DDR. Mleczkivski liet voorts weten, dat ook in Oost-Duitsland is geprotesteerd tegen de Russische inval in Afghanis tan. Half januari kon men in Rostock op de muren lezen: „Russen eruit” en begin februari werden in Leipzig tij dens het spitsuur pamfletten uit een auto gegooid waarop stond: „Nu weten we waarom we bewapenen. De Russen hebben onze steun nodig”. vijandige reactie” van regerende krin gen in de VS en een aantal westerse bondgenoten te maken heeft met de teleurstelling dat een plan van het Wes ten om Afghanistan in handen te krij gen was mislukt door het Russische ingrijpen Hij waarschuwde dat de Sovjet-Unie De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Cyrus Vance, heeft gisteren tijdens zijn rondreis langs Europese rege ringsleiders in Parijs toegegeven, dat nog steeds meningsverschillen tussen Frank rijk en de VS bestaan over de stappen, die moeten worden genomen in verband met de Russische interventie in Pakistan. Van ce, die de ontvangst in Parijs desalniette min „bijzonder hartelijk, nuttig en open hartig” noemde, is nu in Londen. niet zal toestaan dat het machtseven wicht in de wereld zal worden ver stoord in haar nadeel en beschuldigde de VS ervan bereid te zijn geweld te gebruiken om elk deel van de wereld te beschermen, dat zij van vitaal belang beschouwen. Bovendien stelde hij dat bepaalde kringen in de VS en China verloop van de verkiezingen in Rhodesië van nabij te volgen. Vanuit de Veiligheidsraad was Waldheim ge vraagd een missie af te vaardigen. De Britse gouverneur in Rhodesië, lord Soames, heeft beschuldigingen van Amnesty International nadrukke lijk van de hand gewezen. De organisatie die opkomt voor de mensenrechten zegt dat in Rhodesië ernstige schendingen van de mensenrechten plaatsvinden. Sinds Soames zijn functie in Rhodesië uitoefent is de situatie in het land volgens Amnesty weliswaar aanmer kelijk verbeterd, maar is het totaalbeeld nog steeds „zeer verontrustend”. Amnesty raamt het aantal veroordeelde politieke gevangenen in Rhodesië tussen de drieduizend en zesduizend. Er zouden ongeveer tweeduizend mensen krachtens de uitzonderingsbepalingen worden vastge houden. De aanhoudingen zouden nog steeds voortduren. een toevlucht tot militair geweld tegen de Sovjet-Unie voorstaan. Kruis toe te laten tot gevangenen komt volgens Amnesty International precies overeen met het beleid van voor gaande Rhodesische regeringen. In de Rhodesische hoofdstad Salisbury is meegedeeld dat tot nu toe ruim dertigduizend vluchtelingen uit buur landen naar Rhodesië zijn teruggekeerd om deel te nemen aan de verkiezingen. De terugkeer vindt plaats onder toezicht van de Verenigde Naties en het Rode Kruis uit Zambia en Mozambique. De autoriteiten in Salisbury hebben de voormalige liberale premier Todd buiten vervolging gesteld. Hij werd ervan verdacht guerrillastrijders te hebben ge holpen. Ook een deze week aangehouden vooraanstaand mede werker van guerrillaleider Robert Moegabe is van straf vervolging ontslagen. Er zou een persoonsverwisseling in het geding zijn. De man was aangehouden op verdenking van het aanzetten tot geweldpleging. In de eerste plaats wordt de immigratie geregeld van personen die ouder zijn van 65 jaar en die familie zijn van mensen die reeds naar Groot-Brittannië zijn geëmi greerd. In tegenstelling tot wat oorspron kelijk was voorgesteld, wil de Britse rege ring nu dat zij kunnen aantonen dat zij economisch zijn gedwongen om te emigre ren. Zij moeten kunnen bewijzen dat hun inkomsten liggen onder het gemiddelde niveau in hun land en moeten kunnen bewijzen dat hun verwanten in het Ver enigd Koninkrijk in staat zijn hen te on derhouden. Kandidaten voor immigratie die zijn getrouwd of verloofd, moeten bewijzen dat zij naar Groot-Brittannië komen om dat zij willen trouwen. Hiertoe moeten zij onder meer kunnen bewijzen dat zij hun partner, zo deze al in het land woont, kennen. Britse mannen kunnen altijd hun echtgenote naar Groot-Brittannië laten komen, ongeacht de herkomst van hun vrouw. K, T] .Israel en Groot-Brittannië echter danig i het 1 - Premier Alexei Kosigin, die gisteren 76 jaar werd, sprak op een bijeenkomst ter gelegenheid van de verkiezingen van de parlementen (Opperste Sovjets) van de vijftien Sovjet-republieken, die komende zondag worden gehouden. Hij verdween vorig jaar oktober uit de openbaarheid. Uit welingelichte bron nen werd toen vernomen dat de pre mier een hartaanval had gehad. Zijn werkzaamheden zijn sindsdien waar genomen door eerste vice-premier Tik honov. WASHINGTON. Amerikaanse regeringsfunctionarissen hebben gis teren in Washington gezegd, dat de Russische militaire machine in Af ghanistan „volkomen vast zit”. is giste- van de Tff- aat ón ferome- t wdar- en WW- vorig jaar, vond daar ook autonomieover- igsraa ileg plaats- g Reek De laatste weken zijn de relaties tussen rl Gemenebest-secretaris Ramphal is van plan overleg te plegen met de Britse minister lord Carrington van Bui tenlandse Zaken. Hij vindt dat er sprake is van een „vertrouwenscrisis” met betrekking tot de gang van zaken in Rhodesië. Verschillende afgevaardigden van de Gemenebestlanden vinden dat Groot-Brittannië de partij van guerrillaleider Moegabe tegenwerkt. VN-secretaris-generaal Waldheim heeft zijn assistent Perez de Cuellar opgedragen de voorbereidingen en het De vestiging van beeldende kunste naars en schrijvers wordt afhankelijk van de goedkeuring van het Britse ministerie van Arbeid. Studenten uit andere landen dan die van de EG krijgen toegang, als zij kunnen aantonen dat zij over middelen van bestaan beschikken. Degenen die ten behoeve van hun studie „au pair” willen werken, krijgen toegang tot het Verenigd Koninkrijk als zij afkomstig zijn uit de landen van de EG of van Cyprus, Malta of Turkije komen en niet ouder zijn dan 27 jaar. In het oorspronkelijke ontwerp was 25 jaar als leeftijdsgrens gesteld. PvdA e ntrola'aa Benelui control ioeve v :agelüb het be am deze missarls ;ing vat Ier Stee en vet jn aan- deurs van de Verenigde Staten, de Sovjet- Unie en Cuba in de Joegoslavische hoofd stad. De Amerikaanse ambassadeur Law rence Eagleburger noemde de boodschap „direct van toon”. President Tito, die begin vorige maand ziek werd en zijn linkerbeen moest laten amputeren, is al bijna twee weken lang zeer ernstig ziek als gevolg van problemen met zijn nieren en zijn hart. Volgens het ministerie van Buitenland se Zaken houdt de boodschap van Tito „verband met de zorgelijke situatie in de internationale betrekkingen en met de be hoefte op zo groot mogelijke schaal de internationale gemeenschap en alle lan den inspanningen te doen verrichten met het doel de ontspanning te hernieuwen en te ontwikkelen als een universeel proces naar het versterken van vrede en veilig heid in de wereld”. De gezondheidstoestand van Tito werd gisteren „nog steeds ernstig” genoemd door officiële woordvoerders. De meeste waarnemers geloven dat de Joegoslavi sche leider nooit meer in staat zal zijn te regeren, zelfs niet als hij de huidige crisis overleeft. Volgens de Financial Times in Londen van gisteren wil de Joegoslavische rege ring overigens opnieuw proberen van de niet-gebonden landen een „straffe veroor deling” te verkrijgen van de Russische inmenging in Afghanistan. Diplomatieke kringen in Londen citerend schrijft de krant, dat de Joegoslavische minister van Buitenlandse Zaken, Josip Vhrovec, za terdag naar Bangladesj gaat en daarna naar India, om te proberen een bijeen komst te organiseren van de 35 leden van de beweging van niet-gebonden landen. Een verklaring als door Joegoslavië wordt nagestreefd, kan niet anders dan op verzet stuiten van Cuba, dat momenteel voorzitter is van de niet-gebonden landen. op de i, is het [•richten ;emeten waren. Dit jaar, evenals trouwens vorig jaar, werd de eerste helft van de verjaardag van onze vriend ingezet aan twee bowling banen van „De Zoete Inval” bij Halfweg. Voor de meeste verjaardagsgasten was het de tweede keer dat zij bowlden, maar dat maakte het juist des te aardiger. Bow ling houdt namelijk het juiste midden tussen een sport en een spelletje. Toeval lig werd die zaterdagmiddag elders in het gebouwencomplex een sjoelbakcomipeti- tie gehouden door de vereniging „Schuif ’s in”, waardoor ik beide sportspelletjes mooi kon vergelijken. In mijn jonge jaren was ik immers een geducht sjoeler. Ik herinner me nog levendig hoe ik, toen ik 8 of 9 jaar werd, de sjoelbak voor mijn verjaardag kreeg. Hij stond, geheel inge- pakt in bruin pakpapier, rechtop tussen de linnenkast en de muur op de slaapka mer van mijn ouders, en is tot in lengte van dagen mijn mooiste verjaarscadeau gebleven. Jarenlang heb ik, aangemoedigd door mezelf, een verbeten jacht geleverd op mijn persoonlijke records, en elke keer als ik erin geslaagd was in drie beurten alle schijven gelijk verdeeld in de vier vakken te krijgen, noteerde ik deze prestatie met potlood achterop de sjoelbak, in de hoop dat archeologen deze inscripties over dui zend jaar zouden ontdekken en er hun bewondering over zouden uitspreken. O, hoe goed herkende ik dat zachte zoevende schuiven, rechtstreeks van de hand door de poortjes 3 en 4, afgewisseld door de treffers over de band in de poortjes 1 en 2. en de incidentele keiharde worpen om onoverzichtelijke scrimmages voor de poortjes te klaren. Alleen het bleef een spelletje, dat je al dan niet met verfijnde techniek en finesse beoefende, terwijl het zoveel robuustere bowling toch meer naar een echte sport neigt. Die ballen zijn zo zwaar, dat je toch wel over enige kracht moet beschikken om ze in een rechte baan naar de tien kegels te sturen. iravoff deskitf- »t leyffi ma Tak de hele ■icht HP Poolfe ns M nd acht yreestfe daalde naar. 30 i verte- ‘T is hjj ■rgingi- as eek nziekte lelicoj- moest innaid- zeker roeg ip verblij- duiker tsel Tito doet oproep tot ontspanning (Van onze redactie buitenland) BELGRADO. De doodzieke Joegoslavische president Josip Broz Tito heeft gisteren krachtig opgeroepen tot het hernieuwen en het verder ontwik kelen van de ontspanning in de wereld. indelpch ig moet van ap- opnieuw Groen- mentale e control aoeve v t ;^hnfte i (Van onze redactie buitenland) i erop, d Tito deed zijn oproep in een boodschap aan president Carter, aan de Russische leider Leonid Breznjnjev en andere we reldleiders. Dit heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken in Belgrado bekend gemaakt. Gezien de ernst van Tito’s ge steldheid wordt de oproep wellicht zijn laatste grote politieke daad. Volgens de verklaring van het ministe rie van Buitenlandse Zaken in Belgrado is Tito’s boodschap samen met een brief van vice-president Lazar Kolisevski on der meer overhandigd aan de ambassa- (Van onze redactie buitenland) MOSKOU. Premier Kosigin van de Sovjet-Unie heeft gisteren in zijn eerste openbare optreden na achttien weken, het Westen er van beschuldigd na de Russische actie in Afghanistan een „lui druchtige propagandacampagne” te zijn begonnen over een denk- I beeldige Russische bedreiging. Een vriend van ons heeft de prettige gewoonte zijn verjaardag in twee delen te vieren: een actieve en een passieve helft. De eerste keer nam hij iedereen mee naar het Teylers Museum in Haarlem, met als speciale attractie dat onder leiding van de conservator ook de „geheimste” boeken even mochten worden ingekeken. Na het museumbezoek begaf iedereen zich, cul tureel gesterkt, naar het verjaardagshuis, waar de rest van de dag en de avond aan gespreksstof nauwelijks gebrek was. De vrouw van die vriend van ons (onze vriendin dus) is, ieder jaar opnieuw, niet in de winter maar in de zomer jarig. Vorig jaar begonnen we haar verjaardag te vie ren op een wielercircuit bij Haarlem, waar een van de verjaardagsgasten mee reed bij de veteranen. Om de zoveel minu ten zoefden de wielrenners voorbij, en in de ti ssentijd zaten we in de zon en het gras op de kinderen te passen, dus mooier kon het al niet. In het geniep verzorgden mijn vriend en ik een premie ter waarde van 25 gulden, aangeboden ter gelegen heid van de verjaardag van de jarige. Het organisatiecomité maakte er iets heel moois van, de premie werd in vijf delen gesplitst, elke ronde een sprintpremie van 5 gulden, en iedere keer opnieuw werd omgeroepen dat er zometeen gesprint ging worden om de premie die was aange boden ter gelegenheid van de verjaardag van en dan volgde weer voluit de naam van onze vriendin, die daar heel mooi van ging blozen, elke keer opnieuw se inbreng blijft beperkt tot het nemen LONDEN (AFP). De Britse regering heeft gisteren een aantal herziene maatre gelen gepubliceerd die voorzien in een beperking van de immigratie vanuit lan den buiten de Europese Gemeenschap. De maatregelen worden met ingang van 1 maart van kracht. Bert Haanstra had allang een mooi film pje moeten maken van de twaalf verschil lende manieren waarop de deelnemers op hun worp reageren als zij zich omdraaien en in het zicht van hun mededingers te ruglopen naar hun tweede gooi of naar hun stoel. Een brede lach, opperste triomf, verontschuldigend gebaar (dat weer anders uitpakt als de bal reddeloos in de goot is beland, dan wanneer hij alle tien kegels omver heeft gegooid), onder drukte ergernis, teleurstelling over die ene kegel die wankelend overeind bleef, een fijn glimlachje, een bozig gezicht, een gulle lach over eigen stunteligheid, de vragend opgetrokken wenkbrauwen (snap jij het, snap ik het?), en het pokerfa ce waaronder alle emoties vergeefs een uitweg zoeken. bekoeld. De Israëlische vice-premier Ja- din heeft Londen gisteren nog beschul digd het Israelisch-Egyptische vredespro ces te verstoren door diplomatieke stap pen te nemen teneinde de Palestijnse Be vrijdingsorganisatie (PLO) gunstig te stemmen. De Britten willen de door de Verenigde Naties aangenomen resolutie-242 zodanig wijzigen dat er een clausule in wordt opgenomen waarin wordt gewezen op zelfbeschikkingsrecht voor de Palestij- nen. In de huidige resolutie wordt de Palestijnse kwestie afgedaan als een Verdenking geuit dat het om een Zuidafri- kaanse kernproef zou gaan. CBS baseert zich op een nog niet gepubliceerd boek van twee Israëliërs, waarin onder meer Afghanistan te voeren. In het artikel, dat werd geciteerd in een uitzending van de BBC, zegt Oestinov ook dat de Sovjet- Unie haar defensie-inspanningen zal moe ten vergroten. Egg«; raadsit Bouw» needoe seornmi L idat kaanse televisiemaatschappij CBS giste- idertelfl van zond >ondsj komt naar Den Haag vluchtelingenvraagstuk. De in 1967 door Groot-Brittannië ingediende resolutie is nooit door de PLO zelf erkend. De burgemeester van de stad Hebron op de bezette Westelijke Jordaanoever is uit genodigd een verklaring af te leggen in de VN-Veiligheidsraad. Hij zou uitleg moe ten geven over het besluit van de Israëli sche regering toestemming te verlenen voor vestiging van joodse gezinnen in het centrum van Hebron. Op dit moment is Hebron arabisch. Vlakbij Hebron is de grootste joodse nederzetting in door Israel bezet gebied gevestigd. Een 23 man tellende Egyptische delega tie is gisteren in Tel Aviv aangekomen om de opening van een Egyptische ambassa de voor te bereiden. Omdat nog geen geschikt gebouw is gevonden heeft de delegatie haar intrek genomen in een ho tel. De Egyptische ambassadeur wordt maandag in Israel verwacht. De Israëli sche ambassade in Cairo is al geopend. tien -ji luldenji’ - geluid» de gespreksronde is geheel in handen Voortij drie betrokken partijen. De Nederland- plan a te hinde van veiligheidsmaatregelen. nen. Da i. wijze j i JU.. iwaai voorgesteld de besprekingen in Parijs te isie hee dens a voelen. Daarna maakte Israel bezwaar tegen het Amerikaanse voorstel de confe- ■egoasrentie jn Londen te houden. Eerder, eind Gekapseisd en daardoor zwaar beschadigd ligt het voormalige Amerikaanse cruiseschip Lady Alexander in de haven van de Californische stad Redendo Beach. Het schip is getroffen door de zware stormen die nu al negen dagen de oostkust van de Verenigde Staten teisteren en meer dan dertig mensenlevens hebben geëist. Overstromingen hebben duizenden mensen de wijk doen nemen naar veiliger oorden. De stormen zijn afkomstig van de Stille Oceaan. VATICAANSTAD (AP). Paus Johan nes Paulus II zal eind april of eind mei een reis van een week maken naar Afrika. Vaticaanse zegslieden hebben dit gisteren meegedeeld. De paus zal onder meer Zaire, Ghana en Congo bezoeken. Staat® houden. De Franse regering liet echter al snel doorschemeren hier niets voor te De islamitische rebellen zouden grote delen van Afghanistan onder controle hebben, terwijl het feit dat het Afghaanse leger steeds meer uiteenvalt, de Russen voor grote moeilijkheden plaatst. De gele deren van de rebellen worden, aldus woordvoerders in Washington, aanmerke lijk versterkt door overlopers uit het Af ghaanse leger die hun wapens meenemen. Het zou nu zover zijn, dat de rebellen meer soldaten van het officiële leger in hun tijen tellen dan het Afghaanse leger zelf. De Amerikaanss regeringsfunctionaris sen zeiden verder te verwachten dat de Sovjet-Unie dit voorjaar haar troepen sterkte in Afghanistan, die nu 70.000 man bedraagt, met 25.000 tot 50.000 man zal opvoeren. President Zia oel-Haq van Pakistan heeft de Sovjet-Unie er gisteren voor ge waarschuwd bij de achtervolging van Af ghaanse guerrillastrijders niet de grens met Pakistan over te steken. De Pakis taanse president gaf de Russen deze waar schuwing in verband met berichten over toeneming van de strijd in het oosten van Afghanistan. „Wij zijn vastbesloten onze nationale onafhankelijkheid en territoria le onschendbaarheid tegen elke prijs te Verdedigen”, aldus de president. De Russische minister van Defensie, Oestinov, heeft de Verenigde Staten en China er in het partijblad Pravda van beschuldigd een „onverklaarde oorlog” in toeid. T New Yoi toegeza m terb ereldVoe e vóedse VN. Do edselove n met et wjjze 1 j naar onEerdere besprekingen zijn vrijwel in een impasse geraakt. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Za- glawftiiken in Den Haag verklaarde gisteren dat tien Nederland bij het overleg geen enkele actieve rol zal spelen. De organisatie van van ren meldde is de explosie in de atmosfeer ee boven het zuidelijk deel van de Atlanti sche Oceaan die vorig jaar september is ies dop: atoomproef geweest. Clail! Van verscheidene zijden is tot nu toe de Ip>- - i i j 1 1 11 ry_ .IJ Noorw 3 Nedt aan-4 n k zou worden gesteld dat Zuid-Afrika Israel bij het nemen van de proef heeft gehol pen. Beide landen hebben de berichten inmiddels ontkend.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3