01 Uit bezuinigingsplannen blijkt: Kamerdebat eindigt in anticlimax Bezetters van twee ambassades matigen eisen K President Iran herroept verklaring: n O Spoedig VS-plan BV Nederland moet forse stap terug alternatieve IJmuider Courant Zomerspelen van vage uitspraken DamiatePers „Ratjetoe Gijzelaars alleen vrij bij uitlevering sjah F Arrestatie van 23 prostituees na klacht Nederlanders 0N1 99 99 I VRIJDAG 22 FEBRUARI 1980 VR BINNEN- EN BUITENLAND 4 Kok over bezuinigingen: 99 VI (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Met uitzon dering van de laagstbetaalden en de laagste uitkeringstrek- kers zullen alle Nederlanders die inkomen genieten, dit jaar met tenminste anderhalf per cent inboeten op hun koop kracht. Koopkracht daalt met minstens IV2 percent Oppositieleider Joop den Uyl en Ed van Thijn gisteravond na het uitspreken van de verklaring van minister-president Van Agt over het ontslag van minister Andriessen. (Door Frans Nypels) 155,00 F achtergrond (Van onze redactie buitenland) MEXICO-CITY. De bezetters van de Belgische en Deense ambassade in Mexi- co-City hebben gisteren hun eisen tot on middellijke vrijlating van politieke gevan genen verzacht. De actievoerders hebben laten weten dat zij elk redelijk voorstel tot beëindiging van de al vier dagen durende impasse zullen aanvaarden. Ongeveer dertig leden van een comité voor de verdediging van politieke gevan genen waren maandag de ambassades binnengegaan en eisten toen de vrijlating van 120 gevangenen, informatie over ver misten en landbouwhervormingen. De leider van het comité, Felipe Marti nez Soriano, wiens eisen door de Mexi caanse regering vierkant zijn verworpen, zei dat hij nu bereid zou zijn met minder akkoord te gaan. „Als de regering ons een voorstel doet, hoe gering dat ook is, zullen wij bereid zijn de ambassades te verla ten”. De activisten zeiden dat zij geen ambassadepersoneel hadden gegijzeld. TEHERAN. President Bani-Sadr van Iran heeft in een interview met de Canadese radio gezegd, dat geen verband bestaat tussen de werk zaamheden van de VN-commissie, die de grieven van Iran tegen de sjah gaat onderzoeken en de vrijlating van de gijzelaars in de Amerikaanse am bassade. De Iraanse regering is nog steeds vast besloten om de ex-sjah uitgeleverd te krij gen voor berechting. Deze woorden van Dus Andriessen zou wel eens de oplos sing in de handpalm hebben met zijn suggestie om de lonen voor enige jaren aan de ketting te leggen? Nee, hij even min. Lonen laten zich namelijk niet aan de ketting leggen. Recent onderzoek van een Engelse econoom, die ook naar het De kwaal van de patiënt - de BV Nederland is bekend. Ondanks een aardgasopbrengst van 10 miljard is er een gigantisch financieringstekort. De BV Nederland geeft meer uit dan er verdiend wordt. Om dat mogelijk te ma ken moet minister Andriessen met de pet in de hand bij bankpresident Jelle Zijlstra op bezoek. Of oom Jelle maar wat extra bankbiljetten wil drukken? Op verscheidene plaatsen in Iran zijn vechtpartijen uitgebroken tussen islamiti sche fundamentalisten, de hesbollahi en de moedjaheddin, linkse activisten die een guerrilla tegen het bewind van de sjah hebben gevoerd. In de havenstad Chor- ramsjahr kwamen vijf mensen om het leven door een bomaanslag op een politie ke bijeenkomst, die zou worden tegenge sproken door de dochter van wijlen aya tollah Taleghani, een radicale sji’itische De VN-commissie, die voorbereidend werk verricht in Genève, wordt komend weekeinde in Teheran verwacht. Hij mor mee Dit blijkt uit de gisteren gepubliceerde bezuinigingsplannen van de regering. Het kabinet wil drie miljard bezuinigen op de overheidsuitgaven teneinde het financie ringstekort beneden de zes percent van de rijksbegroting te houden. BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van zaterdags van HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning DIRECTIE: Mr. H. C. van der Mije Des voorgr tiviteil heid a onder den, d begun cembe rande< waard van d Van c Bestu voort! dan o reactii de Ra VI bek geei van begi afdt kwt deri sen na i afd< DE Kam Stor Gijs zal i pom arbe A plaa driji stru Het ontwi Raad der e: teerd kelijk alleen Den ke ov betroi kinge Wei werkj minst Oude weg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 Vo Hek is h« rast ling die nieu aan Herd tract naar stuu opht over gevo kran en 1 dooi pij 1 marl Aart H (Vervolg van pagina een) Tijdens het gisteravond gehouden Kamerdebat over het ontslag van mi nister Andriessen bleken zoals ver wacht, oppositie en regeringspartijen het volkomen met elkaar oneens over de gevolgen die het ontslag van de bewindsman moet hebben. Voeg deze loongevoelige bezuinigings voorstellen bij het nu uitgestippelde ar beidsvoorwaardenbeleid de nullijn voor de lonen, schoning van de prij scompensatie voor gestegen energieprij zen en er doemt het beeld op dat iedere Nederlander in 1980 een fors brok koopkracht dient in te leveren. Kan dat op vrijwillige basis? Is dat mogelijk via overleg? Daar ligt de kern van het con flict tussen enerzijds Frans Andriessen en anderzijds Wil Albeda. Andriessen vindt van niet, Albeda gelooft, waar schijnlijk tegen beter weten in, dat overleg toch nog een maatschappelijk draagvlak oplevert. Vannacht nog merk te de minister van Sociale Zaken op dat FNV-voorzitter Wim Kok, die al een hartgrondig nee had laten horen tegen de voornemens van het kabinet-Van Agt, de brief van de regering verkeerd had geïnterpreteerd Ten aanzien van de energiebesparing worden harde maatregelen aangekon- digd, waaronder verhoogde motorrijtui- Woordvoerders als Den Uyl (PvdA) en Terlouw (D’66) verlangden het heengaan van het kabinet, maar de leiders van de regeringspartijen Lubbers (CDA) en Riet kerk (WD) stelden, evenals premier Van Agt overigens, dat met het vertrek van Andriessen de grondslag van het kabinet niet is veranderd en dat er derhalve geen sprake is van een kabinetscrisis. Het met veel spanning tegemoet geziene debat in de Tweede Kamer eindigde van nacht even na twaalven in een anticlimax, toen de parlementariërs akkoord gingen met een ordevoorstel van Den Uyl, de beraadslagingen tot dinsdag te schorsen. De oppositieleider vroeg om verdaging, toen Van Agt bleef weigeren de ontslag brief van Andriessen vrij te geven en nadat de premier had toegegeven, dat het kabinet vanmorgen zou beginnen aan het zoeken naar een opvolger voor de schei dende bewindsman. de Iraanse president lijken strijdig met zijn uitspraak van vorige week, dat uitle vering van de sjah niet langer een voor waarde is voor vrijlating van de gijze laars. Toen verlangde hij alleen dat de Verenigde Staten „hun misdaden tijdens het regime van de sjah” zouden veroorde len en erkennen dat ze zich de afgelopen 25 jaar in binnenlandse aangelegenheden van Iran hebben gemengd. De bezetters van de ambassade van hun kant houden vast aan hun standpunt dat de sjah moet worden uitgeleverd en dat het „dwaasheid” zou zijn om „clementie” te verwachten voor de gijzelaars, voordat aan deze eis is voldaan. Dat is natuurlijk onzin. Kok begrijpt het best, ’t Is inleveren geblazen en dat wil zijn achterban niet. Die achterban heeft, andersluidende beweringen ten spijt, de laatste jaren geen stuiver ingele verd. En die achterban wil de komende jaren ook niks inleveren, hoeveel overleg Albeda ook uit zijn hoge hoed tovert. Een loonmaatregel voor de rest van dit jaar zal onvermijdelijk zijn indien de soci ale partners niet tot een overeenkomst komen over het arbeidsvoorwaardenbe leid dat de volgende punten inhoudt: geen loonsverhoging; vermindering van de prijscompensatie op 1 juli, ook bij geste gen energieprijzen; aanvullende korting op de prijscompensatie voor hogere inko mens en beperking van incidenteel loon, te gebruiken voor extra honorering van zwaar en vuil werk. Het kabinet is bereid een verlaging van de belastingen te overwegen indien dit noodzakelijk is om de koopkracht van de laagste inkomens veilig te stellen. Een tweede bezuinigingsvoorstel de ambtenaren moeten nog eens 300 mil joen inleveren geeft ook al de nodige hoofdbrekens voor de realisten onder de politici. Onlangs nog moest minister Wiegel van Binnenlandse Zaken zijn voornemen laten schieten, om toeslagen op lonen van werknemers in de markt sector, in industriële ondernemingen en in het bank- en verzekeringsbedrijf uit het trendbeleid te poetsen. 18.30-19.00 uur 11.30-12.30 uur VEI de R; Velse de pl feiten wijst toe ei dat e besta het n ondei gennc nauw daari versli van c nood voor! ande; geloc punt Tijdens de discussies gisteravond noem de Den Uyl Andriessen de grondlegger van het financieel-economische beleid van het kabinet. Met het vertrek van deze minister, aldus de PvdA-leider, valt ook de grondslag van het kabinet weg en moe ten alle ministers opstappen. De WD werd door Den Uyl „onversneden oppor tunisme” verweten, omdat deze partij An driessen in zijn beleid altijd steunde en nu dit beleid door het kabinet niet wordt gevolgd, de scheidende bewindsman zon der meer laat gaan. D’66-woordvoerder Terlouw sprak over het „lozen” van politieke voormannen door het CDA. In dat verband noemde Terlouw Aantjes, Kruisinga en nu dan Andriessen. De Democraten-leider meen de dat het kabinet moet gaan, nu een zo belangrijke minister opstapt. Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Lubbers gaf op zeker moment te ken nen het „oneens” te zijn met de opvat ting van Andriessen dat er een „meeija- rig loonbeleid” moet worden afgekon- digd om de moeilijkheden met de Neder landse economie het hoofd te bieden. Een meerjarig loonbeleid óf, simpeler gezegd, een geleide loonpolitiek. Een troetelkindje van sommige sociaal-de- mocratische economen, waaronder de Nobelprijswinnaar Jan Tinbergen, pro fessor Hans van den Doel en de Groning se hoogleraar Cees de Galan. Wie het pakket maatregelen beschouwt, dat het verminkte kabinet richting parlement en sociale partners, werkgevers en werknemers heeft gestuurd, kan niet aan de indruk ontkomen dat een straf geleide loonpolitiek inderdaad de enige mogelijkheid zal zijn om de beoogde bezuinigingen door de strot van de hoofdrolspelers op het loonpolitieke to neel te wringen. Een beperking van de rijksbijdragen aan de fondsen van sociale zekerheid voor een bedrag van ƒ750 miljoen is geen geringe zaak. Die donaties uit de schatkist waren de afgelopen jaren ge- (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON-NEW YORK-DEN HAAG. De Amerikaanse regering ver wacht binnen twee weken voorstellen te kunnen doen die betrekking hebben op het houden van alternatieve Olympische Spelen. Vice-president Mondale heeft dit gisteren verklaard. Volgens de bewindsman staan op dit moment 23 landen vierkant achter het Amerikaanse plan de Spelen van Moskou te boycotten. Van een aantal andere lan den is het volgens Mondale bekend dat zij een boycot overwegen. Washington hoopt dat zowel de Zomer- als Winterspelen in de toekomst op een permanente plaats worden gehouden, „zo dat wij dit niet iedere vier jaar krijgen”. Burgemeester Koch van New York heeft gisteren voorgesteld nog deze zomer alternatieve Spelen te organiseren. Het evenement kan volgens hem in de staten New York, New Jersey, Connecticut en mogelijk ook in Pennsylvania worden ge houden. Voorzitter Kane van het Amerikaans Olympisch Comité heeft gezegd dat zijn comité geen andere keus heeft dan ak koord te gaan met het boycot-besluit van de Amerikaanse regering ten aanzien van de Spelen in Moskou. Hij heeft wel be zwaar tegen president Carters verklaring dat het besluit onherroepelijk is. De Amerikaanse minister Vance van Buitenlandse Zaken heeft gezegd dat Frankrijk nog geen definitief standpunt inzake een eventuele boycot van „Mos kou” heeft genomen. Bij oplopende prijzen voor grondstof fen, die op zichzelf al inflatie veroorza ken, is dat een dodelijk medicijn. Er komt nog meer inflatie. Hoe de kwaal bestreden moet worden is ook min of meer bekend: fors bezuini gen. Maar als het maatschappelijk draagvlak, zoals dat deftig heet, voor fors bezuinigen ontbreekt om welke politieke reden dan ook dan rest nog maar een paardemiddel: Jelle draait de geldkraan dicht. Als je als minister van Financiën de zaken zo analyseert kun je eigenlijk maar één stap zetten. Van Agt en z’n makkers de rug toekeren. De geschiedenis zal wel bewijzen dat het instrument van overleg net zo bot is als het medicijn van straffe loonpolitiek. De Nederlanders moeten gewoon kiezen: een stap terug. Inmiddels wel een forse. (Van onze redactie buitenland) TEL AVIV. Ongeveer honderd Nederlandse VN-soldaten in Zuid-Li- banon blijken een venerische ziekte te hebben opgelopen bij hun verlof in Tel Aviv. Dit heeft de politie van deze Israëlische stad vanmorgen gezegd. In de afgelopen dagen zijn 23 prostituees gearresteerd op aanwijzing van be smette Nederlandse soldaten. De Israëlische politiewoordvoerder zei, dat de prostituees in Tel Aviv tot dusver vrij waren geweest van ge slachtsziekten. Na klachten van de commandanten van het Nederlandse contingent is een aantal publieke vrou wen dat bars en hotels bezoekt waar veel „blauwhelmen” komen, voor een medisch onderzoek opgepakt. Ook tientallen Zweedse en Noorse UNIFIL-soldaten hebben geslachts ziekten opgelopen, maar deze hebben zich niet bij de politie beklaagd. De Nederlandse VN-soldaten plegen veel van hun vrije tijd in Tel Aviv door te brengen, waar call girls in dure hotels gouden tijden beleven. Zij vra gen 50 tot 100 dollar per nacht plus verblijfskosten in een eerste-klashotel. Ook elders in Iran vielen met messen, knuppels en stenen bewapende hesbollahi bijeenkomsten van moedjaheddin aan. Bij de universiteit van Teheran werd urenlang gevochten. In de zuidelijks stad Sjiraz moesten zestig mensen in het zie kenhuis worden opgenomen. De hesbollahi beschouwen de moedja heddin als marxisten, die hun politiek opvatting verhullen onder een dun islami tisch laagje. Ruud Lubbers, fractievoorzitter van het CDA, heeft gisteren tijdens het debat over het aftreden van mi nister Andriessen een opmerking gemaakt die wellicht verduidelijkt waarom een van de sleutelfiguren uit het kabinet-Van Agt voortijdig heeft afgehaakt. geestelijke die een van de leiders van de moedjaheddinbeweging was. Er vielen bijna honderd gewonden. In de plannen staat dat het trendbeleid voor ambtenarensalarissen blijft gehand haafd, maar dat de aanvangssalarissen voor al het administratief personeel zon der ervaring dalen. Hierbij zal echter re kening worden gehouden met het aanbod van personeel. De nieuwe regeling voor onregelmatig werk wordt alsnog inge voerd en alle topinkomens bij de overheid gaan omlaag. Daartegenover komt er ex tra betaling voor vuil, zwaar en onaange naam werk en wil het kabinet nog dit jaar komen tot meeijarenafspraken die moe ten leiden tot arbeidsplaatsenovereen komsten en werktijdverkorting. genbelasting en benzineprijzen. De ex portprijs van aardgas gaat ook omhoog, waarmee men 430 miljoen gulden extra zal krijgen. Oliemaatschappijen zullen worden gedwongen hun extra aardgas winsten in Nederland te investeren. Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. FNV-voorzitter Kok heeft de gisteren gepubliceerde bezuini gingsplannen van de regering gekarak teriseerd als „een ratjetoe van vage uit spraken” en gezegd ze „onaanvaaard- baar” te vinden. De koopkracht in Nederland zal dalen zonder dat daar iets positiefs tegenover staat, zo stelde Kok. Hij herhaalde dat de regering voorbij gaat aan de verant woordelijkheid van werkgevers en werknemers om tot een arbeidsvoor waardenbeleid te komen. Het kabinet dreigt volgens hem te vroeg met „een loondictaat”. Felle kritiek op de bezuinigingsplan nen voor de ambtenareninkomens kwam van ABVA-voorzitter Dutman, de ambtenarenbonden CFG en NCB en de De regering wil onder meer geen volle dige vergoeding meer geven voor prijsver hogingen aan de departementen, waar mee men anderhalf miljard hoopt te be zuinigen. Daarnaast moeten de volgende begrotingsposten inleveren: volksgezond heid (200 miljoen); gemeente- en provin ciefonds (250 miljoen); sociale voorzienin gen (750 miljoen) en ambtenaren (300 mil joen). na-oorlogse Nederland heeft gekeken toen Drees senior de lonen in een ijzeren vuist leek te hebben, heeft uitgewezen dat de lonen, ondanks een straf beleid, blijven stijgen. Trouwens, uit rapporten van de Loontechnische Dienst is geble ken dat ondanks looningrepen van het kabinet-Den Uyl de prijs voor arbeid steeg. De christelijke werkgeversorganisatie NCW sprak van een nogal vage brief. CDA-fractieleider Lubbers noemde het heengaan van Andriessen „een persoonlij, ke nederlaag.” Hij betreurde het dat het kabinet er niet in is geslaagd als een homogene groep tot een besluit te komen. Overigens zei de CDA-leider spijt te heb ben, dat hij in eerdere instantie had ge zegd dat vermoeidheid bij minister An driessen ook een rol heeft gespeeld. Hij nam dat terug. WD-voorman Rietkerk zei dat hij de WD-ministers in het kabinet had aange raden te blijven omdat het pakket bezuini gingsmaatregelen waarmee het kabinet nu komt, precies datgene is waar de WD om heeft gevraagd. Volgens Rietkerk komt het totale pakket dicht in de buurt van de 4 miljard gulden waar de liberalen altijd om hebben gevraagd. Premier Van Agt zei te betreuren dat minister Andriessen heengaat en liet we ten tot het laatste toe er van alles aan te hebben gedaan om de minister op zijn besluit te laten terugkomen. geven om de koopkracht van de modale werknemer (inkomen in 1980 32.500 gul den) te handhaven. Trekt de regering die gift terug dan draaien de premiebeta lers, werkgevers en werknemers, voor de extra kosten op. De nullijn voor de modale man, een barrière die CDA en WD schouder aan schouder jaren ach tereen hebben verdedigd, is daarmee definitief geslecht. Het kabinet is terug gevallen op een nieuwe frontlijn: de nul lijn voor het minimumloon. Maar om dat front wat meer kracht te geven heeft de regering zelfs een belastingverlaging op het oog. Het kan verkeren na drie jaar regeren, zullen vele medestanders van dit kabinet hebben gedacht. 15,90 45,85 60,00 180,70 233,00 0,80 „Wezenlijke beslissingen lijken niet ge nomen”, aldus NCW-voorzitter Van Eij- kelenburg. Het KNOV zegt te vrezen dat de koopkracht van de middenstanders onvoldoende is gewaarborgd door de beloofde belastingverlagingen. Het VNO is vanmorgen intern overleg over de voornemens begonnen. WD-fractieleider Rietkerk zei gister- Raad MHP. Dutman sloot niet uit dat avond tijdens het Kamerdebat over de zijn leden gaan meedoen aan de huidige afgetreden minister Andriessen van Fi- FNV-acties tegen het kabinetsbeleid. De nanciën, dat het pakket bezuinigings- twee christelijke bonden spraken van maatregelen „substantieel overeenkomt een hoogst onbillijk plan”. Het CNV met wat de VVD heeft gevraagd”. CDA- zegt van de regering te willen horen hoe Kamerlid Van Houwelingen zei gister- men de werkloosheid die door de bezuin- avond dat zijn fractie „niet al te makke- gingsplannen zal ontstaan, denkt te com- lijk” zal instemmen met aantasting van penseren. de koopkracht voor de laagst betaalden. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 ,tel. adm: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023-31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN?” bij vooruitbetaling (inclusief 4% BTW) per maand per kwartaal per post perjaar per post losse nummers buitenland per kwartaal (Van onze redactie buitenland) Ook de kleinere oppositiepartijen als PPR, PSP en CPN kritiseerden het kabi net na de beslissing te blijven zitten. Bak ker (CPN) omschreef de sfeer binnen de regeringspartijen als een waarbinnen zij elkaar „geparfumeerde baden met scheermessen” aanbieden.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 4