mondig Draaien voor Briefkaart Achter de lens Rebelse meid Vers van Kamerleden willen de pers meer informatie Heil en welzijn over steun VMF Hoger plan Terechtwijzing Schiltmeijer vindt weerklank in afdeling s Handelwijze van Stork voor vakbonden onfatsoenlijk, arrogant en beledigend de prins 11 5 ONDUIDELIJKHEID OVER NOODZAAK TOT BEDRIJFSSLUITING it Wijziging spreekuur VELSENSE PVDA ZWEERT BIJ KAMERAADSCHAP 4 VRIJDAG 22 FEBRUARI MMOND 1 9 R 0 (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG. Woordvoerders van de vier grootste fracties in de Tweede Winst Reacties Alternatief Pleidooi J VELSEN-NOORD. Hoewel de Raad van Bestuur van Stork Velsen bij het bekend maken van I de plannen om de bedrijfsactivi teiten te beëindigen met klem wijst op het „voornemen” daar toe en daarmee wil doen geloven dat er nog eens kleine kans zou gestaan op een mogelijkheid dat het niet zo’n vaart zal lopen, is er onder het personeel van de Vel- sennoordse werkmaatschappij nauwelijks iemand te vinden die daarin nog gelooft. De miljoenen- verslindende bedrijfsresultaten van de laatste jaren en de talloze noodmaatregelen die niet konden voorkomen dat in die situatie ver andering is gekomen lijkt iedere geloofwaardigheid aan dat stand punt al bij voorbaat te ontnemen. J - sp .9 ft I i ontslag Stork-Velsen. De fabriek die met bedrijfsbeëindiging wordt bedreigd waardoor 200 werknemers op straat komen te staan. Ir. IV. SCHATBORN punt wereldkundig hadden gemaakt. Hij vertelde dat hij kort geleden in een moest hij in het midden laten. 5,00 ir ir essen, jollahi aan, werd s stad et zie- ran de vielen Het meest opmerkelijke in de recente ontwikkelingen is dan ook wel dat de Raad van Bestuur alle betrokkenen, zon der enig overleg vooraf, heeft geconfron teerd met de keiharde feiten van noodza kelijk geachte bedrijfsbeëindiging. Niet alleen het personeel maar ook politiek Den Haag, de vakbonden en de plaatselij ke overheden zijn op geen enkele manier betrokken bij voorbereidende bespre kingen. Werd in 1978 dankzij overheidssteun de werkgelegenheid tot eind 1980 voor ten minste 170 werknemers gegarandeerd, ling is gekomen, wel de snelheid waarmee die nu bekend is geworden. Met deze nieuwe gegevens zullen we de minister aan de tand voelen”. Van der Hek herin nerde in zijn reactie aan een brief die de Fractieleider A. Schiltmeijer wijdde in de jongste editie van het afdelingsblad Informatie een verklaring aan recente kri tiek eveneens gespuid via dat blad. Het antwoord op kritische geluiden van een zestal oud-leden, J. Bos-de Boer (oud- raadslid) en P. Mooijen (oud-secretaris) maar tevens als kapstok bedoeld voor een interne discussie. Het laatste kwam don derdagavond niet of ternauwernood uit de verf. tor” (dat is de sector waar productie- ondersteunende activiteiten worden ver richt; tekenkamers, laboratoria, admini stratie enz.) ongeveer in een verhouding van 120 om 80. Dat wil zeggen dat indien de Raad ven Bestuur ontvankelijk zou zijn voor een dergelijk alternatief, er toch ontslagen zouden vallen in de produktieve sfeer. Iedereen lijkt verrast door de absoluut op dit moment onverwachte mededeling over noodzakelijk geachte ontslagen. Nie mand heeft enig inzicht in de aanleiding tot die verstrekkende maatregel. In die zin lijkt men zich te willen onthouden van een definitief oordeel. Maar het feit op zich dat partijen niet van te voren zijn gekend in de kwaad bloed gezet. Districtbestuurder Wil Wemmers van de Industriebond FNV zegt dat de Raad van Bestuur op een onfatsoenlijke wijze te werk is gegaan. „Drie weken geleden is het besluit al genomen. Er is alle tijd geweest voor overleg vooraf. De procedu re die nu is gevolgd is op z’n zachtst gezegd vreemd. Destijds hebben we sa men plannen en afspraken gemaakt. Ik heb er begrip voor dat zaken anders uit pakken maar ga er dan ook weer samen over praten. We worden nu voor het feit gesteld van een sluiting. Dat daarbij de Overigens heeft directeur Schatbom met een aantal medewerkers de laatste weken hard gewerkt aan een wat hij noemt alternatief plan. Indien de Raad van Bestuur zich daarvoor zou openstel len dan betekent dat - aldus de heer Schat- born - dat er van de 200 huidige werkne mers slechts 30 zouden moeten worden ontslagen en nog eens 20 „in een andere opzet” deel zouden kunnen blijven uitma ken van de personeelsbezetting. De be drijfsactiviteiten zouden dan worden toe gespitst op Kristallisatie, Slachtafvalver- werking en Roerders plus Apparaten bouw. De onderdelen Filters en Kunst- stoffenvérwerking zouden op de één of andere wijze moeten worden afgestoten. Een andere mogelijkheid om het aantal ontslagen „op te vangen” lijkt te liggen op het vlak van de verkoop van pure techno logische kennis. Volgens Schatbom wil dat zeggen dat het productie-apparaat wordt afgestoten en de zogenoemde De Volksuniversiteit Velsen biedt on der het motto „Vorming en Ontwikke ling” een pakket educatieve en infor matieve cursussen aan die binnenkort van start gaan of waarvan de spits al is afgebeten. Voor diegenen die deel willen nemen of leiding moeten geven aan discussies bestaat de cursus discussietechnieken. Voor ouders van kleuters is de cursus kleuterpsychologie ontwikkeld. Hierin Mevrouw C. N. Nan, aan de Schip- laan 98 in IJmuiden, heeft van haar nicht uit Amerika een prentbriefkaart ontvangen. Op zichzelf niets bijzon ders. Maar de kaart is van Disneyland naar IJmuiden drie jaar onderweg ge weest. Het poststempel vermeldt de datum „augustus 1976 - Orlando” en „l-ll-’79 Haarlem”. De postzegel is ver dwenen. Mogelijk dat dat de oorzaak van de wel heel erg langdurige reis is geweest. avond vrij consequent als verschijnsel be handeld in woord en wederwoord. Op finesses ging Mooijen nog even in. Zes afdelingsleden stapten per 1 januari min of meer demonstratief op na rechtvaardi ging van dat besluit via „Informatie”. Po gingen van bestuurszijde de „spijtoptan ten” tot andere gedachten te brengen heb- ben tot nu toe niets opgeleverd. Mooijen moest met dit antwoord genoegen nemen na een daartoe strekkende vraag. 5,90 5,85 0,00 0,70 3,00 0,80 jen als it kabi- n. Bak, nen de aen zj) mét oedja- alitiek slami- de het soonljj. lat het Is een nomen, te heb, iad g«. er An- ld. Hij Buurthuis De Spil nodigt belangstel lenden uit in de donkere kamer waar op de dinsdagavonden een tweetal cur sussen voor beginnende en gevorderde foto-amateurs het licht zal werpen op de verschillende aspecten van fotogra fie. Beginners worden in De Spil al tijdens de eerste lessen ingewijd in de geheimen van foto-apparatuur, films, belichtings- en ontwikkeltechnieken. Is deze materie vastgelegd dan worden compositie, achtergrond en nogmaals de belichting in de kijker genomen. Daarnaast biedt De Spil aan gevorder den een contrastrijk programma waar in compositie, filmsoorten, technieken en kleurenfotografie de focus passe ren. Opgeven bij buurthuis De Spil, Rembrandtlaan 45 IJmuiden, telefoon 02550-10186. Gewapend met een brok evangelisa tie, sociale dienstverlening en de gel den uit de actie, waarvoor de Neder landse bevolking borg moet staan, ver richt het Leger des Heils welzij ns-ge- richte activiteiten. In de genoemde pe riode komen de Heilsoldaten aan de deur. Niemand thuis dan is een gift via gironummer 438968 ten bate van het Leger des Heils, korps IJmuiden zeer welkom. Het contactadres is Edison- straat 14, 1972 RL, IJmuiden, telefoon 02550-14554. sn dat et we- aan te p zijn hij de aange- ezuini :abinet s WB etkerk buurt metalen onder redactie van Hans Bongers wikkelingen geen enkele reden bestond tot enige ongerustheid. Donderdagmiddag vertelde hij dat het negatieve bedrijfsresultaat toch hoger is uitgevallen dan aanvankelijk werd veron dersteld. „Maar”, zo merkte hij op, „we hebben de opgaande lijn te pakken en ik geloof dat als we de gelegenheid zouden krijgen om door te gaan er mogelijk dit jaar, maar vrijwel zeker volgend jaar, winst zouden maken.” elkaar beentje lichten”, zo besloot hij. De zaal zat met dit pleidooi voor interne sfeerverbetering helemaal op één lijn, zo bleek uit schaarse reacties, ,,’t Is de toon die de muziek maakt. Daaraan schortte het nogal eens bij ons”, verzuchtte een afdelingslid. Voorzitter Koos Kemp gooi de op zijn manier olie op de golven, met deze vermaning: „Wij moeten samen ver der. Dat dient bij alles uitgangspunt te zijn”. Geleverde kritiek werd donderdag- Onder het motto „Welzijn is niet te koop maar kost toch geld” onderneemt het korps IJmuiden van het Leger des Heils tussen maandag 25 februari en zaterdag 8 maart een jaarlijkse inza meling. De gelden hieruit komen ten goede aan medemensen in geestelijke en maatschappelijke nood. Ondanks de welvaart dus nog geen welzijn schrijft het Leger. VELSEN. Kritiek op het afdelings- beleid en discussie daarover ontmoet geen enkel bezwaar. Het is goed de gang van zaken van tijd tot tijd aan het partij- beginsel te toetsen. Publiciteit doet de afdeling naar buiten toe echter meer kwaad dan goed”. De PvdA-ledenverga- dering kwam donderdagavond in „Vel- serduin” te IJmuiden tot dit eindoordeel na een nogal tumultueuze periode in het afdelingsbestaan. meermalen binnen op scherp. Met het gevoel: wat zullen we vanavond weer bele ven”. „Vooraf werd daarmee een brok spanning opgebouwd”, zo voegde hij daar als een soort bekentenis aan toe. „Span ning die tot vaak onterecht felle reacties leidde. Te hard soms en gericht tot men sen voor wie deze niet bedoeld was”. „Wij moeten stoppen met dat alsmaar Het college van B. en W. heeft beslo ten dat de molen „De Santhaes” aan de Velserhooftlaan in Santpoort-Noord een dag per maand zijn wieken blijft roeren. Daarvoor zal een overeen komst met de heer H. Bont, een mole naar uit Krommenie, worden verlengd. Eén keer in de vier weken stelt deze de voormalige korenmolen in werking waardoor de wind de wieken de vrije loop laat en het mechanisme gangbaar blijft. Daarnaast zal als toeristische attractie de molen, die reeds 200 jaar deel uitmaakt van het Santpoortse straatbeeld en in 1957 in gemeentehan- den kwam, in de zomermaanden iedere week één dag zijn machtige wieken de vrije loop laten. Op de foto Klaas Boekel voor de molen. Hij was de laatste bewoner en tevens molenaar van de molen die in de jaren zestig grondig werd gerestau reerd. Volstaan werd met een terugblik op het interne ruzieachtige sfeertje waarnaar blijkens de reacties niemand meer terug verlangt. Tegenover heimwee naar door niets verstoorde kameraadschap stond de hang naar volstrekte openheid en eerlijk heid tussen afdelingsleden. Wat intern scheef zat verwoordde Schiltmeijer. „De sfeer van kameraadschap heb ik het afge lopen half jaar node gemist. U mag het best weten: Ik stapte de vergaderzaal een jaar later werd de veronderstelling dat daarmee het voortbestaan van het bedrijf veilig zou zijn gesteld gestimu leerd door mededelingen van de bedrijfs directie. Er zou bijzonder veel belangstel ling bestaan voor een proefopstelling op het gebied van kristallisatie, waarvoor van de overheid een ontwikkelingskrediet van 1,9 miljoen gulden was verkregen. Gesproken werd over belangrijke buiten landse leveringsopdrachten waarmee een bedrag van 5 miljoen gulden was ge moeid. De groep Kunststoffen zou in 1978 tot een omzet van 6 miljoen gulden zijn gekomen terwijl dat in 1976 nog slechts 1 a 2 miljoen was. Directeur ing. W. Schat bom verklaarde dat er gezien deze ont- Het buurtcentrum „Zeewijk” heeft onlangs de geboorte gevierd van het eerste wijkkrantje. „Zojuist geboren en vers van de pers”, staat in het voor woord, gericht aan de buurtbewoners. In het wijkkrantje wordt een overzicht gegeven van het buurthuisprogramma voor volwassenen, W.A.O.-ers, jonge ren en kinderen. Daarnaast wordt een zonnestraaltje geworpen op het korps van vrijwilligers dat een belangrijke plaats binnen het buurtcentrum in neemt. Zo hebben enkele vrijwilligers het plan opgevat om in de maand fe bruari een fancy-fair op poten te zetten waarvan de opbrengst bedoeld is voor kinderen in De Derde Wereld. Boven dien buigen de initiatiefnemers zich over de organisatie van een groots car navalsbal met een „denderende” verlo ting. Vrjjwillgers staan ook op de laat ste pagina van de wijkkrant centraal. Immers het buurthuis kan nog een heel arsenaal helpers gebruiken voor ver schillende activiteiten. Niet alleen pra ters en beslissers maar ook doeners en dan het liefst met „gouden handjes” zijn welkom. Deze staan evenwel overal hoog genoteerd. Geïnteresseer den kunnen zich tot het buurthuis wen den of contact zoeken met de heren P. Bruggeling, telefoon 17204 (tussen 19.00 en 20.00 uur) en J. Stam, telefoon 17364. kreet „voornemen tot” wordt gebruikt be schouw ik als het zich achter woorden verschuilen. Wat ons nu te doen staat in intern beraad. Woensdag gaan we praten met onze mensen bij Stork. Daarna willen we aan tafel met de Raad van Bestuur. Het wordt knokken voor een eerlijke zaak. Als de Raad van Bestuur niet wezen- en de zogenoemde lijk wil praten gaan we er hard tegen aan. „know how” wordt verkocht waarbij voor Ik acht in dat geval zelfs bedrijfsbezetting de produktiewerkzaamheden gebruik zou moeten worden gemaakt van derden. Op het ogenblik is de verhouding tussen Wethouder Th. C. Witte - portefeuille houder van onder meer Economische Aangelegenheden - van de gemeente Vel sen is al evenmin erg enthousiast over de procedure die door de Raad van Bestuur is gehanteerd. „Wij hadden de indruk dat het juist beter ging met de vestiging in Velsen-noord. Een proefprojekt waarvoor destijds overheidsgeld werd verstrekt zou een succes zijn, zo liet men ons verleden jaar nog weten. Ik ben dus toch verrast. Vrijdagmiddag hebben wij met de direc tie van het bedrijf een gesprek. Ik had dat ontslagplannen heeft toch veel uiteraard liever gehad voor zij hun stand- VELSEN. Burgemeester P. J. Molen dijk houdt maandag 25 februari spreek uur van twee tot drie uur. Wethouder J. W. Meijer heeft maandag 25 februari spreekuur van half twee tot half vier. Het spreekuur van wethouder H. J. Scheeper is woensdag 27 februari van half drie tot kwart voor vier. Buurthuis De Mei verzorgt een the- ma-avond die door Coby zal worden verlevendigd. Coby is al enkele jaren actief in de vrouwenbeweging. Deze werkzaamheden resulteerden in een langspeelplaat waarop zij de liederen „Rebelse meid” en „Brood en rozen” vertolkt. Dit laatste lied aangevuld met „En als vrouw zeg je dan” brengt zij 27 februari in buurthuis De Mei op de planken. Iedereen is van harte welkom en betaalt twee gulden voor deze mani festatie. worden zaken als kontaktleggen, spe len, bewegen, praten en de eerste ont wikkelingen van kleuters besproken. Daarnaast draait een zogenoemde op friscursus voor ouderen waarin de la- gere-schoolkennis uit de vergetelheid wordt gehaald. Vrouwen kunnen deelnemen aan een aantal informatieve bijeenkomsten over beroepen en opleidingen die bin nen hun bereik liggen. Voor opgaven en inlichtingen over Vorming en Ont wikkeling is het Cultureel Centrum aanspreekbaar. Dit is gevestigd aan het Moerbergplantsoen nummer 22 in IJmuiden. Telefoon 02550-15743/15789. niet uitgesloten.” Dezelfde verontwaardiging leeft bij BLHP-secretaris H. Munnink. „De manier waarop de Raad van Bestuur te werk is gegaan kan ik alleen maar kwalificeren als overrompelingstactiek. De hele ma nier van doen is arrogant en beledigend. Wij zijn daarover niet alleen woedend maar ook verschrikkelijk verontwaar digd”, aldus deze BLHP-woordvoerder. Daarnaast staat de vrouw-van-van- daag in het middelpunt van zes bijeen komsten in buurthuis Wijk aan Duin aan de Wilgenhoflaan in Beverwijk. Deze bijeenkomsten dragen het karak ter van een cursus waarin ondermeer onderwerpen aan bod komen als huis vrouw zijn en ander werk, opvoeding, omgaan met geld en hoe wordt ons land bestuurd. Voor de cursus zijn de dinsdagavonden aangegeven. Dinsdag 4 maart vindt de eerste plaats. Daarbij is tevens de mogelijkheid aanwezig om zich op te geven. De spits wordt om 20.00 uur afgebeten. Des te groter is de verrassing over de voorgenomen beëindiging der bedrijfsac tiviteiten omdat aan de door de Rijksover heid aangeboden financiële steun in 1978, onder meer de voorwaarde werd verbon den, dat het behoud van de met die steun begunstigde arbeidsplaatsen tot 31 de cember van dit jaar moest worden gega randeerd. Voor ontbinding van die voor waarde zou de toestemming nodig zijn van de minister van Economische Zaken. Van die mogelijkheid gaat de Raad van Bestuur nu gebruik maken. De kans op voortbestaan moet volgens ingewijden dan ook worden gezocht in een negatieve reactie van de minister op het verzoek van de Raad van Bestuur. d Kamer toonden zich verbaasd over de recente ontwikkelingen bij het VMF- produktief personeel en personeel werk- Storkconcern die 500 mensen hun baan zal kosten. Zij vinden dat minister zaam in de zogenoemde „overhead-sec- Gijs van Aardenne van Economische Zaken op korte termijn tekst en uitleg zal moeten geven over de resultaten van de steunoperatie in maart 1978 pompte de overheid ƒ235 miljoen in het bedrijf die tot doel had arbeidsplaatsen te behouden. Volksvertegenwoordiger Arie van der drongen. Een reactie bleef uit, aldus Van Hek (PvdA): „Die aankondiging van VMF Houwelingen. is helemaal nieuw voor mij. Op zich ver- De WD’er Braams hoorde op van de rast het mij niet dat VMF met die medede- voornemens van VMF. „De jongste con tacten”, aldus de partijgenoot van Van Aardenne, „die ik met het concern heb gehad, gingen over heel andere zaken dan deze problemen, die hadden meer te ma ken met exportfinanciering voor de ener- fractie van de PvdA enkele weken geleden gietak van VMF“. Braams wil op korte naar minister Van Aardenne heeft ge- termijn gegevens van het departement stuurd. De fractie verzocht de minister over het verloop van de steunoperatie, opheldering te verschaffen, met name Meer gegevens wil ook Maarten Engwirda over de onderhandelingen die al maanden van D’66. ..In de commissie van economi- gevoerd worden over de overname van de sche zaken zal snel over het nieuwe verlies kranenbouwers Conrad-Stork in Haarlem en Stork Hensen Kranen in Rotterdam door Grootint die via de werkmaatschap pij Nellen Kraanbouw succesvol op deze markt opereert. Op die brief heeft Van topoverleg tussen het departement Aardenne nog niet gereageerd. van werkgelegenheid gesproken moeten worden”, vindt de democraat. Een woordvoerder van het ministerie was er zeker van dat er maandag geen en VMF had plaatsgevonden. Hij wees erop dat de staat vanwege de deelneming top- Arie van Houwelingen van het CDA ambtenaar Molkenboer als regerings- plaatste de gebeurtenissen rond VMF-be- waarnemer bij VMF-Stork heeft ge- drijven tegen de achtergrond van de her- plaatst. Deze is bevoegd besluiten van de Structurering van de zwaar-metaal sector, raad van commissarissen te schorsen en voor nadere studie aan de minister voor te Hij vertelde dat hij kort geleden in een leggen. Of dat ook geldt voor besluiten mondeling overleg met Van Aardenne op van de Raad van Bestuur van VMF-Stork meer informatie over VMF had aange- moest hij in het midden laten. WA

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5