Symposium in Beverwijk over micro-elektronica politienieuws] n Kraakpand aan Torenstraat kan gemeente duur komen te staan Dorpshuisjes op monumentenlijst burgerlijke stand Velsen I j f 7 Afscheidsdienst ds. A. Goudsmit r—v Opening eerste rolstoelwoningen in Beverwijk 7 VRIJDAG 22 FEBRUARI 1980 IJMOND 6 Vraag aanbod HUURVERGOEDING IN GEEN VERHOUDING TOT RENTEVERLIES I Vier ton veel (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De vakbon den moeten zo snel mogelijk met ondernemers een maatschappe lijke discussie aangaan over de gevolgen die de invoering van mi- cro-elektronicasystemen kunnen hebben. Herover waren directeur dr. Max Albrecht van Estel, moe derbedrijf van Hoogovens, en Arie Groeneveld van het FNV het 'gisteravond eens. Deze conclusie werd getrokken na een symposi um over chips in de Nieuwe Slof in Beverwijk waarvoor grote be langstelling bestond. De bijeen komst was georganiseerd door het FNV. Snel gesprek over chips nodig tussen vakbond en onderneming Mertens en Ane Groeneveld Van links naar rechts: dr. M. Albrecht, Ten Boekel, Friso Endt, Henk Krul, C. 1AFT w Gesteld wordt van gemeentewege, dat de sloop van het pand Torenstraat 47 moet worden gezien tegen de achtergrond van de nieuwbouwplannen rond de Wij- kertoren. verwerving, ontruiming en sloop van een aantal panden noodzakelijk zijn. B. en W. delen verder nog mee, dat een rijksbijdrage van tachtig procent van de verwervingskosten pas wordt verleend nadat het betreffende pand is gesloopt. De mogelijkheid bestaat om vooruitlopend op de sloop een voorschot van 32% op die bijdrage te verkrijgen. Een verzoek om een voorschot is inmiddels verzonden. Het college merkt tenslotte in de verkla ring op, dat voor het slopen geen algeme ne criteria worden gehanteerd. In de regel zal sloop zo lang mogelijk worden uitge steld, mits het voor de gemeente geen financieel nadeel oplevert. Met het buurtcomité Rond de Wijkerto- ren zijn nadere afspraken gemaakt, die onder meer inhouden, dat niet alleen ten aanzien van het principebesluit tot sloop, maar ook over het tijdstip van de sloop overleg zal worden gepleegd. werk- oogde i wor- ensen suïci- andlo- stand, ;n de- s Van ychia- :e pa- en te C. Mertens lid Tweede Kamer voor D66, verduidelijkte dat in het Rathenau-rap- port duidelijk naar voren komt dat Neder land wel verplicht is om mee te doen aan de ontwikkeling van de chip. „Onze partij zegt ja tegen de ontwikkeling”. De uitstoot van personeel door automatisering noem de hij niets nieuws maar de chip heeft dit wel in een versnelling gebracht, „Zij heeft ook een positieve invloed op de grondstof fencrisis en de energiebesparing. De voor de chip nodige onderdelen worden in ons land gemaakt, maar van eenderde gedeel te dat hier gebruikt wordt komt nog een- zesde van elders. ger jaren toen nog sprake was van groeie- conomie. Hij vroeg zich af wat nu wel en niet geautomatiseerd kan worden. Door de miniaturisering is het allemaal betaal baar geworden. Veel betaald werk zal echter verdwijnen en de mensen krijgen veel meer vrije tijd. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Raadslid Jaap van Dongen van de Partij van de Arbeid heeft aan B. en W. schriftelijk vragen gesteld over de sloop van panden aan de Torenstraat. Eén van die panden werd gekraakt door de jongerenactiegroep „De Bestekslijpers” en het comité „Rond de Wijkertoren” toonde zich solidair met die kraakactie. In een brief aan Van Dongen hebben B. en W. hun standpunt nu nader uiteengezet. Het standpunt van buurtcomité en ac tiegroep is, dat er niet mag worden ge sloopt voordat vaststaat wanneer er op de vrij gekomen plaats nieuwbouw kan wor den gepleegd en dat de betrokken wonin gen zo lang mogelijk bewoonbaar moeten blijven. Met andere woorden, geen onno dige leegstand. Volgens het concept-programma van ei sen voor deze nieuwbouw komt de wo ningnood ten noorden van de Torenstraat aan de orde in de periode 1981-1983. B. en W. wijzen er op, dat voordat tot nieuwbouw kan worden overgegaan de Wanneer het pand niet wordt gesloopt zal de gemeente voorlopig een inkomens- post derven van tenminste 48% van de verwervingskosten en dat is ƒ398.000. Dat komt neer op een renteverlies van ongeveer 15.500 per jaar, waarover het rijk geen subsidies verleent en welk be drag naar de mening van B. en W. niet kan worden goedgemaakt door een huur- vergoeding. Gesneden Donderdagmiddag werd een 20-jarige motorrijder uit Heemskerk op de Parallelweg in Beverwijk aangere den door een linksafslaande 45-jarige au tobestuurder uit Heemskerk. De motorrij der is met een gebroken pols en een her senschudding opgenomen in het St. Jozef Ziekenhuis. Controle Tijdens een donderdag ge houden snelheidscontrole aan de Baan dert en de Rijksweg in Heemskerk zijn 37 automobilisten geverbaliseerd en wegens een te hoge snelheid. WUK AAN ZEE. Op zondag 24 fe bruari om tien uur ’s morgens wordt in de Ned. Hervormde kerk een dienst gehou den, tijdens welke ds. A. Goudsmit-Aal- bers afscheid neemt als predikante. Zij begon haar werk in Wijk aan Zee in 1969 en vanaf 1976 was zij niet alleen aan het verpleegtehuis Zeevanc verbonden, maar ook aan het revalidatiecentrum He- liomare. Einde maart verhuist de familie Goudsmit naar Zwitserland. Aan de zondag te houden dienst wordt medewerking verleend door de tenor Piet de Reuver. ONDERTROUWD: J. Kögeler, IJmuiden en J. J. R. Bierens, Reimerswaal. R. A. Koelemij en C. E. Peters, IJmuiden. F. van Wieringen en P. H. M. L. Evers, Oudorp. A. J. Perisutti en W. C. Wijker, IJmuiden. G. A. Masters en W. C. M. de Rijk, Velsen-Zuid. E. J. van der Weerd, Beverwijk en D. G. D. Moer dijk, Santpoort. L. Roossien en S. Brede- veld, IJmuiden. W. K. Kamkes, Velsen- Zuid en P. K. Sjoukens, IJmuiden. J. J. Dam, Santpoort en H. A. Guijt, IJmuiden. HUWELIJKEN: F. J. Bakker-E. J. Baak, Delft, H. Ou werkerk-T. M. van der Wal, IJmuiden. een rijgen 1 zijn, u ge ls vrjj GGD :itten. »r de itrie”, eken- mcie- GEBOREN: M. I. Elenbaas-Marcus, d„ IJmuiden. J. A. Twisk-Vrolijk, z„ Velsen-Zuid. OVERLEDEN: G. Muller, weduwe van J. Bakker, IJ muiden. G. Nowee, echtgenote van J. Gleijsteen, Santpoort. G. Kalkman, echt genoot van J. Kraaijenoord, IJmuiden. B. van Beek, weduwe van J. Morriën, IJ muiden. instel- en de moet i in de m is”, echter t een ;n bei- reet in is nog Poot. EHBC lelijke raagd, kosten D zou lag en ten lo- gelijk- t aan- ij be- beeld vast wor- n het n der lagen reemt ning), mber is ge- „De loeg”, staat op te n het kend, i naar rd”. iter H. EHBC hoofd ig van :p ver- iecen- raarbij lensen ek aan ilissin- in de i „ge- men- hl? Mertens pleitte voor inkomensmatiging en een eerlijker verdeling van de inko mens. gaan stellen. Hierdoor zal volgens Groene- velt vraag en aanbod op de arbeidsmarkt een steeds grotere kloof te zien geven. Hij benadrukte dat de vakbeweging niet te gen technologische ontwikkelingen is, maar het wel zaak Is vast te stellen wat wel en wat niet voor toepassing in aan merking mag komen. Groenevelt had wei nig goeds over voor het huidige kabinet en had kritiek op het feit dat de commissie Rathenau (de chip-commissie), geen on dernemers en vakbonden had geraad pleegd voor de aanbeveling over de micro- electronica naar de regering was gegaan. Hij vond ook dat de onderzoekcommis sie te laat was begonnen en dat het rap port zo vaag was „dat je er nooit kwaad mee kunt”. Hij benadrukte dat bij het geven van subsidie aan ondernemingen voor nieuwe ontwikkelingen voorwaar den moeten worden gesteld ten aanzien van arbeidsplaatsen en vervolgwerk. „Als mensonterend werk moet worden gedaan juichen wij de automatisering toe. Maar thans is het zo dat alleen als er geen buitenlanders zijn te vinden voor het vieze werk ze automatiseren. Maar de arbeids plaatsen zijn nu meer dan ooit nodig”. Dat renteverlies zal tot verhoging van kosten leiden en daardoor de exploitatie van de geplande nieuwbouw nadelig beïn vloeden. Snelheidscontrole Tijdens een woensdagavond gehouden snelheidscon trole aan Stationsweg en De Noostraat in IJmuiden en aan de Hagelingenweg in Santpoort zijn 110 processen verbaal op gemaakt wegens snelheidsovertredingen. Ten Boekel wetenschappelijk medewer ker op het ministerie van Wetenschapsbe leid dacht dat er in de zaal best wel mensen zaten die een functie zouden kun nen noemen die door een robot moet wor den overgenomen. De ontwikkelingen zijn volgens hem ongunstiger dan in de zesti- „Om te vermijden, dat de daaruit voort vloeiende kosten een door het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning redelijk te achten niveau overschrij den, is een samenhangend beleid een eer ste vereiste”, aldus de verklaring van het college, dat verder stelt: „Het is onze overtuiging, dat de sloop van het pand Torenstraat 47 van positieve betekenis kan zijn voor de voortgang en de uitkomst van het proces van verwerving, ontrui ming, sloop en nieuwbouw. Er is hier sprake van een uitzondering op een regel, maar dat neemt niet weg, dat ook thans het belang van de volkshuisvesting voor op staat: wij verwachten door de vroegtij dige sloop van één pand de bouw van een geheel complex woningen te bespoe digen”. Arie Groenenvelt van het FNV vreesde dat veel geschoolden in industrie en op kantoor door de opmars van de chip werkloos zullen worden en vooral oudere mensen er de gevolgen van zullen onder vinden. Anderzijds zal er grotere behoefte ontstaan aan een kleine groep mensen met een zeer hoog opleidingsniveau, om dat de computer steeds meer eisen zal Het college heeft aan de heer Van Don gen uiteengezet, in het algemeen bereid te zijn gebruik te maken van de wettelijke mogelijkheden tot tijdelijke verhuur van voor de sloop bestemde panden, „mits de gemeente daardoor niet voor nadere kos ten wordt gesteld en het gevestigde woon- ruimteverdelingsbeleid daardoor niet wordt doorkruist”. En om dat „mits” gaat het volgens het college met betrekking tot de panden aan de Torenstraat. Hij liet er geen twijfel over bestaan dat de internationale concurrentie het Neder landse bedrijfsleven onder druk zet om meer te produceren per man om een situa tie te voorkomen zoals in Groot Brittan- nie, waar de staalindustrie door in het verleden niet te moderniseren nu met gro te problemen zit. „Vorig jaar had dertig miljoen ton staal meer in Europa gepro duceerd kunnen worden. Nu is het elders gebeurd en als de vijfhonderd Joegosla- ven niet worden aangetrokken zal Hoog ovens de concurrentiestrijd iets minder lang volhouden zei de Estel directeur des gevraagd. Aangezien Nederland voor de helft afhankelijk is van exportprodukten pleitte hij voor steun aan kleine bedrijven die nieuwe produkten moeten ontwikke len. Hoewel Albrecht er van overtuigd was dat door de chip het aantal arbeids plaatsen zal verminderen weigerde hij van een bedreiging te spreken. Wel vond hij dat als er recht op arbeid gevraagd wordt ook plicht tot arbeid moet zijn, waarbij hij opmerkte dat nu de arbeids tijdverkorting onder ogen moet worden gezien en dat door automatisering ook veel saai, vuil en zwaar werk tot het verle den is gaan behoren. Dat technische ont wikkelingen niet tegengehouden kunnen worden zoals een computerdeskundige in de zaal zei bestreed de Estel-directeur, die als voorbeeld het gebruik van kernenergie naar voren bracht. Zich overigens afvra gend of de alternatieve kolenverbranding niet méér milieuvervuiling zal veroor zaken. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. In het bouwplan van vijfendertig woningen aan de IJsselstraat en omgeving zijn door architect Bouwse- ma uit Groningen vier woningen voor minder-validen ontworpen. Twee van deze woningen worden don derdag 28 februari om drie uur officieel geopend door de oud-districtsverpleeg- kundige „Zuster” Van Zweeden, die zich jarenlang intens heeft ingezet voor de belangen van de hulpbehoevenden in de IJmond en daarbuiten. Het tot stand komen van voor minder- validen speciaal ontworpen woningen is voor Beverwijk een primeur en dat is voor de woningbouwstichting „St. Willibror- dus” aanleiding er speciaal aandacht aan te besteden. Aan de Hoofdstraat in Santpoort- Noord zijn twee pittoreske woningen door het Ministerie van CRM voorgedra gen voor plaatsing op de Monumenten lijst. Het gaat om de perceelnummers 240 en 242. beide daterend uit de 18e eeuw en deel uitmakend van één pand. Het in tweeën bewoonde pand draagt de ken merken van een in vroeger tijd vrij alge meen type dorpswoning. Karakteristiek i« de ligging evenwijdig aan de straat, het met pannen gedekte zadeldak en lig ging van alle woonvertrekken op de bega- Dat de chip een revolutie teweeg zou brengen betwijfelde Albrecht, hij dacht dat het gebrek aan mobiliteit bij de be roepsbevolking, de hoge kosten van invoe ring en ontbreken van kennis een vertra gende rol zouden spelen. Hij benadrukte echter dat bijvoorbeeld Japan en de Ver enigde Staten al een automatiseringsbe leid hebben uitgestippeld en dat dit in ons land ook moet gebeuren. Hij vond dat de overheid door opdrachten te verstrekken in sterke mate kan bijdrage aan de ont wikkeling van nieuwe produkten. In de Verenigde Staten wordt volgens Ten Boekel in de fabrieken de indruk gewekt dat de mensen nog werken en worden ze op het tv-scherm zelfs geprezen voor werk dat ze niet gedaan hebben. ”In Amerika Is het zo dat via het beeldscherm de kijker wordt verzocht een knop in te drukken. De gegevens gaan in een wis kundig model en dan kan iedereen zien wat de gevolgen zijn voor henzelf van een bepaalde maatregel. Daarna mag de kij ker nog eens drukken. De mens heeft een geweldig groot aanpassingsvermogen maar de vraag is of we dit allemaal willen. De gevolgen van het gebruik van de chip hoor je pas later en de arbeidsuitstoot is niet te voorspellen”. Ten Boekel bleef de verdere invoering van de micro-elektroni ca positief beoordelen door er op te wijzen gewerkt. De eigenaren kunnen hangende een be slissing door CRM nog tegen de bescher mende maatregel in beroep gaan. Een van hen. de heer J. van QeidrOp rea_ geert nogal verbaasd op de plannen van het ministerie. Volgens het koopcontract zou de status „beschermd monument" voor het pand al van kracht zijn. Van de beide woningen aan de Hoofdstraat zijn de gevels witgepleisterd. Roedeverdeling en bovenlichten van de vensters zijn nog helemaal in oorspronkelijke staat. ne grond. Het ministerie geeft „oudheid kundige waarde” en de „Simpele doch harmonische architectuur" in de voor dracht als reden op voor een monumen tenstatus. De dorpswoningen worden daarmee gevrijwaard voor bouwkundige veranderingen die het karakter schade zouden doen. Hiertegenover staat voor de eigenaar een vastgelegd vergoedingsper- centage van de overheid bij verbouwing dan wel restauratie. Daarbij moet echter wel nauwgezet volgens richtlijnen van de rijksdienst Monumentenzorg worden dat indertijd met de auto ook niet ver moed had kunnen worden dat de huidige snelheden gehaald zouden kunnen worden. Het lukte gespreksleider Friso Endt, re dacteur van het dagblad NRC, niet de discussie in de hand te houden. Veel be zoekers, voornamelijk van de Hoogovens, maakten van de gelegenheid gebruik kri tiek op hun bedrijf te spuien, maar ook op het kabinet. Albrecht wees nog eens na drukkelijk op het gigantische probleem om de werkgelegenheid in stand te hou den én het hoge bestedingspatroon. Zijn opmerking dat er tot nu toe geen gedwon gen ontslagen bij Hoogovens waren ge weest ontlokte de reactie uit/de zaal, dat er wel veel arbeidsplaatsen zijn verdwenen, mede door automatisering. Mertens benadrukte dat het geen zin heeft wie dan ook de schuld te geven, maar dat de realiteit is dat als Nederland niets met de micro-elektronica doet er aanzienlijk meer werklozen zullen komen dan wanneer meteen de mogelijkheden van de chip worden aangegrepen. De klei ne bedrijven met name zouden totaal nieuwe produkten kunnen gaan fabrice ren. Inkomensmatiging en eerlijker ver deling van het beschikbare werk ook voor de vrouw vond hij nodig. Vanuit de zaal werd bezwaar gemaakt dat de werktijd verkorting door de werknemers betaald zal moeten worden. Op een vraag wat de vakbond nu denkt te gaan doen antwoordde Groenevelt, dat getracht moet worden het technologische systeem te beheersen en er een maat schappelijke discussie moet komen over de toepassingen van de chip. Het proces moet beheerst worden!! Overigens wees hij de aanwezigen er op dat de ontwikke lingen gewoon door gaan en als dat niet in Nederland gebeurt de elektronica wel uit Japan of andere landen komt. De enige vrouw die vragen stelde vroeg of de be zem ook gemechaniseerd wordt en of de toiletten met een machine schoongemaakt zullen worden. Groenevelt zei dat al ont zaglijk veel zwaar, saai en vuil werk door machines is overgenomen. „Situaties dat mensen door sjouwen gebroken en kapot thuiskwamen zul je niet meer ontmoeten. En ik denk ook dat steeds meer mensen het zullen verdommen de drol van uw hond op te ruimen. Gepleit werd voor bij en herscholing van mensen die door auto matisering overbodig worden. Dit zou vol gens Groenevelt de mobiliteit groter ma ken, maar zolang er nog jongeren worden opgeleid voor beroepen die er straks hele maal niet meer zijn had hij er weinig hoop op dat zoiets van de grond komt. Mertens pleitte ook voor vernieuwing van het on derwijs. Gespreksleider Endt noemde het symposium (en vertolkte daarmee de me ning in de zaal) een goed initiatief, maar zei met een machteloos gevoel te zijn blijven zitten”. Wat ook moeilijk anders kan, omdat gewoon de informatie ont breekt en wat dit betreft hebben de media een belangrijke taak”. i

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 7