Staten praten maandag Geen banvloek over over moeilijkste deel anti-vloek-bond van provinciebegroting Opnieuw pleidooi voor vlotte subsidie VVD ziet ruimte voor drie omroepen in Noord-Holland 1 Ambtenaren-kroost straks provinciale crèche naar ‘I Staten tegen censuur door subsidiekraan Financieren uit regionale STER-pot Luchtwegwijzer weer bereikbaar ke d „Staak vluchten binnen Nederland” I GOD HOORT LL VLOEK NIET Wki tol 'to<-fc«o pttofcto zlo Eg bushalte II Gelijke kansen voor vader en moeder h 9 iJMOND VRIJDAG 22 FEBRUARI 1980 ening >igen- tech- in de t.b.v. 5714 t b.v., ejer. Jij de gaat OK (Van een onzer verslaggevers) I HAARLEM. Woordvoerders van WD en CDA in Provinciale Staten van Noord-Holland heb ben donderdag bij de behande ling van de provinciebegroting voor 1980 opnieuw aangedrongen pp een vlotte provinciale bijdrage in de restauratiekosten van de St. Bavo in Haarlem. Gedeputeerde IJff verklaarde, dat uit de alge mene middelen inderdaad een be drag beschikbaar zou worden ge steld. Een en ander zou op korte termijn in de statencommissie voor de monumentenzorg wor den besproken. DEN HAAG. De binnenlandse luchtvaartdiensten van de NLM moe ten worden opgeheven. Dit is de me ning van D’66 en PPR. Bij de bespre king van het vervoersplan van minis ter Tuijnman (verkeer) verklaarden woordvoerders van beide partijen maandag dat deze luchtdiensten „geen positieve bijdrage” leveren aan het welzijn van de gemeenschap. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Volgens de WD-Statenleden De Blecourt- vlaas, Bussemaker, Hijmans en Trouw zijn er in Noord-Holland bestaansmogelijkheden voor drie regionale omroepen. Radio Stad [Amsterdam) is daarbij inbegre pen. Op korte termijn moeten maatregelen worden genomen om het voortbestaan van Radio Stad zeker te stellen. De regionale omroepen moeten redactioneel onafhankelijk van de overheid functioneren. De financiering moet gebeuren via een Centraal Regionaal STER-fonds. i -» (van een onzer verslaggevers) Provincie steunt restauratie Bavo De St. Bavo in Haarlem. P. Korzelius (PSP) indiener van de motie jelijk- i i dag-» en met sden vpo De heer Schilstra (WD) noemde een berhoogde bijdrage in de restauratiekos ten gezien de uitspraak van de Raad van State onplezierig maar onontkoombaar. nalisten zouden de programma’s moeten maken, op basis van een redactiestatuut. Bij de informatieverstrekking zou de ob jectiviteit voorop moeten staan, hetgeen volgens de WD-werkgroep inhoudt een terughoudendheid met betrekking tot re dactioneel commentaar. Een representa tieve adviesraad zou de omroep moeten controleren. Bij de programma’s zou de identiteit van de regio voorop moeten staan, zo wordt gesteld in de notitie. De inhoud moet zo duidelijk mogelijk zijn en herken baar en representatief. De WD-werk- lerlei kleine monumenten, zoals, huisjes, hofjes, boerderijen, kerkjes en zelfs en Aan de kwestie van de duininfïltratie is men tegen hoop en verwachting in nog niet toegekomen. Wel deelde de PvdA een nota uit over deze zaak. Het betrof de nota van De Waart, waarin onder meer gewaarschuwd wordt voor de on gezonde kwaliteit van het Rijnwater (waarover reeds werd gerapporteerd in de krant van zaterdag en dinsdag). Zo wel van PvdA als van D’66 circuleren de kinderen onder te brengen tijdens de werkuren. De bestaande kinderdagver blijven in Noord-Holland zijn niet groot of talrijk genoeg om in de (mogelijke) behoefte te kunnen voorzien, aldus de Noordhollandse Staten in hun motie. De motie werd overgenomen door GS en gesteund door het overgrote deel van de Staten. Alleen een aantal leden van de WD-fractie en één lid van de CDA- fractie stemden tegen. boothuisje wel kon oordelen, maar over zoiets duidelijk waardevols als de Oude Bavo zo aarzelde. We hebben vastgesteld, dat het een nationaal monument is, en dat restauratiesubsidie voor de St. Bavo ei genlijk geen provinciale taak is. Maar als het rijk niet in staat is om zijn taak wat dat betreft te vervullen, dan kunnen we wel protesteren, maar dat heeft dan geen zin. We moeten de consequenties trekken uit de uitspraak van de Raad van State. Het instandhouden van dit nationale monu ment is ook een provinciale taak. In 1969 zegde de provincie toe bij te dragen voor tien percent in de toen becij ferde restauratiekosten van zes a zeven miljoen gulden. Daar is toen echter geen restauratie op gevolgd. De restauratie had volgens de aanvankelijke plannen in 1973 moeten beginnen. AÏs we het toen toege zegde bedrag indexeren komen we aardig in de buurt van het bedrag dat we nu op tafel moeten leggen, aldus IJff. De restau ratiekosten voor de St. Bavo worden thans geraamd op ongeveer vijfentwintig miljoen gulden. g tussJii en. sn J uur jns, iet dat de provincie het maatschappelijk emancipatieproces van mannen en vrou wen moet aanmoedigen. In het kader van de emancipatie moeten mannen en vrouwen gelijke kansen hebben om te werken. De provincie zou als werkgeef ster het voorbeeld moeten geven in het scheppen van die gelijke kansen. Het dragen van gezinsverantwoordelijkheid zou noch voor vrouwen noch voor man nen een beletsel mogen zijn om aan het arbeidsproces deel te nemen. Daarom zou onder meer moeten worden gezorgd voor een behoorlijke mogelijkheid om Een geheide en stevige discussie gaat het onderwerp bedrijven (waterleiding en elektriciteit) opleveren. Daar zullen namelijk omstreden zaken als de dui- ninfiltratie en de kernenergie bij wor den betrokken. PvdA-fractieleider De Boer voorspelde dan ook al, dat het maandag ver na middernacht zal wor den, eer de begroting zal zijn aange nomen. groep pleit in de notitie voor korte uitzen dingen, verspreid over de dag, met een minumum van twee uur. In de visie van de werkgroep is het niet de taak van de overheid om een maximum te stellen aan het aantal uit te zenden uren, mits de exploitatierekening toereikend is. Verder zouden inhoud, variatie, objecti viteit en presentatie regelmatig moeten worden geëvalueerd. Per programma die nen de algemene reacties te worden bijge houden, zo vindt de WD-werkgroep. De uitzendingen zouden plaats moeten vin den op de FM. Daarvoor zou op korte termijn moeten worden onderzocht hoe groot de behoef te is aan dergelijke kinderdagverblijven en hoe men daaraan het best tegemoet kan komen. Gedeputeerde Staten zou den tevens hun invloed bij de gemeenten moeten aanwenden, om het aantal kin derdagverblijven te vergroten. De Staten spraken als hun mening uit, De wegwijzer is altijd een aantrekkelijk object geweest voor bezoekers. Sinds een aantal jaren kon er echter geen publiek meer bijkomen, omdat de B-pier, waar de wegwijzer op staat, om veiligheidsre denen voor bezoekers is afgesloten. Al eerder had Van der Mijes fractiege noot de suggestie gedaan, om anderhalf a twee miljoen gulden beschikbaar te stel len uit het geld, dat de provincie nog op de begroting over heeft. Gedeputeerde IJff verklaarde, dat uit de algemene middelen het destijds al toe gezegde bedrag zou worden aangevuld tot het bedrag dat de provincie krachtens de uitspraak van de Raad van State ver schuldigd is. De Gedeputeerde vond het overigens wel een merkwaardige zaak, dat de gemeente Haarlem in wezen „geen cent hoeft bij te dragen, omdat deze ge meente alles via de kan declareren, terwijl de provincie uit eigen zak moet betalen”. De financiering uit een regionale STER- pot heeft volgens de WD-notitie als voor deel, dat de onafhankelijkheid van de redactie tegenover de overheid gewaar borgd blijft. Het publiek zou geen extra omroepbijdrage moeten betalen en de middenstand zou de kans krijgen in de eigen regio reclame te maken. Bij de begrotingsbehandeling vroeg de heer Trouw aan gedeputeerde Korver nog opheldering over een bedrag van 25.000 voor een manifestatie over de regionale omroep. Deze manifestaties worden geor ganiseerd door lieden uit „Welzijnsland”, terwijl nog zo was afgesproken, dat de regionale omroep niet als een welzijns voorziening zou worden beschouwd. De directie van de luch thaven heeft nu besloten om de wegwijzer te ver plaatsen naar een plek bo ven de hal voor de binnen landse vluchten, op het voor publiek toegankelijke gedeelte van de promena de van Schiphol. Het idee daarvoor was afkomstig van een medewerker van de platformverkeersdienst van de luchthaven die het had ingestuurd naar de ideeëncommissie. Die be loonde het met honderd gulden. HAARLEM. De behandeling van de provinciebegroting van Noord-Hol land voor 1980 heeft tot nog toe (maan dag en donderdag) een betrekkelijk tam verloop gehad. De meest omstreden kwesties en de zwaarste onderwerpen moeten nog komen. Daarvoor komen de Staten maandag opnieuw bijeen. On derwerpen als de ruimtelijke ordening (de hoofdtaak van de provincie), milieu, economische zaken en bedrijven moe ten alle op één dag worden afgehandeld. Gedeputeerde Korver antwoordde, dat de provincie nu eenmaal was geconfron teerd met de beleidsvoornemens van de regering wat betreft de regionale omroep. Op zichzelf was deze regionale omroep geen slechte zaak. Radio Stad was volgens de opvatting van GS niet dé omroep van Noord-Holland. Elders was er nog plaats voor een. Het initiatief, om zo’n regionale omroep naast radio Stad op te richten, wilden GS graag steunen. Dat de initia tiefnemers uit het welzijnswerk afkomstig waren, betekende nog helemaal niet dat de omroep ook verder zou worden be schouwd als welzijnsvoorziening. Het ging alleen om het initiatief, aldus Korver. In een motie aan het adres van minister Tuijnman vroegen de kamerleden Lam- bers-Hacquebard (D’66) en Jansen (PPR) voorts om een kritische herbezinning van de buitenlandse diensten van de NLM. Als reden voor hun eis voeren beide kamerle den het hoge energieverbruik van de vliegtuigen aan. De NLM, een dochter van de KLM, verzorgt diensten van Groningen, Twente, Zuid-Limburg en Eindhoven naar Schip hol en Zestienhoven. Daarnaast wordt on der meer op Duitsland, Engeland en Frankrijk gevlogen. In hun motie voeren Lambers-Hacque- bard en Jansen nog aan dat de bestaande treinverbindingen tussen de Nederlandse NLM-bestemmingen „uitstekend” zijn. Ook om deze reden vinden de kamerleden dat de luchtdiensten overbodig zijn. subsidiekraan, wanneer een gesubsidieer de instelling eens iets zegt, waar men het niet mee eens is. Om die laatste reden wilde ook het grootste deel van de PvdA-fractie niet instemmen met de PSP-motie. De Boer wees er op, dat de PvdA zich steeds op het standpunt had gesteld, dat niet aan subsi die moest worden gesleuteld op grond van onwelgevallige uitlatingen. Wel zou de subsidie aan de orde moeten komen in het kader van een heroverweging van het totale Noordhollandse subsidiebeleid. Men wil namelijk toe zo blijkt ook uit de aanbiedingsbrief van GS bij de begroting voor 1980 naar een toetsing van subsi dies aan het uitgangspunt, dat er een voor de Noordhollandse bevolking zinvol be lang mee wordt gediend. Ook WD-leider Machielsen liet zich in deze zin uit. Op grond van de overweging, dat de Bond tegen het Vloeken geen bovenge meentelijke, speciaal op Noord-Holland gerichte taak had, was mevrouw Van Wa- gensveld (D’66) er voor, de subsidie te beëindigen. Daarom stemde D’66 „op puur zakelijke gronden” voor de PSP- motie. Ongeveer dezelfde mening was de heer Aarts (CPN) toegedaan. Hij tekende er wel bij aan, dat men zeer voorzichtig moest zijn met het schrappen van subsi dies. Gedeputeerde Staten hadden geen be hoefte aan de motie, omdat de kwestie in het kader van het totale subsidiebeleid nog aan de orde komt. In de PSP-motie werd overigens ge steld, dat de aktiviteiten van de Bond niet specifiek op Noord-Holland waren gericht en dat de Bond ruim in het geld zat. In een „tevens van mening”, werd gesteld, dat de aktiviteiten en uitspraken van vertegen woordigers van de Bond weerstanden op roept bij andersdenkenden. De meerderheid van de Staten dacht er zoals gezegd weliswaar niet veel, maar toch nèt iets anders over. Van het openbaar vervoer wordt veelvul dig gebruik gemaakt om mensen van het vloeken af te houden. Tot deze conclusies komen genoemde statenleden in een notitie over de regiona le omroep. Het stuk is donderdagmiddag laan Provinciale Staten aangeboden bij de behandeling van de provinciebegroting ivoor 1980. De WD-werkgroep koos voor 'de notitie onder meer als uitgangspunten dat de regionale omroep zich geheel moet 'richten op de behoefte aan regionale in formatie. Alle maatschappelijke stromin gen zouden in de uitzendingen tot hun recht moeten komen. De omroepen zou den dus onafhankelijk moeten zijn. Jour- (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Ambtenaren van de provincie Noord-Holland kunnen in de nabije toekomst hun jonge kinderen onderbrengen in een provinciaal kinderdagverblijf. Daarmee wordt mogelijk dat vrouwen met jonge kinderen als werknemer in dienst komen bij de provincie. Eveneens wordt mogelijk, dat vrouwen van provinciale ambtenaren, die jonge kinderen hebben, gaan deelnemen in het arbeidsproces. Een en ander is een uitvloeisel van een motie, die donderdag door Provinciale Staten werd aangenomen. (nog niet officieel ingediende) moties over de infiltratie. De Staten zetten maandag hun beraadslagingen voort met het hoofd stuk Provinciale Ziekenhuizen. De eer ste twee sprekers over dit onderwerp (respectievelijk mevrouw Klaasen van D’66 en de heer Rutgers van de WD) kwamen donderdag in de laatste minu ten van de vergadering nog aan het (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Provinciale Staten van Noord-Holland hebben het donderdag niet over hun hart kunnen verkrijgen een subsidie 250) voor de „Bond tegen het vloeken” in te trekken. Een motie van de PSP, waarin werd uitgesproken, dat de subsidiëring van de Bond zou moeten worden beëindigd, kreeg onvoldoende steun. Alleen een aantal leden van de PvdA, een lid van de WD en de fracties van D’66, CPN, PSP en PPR steunden de motie. SCHIPHOL. Bezoe kers van Schiphol kunnen zich binnenkort weer laten fotograferen voor de weg wijzer van de ANWB, waar op van een groot aantal bestemmingen dat vanaf Schiphol wordt bevlogen, de afstand door de lucht wordt aangegeven. Zoals bekend is enkele maanden gele den wat deining ontstaan over uitlatingen van een woordvoerder van de „Bond te gen het vloeken”. Met name een groot aantal politici van humanistische huize had zich geërgerd. De Bond zou blijk hebben gegeven van een ondemocratische mentaliteit, op basis van een theocratisch staatsideaal. Men verweet de Bond, dat deze zijn bijzondere bijbeluitleg dwin gend zou willen opleggen aan andersden kenden. 177 volksvertegenwoordigers verfijningsregeling hadden dan ook in een brief aan gemeen- i terac(en en provinciale besturen aange drongen op beëindiging van de subsidië ring. In een verklaring, die donderdag werd uitgedeeld in de Statenzaal, ontkent de Bond „aan anderen het recht te ontzeg gen, de democratie te zien als een mense lijk recht.” Maar men streeft er volgens deze verklaring wel naar, het vloeken in het openbaar strafbaar te stellen: „De Bond tegen het vloeken vraagt in de eerste plaats aan alle Nederlanders het zinloos of kwetsend gebruik van gods naam na te laten en verder aan de overheid de heilig ste gevoelens van burgers te beschermen door het schenden van gods naam in het openbaar strafbaar te stellen, zoals dit geschiedt in artikel 147 a van het Wetboek van Strafrecht en in een aantal gemeente lijke politieverordeningen.” Het Christen-Democratisch Appel was door deze kwestie verzeild geraakt in de positie van tegenspeler van de rol, die deze partij nogal eens zélf speelt. Soms rammelt juist het CDA met de beurs, als een club of stichting zich „kwetsend” op stelt tegenover door ’t CDA gehuldigde opvattingen (bijvoorbeeld bij ’t Jute-pro- ject in Haarlem of bij spotprenten in ’t Welzijnsweekblad). Het CDA-Statenlid herinnerde in zijn pleidooi nog aan dat kwetsen: „Wij worden door allerlei groe pen en akties vaak bewust gekwetst. En talloze Noordhollanders voelen zich ge kwetst door vloeken.” Reus vond echter, dat niet moest worden gedreigd met de bals gemeld is de provincie door de III Baad van State in het ongelijk gesteld en IIjinoet zij wat betreft de St. Bavo van haar ■■beleidslijn afwijken, dat alleen de restau- III talie van kleine monumenten provinciaal M wordt gesubsidieerd). Schilstra drong er I]pp aan, dat de kwestie zo snel mogelijk ^Ipou worden geregeld. Gelukkig zit de pro- ■nncie goed bij kas, zo betoogde hij. De heer Van der Mije (CDA) wees er op, dat het probleem van de St. Bavo door het Uitblijven van de restauratie steeds emis- tiger wordt. De St. Bavo is bepaald waard jm behouden te blijven. Hij vroeg zich al waarom het provinciaal bestuur over al- Spelende kinderen in één van de crè ches die nu al in gebruik zijn. In de door alle fracties ondertekende motie werd besloten, dat de provincie als werkgeefster ook zelf in principe kinder dagverblijven gaat verwezenlijken. woord. Beiden spraken hun afkeuring uit over de slechte behuizing van de provinciale psychiatrische zieken huizen. Het D’6C-Statenlid bepleitte verder on der meer een veelzijdiger geestelijke verzorging in de tehuizen. Nu is het net alsof er alleen maar mensen met een katholieke of prostestants-christelijke levensovertuiging in Nederland rondlo pen. Dat is allang niet meer zo. Aan het hoofdstuk Ziekenhuizen ging het subhoofdstuk gezondheidszorg voor af. Daarbij sprak het WD-Statenlid Vo gelzang zijn misnoegen uit over het inge wikkelde bestuurlijke kluwen, dat de gezondheidszorg omgeeft. Voor elk initi atief is een reeks van verklaringen, ad viezen, goedkeuringen van niemand- weet-precies-hoeveel instanties nodig. Dat werkt sterk demotiverend aldus Vo gelzang. Naar zijn mening waren vele zaken al jaren geleden in dat bestuurlij ke kluwen vastgelopen. Elk initiatief om het eenvoudiger te maken zou door zijn fractie worden gesteund, zo betoogde hij. Waarschijnlijk zal de wegwijzer nog vóór de zo mer verplaatst worden, als de bouw van een kantoor- laag vlakbij de nieuwe plek voltooid is. De promenade gaat 1 april weer open 1 i| |4

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 9