Campinghouders^ woest op ANWB Gelderland is deze zomer nog open boek Pt Ft V en D propageert toerisme in eigen land P( 1 toeristische notities (door udojbuysX 1- i 10 TOERISME MAANDAG 25 FEBRUARI 1980 A MA E M 9 De Wipselberg houdt het chique de naam al verraadt waar hij heen voert. campinghouder r- l 1 De Veluwe zoals het boslandschap zich nu, in het voorjaar, presenteert, kaal, maar met een eigen schoonheid. De residences in de Wipselberg zijn in groepjes schakelgewijs met elkaar verbonden. Op de foto links het landhuis, waar het vermaarde schoonheidsinstituut is gevestigd. OP DE VELÜWE is deze zomer nog volop plaats. Voor „groenzoekers” een even plezierige als bemoedigende mededeling uit de mond van Thijs Geurts, adjunct- directeur van de VW Apeldoorn en de Streek VW Noord- en Midden-Veluwe. Hij reageert daarmee op publikaties de laatste weken, waarin de indruk werd gewekt dat door het veranderende vakantiepatroon naar verwachting blijven in de zomervakantie veel meer mensen in eigen land Neerlands belangrijkste toeristi sche provincie nu al mutvol zou zitten. „Er is wel meer vraag naar informatie, maar die is nog niet reëel in boekingen om te zetten”, aldus Geurts, die daaraan toevoegde dat alleen tijdens de bouwvakweken de beschikbare bungalows vrij vol zitten, maar dat dat ook dan in de hotelsector zeker niet het geval is. „DIE VERWACHTING dat het in het binnenland veel harder zou gaan lopen, komt gewoon niet uit, die loop is er nog niet. We verwachten wel dat het drukker wordt, maar waar dat nu concreet gaat zitten, weten we niet”, aldus Geurts. Uiteraard speelt zijn VW wel in op de grotere groep thuisblijvers. Dat gebeurt onder andere met een algemene verwijsbrochure over de toeristische mogelijkheden in Gelderland en Overijssel, die in een extra grote oplage verschijnt. „Daar gaan we zeer agressief mee de boer op”, kondigt hij aan. Om de seizoenen te verlengen en behalve ’s zomers ook ’s winters en in de maanden rond de vakantiepiek mensen uit huis te lokken, hanteren veertien (winterwarme) bungalowparken in de beide provincies nu al zeer scherpe prijzen. Wat de zomer betreft prolongeert men de aanzienlijke reducties in een aantal betere hotels. Die actie werd verleden zomer begonnen en bleek een groot succes. Gedetailleerde vakantie-informatie over Gelderland en over beschikbare ac commodatie is terug te vinden in de gidsen „Noord- en Midden-Veluwe en Arnhem, Zuid-Veluwe en Grebbe”, die voor respectievelijk 3,25 en 2,50 te verkrijgen zijn bij de VW’s. HET PARK exploiteert bovendien nog twee eigen horecagelegenheden, een bi stro en een chalet, die, aldus Choy, ook door niet-huurders kunnen worden ge bruikt. „We hebben ook wel gasten, die vanwege de privacy liever in een bunga low zitten, dan in een hotelkamer maar geen zin hebben om zelf te koken. In dat geval kunnen ze ook vol pension boeken en eten in het restaurant dan a la carte”, zo zegt hij. DE WV’s DIE MET niet aflatende ijver proberen hun gebied als het mooi ste, aardigste en vriendelijkste van alle maal voor te stellen, hebben van V en D ee flink steuntje in de rug gekregen. Het warenhuisconcern haakt in op het con sumentengedrag zich voor zijn vakantie meer op eigen land te oriënteren en heeft, samen met die VW’s en onder het motto ,,’t komt uit Nederland” een groots opgezette promotiecampagne op touw gezet. Zelfs staatssecretaris Haze- kamp van Economische Zaken, onder wie het toerisme in Den Haag ressor teert, was onder de indruk van het pro ject, gaf dezer dagen het officiële start sein en sprak over „een waardevol ant woord op het toeristische beleid van zijn ministerie. Met tachtig meter lange skibaan op het terrein van De Wipselberg schaart Beekbergen zich onder de vele plaatsen in Nederland, die momenteel zo'n accom modatie binnen de grenzen hebben. Ook RECRON-voorman Aad Kroon spreekt van ,,’n beetje oorlog” met de ANWB en vertelde dat er binnenkort een gesprek zal plaats hebben met de hoofddirectie van de Bond, waarin de wrijfpunten aan de orde zullen wor den gesteld. Volgens Kroon delen de leden van de RECRON „eensluidend de wrevel van Van der Hucht. „Deze instelling heeft geen reisbu reaus om mensen het land uit te lok ken, maar propageert integendeel het toerisme in Nederland, hetgeen voor ons van wezenlijk meer belang is”, aldus een strijdbare Van der Hucht. ONDER AUSPICIËN van de VW- organisaties wordt in twaalf van de grootste vestigingen van het concern een actie Onbekend Nederland gehouden. HE’ landh aanla heeft hij a huwei echtgi kunm dit n Werel en G O’Ket 40. om h je z< vroe( Paul men? Dat gebeurt in de vorm van exposities en evenementen die die stukjes vergeten vaderland onder aandacht van het pu bliek moeten brengen. In Haarlem heeft V en D een stukje van de vierde etage ingeruimd, waar twee weken lang, tot 6 maart, de provincie Gelderland zich pre senteert. De driehoek Haarlem, Alk maar, Zandvoort doet dat op zijn beurt bijvoorbeeld weer in Nijmegen. EEN EERDERE PLANNENMAKER wilde een serie huizen voor de verkoop op het landgoed neerzetten, maar een bestemmingsplan (en de gemeentelijke overheid) verzette zich daartegen, zodat de résidence nu open staat voor ieder die daar een paar cent voor over heeft. En daarbij gaat het om prijzen die van 575 in de maanden april en mei oplopen tot 950 per week in de periode van 28 juni tot en met 16 augustus. In juni is het nog 675 en voor de paasvakantie moet 875 worden neergeteld. Met die prijsstelling heeft De Wipselberg zich duidelijk onder de duurdere vakantieaccommodaties op de Veluwe geschaard. Gelderland in Haarlem. De stand van de gezamenlijke VVV's is een van de informatiepunten, waarvoor twee weken lang plaats is ingeruimd op de vierde verdieping van het warenhuis I/. en D. in Haarlem. MAAR DAT ZIJN slechts een paar van de mogelijkheden in Gelderland, dat landschappelijk gezien uiteen valt in drie verschillende delen: de Achterhoek, het Gelders Rivierengebied en het ononderbroken bosgebied van de Veluwe, dat zich uitstrekt van provinciehoofdstad Arnhem tot aan het Veluwerandmeer en aan de oostzijde wordt begrensd door de Gelderse IJssel. Drie gebieden ook met elk een karakteristieke schoonheid: het vlakke Betuwse land met zo tussen half april en half mei de bloesempracht; de Achterhoek, die zo rijk is aan molen- en kastelenbezit en de Veluwe, waar je in de dichte bossen, verwijderd van de geijkte routes, zelfs in het hoogseizoen in totale rust gehulde verborgen schoonheid kan vinden. OP DAGRECREATIEGEBIED is Gelderland veruit de grootste vakantieprovin- cie. „Er is geen provincie, waar de attracties zo dicht bij elkaar liggen. Alleen al op de Veluwe hebben we acht attracties, die meer dan een half miljoen mensen per jaar trekken”, aldus Geurts. Toeristische toppers, zoals het Dolfinarium in Harderwijk, het Veluwestrand, de Flevohof, de Julianatoren in Apeldoorn, Apenheul in die plaats en het Burgers Dierenpark in Arnhem. Het Openluchtmuseum in Arnhem is een andere trekpleister van formaat en ook de Westerbouwing in Apeldoorn, het natuurgebied De Hoge Veluwe en Paleis ’t Loo blazen een aardige partij mee. OP DE EXPOSITIE in Haarlem pre senteert zich onder meer de Winters- wijkse kaasboerderij „De Harmienehoe- ve”, waar boerenkaas wordt gemaakt uit volle melk zonder die eerst te pasteurise ren. Voorts presenteert het informatie centrum „Nieuw Land” uit Lelystad zich in Haarlem, het Nederlands Jachtmu- seum, dat op de Zuid-Veluwe is geves tigd in kasteel Doorwerth, de wijnko pers Robbers en Van den Hoogen uit Arnhem, het stadje Buren, waar onder meer het museum van de Koninklijke Marechaussee is gevestigd, het Elek- trum, het museum op het gebied van elektrische apparaten en natuurlijk zijn ook de Gelderse VW’s in een gezamen lijke stand aanwezig, om het vakantie- produkt van de provincie aan de man te brengen. DE RECRON, de Organisatie van Recreatieondememers in Neder land, is woedend op de ANWB en voelt zich hevig tegen de haren inge streken door de reactie van de Bond op de „Nota Toeristisch Beleid” van staatssecretaris Hazekamp van Eco nomische Zaken. De ANWB zegt daarin onder meer het niet verant woord te achten Nederland te propa geren als kampeerland, en dringt aan op overheidsmaatregelen die tot doel moeten hebben de naam van de bedrijfstak te verbeteren. (Vj HILV1 van Han het KI mens”, sen die hun lev< #eer w Peekei aüjn pre: onbenul beeld d over ee: hetgeen gramma kwam. De we gen, me sentator HET PARK BESTAAT uit vijftig luxe driekamerschakelwoningen van elk twee verdiepingen, door algemeen be drijfsleider Henk Choy (het park is ei gendom van een makelaar in onroerend goed) in stijl als „résidences” aangeduid. Choy: „Wij hebben bewust voor een klein park gekozen om het een beetje exclusief te houden en de rust te behou den. In elke résidence zijn zes slaap plaatsen, zodat je met driehonderd men sen echt aan je maximum zit, maar de bezetting per bungalow is gemiddeld la ger dus dat gebeurt nooit”. De sportac commodatie van De Wipselberg kan met uitzondering van het overdekte vijf- tien-meterzwembad, ook door niet-huur ders van de vakantiewoningen gebruikt worden. En dat geldt dan voor de tennis banen en de (tachtig meter lange) skipis te en langlaufloipe. HET OP HET GEBIED van vakantie- accommodatie toch al rijk gezegende plaatsje Beekbergen, direct ten zuiden van Apeldoorn alleen al twaalf cam pings, drie hotels, evenveel pensions en een fiks aantal bungalows heeft eind vorig jaar het nieuwe bungalowpark „De Wipselberg” aan de „voorraad” kunnen toevoegen. Het heeft haar naam te danken aan de heuvel, waarop al veel langer, in een rijk aandoend landhuis, een gerenommeerd schoonheidsinsti tuut gevestigd is. DE WIPSELBERG mikt op sjiek, chi que dus eigenlijk. Het park heet dan ook Résidence en het sportieve gedeelte con sequent „Pare de Sport”. En tot op de mapjes lucifers toe wordt een verblijf in de Résidence als „la grande évasion” aangekondigd, de grote ontsnapping in onze eigen taal. Een verblijf in De Wip selberg betekent in ieder geval een ont snappen aan lawaai, want het park ligt verscholen aan de Wipselbergweg, een rustige (verharde) bosweg, die uitkomt op de drukkere Loenenseweg, waarvan EEN AANTREKKELIJK ONDER DEEL van de promotiecampagne van het warenhuisconcern is een „voordeel- paspoort voor eigen land”, dat behalve uit een beknopte tekst van de free-lance- journalist Ruud Kok over het onbeken de Nederland, bestaat uit tweeënzestig reductiebonnen, die (in sommige geval len flinke) kortingen geven op evenveel toeristische attracties, variërend van een treinreis tot een vrije toegang tot een museum of een rondvlucht met stevige korting. Het bonnenboekje, waarin de toeristische tekst van Kok als een mini- pocket staat afgedrukt, is te koop voor 7,50. „Als de koper alle coupons zou gebruiken dan heeft hij een prijsvoor deel van ruim duizend gulden”, aldus een woordvoerder van V en D. „HET BESTUUR van Recron is van mening dat de zeer schaarse, positieve opmerkingen in de ANWB- reactie op de Nota Toeristisch Beleid, zozeer overschaduwd worden door niet onderbouwde, duidelijk herken bare negatieve opstellingen van de Algemene Nederlandse Wielrijders Bond ten aanzien van onze bedrijfs tak als geheel, dat afgevraagd kan worden of een dergelijke houding nog acceptabel is”, schreef be stuursvoorzitter drs. F. P. H. C. van der Voort inmiddels aan de Neder landse Kampeerraad. Het ongenoe gen dat uit die brief blijkt, wordt in het zojuist verschenen vakblad voor de Recron, Rekreaksie, nog eens on derstreept door bestuurslid Leo van der Hucht, campinghouder te Delden. HIJ ZEGT RONDUIT dat „het voor mij zo langzamerhand onvoor stelbaar gaat worden dat recreatieon dememers nog enige waardering kunnen opbrengen voor de handel wijze van de ANWB, wanneer deze handelingen in verband staan met onze bedrijfstak’’. Van der Hucht stootte zich ook aan de betiteling „campingbazen” in een artikel in de Kampeer- en Caravankampioen en zegt: „De denigrerende houding die uit dat woord straalt zou ik niet graag willen ovememen door bijvoorbeeld de medewerkers van de Algemene Nederlandse Wielrijders Bond te be titelen als „die fietsenmakers”. Van der Hucht oppert voorts de samen werking met de VW’s te intensive ren, ten koste van die met de ANWB. It «S

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 10