Gerard Tebroke derde in Hulst in Veel afvallers bij schaatstocht sportpuntiq Als opleidingscoördinator kernploeg poardenkoersenj Van Laer wil Leen Pfrommer Ingrid Bolleboom wint in Valence Tijdens titeltoernooi bandstoten Klaas Lok superieur cross-titelstrijd Jan Raas wint GP van Cannes 1 I r WFl Wj W i I ct 1 16 17 MAANDAG 25 FEBRUARI 1980 x w MM >- sportief I? r- ig w ie (Van onze sportredactie) LAKE PLACID. Als het aan KNSB-voorzitter Herman van Laer ligt, keert Leen Pfrommer in een toptrainersfunctie terug bij de schaatsbond. Van Laer: „Ik zit te denken aan het aanstellen van een opleidingscoördinator, die tegelijk boven de bondscoa- ches van de kernploegen de trai- ningsaanpak uitstippelt. Leen Pfrommer is daar geknipt voor. Ik zou hem dolgraag willen hebben”. I 1 3 niveau Kruithof heerst weer in Finland isit 2a 14 13 11 10 9 15 15 14 10 8 5 16 16 11 10 8 6 14 14 13 13 11 3 14 12 12 12 10 7 13 12 11 11 10 8 5 De uitslagen van die gisteren in Hilversum verreden koersen luiden: werd toen een waar water- ballet en ingekort tot 100 kilometer en elk jaar slecht ijs. Van Laer zou Pfrommer een ftill-time baan willen aanbieden, maar deze moet hiervoor dan zijn militaire loopbaan opofferen. Hij wordt 1 augustus overge- plaatst van Breda naar Apeldoorn om de militaire sport in Noord- en Oost-Neder- land te coördineren. Smissen kon Jos Bongers, eveneens na twee dagen ongeslagen, op zaterdagmid dag alleen aan de leiding komen. Hij moest dan wel van Arnouts winnen, maar zijn iets jongere trainingsmakker knokte voor zijn laatste titelkans. Het duel werd op het scherp van de snede uitgevochten en kreeg een wel erg lang dradig slot. Voor de laatste 30 carambo les hadden de debutanten in Maastricht bijna een uur nodig, omdat ieder stoot- beeld in de beslissende fase van alle kanten tot vervelens toe werd beoor deeld op de trefkans. Jan Arnouts won tenslotte het duel in 32 beurten (200-193), waardoor met nog twee ronden te gaan Van der Smissen, Arnouts en Bongers met gelijke match- punten op de finale afgingen. Voor de laatste ronde viel evenwel al de beslis sing. Van der Smissen, die in moyenne onbereikbaar was, liep in de onderlinge KNSB-voorzitter Van Laer: „Als ik in Nederland terug ben, wil ik bij mijn colle ga van de voetbalbond eens uitzoeken hoe strijd om de hoogste eer, hoewel Lok op grootse wijze toesloeg, nauwelijks interes sant was. Heel wat aardiger was het duel om de tweede en derde plaats. Na aanval len van Henk Mentink en Jo Schout nes telden Piet Vonck en Gerard Tebroke zich op eerbiedige afstand achter Lok. Opge zweept door zijn eigen publiek schudde Vonk, die in Hulst een thuiswedstrijd liep, zjjn opponent van zich af. Tebroke had daar wel een verklaring voor: „Een week geleden had ik nog zo’n last van een rugblessure dat ik hier niet wilde starten. In de laatste dagen ging het over en ben ik toch maar gekomen. Maar Piet Vonck heeft meer wedstrijden gelopen an ik. Hij heeft een echte vech- tersmentaliteit, ie ik oor een gebrek aan wedstrijdritme nog mis”. Het brons van Tebroke betekende overigens zijn eerste medaille op een nationaal cross- kampioenschap. „Vorig jaar was ik vier de en dat was tot op dat moment mijn beste plaats. Voor de rest was ik steeds geblesseerd, zoals altijd in de winter”. Na de vijfde ronde van het kwalificatie toernooi schaken voor dames heeft Mar jan Stada de leiding, zij is vrijwel zeker één van de vier die zich plaatsten voor de nationale titelstrijd, die in mei in Mij.- drecht wordt gehouden. Bettine Vriesekoop is in de achtste fi nales van de open Westduitse tafeltennis- kampioenschappen uitgeschakeld door de Europese kampioene Judith Magos uit Hongarije. Gerard Rond heeft zonder al te veel moeite de motorcross van Geffen in de 500 cc-klasse gewonnen. VALENCE (ANP). Ingrid Bolleboom is zondag winnares geworden van turn- wedstrijden in de Franse plaats Valence. Zij had in het klassement ruim een punt voorsprong op Angela Munoz uit Spanje en twee punten op Debbie Amson en Kir-> sten Harrison (GBr), die de derde plaats deelden. HILVERSUM. De Grote Prijs der Winterfavorieten is gewonnen door een oppermachtige Kees Verkerk. Nico Kid en Orlaya Dear, van wie van te voren verwacht werd dat ze het Kees Verkerk erg moeilijk konden maken waren niet bij machte die rol te vervullen. Uiteinde lijk werd zelfs Ovatio nog tweede voor Nico Kid. Slechts 42 rijders haal den de finish op de 200,100 of 50 kilometer onder wie Herman Gorter uit Edam en Jan Zwarthoed uit Vo lendam. >ys- ase ick els- 2-2, ge- 4- 1-2, rk- De en- ier- es- jer- 5 1- SC- 5 0- 3-0, eel lar- rk- n. aal )-4, IS- T n e t n e e t In elk geval moet er een nieuwe coach voor de damesselectie komen, omdat Ab Krook vertrekt. Over de positie van all- roundcoach Egbert van ’t Oever laat hij zich niet uit de tent lokken. Sprinttrainer Jorrit Jorritsma kan in elk geval rekenen op de steun van Van Laer als straks de gesprekken over de gang van zaken in het bijna afgelopen seizoen plaatsvinden. Van Laer: „Met de kritiek van Jorritsma op de mentaliteit van de Nederlandse schaatsers ben ik het volledig eens. Ik sta helemaal achter hem, al moet hij nog leren om zijn mond te houden. Er is wel kritiek op hem, maar je moet er rekening In het kader van de voorronden voor het olympisch voetbaltoernooi heeft Chi'; na in Singapore met 1-0 gewonnen van India. De Westduitser Gregor Braun heeft zondag in de Sardijnse week de leiding overgenomen van de Belg Roger de Vlae- minck. Braun won het tweede gedeelte van de tweede etappe, een individuele tijdrit over negen kilometer in Santé Tere sa di Gallura. De Westduitser maakte een tijd van 12 minuten en 11 seconden en was daarmee zeventien seconden sneller dan de Noorse specialist op dit onderdeel Knut Knudsen. Zondagavond werd het klassement in de laatste zesdaagse van dit seizoen, die van Hannover, aangevoerd door twee koppels. Van de vijf paren, die in dezelfde ronde reden, hadden zowel Thurau/Sercu als HempeVSchültz 91 premiepunten ver overd. De stand van zondagavond was: 1. Thu- rau (WD1)/Sercu (Bel) en Hempel/Schültz (WD1) 91 punt, 3. Clark/Allan (Aus) 87 pnt, 4. Schumacher/Fritsz (WD1) 80 pnt, 5. Pij nen (Ned)ZPeffgen (WD1) 21 punten. Van der Smissen op hoog in dit toernooi eigenlijk niets meer te winnen na zijn slechte start. Hij kon alleen mij nog dwarszitten en deed dat met een laffe tactiek. Dat weet ik dan voor een volgende keer. Ik kom ook nog wel eens in die situatie en dan zal ik hem met gelijke munt terugbetalen”, mop perde Van der Smissen die inderdaad de ballen over heel de tafel moest zoeken. voor dit „ijs”. Maar ook hij, evenals de overigen, kwam vele malen ten val en kon na afloop zijn wonden lik ken. Hoe zwaar het was, bewijst zijn tijd: acht uur en tien minuten is ruim twee uur trager dan de snelste tijd die Kruithof vorig jaar realiseerde. mee houden dat het zijn eerste seizoen was en hij een kernploeg kreeg die men taal kapot zat”. Op grote afstand volgde Van Laer de afgelopen week de zoveelste affaire-Van Helden, die via een kort geding een plaats in de WK-ploeg wilde afdwingen maar die poging verloor. Deze keer had de bonds voorzitter er door zjjn aanwezigheid in Lake Placid geen bemoeienis mee, in het verleden sprong hij enkele malen in de bres voor Van Helden. Van Laer: „Voor Van Helden heb ik een zwak. Hij is een goeie topsporter. Ik ben emotioneel aan hem gebonden en daarom zou het leuk voor Van Helden zijn geweest als hij in Heerenveen had meegedaan. Dat zou een mooie afsluiting zjjn geweest om dat hjj Lake Placid niet heeft gehaald. Aan de andere kant moet je ook aan de toekomst denken. Schalij zit twee jaar in de kernploeg. Ik heb er begrip voor dat je die in een WK ervaring wilt laten opdoen. Wat mij wel erg dwars zit, is dat Van Helden helemaal van niets wist over de selectieprocedure. Als organisatie ga je daarmee de mist in”. (Van onze sportredactie) HULST. Nederland heeft op veldloopgebied geen rijke traditie. Die discipline van de atletiek geldt namelijk nog altijd, net als trouwens het indoor-gebeuren, als een aardige vorm van overwintering. Het is dan ook niet verwonderlijk, dat een paar individuele uitschieters de afgelopen jaren hun stempel hebben kunnen drukken op het nationaal kampioenschap. Zegge en schrijve drie atleten verdeelden in de voorgaande negen jaar de titel. Een aantal waarin ook zondagmiddag in Hulst geen verandering kwam. Met een enorme suprematie liep Klaas lok van het Utrechtse Phoenix over de 800 jaar oude Hulster vestingdijken naar goud. Hoe het trainerskorps van de KNSB er volgend jaar gaat uitzien, is afhankelijk van de eventuele komst van Pfrommer. Een andere kandidaat voor de functie die Van Laer voor hem op het oog heeft, is er momenteel in Nederland niet te vinden. (Van onze sportredactie) MAASTRICHT. Het klasseverschil bleef onbetwistbaar overeind in de Maastrichtse biljartzaal, waar in het afgelopen weekeinde het voorlaatste ti teltoernooi voor de ereklassers werd afgewerkt. Vanaf de eerste duels de monstreerde Christ van der Smissen in het bandstoten een suprematie die de topklassering, al voor het ingaan van de eindronde, buiten het bereik hield van de overige kopstukken. Met zijn derde hoofdprijs in dit biljartseizoen heeft de Brabander inmiddels Vultink overtrof fen en de aanstormende jongeren voor lopig weer even op afstand gezet. Want Van der Smissen was in de Limburgse hoofdstad verreweg de sterkste band- speler in dit gezelschap en hij onder streepte dat met een eindgemiddelde van ruim boven de tien. Hij alleen heeft dat in deze spelsoort al eens vaker ge presteerd tijdens een toernooi om de landstitel. De spelopbouw en de afwerking wa ren zo oerdegelijk verzorgd bij Christ van der Smissen, dat vrijwel geen enkele tegenstander reële kansen had om de technicus in een kwetsbare positie te dringen. Het mechanisme haperde slechts even in het duel met Vultink, omdat de geroutineerde titelverdediger tegen zijn toekomstige opvolger de ge vreesde defensieve wapens bovenhaal de. Achteraf was Van der Smissen daar zeer ontstemd over. „Want Vultink had Pfrommer verdween in 1977 bij de KNSB. De schaatsbond wilde conditie- trainer Tjaart Kloosterboer de verant woordelijkheid van de heren-allround- ploeg geven nadat er tussen Pfrommer en zijn rijders een controverse was ontstaan. Dat ging hem te ver. Van Laer: „De kwes tie was vooral dat Pfrommer te lang was meegegaan. Acht jaar is te veel. Je raakt dan bedrijfsblind. Hij is sindsdien ontzet tend veranderd. Heeft nu ook de andere kant ingezien en is een stuk rustiger ge worden. Zijn kennis is de laatste jaren sterk toegenomen. Daarom zou ik hem zo graag als topman van de trainers willen hebben”. Onder welke barre klima tologische omstandigheden de alternatieve Elfsteden tocht in het Finse Oula werd afgewerkt, bewijst deze foto, waarop de drie best geklas- seerden: Jan Roelof Kruithof (midden), Egbert Vossebelt (links) en Jeen van den Berg. Na Egbert Nijstad (drie keer) en Jos Hermens (vijf keer) is hij de derde atleet die zich meervoudig Nederlands cross- kampioen mag noemen. Als een verras sing kwam die triomf niet. Ook niet voor Lok zelf. „Ik had mezelf natuurlijk wel een goede kans gegeven”, liet hij weten. „Alleen had ik nooit gedacht dat het zó gemakkelijk zou gaan. En op een voor sprong van een minuut had ik helemaal niet gerekend”. Tegenstand van betekenis had Lok niet in zijn gouden race. Evenals de laatste jaren kan dan ook gesteld worden dat de Egbert Vossebelt uit Er- melo eindigde met een achterstand van zestien minuten als tweede. In de zelfde tijd passeerde Jeen van de Berg uit Heeren- ,veen als derde. De Belgische voetballer Roger van Gooi heeft een tweejarig contract gete kend bij de Engelse eerstedivisieclub Co ventry City. Met de overgang van FC Köln naar Coventry City was een bedrag ge moeid van rond een miljoen mark. partij weg van Bongers (200-80) en zag even later tot zijn verbazing dat Arnouts door een superstart van Henk de Kleine in grote problemen was. De veteraan begon met series van 60 en 50 en had Arnouts na 7 beurten al op een fikse achterstand gezet (134-40). Met een ver beten geestdrift kwam de Brabander nog sterk terug, maar net binnen de 20 beurten rolde De Kleine de partij uit. Ontgoocheld moesten de laatste bela gers van Christ van der Smissen door die verrassende ontwikkelingen in de voorlaatste ronde definitief afhaken. Zowel Bongers als Arnouts kon bij winst weliswaar gistermiddag nog langszij komen, maar ook dan zou onge twijfeld het moyenne beslissend in het voordeel van Van der Smissen geweest zijn. De hoogste klassering was derhal ve onbereikbaar. De machtsvertoning in de slotpartij tegen Arnouts (200-119) tilde Van der Smissen alleen nog maar verder boven zijn opponenten uit. De Brabantse titelgrossier was echter met zijn gedachten al bij de internationale afsluiting van het seizoen. Want in de komende maanden mag hij Nederland nog gaan vertegenwoordigen op de Eu ropese kampioenschappen vijfkamp (Heeswijk-Dinther), driebanden (Hel singborg) en bandstoten (Wedel). De eindstand is: 1. Van der Smissen 12 63 10.29; 2. Bongers 10 101 7.48; 3. Vultink 9 77 8.07; 4. Arnouts 8 63 7.83; 5. De Kleine 7 60 7.23; 6. Havermans 4 75 7.04; 7. Dekker 4 39 6.34; 8. Bessems 2 36 5.67. De enige die onver schrokken doorging was Jan Roelof Kruithof. De in middels viervoudige alter natieve elfstedentocht- winnaar lijkt een specialist Gerrie van Gerwen raakte betrokken bij een valpartij en kwam zo ongelukkig terecht dat hij voor onderzoek moest wor den overgebracht naar een ziekenhuis in Cannes. Bernard Hinault stapte vijftig kilometer voor het einde af. De uitslag van de Grote Prijs van Cannes is: 1. Raas (Ned) 132 km in 3 uur 20 minuten en 55 seconden, 2. Van Linden (Bel), 3. Villemiane (Fra), 4. Kelly (Ier), 5. Verschuere (Bel), 6. Thaler (WD1) allen dezelfde tijd als Raas. Deze alternatieve elfste dentocht in Finland ver dient met recht het predi kaat alternatief, want het enige wat de 200 kilometer lange monstertocht ge meen heeft met de inmid dels tot een mythe uitge groeide Friese editie is de afstand. Voor het overige mag het zo langzamerhand bevreemding wekken dat dit Finse evenement elk jaar weer zo’n kleine 200 deelnemers trekt. De ja renlange ervaring leert dat deze Finse tocht voor heen in Noorwegen elk jaar problemen kent. Het ene jaar de kou, twee jaar terug de dooi de tocht lange af in de procedure bij het aanstellen van Zwartkruis is verlopen. Deze had immers ook een positie in het leger. En dan moet Pfrommer natuurlijk zelf ook het nut in zien van de dubbele taak die ik voor hem weggelegd zie”. Ook deze uitgave kende weer barre klimatologi sche omstandigheden. Zes graden onder nul, een har de wind, die voortdurend sneeuw op de baan blies, en een lang niet optimale ijsvloer bezorgden de 170 gestarte schaatsers grote problemen. „Dit had wei nig meer met schaatsen te maken”,.aldus Jos Niesten, één van de favorieten, en deel uitmakend van de kopgroep. „Ik wil graag op buitenijs rijden, maar niet op dit ijs. Je kon geen slag goed maken. Ik was na één ronde (50 kilometer) al ne gen keer gevallen”. Aldus de marathoncrack uit Heemskerk, die het ver standiger vond om het na 50 kilometer voor gezien te houden. Velen van zijn col lega’s, onder wie Co Giling en Jos Pronk, zouden zijn voorbeeld volgen. Wereldkampioen voetbal Argentinië zal, evenals vorig jaar, een toernee door Europa maken. Twee wedstrijden staan al vast: 7 mei in Londen tegen Engeland en 16 mei in Wenen tegen Oostenrijk. Desondanks had de Brabander na 19 beurten in die partij nog altijd een voor sprong. Maar toen explodeerde Vultink plotseling met reeksen van 54, 36 en 12, waarna Van der Smissen op een eindto- taal van 149 achterbleef. Het excuus van Vultink klonk bijna wanhopig. „Het is jammer voor Van der Smissen, maar ik moest het wel zo spelen. Ik kon in de beginfase niet beter, en alleen op deze manier had ik een kans om te winnen”. Door het verlies van Christ van der Volgens Pfrommer zou het voor de KNSB financieel moeilijk haalbaar zijn hem aan te trekken, omdat hij weigert erop achteruit te gaan en geen afstand wil doen van zijn aantrekkelijke pensioenre geling. Hij heeft er de laatste tijd echter geen geheim van gemaakt wel weer voor een functie binnen de KNSB te voelen, voor zover dit tenminste met zijn militaire werkkring gecombineerd kan worden. CANNES (ANP). Jan Raas heeft za terdag de 53e grote prijs van Cannes gewonnen. De wereldkampioen was na de strijd over 132 kilometer de snelste sprinter uit een grote groep. Onmiddel lijk na hem gingen Van Linden en Ville miane over de streep. (Van onze schaatsmedewerker) OULO. Jan Roelof Kruithof heeft zaterdag in het Finse Oulo zijn vierde alternatieve elfsteden tocht gewonnen. De archi tect uit Havelte legde de 200 kilometer schaatsmarathon acht uur en tien minuten. Uitslag: 1. Jan Roelof Krui thof, 2. Egbert Vossebelt, 3. Jeen van de Berg, 4. Bennie van de Weyde, 5. Jan Uitham, 6. Herman Fokker, 7. Wim Westerveld, 8. Jan Kooiman, 9. Ludwig Meijering, 10. Bouwma. Badmintonspelers(sters) hebben tij dens het toernooi om de internationale Belgische kampioenschappen in Edegem successen behaald. Ze waren in alle fina les vertegenwoordigd. Rob Ridder verloor als enige de eindstrijd. Hij moest in de Westduitser Uli Rost zijn meerdere erken nen: 10-15, 15-9, 15-8. MANDERIONO H-PRIJS 2000 m: 1. Speed Westlandia (G. van Eykelenborg) 2.44.6 1.22.3, 2. Ricardo Nora, 1. Sexy Girl. Winn 5,50 pl 2,50 1,60 1.30 kopp 17,40 trio 83,60. MAESTRO CAVALJOS-PRIJS 2440 m: 1. Su per Yell (L. Dooper) 3.27.6 1.25.1, 2. Silvi B, 3. Rotina Brach. Winn 2,00 pl 1,20 1,30 kopp 1,80. Niet gestart Roosemary. MICKY-PRIJS 2000 m: 1. Pasha (P. Smit) 2.48.4 1.24.2, 2. Sir van Hanegem, 3. Rolex D. Winn 12,70 pl 2,50 5,10 5,60 kopp 110,20 trio 2168,10. Niet gestart Rally Tefka. OLGA PLUTO-PRIJS 2000 m: 1. Robinia du Bois (J. van Leeuwen) 2.42.3 1.21.2, 2. Snel E, 3. Percy. Winn 4,20 (stal) pl 1,40 1,20 1,70 kopp 4,30 trio 61,40. Niet gestart Paljas Hanover. NATHAN OLIVIER-PRIJS 2000 m: 1. Rusty Rustburcht (C. Imming) 2.45.3 1.22.7, 2. Rabbani, 3. Rapida B. Winn 13,90 pl 3,60 3,40 5,20 kopp 41,00 trio 380,60. AMATRICEWINTERKAMPIOENSCHAP VIII 2000 m: 1. Ricky Moore (Mw. M .H. B. Imming) 2.44.3 1.22.2, 2. Sef Hazelaar, 3. Okelli. Winn 2,60 pl 1,40 1,80 2,10. KAMIEL-PRIJS 2920 m. 1. Plccolino (M. A. Pools) 4.05.0 1.23.3, 2. Prodigal Dartel, 3. Pion. Winn 6,50 pl 2,40 2,30 2,80 kopp 23,30 trio 560,80. Niet gestart Perro Beroona. GROTE PRIJS DER WINTERFAVORIETEN 2440 m: 1. Kees Verkerk (G W. van Eykelen borg) 3.16.5 1.19.7, 2. Ovatio, 3. Nico Kid. Winn 2.30 pl 1.10 1.40 1.20 kopp 7.70. NICOLE H-PRIJS 2000 m: 1. Oh You Winn (Ao. de Wrede) 2.42.4 1.21.2, 2. Perfect Wilkes, 3. Paloro du Bois. Winn 3,90 pl 1,40 2,20 1,80 kopp 11,80 trio 137,80. NIELS ZUIDVELDE-PRIJS 2440 m: 1. Pico (P. Demmink) 3.30.9 1.27.1, 2. Scurry Nearness, 3. Rayteres. Winn 4,10 pl 1,90 2,30 2,50 kopp 17,80. TOTALISATOROMZET 482.622,00. SUPERTRIO: supertrio 8 werd gelopen in de Olga Pluto-Prijs te Hilversum. De uitslag is: 1. nr. 6 Robinia Du Bois (J. van Leeuwen); 2. Nr. 4, Snel E (R. Kromkamp); 3. Nr. 9, Percy (S. Hartman). Niet gestart: nr. 14 Paljas Hanover. De inleg was 283.732, de uitkering is ƒ61,40. Voor de eersten van de individuele rangschikking betekent een klassering deelname aan de landencross over twee weken in Parijs. Tebroke zet daar echter gelijk een groot vraagteken bij. „Met die rugblessure weet je maar nooit. Misschien kan ik morgen al geen stap meer verzet ten”. En Lok, in deze vorm in staat een goede klassering te halen, hield zich op de vlakte. „Het is een typische wedstrijd. Je moet beslist een goede dag hebben. Dus het is tè gevaarlijk om er nu al iets over te zeggen”. Bij de dames slaagde de Limburgse Carla Roemerman-Beurskens er na drie tweede plaatsen in de afgelopen jaren eindelijk in het kampioenschap in de wacht te slepen. „Ik vond het een erg zwaar kampioenschap en wanneer de on dergrond nat zou zijn geweest, was het zeker de zwaarste cross geworden van de afgelopen jaren”, zei ze. De kampioenen van de afgelopen drie jaar Annie van Stiphout, stapte al na 300 meter toen Carla Roemerman haar passeerde uit de baan. „Bij het inlopen had ik nergens last van, maar nu merkte ik dat het niet ging”,luidde haar verklaring. De titel van de Limburgse atlete was volstrekt geen verrassing. Het afgelopen jaar is ze nog niet geklopt in een Nederlandse veldloop. Tineke Kluft uit Roosendaal werd tweede vóór de Zeeuwse Karin de Nijs. De ijshockeywedstrijd Tilburg-Den Bosch voor de nacompetitie is in de zes tiende minuut van de derde periode ge staakt wegens verregaande onaange naamheden op het ijs, gevolgd door on verkwikkelijke tonelen op de tribune. Leen Pfrommer: „er niet op achteruit gaan" w s 1

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 17