Stakingskassen wellicht open Wielklem tegen foutparkeren Inwisseling Egyptisch rijbewijs aan banden Sta me VVD houdt vast aan bezuinigingsplannen en don dit nog Q Politie ontruimt gekraakt pand vuurwapens kwam te laat” „Fabrikant van ,b Van der Klaauw niet naar Irak Isra Bij Bei NAVO-depots „Overeenkomst met delinquenten onaanvaardbaar" li ii O jj te 2 BINNEN- EN BUITENLAND 1980 FEBRUARI MAANDAG 25 MA (Van onze redactie binnenland) Hiertoe zullen zonodig de stakingskassen worden geopend. EINDHOVEN. De FNV-acties tegen het loonbeleid van de regering zullen deze week worden uitgebreid en verscherpt. Zeehondei Meteorif miiit I Vakantiereizen (Van c WAS dent gistere deeld, boekt’ gijzeld ambas hoofds gen. 1 Klassieke talei jeru Breingeindag Gouden kraai Speeltuinei,landge ei o -o ,2 - Éi FNV-acties worden deze week scherper n van de i sade in menen dat de staatssecretaris planne Raviv (Van onze redactie binnenland) het \x/eer| CDA vindt nog geen (Van onze redactie binnenland) Vooruitzichten voor woensdag opge steld door het KNMI: Overwegend droog en nu en dan zon. Middagtemperatuur ongeveer 9 graden. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland voor woensdag: Aantal uren zon: 1 tot 6, minimum temperaturen omstreeks 4 graden, maxi mumtemperaturen omstreeks 9 graden. no n o zw no 5 20 0 0 0 0.4 0 0 0 0 0 0 0 0 2 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 o o 0.1 o s 0.1 „De bezuinigingsplannen van het kabi net betekenen dat een ambtenaar met een modaal salaris van 32.000 gulden, dit jaar 3 tot 3,5 procent aan koopkracht verliest. Dat is een bedrag van negenhonderd tot duizend gulden”, aldus voorzitter Dutman van de ambtenarenbond ABVA zaterdag in het TROS-actualiteitenprogramma Ak- tua. Hij kondigde aan dat deze week zal worden vergaderd over acties hiertegen. Minister Van der Stee van Landbouw en Visserij heeft tot nu toe geweigerd de portefeuille van Andriessen over te ne men. Hij zou de mogelijkheid willen op houden landbouwcommissaris binnen de Europese Commissie, het dagelijks be stuur van de EG, te kunnen worden. DEN HAAG. De Zwitserse vuurwa- penfabrikant Sig kwam te laat met verbe teringen aan het vuurwapen P 225 om nog te worden betrokken bij de keuze van een nieuw vuistvuurwapen voor de Neder landse politie. Met andere kandidaatvuur- wapens waren reeds uitgebreide proeven gedaan. Ingaan op het te laat gedane aanbod van Sig, zou hebben betekend, dat ook andere fabrikanten een nieuwe kans zouden moe ten krijgen. Dit heeft minister Wiegel van Binnenladnse Zaken mede namens zijn collega De Ruiter van Justitie geantwoord op vragen van het WD-Tweede-Kamerlid Nijpels. Van het aanbod van Sig om de P 225 in Nederland te assembleren, is de bewinds lieden niets bekend. Volgens Wiegel is het niet waar dat vertegenwoordigers van de Nederlandse politie de Zwitserse fabri kant hebben verteld, dat hun wapen niet in aanmerking zou komen, als de verte genwoordiging in Nederland niet door een andere firma zou geschieden. Dat zal over twee maanden niet meer kunnen. Dan kunnen alleen degenen die een half jaar in Egypte, en dan nog om zakeljjke redenen, wonen, een rijbewijs Vele honderden Nederlanders die er in eigen land niet in slaagden een rijbewijs te halen, hebben de afgelopen maanden in Egypte hun heil gezocht. In dat land hoeft men aan slechts weinig eisen te voldoen om een rijbewijs te krijgen. Greenpeace Nederland gaat zich de to mende maanden richten tegen de Noors jagers op zeehonden. Dat gebeurt in ha kader van de jaarlijkse actie van des internationale milieuorganisatie tegen de jacht op robben door Canadezen en Nq ren. De jacht wordt op 10 maart geopend De Noren jagen op New Foundland en op het eiland Jan-Mayen ten noorden va Ijsland. Greenpeace Nederland roept op protestbrieven te schrijven aan de Noors ambassadeur in ons land. In een laten fase wil de organisatie, dat protestbrieva naar Canada worden geschreven. Raviv Een ongewoon heldere meteoriet hee .bericht vrijdagnacht de omgeving van de Overijl bericht seise plaats Denekamp in het licht geza dat twe< Het spoor dat de vuurbol achter zich aar ten had trok bleef volgens amateur-sterrekund werd 12 gen die het verschijnsel waarnamen, a militaire ker een volle minuut aan de hemel naliep De Is ten. Volgens voorzitter D. E. de Kort va Ezer W< de Werkgroep Meteoren van de Nede richt va: landse Vereniging voor Weer- en Sterrei kunde in Leiden, bij wie de waarneming gemeld, komt het zelden voor dat ee meteoriet van een dergelijke uitzonder!, ke lichtsterkte wordt gezien. Nederlan .grove sc bepaling richt va: 17 n 7 11 13 20 16 7 16 -2 7 14 13 2 4 5 -3 3 0 1 -4 6 3 3 3 -6 1 15 10 10 11 belegt de FNV regionale actiebijeenkom- sten in Tilburg en Roosendaal en morgen in Den Bosch en Eindhoven. In de loop van volgende week zal een landelijke ac tiedag tegen de regeringsmaatregelen worden afgekondigd. DEN HAAG-HILVERSUM. De leiding van het CDA is er nog niet in geslaagd een opvolger te vinden voor de afgetreden minister Andriessen van Financiën. Met d aflegde l reageerd van de wordei volgeli Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas Beiroet Tel Aviv Tunis o windst. ozo ono z o ono windst. zw w z nno no o windst. windst. ono windst. wzw windst. wnw o n o winst. o windst. nnw windst. z nnw windst. windst. o wnw w zzo nw -3 9 —3 2 1 7 11 11 -5 6 -13 2 10 -3 4 6 -2 0 -15 Op een demonstratieve FNV-kaderbij- eenkomst in het Limburgse Tegelen is zaterdagmiddag met algemene stemmen een aantal resoluties aangenomen, waarin het parlement wordt opgeroepen volgen de week dinsdag „het heilloze beleid van deze regering een krachtig halt toe te roepen”. Op die dag debatteert het parle ment over de bezuinigings- en loonmaat regelen van de regering. Voorzitter Arie Groenevelt van de Industriebond FNV zei in Tegelen, dat het in verband met de Nederlandse aardgasreserves onjuist is om te handelen alsof de Nederlandse eco nomie aan de rand van de afgrond staat. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. Zeventig man van de Mobiele Eenheid hebben gisterochtend vroeg een gekraakt pand aan de Vondelstraat in Amsterdam ontruimd. Het pand was zaterdagavond betrokken door een groep krakers. De beheerder, die vrijdag nog in het lege gebouw had geslapen, had de hulp van de politie ingeroepen om de krakers te verwijderen. Volgens een woordvoerder van de krakers zijn bij de ontruiming twee krakers licht gewond geraakt. Een aantal van hen kreeg klappen met de wapenstok van de politie. Een van de krakers liep een hersenschudding op, een andere een gekneusde arm, aldus de woordvoerder. Bij de afzetting rond het pand ontstonden na het vertrek van de krakers schermutselingen tussen publiek en politie. Er werd met stenen gegooid. De politie voerde driemaal een charge met de wapenstok uit. Twee mannen 24 en 27 jaar oud werden aangehouden wegens openlijke geweldpleging en het niet voldoen aan een bevel. (X BEIB Christel stad Bi geparki dat de ke mili Veertie wie hel De fal de aan ergens De e verschi vielen Bech ter va: Gemay rechtse ontsna milie gisten Soleim van Li inwone LONI ders va in Shefl bedoeld stakers Steel C< 1600 ar hun din voorgoe de stak: welinge toen to' drijf is werken. Bij de Er won cent ge De m hebben uitgesp: solidari se sta kompel voor or 22.000 e mijnwe uitgeroi tevens bedreig aanstaa fabrieki Met name KVP-voorzitter van Zeil zou iemand uit KVP-kring op Financiën wil len hebben om de huidige verdeling van ministers en staatssecretarissen uit de drie CDA-partijen, KVP, AR en CHU, te handhaven. Wanneer het CDA er niet in slaagt uit eigen gelederen een nieuwe minister te vinden zal mogelijk een kandidaat uit de WD-hoek worden gezocht. De naam is al genoemd van WD-minister Van Aarden- ne van Economische Zaken. Als hij bereid zou worden gevonden Andriessen op te volgen zou Economische Zaken aan het CDA worden toebedeeld. Van Aardenne zou op dit moment echter de voorkeur ‘vorige j; een kei De ouders en leraren van de gymnas -bracht Naar heeft het onderwijs in de klassieke tale werd m op te heffen. Ze zijn van mening dl jmedewe FNV-voorzitter Wim Kok deed zater dagmiddag op een FNV-bijeenkomst in Dordrecht een dringend beroep op het parlement volgende week dinsdag niet akkoord te gaan met een verlenging van de loonpauze. „Dat zou een blanco cheque voor de regering zijn, een zeer gevaarlijk speelgoed”, aldus Kok. Hij zei oog te heb ben voor de slechte economische situatie waarin Nederland verkeert, maar een „crisisbeleid” zoals dat nu door de rege ring wordt gevoerd te verwerpen. Hij riep onder meer op het heffen van extra belas ting op de „ongelooflijke winsten die de oliemaatschappijen maken”. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Het officiële bezoek dat minister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken dit weekeinde aan Irak zou brengen, is door de regering van Irak op het laatste mo ment voor onbepaalde tijd uitgesteld. De Iraakse ambassadeur in Den Haag heeft Van der Klaauw zater dagmiddag gezegd, dat zijn regering eerst verduidelijking wil hebben van het Nederlandse standpunt ten aan zien van de Midden-Oostenproblema- tiek nu de Nederlandse regering heeft toegestaan dat van 27 tot 29 februari in Den Haag het tripartite gesprek tussen de Verenigde Staten, Israel en Egypte plaatsvindt. Minister Van der Klaauw heeft er inmiddels op gewezen, dat Nederland bij deze bijeenkomst een volstrekt passieve rol speelt en niets anders heeft gedaan dan geen bezwaar ma ken tegen het houden van dat ge sprek in Den Haag. De minister bena drukte, dat Nederland traditioneel gastvrijheid biedt aan conferenties zonder te treden in de zaken welke worden besproken. Met de organisa tie, die geheel in handen is van de betrokken partijen, heeft Nederland geen enkele bemoeienis. Van der Klaauw heeft ook laten weten dat het plaatsvinden van het overleg in Den Haag in geen enkel opzicht een wijziging inhoudt van de Nederlandse politiek ten aanzien van het Midden-Oostenconflict. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Over twee maanden is het niet langer mogelijk op gemakke lijke wijze in Egypte een rijbewijs te halen, dat dan in ons land voor een Nederlands rijbewijs kan worden ingewisseld. De tevredenheid over het werk van reis organisatoren is in de loop der jaren afge nomen. Dit is een van de conclusies uit een vakantie-enquête van de Consumenten bond. Uit de enquête blijkt dat nog maar de helft van het aantal ondervraagden zegt geheel tevreden over de reisorganisa toren te zijn. De belangrijkste reden hier voor blijkt de onvolledige voorlichting te zijn. Een kwart van de ondervraagden Libanc beoordeelt de reisleiding als onvoldoende. Weer in binnen- en buitenland 1. bew. 1. bew. onbew. mist geh. bew. 1. bew. geh. bew. mist regen zw. bew. geh. bew. regen zw. bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. onbew. zw. bew. onbew. onbew. onbew. geh. bew. onbew. onbew. onbew. zw. bew. zw. bew. h. bew. zw. bew. onbew. onbew. 1. bew. geh. bew. onbew. onbew. mist mist mist niet ontvangen motsneeuw 1. bew. h. bew. regen regenbui Het districtsbestuur van de FNV in Overijssel is tegen de bouw van NAVO- depots in deze provincie. In een brief aan gemeentebesturen en de provincie stelt de vakbond dat het aantal van 550 arbeids plaatsen die dit oplevert in geen verhou ding staat tot de 70 hectare die voor de opslagplaatsen nodig is. De ligging van een militair depot in de buurt van woon kernen is onaanvaardbaar en bovendien zullen de projecten de veiligheid in Overijssel verder doen afnemen, aldus het districtsbestuur. gadering in Den Bosch fel geprotesteei i.emeic[ tegen de plannen van staatssecretaris D Jong van Onderwijs en Wetenschappe wanneer dat het geval is, ook het alg accredit meen opleidingsniveau in wordt bedreigd. De demonstratie tegen de reorganisatie plannen van Philips verliep ordelijk. Tij dens de demonstratie ontruimden de FNV-leden de zogenoemde lichttoren van Philips, die vrijdag was bezet. De concern- directie had na de bezetting de proeven stopgezet en aangekondigd dat de vakfe- deratie deze week de rekening van de kosten van het stopzetten van de proeven in de toren gepresenteerd zal krijgen. In een paginagrote advertentie in een regio naal dagblad heeft de Philips-directie de reorganisatieplannen verdedigd. De Landelijke Ouderraad Zelfstand!, [^keii Gymnasia heeft zaterdag tijdens een ve Amerjk; (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De overeenkomst van de Amsterdamse justitie met twee veroor deelde en gedetineerde drughandelaren om bewijsmateriaal te vergaren tegen het voormalig hoofd van de Amsterdamse narcoticabrigade, commissaris Toore- naar, is ontoelaatbaar. Dit heeft de Coom- hert-Liga, de vereniging voor strafrecht- hervorming, zaterdag bekendgemaakt. De overeenkomst was volgens de ver eniging geen uiterste middel. De drughan delaren waren getuigen en zij wisten al het een en ander. Bovendien kent de wet voldoende maatregelen om getuigen te dwingen aan hun wettelijke plichten te voldoen. Daarom past deze overeenkomst niet in het stelsel van bewijsgaring, aldus de Coornhert-Liga. Voorst wijst de vereni ging de overeenkomst af op grond van het feit, dat de getuigen gedetineerden waren en dus niet als vrije tipgevers gekwalifi ceerd mochten worden. De Coornhert-Liga is verheugd, dat le den van verscheidene fracties uit de Tweede Kamer de minister van Justitie te kennen hebben gegeven deze opsporings methoden volstrekt onaanvaardbaar te vinden. De Amsterdamse justitie heeft vorig jaar twee langgestrafte delinquenten tij delijk op vrije voeten gesteld. De een zou daarvoor, volgens eigen zeggen de justitie belastend materiaal kunnen verschaffen tegen de Amsterdamse narcoticabrigade en haar voormalig hoofd, commissaris Toorenaar, maar verdween spoorloos, ter wijl de ander daarop de vrijheid kreeg om zijn medegevangene op te sporen. Beide delinquenten kwamen uiteindelijk weer terecht in het huis van bewaring. halen dat hier kan worden ingewisseld voor een Nederlands rijbewijs. De minister kondigde verder aan dat zo mogelijk binnen een jaar zal worden be gonnen met de introductie van de zoge naamde wielklem, die het foutparkeer- ders onmogelijk moet maken zomaar weg te rijden. Zij moeten dan eerst langs het politiebureau om de klem van hun auto verwijderd te krijgen. De wielklem zal het eerst worden ge bruikt in de grote steden met de meeste parkeerproblemen, te weten Amsterdam, Den Haag en Utrecht. Eerst zal via ambte lijk overleg nog zeker moeten worden gesteld dat het gebruik van de wielklem de overheid niet in juridische problemen brengt, aldus Tuijnman. Ruim honderd mensen hebben tijdens het weekeinde in de Amsterdamse Mozes en Aaronkerk een manifestatie bijge. woond die het slot vormde van een reeks actiedagen onder het motto „Baas in eigen brein”. De actiedagen waren georgani seerd door de werkgroep Dag van de psychiatrie, die kritisch staat tegenover de huidige gang van zaken in psychiatri sche inrichtingen en de zwakke rechtspo sitie van mensen die daar worden va. pleegd. Op de manifestatie, die „Brein- geindag” heette, waren theater- en mu ziekgroepen te zien en te horen, die de spot dreven met de wijze van behandeling van psychiatrische patiënten in inrich tingen. Minister Tuijnman (Verkeer en Water staat) heeft het stuk getekend dat dit on mogelijk maakt, zo zei hij zaterdag in het VARA-radioprogramma In de Rooie Haan. Ir. Hessels, voorzitter van de Stichtte, tot Behoud van Natuurmonumenten heeü zaterdag in Lelystad officieel de Gouden Kraai in ontvangst genomen uit handen van voorzitter Hugh P. Gallacher van de Stichting Kritisch Faunabeheer. De Stich ting tot Behoud van Natuurmonumenten heeft deze onderscheiding gekregen naai aanleiding van het besluit van de verent gingsraad, het jagen op dieren uitsluitend nog als beheersmaatregel te beschouwen ten behoeve van het terreinbeheer. Daan mee is opnieuw 33.000 hectare natuurge bied in ons land toegevoegd aan de terrei nen waar niet onbeperkt sportjacht kan worden bedreven. leid. De WD is niet bereid mee te gaan met afwijkingen in het beleid”, aldus het Kamerlid zaterdag in het VARA-radiopro gramma In de Rooie Haan. Jacobse veronderstelt dat minister An driessen is opgestapt omdat deze zijn ei gen (CDA-)fractie niet vertrouwde. „Hij heeft vlak voor zijn aftreden een gesprek gehad met Lubbers, en ik denk dat hij van Lubbers niet de garantie heeft gekregen dat de CDA-fractie niet aan de bezuini gingsplannen gaat sleutelen”, aldus het WD-Kamerlid. Volgens het CDA-Kamerlid Joep de Boer is Andriessen uit de politiek gegaan, omdat hij door zijn vrienden in de steek werd gelaten en door zijn bondgenoten verraden. „Zelfs landsbelang als dat daadwerkelijk in het geding is, en dat is althans de enige tot nog toe gehoorde rechtvaardigingsgrond, kan dit soort poli tiek voor-de-bijl-laten-gaan nauwelijks rechtvaardigen”, aldus het Kamerlid. Vice-premier Wiegel heeft zaterdag ge zegd dat het „volstrekt onmogelijk” is dat de hoofdlijnen van het bezuinigingsbeleid van het kabinet nog zullen worden aange tast. „Het kan niet zijn dat een van de regeringspartijen, misschien met steun van de oppositie, het beleid gaat aantas ten. Dat gaat tot zeer grote moeilijkheden leiden”, aldus Wiegel. Dit zei FNV-voorzitter De Rijk van het district Brabant zaterdagmiddag in een toespraak voor ruim duizend mensen die in Eindhoven demonstreerden tegen de reorganisatieplannen van Philips, die in de komende vier jaar volgens het concern vijftienhonderd arbeidsplaatsen zullen kosten. De Rijk kondigde aan dat nu ook in Brabant acties zullen worden onderno men, onder meer bij de brouwerij van Skol in Helmond, waar wellicht ontslagen zullen vallen door reorganisatie. Vandaag Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. WEERRAPPORTEN Echte onveilige speeltuinen zijn er niet terst Dit blijkt uit een artikel in het zojuii.jjgn P< gepubliceerde nummer van de Cons, menten Reisgids. Het artikel gaat ovs ruim veertig recreatieparken in Nede land, waarbij de Consumentenbond s- men met de ANWB ook de veiligheid vt de daartoe behorende speeltuinen heet .zaterdag Juichende kaderleden van de FNV kregen zaterdag bloemen aangeboden nadat zij de bezetting van de lichttoren van Philips hadden beëindigd. Zij trokken daarna in een demonstratieve optocht door Eindhoven om te protesteren tegen de reorganisatieplannen van Philips. onderzocht. Volgens de Consument» van de bond kan aan de speeltuinen nog wel he een en ander verbeterd worden. Zo kt> jiovembi men er in een aantal speeltuinen uit veilig heidsoogpunt minder gewenste toestella voor, zoals draaiende overslagmolem schuitjesschommels, familieschomme! rPF< en grote looptonnen. Een andere concli sie van de Consumentenbond is dat i: A meer dan de helft van de speeltuinen nis rxlll1 duidelijk naar een EHBO-post wordt vet- wezen. 18 17 DINSDAG 36 FEBRUARI Zon- en maanstanden Zon op 07.34 uur, onder 18.10 uur Maan op 13.57 uur, onder 05.04 uur Waterstanden Umuiden Hoogwater 00.16 uur en 12.42 uur Laagwater 07.58 uur en 20.39 uur opvolger Andriessen geven het karwei op zijn huidige ministe rie af te maken. Premier Van Agt wil dat er vóór morgen een opvolger van Andriessen wordt ge vonden. Morgen debatteert de Tweede Kamer over de ministerscrisis. Wanneer het kabinet de nieuwe bewindsman zou kunnen presenteren zou dat wind uit de zeilen van de oppositie kunnen nemen, zo meent het kabinet. Het WD-Kamerlid Jacobse heeft ge zegd dat de erfenis van Andriessen zorg- vulldig door de WD zal worden bewaard. „De mogelijkheden van een pappen-en- nathoudenbeleid” zijn volgens Jacobse uitgeput. „En daarmee de bereidheid van de VVD om verdere concessies te doen”. Een kabinetscrisis na het vertrek van Andriessen zou het regeringsbeleid vol gens het Kamerlid één tot anderhalf jaar hebben stilgelegd. „Een onredelijk alter natief’, aldus Jacobse over het besluit van de WD-ministers na het opstappen van Andriessen geen ontslag aan te bieden. Jacobse is niet gerust over de houding van de CDA-fractie in de komende bezuini- gingsdebatten. „Maar de WD zal het CDA buitenge woon hard houden aan de gemaakte af spraken”, aldus Jacobse. De liberalen zul len het CDA eraan houden „niet meer gaten te schieten in het bezuinigingsbe- 0 0 o o o o o o 1 o o Tijdens een demonstratieve bijeen komst in Amsterdam zaterdagmiddag hebben de groeperingen die samenwer ken in de beweging „Bestek ’81 moet van de baan” aangekondigd dat op diverse punten acties zullen worden gevoerd te gen het beleid van de regering. De Alge mene Bond van Onderwijzend Personeel (ABOP) in de hoofdstad heeft een 24- uursstaking aangekondigd. Morgenmid dag zal de bouw in de hoofdstad een uur lang worden stilgelegd. d «3 ■cj ó.Z Ji 11 12 12 4 13 8 11 9 10 12 5 8 15 6 10 13 11 9 0 14 3

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 2