Top frontlijn staten Egypte-Israel VERKIEZINGEN VS BEGINNEN MORGEN (Stakers stoppen met steunacties Uitwisseling ambassadeurs achtergrond „NIET PESSIMISTISCH WORDEN” morgen in Tanzania Zo nodig breuk met Engeland Persaccreditatie Amerikaan in Bezettingen in Mexico-City rustig beëindigd Bij aanslag in Beiroet 14 doden Israel ingetrokken Sparen Fietsen Goud 3 BINHEN- EN BUITENLAND MAANDAG 2 5 FEBRUA R I 19 8 0 MET DRIE COLLEGA’S NAAR ZWARTE KERK reizen sindag tijdens - Mozes 1 bijge- ■n reeks in eigen eorgani- van de genover zchiatri- ichtspo- en vet „Brein en mu- r r~ door Nico Scheepmaker depots fNV il NAVO- rief aan stelt de arbeid» verhou- •zoor de ng van i woon- •zendien leid in dus het kraai tondel (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. Presi dent Carter van de VS heeft gisteren in Washington meege deeld, dat „vooruitgang is ge- die de boekt” in de pogingen de ge gijzelden in de Amerikaanse ambassade in de Iraanse hoofdstad Teheran vrij te krij- gen. Tegelijk riep Carter zijn tumen landgenoten op „niet van ui terst optimistisch uitgespro- t zojuis ken pessimistisch” te worden. trijfël Carter: Vooruitgang in gijzelingszaak i er niet sade in de Iraanse hoofdstad worden vast- Naar gisteren officieel in Jeruzalem Beyers Naudé uit Nederduitse kerk ndeling inrich- De nieuwe Israëlische ambassadeur in Egypte Eliahu ben-Elissar legt na aankomst op het vliegveld van Cairo een verklaring af. an reis- sn afge- uit een nenten- >g maar zaagden rganisa- en hier- iting te -aagden loende. taris D happe ymnasi .bracht.' planne ke tale werd meegedeeld verloor de Israëlische LONDEN (Reuter/AFP). De arbei ders van twee particuliere staalfabrieken in Sheffield hebben besloten hun staking, bedoeld als steun voor de honderdduizend stakers van het overheidsbedrijf British Steel Corporation (BSC) te beëindigen. De 1600 arbeiders van Hadfield kregen van hun directie te horen, dat de onderneming Met deze verklaring, die de president aflegde bij zijn terugkeer uit Camp David, reageerde Carter op de bekendmaking van de geestelijke leider Khomeini van gehouden, in handen is van het op 4 april te kiezen Iraanse parlement. Volgens Khomeini zullen de leden van dat parlement zich uitspreken over de vrijlating van de gegijzelden en tegelijk over de tegenprestatie die daarvoor van de VS wordt verlangd. De islamitische bezetters van de ambassade hebben ge zegd zich te zullen onderwerpen aan het standpunt van Khomeini. De bezetters lieten dit zaterdag weten via een door radio Teheran verspreid communiqué. De door VN-secretaris-generaal Wald heim naar Iran gezonden onafhankelijke commissie van onderzoek heeft gisteren haar eerste officiële contacten gehad met de Iraanse regering. Zij had een gesprek met minister van Buitenlandse Zaken Ghotbzadeh. De commissie, die bestaat uit juristen uit Syrië, Sri Lanka, Venezue la, Algerije en Frankrijk, was zaterdag in Teheran aangekomen. Zij zal de Iraanse grieven tegen de VS onderzoeken, evenals de misdaden, waarvan de ex-sjah wordt beschuldigd. De leden van de commissie hadden gis- (Door Henk Kolb) In New Hampshire woont minder dan een half percent van de Ameri kaanse bevolking, maar de staat speelt niettemin een belangrijke rol in de Amerikaanse presidentsver kiezingen, doordat daar, per tradti- tie de eerste echte voorverkiezingen worden gehouden. Morgen is het zover en de democrati sche en republikeinse kandidaten heb ben in de afgelopen week de sneeuw platgestampt in hun eindeloze ronden langs potentiële medestanders. De Iraanse president Bani-Sadr heeft overigens vrijdag tijdens een gebedsbij eenkomst van enkele tienduizenden men sen op het universiteitsterrein in Teheran, de leden van de Iraanse Revolutionaire Garde tot de orde geroepen. „Het is nor maal dat vijanden incidenten veroorza ken, maar wij verwachten dat niet van zonen van de revolutie”, zo zei de Iraanse leider. Het is voor het eerst sinds een jaar dat een hooggeplaatste regeringsfunctio- nairs zijn stem tegen „de bewakers van de revolutie” verhief. Bij botsingen tussen rivaliserende mos- limgroeperingen zijn in een stad in het noorden van Iran de afgelopen dagen twee mensen om het leven gekomen en 900 gewond. Dit hebben zegslieden van ziekenhuizen in de stad bekendgemaakt. der vooruitzichten hun campagnes te blijven voortzetten. den waarom Carter er zo goed voorstaat in een stuk VS, dat in het verkiezingsjar- gon wordt gerekend tot Kennedy’s ach tertuin, weggestopt als het ligt tegen zijn eigen staat Massachusetts. CAIRO (AFP). Israel en Egypte heb ben gisteren ambassadeurs uitgewis seld. Israel wordt in Cairo vertegen woordigd door Eliahu ben-Elissar. De vertegenwoordiger van Egypte in Jeru zalem is Saad Mortada. Omar al-Hamedi, secretaris-generaal van het Arabische Volkscongres, dat linkse partijen in enige Arabische lan den verenigt, heeft voor woensdag opge roepen tot een algemene staking in de Arabische wereld als protest tegen de vestiging van diplomatieke betrekkin gen tussen Egypte en Israel. Hij eist ook sancties tegen de Verenigde Staten we gens een „vijandige houding jegens de Arabische zaak”. Nu moet ik er eerlijkheidshalve bij zeg gen, dat ik enige dagen eerder al gezegd had dat zij die Barbie-pop bij elkaar kon sparen. Zo’n kreng kost al gauw 19,90, dus sparen met een kwartje per week was wat uitzichtloos voor een klein kind, daar om bedacht ik dat ze elke dag zowel van mij als van mijn vrouw een kwartje zou krijgen. Die moest ze dan braaf in haar spaarpot doen, zodat ze na veertig dagen een Barbie-pop bij elkaar zou hebben gespaard. Zo bleef het spaarproject nog enigszins overzichtelijk voor haar, en te gelijk zouden we op die manier haar spaarzin aanwakkeren, een deugd die haar ouders nooit ten deel is gevallen. Maar nu had zich dus opeens dat sprin gen in het zwembad tussen haar spaarzin en die Barbie-pop gedrongen, want ik zei dus: „Moet je horen, als je vanmiddag uit jezelf in het water springt, krijg je meteen die Barbie-pop, dan hoef je er niet voor te sparen!”. Ze overwoog het voorstel en zei: „Ik spaar er liever voor”. In het zwembad echter overwon ze haar weerzin tegen die sprong in het ongewisse, en nadat ze het één keer gewaagd had en tot haar verbazing had overleefd, sprong ze nog acht keer uit eigen beweging in het ondiepe, dat nu ook weer niet zo ondiep is dat ze niet kopje onder ging. Haar gouden medaille! Nu is ze er voorgoed doorheen, dachten we. De week daarop sprong ze zelfs in het diepe, op voorspraak van de zwemjuf, maar weer een week later had ze haar oude vertrouwde angstgevoel weer terug, en wou ze bij godsgratie alleen nog in het ondiepste ondiepe springen: een eervol zesde plaatsje na de gouden me daille, net als Annie Borckink dus. 1 nalict lort val Ezer Weizman, sprak donderdag het be- Nede richt van Raviv categorisch tegen. Sterra amingi dat ee onderli Consi lat ove Nede iond sa aeid va: m mentei wel hf Zo t november van het vorig jaar in de ambas- it veilij iestella ’molens lommel concli s dat i nen nie >rdt ve Volgens de laatste opiniepeilingen heeft president Carter een comfortabele voorsprong van zo’n twintig percent op Edward Kennedy. Bij de republikeinen is het spannender: de bijna zeventigjari ge ex-acteur Ronald Reagan tot voor kort een onbetwiste koploper, is inge haald door voormalig ambassadeur en CIA-directeur George Bush. Alle ande ren zijn reeds in de eerste schermutselin gen van Florida, Iowa en Maine terugge bracht tot figuranten. De uitslagen in New Hampshire zullen de verliezers dwingen tot een besluit of het zin heeft om zonder geld, zonder aanhang en zon- Ml „bi een der partijen geregistreerde kiezers een grote rol: in september waren er 176.000 republikeinen, 146.000 geregi streerde democraten en 159.000 onaf- hankelijken. De onafhankelijken mogen of voor democraten of voor republikei nen stemmen, de anderen niet. Omdat George Bush al zeer vroeg is begonnen zijn organisatie in New Hampshire op poten te zetten, maakte hij de meeste kans op een groot aandeel in de onaf hankelijke stemmen. Als Reagan weer verliest is het aanne melijk dat steeds meer aanhang naar Bush zal vloeien. Wint hij echter, dan krijgt de prille glorie van Bush minder luister en zal de onzekerheid onder de republikeinen toenemen. Kiezers win nen met alle middelen, dat was in New Hampshire het parool. Zodoende hapte Rosalynn Carter gehoorzaam in plaatse lijke bakkerijprodukten en verklaarden de republikeinse kandidaten zich, op John Anderson na, tegenstanders van meer controle op vuurwapens in parti culier bezit. Want New Hampshire, onbelangrijk als het is volgens de maat der getallen, maakt en breekt kandidaten, vanwege de ruime openbaarheid die de media aan het gebeuren verlenen. De mouwen zijn opgerold; de verkiezingen in de VS staan op het punt te beginnen. Met het fietsen ging het een stuk beter. Mijn vrouw had de twee extra steunwiel- tjes bezijden het achterwiel van haar klei ne fietsje eraf gehaald, en ik ging met haar naar het schoolplein voor het vervul len van de taak die alle vaders eens in hun leven op zich dienen te nemen: hollend naast de fiets je kind vasthouden als het voor het eerst echt leert fietsen. Ik herin ner me nog goed dat mijn vader dat ook heeft gedaan. Ik denk dat ik al acht jaar was, ik kreeg voor mijn veijaardag zo’n tussenmaatfiets, en we gingen op een zon dag oefenen in de Wassenaar-Obdam- straat bij het Chasséplein, want dat was een doodlopend straatje zonder verkeer. Verkeer bestond in die tijd trouwens nog niet. Na een paar keer met me heen en weer gehold te hebben, de fiets aan het zadel vasthoudend, achtte mijn vader mij rijp voor een rondje los rond het plein voor de Chassékerk. Daar ging ik! Op datzelfde moment ging de kerk uit, en slingerend, niet wetend hoe te remmen, dus tamelijk in paniek, werkte ik me door de massa heen. Een betere vuurdoop was niet denk baar! Sara had het makkelijker. Ik dacht even: ze leert het nooit, ze kon haar voeten niet op de trappers houden en vergat te sturen, maar zie, na vijf minuten fietste ze al van me weg en kon ze het. En dan te bedenken dat het Zuiderbad in Amster dam vroeger een fietsmanege was, waar de dames een cursus fietsen konden volgen! Van officiële zijde verluidt dat de vijf landen - Tanzania, Zambia, Mozambique, Botswana en Angola - waarschijnlijk zul len besluiten tot een verbreken van de diplomatieke betrekkingen met Engeland als ze tot de slotsom komen dat de verkie zingen van deze week in Rhodesië niet vrij en eerlijk zijn. Nyerere, heeft zijn hoge commissaris (ambassadeur) in Londen al teruggeroe pen. Nyerere is bezorgd over de wijze waarop de Britten in Rhodesië het be stand ten uitvoer brengen en gelooft hij verder niet dat dit zal leiden tot vrije en eerlijke verkiezingen in het toekomstige onafhankelijke Zimbabwe. Bij een krachtige explosie gistermorgen vroeg die de kantoren en drukpers van een r.k. weekblad in Gwelo, in het zuiden van Rhodesië, vernielde, zijn twee mensen omgekomen. De explosie werd vermoede lijk veroorzaakt door een landmijn. De explosie volgde een dag na een valse uit gave van het bij Mambopress verschijnen de weekblad Moto die in Salisbury en andere steden verspreid werd en waarin de voormalige guerrillaleider Robert Moe- gabe werd aangevallen. Moegabe werd een psychologische afvallige genoemd. Moto, dat ruim 20 jaar geleden voor het eerst verscheen, werd in het midden van de jaren zeventig door het blanke bewind verboden. Het verbod werd na de komst van de Britse gouverneur, Lord Soames, in december vorig jaar ingetrokken. Het blad neigde daarna in zijn hoofdartikelen naar steun voor de politiek van Moegabe. De valse uitgave was gedateerd „32 febru ari” en was gedrukt op een beter soort papier dan dat van de echte uitgave. Een woordvoerder van de r.k. kerk in Rhode sië noemde de vervalsing een enorm gro- teren ook een onderhoud met president Bani-Sadr. Na het gesprek werd meege deeld, dat men gedurende twee uur „ge dachten over de arbeid van de commissie” had uitgewisseld, hetgeen door de leden van de commissie als „buitengewoon nut tig” was ervaren. New Hampshire, een staat met kleine steden, heeft duidelijke conservatieve tendenzen bij een groeiende bevolking, die onophoudelijk is belaagd door kan didaten met pleidooien voor meer wa pens, minder belasting, minder rege- ringsuitgaven. New Hampshire is arg wanend en achterdochtig tegenover ex perimenten en dat is ook al gegeven de internationale omstandigheden een re- tichtinj uitgesproken, die aangekondigd was uit en heef, Gouden handen van de ment® en naaf verent sluitend houwen r. Daar; ituurge e terrei- cht kan i de ke Noors t in he in dea agen dt en Nq eopend voorgoed zou moeten worden gesloten als id en op de staking werd voortgezet, zo wordt van len vat oept op Noor» n laten ibrieven heef zaterdag. Vanaf zijn ziekbed liet de leider van de Iraanse revolutie weten, dat het lot van de vijftig gegijzelden, die vanaf begin (Van onze redactie buitenland) DAR—ES—SALAAM—SALISBU RY. President Julius Nyerere van Tanzania heeft de leiders van de vijf frontlijnstaten voor morgen naar Dar-es-Salaam uitgenodigd voor een bespreking over Rhodesie. J talei JERUZALEM (UPI). De Israëlische standii re8erinS heeft de persaccreditatie inge- trokken van een correspondent van de ®enw Amerikaanse televisie-omroep CBS die .gemeld had dat Israel in de herfst van het vorige jaar voor de kust van Zuid-Afrika een kernbom tot ontplogging had ge naar de nationale conventies deze zomer worden gekozen, toch niet zoveel ver trouwen. Zijn organisatie heeft reserve ringen afgezegd voor een zaal waar op de verkiezingsavond moest worden feestgevierd, en de senator zelf is niet eens ter plaatse als de uitslagen bekend worden. Terecht zegt Kennedy dat tot nu toe niet meer afgevaardigden zijn gekozen dan het aantal stoelen op de voorste rij van New Yorks Madison Square Garden (waar de democraten deze zomer hun kandidaat aanwijzen), maar zijn cam pagne hapert sterk. Het Amerikaanse publiek, althans een groot stuk daarvan, wil Kennedy niet en die overweging blijft gelden zelfs nu de storm over Chappaquiddick en de verhalen over zijn van alcoholisme genezen echtgenote Joan wat op de achtergrond zijn ge raakt. Naar de mate van zijn verlies zal ook Kennedy moeten uitmaken of hij wil doorzetten, want met de verliezen dro gen de geldbronnen op. Dat maakt een campagne steeds minder effectief. Car ter heeft achtmaal zoveel geld beschik baar als Kennedy en bovendien nog het niet te kapitaliseren voordeel van de presidentiële macht zorgvuldig opges paarde fondsen voor projecten op poli tiek opportune momenten uit te delen. In New Hampshire spelen de niet bij Dr. Beyers Naudé, die onder meer bekendheid verwierf als directeur van het Zuidafrikaanse Chris telijk Instituut dat zich meermalen kritisch tegen de apartheid heeft opge steld, zei zaterdag dat hij alle hoop heeft opgegeven dat de Nederduits gerefor meerde kerk nog in staat is om de problemen van dit land te begrijpen. Ds. Meyer die geruime tijd hoofdredacteur was van het blad Oecumenisch Sara, die nu vier jaar en acht maanden oud is, heeft tijdens de Olympische Win terspelen, maar niet in Lake Placid, ook twee gouden medailles veroverd. Eerst is ze, losbandig, zonder door de zwemjuf te zijn geduwd of zelfs maar door handrei king geholpen te zijn, in het diepe ge sprongen, en daarna heeft ze voor het eerst los gefietst. Eigenlijk was ze nogal bangepoeperig wat het springen betreft. Terwijl de ande re kleuters uit haar klas al frank en vrij eigener beweging van de kant in het on diepe sprongen (zij het met de plastic drijfkurken om), begon Sara meestal te piepen in de richting van de tribune op één hoog, waar de ouders hun zenuwen zo goed mogelijk in bedwang plegen te hou den. „Ik voel me niet lekker!”, riep ze dan, of ze kreeg opeens grote aandrang om naar de wc te gaan. En als ze dan toch aan de beurt kwam, moest de zwemjuf haar wèl een hand geven en haar min of meer van de kant duwen, want anders kwam er niets van. Ik begreep dat niet zo goed, omdat ze thuis wel levensgevaarlijke sprongen maakt van de tafel op haar bed, zodat je haar moet smeken dat nooit meer te doen, omdat ze toch een keer met haar kop tegen de muur knalt of door een te korte sprong haar been breekt als ze het bed net niet haalt. Waarom ze dat dan wel durfde, en niet zo’n soft sprong in Morpheus’ natte armen dorst te riskeren, was ons een raadsel. Op de een of andere manier moest ze er een keer doorheen, dus ik bedacht een list. Of die pedagogisch ver antwoord was, weet ik niet, ik heb mijn twijfels, maar ook onpedagogisch vond ik hem verantwoord, dus vooruit maar. Sara had al enige tijd haar zinnen gezet op die grootste verworvenheid van the American Way of Life (na de Ford en de hambur ger), de Barbie-pop dus, en omdat je als vader en moeder soms, terwille van je kinderen, een stap terug moet doen op het punt van de goede smaak, besloot ik dat Sara een Barbie kon winnen door vrij en blij en losjes van de kant in het zwembad te springen. welingelichte zijde vernomen. Ze besloten toen tot werkhervatting. Het andere be drijf is Firth Brown, waar 600 man werken. Bij de BSC staakt men al zeven weken. Er worden loonsverhogingen tot 3o pro cent geëist. De mijnwerkers in het zuiden van Wales hebben zich zaterdag tegen een staking Journaal dat door de overheid werd verboden, zei dat de blanke kerk nog steeds het onderdrukkenfe sociaal-economische stel sel van de Zuidafrikaanse maatschappij steunt en dat de kerk in feit een „blanke rassenkerk” is, die het Af rikaanse volk (de blanken, red.) en hun nationalisti sche belangen steunt. Volgens de theologen isoleert de kerk zich steeds meer van de gemeenschap der kerken in Zuid-Afrika. De echtgenote van ds. Bey ers Naudé, mevrouw Ilse Naudé die van Duitse af komst is, heeft inmiddels verklaard dat zij niet uit de Nederduits gereformeerde kerk zal treden. (Van onze redactie buitenland) MEXICO-CITY. In de Mexicaanse hoofdstad Mexico City hebben ongewa pende vrouwelijke politieagenten in het weekeinde een eind gemaakt aan de bezet ting van de Belgische en Deense ambas sade. Vorige week maandag werden de twee ambassades op vreedzame wijze bezet door leden van het Democratische Natio nale Volksfront. Er werden na beëindi ging van de bezetting 22 arrestaties ver richt. De arrestanten werden echter na tussenkomst van president Lopez Portilli weer vrij gelaten. De bezetters eisten vrijlatingen van 150 politieke gevangenen, opheldering over 601 vermiste personen en het verdelen van bouwland onder arme boeren. De bezetting werd door grotendeels on gewapende boeren uitgevoerd. Tijdens de actie kon het personeel van twee ambas sades zich vrijelijk bewegen. kerk, die door velen ook apartheidskerk wordt ge noemd, heeft gefaald in het vervullen van haar rol in de Zuidafrikaanse ge meenschap. ling dl ^medewerker van CBS Dan Raviv zijn iet alg accreditatie „wegens zijn duidelijke en ïderlari •grove schending van de militaire censuur- bepalingen die vereisen dat een nieuwsbe richt van militaire of veiligheidsaard eerst teorif 4e militaire censuur passeert”. Raviv was naar Rome gevlogen om het et hee bericht te verzenden. Hij baseerde zijn Overal bericht op het manuscript van een boek it gezet dat twee Israëlische voormalige joumalis- ich aal ten hadden geschreven. Het manuscript rekundi werd 12 dagen geleden voorgelegd aan de nen, zt militaire censuur. De Israëlische minister van Defensie, (Van onze redactie buitenland) BEIROET—JERUZALEM. In de christelijke wijk van de Libanese hoofd stad Beiroet is zaterdag een bom in een geparkeerde auto ontploft op het moment, dat de auto van de leider van de christelij ke milities, Bechir Gemayel, voorbij reed. Veertien mensen werden gedood onder wie het tweejarig dochtertje van Gemayel. De falangisten-leider zelf ontsnapte aan de aanslag. Hij verbleef op dat moment ergens anders. De explosie richtte een enorme schade, verscheidene auto’s vlogen in brand en er vielen meer dan tien gewonden. Bechir Gemayel is de zoon van de stich ter van de falangistische partij, Pierre Gemayel. Hij voert het bevel over alle rechtse milities in Libanon. Vorig jaar ontsnapten twee andere leden van de fa milie Gemayel aan aanslagen. De falan- gisten vermoordden in 1978 de zoon van Soleiman Frangie, voormalig president van Libanon, en diens gezin, alsmede 33 inwoners van het dorp Ehden in Noord- Libanon. De aanslagen op de Gemayels worden gezien als wraaknemingen van volgelingen van Frangie. solidariteit met de werknemers in de Brit se staalindustrie. Terwijl vierduizend kompels zich voor een werkonderbreking voor onbepaalde tijd uitspraken, stemden Stjch. 22.000 ertegen. Het kader van de bond van mijnwerkers in Wales had tot de staking uitgeroepen. De vakbondsleiders hadden tevens willen protesteren tegen de hen bedreigende ontslagen in verband met de aanstaande sluiting van een aantal staal fabrieken in dit deel van Groot-Brittanië. Kennedy zelf, hoewel betogend dat de verschillen geringer zijn dan de opinie onderzoeken lijken aan te tonen, heeft in de afloop van deze voorverkiezingen, waarbij rechtstreeks afgevaardigden (Van onze redactie buitenland) JOHANNESBURG. De Zuidafrikaanse theoloog dr. Beyers Naudé heeft de uit blan ken bestaande Neder duits gereformeerde kerk in zijn land verla ten en is toegetreden tot de overwegend uit zwarte lidmaten be staande gereformeerde kerk in Afrika. ve, gemene en ongerijmde aanval op Moegabe. De kandidaat die bij de stembus de meeste stemmen behaalt, zal niet automa tisch gevraagd worden de nieuwe rege ring van Zimbabwe te leiden. Dit heeft gisteren Lord Soames, de Britse gouver neur in Rhodesië, verklaard in een vraag gesprek met de Zuidafrikaanse radio. Als de verkiezingen achter de rug zijn, stelt Lord Soames zich voor besprekingen te voeren met de personen wier raadgeving hij nodig acht, aldus de radio in een korte toevoeging bij de verklaring van de be windvoerder. Drie predikanten zijn hem gevolgd: Pieter Schoeman, Roel Meyer en dr. Johan Wolfaardt. In een verklaring zeggen de theologen dat de blanke

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3