To in V b s DamiatePers Catastrofe dreigt in Britse gevangenissen De strategische waarde is Libanons grootste probleem I I Nie A fife 1 W7' Umuider Courant NOTITIES OVER: H M 19 80 FEBRUARI MAANDAG 25 F!'>i KLC J S( u Wie bekend is met de situatie in Libanon stelt zich ongetwijfeld wel eens de vraag: „hoe lang de partijen, die bij de con flicten in dit land zijn be trokken, er nog in zullen slagen om de ontwikkelin gen in de hand te houden en een nieuwe oorlog tus sen Israel en de Arabieren te voorkomen”. hoelang een nieuwe Midden-Oosten-oorlog nog zal uit blijven, door generaal-majoor M. H. von Meyenfeldt, een nieuwe ramp die de Sahel bedreigt, door Kees Klaasse, de explosieve situatie in de Britse gevangenissen, van onze radactie buitenland. o Wet he Droogteramp in Sahel chronisch 155,00 VO Wi Be Te de Demonstratie van gevangenen op het dak van de zwaarbewaakte Worm- wood-Scrubbsgevangenis in Londen. De ramp die de Sahel in 1973 geselde was verschrikkelijk. Toen de winterregens enkele jaren lang uitbleven, begon een droogteperiode, die als de meest catastrofale sinds zestig jaar wordt beschouwd. Velen van de in totaal 26 miljoen mensen die in het getroffen gebied leefden, werden acuut met de hongerdood bedreigd. Ongeveer honderdduizend van hen zouden ook inderdaad sterven, vooral kinderen en oudere mensen. De ramp bleef niet beperkt tot Sahellanden. Ook in Ethiopië, Kenia, Tanzania en Soedan verkommerden mensen en vee. Niet te tellen aantallen geiten en andere dieren, eigendom van nomaden, krepeerden bij gebrek aan water. In paniek trokken veel mensen van het totaal uitgemergelde land de steden in, waar de prijzen voor het schaarse voedsel tot recordhoogten opliepen. De regeringen van de getroffen landen sloegen pas laat alarm. Voor de (buitenlandse) deskundigen was het al lang duidelijk dat een ernstige situatie aan het ontstaan was in het Afrikaanse overgangsgebied tussen zandwoestijn en tropische regengordel. Niet dat die overigens op tijd iets deden met deze wetenschap. Toen de nood toesloeg, zette de FAO, de internationale voedselorganisatie van de Verenigde Naties, ijlings In deze dagen, waarin het nieuws wordt beheerst door Afghanistan en Cambodia, valt het niet zo op dat zich elders op deze aardbol, in Midden-Afrika, al jarenlang een drama aan het voltrekken is van aanmerkelijk grotere orde. Hongersnood en droogterampen dreigen in de Sahel chronisch te worden. „Als grootscheepse hulp nog een halfjaar uitblijft, dan zullen er in de kranten weer foto’s van uitgemergelde kindertjes in de Sahel verschijnen”, aldus de hartekreet dezer dagen in een interview met Els van Hulten-Delgaauw, de echtgenote van oud- staatssecretaris Michel van Hulten, die naar het Afrikaanse Sahelland Mali is vertrokken om voor een hulporganisatie te werken. Nog altijd hebben miljoenen mensen in Afrika dagelijks met het schrikbeeld honger te maken. En weer zal die honger binnenkort in alle hevigheid toeslaan. Opnieuw dreigt, na de droogterampen van 1973 en 1977, een omvangrijke hongersnood in de Sahel, de strook landen op de scheidslijn tussen dor en groen in Afrika. Er is het afgelopen jaar weer te weinig regen gevallen in Senegal, Gambia, Kaap-Verdië, Mauretanië, Mali, Niger, Opper-Volta en Tsjaad. Voor de zoveelste maal zijn talloze oogsten mislukt in deze door droogte geteisterde landen onder de Sahara; het voedsel raakt op. De op het oog zeer ambitieuze hulpprogramma’s van de rijke landen bieden bij lange na niet voldoende uitkomst. urgentieprogramma’s op evenals de Europese Gemeenschap. Verschillende landen en organisaties trachtten te redden wat er te redden viel. Dat was niet veel. De donorlanden werden op de conferentie met hun neus op veel schrikbarende feiten gedrukt. Bijvoorbeeld dat de ontbossing in Afrika veel sneller gaat dan men zich ooit heeft gerealiseerd. Hierdoor neemt onder meer de kans op woestijnvorming toe. De bevolking in de acht Sahellanden groeit met twee procent per jaar, terwijl de voedselproduktie maar één procent stijgt. De Sahellanden zijn daardoor onder meer achtergelopen op hun doelstelling om tegen het jaar 2000 zelf in hun voedselproduktie te kunnen voorzien. Vermoedelijk dit jaar zal opnieuw een conferentie worden gehouden door de zogeheten Club van de Sahel. Hoog tijd: zoals gezegd. Een nieuwe droogtecatastrofe kondigt zich reeds aan. Droogteperioden zijn er altijd geweest in de Sahelstreek en zullen er ook altijd terugkomen. Een reden temeer om te proberen de gevolgen tot een minimum te brengen. hongersnood af te wenden door het aanleggen van betere wegen, meer putten en bevloeiingswerken kwam niet veel terecht. Wellicht om diezelfde reden bleek in de jaren die volgden tot overmaat van ramp een deel van het toegezegde geld niet eens gebruikt te kunnen worden. De dreigende crisis in de Britse strafinrichtingen wordt danig aan gescherpt door stiptheidsacties en het weigeren overwerk te doen door Volgt Moorm HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E Koning DIRECTIE: Mr. H. C. van der Mije UMU Klooste maand bureau nomen, persom terhuis ingebrs drijf I Helder Oudeweg 12-14, Haarlem tel 023 - 31 90 53 Wel van h( tentoo ter Wi nieuw Beide wetho over. Hij Velser gemee bibliol dus z< jaren van z anden kelijk Voo kwart werk terreii partic precie het bi de lei één t de w brach onder Chrisl geope BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van zaterdags van Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 De Britse autoriteiten maken zich ernstig bezorgd over de toestand in de overvolle gevan genissen in het land. Men vreest binnen afzienbare tijd te zullen worden geconfron teerd met gewelddadigheden als die welke zich onlangs af speelden in een Amerikaanse strafinrichting in de staat New Mexico. Een oproer kostte daar het leven aan enkele tientallen gedetineerden. peil betekent, schat dat tegen het einde van dit jaar 48.100 mensen hun straf zullen moeten uitzitten in cellen, waarvan minder dan een kwart in deze eeuw is gebouwd. Intussen zijn veel nieuwbouwplan- nen voor gevangenissen geschrapt als gevolg van een bezuinigingsope ratie van de regering. Vier jaar na deze droogteramp en na hulpacties, die onder meer in ons land zeven miljoen gulden opbrachten, was er in 1977 weer hongersnood in de Sahel. Nog steeds had het niet (voldoende) geregend. De hulpacties bleken op de lange termijn geen succes gehad te hebben. Gironummers werden weer geopend. Graanzendingen gingen onderweg. Weer werden op de tv de hongerige kinderen en dode koeien op een gescheurde bodem massaal ten tonele gevoerd. Op het Afrikaanse platteland aten de boeren hun zaaigoed voor de nieuwe regentijd op. Voor een kwart van de bevolking van de acht Sahellanden sloop de hongerdood weer angstig naderbij. De Verenigde Staten en West-Europa stuurden in 1978 ongeveer 700.000 ton voedsel. Maar voedselzendingen alleen bieden slechts een minieme tijdeljke oplossing. 18.30-19.00 uur 11.30-12.30 uur (V SAN' houdei stemdf het til aan h< Wethoi zelf in schrot» “t nieuwl mee d< tijk br der R< meer breidii telaan pas lal goede lijke woord nieuw „De gieren zijn de enige die van de toestand profiteren”, zo zei president Sangoule Lamizana van Opper-Volta destijds wrang in een toespraak tot de VN in Rome, waar hij om meer hulp kwam smeken voor de zwaar getroffen landen in de Sahel. Lessen voor de toekomst werden na deze rampzalige maanden niet of nauwelijks getrokken. Van pogingen om nieuwe De inrichting in Ashford, waar voornamelijk mensen in voorarrest worden gehouden, is berekend op 271 gevangenen. Doorgaans zijn er ongeveer 600 gehuisvest. Een be waarder die er al 14 jaar werkt: De omstandigheden zijn hier al ja ren ondraaglijk. We zijn nu echt op een eindpunt. Als je drie man in een klein celletje opsluit, krijg je ge welddadige reacties. Ze leren zich tegen elkaar en tegen iedereen die op hun weg komt. Vaak wordt de staf aangevallen. Ik heb het niet over een duw in je gezicht, maar over echt slaan, waardoor je twee weken bent uitgeteld”. Groeperingen die zich inzetten voor verbetering van het lot van Britse gedetineerden, beweren dat de gevangenbewaarders vaak wraak nemen op de gestraften. Acht gevangenbewaarders zijn vo rig jaar veroordeeld, omdat zij tij dens een oproer in de gevangenis van Huil in 1976 gevangenen had den mishandeld. Ook wordt be weerd, dat gedetineerden steeds va ker met kalmerende middelen rus tig worden gehouden. Dat met tran quillizers wordt gewerkt, is inmid dels openlijk toegegeven door de directeur van de gevangenis van Parkhurst. der de 15.000 ongewapende gevan genbewaarders. Een van de gevol gen zou kunnen zijn „een ernstig verlies aan gezag, dat door gewa pend ingrijpend zal moeten worden hersteld”. De afgelopen jaren hebben zich in de 118 Britse gevangenis inrichtingen tientallen ongeregeld heden voorgedaan, van vreedzame protestacties tot bloedige oproeren. Tot nu toe zijn geen doden gevallen, wel honderden gewonden. Bij moei lijkheden vorig najaar in de Lon- dense gevangenis Wormwood Scrubs, liepen ongeveer 70 gevan genen verwondingen op, toen de autoriteiten een speciale eenheid in zetten om een oproer neer te slaan. In het parlement onthulde de rege ring toen onder pressie, dat sinds oktober 1978 zeven maal de hulp van die eenheid was ingeroepen om ordeverstoringen in Britse gevange nissen de hop in te drukken. De vorming van de mobiele eenheid onderstreept de groeiende bezorgd heid van de regering over het oplo pen van de spanningen in de gevan genissen. Het ministerie van Binnenlandse Zaken, dat enkele jaren geleden nog verklaarde dat een aantal gede tineerden van 42.000 al een crisis- Nederlandse pantservoertuigen in Libanon. De krijgsmacht beschikt over 3100 tanks en 580 gevechtsvliegtuigen (West-Duitsland resp. 3800 en 610). De vrede met Egypte heeft de strategische positie van Israel aan zienlijk gewijzigd. Twee verande ringen wil ik noemen. De eerste is, dat Israel zich nu kan concentreren op de dreiging uit het Noorden en Oosten en met name op de dreiging van de kant van Syrië, dat nu Is raels belangrijkste tegenstander is. De tweede betreft het verlies aan strategische ruimte door de terug gave van de Sinai aan Egypte. Wat te verdedigen is overgebleven, is niet meer dan een langgerekte on diepe landstrook die moeilijk is te verdedigen, kwetsbaar is voor infil traties en weinig mogelijkheden biedt voor de ontplooiing en veilige verplaatsing van militaire een heden. Mede door het verlies van de Si nai is de keus voor de verdediging als gevechtsvorm bij een eventueel militair conflict weinig zinvol meer. De geografische situatie dwingt Is rael om als eerste toe te slaan en om door snelle aanvallende acties op het grondgebied van zijn tegenstan der, zich de nodige vrijheid van handelen te verschaffen. Alleen een offensief kan Israel redden. De aandacht van de Israëlische militaire leiders richt zich vooral op ontwikkelingen in Libanon, Syrië en Jordanië, mede om te bepalen wanneer bij oplopende spanning tot actie moet worden overgegaan. In Libanon bevinden zich Syrische troepen en in Zuid-Libanon belang rijke concentraties gewapende Pa- lestijnen die een bedreiging vormen voor Noord-Israel. Er zijn meldin gen dat deze Palestijnen zijn uitge rust met Russische tanks. De gezamenlijke militaire macht van Syrië en Jordanië is vrijwel gelijk aan die van Israel (totaal strijdkrachten 294.700; tanks 3200; gevechtsvliegtuigen 462). In voorko mend geval kunnen beide landen rekenen op steun van andere arabi- sche staten, zoals Irak. De militaire macht van de arabieren is echter niet zo indrukwekkend dat zij Is rael, wanneer dat nodig is, zal af houden van offensieve operaties. Jordanië manoeuvreert uiterst be hoedzaam, mede omdat het van het Westen afhankelijk is voor de in standhouding van zijn strijdkrach ten. Irak heeft zijn aandacht vooral gevangenispersoneel, dat hogere salarissen en betere werkomstan digheden eist. Hun acties hebben voor de gedetineerden tot gevolg dat zij vaak lange tijd in hun cellen ’blijven opgesloten, zonder li chaamsbeweging, recreatie, bezoek of samenkomsten met medegevan genen. ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling (inclusief 4% BTW) per maand per kwartaal per post perjaar per post losse nummers buitenland per kwartaal In een recent rapport waarschu wen Britse gevangenisdirecteuren voor „een grote catastrofe”, tenzij spoedig stappen worden onderno men om het gevangenisstelsel te hervormen. Dit stamt nog groten deels uit het Victoriaanse tijdperk. De problemen draaien vooral om de overbevolking in de gevangenissen. Momenteel zijn 46.200 gedetineer den ondergebracht in sterk verou derde gevangenissen, die hooguit zijn berekend op 30.000 celbewo ners. Een derde deel van hen moet met een of twee anderen een cel delen van 2,5 bij 3 meter. De directeuren wijzen ook op de snel groeiende ontevredenheid on- In 1978 werd in Amsterdam onder de hoede van de Organisatie voor Economische Samenwerking (OESO) een driedaagse conferentie gehouden van de Club van de Sahel, het gespreksforum van de Sahellanden en westerse en olieproducerende donorlanden. Om een eerste ontwikkelingsprogramma, dat tot 1982 loopt, van de grond te krijgen, was volgens de Afrikaanse landen zes miljard gulden nodig. De donorlanden wilden zich echter slechts voor een kleine twee miljard vastleggen. De Sahellanden kregen het verwijt van de donors, dat zij zich moeilijk voor meer geld konden vastleggen als er geen goed doortimmerde voorstellen op tafel kwamen. 15,90 45,85 60.00 180,70 233,00 0,80 De gebrekkige coördinatie in de hulpverlening, internationaal zowel als nationaal, de geringe capaciteit van havens en vliegvelden en ook het ontbreken van goed transport verergerden de rampzalige situatie, vooral in de meer landinwaarts gelegen gebieden. In de Afrikaanse havens lagen miljoenen tonnen graan en ander voedsel. Er waren echter geen vrachtwagens en helikopters genoeg om het naar de noodgebieden te brengen. De televisie bracht maanden lang beelden in de huiskamer van stervende, kreperende mensen en dieren, een wanhopige worsteling van sterksten om hun laatste dagen te rekken. Parlementsleden, hulpgroepen, welzijnsorganisaties en de Britse media dringen aan op ingrijpende hervormingen in het Britse gevan geniswezen om gewelddadige uit barstingen als in de Verenigde Sta ten op tijd af te wenden. Het probleem waar Libanon mee zit, is dat het strategisch waardevol is voor de partijen die in het conflict over de vorming van een Palestijn se staat militair tegenover elkaar staan. Het beheerst de toegangen tot Noord-Israel en West-Syrië en herbergt concentraties gewapende Palestijnen en Syrische legereenhe den. De rust kan dan ook pas in Libanon terugkeren wanneer Israel en zijn buren het eens worden over de toekomst van het Palestijnse volk. De kans daarop lijkt echter gering. Immers, zolang er geen ech te vrede is in het Midden-Oosten, beschouwt Israel de vorming van een Palestijnse staat, o.a. op de Wes toever van de Jordaan, als een springplank voor de arabieren om Israel te vernietigen. Israel wil eerst vrede; de arabie ren eerst de vorming van een Pales tijnse staat. En aangezien dit ge vecht nog lang kan duren, mogen wij niet verwachten dat er op korte termijn vrede zal zijn in Libanon. De mogelijkheid is zelfs aanwezig dat de ontwikkelingen inderdaad uit de hand lopen en dat het conflict tussen Israel en zijn buren militair wordt uitgevochten op Libanees grondgebied. Hoe reëel is die moge lijkheid? Israel heeft sinds de oorlog van 1973 zijn strijdkrachten aanzienlijk versterkt. Naar defensie gaat 30,4 procent van de overheidsuitgaven (Nederland 9,4 procent). De defen- sie-uitgaven per hoofd van de be volking bedragen 425 dollar (Neder land 338 dollar) en in de Israëlische krijgsmacht dient 22,8 procent van de bevolking tussen 18 en 45 jaar (Nederland 3,8 procent). De sterkte van de krijgsmacht bedraagt 165.000 militairen (Nederland 115.000). Deze sterkte kan binnen 24 uur tot 400.000 worden opgevoerd. Mens en dier sterven van honger en dorst in Opper-Volta. geconcentreerd op de ontwikkel® gen in het buurland Iran. Israel heeft verder een vooi sprong daar waar het gaat om hel gebruik van gepantserde eenheder en om de kwaliteit van de pantset afweer en de luchtstrijdkrachtei Bovendien mag het er van uit gaai dat de arabische militaire leiders 4 technische en bedrijfskundige km liteiten missen om de militair macht waarover zij beschikken effi ciënt te gebruiken en om militant operaties op grote schaal te leiden BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel adm: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023-31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 Wanneer Israel besluit om zjji militaire macht te gebruiken, gas het om de volgende doelstellingen de vernietiging van de Palestijnei in Libanon en de uitschakeling vai Syrië als militaire macht. Een op ratieplan voor het bereiken van de ze doelen kan voorzien in een verde digend optreden langs de Jordaai om een mogelijke aanval van Joi danië af te weren en een aanvallen de operatie in Libanon en Syrië me als mogelijk einddoel Aleppo i Noord-Syrië. De uitvoering van deze operate kan plaatsvinden langs twee assen één langs de kust van de Middel landse Zee en een tweede in dl richting van Damascus. De Unifil troepen in Zuid-Libanon bevindei zich zeker in de beginfase van eer dergelijk offensief in een kwetsbar positie. Zij zijn uiteraard niet ii staat om Israel te stoppen en kun nen niet meer doen dan zich ingr» ven en wachten op nieuwe take wanneer de toestand is gestabili seerd. Zal Israel toeslaan? Amerika, dal belang heeft bij goede betrekkingen met de Arabieren, zal zeker alles doen om Israel van een dergelijk optreden af te houden. Een onzeke re factor voor Israel is ook de moge lijke reactie van de Sovjet-Unie dat aan de zijde van Syrië staat. De toestand wordt mijns inziens werkelijk kritiek wanneer Ameri ka, ter bescherming van de belan gen van het Westen, gedwongen wordt om zijn interventiestrijd- macht te gebruiken in het gebied van de Perzische Golf. Dan krijgt Israel de ruimte om zijn slag te slaan; om aan de militaire dreiging in het Noorden voor een lange tijd een einde te maken en wordt Liba non het slagveld waarop de vijfde Israelisch-arabische oorlog wordt uitgevochten. jTUNESIE MAROKKO' ALGERIJE EGYPT SOEDAN ETHIOPIË KENIA NIGER TSJAAD» SSPAANSE =SAHARAB - 'NIGERIA Ad gSg GUINEE SIEHRA ~LEOnAs||voob iBOti^ERiX «U«Tj

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 4