Hypermoderne ambulances vervangen bijna tien jaar oude ziekenwagens Touringcarbedrijf Moorman in Den Helder overgenomen Tinnno Wethouder Scheeper opende bibliotheek in Santpoort politienieuws 1 1 11 AANSCHAF BAART FINANCIËLE ZORGEN Nieuwe uitdaging in IJmuiden en Velserbroek *rs Auto schade? Het I S±31Ë I! plein 1945 deze week k a KLOOSTERHUIS OOK TOUROPERATOR Gebouw Gas en Water ant doelwit krakers 1 schade-service Motorhuis IJmond EJMOND 1 Na drie jaar leegstand ONDERNEMER Uitdaging (Van onze verslaggever) IJMUIDEN. Zaterdag zijn officieel twee nieuwe ambulances in gebruik genomen bij het ambu- lancevervoerbedrijf Kloosterhuis B.V. uit IJmuiden. De wagens zijn aangeschaft ter vervanging van twee verouderde types. De financiering komt in eerste in stantie geheel voor rekening van het bedrijf. AMBULANCES ADERLATING ikkelit Het interieur van de ambulances. (ADVERTENTIE) ie itend 155,00 Wethouder H. Scheeper tijdens de opening van het nieuwe bibliotheekgebouw. I0 uur Duur >m aj in, gas Hingen estijna ing vai en ope van de i verde lordaai an Joi nvallen n-ië me ppo ii aantset lachten lit gaai ders de ge kws nilitain sen effi nilitaire leiden. Volgens directeur Nico Kloosterhuis is Moorman overgenomen omdat het IJmui- Voorzitter Van Eyck zei daarna af scheid te nemen van een heiend vakge bied. Hij herinnerde aan het begin van het bibliotheekwerk in Santpoort in een paar zaaltjes van het badhuis. In de nieuwe bibliotheek is het aantal abonnementen inmiddels gestegen tot 4500 op 10.000 in woners. Het aantal uitleningen is al ver dubbeld sinds de ingebruikneming. Inbraken. In een box onder de flat woningen aan het S. F. Kuijperplantsoen (Oud-IJmuiden) is zaterdagnacht voor een waarde van tweeduizend gulden aan foto apparatuur ontvreemd bij een inbraak. Een toegangsdeur werd ingetrapt. De be nadeelde deed zondag aangifte bij de Vel- sense politie. In dezelfde nacht kreeg ook het clubhuis van de watersportvereniging „IJmond” nabij de Noordersluis in IJmui den inbrekersbezoek. De buit bestond hier uit geluidsapparatuur (stereo-casset- terecorder, tuner en versterker) en rook artikelen ter waarde van 150 gulden. Bo vendien werd een telefoonpotje met een zelfde bedrag geleegd. Geluidshinder. Door te royaal af gestelde geluidsapparatuur dreigde zon dagnacht een handgemeen tijdens een feestje in een woning aan de IJmuidense Kanaalstraat en omwonenden die hier over hun beklag deden. Na aanhouding van een 21-jarige IJmuidenaar, volgens de politie de grootste belhamel, bedaarden de verhitte gemoederen. Hem zal openlij ke geweldpleging ten laste worden gelegd. Onder meer tegenover de politie die hem slechts door gebruik van de wapenstok tot rede kon brengen. Commissie bedrijven. - De commissie bedrijven vergadert woensdagavond om half acht in het Velsense gemeentehuis. Ter discussie staat een rapport waarin het effect van de voorgenomen duininfïltratie in Zuid-Kennemerland uit de doeken wordt gedaan. Samensteller is het bestuur van de Belangengemeenschap Drinkwa tervoorziening Zuid-Kennemerland. (Van onze verslaggevers) IJMUIDEN. In de nacht van vrijdag op zaterdag hebben negen jongeren sa men met een aantal helpers een leeg staand pand van de gemeentelijke Dienst Gas en Water aan de Trompstraat in IJmuiden gekraakt. Woordvoerster Anita Maalman zegt dat de kraakaktie is ondernomen omdat de meesten van de groep jongeren niet be schikten over behoorlijke woonruimte. Bovendien willen de nieuwe bewoners van het pand, aldus de woordvoerster, protesteren tegen het gemeentelijk beleid voor wat betreft de jongerenhuisvesting. In een brief aan het college hebben de clandestiene bewoners hun grieven uiteen gezet. Ook de buurt is via een pamflet ingelicht over de kraakactie. Maandagmorgen omstreeks half tien, nadat de krakers meer dan 48 uur onopge merkt in het pand gebivakkeerd hadden, kregen zij bezoek van de politie. Nadat poolshoogte te hebben genomen vertrok de politie om overleg met de gemeente te voeren over verder te nemen stappen. .ka, dal ikinga ir alles ergelijk enzeke 1 moge nie dat lat. De inziens Ameri- belan- vongefl estrijd- gebied i krijgt slag te reiging ige tjjd t Liba- vijfde wordt (Van een onzer verslaggeefsters) SANTPOORT. Uitgerekend de wet houder die als raadslid tegen de bouw stemde, opende zaterdagmiddag officieel het filiaal van de openbare bibliotheek aan het Burgemeester Weertsplantsoen. Wethouder H. Scheeper memoreerde dat zelf in zijn openingstoespraak en zonder schroom. Als wethouder heeft hij het nieuwbouwplan loyaal verdedigd, daar mee de continuïteit van bestuur in prak tijk brengend als opvolger van voorstan der Roessingh. Zelf was hij als raadslid meer geporteerd voor handhaving en uit breiding van de bibliotheek aan de Wüs- telaan. „Maar anderen zagen toen wat ik pas later ben gaan zien, namelijk dat een goede bibliotheek aan een aantal ruime lijke en technische eisen moet beant woorden, die eigenlijk uitsluitend in nieuwbouw volledig zijn te honoreren”. Wijkermeerweg 48 Beverwijk Telefoon 02510-29162 de heer J. Klomp iperatit i assen Middel in di Unifil ivindet ran eet etsban niet ii in kui 1 ingis takei istabili Nico Kloosterhuis had ook vanwege een andere reden liever gezien dat de overeen komst met de gemeente was blijven be staan. „Misschien klinkt het vreemd i it de mond van een ondernemer, maar doordat de overeenkomst is verbroken is het am bulancevervoer helemaal in handen geko men van een particulier. Ik kan als ik dat wil morgen het bijltje erbij neergooien zonder dat de gemeente er iets aan kan doen. Als het om volksgezondheid gaat vind ik dat kosten nog moeite gespaard moeten worden”. voor 15,90 45,85 60,00 180.70 233,00 0,80 L i voor- om hel Wethouder Scheeper zag als een nieuwe uitdaging het bibliotheekwerk in de Vel- serbroekpolder met straks zo’n zes- ze venduizend woningen. Het bibliotheekfi- liaal in Santpoort is het laatste werkstuk van de heer H. A. Peters als stadsarchi tect. Na completering van de beeldrepor- tage van dit filiaal zal hem een exemplaar daarvan worden overhandigd. Sinds 1 januari 1980 is het ambulance vervoer losgekoppeld van de G.G. en G.D. Velsen. Hiermee is tevens een einde gekomen aan een overeenkomst tussen Kloosterhuis en de gemeente, waarin de gemeente de financiering van de ambu lances op zich nam en Kloosterhuis de wagens in bruikleen kreeg. In de nieuwe constellatie betaalt het ziekenfonds via een tariefsvergoeding achteraf de kosten inclusief de aanschaf van de ambulances. Wethouder J. W. Meij er van Volksgezondheid motiveert in een gevraagde reactie het besluit door te stel len dat de gemeente niet de kosten moet betalen, die eigenlijk voor rekening moe ten komen van het ziekenfonds. Wel blijft de gemeente voorlopig de personeelskos ten betalen. Maar ook deze post zal in de toekomst gedekt worden door het zieken fonds. Commissie sociale aangelegenheden. - Een vergadering van de commissie sociale aangelegenheden staat genoteerd voor donderdagavond half acht. Van het func tioneren van het Centraal Orgaan Bejaar denbeleid, een zogenoemde artikel 61- commissie, wordt hier verslag gedaan. De twee pas aangeschafte ambulances hebben hun vuurdoop reeds gehad. Beide wagens worden sinds drie weken ingezet bij ongevallen en ziekenvervoer. Het gehe le team dat werkt met de nieuwe zieken wagens is zeer enthousiast over de wagens. kan terug naar vier ziekenwagens. Het betekent wel, dat we binnen twee jaar, als we willen voldoen aan de in de wet op het ambulancevervoer gestelde eisen, in to taal vier nieuwe ambulances moeten ko pen; wat ons vier ton gaat kosten. Deze hoge noodzakelijke investeringskosten zijn mede veroorzaakt omdat de gemeente de laatste jaren geen wagens meer heeft aangeschaft”, aldus Kloosterhuis. Een woordvoerder van de gemeente zei desgevraagd dat elk jaar de ambulances worden gekeurd en een nieuwe vergun ning krijgen. Zonder vergunning mogen de ziekenauto’s niet worden ingezet bij spoedeisend ziekenvervoer. Tot nu toe zijn volgens de gemeentelijke woordvoer der de ambulances steeds goedgekeurd, waardoor het college zich ontheven achtte van de aanschaf van een nieuwe ambu lance. dens bedrijf onder meer behoefte had aan een uitbreiding van het vergunningenpak ket”. Van oorsprong richtten wij ons op het ambulancevervoer. In de loop van de jaren zijn we ons eveneens bezig gaan houden met het vervoer van gehandicap ten en zittend ziekenvervoer. De laatste jaren heeft dit een enorme vlucht geno men. We hadden tot 1 januari de beschik king over busjes waarin maximaal 8 per sonen vervoerd konden worden. Het ge beurde meer dan eens dat we met meerde re busjes voor één gebouw stonden en dat is in feite een kostbare zaak Ik dacht daarom grotere bussen in te zetten, maar de rijks-verkeersinspectie kon me niet aan de benodigde vergunningen helpen. Na rijp beraad hebben we het touringcar bedrijf Moorman overgenomen. Het is een goed lopend bedrijf. In totaal rijden we met negen bussen, waaronder vier luxe touringcars. We hebben het touringcarbe drijf gehandhaafd. Vorige week reed er een bus naar Zwitserland, terwijl er deze week een reis naar Engeland wordt ge maakt. De overige bussen gebruiken we voor het gehandicaptenvervoer en voor schoolkinderen”, aldus Nico Klooster huis. De bussen hebben allemaal vogelnamen gekregen zoals de Kiekendief, de Ooie vaar en de Sperwer. Naast de Centraal Touringcar B.V., be staat Centraal Vervoer Kloosterhuis sinds 1 januari uit drie andere B.V.’s, te weten Ainbulancevervoer Kloosterhuis, Taxi Centraal-Vervoer en Centraal Groepsver- voer. Directeur Nico Kloosterhuis is welis waar zeer trots op z’n nieuwe aanwinst, maar noemt tegelijkertijd de twee ton, die met de aanschaf van de ambulances zijn gemoeid, een hele aderlating. „Ik hoop dat ik in gesprekken met wethouder Meijer en wethouder Th. C. Witte van financiën als nog kan bewerkstelligen dat de gemeente een bijdrage levert”, aldus Kloosterhuis. Een licht verwijtende toon is in zijn stem waar te nemen als Kloosterhuis over de gemeente spreekt in verband met de onlangs verbroken regeling. „De afspraak was dat elk jaar een nieuwe ambulance aangeschaft zou worden, ter vervanging van de oudste wagen. Alleen al gezien de wet op het ambulancevervoer mag een ziekenauto niet langer dan vijf jaar mee. De gemeenteraad heeft zich indertijd eveneens in die zin uitgesproken. Het was een eis van de gemeente om met goed materieel te rijden. Zij zou daarom de financiële consequenties op zich nemen. De laatste jaren is dat verwaterd en heeft het gemeentebestuur ons maar aan laten modderen. De laatste ambulance is in 1977 aangeschaft. Sindsdien hebben we geen nieuwe wagens meer gekregen. We rijden nu met wagens die bijna tien jaar oud zijn. In totaal beschikken we nu over zes ambulances. We willen zo gauw dat Wel was hij direct vóór de aanvulling van het nieuwe bibliotheekfiliaal met een tentoonstellingsruimte en dat zag voorzit ter Wim van Eyk, groot promotor van de nieuwbouw, aanvankelijk niet zo zitten. Beide zijn er gekomen en daar toonde wethouder Scheeper zich zeer verheugd over. Hij herinnerde eraan, dat in 1955 in Velsen de commissie van advies voor de gemeentelijke openbare leeszaal en bibliotheek is ingesteld. „En we kunnen dus zeggen, dat Velsen pas vijfentwintig jaren later het eerste echte onderkomen van z’n bibliotheek heeft gebouwd; alle andere voorzieningen hadden oorspron kelijk een andere bestemming. Voordat de gemeente Velsen zich een kwart eeuw geleden met het bibliotheek werk ging bezighouden was ’t Nu op dit terrein actief en funktioneerden nog vele particuliere leesbibliotheken. Het is nu precies tien jaar geleden dat de gemeente het bibliotheekwerk ging doen samen met de levensbeschouwelijke groeperingen in één bestuurscommissie, zo memoreerde de wethouder. Die jonge geschiedenis bracht wethouder Scheeper in relatie met onder meer het feit, dat al 560 jaar vóór Christus in Athene een bibliotheek werd geopend. Met nadruk stelde de wet- UMUIDEN. Het vervoersbedrijf Kloosterhuis uit IJmuiden heeft vorige nhedet maand het touringcarbedrijf annex reis bureau Moorman uit Den Helder overge nomen. Bij de overname is het gehele personeel in dienst getreden van Kloos terhuis. Het bedrijf is sinds 1 januari ingebracht in het Centraal Touringcarbe drijf B.V. De vestiging blijft in Den Helder. houder, dat het Santpoorts filiaal als bibliotheek is gebouwd en dus niet als een aan de voetbal- en honkbalbonden toege voegde ruimte. Aandacht besteedde wethouder Scheep er ook aan het vertrek van de heer Van Eyk als voorzitter, die sinds 1970 zijn bestuurservaring in dienst heeft gesteld van de bibliotheek en die sinds 1975 lei ding gaf aan het bestuur. „En dat in een periode waarin het openbare bibliotheek werk in een stroomversnelling is gekomen (nieuwe wet) en de nieuwbouw in Sant poort moest worden voorbereid, terwijl er ook wordt toegewerkt naar nieuwbouw van de centrale bibliotheek in IJmuiden op een nog nader te bepalen plaats.” Vol gens wethouder Scheeper is het moeilijk de juiste plaats vast te stellen, omdat daarbij vele belangen tegen elkaar afge wogen moeten worden. Maar de centrale bibliotheek waar dan ook staat op het gemeentelijke verlanglijstje voor 1981 (meerjarenplanning). Motorisch is de ambulance uitermate geschikt voor zijn doel. Bovendien is de ziekenauto voorzien van de meest moder ne apparatuur. Die omvat onder meer een portable set voor hartpatiënten. Dit appa raat registreert het hartritme, projecteert dat op een scherm en maakt tegelijkertijd een cardiogram. Verder beschikt de am bulance over een nieuw brancardsysteem, waardoor met behulp van inklapbare wie len, snel gehandeld kan worden. Afgezien van zakelijke verschillen van inzicht is de verstandhouding met de ge meente nog uitstekend. Dat benadrukte Nico Kloosterhuis zaterdagmorgen bij de officiële ingebruikneming van de twee supermoderne ambulance-auto’s. Zowel de vorige als de huidige wethouder van volksgezondheid, de heren Witte en Meij er, waren daarbij aanwezig en de heer Meijer verrichtte de officiële handeling, namelijk het laten loeien van de sirenes en het in werking stellen van de zwaailichten. Wethouder Meijer gaf toe, dat de aan schaf van de wagens door Kloosterhuis de gemeente ontlast. Het verheugde hem bij zonder, dat het bedrijf nu weer geheel voldoet aan de eisen die de wet op het ambulancevervoer stelt en dat binnen zo’n korte tijd tot aanschaf kon worden overgegaan. De wethouder hoopte dat de verstandhouding tussen Kloosterhuis en de gemeente steeds goed zal blijven en hij zegde de heer Kloosterhuis toe, dat de gemeente hem altijd zal blijven steunen in zijn streven naar optimaal ambulancever voer. Wethouder Meijer gaf blijk van zijn spijt, dat het niet gelukt is twee centrale meldingsposten voor het ambulancever voer in de IJmond te realiseren. Hij hoop te, dat het met één centrale ook goed zou gaan. Mr. B. L. Berkemeijer van het ministe rie van volksgezondheid, die niet als offi ciële woordvoerder van het ministerie aanwezig was, maar meer als goede vriend van de heer Kloosterhuis stelde vast, dat Kloosterhuis landelijk altijd een voorbeeld voor het ambulancevervoer is geweest en nu ook weer is met het nieuwe materieel. Hij benadrukte het belang van het ambulancevervoer als voorpost van het ziekenhuis. Eén van de ziekenhuizen in de IJmond was overigens aanvankelijk niet zo geluk kig met de nieuwe ambulancewagens van Kloosterhuis. Die zijn namelijk zo hoog, dat deze niet door de daarvoor bestemde toegangsdeur van het gloednieuwe St. Jo zef Ziekenhuis in Heemskerk konden. Dat maakte een verbouwing noodzakelijk, die inmiddels wordt uitgevoerd. Woordvoerster Anita Maalman meent dat het pand zeer goed bruikbaar is voor een- en tweepersoons huishoudens. „Het pand staat al meer dan drie jaar leeg. We hebben geprobeerd te achterhalen wat de bestemming van het pand is, maar de gemeente kon daar geen duidelijkheid in verschaffen”. Tenslotte overhandigde wethouder Scheeper namens het gemeentebestuur een enveloppe met een geel-blauw Vel- sens lintje. De inhoud was bestemd voor de ondersteuning van het bibliotheek werk in de partnerstad Galle in Sri Lanka. Commissie financiën. - Voor deze week op het gemeentelijke vergadërroos- ter vier commissievergaderingen. Een vergadering van de commissie sportzaken (maandagmiddag half vier) is al aange- kondigd in onze zaterdageditie. De com missie financiën komt maandagavond om half acht in het Velsense stadhuis bijeen. Voor een inmiddels aangeschafte sproei- installatie voor het tenniscomplex De Heerenduinen wordt een bedrag van 28.584 gulden gevraagd, te verrekenen met de jaarlijkse terreinhuur. Sportver eniging VSV vraagt een bijdrage voor veldonderhoud. i Wethouder W J. Meijer stelde de wagens van Kloosterhuis B. V. officieel in gebruik met het laten loeien van de sirenes. 1 S.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5