Brand naar Telstar treffers en missers Arbiter Ignace van Swieten: Eric Heiden: Toeschouwers doodgeschoten Van Be veren bezig met Cosmos Cruijff krijgt andere baas FEDOR DEN HERTOG tototips BLIJFT WIELRENNEN Feyenoord helpt Sparta petitie tegen boycotplan Dopingwet niet overtreden in het kortJ F „Een speaker mag het publiek niet opjutten” „Lake Placid” is tevreden FINANCIEEL GEEN PROBLEMEN 19 18 D INSDAG 26 FEBRU A R I SPORT 1980 I it Joop Brand: terug in Noord-Holland I ’77-’78 ’78’79 het bedrijf blijkt failliet. 1-0 IRT I I zo’n 750.000 dollar per jaar, oftewel grofweg anderhalf miljoen gulden. Muzikaliteit is door de KNVB toege staan. EN lel hadden gegooid. Woedende supporters begonnen vervolgens op andere toe schouwers te schieten. Ondanks een aanval van supporters op de spelersbus, werden de voetbal lers noch de scheidsrechter gewond. Romeo Lucas Garcia, de president van Guatemala die uit Coban afkomstig is, bekeek het tafereel vanaf- de gereser veerde tribune. Een aanbod om zijn contract met PSV met vier jaar te verlengen, heeft Van Beveren resoluut van de hand gewezen. Een van de redenen is dat het contract bijna de helft minder biedt dan het bedrag dat een middelmatige Nederlandse club hem in het vooruit zicht heeft gesteld. LAKE PLACID (ANP). De olympi sche winterspelen zijn voorbij en Lake Placid is aan de grote schoonmaak be gonnen. Geschat wordt dat er ten minste een maand nodig zal zijn om alle rommel te verwijderen die de bezoekers in, op, om en bij de olympische arena’s hebben achtergelaten. In de kantoren van de or ganisatie moet trouwens ook het een en ander gedaan worden om de zaak weer in de oorspronkelijke staat terug te krijgen. Veel meer tijd nog vergt de afrekening van het olympische evenment. De echte winst- en verliesrekening wordt niet ver wacht voor het einde van 1980, als de zomerspelen al zo’n drie maanden achter de rug zijn. De eerste dag na de spelen werden de oude geruchten dat LPOOC in financiële moeilijkheden zou komen, met klem tegen gesproken. Volgens zegsman Ed Lewis kunnen alle locale medewerkers, voor het merendeel studenten, rekenen op de hun toegezegde beloning voor werk in de sta dions, het dorp en de restaurants. Lewis zei: „Onze financiële positie is gezond. Wij hebben geld op de bank en activa tot een waarde van ongeveer drie miljoen dollar”. Deze streek is nu geschikt voor iedere tak van wintersport en wij verwachten in de komende jaren ten minste een aantal gro te evenementen in onze stad”. LAKE PLACID. Geen van de atleten die tijdens de 13e olympische winterspe len zijn gecontroleerd op het gebruik van verboden stimulerende middelen heeft positief gereageerd. In totaal werden er 790 controles uitgevoerd. Hiervan waren er 350 op het gebruiken van anabole ste- roiden. Breed lachende gezichten tijdens de ont vangst van de Olympiërs op het witte huis: president Carter en Mark Johnson, de maker van het beslissende vierde doelpunt in de ijshockeyfinale tegen Finland. NEC leed alweer zijn zesde achter eenvolgende nederlaag. De totale doel- 'cijfers: 3-14. Degradatie ligt op de loer. Van Swietens mening hierover: „Na zo’n mededeling worden de spelers duidelijk agressiever. Zo’n speaker moet zich alleen maar bezig houden met berichten, die met de wedstrijd hebben te maken. Hij moet het publiek niet opjutten. Ik zal er geen rapport van maken, maar in een „apartje” zal ik hem zeggen dat hij het voortaan achterwege moet laten”. Willem II blijft verbazen. De laatste vijf wedstrijden waren goed voor ne gen punten, evenveel als de eerste twaalf wedstrijden van het seizoen op leverden. Zelfs internationaal voetbal ligt nog in het verschiet. Suriname begint op 12 maart tegen Costa Rica met een uitwedstrijd. Vier dagen later volgt het eerste duel tegen de Verenigde Staten, waarna deze twee Tegen Roda JC scoorde FC Den Haag voor de zevende keer in elf duels twee goals in zijn thuiswedstrijd. PSV-PEC 0-0: ook het vorig seisoen ge lukte het PSV niet op eigen veld tot scoren te komen tegen de Zwollenaren en werd zelfs met 0-1 verloren. Ook nu dus geen Eindhovense goal. De laatste vier thuiswedstrijden leverden slechts twee doelpunten op. 1-1 1-1 1-1 0-1 0-0 1-0 1-2 0-0 5-1 1-4 Ignace van Swieten: „Muziek verhoogt de sfeer" FC Den Bosch incasseerde negen tegengoals in zijn laatste twee wedstrij den: 5-1 tegen Volendam en 4-2 tegen DS’79. Evenveel tegengoals als de veer tien voorafgaande wedstrijden. Na de winterstop zijn SC Amers foort, SC Cambuur, Eindhoven, Tel star en FC Vlaardingen nog zonder overwinning. Hoe slecht het soms met de Go Ahe ad Eagles ook mocht gaan, als Vitesse in Deventer te gast is wordt er behoor lijk gescoord. Vier keer ontmoette men elkaar in Deventer en dat leverde de volgende uitslagen op: 5-1, 4-0, 4-0 en nu weer 5-1 voor de Eagles. Hugo Hovenkamp en John Metgod van AZ’67 scoorden tegen Ajax hun eerste doelpunt van het seizoen. Dick Advocaat voor FC Den Haag deed dat tegen Roda JC en Jan Lohman (NEC) scoorde zijn eerste eredivisiedoelpunt. (Van onze sportredactie) EINDHOVEN. Als de voorwaar den acceptabel zijn, verdedigt PSV- doelman Jan van Beveren volgend sei zoen het doel van de New York Cos mos, waarvoor ook Johan Neeskens en Wim Rijsbergen spelen. Scheidsrechter Ignace van Swieten heeft zondag in de bestuurskamer van Excelsior speaker Wout Dijkhuizen er over onderhouden dat hij er een ge woonte van maakt het publiek met tussenpozen tot een grotere geestdrift op te zwepen. De geestdriftige micro- fonist doet dat met uitspraken als: „Ik hoor de aanhangers van Utrecht en Excelsior helemaal niet. Vooruit, laat je eens horen”. ’76-’77 0-2 0-0 4-1 0-2 1-1 6-1 1-1 2-2 2-1 2- 0 3- 1 Willem II Haarlem AZ’67 FC Utrecht Feyenoord Roda JC FC Twente PEC (Z) NEC Eindhoven SC Cambuur De Graafschap FC Amsterdam tip 1 3 1 2 1 1 1 3 2 3 3 1 3 - Vitesse - Go Ahead Eagles - NAC - Ajax - Excelsior - Sparta - FC Den Haag - MW - PSV. - Heracles - DS’79 - Heerenveen - Wageningen VELSEN. Joop Brand wordt met ingang van het komende seizoen de nieuwe hoofdtrainer bij de Velsense eerste divisievereniging Telstar. Beide partijen hebben overeenstemming bereikt over een tweejarige verbintenis, die op 1 juli van dit jaar ingaat. Joop Brand wordt bij Telstar de opvolger van Martin van Vianen, wiens contract niet meer wordt verlengd. Hoewel er volgens penningmeester Klaas Groen nog een aantal detailpunten te regelen zijn, stemde het bestuur van Telstar gisteravond unaniem in met de voorwaarden en afspraken, die in eerdere besprekingen tussen beide partijen waren gemaakt. Het is overigens niet de bedoeling dat Joop Brand, die vorige week ontslag nam als hoofdtrainer van de Deventer eredivisie-club Go Ahead Eagles, tussentijds bij Telstar aan de slag zal gaan. PSV ziet Van Beveren niet graag vertrekken. Het bestuur benadrukt dat het er alles aan heeft gedaan om hem in Eindhoven te houden, maar dat men telkens stuitte op de onwil van de doel man om te blijven. Al een jaar geleden gaf Van Beveren te kennen graag naar het buitenland te willen. Uiterlijk volgende week vindt in Ne derland een gesprek plaats over een eventuele overgang van de PSV-doel- man naar New York. De voorwaarden zijn Van Beveren nog niet bekend, maar hij nam zelf al het besluit om met vrouw en twee kinderen tijdelijk naar Amerika te willen verhuizen indien de condities acceptabel zijn. Het gelukte NAC tegen Haarlem zijn vijfde overwinning van dit seizoen te boeken. Alle overwinningen werden op eigen veld behaald en telkens met één doelpunt verschil, 4 x 1-0 en 2-1. De doelpunten in de 1-0 wedstrijden wer den telkens door een andere speler gemaakt, n.l. Dierckx, van Gils, Siwek en nu Vreijsen. Dierckx en Quaars waren succesvol bij de 2-1 winst. Suriname kwalificeerde zich op 12 januari. Voor de beslissende wedstrij den in de voorronden door een overwinning van 2-0 op Haiti in een beslissingswedstrijd op Trinidad, na dat beide ploegen in de eerste twee wedstrijden ieder één keer met 2-0 hadden gewonnen. Het grootste deel van de kosten is door de staat New York en de federale regering gedragen. LPOOC stelt dat het voldoende inkomsten heeft uit televisierechten, kaartverkoop en commerciële activiteiten om het budget van 49 miljoen dollar te kunnen dekken. „Wij vinden”, zei Lewis, „dat de spelen een geweldig succes zijn geweest. De sportbonden hebben gezegd dat dit de beste olympische accommoda ties waren, die zij hadden meegemaakt. tegenstanders elkaar ontmoeten op 20 maart. De reprise van deze wedstrijd heeft plaats op 25 maart. Dan komt Suriname opnieuw in het veld, eerst tegen Costa Rica (30 maart) en dan tegen de Verenigde Staten (2 april). Hoe denkt de Eindhovense arbiter dan over drie orkesten op de tribune, zoals bij DS’79? „Dat verhoogt de sfeer, maar als het te gek wordt, depo neren wij een klacht bij de FBO”. Sparta-Feyenoord 0-4: deze winst betekende voor Feyenoord de grootste uitoverwinning sinds 1 september 1976, toen met dezelfde cijfers van De Oostenrijkse regering is „niet onwil lig” de Olympische Winterspelen voor taan permanent in Oostenrijk te laten plaatsvinden. Voorwaarde is echter dat het internationale Olympische Comité een dergelijk verzoek aan het neutrale land richt. Bruno Kreisky, de Oostenrijkse bondskanselier, verklaarde in Wenen: „Wanneer het IOC ons een dergelijk ver zoek doet, hebben wij daar zeker geen bezwaar tegen”. De Columbiaanse regering heeft laten weten geen financiële steun te zullen ver lenen als het nationaal Olympische Comi té besluit een team af te vaardigen naar de zomerspelen in Moskou. Hierbij zijn geen politieke motieven in het spel. Het ont breekt de Columbiaanse regering aan geld. De 542.800 toeschouwers die de wed strijden van de 13e Olympische Winter spelen in Lake Placid hebben bijgewoond, hebben aan entreegelden ongeveer 13,5 miljoen dollar betaald, bijna 27 miljoen gulden. 4- 0 5- 2 0-2 0-0 1-1 3-2 5-0 3-1 Tips Tqto-gelijk2-3-9-12-25-31 Zijn contract bevat een optie tot ver lenging en de bepaling dat onderhan- delingen daarover eerst na afloop van het seizoen 1980 beginnen. Eric Heiden in de armen van president Carter die de vijfvoudige winnaar bijzonder enthousiast begroette. Trainers ontslaan staat niet altijd gelijk met de beoogde puntenwinst. Sparta (drie punten uit zeven wedstrij den) en PSV (drie uit vier) leveren het bewijs. Feyenoord-manager Peter Stephan: Sparta moet ere-divisieclub blijven Het ritme van Excelsior blijft on aangetast getuige de in juiste volgorde weergegeven serie: 2x gelijk; 2x winst; 2x verlies; 2x winst; 2x verlies; 2x gelijk. 1 (Van onze redacteur in de Verenigde Staten) WASHINGTON. De Los Angeles Aztecs, de Amerikaanse voetbalclub van Rinus Michels en Johan Cruijff, is verkocht aan een Mexicaanse televi siemaatschappij. De Aztecs blijven echter in Los Angeles spelen en vol gens een woordvoerder van de club zal noch Cruijff, noch Michels ver trekken. In Washington gaan echter geruch ten dat Cruijff voor de hoofdstedelijke Diplomats zou gaan spelen. Die club heeft voor vandaag een perconferentie belegd om een contract „van grote be tekenis” aan te kondigen. Johan Crujjff verdient bij de Aztecs Volgens de Aztecs kan Cruijff zelf niet onderhandelen. De club kan hem verkopen zo lang hij onder contract staat, mits hij daarin zelf toestemt en indien veel geld wordt geboden. Cruijff heeft in Los Angeles het gemid delde aantal toeschouwers verdub beld, tot 15.000 gemiddeld per wed strijd. Hij is zijn geld voor de club dus dubbel en dwars waard. Het voetbalteam van Suriname heeft op weg naar het Olympisch toer nooi in Moskou nog twee hindernissen te nemen. Het zijn de ploegen van Costa Rica en de Verenigde Staten, waartegen de Surinamers eind maart- begin april spelen. De wedstrijden worden gespeeld in de periode van 12 maart tot 2 april. Ajax-AZ’67 2-2: dit gelijke spel bracht een einde aan de serie van Ajax, waarin men achttien uit negen haalde. Voor de Alkmaarders betekent dit de elfde keer achtereen zonder nederlaag. De Alkmaarders speelden de laatste vier uitwedstrijden telkens gelijk. De Amsterdammers leden voor de tweede keer dit seizoen thuis puntenverlies. Eerder hield Haarlem het op 1-1 in De Meer. AZ’67 won nog nooit in Amster dam van Ajax. Het vorig seizoen (1-1) werd voorafgegaan door tien neder lagen. Binnenkort moet Den Hertog zich voor de rechtbank verantwoorden voor een ongewil de rol in een koppelbaasaffaire, waarvan hij zegt: „Ik heb te goeder trouw dingen gedaan die nu overtredingen van wetten blijken. Ik wist daar niets van. Ik ben erin geluisd”. De enige uitweg die Fedor den Hertog na het instorten van van zijn nieuwe doel zag, was het verlengen van zijn wielercarrière. „Er zit niets anders op Het ligt in zijn bedoeling nog twee seizoenen te koersen. Eindhoven werd gewonnen. Voor Sparta betekende het de grootste thuis nederlaag sinds het seizoen 1965-1966, toen FC Den Haag eveneens met 0-4 sterker was. Het was tevens het beste Feyenoord-resultaat bij Sparta sinds het seizoen 1959-1960 toen men met 0-5 won. Sparta incasseerde reeds twintig goals in zijn laatste zeven wedstrijden. De twee eigen doelpunten van Sparta hielden ook in dat Feyenoord dit sei zoen reeds vijf van deze cadeautjes kon noteren. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. Feyenoord gaat stadgenoot Sparta de eerstkomende tijd de helpende hand bieden. De pre caire situatie waarin Rotterdams tweede club zich momenteel bevindt, heeft tot het unieke feit geleid, dat de aartsrivaal van Zuid in principe be reid is om voor de verdere duur van het seizoen twee gerenommeerde spe lers af te staan aan het in degradatie- gevaar verkerende Sparta. Om welke spelers het exact gaat, dient nog te worden vastgesteld. Tijdens een gesprek tussen Sparta- penningmeester Floor Bouwer en Feyenoord-directeur Peter Stephan, zijn de namen gevallen van middenvel der André Stafleu en de rechtervleu- gelspits Gerard van der Lem. Peter Stephan: „De Rotterdamse DILSEN. Fedor den Hertog gaat weer wielrennen. Een maand nadat de 33-jarige coureur besloot een bestaan op te bouwen in de aannemerswereld, maakte hij zijn eerste trainingskilometers van een nieuw seizoenHij is tegen een minimale vergoeding ingelijfd bij een Belgische ploeg (kopmannen de gebroeders Planckaert) waar hij zijn toevlucht zocht na een diepe ontgoocheling. derby’s tussen Sparta en Feyenoord zijn financiële opstekers. Beide partij en hebben er dus alle belang bij dat Sparta blijft behouden voor de eredivi sie. Een wedstrijd als Feyenoord-Spar- ta brengt nu eenmaal meer geld in het laatje dan Feyenoord-NAC of Feyen- oord-NEC”. De huldiging van de ploeg van Lake Placid door Carter, gebeurde op een bij zonder enthousiaste wijze. „Dit is een van de mooiste momenten in mijn loopbaan als president”, zei Carter in zijn toespraak tot de 150 topsporters. Hij noemde hen „helden” en omhelsde de vijfvoudige win naar van olympisch goud, Eric Heiden. In drie door Carter beschikbaar gestel de vliegtuigen waren de olympische deel nemers op de luchtmachtbasis Andrews aangekomen. Nadat Carter Heiden had omhelsd, schudde de president de handen van de twintig leden van de ijshockeyploeg, die zo verrassend goud had gewonnen. „Ik bedank niet alleen de medaillewinnaars, maar allen die hard hebben gewerkt om de Verenigde Staten tijdens deze winter spelen te vertegenwoordigen”, aldus Car ter, die de Amerikaanse zege bij het ijs hockey „een van de meest adembenemen de gebeurtenis in de geschiedenis van de sport” noemde. WASHINGTON. Eric Heiden heeft zich in Washington onomwonden tegen een boycot van de Olympische Spelen van Moskou uitgesproken. Tijdens de ontvangst van de Amerikaanse olympi sche ploeg van Lake Placid in het Witte Huis kondigde de winnaar van vijf gou den medailles een petitie aan, waarin de Amerikaanse deelneming aan „Moskou” wordt bepleit. De petitie zal worden aan geboden aan president Carter. De firma namelijk die Fedor den Hertog beloofde de helpende hand te bieden bij het leggen van een basis voor een toekomst buiten het wielrennen, heeft het met de justitie aan de stok gekregen. Fedor den Hertog werd ontslagen en het bedrijf blijkt failliet. De Haarlemse oefenmeester was eerder ondermeer werkzaam bij Haarlem, AZ en Volendam. Lake Placid wil namelijk niet helemaal de vergetelheid ingaan. Men wil de ski- schansen zomers openstellen voor pu bliek, als uitkijktorens. Men hoopt dat het presteren van Heiden een stimulans zal zijn voor de Amerikanen om te gaan schaatsen op deze tweede kunstijsbaan in de Verenigde Staten. Lake Placid hoopt dat nieuwsgierige Amerikanen zomers ook eens langs zullen komen, opdat niet alles voorbij is. Melbourne wil als gastheer voor de Olympische atleten optreden als er een massale boycot komt van de Zomerspe len van Moskou. Dit heeft Dick Hamer, eerste minister van de staat Victoria, verklaard. Melbourne, waar in 1956 de Olympische Spelen werden gehouden, kan nu al zonder problemen met accom modaties wedstrijden in dertien van de 21 Olympische takken van sport verwer ken. Voorts is het mogelijk na enige aan passingen ook de onderdelen schermen, boogschieten en zwemmen in Melbourne te houden. GUATEMALA STAD. Drie toe schouwers zijn tijdens een voetbal wedstrijd voor het kampioenschap van Guatemala gedood. Tientallen werden gewond. Scheidsrechter Francisco Urrea staakte bij de stand 1-1 de wedstrijd tussen Coban Imperial en het elftal van de nationale PTT, nadat toeschou wers allerlei voorwerpen op het veld LPOOC, het organisatiecomité van de winterspelen in Lake Placid zal ongeveer 250.000 dollar, een half miljoen gulden moeten bijdragen in de kosten van het schoonmaken van het plaatsje. De staat New York neemt ook een belangrijk deel voor zijn rekening en de genie van het leger zal ook een deel van het werk uitvoe ren. Een legertaak bijvoorbeeld is het olympische dorp te hervormen tot de ge- vangenis-met-beperkte-bewaking voor lichtgestraften. - 7^'

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 19