PARAMARIBO WEER RUSTIG Toestand Tito 24 nijman Bchhseklame ■■if 1F Meubelfabriek w Oisterwijk zeer kritiek Protestacties FNV op voorlopig hoogtepunt het woord is aan... vondoaq: Loslopende hond valt meisje aan Stakingen in het weer bezet gebied immenaedcbJi ki HAARLEM I I I I I I I I toonaangevend in eiken. Treslong 1 en 2 maart antiekbeurs hillegom de vindplaats van vele interessante objecten Jacobson-prijs toegekend aan twee schrijfsters Van Agt krijgt lijstje met opvolgers Rhodesië morgen naar stembus ,1 agenda pagina 7 OOK PRIKACTIES BIJ HOOGOVENS voor exclusieve Herenmode Snoeimes bedreigt provincie Kalverstraat Rustig weer ’t Schilletje En verder (ADVERTENTIE) Montaigne: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 70ste jaargang no. 96* I pagina's >ter het (Van onze redactie buitenland) PARAMARIBO-DEN HAAG. De militairen die in Surina me een staatsgreep hebben gepleegd zullen op korte termijn een burgerraad installeren die zich zal bezighouden met bestuurlij ke aangelegenheden. MJF installatiebedrijf JHL. KORS tegen redelijke prijzen DINSDAG 26 FEBRUARI 1980 Beurs16 Binnen* en buitenland... 2,3,4 Economie17 Kunst13 Plaatselijk nieuws ..5,6,7,8,9 Radio en televisle/Strips15 Sport 19,21 Weerrapporten2 IJmuider Courant F Surinaamse militairen binnenkort burgerbewind (ADVERTENTIES) Zie pagina 2 tuur rond 7 graden. Weinig wind. Zie ook pagina 3 5t. De drie voorlopige leiders van de staatsgreep, geëscorteerd door de Militair Politie. De foto werd vorige week gemaakt nadat het drietal zich voor de krijgsraad had moeten verantwoorden voor illegale vakbondsactiviteiten. Rechtsboven sergeant Sital, in het midden diens collega Abrahams en rechtsonder sergeant Nede. De onderofficieren werden gisteren door mede- actievoerders uit de gevangenis gehaald. de nieuwe Surinaamse legerleiding ge stationeerd. Iedereen praat wel eens onzin. - De fout zit in het plechtstatige gezicht en de gewichtige toon. Grote Houtstraat 59 - Haarlem. Tel. 321965 Donderdag verkoop van 9-21 uur. (Van onze redactie buitenland) JERUZALEM. Op de bezette Westoe ver van de Jordaan zijn vandaag winkels en scholen gesloten gebleven uit protest tegen het uitwisselen van ambassadeurs door Israel en Egypte. De eerste Egyptische ambassadeur in Israel, Saad Murtada, heeft vandaag zijn geloofsbrieven ingediend bij president Jitqak Navon. De Israëlische politie heeft de bewaking in Jeruzalem en bezet gebied verscherpt. Provinciale Staten van Noord-Hol- land zijn vannacht akkoord gegaan met de begroting voor 1980. Na drie volle dagen vergaderen plus een avondvergadering kon voorzitter drs. R. J. de Wit de bijeenkomst even over twaalf uur afsluiten. Dat wil niet zeg gen, dat alle uitgaven die de provin cie voor dit jaar heeft geraamd nu ook inderdaad veilig zijn gesteld. Het is mogelijk dat de provincie, met haar ruim sluitende begroting, nog wat in zal moeten leveren in verband met de zorgelijke situatie van 's lands eco nomie. Volgende week komt de minister van Binnenlandse Zaken met een voorstel. Gedeputeerde mr. drs. H. W. Korte verklaarde zich tegen een eventuele ingreep van de regering te zullen verzetten. Daarvoor is nog de mogelijkheid samen met de andere provincies in het IPO (Inter Provinci aal Overleg). Het IPO kan nog inspre ken op een eventuele korting op de provincies, voordat de Tweede Ka mer een beslissing neemt. Zie verder plaatselijke pagina's Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: In de nacht en ochtend mist, in de middag enkele opklaringen. Mini mumtemperatuur van min graad in de noordelijke provincies tot 4 gra- i den in het zuiden. Middagtempera- j tuur rnnri 7 nradon Wninin uuind derleden van de Industriebond FNV heb-' ben zich al bereid getoond deze staking 24 uur te laten duren. Vrijdag leggen in Rotterdam zo’n twee duizend ambtenaren het werk neer voor een aantal uren om deel te nemen aan een FNV-protestbijeenkomst. Gisteren werd voor het eerst actie gevoerd in een groot winkelbedrijf. Het warenhuis van V en D in Roosendaal sloot een uur lang de deu ren omdat FNV-personeel weigerde te werken. AR-voorzitter Hans de Boer heeft giste ren gezegd, dat de FNV het recht heeft actie te voeren tegen het regeringsbeleid. Hij stelt zich hiermee op tegen premier Van Agt, die vorige week zei dat deze acties „in strijd met de rechtsorde zijn”. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIL Duister Suriname Het sinds 1975 onafhankelijke Surina me heeft er vier jaar over gedaan om met een failliete economie, een gehalveerde bevolking en een beschamende politieke santekraam in handen te raken van het militaire middenkader, de enige groep in deze troosteloze samenleving die beschikt over machtsmiddelen om anderen te dwingen zich te gedragen zoals wordt voorgeschreven. De grondwet, de democratische struc tuur en de wetgeving zijn in Suriname de erfenis van de vroegere koloniale status, die tot aan de dag van de onafhankelijk heid geleidelijk een autonoom karakter had aangenomen. Degenen die met die erfenis in de hand zich opwierpen om Suriname zijn eigen ontwikkeling als klei ne, onafhankelijke staat te doen verwer ven, hebben het er danig bij laten zitten. Het vertrouwen van de bevolking in haar zelfgekozen bewind is in vier jaren tot nul gereduceerd, getuige de leegloop van het land, die machthebbers op geen enkele wijze hebben weten te stoppen. Wanneer de helft van een bevolking emigreert, moet er wel een ontstellend gebrek aan uitzicht op een enigszins draaglijke toe komst bestaan, want men kan veilig aan nemen dat nog eens een kwart van de totale bevolking zou hebben willen ver trekken, als zijn materiële situatie dat zou hebben toegestaan. Natuurlijk liepen de overheidsplannen na de onafhankelijkheid voortdurend stuk op het gebrek aan goedgeschoolde, ambitieuze beroepsmensen, maar de sfeer bij de onafhankelijkheidsverklaring was zodanig dat de mogelijkheid tot nieuwe inspiratie wel degelijk aanwezig was. De bureaucratie heeft die inspiratie volko men verstikt en alle financiële armslag tot het opzetten van grote projecten doen verzanden. Het groteske spel van genoeg zaamheid, dat al zo vaak jonge naties in de grootste ellende heeft gestort, is in Surina me dadelijk na de „bevrijding” begonnen: de spelers waren de drie groeperingen die bij machte waren hun eigen bedjes te spreiden, namelijk de politici, de ambte naren en het leger. Wat het militaire middenkader nu heeft gedaan, is gebruik maken van het feit dat het over de geweldsapparatuur kon be schikken. In plaats van de dictatuur der ambtenarij is nu de militaire heerschappij getreden, een machtswisseling die voorlo pig niets goeds belooft en de Surinaamse samenleving met nog meer dodelijke ge varen bedreigt dan ze tot dusver al over zich heeft uitgeroepen. De ervaring leert dat vroomklinkende voornemens van een militair bewind ten aanzien van de demo cratische rechtsgang nooit of zelden wor den uitgevoerd, omdat de verleiding van het dictaat te groot is. Bij de nieuwe machthebbers ontbreekt elke politieke scholing. Het opkrikken van het aanzien der krijgsmacht zal geen einde maken aan de economische noodtoestand - Voor een emigratieverbod is het al te laat. Terug keer van noemenswaardige contingenten geëmigreerden is uitgesloten, omdat geen zinnig mens de vrije Nederlandse samen leving zal willen ruilen voor een militaire dwingelandij. Spoedige terugkeer naar een burgerlijk bestuur is beloofd, maar hoe dat zal kunnen zonder weer in de oude toestand te vervallen, zullen ook de ser geants op dit moment niet weten. <MIIIIIIIII||||||||||||||||||||||||||||||||iiiiiiiiiiiiiiiiiiii|||||||||MI (Van onze redactie buitenland) BELGRADO. De toestand van presi dent Tito van Joegoslavië is zeer kritiek. Dit blijkt uit het medisch communiqué dat zijn artsen vanmorgen bekend hebben gemaakt. De artsen zeggen dat Tito’s toe stand achteruit gaat. Zijn hartzwakte is verhevigd. De verstoringen van het hart ritme nemen toe, aldus de artsen. Men is er niet in geslaagd Tito’s longontsteking te genezen. (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM. De Amsterdamse schrijfsters Henriette van Eyk en Jeanne van Schaik-Willing krijgen de Jacobson- prijs 1980 voor hun gehele oeuvre toege kend. De prijs bestaat uit een bronzen legpenning en voor elk een bedrag van duizend gulden. Bij Henriëtte van Eyk vermeldt de jury dat zij „een geheel eigen satirisch element aan de Nederlandse letteren toevoegde”. Bij Jeanne van Schaik-Willing worden speciaal haar toneelkritieken die ook in boekvorm zijn verschenen genoemd. De Jacobson-prijs wordt elke vijf jaar toegekend aan een oudere Nederlandse letterkundige. De prijs ontstond door een schenking van de Rotterdammer Jacob son aan het Tollensfonds. Eerder kwamen voor deze literatuurprijs de auteurs Kees van Bruggen, Marie Schmitz en Annie Salomonson in aanmerking. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Premier Van Agt heeft vanmorgen van CDA-fractieleider Lub bers een lijstje gekregen met mogelijke opvolgers voor de afgetreden minister van Financiën Andriessen. Op het lijstje staan vijf of zes namen van kandidaat- ministers, zowel van Kamerleden als niet- Kamerleden. Het dagelijks bestuur van de KVP heeft gisteren ruim twee uur vergaderd over deze voordracht. Het is intussen niet duidelijk of de nieu we minister van Financiën spoedig wordt benoemd. Niet uitgesloten is, dat een van de zittende ministers „doorschuift” naar Financiën. In dit verband worden de na men genoemd van minister Van de Stee van Landbouw (CDA) en van zijn collega Van Aardenne van Economische Zaken (WD). De onderofficieren, die gisteren een Na tionale Militaire Raad oprichtten, maak ten dit gisteravond bekend via de Suri naamse televisie. Er werd niets gezegd over de voor 27 maart geplande verkie zingen. In een verklaring werd aangekondigd dat alle fundamentele mensenrechten in Suriname zullen worden geëerbiedigd. Buitenlandse investeerders zullen onge moeid worden gelaten. De afgelopen nacht is het in Paramaribo rustig geweest. De nieuwe machthebbers zeggen behal ve de hoofdstad Paramaribo ook de grensplaatsen Albina en Nickerie in han den te hebben. Bovendien staan de vlieg velden Zanderij, de nationale luchthaven, en Zorg en Hoop onder controle van de opstandige militairen. De KLM heeft de vlucht die vanmiddag om twee uur naar Paramaribo zou ver trekken, tot morgenochtend uitgesteld. In de Surinaamse hoofdstad is tussen zeven uur ’s avonds en zes uur ’s ochtends een avondklok ingesteld. Als de KLM-vlucht normaal om twee uur vanmiddag was uitgevoerd zouden de passagiers op een tijdstip in Suriname aankomen dat de avondklok gold en zij zich niet meer op straat mochten vertonen. Als reden voor de machtsovername noemt de acht man tellende Nationale Militaire Raad dat het kabinet-Arron op de meest kritieke momenten heeft ge faald. Betreurd wordt dat er doden zijn gevallen. Over het aantal doden lopen de cijfers overigens uiteen van zes tot vijf tien. Bij de beschietingen gisteren zijn voor zover bekend onder de Nederlanders geen doden of gewonden gevallen. Op dit mo ment verblijven 3851 landgenoten in Suri name, waarvan 2826 in Paramaribo wonen. De verblijfplaats van verschillende le den van het afgezette kabinet-Arron, on der wie van de premier zelf, is nog niet bekend. Arron zou naar Frans Guyana of naar het zuidelijk van Paramaribo gele gen Paranam zijn gevlucht. De militairen hebben de legerbevelheb ber kolonel Elstak opgepakt. Hetzelfde lot ondergingen de ministers Goede van Fi nanciën en Badrisingh van Justitie, audi- teur-militair mr. Kruisland en procureur- generaal mr. Miranda. De laatste werd bij zijn aanhouding in de rug geschoten en is inmiddels in het ziekenhuis geopereerd. Op enkele levensmiddelenzaken na was het openbare leven in Paramaribo giste ren volledig stilgelegd. Zendamateurs in Suriname hebben het uitdrukkelijke ver zoek van de militairen gekregen de zend frequenties beschikbaar te houden van de nieuwe machthebbers en zo weinig moge lijk zelf boodschappen te verzenden. Zie verder pagina 4 (Van onze redactie binnenland) UTRECHT-VELSEN. Naar schatting tienduizend werknemer- hebben vandaag voor korte tijd het werk neergelegd uit protest tegen het loonbeleid van de regering. Ook bij Hoogovens in Velsen ging men op verscheidene afdelingen korte tijd in staking. Vannacht werd bij Hoogovens de blok- wals een uur lang stilgezet. Vandaag wer den prikacties gevoerd op diverse afdelin gen. Ook bij Stork-Werkspoor in Zwolle werden acties ondernomen. Verder lag vrijwel de gehele bouw in Amsterdam en Rotterdam korte tijd stil. Ook in de voe dingsindustrie vonden vandaag acties plaats. Met deze acties bereikten de FNV-pro- testen tegen het loonbeleid van de rege ring een voorlopig hoogtepunt. Volgende week dinsdag, wanneer de bezuinigings voorstellen van de regering in de Tweede Kamer worden behandeld, hoopt de FNV een landelijke staking te organiseren. Ka- (Van onze redactie buitenland) SALISBURY. Morgen beginnen in Rhodesië onder strenge veiligheidsmaat regelen de algemene verkiezingen. Zij zul len drie dagen duren. Verwacht wordt, dat de uitslag volgende week dinsdag be kend zal zijn. Vanmorgen is men, begeleid door gewa pende politie, begonnen de stembussen en stemformulieren over te brengen naar de stembureaus. Het toezicht op de verkie zingen wordt uitgeoefend door Rhodesi- sche ambtenaren, Britse en Rhodesische politiemannen en waarnemers uit 21 lan den. Volgens Britse en Rhodesische mili taire kringen is het aantal gevallen van intimidatie en schendingen van het acht weken oude bestand de laatste dagen be langrijk afgenomen. Gisteravond en van nacht was het in de hoofdstad Salisbury volkomen rustig. Zie ook pagina 3 g LOODGIETERS GRATIS ADVIES OP ALLERLEI GEBIED o.a. sanitair - - c.v. Uitgebreide kollektie sanitair en accessoires. Riole- ring-gas-water. Buis en hulpstukken. Alle soorten dakbedekking. Lood en zink op maat gezet. Vraag vrijblijvend prijsopgave Showroom administratie en werkplaats GREVELIN- GENSTRAAT 2-4, UMUIDEN. Tel. (02550)-10231 (zat. geopend tot 13.00 uur). Een roetzwarte bouwval houdt aan de IJmuidense Kalverstraat nog steeds de herinnering levend aan de verwoestende brand van zomer 1977 toen de Zaanlandse Houthandel na genoeg tot de grond toe afbrandde. Omwonenden dringen op spoed aan bij tenuitvoerlegging van een bebou- wingsplan dat de gemeente inder daad in de koker heeft voor deze nog steeds open plek. Nog langer uitkij- ken op de troosteloze ruïne komt de buurt weinig aantrekkelijk voor. (Van onze IJmondredactie) VELSEN. Op het Plein 1945 in IJ- muiden is gistermiddag een 7-jarig meisje uit die plaats aangevallen door een loslo pende herdershond. Het dier beet haar viermaal in het gezicht. Het kind werd overgebracht naar het Zeeweg Zieken huis. Tegen de eigenaar van het dier, een 31- jarig IJmuidenaar, werd proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van de Algemene Politeverordening. Hierin wordt het laten loslopen van honden zon der direct toezicht door de eigenaar of een andere bevoegde strafbaar gesteld. In een eerste versie van een streek plan voor Noord-Kennemerland (No ta Ontwikkelingsmogelijkheden) blijft het zogenoemde Noordenveld tussen Heemskerk en Uitgeest onbebouwd gebied. Via de gebruike lijke inspraakkanalen zullen de U- mondgemeenten Heemskerk, Bever wijk en Velsen waarschijnlijk alsnog proberen gedeeltelijke bebouwings- mogelijkheid in het ontwerpstreek- plan opgenomen te krijgen. Een ver zoek in die richting van de Woningte- kortecommissie IJmond is gezien de groeiende woningschaarste nog vol op actueel. Gedacht wordt in eerste instantie aan een terreingedeelte van veertig hectare aangeduid als ”t Schilletje”. Minister Van Aardenne van Econo mische Zaken wil zo snel mogelijk beginnen met de brede maatschap pelijke discussie over kernenergie. De Kamer blijkt nog altijd terughou dend ten opzichte van het gebruik van kerncentrales. Tussen zeven en acht uur vanmorgen Surinaamse tijd, moesten militaire- en burgerpolitiemensen zich melden bij het gisteren bezette Fort Zeelandia. Hetzelf- .i

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 1