Van Aardenne in commissievergadering: 99 To ANVR kritiseert onderzoek over reisorganisaties Politie niet enthousiast Meerderheid Tweede Kamer: Formulier Psychiatrische patiënt moet sterilisatie aangepast betere rechtspositie krijgen en dan dit noq over wielklem Personeel BB krijgt snel beleidsplannen „Harde lijn bij Volker-Stevin” het \x/€€rj Mededeling minister Wiegel: „Ai van Zaii ll p DINSDAG 26 FEBRUARI 1980 D I BINNEN- EN BUITENLAND c BB' 5 (Van c BOT1 RIJS- in de Kaboe minde kwesh aanleii diplon Beleidsplan (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Minister Van Aardenne van Economi sche Zaken is het met de Tweede Kamer eens dat de maatschappelijke discussie over de toekomstige energie voorziening „breed” en „open” moet zijn. Hij wil er zo spoedig mogelijk mee starten, want de gedachtenwisseling moet uiterlijk eind 1982 afge sloten zijn, zodat het parle ment dan kan beslissen, waar bij dan ook wordt bepaald of er al dan niet meer kerncen trales worden gebouwd. Overleg Zwartrijden kins armen 1 j’ geldher bewind matieke Westafri nomen. Mensenrechten Dicht Heroïni Vervoer 4* Antillen WEERRAPPORTEN Discussie over energie moet breed en open zijn 7 0 0.1 1 (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Het personeel van de Bescherming Bevolking (BB) krijgt volgende week een brief van minister Wiegel van Binnenlandse Zaken waarin hij zijn beleidsvoorne mens uiteenzet over de toekomst van het BB-personeel. Wiegel kondigde onlangs aan dat hij de reddende taak van de BB wil onderbren gen bij de brandweer, de gewondenzorg bij het Rode Kruis en de andere taken bij het korps mobiele colonnes. Wiegel wil het personeel van de BB ook bij deze organi saties onderbrengen, zo heeft hij gisteren laten weten tijdens een overlegvergade ring met de ambtenarenbonden. Een woordvoerder van de Christelijke Federatie van Overheidspersoneel (CFO), noemde gisteravond de situatie van het Minister Wiegel. 7 9 11 13 2 15 10 10 8 17 3 0 0 2 0 0 0 0 0 0 o 0.1 o 3 0.4 7 0 0 0 0 0 0 0.1 0 0 0 0 0 over de wijze waarop dit laatste tot stand moet worden gebracht. De Kamer is het niet eens met haar voorstel de rechtsposi tie in drie fasen te verbeteren: eerst die voor onvrijwillig opgenomen patiënten, dan voor vrijwillige patiënten waarna bei de regelingen in elkaar geschoven zouden moeten worden. zitter” zou kunnen zijn. Met hem zal ook over andere leden worden gesproken. Kwesties als de snelle-kweekreactor in het Westduitse Kalkar, waarvan ons land de bouw mee heeft gefinancierd en de positie van Ultra Centrifuge Nederland, wil de minister niet in de maatschappelij ke discussie betrekken. „Wij kunnen niet mee gaan beslissen over de kemenergie- ontwikkeling in het buitenland”, zo vond hii. Voorzitter Schakel van de Kamer commis sie voor kernenergie met naast hem de minis ters Van Aardenne en Ginjaar. no no nno nno nno ozo no nno nno nno nnw ono no windst. windst. ono ono no zw verand. nw o n o wnw no no windst. windst. zzw nnw zzo no windst. w zzo nw no nw nno no z zzw wnw 3 0 —2 1 4 -2 4 0.1 o 0.2 0.1 0.2 0 2 0.1 0 0 zijnd g circa d seld. O] regel z dat vel konden op dezi zouden gemaak BO Bran ren t ter v vraaj en W nista Spiej rikaa zoch! u 8 11 6 12 5 6 15 5 8 7 11 9 -4 15 8 1 14 11 4 3 -3 3 -6 -4 CDA stelde gisteren in de commissiever gadering over kernenergie, gesteld dat de proefboringen niet eerder mogen starten dan na de brede maatschappelijke discus sie over kernenergie. Dat is ook de mening van PvdA, D’66 en de PPR. Het CDA beschouwt opslag van kernaf val in zoutkoepels als één van de mogelijk heden. Onderzoek naar die mogelijkheid mag de maatschappelijke discussie niet in negatieve zin belasten, zo vindt het CDA en daarom moeten de proefboringen wor den opgeschort. CDA-woordvoerder Lan- sink diende een daartoe strekkende motie in. De woordvoerder van D’66, mevrouw Lambers, zei van mening te zijn dat het idee om kernafval in de boem van de Noordzee op te bergen, alleen maar is geopperd om de weerstand tegen de op slag op het vasteland te omzeilen. Aan de eis van goed overleg met de regionale bestuurders is niet voldaan, zo merkte zij verder op. Als belangrijkste argument tegen de proefboringen noemde zij het democra tisch gegeven van het verzet van be stuurders en bevolking tegen de proefbo ringen. D’66 wil dat het geld voor de proefboringen dat nu nog op de begroting van het ministerie van Economische Za ken staat, vrijkomt voor onderzoek naar alternatieve scenario’s en energiebespa ring. DEN HAAG (ANP). De politiekorp sen van Amsterdam, Utrecht en Den Haag zijn niet enthousiast over de plannen van minister Tuijman van Verkeer en Water staat om over ongeveer een jaar de moge lijkheid te scheppen foutgeparkeerde auto’s met behulp van een wielklem aan te pakken. De wielklem is slechts beperkt toepas baar vergt veel tijd en mankracht en is nauwelijks een aanvulling op de bestaan de wegsleepregelingen, zo wordt gesteld. In de genoemde steden zijn de parkeer problemen het grootst en daarom ligt het in het voornemen van de minister daar te beginnen met het gebruik van de wiel klem. Hoofdinspecteur A. C. Breure van de Amsterdamse gemeentepolitie wijst erop dat hetzelfde effect misschien bereikt zou kunnen worden met een uitgebreidere sleepregeling. Verkeerscommissaris M. Dosselaar uit Utrecht meldt goede ervaringen met de wegsleepregeling en ook in Den Haag is men er tevreden over, aldus een woordvoerder van de politie. Op het ministerie van Verkeer en Water staat merkt men op dat het nog slechts gaat om de eerste fase van de introductie van de wielklem. Zo moet bijvoorbeeld nog worden bekeken in welk opzicht de verkeerswetgeving moet worden aange past. Een auto klemvast zetten is nu alleen mogelijk als er iets niet deugt aan het kentekenbewij s. De rijksoverheid, de sociale partners en de regio Twente, moeten zo snel mogelijk Als dit de voorboden zijn van het nieuwe personeelsbeleid van Volker-Stevin dan vrezen de bonden het ergste, zo werd gesteld. De Bouwbond FNV zal op korte termijn een voltallige personeelsvergademg be leggen. (Van onze redactie binnenland) LEIDEN. Het Academisch Zieken huis Leiden gaat het „informatieformu lier” dat voor een sterilisatie bij mannen wordt uitgereikt en dat door de man moet worden ondertekend, „aanpassen”. „De dwingende bepalingen worden er uitge haald”, aldus een woordvoerder van het Leidse ziekenhuis. Aanleiding hiertoe was een tv-uitzen- ding afgelopen zaterdag waarin VARA- ombudsman Frits Bom en de Leidse vrou wenarts prof. dr. E. V. van Hall bij Aad van den Heuvel in het KRO-programma „De Alles is Anders Show” discussieerden over het mislukken van sterilisatie bij mannen en vrouwen. Tijdens de tv-uitzending werd dr. Van Hall geconfronteerd met een „contract” van een andere (urologie)afdeling van het Leidse ziekenhuis, waar mannen worden gesteriliseerd. In het contract staat dat de patiënt moet afzien van schadevergoeding als er iets fout gaat bij de sterilisatie. Prof. Van Hall distantieerde zich van dit contract door te stellen dat zijn afdeling (gynaecologie) van dit soort overeenkom sten geen'gebruik maakt. „Daar sta ik niet achter, zo zei dr. Van Hall zaterdagavond. —3 8 -4 -2 3 5 11 6 -4 6 -5 -15 1 0 3 -8 -5 De Griekse minister Georges Kontogi- orgis, die is belast met de relaties met de Europese Gemeenschap, is gisteravond ii ons land gearriveerd voor een tweedaagj bezoek. Hij zal hier onder meer de toetre ding van zijn land tot de EG bespreker met de staatssecretaris Van der Mei var Buitenlandse Zaken. Vanavond wordt hem een diner aangeboden door ministei Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken. Ook voelt Van Aardenne niet zo voor het aanzwengelen van internationaal overleg over de situering van kerncentra les (het kemenergiepark bij Doel in België werd in dit verband genoemd). Moties over dergelijke uitbreidingen van de dis- mist mist mist mist mist mist mist mist zw. bew. mist mist zw. bew. geh. bew. mist zw. bew. mist onbew. geh. bew. ijzel onbew. onbew. geh. bew. onbew. onbew. mist onbew. zw. bew. zw. bew. h. bew. 1. bew. onbew. onbew. geh. bew. onbew. onbew. mist mist mist geh. bew. geh. bew. h. bew. regenbui regen regen BB-personeel nog steeds onbevredigend en zeer onzeker. De minister had ook een gesprek met de 43 kringraadsvoorzitters van de BB, on der wie burgemeester Kok van Heems kerk voor de kringraad Zuidkennemer- land/IJmond en burgemeester Van Burg van Purmerend voor de kringraad Pur- merend/Zaanstad. Ook de Tweede Kamer wordt binnenkort van de plannen van Wiegel op de hoogte gesteld. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas Beiroet TelAviv Tunis Dit zei de bewindsman gisteren in een openbare commissievergadering in ant woord op vele kritische vragen naar aan leiding van de voorgestelde opzet voor de energiediscussie. Bij de start, komend na jaar, mag niet worden uitgegaan van een vastgelegd standpunt. „De voorlichting mag geen propaganda worden, het gaat om het verschaffen van objectieve infor matie”, aldus Van Aardenne. In deze vergadering bleek nog eens dat een meerderheid van de Tweede Kamer zich pertinent tegen kernenergie (linkse partijen) dan wel „uiterst terughoudend” (daarop legt het CDA sterk de nadruk) opstelt. De discussie kan beginnen als de stuur groep, die de leiding zal hebben, is inge- HAARLEM (ANP). De Algemene Ne derlandse Vereniging van Reisbureaus i (ANVR) vindt dat het onderzoek van de Consumentenbond naar het werk van reisorganisatoren een vertekend beeld geeft en dat er geen algemeen geldende conclusies uit kunnen worden getrokken. De Consumentenbond kwam, na een enquête, tot de conclusie dat de tevreden- heid over het werk van reisorganisatoren in de loop der jaren is afgenomen. Nog maar de helft van de ondervraagden is tevreden over de reisorganisatoren, zo bleek volgens de bond uit de enquête. In haar kritiek zegt de ANVR dat de enquête uitsluitend is gehouden onder de leden van de Consumentenbond, waar door de negatieve meningen zwaarder zijn gaan wegen dan de positieve ervarin gen. Een meerderheid in de commissie vond voorts, dat de eerste twee jaar mogen er geen proefboringen worden gehouden naar zoutkoepels in het noorden van het land om te zien of deze geschikt zijn voor het opbergen van radioactief afval. Het Weer in binnen- en buitenland dit stellig, maar vond het wel problema tisch om meer scenario’s voor de toekom stige energievoorziening in discussie te doen brengen, omdat zich hierbij prakti sche moeilijkheden voordoen. De minister heeft er geen bezwaar tegen om de leidinggevende stuurgroep groter te maken: vijf leden, misschien zelfs ze ven, zo meende hij (aanvankelijk plan: drie leden). Hij is nu in gesprek met iemand, die volgens hem „een goede voor- De belastingdienst heeft het afgelopet jaar 81 miljoen gulden boete opgelegd aai automobilisten die niet of niet op tijd hui motorrijtuigenbelasting hadden betaald zo blijkt uit gegevens van het ministei? van Financiën. In totaal moest in ruit 420.000 gevallen een naheffingsaansla( worden opgelegd. Om zwartrijders te te trappen werden bijna 4,4 miljoen foto! gemaakt. Zwart elite var hulp v schonde zijn gek den en geld kw Volge een overleg starten om te komen tot een de maa beleidsplan voor de katoen-, rayon- en perking linnenindustrie. Zolang dat plan er nog niet is, mogen de produktie en de werkge legenheid in de textiel in geen geval ver der afbrokkelen. Dit staat in een motie die de Enschedese gemeenteraad gisteren heeft aangenomen als reactie-op de pro blemen in de textielindustrie. In de motie, die is verstuurd naar regering en parle ment, wordt gewezen op de ernstige gevol gen van de crisis in de textiel voor Twente en in het bijzonder voor Enschede. UVd UCgCllJAC VXXXX VIC UXO~ i cussie van PPR, PvdA, D’66 en van het CDA ontraadde hij nadrukkelijk. Een tijdelijke regeling van de rechten van vrijwillige patiënten zal geregeld wor den door dit vast te leggen in de normen voor de psychiatrische ziekenhuizen. Hierbij zal ook de instelling van een pa- tiëntenraad aan de orde komen. Elektroshocks zullen voorlopig niet ver boden worden, zoals PvdA en PPR giste ren vroegen. Mevrouw Veder-Smit wil geen ingrijpende beslissingen hierover totdat de Gezondheidsraad midden vol gend jaar een advies heeft uitgebracht. Wel vroeg zij geneesheren en instellingen om zo groot mogelijke terughoudendheid bij het toepassen van het middel. Volgens mevrouw Haas-Berger (PvdA) is de elek troshock maatschappelijk onverant woord. Zij wilde dan ook een verbod tot de raad het advies heeft uitgebracht. UTRECHT (ANP). Het is duidelijk dat na de fusie tussen Volker en Stevin in 1978 het personeelsbeleid is verhard. Dat constateerde J. van der Linden, be stuurder van de Bouw- en Houtbonden FNV gisteren na afloop van besprekingen met de leiding van de Koninklijke Volker- Stevin naar aanleiding van de plannen 140 mensen te ontslaan. De bonden kregen van de directie te horen dat de sanering op de volgende wijze zal gebeuren: zonder aanzien des persoons, zonder sociaal plan en zonder afvloeiingsregelingen. „Glashard”, zo ty peerde Van der Linden het beleid. Volgens hem heeft de baggermarkt in het verleden wel vaker depressies door staan, maar nooit heeft dat volgens Van der Linden geleid tot een dergelijk dras tisch ingrijpen in het pesoneelsbestand. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De rechten van patiënten in psychiatrische zieken huizen moeten op korte termijn ver sterkt worden. Een meerderheid van de Tweede Kamer vindt dat dit moet gebeuren door het recht op inspraak van psychiatrische patiënten te ver sterken. Dit bleek gisteren tijdens een commissievergadering over de gees telijke gezondheidszorg. CDA en WD hebben gezamenlijk in moties uitdrukking gegeven aan hun wen sen dat psychiatrische ziekenhuizen de beschikking moeten krijgen over patiën tenraden en patiëntenvertrouwensperso nen. De oppositie drong daarnaast aan op erkenning van het beklagrecht van de psychiatrische patiënten. Naast een onaf hankelijke vertrouwenspersoon moeten ook beklagcommissies en bureaus voor rechtshulp aan elke inrichting en instel ling verbonden worden, aldus de PvdA. De meeste fracties zijn het echter met de Nationale Ziekenhuisraad eens dat de be noeming van een vertrouwenspersoon de steld en alle drie de delen van de energie- nota zijn verschenen (deel 2 over de kolen is vandaag gepubliceerd, deel 3 over de elektriciteit verschijnt voor de zomer). Voor een beleidsstuk over alternatieve energievormen ziet de minister nog geen perspectief. Van bijna alle fracties kreeg Van Aar denne kritiek op het feit dat de discussie niet breed genoeg zou worden opgezet en niet voldoende open zou zijn. Hii bestrppd Minister Van der Klaauw van Buiten landse Zaken heeft vorige week het vraag stuk van de mensenrechten in Argentinië besproken met de Argentijnse ambassa deur. Ook is het overleg over dit vraag stuk door hem aan de orde gesteld in het kader van de Europese samenwerking. In antwoord op vragen van het CDA-Kamen lid Gulthérie van Weezel zegt de bewinds man dat het aantal politieke gevangenen in Argentinië thans op ongeveer 2350 wordt geschat. De gieterij NV De Vleeschauwer in het Belgische Ophasselt sluit binnen enkele maanden haar poorten. Het bedrijf is sinds 1975 een volle dochteronderneming van DAF Oevel. De veertig werknemers worden in de gelegenheid gesteld in dienst te treden bij een van de DAF-bedrijven Wil men dat niet, dan is de personeels dienst van DAF bereid te bemiddelen bij het vinden van ander werk in de omge ving van Ophasselt. Dit wordt meegedeeld in het jongste nummer van het personeels blad DAF-bode. regering de Derc betrokki ghanista India een ges] voelen huidige le staat t dat de denheid waarbor in de te De Ri Nikolai se telev pen zal nen en Afghaar Terwi, over voi se hooft de rust Radio- ding va partijen diploma ning in is en da Karmal heeft he Intuss VS gisti van An Unie ge het Ru De Am schappe alle bf Russisc sluit ha de Rus Russisc tourist in okto lijkse ii zo hel gemaak voorkeur verdient. Ter wille van zijn onaf hankelijkheid zou deze in dienst moeten zijn van een stichting, terwijl hij toch in de inrichting werkt. Zonodig moet hij terug kunnen vallen op een „achterban” van deskundigen, aldus staatssecretaris Ve der-Smit (Volksgezondheid). Zij ontkende overigens dat de geestelij ke gezondheidszorg een stiefkind op het departement zou zijn. In antwoord op kritiek vanuit de Kamercommissie wees zij juist op de forse hoeveelheid werk die verzet wordt in deze sector. Ook verwees mevrouw Veder-Smit naar de problemen, die het huidige kabinet geërfd had van het vorige. Zij ziet het als haar voornaamste taak samenhang en evenwicht tussen de ver schillende vormen van zorg te bevorde ren. Daarom moet er gekomen worden tot schaalverkleining en kwaliteitsverbete ring. Speciale aandacht vroeg zij voor de uitbreiding van personeel, de nieuwbouw en de verbetering van de rechtspositie van de patiënt. Met vrijwel de gehele Kamer verschilt de staatssecretaris echter van mening Enkele CDA-Kamerleden hebben mi nister Van der Klaauw van Buitenlands Zaken en de staatssecretaris Veder-Smi van Volksgezondheid gevraagd de Turks regering te bewegen tot het treffen vai maatregelen tegen de heroïne-toevod naar ons land. In schriftelijke vragen her inneren zij aan een mogelijke relatie tus van de sen zeven doden binnen twee weken d Afghani: der druggebruikers in Zuid-Limburg er het gebruik van Heroïne uit Turkije, o Busjes en taxi’s die gehandicapten vai en naar school brengen, zouden de vrije bosbanen moeten kunnen gebruiken. De reistijd zou zo aanzienlijk kunnen wordei bekort. Er moet naar worden gestreefd die reistijd, inclusief de wachttijd, niet langer dan drie kwartier te laten duren Dit heeft staatssecretaris Hermus van On derwijs en Wetenschappen de gemeente en schoolbesturen gisteren bericht. De richtlijnen om het vervoer van gehandi capte scholieren te verbeteren, volgen op het onderzoek van een interdepartemen tale werkgroep. In Lo Thatchei lier Sch op de da se prem duitse t minister op bezoe duitse ai menlijke gesprek Sovjet-U terug te pische Z In Pa hoge Fr brengen Hij zal waarden Breqnev king vai nistan. Bonds Duitslan Groot-B: hun ond De Antilliaanse ministers Yarzagaraj (Economische Zeiken) en Van der Kuyp (Verkeer en Vervoer) vertrekken morgei naar Nederland voor besprekingen die tot 13 maart zullen duren. De beide ministers zullen onder meer worden vergezeld dom directeur Cathalina van het ministerie van Luchtvaart. Zij gaan met ministei Van der Stee van Landbouw, die ook de portefeuille van Antilliaanse Zaken be heert, overleg voeren over het toeristen plan Europa-Nederlandse Antillen Voorts komt de uitbreiding van het aantal vliegtuigen van de Antilliaanse lucht vaartmaatschappij ter sprake. Vooruitzichten voor donderdag opge steld door het KNMI. Veel bewolking maar overwegend droog. Middagtemperaturen omstreeks 7 graden. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland. Aantal uren zon 0 tot 5. Min. temp, omstreeks 2 gr. Max. temp, omstreeks 7 gr. Kans op een droge periode van ministens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. „Word ik hier nou niet depressief van?", zo staat te lezen op deze bakfiets die gisteren op het Binnenhof als protestmiddel werd gebruikt door de aktiegroep Stop de Biopsychiatrie. Volgens de groep verkeren psychiatrische patiënten die middels experimenten op biologisch- psychiatrisch gebied worden behandeld in slechte omstandigheden. Men eist daarom wetgeving hiervoor. 14 12 WOENSDAG 27 FEBRUARI Zon- en maanstanden Zon op 07.30 uur, onder 18.12 uur Maan op 14.54 uur, onder 05.47 uur Waterstanden Umuiden Hoogwater 01.21 uur en 13.48 uur Laagwater 09.11 uur en 21.47 uur "C Q. 7 Q. w - cc t E'er 11 13 19 16 9 14 7 15 17 6 7 17 5 20 9S

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 2